Kw Planologische werkcommissie voor d e rampgebieden geïnstalleerd» Taxaties van ramp- schade verlopen vlot Ongerustheid over werkgelegenheid in de rampgebieden. Werkkleding nodig..? merk KLM Chr» Drogistenbond vierde zilveren jubileum» De toekomstverwachting in de gemeenten. KERK DE BEURS NOTEERDE GISTEREN sSport en spel Het jaar 1952 was een goed zuiveljaar. Zaterdag 18 April 1953 U'wSGH DAGBLAD Pagina 9 Zeeuwse afgevaardigde, de heer C. Hamelink. Samenwerking met de delta-commissie, ir H. B. J. Witte, minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting, installeerde gistermiddag te Den Haag een planologische werk commissie voor de rampgebieden. Deze commissie krijgt tot taak de structurele problemen, die reeds bestonden en de ontwikkeling dezer gebieden tegen hielden, op te lossen. In deze opdracht is het bestu deren van planologische vraagstukken, die na een eventuele afsluiting van een of enige der Zuidhollandse en Zeeuwse zeegaten zullen ont staan, inbegrepen. Uit den aard der zaak zal nauw samengewerkt worden met de Delta-commissie, die de mogelijkheden tot het afsluiten der zeegaten bestudeert. Onderzocht zal moeten worden, ln hoe ver partij kan worden getrokken van de oplossingen voor betere land en waterverbindingen en het terugdrin gen van het zoute water om de vesti gingsmogelijkheden voor industrie zo danig te verbeteren, dat het culturele tekort aan werkgelegenheid met kracht kan worden bestreden. Tot voorzitter van de werkcommissie is benoemd mr J. Linthorst Homan, voorzitter van de vaste commissie van de rijksdienst voor het nationale plan en tot secretaris mr J. Vink, directeur van de rijksdienst voor het nationale plan. Vanwege de vaste commissie van de rijksdienst zijn leden: mr M. C. Bloe- mers, hoofd van het bureau natuurbe scherming van het ministerie van O., K. en W., Ir M. ie Cosquino de Bussy, hoofdingenieur-directeur van de Rijks waterstaat, mr J. M. Kan, raadadviseur bij het ministerie van Binnenlandse Za ken, dr lr Z. IJ. van der Meer, direc- teu j jraal van de volkshuisvesting, dr ir F. P. Mesu, directeur van de cul tuurtechnische dienst en drs F. J. J. H. M. van Os, adviseur voor regionale in dustriële zaken bij het ministerie van Economische Zaken. Vanwege het provinciale bestuur van Zuid-Holland werden gedeputeerden, mevr. mr C. A. de Ruyter-de Zeeuw en ir C. H. Wittenberg benoemd. Van wege het provinciale bestuur van Zee land de gedeputeerde C. Hamelink en vanwege het provinciale bestuur van Noord-Brabant de gedeputeerde mr J. A. P. M. van Hasselt. Rede <ia ir Witte. In zgn installatierede zeide ir Witte o.m„ dat de geografische situatie van het Zuidwesten van ons land de ver bindingen te land en te water met dat gebied tot een moeilijk oplosbaar vraag stuk maakt. Het gebied valt voor een Jeel uiteen in onderdelen, die van el kaar en deels ook van het vasteland van Nederland geïsoleerd zyn en die daarvan de nadelige gevolgen onder vinden. Opheffing van dit isolement door betere landverbindingen hield reeds lang de gedachten bezig. De minister zegt; De vertegenwoordigers van het ministerie in de rampschadebureaux staan practisch dagelijks in contact met de gemeentelijke technische diensten, zo heeft ir Witte verklaard. Er is een regelmatig overleg met de gemeentebesturen, ook t.a.v. het wer kelijke herstel. 