Eerst moet de Kominform verdwijnen, zegt John Foster Dulles Bestandsbesprekingen wor den Zaterdag hervat „Ware vrede alleen in gehoorzaamheid aan de Vredevorst" Dr Drees op Schouwen-Duiveland. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verbondenen blijven waakzaam Tijd om werkelijk vredesoffensief te beginnen is thans wel gekomen Weer atoomproef in Las Vegas Zeven mijnwerkers van de buitenwereld afgesloten Volledige schadevergoeding. Strauss verwerpt voorstel van Malan Het weekeinde voor arbeiders in het noodgebied, SNIPPER NIEUWS Hoofddirecteur Ommelanden neemt ontslag Anti-Revolutionnair Zeeland hield appèl in Middelburg Jeugdappèl van de Internationale Christelijke V redesbeweging Hogere melkprijzen Zeeland in f 106,5 millioen in Rampenfonds Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: VUssingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Exploi tante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2456 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 20 APRIL 1953 Hootdredacteur: J. D. TROOSTHE1DE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgelcr, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 5.32 u., onder 19.47 u. Maan op 11.32 u., onder 2.54 u. Hoogwater Dinsdag 21 April: Vlissingen: 7.33 u. 1.48 m., 20.02 u. 1.18 m. Terneuzen: 8.01 u. 1.69 m., 20.32 u. 1.40 m. Wemeldinge: 9.05 u. "1.34 m„ 21.35 u. 1.05 m. Zierikzee: 8.47 u. 1.14 m., 21.14 u. 0.85 m. In een rede, die in zesenveertig talen door de „Stem van Amerika" is uit gezonden, heelt de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, Zaterdagavond verklaard, dat Amerika en zijn bondgenoten van het Atlantisch Pact van plan zjjn de verdediging van het Westen te organi seren op zodanige wijze, dat voldoende militaire veiligheid wordt verkregen, zonder uitputting van de economische bronnen. Minister Dalles besprak voor de vereniging van dagblad-redacteuren de jongste Russische vredesgebaren en zei dat geen enkele gebeurtenis bjj de V.S. neiging tot verslapping heelt ge wekt ol de wens heeft doen opkomen de N.A.V.O. te verzwakken. Amerika en zijn Navo-bondgenoten hadden pogingen gedaan, om met in spanning van alle krachten gereed te zjjn in tijden, waarin naar schatting het grootste gevaar van de zijde der Sowjet-Unie te duchten viel. Dat was uitputtend voor alle betrokkenen en verscheidene bondgenoten hadden te kennen gegeven, dat zij het tempo niet konden volhouden. Deze toestand vroeg kennelijk een nieuwe benadering van het probleem. „Wij hebben besloten programma's te zoeken, die enerzijds Europa een aan zienlijke zekerheid zullen verschaffen en anderzijds zonodig voor onbepaalde tijd kunnen worden volgehouden met stijgend vertrouwen op West-Europa's eigen kracht", aldus Dulles. Deze militaire programma's, bestemd om een aanvaller af te schrikken, zon der dat de eigen kracht ondermijnd wordt, zullen volgende week op de bij eenkomst van de Navo-raad te Parijs door Amerika en zijn bondgenoten wor den besproken. De communistische concessies noem de hij nog van geringe omvang doch niet zonder betekenis. De tijd is geko men om een werkelijkheidsoffensief te beginnen. „Zullen de Sowjetrussische leiders stapsgewijze ingaan op de kwes- Los Angelos zag lichtflits. Zaterdagochtend is een nieuwe proef met atoomwapens genomen in de woestijn van Nevada. Na de ontplof fing kon men in Los Angelos, 400 km van het proefterrein verwijderd, een heldere oranje lichtflits zien. Ruim 2.000 mariniers bevonden zich in loopgraven op een afstand van slechts 4 km van de ontploffing. Nog