„ONZE RECHTEN" lN 'N VERANDERENDE WERELD. 233ESH3EU ©e qAote. u-eULLocMUuf,. Nieuwe premieregeling voor de woningbouw* Zoekend naar een christelijke samenleving. Comm. voor herverkaveling Schouwen etc. ■JjlijJjiliijiiJlillliüllilllI—IMlililJI]tUJlliJI!ïlllJil!J!IIjlimiJililliiiimiiiiiiii!iiJiiiif!tii;iiji[infiB 39 Zaterdag 18 April 1953 LEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 DIT ARTIKEL moet beginnen met een voorbeeld, een greep uit het gewone leven van alledag. Er is een gezin: vader, moeder en drie kin deren, de oudste een meisje van 12 jaar. Alles marcheert uitstekend in dat ge zintot moeder een beetje gaat sukkelen. Ze is wat overspannen en dat is geen wonder in deze tijd! De dokter weet eigenlijk maar één oplossing: ze moet er eens voor een maand of zo helemaal uit. Ergens naar toe waar ze werkelijk rust kan houden en waar ze een beetje vertroeteld wordt. Dat is een zware opgave. Er is wel een vriendin, een heel goede vriendin, die haar graag een maand bij zich wil hebbenmaar hoe moet het dan thuis Er wordt lang en breed over gepraat. En het is de dochter, die ten slotte de stoot geeft: „Als het nu toch goed is voor moeder, dan kunnen wij, vader en ik dat zaakje toch zeker wel opknappen! We staan wat vroeger op en ik laat een paar weken mijn vereni ging en mijn gymnastiekclub schieten. En als vader dan 's avonds een handje helpt, dan kan het toch best!" Moeder is gegaan, met lood in haar schoenen natuurlijk! Maar de opgewek te brieven en het weekend, dat vader overkwam, hebben haar wel geleerd, dat het toch wel marcheerde. Zodat ze toch van haar vacantie heeft kunnen genieten! Dat heeft offers gevraagd, na. tuurlijk. Niet het minst van vader en dochter. Maar omdat ze samen een werkelijke gemeenschap vormden, zich verantwoordelijk voelden voor eikaars welzijn, daarom is hieruit dit goede resultaat voortgekomen! Dit is zomaar een greep uit het ge wone leven, een voorval, zoals er ge lukkig nog vele voorkomen. Houd dit voorbeeld even vast, want we moeten er straks naar teruggrijpen. OMDAT DRIE JAAR GELEDEN de wet op de ondernemingsraden is aangenomen, waarbij werd bepaald, dat na ten hoogste drie jaar de zgn. on dernemingsraden in functie zouden moe ten treden, zullen in de komende maan den tal van bedrijven hiertoe moeten overgaan. Wat is eigenlijk een onder nemingsraad en wat wil men ermee be reiken? In het kort gezegd komt het hierop neer, dat in elk bedrijf waar meer dan 25 personen werken, een aan tal mannen (eventueel vrouwen) wordt gekozen, die onder leiding van de di recteur de ondernemingsraad zullen vormen. En bezien in het raam van mijn vorig artikel kan men zeggen, dat deze raad de stem van de factor arbeid in de onderneming veregenwoordigt. In de wet worden hem allerlei bevoegd heden toegekend, wordt de verhouding tussen leiding van de onderneming en raad uiteengezet en wordt het tpezicht op de werkzaamheden van deze raden geregeld. Gaat men deze bevoegdheden na, dan blijkt dat er in eerste instantie met zoveel verschil bestaat tussen de ondernemingsraden en de thans nog bestaande personeelskernen: in de eer ste vijf punten wordt weinig meer om schreven dan op welke wijze de raad dient op te komen voor de belangen van het personeel. Gelukkig echter is er nog een zesde punt: de raad krijgt ook de bevoegdheid te adviseren en voor stellen te doen omtrent maatregelen, die tot verbetering van de technische en economische gang van zaken in de onderneming kunnen bijdragen. Hier komt naar mijn gevoelen dan het punt om de hoek