123 deskundigen zijn werkzaam in Zuid-Holland, waar de meeste schade gevallen voorkomen en de overstroom de gebieden het snelst droog vielen. Het aantal schade-aangiften bedroeg op 15 April 11216, waarvan reeds bijna 6000 getaxeerd werden. In Noord-Bra bant werden tot dusver 4856 aangif ten ontvangen, waarvan reeds bijna 2000 werden getaxeerd. Voor Zeeland zijn deze cijfers resp. 5461 en 2739. Het betreft hier dus uitsluitend gevallen van schade, niet van totale vernieling -n alleen in die gebieden, die weer droog vielen. Nadat tussen lampschadebureaux en gedupeerden overeenstemming is be reikt, kan de gedupeerde laten her stellen. In Zeeuwsch-Vlaanderen en Walche- -en zijn nagenoeg alle gevallen ge taxeerd. Op de Bevelanden ligt de zaak moeilijker, omdat daar nog enige grote gebieden onder water staan. Het aantal taxateurs in Zeeland is reeds uitgebreid, teneinde in schade- centra als Stavenisse, St. Philipsland e.d. met een grote staf snel tot af doening te komen. Men hoopt hier op 1 Juli klaar te zijn met taxeren. De schade-opneming op Schouwen- Duiveland is problematiek, omdat de kans op verdere schade in de droogge vallen gebieden van dit eiland lang niet der'beeldig is. Niettemin is ook in Zierikzee de we deropbouw vertegenwoordigd tenein de eventuele aanvragen in behande ling te kunen nemen. In Zeeland wer ken 78 taxateurs. WIL DE MINISTER ALSNOG DE ORDER AAN PHILIPS GEVEN? Het lid van de Tweede Kamer de heer Viscb heeft de minister gevraagd naar de rede, waarom de regering een contract van ruim 20 millioen gulden met betrekking tot de levering van voertuigen-sets niet heeft door laten gaan. De heer Visch informeert of de minister het niet belangrijk vindt, dat grote militaire orders bij de Neder landse industrie worden geplaatst en wil verleneft aan een nieuwe opdracht voor Philips om voor de landmacht sets te bouwen. Tenslotte wordt de suggestie gedaan om een commissie in het leven te roe pen, waarin naast militaire ook bur- gerdeskundigen zitting hebben, die de opdrachten bestuderen. Dit zal temeer nodig zyn, omdat be paalde structurele veranderingen wel licht verschuivingen ten nadele van ze kere belangen zullen moeten mede brengen. Ik denk b.v. aan de invloed van de rationalisatie in de landbouw op de werkgelegenheid, aan het lot van een vissersplaats als Stellendam en aan de oester- en mosselteelt. Aanbevelingen van de commissie op het in uitvoer zijnde herstelwerk moe ten mogelijk zijn. HELICOPTER-FORUM. Wegens de snel groeiende belangstel ling voor het hefschroefvliegtuig hier te lande heeft de Koninklijke Nederlandse vereniging voor Luchtvaart besloten, op Dinsdagmiddag 28 April a.s. in de grote zaal van het Kurhaus te Scheveningen een helicopter-forum te houden, dat ten doel heeft, de mogelijkheden tot het ge bruik van helicopters in Nederland nader te belichten. Aan dit helicopter-forum zullen aile instanties deelnemen, die in het gebruik van hefschroefvliegtuigen zijn geïnteresseerd. Benelux taaikwestietje. NEDERLAND BEGON DE CORRESPONDENTIE IN HET FRANS. Een Belgisch parlementslid heeft de minister van Buitenlandse Zaken en Landsverdediging enige tijd geleden schriftelijk de vraag gesteld, waarom de correspondentie over een accoord van militair karakter tussen Nederland en België ln 't Frans is gevoerd, terwijl toch de verzekering