dichter bevond zich een groep vrijwilli gers van de Amerikaanse strijdkrach ten. Kort na de explosie verlieten zij de loopgraven voor het houden van oefe ningen, waaraan werd deelgenomen door 40 hefschroefvliegtuigen, die 200 soldaten vervoerden. In een kolenmijn bij Wattenseheid in het Ruhrgebied zjjn Zaterdag zeven mijnwerkers door een instorting van de buitenwereld afgesloten. Functionarissen van de maatschappij die de mijn exploiteert, deelden Zondag mede dat er slechts weinig hoop Is dat de zeven mijnwerkers gered znllen wor den. Reddingsbrigaden die op een diepte van 900 meter werken, waren er Zon dagmiddag nog niet in geslaagd con tact met de mijnwerkers te krijgen. ties, waarmee president Eisenhower ze uitgedaagd heeft", zo vroeg Dulles. „Zo ja, zullen zij dan ook werke lijk de Kominform opheffen, door middel waarvan zij voortdurend sa menzweren om elk werkelijk vrije regering in de wereld van binnen uit omver te werpen? Wij wachten de daden af, die het antwoord zullen geven op deze vragen. Wij hopen van harte, dat deze daden een zwart tijd perk van wantrouwen voorgoed zul len afsluiten en een nieuwe tijd van vrede en goede wil openen", aldus be sloot Dulles. JOURNALIST ALS C.P.N.-LID GEROYEERD. De journalist de heer B. Riezouw is door zijn afdeling van het district Am sterdam der Communistische Partij als lid van de partij geroyeerd. In een mo tie der afdeling „over het voor de partij schadelijke optreden van de heer Rie zouw" wordt gezegd: dat hij tezamen met B. Polak de eveneens geroyeer de arts ,,in het geheim deelnam aan een bespreking ten huize van J. Ro mein, waar onder leiding van L. v. d. Land en van 't Reve gepoogd werd een vijandige verklaring tegen de Sowjet- Unie en de volksdemocratische landen te doen aannemen". PLAN VOOR INVASIE VAN CHINESE VASTELAND? Te Taipeh op Formosa is vernomen, dat de generale staf van de nationa listen van plan is eind Mei in plenaire zitting bijeen te komen voor het uit werken van plannen voor de verove ring van het Chinese vasteland. Katholieke Middenstandsbond. GEEN WET OP DE MATE RIELE OORLOGSSCHADE. De Nederlandse Katholieke Midden standsbond wil voor de rampslachtof fers geen herhaling van de wet op de materiële oorlogsschade. Toen deze wet tot stand kwam deden zich geheel andere economische verhoudingen voor. De Bond staat op het standpunt, dat er een rechtsgrond voor een volledige vergoeding van de volle omvang der schade bestaat, want, het feit, dat er een volksgemeenschap bestaat impli ceert de gebondenheid van die ge meenschap om te zorgen voor de wel vaart van individuen en groepen van individuen, voor zover deze zelf daar toe niet in staat zijn. Men bepleit een vergoeding in volle omvang, niet be perkt door het stelsel van regeling naar draagkracht en geldend voor de direct, zowel als voor de indirect ge troffenen. Ten aanzien van de schade aan be drijfsgoederen en handelsvoorraden bepleit de Bond een vergoeding op basis van de vervangingswaarde. Bij vaststelling van de schade op basis van de balanswaarde op 31 December 1952 zal de grootst mogelijke soepelheid betracht moeten worden. Vele zaken mensen hebben getracht hun bescha digde goederen weer bruikbaar te ma ken. Dit heeft aanzienlijke kosten met zich meegebracht. Het zou billijk zijn indien de daartoe gemaakte kosten worden vergoed en de opbrengst van deze goederen niet volledig wordt af getrokken van de te vergoeden scha- som. Aan slachtoffers van de watersnood, die een agrarisch bedrijf uitoefenen en als zodanig bij de bureaux voor de