kijken, dat ik in mijn vorig artikel zo warm heb verdedigd: dat van de medeverantwoordelijkheid. De raad is niet klaar met het beschermen van de arbeiders alleen hij dient ook naast de leiding te staan en zich mede verantwoordelijk te voelen voor de eco nomische gang van zaken. Als het de baas slecht gaat, gaat het immers de arbeider ook slecht! Waarom dan niet proberen samen er iets goeds van te maken! Het is dan ook te verstaan dat de christelijk-sociale conferentie op snelle tenuitvoerlegging van deze wet heeft aangedrongen eneraan toege voegd heeft, dat zij hoopt dat aan het overleg in die raden ook inderdaad re- ëele inhoud zal worden gegeven. RCëLE INHOUD dat is een niet zo eenvoudig te omschrijven be grip! Duidelijk is, dat die inhoud niet reëel is, als de raad alleen maar let op die eerste vijf punten, die over de belangen van het personeel gaan en zich om het zesde punt niet bekom mert. En duidelijk is ook, dat die in houd niet reëel is, als de leiding, de directeur of zijn plaatsvervanger, de raad over dat zesde punt maar een beetje laat praten, niet van plan is een werkelijk inzicht in de gang van zaken te geven en toch alles op zijn eigen houtje doet. Kort gezegd: als men al leen maar tegen elkaar praat en niet met elkaar! Als men elkaar zoveel mo gelijk vliegen probeert af te vangen. Dan is die hele ondernemingsraad een nutteloze instelling, ja zelfs een gevaar voor het welzijn van de ondernemingen, omdat zij de goede gang van zaken kan tegenwerken! Reele inhoud dat vraagt ook iets anders. Dat vraagt dat ook inderdaad de stem van alle arbeiders zal worden gehoord. Dat de samenstelling van de raad dus van dien aard is, dat hy wer kelijk representatief genoemd kan wor den. En daar zitten nu tal van moeilijk heden, die tot dusverre zeer vertragend hebben gewerkt. Daar is in de eerste plaats de eis der vakverenigingen, dat alleen maar die mensen zitting in de raden mogen hebben, die bij een der vakverenigingen zijn aangesloten. Naar mijn mening een onrechtvaardige, zelfs een hoovaardige eis. Natuurlijk schuilt er waarheid in het argument. De eis is onrechtvaardig, omdat de vakverenigingen niets met de ondernemingsraden te maken heb ben. De ondernemingsraad is een deel van de onderneming, een onderdeel dat een sociale zowel als een economische functie vervult, daar hij immers de mensen dichter bij hun werk wil bren gen. En dusdoende bevordert men het menselijk geluk enerzijds en daardoor het economisch welzijn anderzijds. Dat ook de vakverenigingen ditzelfde doel nastreven is nog geen reden om hen een stem in het ondernemingskapittel te geven. Ook de regering beweegt zich op ditzelfde terrein en met evenveel recht zou zij dus een plaats in elke on dernemingsraad kunnen opeisen. Naar mijn gevoelen is deze eis der vakvereni gingen dan ook niet vrij van een rood kleurtje. De gedachte: „Wij arbeiders, sterk verenigd als we zijn, zullen die grote bazen wel eens klein krijgen!" ligt hieraan ten grondslag. Een ge dachte die volkomen in strijd is met de idee der medeverantwoordelijkheid. Het is jammer dat het C.N.V. dit tot dusverre niet onderkend heeft! IX. En een tweede moeilijkheid schuilt hierin: hoe wordt de stem van het lei dinggevend personeel gehoord? De wet zegt dat dat deel van het hoger per soneel, dat geacht kan worden vertegen woordigd te zijn door de directie, niet mag kiezen en niet verkiesbaar is. Een nare, vage uitdrukking, die al heel wat wrijving heeft veroorzaakt. Want het is in vele gevallen nonsens directie en leidinggevend personeel