was gegeven, dat in de officiële betrekkingen tussen beide rege ringen de Nederlandse taai gebruikt zou worden. De Belgische minister van De fensie heeft hierop thans geantwoord, dat het initiatief tot bedoelde conventie werd genomen door het Nederlandse ministerie van Oorlog in een in het Frans gestelde brief, welke gedateerd was 16 Juni 1952. Uit beleefdheid en naar men kan veron derstellen niet zonder enige ondeugend heid, zo voegt de minister hieraan toe, is op dit schrijven ook in het Frans geant woord. Wanneer mijn departement het initiatief neemt tot onderhandelingen met de Nederlandse autoriteiten, aldus de mi nister, dan wordt de correspondentie steeds in het Nederlands opgesteld. CHRISTELIJKE ACADEMIE VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING. In zijn gehouden vergadering heeft het college van directeuren van de Christe lijke Academie voor Lichamelijke Op voeding te Rotterdam besloten de heren A. F. den Boeft te Rotterdam en drs H. J. Smit te Vlaardingen te benoemen tot leden van het college van curatoren. De voorzitter van de Rotterdamse Chr. Sportfederatie, de heer C. de Greef, werd uitgenodigd zitting te nemen in het col lege van directeuren. Deze uitnodiging is door de heer Greef geaccepteerd. WAT 'N TOESTAND Hoe lang de burgemees ter met gesloten ogen op bed lag is niet bekend. In ieder geval ontwaakte hij uit zijn bewusteloosheid omdat een grote slak heer lijk zat te dutten op het puntje van zijn neus en door het gekriebel van 'n niet te tellen aantal mui zen die verstoppertje speelden tussen zijn kleren Hij ging rechtop in bed zitten en staarde vol ontzetting naar de toestand in zijn slaapkamer. De motten hingen bij. dozijnen in de gordijnen en hadden deze voor driekwart opgegeten. Ook het tafelkleed, het pluche van de stoelen en het karpet waren omgetoverd in waardeloze vodden. Daarnaast schoten de muizen van de vloer tot het plafond door de kamer of deden wedstrijdje in hardlopen met de slakken, dat de muizen altijd wonnen. Radeloos liep de burgemeester de gang in. Ook daar krioelde het van muizen, slakken en motten terwijl alles er uitzag alsof het ieder ogenblik in elkaar kon storten. De man liep van kamer tot kamer. Overal was de toestand hetzelfde. Niets was meer heel, alles was afgeknaagd of opgegeten. Tot de zolders toe was het eens zo prachtigestadhuis één grote ruïne. „Ik moet redden wat er te redden valt!" bibberde hij wanhopig en begon onmid dellijk alles wat hem na aan het hart lag uit het huis te dragen. Zo onderandere een oude canapé die de burgemeester had geërfd van zijn suikertante Agatha. Een bloementafeltje met palm uit de Babylonische tijd en het boek „Hoe kan ik veel eten zonder dik te worden" geschreven door Bulletje Spekvet. De onmogelijkheid om in de ramp gebieden de arbeidsintensieve ge wassen te telen en de algehele eco nomische destructie, tengevolge van de ramp, kunnen de werkgelegenheid in de rampgebieden ongunstig beïn vloeden. De vraag is of deze ongun stige beïnvloeding van de werkgele genheid blijvend gecompenseerd zal worden door de werkzaamheden aan de dijken. Over deze moeilijkheden heeft het lid van de Tweede Kamer de heer de Kort de minister vragen gesteld. De heer de Kort is er ongerust over, dat ook de bouwactivteit in de toekomst dit vraagstuk van de werkgelegenheid niet