voedselvoorziening zijn geregistreerd, zal gratis toegang worden verleend tot de Internationale Landbouwbeurs, wel ke van 27 April t.m. 2 Mei te Utrech/ wordt gehouden. Vandaag worden krijgsgevangenen uitgewisseld Het opperbevel van de strijdkrachten van de Verenigde Naties heeft erin toegestemd, de volledige onderhandelingen over een wapenstilstand in Korea op 25 April te hervatten. De geallieerde verbindingsofficieren hadden aanvan kelijk 23 April als datum voorgesteld, doch aanvaardden tenslotte de door de Noordelijken voorgestelde datum voor de heropening van de plenaire wa penstilstandsconferentie. De apartheidspolitiek. De Zuidafrikaanse premier, dr Ma lan, heeft Zaterdagavond verklaard be reid te zijn de rassenkwestie te be spreken met elk deel van de verenigde (oppositie) partij, dat bereid is in be ginsel de apartheidspolitiek van de re gering te aanvaarden. Me* samenwerking van slechts twaalf of dertien oppositieleden in het parle ment zou de constitutionele crisis kun tien worden beëindigd. De leider van de Verenigde partij, J. Strauss, heeft echter met nadruk de suggestie van Malan afgewezen. Dr Drees heeft na afloop van zijn bezoek aan Schouwen-Duiveland ver klaard, dat hij de door tegenslagen na delig beïnvloede stemming op Schou wen kon begrijpen. Wat betreft de door de burgemeester van Amsterdam gemaakte opmerkingen over het niet werken tijdens de weekends, zei de minister, dat de specifieke vakarbei ders der Rijkswerken toch al heel veel van huis zijn. Het is billijk dat zij met het weekeinde naar huis gaan. De ove- rge arbeiders gaan eenmaal in de veertien dagen met weekeindverlof. Het is uiteraard noodzakelijk, aldus de minister, dat mensen aanwezig zijn met het oog op mogelijke calamiteiten. Het gaat dan ook niet aan te zeggen: „Tijdens de Zondagen springt het leger wel in", maar nuttig zou zijn het vor men van een reserve van mensen van het eiland, die voortdurend bij de hand zijn. De hele kwestie zal in algemeen iverleg nader worden besproken. De Noordelijken hebben te Panmoen- djon de Verenigde Naties medegedeeld, dat vandaag dertig Amerikanen, twaalf Engelsen, vier Turken, een Canadees, een Zuid-Afrikaan, een burger en een Griek in Panmoendjon zullen worden vrijgelaten. Ook de verbondenen zouden vanoch tend Noordelijke krijgsgevangenen over dragen. Zaterdag zijn reeds veertien Franse burgers, die sinds het begin van de oorlog in Korea door de Noord-Korea- nen werden vastgehouden, aan de Mandsjoerijse grensstad Antoeng vrij gelaten, aldus heeft de Noordkoreaanse radio-omroep van Pjongjang gisteren medegedeeld. Onder de Fransen be vindt zich de voormalige Franse zaak gelastigde in Seoel, Perruche, en een correspondent van het Franse persbu reau A.F.P. Ook een priester en vijf religieuzen maken deel uit van de groep. De Sowjet-Unie zou haar invloed heb ben aangewend om de vrijlating te be werken. Voorts hebben geallieerde vliegtui gen een vierde convooi ontdekt dat op weg is naar Kaesong. Generaal Clark. f r y i i Zware voedselcrisis heerst in Oost Duitsland; vanaf 1 Mei zullen geen rantsoenkaarten meer worden ver strekt aan eigenaren van particuliere ondernemingen met meer dan vijf man personeel en aan 40.000 Oost-Duitsers en Berlijners, die in West-Beriijn wer ken. Het vlees en de voedingsmiddelen met suiker worden duurder. Jacob xtlalik, de voormalige Sowjet-afgevaar- digde bij de V.N. zal Gromyko opvol gen als ambassadeur in Londen. Attlee, de voorzitter van de Britse La- bourpartij heeft ontkend, dat hij zou afgetreden als lid van het Lagerhuis. In