te vereenzel vigen de practijk wijst maar al te vaak uit, dat het anders is. Desondanks hebben de arbeiders-organisaties zich aan deze zin vastgegrepen de klasse- strijdgedaehte van „Alles wat boven je staat is van nature je vijand" schuilt weer hierachter. Ook hier ligt naar mijn mening een taak voor het C.N.V. MAAR GOED, we nemen aan, dat de ondernemingsraad tot stand is gekomen en uitstekend functionneert: de gedachte van medeverantwoordelijk heid beheerst het overleg. Welke conse quenties heeft dat? En nu kom ik tot een eigenaardige conclusie die bij mijn weten nooit te voren door iemand is getrokken: dat tal van „rechten", die de arbeidende massa zich in de loop der jaren en soms na harde strijd verworven heeft, opzij geschoven zullen moeten worden. Om te beginnen de collectieve arbeidsover eenkomst, althans bepaalde delen hier van, en verder een deel van de arbeids inspectie en zoveel andere bepalingen, die tot dusverre de arbeider „beschermd" hebben. Theoretisch redenerend komt men al tot deze slotsom: wantrouwen en uit wantrouwen geboren beschermende maatregelen kunnen niet bestaan op het veel mooiere fundament van eer lijke en openhartige samenwerking. Laat ik het met een voorbeeld verdui delijken: Een bedrijf staat er niet zo best voor. Leiding en arbeid doen in nau we samenwerking alles wat mogelijk is om de zaak drijvende te houden en in de ondernemingsraad wordt een voortdurend en intensief overleg ge pleegd. Op een goede dag deelt de directie mee, dat zij er in geslaagd is een dusdanige order in de wacht te slepen, dat het mogelijk lijkt de zaak een hechter economische basis te ge ven. Alleen... die order zal snel dienen te worden uitgevoerd en de prijs zal zo laag mogelijk gehouden dienen te worden. Kan men dat niet, dan zal een groot bedrijf, waar men nu een maal over meer mogelijkheden be schikt, de order in de wacht slepen. De arbeiders beseffen, dat de verantwoor delijkheid voor het bestaan van het bedrijf, hun bedrijf, nu op hun ar beidskracht rust en zij besluiten dat zij twee maanden lang iedere avond zullen overwerken en als het nodig mocht zijn ook 's ochtends nog wat vroeger zullen beginnen. En ook gaan zij ermee accoord, dat de over uren als gewone uren berekend zul len worden, dus zonder de normale toeslagen. Zij besluitenach ar me, zij hebben niets te besluiten! De bepalingen van hun C.A.O. en die van de arbeidsinspectie beletten, dat zij de verantwoordelijkheid, die zij te recht op zich voelden rusten, ook in daden kunnen omzetten. Natuurlijk kan er dispensatie gevraagd worden, maar afgezien van de vraag of die' wel ooit gegeven zal worden, zal daar zoveel tijd mee heengaan, dat de or der allang aan een ander is gegund! NU ZAL DUIDELIJK ZIJN, waarom ik met een voorbeeld begonnen ben: diezelfde geest, die in het gezin heerst en die de sfeer van het gezin bepaalt, dient ook tot leven gebracht te worden in de onderneming, dat grote gezin waarin zo'n belangrijk deel van het menselijk leven zich afspeelt. En dat wordt door alle mogelijke bepalin gen, die dateren uit de „strijdperiode", onmogelijk maakt. Laat men dat in werkgevers- en werknemerskring toch goed gaan be seffen: we leven in een tijdperk van overgang tussen twee sociale systemen. Het tijdperk van strijd, een strijd die dringend nodig was, is langzamerhand voorbij. Moet voorbij zijn, omdat strijd alleen mogelijk was in massaliteit en omdat het individu, de persoonlijkheid, [-1-1 Het Engelse parlement besloot de Amerikaan- J se koloniën een „zegelbelasting" te laten