zal oplossen. De heer Kort vraagt verder cijfers over de werkloosheid in die rampge bieden, waarin de terugkeer goeddeels is voltrokken, speciaal onder de zand grondwerkers, de losse arbeiders, de transportarbeiders, de landarbeiders en de fabrieksarbeiders in onderne mingen, die landbouwproducten ver werken. Tenslote wordt gevraagd dat de mi nister bevorderen zal, dat die werkob- jecten in de noodgebieden, die voor zien in de werkloosheidsbestrijding, normaal zullen doorgaan. Ingp^ "n 'adv Le Maart-prijswinnaars zijn: le prijs: Corrie Meurs, Lindenstraat 80, Amsterdam; 2e prijs: Nelly van Schijndel, Kerkstraat 51, Born (L.); 3e prijs: NeÜie de Groot, van Hogendorpstraat 42 III, Amsterdam; 4e prijs: Hans Schalk, Vlietstraat 26 II, Amsterdam. Deze en de overige prijzen werden inmiddels aan de betreffende winnaars toegezonden. Russische ea Poolse ambassadeurs in Londen teruggeroepen. Van gezaghebbende zijde is Vrijdag te Londen vernomen dat de Russische en Poolse ambassadeurs bij de Britse regering, Gromyko en Michalofski, te rug zijn geroepen. Michalowski was sinds December 1946 en Gromyko sedert Juni 1952 am bassadeur aan het hof van St. James. Men meent, dat het terugroepen van Gromyko past in het kader van de wisseling onder de Russische diploma tieke vertegenwoordigers in het bui tenland, welke na het overlijden van Stalin is begonnen. Michalofski krijgt een post op het Poolse ministerie van Buitenlandse Zaken te Warschau. Hij zal in Mei a.s. te Londen worden vervangen door Milnikiel, thans pools ambassadeur te Stockholm. Ledental blijft stijgen. Over het vakblad is men echter verre van tevreden. (Van onze speciale verslaggever). De Ned. Chr. Drogistenbond vierde te Utrecht zyn zilveren jubileum. In de algemene vergadering werd dankbaar herdacht, hoe uit 't groepje van zeven man, dat op 21 December 1927 te Utrecht bijeen kwam, een organisatie is ger groeid, die met ere haar plaats inneemt in de Nederlandse drogistenwereld. De. voorzitter, de heer W. H. Neefjes, bracht in zyn openingswoord hulde aan de voorgangers, die de drogisten hebben gemaakt tot de best georganiseerde mid denstanders. Een pionier van de N.C.D.B., de oud-voorzitter J. Bronkliorst te Rotterdam, werd benoemd tot ere-lid en hem werd tydens de koffiemaaltijd een oorkonde overhandigd. Van een grootscheepse feestviering open oog hebben voor de algemene be- Vrije Evangelische predikanten bijeen. Ds Hamers uit Wemeldioge sprak over oorlog en antimilitarisme. Onder leiding van ds P. J. Mietes Van Amsterdam hebben de predikanten van de Bond van Vrije Evang. gemeenten deze week als gewoonlijk te Nijverdal hun predikantenconferentie gehouden. De eerste dag werd gesproken over de verhouding tot andere kerken en gemeenten en tegenover de zich steeds weer opdringende sectarische stromingen. Wat de kerken betreft zou men graag wat meer waardering zien voor elkanders werk en standpunt. Men moet wat meer respect hebben voor wat de ander ln oprechtheid doet. Ds J. I. v. Wijck van Gouda refereer de over: „Hoe leeft de toekomstver wachting in onze gemeenten?" Het ging vooral om de vraag wanneer de Here Zijn gemeente tot Zich nemen zal. De Pi. Schrift spreekt van „de grote ver drukking". Ofschoon de gemeente altijd moet rekenen met verdrukking moeten we toch de „grote verdrukking" zien als