verscheidene staten van de V.S. hebben Zaterdag stormen gewoed. Acht personen kwrmen om het leven en 290 werden er gewond. De fruit oogst leed ernstige schade. Het al gemeen bestuur van de AVRO heeft besloten de algemene ledenvergade ring, die op 4 Juli te Groningen wordt gehouden, voor te stellen om tot di recteur van dit omroepbedrijf te be noemen de heer D. Repko, thans admi nistrateur dezer omroepvereniging. Op voordracht van de regeringsraad is eervol ontslag verleend aan dr G. B. Kletter, landsminister van sociale za ken en volksgezondheid van Suriname. Tegen dr Kletter is een strafrechter lijk onderzoek aanhangig gemaakt op aanklacht van een vrouwelijk onder geschikte wegens poging tot vergrijp tegen de zeden (A.N.P.). de opperbevelhebber van de V.N.-troe- pen in Korea, noemde dit convooi „een verrassing". Hij waarschuwde voor de gevolgtrekking, dat de communisten misschien meer dan zeshonderd gevan genen zullen zenden. Volgens een nabij Panmoendion op gevangen radiobericht van een commu nistische propaganda-uitzending zou den de beide partijen in Korea om streeks twintig Jni een wapenstilstand kunnen sluiten. De besprekingen over de Nederlandse militaire missie hebben een beslissend stadium bereikt. Dinsdagochtend zal op het ministerie van Buitenlandse Zaken de laatste bijeenkomst worden gehou den en zal het protocol worden onder tekend. De heer F. de Boer, hoofddirecteur van de Coöp. zuivelfabriek „De Omme landen" te Groningen heeft met ingang van heden ontslag genomen omdat hij aldus het A.N.P., niet langer kan sa menwerken met bepaalde stromingen in het bestuur en in het college van commissarissen. Het bestuur van „De Ommelanden" heeft het verzoek om ont slag ingewilligd. Zoals bekend wordt er reeds sinds 21 Augustus 1952 bij „De Ommelanden" gestaakt. Nog de vorige week heeft het bestuur besloten om te onderhandelen met het hoofdbestuur van de Algemene Ned. Agrarische Be- drijfsbond. De heer De Boer heeft zich hier steeds tegen verzet. Minister Witte morgen naar Schouwen-Duiveland. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir H. Witte zal mor gen Schouwen en Duiveland bezoeken en daar o.m. besprekingen voeren met burgemeesters. Van Bruinisse uit gaat de tocht van de minister langs Oosterland en Ouwerkerk naar Zierikzee. Van deze plaats uit wordt dan gevaren naar Burgsluis. Minister-president Dr W. Drees is zich Donderdag persoonlijk op de hoogte komen stellen van de toestanden en de vorderingen ten aanzien van het dijkt herstel op Schouwen en Duiveland. Men ziet hem op onze foto in gesprek met enkele ingenieurs te Scharendijke. Ongetwijfeld zal ook hij tot de con clusie zijn gekomen dat vele problemen van dit eiland om eén oplossing schreeuwen! Ook in deze kring veel stoelen onbezet Anti-Revolutionair Zeeland zit niet bjj de pakken neer. Wanneer de activi teit van de plaatselijke kiesverenigingen evenredig is aan de opkomst ter jaarvergadering van het Provinciaal Comité van AR.-kiesverenigingen in Zee land, Zaterdag jJ. in Middelburg gehouden, dan belooft dit veel voor de toe komst. Uit alle delen der provincie, ook uit de zwaar getroffen gemeenten van Schouwen en Zuid-Beveland, waren völen naar „De Vergenoeging" gekomen, waar in de morgenvergadering de huishoudelijke zaken werden afgedaan en waar des middags het lid der Eerste Kamer, prof. mr I. A. Diepenhorst, het onderwerp „Politieke rondblik" behandelde. Ook deze vergadering stond in het teken van de ramp, die Zeeland heeft getroffen. Zowel aan het oegin van de morgen- als de middagvergadering