beta len, d.w.z. een recht op documenten, dagbladen enz. De kolonisten wilden deze belasting niet betalen, om dat ze niet in het parlement vertegenwoordigd moch ten worden. De verstuurde plakzegels werden onder schept en verbrand. De belasting werd daarna opge heven. CQ Kort daarna werd er belasting geheven op JO. verschillende waren, die uit Engeland inge voerd werden, o.a. thee, maar de kolonisten weiger den de Engelse thee uit West Indië te kopen. Om smokkelhandel te verhinderen werden er Engelse troepen naar de belangrijkste havensteden gezonden. De militairen werden door de bevolking gehaat en er ontstonden onlusten. ■llHiltllHllilHffHViillllllllinillHI in die massaliteit dreigt onder te gaan. Een nieuw tijdperk breekt aan, het tijdperk van samenwerking tussen hen die vroeger tegenover elkaar stonden. Dat vraagt van twee kanten offers: de leiding zal een deel van zijn souvereini- teit moeten prijs geven geen offer, want zij krijgt er iets veel beters voor terug: mensen die door dik en dun ach ter het bedrijf staan. En de arbeiders zullen een deel van hun „rechten" moe ten prijs geven evenmin een groot offer omdat die rechten nu een van zelfsprekendheid zijn geworden en zij er aan de andere kant arbeidsvreugde (en dat is levensvreugde) door terug winnen. Daarbij rest nog één vraag: wie heeft uiteindelijk de beslissende stem? En als er geen overeenstemming bereikt kan worden, mag dan nog naar het mid del van staking gegrepen worden? Het is het onderwerp voor het volgende artikel. Tr. Naamsverandering van de middelbare technische scholen. Het algemeen bestuur van het Neder lands instituut van middelbare en hogere technici (N.I.M.H.T.), waarvan zowel de confessionele als de algemene verenigingen van middelbare en hogere technici deel uit maken, heeft zich in een schrijven tot de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen gericht, waarin met aandrang een beroep op de minister wordt gedaan de wij ziging van de benaming „Middelbare Tech nische School" in „Hogere Technische School" te willen bevorderen. Onder de aandacht van de minister wordt gebracht, dat sedert een eerder gedaan ver zoek aan de ambtsvoorganger van de be windsman, in December 1950 de behoefte aan de gevraagde naamswijziging onom stotelijk is komen vast te staan. Maximuminhoud nu 500 kub. meter. Aanvragers moeten enige maanden wachten. De nieuwe premieregeling voor de woningbouw is by K.B. afgekondigd en treedt 24 April in werking. Tot de belangrykste wijzigingen in vergelijking tot de oude regeling behoort de vaststelling, dat de maximum-inhoud van woningen, waarvoor premie wordt verleend, verhoogd wordt van 375 tot 500 kubieke meter. De inhoud van garages zal niet meer worden medegerekend. De hoogte van de premie zal afhankelijk biyven van het aantal personen, dat in de woning kan worden gehuisvest. Voorts zullen toeslagen voor funderings- kosten en voor grondkosten worden gegeven, afhankelijk echter van een der drie groepen, waarin de minister de gemeente heeft geclassificeerd. Nieuw is een regeling voor het bou wen van eigen eengezinshuizen voor ar beiders of daarmee gelijk te stellen per sonen, houdende, dat boven de premie gedurende tien achtereenvolgende jaren een bijdrage van 2.5 procent van de toe gekende premie kan worden ontvangen. De aanvrager moet dan echter niet ouder dan 50 jaar zijn. Minister Ir H. B. J. Witte, die de nieu we regeling voor journalisten toelichtte, zeide, dat de gemiddelde premie in feite niet hoger wordt. De premie wordt be rekend over het verschil