behorend bij de eindtijd. De zekerheid dat Christus overwinnaar is moet wor den gepredikt in de gemeente en daarvan moet worden getuigd in de wereld. De geest van de anti-christ wordt over wonnen door de H. Geest. De Bijbelse blik op de toekomst dringt tot een aan God toegewijd leven. Ds P. Werges van Winschoten refe reerde over „De ambten". Gewezen werd op de betekenis van het ambt der ge lovigen. Daarnaast echter geeft de Schrift aanwijzingen voor het bijzondere ambt. We moeten de ambten nooit los zien van de gemeente; Christus gaf ze ten bate der gemeente. Daarom behoe ven we niet te zoeken naar een apostoli sche successie. Door de in- en uitwen dige roeping kiest de Here zelf Zijn die naren. Breedvoerig werd gesproken over de handoplegging. Het is geen magische behandeling en toch is het ook meer dan symbool. Paulus vermaande Timo- theus de gaven aan te wakkeren die deze onder de handoplegging heeft ontvangen. Het is wijding tot de dienst en geeft de gelovige het be wustzijn: Hij die roept geeft ook genade om te dienen. Daarom mag dit geen tijdelijk karakter dragen. Ouderlingen zouden voor hun leven moeten zitten. Tenslotte refereerde ds J. A. Ha mers van Wemeldinge over „Oorlog en anti-militairisme". Hierop volgde een brede bespreking waarin steeds de gedachte werd vastgehouden dat we in deze zondige wereld nooit klaar zullen komen welk standpunt we ook innemen. Wel moet de christenheid hier getuigen vanuit het Evangelie te genover elke oorlogstoebereiding. Onze vrijheid is een groot goed, maar we mogen nooit de indruk wekken, dat de kerk de oorlog tolereert. De conferentie heeft zich ook bezig gehouden met enkele onderwerpen uit de practijk zoals het jeugdwerk in deze tijd, de positie van de emeritus-predi kant enz. Tot ds H. H. W. Zegerius te Dordrecht die zeer waarschijnlijk bin nenkort naar Canada vertrekt werd een hartelijk woord van afscheid ge sproken waarna de conferentie op ge bruikelijke wijze werd besloten. ^ending werd afgezien, aangezien de daarvoor uitgetrokken gelden een betere bestem ming kregen. Zij werden n.l. gestort in het Watersnoodfonds van de Pharma- ceutische Kleinhandelsconventie. De voorzitter memoreerde, hoe de organi saties in de afgelopen kwart eeuw heb ben meegewerkt aan de totstandkoming van een economisch sterke drogisten stand. Thans worden hierop enkele aan vallen gericht, maar zoals de zaken er nu voorstaan is er geen reden tot onge rustheid. Het ontwerp-Geneesmiddelenwet ligt nog steeds bij de Tweede Kamer. Ver tegenwoordigers der drogistenorganisa ties hebben bij de commissie uit deze Kamer hun bezwaren tegen het ont werp naar voren gebracht en daarvoor een willig oor gevonden. Ook het kar tel der drogisten, de Pharmacon, zal door de overheid onder de loupe geno men worden. Hopelijk zal men een SLOTKÜERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V., GOES. Nederland 1947 97 Ih.Uailenmg 1947 96*4 Invest. Cert. 97-6 Grootboek 1946 Ned. 1962/64 cum 98 98'A tyi K. Olie 1950 111*4 112*4 Cult. H. Ind. Bk SZ'/j Nat. Handelsbauk Ned. Handel My Calvé Delft A.K.U. Bergh's Jurg. Berkel's Patent Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogoven» Ned. Kabelfabr, Philips' Gloeit Ned. Ford 111*4 112'4 15754 157 119 119 162 162 267<4 26M4 102 100L 107*4 10744 149 149 156 15444 206*4 206*4 154*4 155 19754 195 