heeft de voorzitter, de heer A. Schout te Vlissingen, gevoelvolle woorden gesproken ter nagedachtenis van hen, die vielen. Want ook in Anti-Revolntionaire kring blijven thans vele stoelen on bezet In zijn welkomstwoord dankte de heer Schout des morgens in het bij zonder burgemeester A. A. van Eeten van Nieuwerkerk en wethouder Jac. van Splunder van Zonnemaire voor de wijze, waarop zij hun gemeenten in de dagen van de ramp hebben gediend. Naar aanleiding van een verzoek der Centrale K.V. Goes om getroffen K.V.'s vrijstelling van contributiebetaling te verlenen werd het bestuur gemachtigd hiertoe in noodzakelijke gevallen over te gaan. JAARVERSLAGEN. Het jaarverslag van de secretaris, de heer A. I. Catsman te Aardenburg, was niet optimistisch gesteld. Het ledental der aangesloten kiesverenigingen ver minderde in 1952 van 4385 tot 4266, hoewel het aantal vrouwelijke leden be langrijk steeg. De Arjos in Zeeland ont plooit zeer verblijdende activiteit. De secretaris betreurde het, dat bij de Tweede Kamerverkiezingen geen Zeeuw se candidaat op een verkiesbare plaats stond. Naar aanleiding van dit jaarverslag ontstond een breedvoerige discussie over de D.U.W. en de invloed, die deze heeft op de teruggang van leden- en stem- mental. Het oordeel was, dat niemand zich zal mogen onttrekken aan de op dracht om ook in deze lering het licht van het Evangelie uit te dragen. Ook de moeilijkheden bij het per vol macht stemmen en het uitstel van de raadsverkiezingen in getroffen gemeen ten kwamen ter sprake. De penning meester, de heer I. Tange te Kamper land, meldde een batig saldo over 1952 van ruim f 1000. HERDENKINGSWOORD. Aan het begin van de middagver gadering sprak de heer Schout n.a.v. Psalm 42, een woord ter herdenking der slachtoffers. Nader ingaand op de problemen, die samenhangen met de schadevergoeding, verklaarde de heer Schout met nadruk, dat het geid uit het Rampenfonds slechts voor de leniging vail de nood mag worden besteed en niet voor de vergoeding van schade. Geschiedt dit laatste, dan betekenen giften aan het Rampenfonds in feite giften aan het Rijk. Verder merkte de voorzitter op, dat de Kamerleden niet moeten denken, dat zij in het getroffen Zeeland klaar zijn met het houden van enkele ver kiezingsredevoeringen, maar dat zij zul len moeten spreken met de getroffe nen die voor enorme problemen staan. POLITIEKE RONDBLIK. Prof. Diepenhorst stelde in zijn rede vast, dat er een stemming van inge zonkenheid en matheid heerst, ook in de gelederen van de A.R.-partij. Hij noemde daarvoor talrijke oorzaken, die nauw samenhangen met de politiek der na-oorlogse Kabinetten en ook met een zekere afkeer in eigen kring om te spreken van christelijke partijvorming en christelijke beginselen. Daarbij komt nog de moedeloosheid vanwege de ha chelijke internationale verhoudingen. Daartegenover stelde prof. Diepen horst een aantal lichtpunten, wanneer men de situatie in de vorige eeuw (niet het minst op sociaal terrein) vergelijkt met die van onze tjjd. Omtrent het on derwijs verklaarde de spreker, dat de christelijke school nog altjjd een levens noodzaak is, maar dat vooral in plaat sen waar haar positie gevestigd is, ge waakt moet worden tegen verlaging van het onderwijspeii. Prins Bernhard tot de jeugd: (Van onze Utrechtse redacteur). Zaterdagmiddag is te Amsterdam een jeugdappèl gehouden onder auspiciën van de Intern. Chr. Vredesbeweging. Z. K. H. Prins Bernhard heeft hier in een indrukwekkend slotwoord de Nederlandse Christenjeugd opge roepen tot de strijd voor een