in bouwkosten tussen een minimum woning van een be paalde bezettingsgraad van voor de oor log en een minimumwoning van heden. Van dit verschil wordt een percentage toegekend. De nieuwe regeling zal naar zijn smaak een betere verdeling geven. Wellicht zal de middenstandsbouw, mede door de aangekondigde huurverhoging, thans een betere kans krijgen. De minister zei, dat op grond van het programma van 25.000 premiewoningen voor dit jaar slechts ongeveer 2.000 goed keuringen per maand kunnen worden af gegeven. Waar door de bouwstop van 1952 reeds een achterstand in het afdoen der aanvragen ontstond, moet iedere aan vrager enige maanden wachten, voordat goedkeuring kan worden gegeven en voordat gunning vrijgelaten kan worden. Zulks mede ln verband met de spreiding van de bouwactiviteit. Bovendien moet men rekening blijven houden met het toegestane bouwvolume aan iedere ge meente. Ingezonden Mededeling (Adv.) Het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij heeft besloten een commissie voor herverkaveling in te stellen voor Schouwen en Duiveland, Tholen en andere te verkavelen gebieden. In deze commissie zijn benoemd de heren A, W. Cevaal, D. Kodde, M. Terwoert, ir Post, ir Ubbink en een vertegenwoordiger van Schou» wen-Duiveland en Tholen. ir.,* FEUILLETON. ■MiniM door j. BRANDENBURG. Tenslotte komt hij toch met een prijs voor de dag, maar dan schudt Jacob bedroefd het hoofd. Hij misprijst het sieraad en maakt aanstalten weg te gaan. Barachu legt hoofdschuddend het voorwerp weer op zijn plaats. Het scheelt weinig, of hij barst in tranen uit over zoveel hals starrigheid, en miskenning van de goede zorgen van Barachu. Maar wanneer Jacob zich verwijderd heeft, klinkt zijn schor geroep: Kom terug, gij zoon van Isboseth, gij ongelukkige, die de goede daden van Barachu miskent en het uitnemend sieraad van uw bruid verlaagt tot een verachtelijk voorwerp van koophandel. Jacob keert terug en het loven en bieden begint van voren af aan. Barachu weegt het sieraad opnieuw in de hand en het fascineert Jacob, Zulk een siersel droeg Eliëzar de knecht van onze vader Abraham met zich, toen hij voor vader Izaak een vrouw zocht. Zulk een siersel droeg Rachel toen haar vader Jacob ontmoette, zulk een siersel droeg de Sunamitische, die de liefde van koning Salomo opwekte. Met zulk een hoofdsieraad tooide de schone Cleopatra zich, toen zij Caesar ver schalkte en vandaag dragen de schone dochters van Griekenland zulke siersels, wanneer zij zich mooi maken voor de beroemde gladiatoren van het amphitheater te Athene Zwijg mij van deze afgoden-dienaars! roept Jacob. Wat heb ik of mijn bruid met dezen te maken? Foei, zullen wij de onbesnedenen gaan nadoen? Is ons eigen volk niet meer in staat zijn eigen tooisels te kiezen? Foei toch, Barachu! Barachu is een moment verslagen. Dergelijke reacties hoort hij niet vaak bij het aanprijzen van zijn koopwaar. Hij haalt de schouders op en zegt Ben ik niet begonnen met te zeggen, dat onze eigen moeders ze net eerst gedragen hebben? Hebben de onbesnedenen het niet van onze moeders afgezien en hebben de onbesnedenen onze gewoonten en onze smaak niet overgenomen? Zullen wij dus onze eigen schone keuze niet meer mooi mogen roemen, omdat de onbesnedenen het ook mooi gaan vinden? Foei, Jacob-ben-Isboseth. Waar is de rijpheid van uw oordeel gebleven? Is uw blik vertroebeld, doordat uw hart niet meer vrij is in zijn oordeel? Barachu verstaat de kunst van pareren en Jacob doet er het zwijgen aan toe. Het loven en bieden begint opnieuw en Jacob