i)o 6 cum. pref. wd. VVilton-Fyenoord Unilever lliliton I rubr. Escompto Bank Bilitou II rubr. MüUer Co Roterd. Bank 'l'wentsche Bank Overzeese Gas Borneo Sumatra Am. Radiator Am. Smelting Anaconda Coper Chrysler Ford Canada Hudsou Motor General Motors I Intern. Nickel Kennecot Stand. Brands 186*4 186*» 230 229 6954 70 172 171 15954 156% 157 157 15554 15554 89/, 105/, 14*4 77/a 14*4 62*4 105*4 1554 3754 51 14*4 61*4 U.S. Steel North. Ant. Rep. Steel Cities Service Midccmt. Oil Shell Union Philips Oil Tide Water Baltimore Miss. K. Texas New York Centr. Pennsylvania Canadian Pac. 4154 69*4 27J4 3954 21.54 49 59 66/2 61*4 23*4 2654 22*4 22 41*4 m 27*4 38*4 2154 48 5254 59*4 66*4 62 23*4 5*4 21*4 21*4 29*4 De koersen waarvan geen no tering. zyn niet dooiyekonien. langen, die hierdoor worden gediend. Spr. waarschuwde voor verstarring in de organisatie als gevolg van. de verworven beschermde positie. De be langstelling voor de vak- en midden standsorganisaties moet veel groter worden, anders zal de middenstand worden doodgedrukt tussen de groot winkelbedrijven en de Coöperaties. GROEI. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer A. de Jager te Utrecht, bleek dat dank zij de activiteit van de propa- gandacommissie het ledental zich steens in stijgende lijn beweegt. De overleden leden H. Neefjes Sr, oud-voorzitter van de afdeling Den Haag, H. Wyrhdeman te Delfzijl en J. Schulte Nordholt te Zwolle werden herdacht. De heer W. H. Neefjes werd als voor zitter herkozen en ook de heren F. W. Dobbenberg en A. C. van Drimmelen behielden hun zetel. Zeer ontevreden betoonden vele aan wezigen zich over het vakblad, dat zelfs met de naam „prul" bestempeld werd. Daar ook in beide zusterorganisaties on tevredenheid over hun bladen heerst, werd het voorstel gedaan een poging te ondernemen om te komen tot de uit gifte van een gezamenlijk vakblad met wisselpagina's voor de eigen principiële voorlichting en het bondsnieuws. Het be stuur zegde toe deze zaak in de Fede ratie aanhangig te zullen maken. Na een gezellige koffiemaaltijd, waar bij vele prijzende woorden werden geuit aan het adres van de oudgedienden in het bestuur, werd door 't bestuur een receptie gehouden. Temidden van een ware bloemenzee nam de bondsleiding hier de gelukwensen in ontvangst van vertegenwoordigers van zusterorganisa ties, de Federatie, het Directoraat-Ge neraal voor de Middenstand en van vele andere relaties. ISRAEL IS ONGERUST OVER EGYPTE. De Israëlische regering heeft Groot- Brittannië in een nota doen weten dat zij bezorgd is over de verstoring van het machtsevenwicht in het Midden-Oosten die zou worden teweeggebracht door het volledige Egyptische beheer over de mi litaire bases in de Suezkanaalzöne, aldus heeft een woordvoerder van het Israëli sche ministerie van Buitenlandse Zaken Donderdag meegedeeld. Ook de Amerikaanse regering kreeg 'n nota van gelijke strekking, terwijl de re geringen van Frankrijk en Turkije wer. den ingelicht over het Israëlische stand punt over de onderhandelingen over de bases in de Suezkanaalzöne. A.N.W.B. gaat wegwijzers in Zeeland herstellen» De wegwijzerdienst van de A.N.W.B. zal Maandag a.s. een begin maken met het herstel van de wegwijzers in Zee land en de Noord-Westhoek van Bra bant. Uiteraard heeft het wegwijzerappa- raat van de bond bij de watersnood