waarachtige vrede in gehoorzaamheid aan het bevel van de Vredevorst. Ingeleid door mr J. Hollander te Rotterdam, lid van het Jeugdcomité van de I.C.V.B., spraken op deze bijeenkomst o.m. mevr. prof. dr G. H. J. v. d. Molen, mevr. dr G. Kurz uit Bern, resp. presidente van de Nederlandse afdeling van deze vredesbeweging en alg. presidente van de I.C.V.B. Prof. Van der Molen wees er op, dat het Christendom ontzaglijk tekort ge schoten is, door de oorlog maar als een natuurramp te aanvaarden. Als an dersdenkenden op hun wijze streden voor de vrede, keurde men dit af doch zelf bleef men werkloos toezien. Met het badwater van de valse vredespro- paganda werd maar al te gemakkelijk ook het kind, n.l. de vrede zelf, weg gegooid. Spr. deed een beroep op de jeugd om een positievere houding aan te ne men. Wij hebben immers de duidelijke opdracht om de vrede en de gerech tigheid op de aarde te bevorderen. De oorzaak van de oorlog is, dat de men sen niet willen luisteren naar de ge boden Gods voor de samenleving. Vre de ordt alleen geboren uit gerech tigheid en eerste eis is, dat men niet alleen het eigen recht zoekt, maar ook dat van de naaste. In geestdrift en ent housiasme moge de jeugd zich hieraan geven, zo besloot prof. Van der Molen. Zij kondigde, tenslotte nog aan, dat in de herfst te Amsterdam een oecumeni sche internationale vredestentoonstel- ling gehouden zal worden. VAN OVER DE GRENZEN. Vervolgens richtten twee sprekers uit het buitenland zich tot de jeugd, n.l. pasteur Daillière uit Evreux in Frankrijk en mevr. dr Gertrud Kurz uit Bern. Eerstgenoemde wekte zijn hoorders op te leven uit de kracht van Christus' opstanding en jonge ridders van de Vredevorst te worden. De pre sidente van de I.C.V.B. vertelde iets over haar werk in deze beweging en wees op de vele mogelijkheden, die de jeugd heeft om de vrede te bevorde ren. De aan de vluchtelingen in de kampen verzonden Kerstpakketten zijn even zovele vredesboodschappen e zelfs het bidden voor en het den ken aan anderen is reeds een dienst aan de vrede. In het bijzonder wees mevr. Kurz op de waarde van de in ternationale jeugd-werkkampen van de I.C.V.B. Deze zomer wordt er weer een in Zwitserland gehouden en ook de Nederlandse jongeren zijn daar har telijk welkom. Dr H. Turkstra, rector van het Chr. Lyceum te Hilversum, sprak over het verband tussen de vrede en het Chr. opvoedingsideaal en constateerde daar bij dat ook voor de scholen op dit ter rein nog een belangrijke taak ligt. PRINS BERNHARD. „Vrede is een van die begrippen, die door iedereen op zijn manier worden uitgelegd en die daarom hun waarde reigen te verliezen", zo zei Prins Bernhard in zijn slotwoord. Ieder mens wil vrede, maar dan een vrede waarbij hij 'gelijk krijgt. Het mooie van een bijeenkomst als deze is, dat wij samen beleiden dat Christus zelf de vrede eist en de vrede brengt en dat wij - oor die vrede hebben te strijden. Voor een Christen is dit een zaak van gehoorzaamheid en het gaat daarbij niet meer om onze, maar om Zijn vrede. Daarom kunnen wij in dit opzicht iets bereiken. De Prins wees er op, dat een duur zame vrede gebaseerd moet zijn op een boventijdelijk ideaal. Dit ideaal in c'eze wereld is het Woord Gods en waar mensen zich "buigen voor dit Woord, daar is de vrede. Op jonge mensen legt dit een grote verantwoor delijkheid. „De vrede is dus afhanke lijk van jullie antwoord op de eisen van Gods Woord", aldus de Prins, wiens woorden op de jeugdige toehoor ders grote indruk maakten. Prof. Diepenhorst handhaafde ook het goed recht van de christelijke or ganisaties. Men mag het vele werk op alle terreinen van het leven niet over laten aan hen, die Christus niet er kennen. Het Evangelie is niet alleen voor de Zondagen, maar richt zich juist op de werkdagen. BEZWAREN TEGEN SOCIALISTISCH PLAN. De A.R.