gaat tenslotte heen, met een zak in zijn gordel, die zo goed als ledig is. Vele weken loon laat hij in Be hand van Barachu. Maar ook moeder Hulda brengt haar aandeel in het geschenk. Ze legt een door haar zèlf geweven kleed voor Jacob neder en haar hand glijdt liefkozend over de fijne, wollen stof, die met het duurste purper uit de werkplaats van Ozias is rood geverfd. En vader Isboseth heeft een mooie gesp met edelstenen aan de doek gehecht. Dat zal het geschenk der ouders zijn, die doen wat zij kunnen om de zoon te verheugen. En dan begint de reis. Na het afscheid van, moeder Hulda, die bij de ingang van het huis. terwijl het nog nauwelijks schemer is, vader en zoon vaarwel zegt, gaan beiden, dwars door de bovenstad en langs de Tempel, door de Zions- poort naar buiten en vervolgens nederwaarts, de berghelling af, langs de geweldige steile muur van de stad, de weg op naar Bethlehem. Vader Isboseth is op de ezel gaan zitten en Jacob loopt naast hem, een lange staf in de hand. Nu het warm begint te worden, legt hij zijn opperkleed op het achterdeel van het dier en hij schort zijn tunica hoog op boven de gordel, zodat zijn knieën bloot komen. De weg is niet gemakkelijk. De zon straalt hen recht in het gelaat en belemmert het uitzicht en het pad is hobbelig, vol stenen, die de akkerlieden uit hun tuinen over de muren op het pad geworpen hebben. Wanneer zij verder komen, wordt het gebergte van Juda kaal en grauw. Op de steenachtige bodem groeit zo goed als niets en bij het klimmen van de zon, straalt de warmte van de bodem uit, en maakt Jacob dorstig. Maar wanneer Bethlehem, dat door de Profeet „klein genoemd is onder de vorsten van Juda", in het gezicht komt, verandert het tafereel. De plaats ligt op twee verbonden bergruggen en is omringd door vruchtbare tuinen en wijngaarden. De beide mannen komen door een bosje van olijfbomen bij de beroemde Davidsbron, de bornput, die eertijds in Bethlehems poort was en waar uit de drie helden van David water voor hun koning gingen putten, onder het oog hunner vijanden. Vlak bij is het graf van Rachel Vader Isboseth komt van de ezel en staat een poos eerbiedig stil bij de heilige plaats. Jacob volgt zijn voorbeeld en beiden buigen het hoofd. Zij spreken geen woord, maar een beklemming sluit zich om het hart van Jacob en zijn ademhaling wordt moeilijk. Een vreemd gevoel ver sombert een ogenblik zijn gemoed. Hij kent de geschiedenis van Rachel zo goed. Wat brengt de radio? ZONDAG 19 APRIL 1953. HILVERSUM I. (402 m.) NCRV. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. IKOR: 8.30 Vroegdienst. 9.15 Kerkzang en kerk- muz. KRO: 9.30 Nieuws en waterst. 9.45 „Gabriëldag", caus. 9.50 Gram. 9.55 Hoog mis. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Radio Philh. ork„ gemengd koor en voordr. 12.30 Lunchconc. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.10 Lunchconc. 13.30 Voor de jeugd. 14.15 Gram. 15.35 „Eeuwfeest Ker kelijke Hiërarchie", caus. 16.05 Gram. 16.30 Vespers. NCRV: 17.00 Chr. Geref. Kerkdienst. 18.30 Gram. 19.00 Samenzang. 19.30 „Gelooft U dat?" caus. KRO; Nws. 20.00 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.05 Gev. muz. 21.50 „Nachtelijk ver hoor", hoorspel. 22.45 Avondgebed en lit. kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM H. (298 m.) VARA: 8.00 Nieuws, weerber. en postduivenber. 8.20 Gram. 8.25 Voor het platteland. 8.35 Or gel, harp, viool en zang. 8.55 Postduiven ber. 9.00 Gram. 9.45 „Geestelijk leven", caus. VPRO: 10.00 Voor de jeugd. IKOR: 10.30 Kerkdienst. AVRO: 12.00 Evt. Post duivenber. en Amus. muz. 12.35 Toneel- besch. 