zwaar te lijden gehad. Zodra de getrof- gen gebieden weer bereikbaar waren, heeft de A.N.W.B. een uitgebreid on derzoek ingesteld. Daarbij bleek dat verschillende weg wijzers geheel verdwenen waren, ter wijl vele anderen zozeer waren be schadigd, dat zij vrijwel onbruikbaar waren geworden. Het was dan ook nodig op grote schaal tot vervanging, herschildering of zelfs algehele vernieuwing over te gaan. Zo zullen thans in Zeeuwsch-Vlaan deren, Zuid-Beveland, Walcheren en Noord-West Brabant circa 200 nieuwe armen aan beschadigde wegwijzers worden aangebracht. Voorts zal ook nog deze maand een begin worden ge maakt met het noodzakelijke schil- derswerk aan die wegwijzers die niet vernieuwd behoeven te worden. Bij deze werkzaamheden zijn enige hon derden wegwijzers betrokken. Zodra op Schouwen-Duiveland de situatie dit toe zal laten, zullen hier eveneens de nodige voorzieningen ge troffen worden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Scherpenzeel, toez., H. Harkema te Zeist; te Bathmen, toez., A. J. Onstenk te Ootmarsum. Geref. Kerken. Tweetal te Appingedam, vac. E. J. Oomkes, J. v. Dijk te Nieuwleusden en H. Hogerhuis te Onnen. Beroepen te Barchem, als evang. pred., H. Bouma te Loosdrecht. Geref. Gemeente. Beroepen te Boskoop, C. v. Dam te Amsterdam-C.; te 's-Gravenhage, W. de Wit te Moerkapelle. Moderamen Ned. Herv. predikants vereniging. Tot lid van het Moderamen van de Ned. Hervormde Predikantenvereni ging werd gekozen prof. dr H. de Vos te Groningen. De praeses, ds J. R. Wol- fensberger, werd herkozen. Twee lijken aangespoeld bij Krabbendijke. Aan de Oostdijk te Krabbendijke zijn twee lijken aangespoeld van bij de watersnood omgekomen inwoners van Kruiningen. Het bleken de acht jarige J. Boone te zijn en de 50-jarige J. Dek. Eerstgenoemde is te Yerseke begraven, laatstgenoemde te Krabben dijke. Adspiran ten-ui tvoerir,-) „Volharding" te Goes. Gisteravond heeft de Gymnastiek- en Handbalvereniging „Volharding" te Goes met haar adspiranten-afdelingen in „Het Schuttershof" een goed ge slaagde uitvoering gegeven. Na een openingswoord door de voor zitter, de heer K. Kooy, en het zingen van het K.N.G.V.-bondslied, werd het uitgebreide programma op vlotte wijze afgewerkt. Vooral het werk der meis- jesadspiranten mocht er zijn. Speciaal in de vrije oefeningen sloegen zij een iets beter figuur dan de jongens-adspi- ranten. De knotsoefeningen van da meisjes vielen zeer goed in de smaak. Deze avond was wel een duidelijk be wijs, dat „Volharding" over goed jong materiaal beschikt. De dames, heren en veteranen afdelingen verleenden met enkele vrije oefeningen en een brugoefening medewerking. Heden avond volgt de uitvoering van de heren- en damesafdelingen. SCHEEPSTIJDINGEN GROTE VAART. AAGTEKERK: 16 te Brisbane. ANNENKERK: 17 te Bangkok. ARNEDIJK: 17 v. Bremen n. Antwerpen. AMSTELDIJK: 17 te Havanna. APPINGEDIJK: 17 te Kotterd. v. Bremen AAGTEDIJK: 19 te Rio de Janeiro verw. BOSCHFONTEIN: 16 v. Southampton n. Antwerpen. LAAGKERK: 17 te Rotterdam. LIEVE VROUWEKERK: 16 v. Beyrouth naar Genua. ORANJEFONTEIN: 16 v. Antwerpen. SOMMELSDIJK: 16 v. Djeddah n. Bela- wan. WATERMAN: 16 te Start Point. WILLEM RUYS: 16 v. Malta n. Sout hampton. MAASDAM: 16 v. New York n. Rotterd. LINDEKERK: 16 te Amsterdam. NIEUW AMSTERDAM: 17 te Valentia. HAVEN VAN