-partij is niet van plan, zo zei prof. Diepenhorst, te komen met een tegenhanger van het socia hstische program „De weg naar de vrijheid". Het grote bezwaar tegen dit pian van de P.v.d.A. is, dat het gebaseerd is op economische verhoudingen, welke in onze tijd met de dag kunnen verande ren. Overigens ontbreekt in de A.R.- kring zeker niet de basis voor een po litiek handelen. Tal van handboeken geven de gewenste voorlichting. Wat het economische deel betreft heeft men meer aan een slagvaardig apparaat en gemoderniseerde bedrijven dan aan lij- vige boeken zoals de P.v.d A. heeft doen verschijnen. Prof. Diepenhorst stond daarna eni ge tijd stil bij de constructieve arbeid der Anti-Revolutionairen voor de ves tiging van een internationale rechtsor de en bij het baanbrekende werk voor een publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie. Met voldoening stelde h* vast, dat het optreden van de A.R.-minister3 in het Kabinet reden tot grote tevre denheid geeft. Op dit boeiende en bezielende betoog volgde een geanimeerde bespreking. Prof. Diepenhorst eindigde deze ver gadering met dankgebed. In alle delen van Zeeland, hoewel niet overal in gelijke mate, zo deelt de Zeeuwse melkfederatie mee, liggen de kosten voor consumptiemelkproductie, -bewerking en -distributie ongunstiger dan overal elders ln ons land. Aller eerst wordt dit veroorzaakt door de betrekkelijk geringe melk- en bevol kingsdichtheid per km2, waarvan hoge transportkosten het gevolg zijn. In de tweede plaats ontvangen de Zeeuwse consumenten volle melk, terwijl buiten onze provincie de melk gestandaardi seerd wordt op 2.5 pet. vet. Tenslotte zijn veel gebieden in onze provincie door de overstroming in ernstige mate getroffen. Dit maakt de melkvoorzie- nlng ook duurder. Waar al deze voor Zeeland oagunsi- ge factoren niet in alle delen gelijk lig gen en niet voldoende door de subsidies kunnen worden opgevangen, zjjn en kele prijsverhogingen op 19 April a.s. onvermijdelijk. Deze verhoudingen be perken zich tot 1 cent per liter losse melk voor Zuid-Beveland, Zeeuwsch- Vlaanderen en Walcheren met uitzon dering van de gemeenten Middelburg en Sint-Laurens (voor deze gemeenten onveranderd gehandhaafd) en tot twee cent per liter voor Schouwen en Dui veland, Tholen, Sint-Philipsland en Noord-Beveland. De prjjzen van de con- sumptiemelkproducten zjjn vrjjwel niet gestegen. Tot Zaterdagmiddag is bij het Nationale Rampenfonds in totaal f 106,5 millioen binnengekomen. Sinds Vrijdag is er dus honderd duizend gulden bijgekomen. SCHEEPSBOT SING OOSTZEE. IN Het M.S. Ingrid Becker (nationaliteit onbekend) is Vrijdagavond laat in de Oostzee, ten Zuiden van het Deense eiland Moen, gezonken na in aanvaring te zijn geweest met het Duitse schip „NordertiU". De bemanning van de „In grid Becker" is gered door de .Norder tiU". De kapitein tan de „Nordertill" seinde dat hij koers zette naar een Zweedse ha ven. Bij de plaats waar de „Ingrid Bec ker" onderging drijft een deel van de deklading, hetgeen gevaar oplevert voor de scheepvaart. De aanvaring deed zich voor in de mist. DE BILT ZEGT: Zonnig. Zonnig weer met een overwegend matige noordoostelijke tot Oostelijke wind. Over het algemeen iets hogere temperaturen dan gis ie "en.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1