12.45 Habanera-ork. 13.00 Nieuws. 13.05 Med. of gram. 13.10 Amus. muz. 13.50 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.25 Voet balwedstrijd Nederl.België. 16.15 Gram. 16.50 Sportrevue. VPRO: 17.00 „Gesprek ken met luisteraars". 17.20 „Van het Ker kelijk Erf", caus. VARA: 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Sportjourn. 18.15 Nieuws en sportuitsl. 18.30 Gram. 18.45 Volkszang en woordenspel. 19.30 Radiolympus. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Gev. muz. 21.05 „Dési- rée", hoorspel. 21.55 Med. 22.00 Amus. muz. 22.30 Pianovoordr. 23.00 Nieuws. 23.15 Report. 23.3024.00 Dansmuz. MAANDAG 20 APRIL 1953. HILVERSUM L (402 m.) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.13 Gew. muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.10 Sportuitsl. 8.20 Gram. 9.00 Voor de zie.- ken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Water standen. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Gev. prog. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinbouw med. 12.33 Orgelconc. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Hammondorgelspel. 14.00 Schoolradio. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Lichte muz. 15.35 Gram. 16.00 Bijbelle zing. 16.30 Vocaal ensemble en sol. 16.50 Gram. 17.00 Voor de kleuters. 17.45 Re- geringsuitz.: Dr J. I. S. Zonneveld: „Wat levert Suriname's bodem?" 18.00 Man nenkoor. 18.20 Sport. 18.30 „Europese sa menwerking voor jongeren", caus. 18.45 Engelse les. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Hobo's en althobo. 19.30 „Volk en Staat", caus. 19.45 Harprecital. 20.00 Ra diokrant. 20.20 Gev. muz. 20.45 „Dood Spoor", hoorspel. 21.35 Gram. 22.00 Strijk- ork. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en S.O.S.-ber. 23.15 „Man en Vrouw", caus. 23.3024.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gram. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram 9.00 Morgenw. 9.15 Liederen. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Gram 11.00 „Van de hak op de tak, in en om de tuin", caus. 11.15 Kamerork. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouw med. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Piano spel. 13.00 Nieuws. 13.15 Med. en gram. 13.30 Metropole-ork. 14.00 „Wat gaat er om in de wereld", caus. 14.20 Gram. 14 30 Voordr. 14.45 Pianovoordr. 15.15 Voor de vrouw. 16.15 Gram. 17.30 Voor de pad vinders. 17.45 Gram. 17.50 Mil. comment. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. 18.30 Ac cord muz. 19.00 Muz. caus. 19.15 Report, cord. muz. 19.25 Cabaret. 19.45 Regerings- uitz.: Prof. Dr L. Seekler: „De bestrij ding van de kopziekte". 20.00 Nieuws. 20.05 Omr. ork. 21.05 Voordr. 21.20 Gev. progr. 22.00 Med. 22.05 Muz. caus. 22.45 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Filmprog. 23.45 —24.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams 324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Voor de landbou wers. 12.42 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Zang en piano. 13.30 Gram. 13.45 Zang en piar.c. 14.00, 15.00 en 15.10 Gram. 16.00 Viaamse liederen. 16.15 en 16.45 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Franse les. 18.15 Gram. 18.25 Finan. kron. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.40 en 19.50 Gram. 20.00 Kamerorkest en solist. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Orgel spel. 22.55—23.00 Nieuws.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3