VLISSINGEN. Aangekomen 17 April: HERTA v. Ant werpen. Gepasseerd naar Antwerpen 16 April: MEERKERK v. Marseille; CELEBES v. Zee naar Gent; OOTMARSUM v. Ham burg; TYRA v. IJmuiden; HELENA van Londen; SCHIPPERSGRACHT v. Hel sinki; 17 April: VESTA v. Rotterdam; AXELDIJK v. Le Havre; SPURT v. Rot terdam; LENI v. idem; TELAMON van Ponce; BOSCHFONTEIN v. Southamp ton; ARUBA v. Zee naar Gent. Gepasseerd van Antwerpen 16 April. AEGIER n. Londen Derry; ORANJE FONTEIN n. Amsterdam; NOORDSTAD n. Rotterdam; CONTINENTAL n. Cork. AGINA n. idem; 17 April: LAAGKERK: n. Rotterdam; PRINS WILLEM IV naar Bremen; CARPE DIEM n. Tees; CONFI- ANSE n. Londen; GROTE KERK naar Amsterdam; EDAM n. Rotterdam; EL- MINA n. Bordeaux. VEILINGBERICHTEN MIDDELBURG, 17 April. Fruit: Winston 3559; Goudreinette 3145; Jonathan 2239; Golden Delicious 51 54; Bramley's Seedling 1415; Ap pels stek 315; St. Remy 8-16; Ponds 11; Brederode 514; Groenten: Bloemkool A 4067; idem B 2453; idem C 838; idem D 622; Prei 8 20; Spinazie 2839; Kroten per kg. 3 8; Rabarber 411; Sla per stuk 7 13; Sla per kg. 819; Andijvie 3447; Witlof 13—31; Bosselderij 11—22; Koolrapen 312; Uien per kg. 3543. GOES, 17 April: Stoofsla 31—33; Ra barber 810; Witlof 827; Aardappelen 9—12; Uien 15—24; Prei 11—33; Koolra pen 5; Spinazie 3441 Rode kool 10—15, alles per 100 kg. Kropsla 915; Bloem kool 761, per 100 St.; Radijs 1315; Rammenas 17; Selderij 68 per bos. TERNEUZEN, 17 April. Sla 8.10—10.60; Bloemkool 516; Radijs 1214; Prei 32 36; Rabarber 1418; Spinazie 3536; Witlof 1628, afw. 915; Schorseneren 19; St. Rémy fabr. 1618. Coöp. Melkinrichting „Walcheren Maar het hoogtepunt is nu voorbij» Onder voorzitterschap van de heer S. Simonse te Sint Laurens hield de Coöp. Melkinrichting „Walcheren" haar algemene voorjaarsvergadering. Spr. constateerde dat 1952 een goed zuiveljaar is geweest, maar vermoedde dat we thans het hoogtepunt gehad hadden. Hjj herinnerde aan de stormramp, welke verschillende delen van ons land zo zwaar getroffen heeft. Als Wal- chenaren weten we van watersnood mee te praten en we moeten dnnkbaar zijn, dat w(j er ditmaal zo goed zijn afgekomen. Mogen zjj, die door de ramp werden getroffen, financieel volledig schadeloos worden gesteld. Het jaarverslag werd goedgekeurd. We vinden er in vermeld dat in 1952 door de fabriek van de melkveehouders werden ontvangen 16.194.800 kg melk met 3,76 pCt vet en 5.523 kg room. Daarvoor werd betaald f 3.900.278. Voor onkosten werd betaald f 687.838, ter wijl op de gebouwen en machines f 92.920 werd afgeschreven. De pro ducten brachten f 3.654.575 op. Aan Toeslagen-Heffingen werd ontvangen f 1.300.915, Bijgekocht van andere fa brieken werd voor een bedrag van f 300,807. Van de ontvangen melk werd 31 pCt tot boter, melkpoeder en ondermelk verwerkt, terwijl 69 pCt in de afdeling melkinrichting belandde; 44 pCt werd verkocht als losse con- sumptiemelk en 25 pCt werd in flessen afgeleverd. Op de Balans, welke sluit met een totaalbedrag van f 1.231.271,50 komen de gebouwen, machines, inven taris en auto's voor ten bedrage van f 461.000. Bij de rondvraag werden door de directeur nog vragen beantwoord over gestandaardiseerde melk, de samen stelling der melkprijs uit grondprijs en vetprijs, het fokken van vee met vet rijke melkgilt e.a.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5