Eisenhowers rede pas de inleiding van algeheel vredesoffensief Uitkering Rampenfonds niet in mindering op Rijksuitkering Weer een gat in water leiding bij Kruiningen Uitvoering Middelburgs Mannenkoor PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Gunstige reacties uit de gehele vrije wereld Kansen op directe Russische stappen worden gering geacht Bewoners van Rilland mogen terugkeren. 70*000 personen kunnen weer Nederlander worden Meer zweminrich tingen in Zeeland I Dr Malan won de verkiezingen in Zuid-Afrika Dinsdag gaat gat bij Bath dicht Zeeuwse gemeentebestuurders bijeen Uitgave: Stichting „Zeeuwach Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. SO, Tel. 2438, bi) geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Viissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Exploitante: Oosterbaan Le Colntre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2455 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 18 APRIL 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Viissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs 3. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 5.36 u., onder 19.43 u. Maan op 9.07 u., onder 1.54 u. Hoogwater Zondag 18 April: Viissingen: 5.36 u. 1.83 m., 18.00 u. 1.62 m. Terneuzen: 6.04 u. 2.01 m., 18.32 u. 1.81 m. Wemeldinge: 7.18 u. 1.52 m., 19.44 u. 1.33 m. Zierikzee: 7.01 u. 1.28 m., 19.23 u. 1.10 m. De rede, die president Eisenhower Donderdag heeft gehouden over de wereldvrede en de vermindering der bewapening is slechts de inleidingsfase van een algeheel vredesoffensief, zo is gisteren door een woordvoerder van het Witte Huis verklaard. De Amerikaanse regering was volgens hem reeds met al haar ten dienste staande middelen een actie begonnen om de Sowjet- Unie er toe te bewegen, haar medewerking te verlenen aan een doeltref fend vredesplan. Het plan zou tevoren met de regeringen van Engeland en Frankrijk zijn besproken, die er hun goedkeuring aan hebben gehecht. Natuurlijk kwamen er gisteren na publicatie van de rede in de dagbla den allerlei reacties binnen, zowel gunstige als minder gunstige. De gun stige oordelen over het plan kwamen uiteraard voornamelijk uit de vrije wereld, waarbij echter steeds werd op gemerkt, dat het de grote vraag zal zijn of Rusland op een zo ingrijpend plan ter bevordering van de wereld vrede direct zal ingaan. DE VRIJE WERELD. Het is vooral de Duitse pers, die een moedige gunstige reactie van het Kremlin in twijfel trekt. Alleen al zou het voorstel tot vrije verkiezingen in de Oost-Europese landen voor de Sow- jets aanleiding kunnen zijn het gehele plan te verwerpen. De Nederlandse minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, heeft verklaard, dat de regering volkomen met Eisenhowers voorstellen instemt. Krijgsgevangenen moeten beslissen. De Zwitserse regering heeft meege deeld, dat nog geen besluit is genomen over het onder haar gezag stellen van de communistische krijgsgevangenen in Korea, die niet willen repatriëren. Men is van mening, dat pas dan hier mee kan worden ingestemd, als de ge vangenen er zelf mee accoord gaan. Te Panmoendjon zullen Zondag de geallieerde verbindingsofficieren met de communisten gaan praten over de hervatting der wapenstilstandsbespre kingen. 106.4 MILLIOEN IN HET RAMPENFONDS. Tot gistermiddag is bij het Natio naal Rampenfonds 106.4 millioen gulden binnengekomen. Dit bete kent een stijging sinds Donderdag met 400.000 gulden. De commissie van Buitenlandse Zaken van het Noorse parlement heeft een voorstel aangenomen voor schenkingen van 2 millioen kronen voor de Nederlandse watersnood slachtoffers. MALIK AMBASSADEUR IN LONDEN, Naar te Moskou vernomen wordt heeft Engeland ingestemd met de be noeming van Jacob Malik, voormalig permanent vertegenwoordiger van de Sowjet-Unie bij de V.N. tot Russisch ambassadeur in Londen. Hij volgt Gro- myko op. IN MOSKOU. Hoewel de Russische pers uittreksels uit de rede heeft gepubliceerd, uiter aard zonder er commentaar op te ge ven, heeft het persbureau Tass opge merkt, dat een aanzienlijk deel van de rede een rechtvaardiging zou zijn van de Amerikaanse buitenlandse politiek van de laatste jaren. De schuld van de huidige wereldsituatie wordt daar bij aan de Sowjet-Unie gegeven. Offi ciële commentaar is overigens in Mos kou nog niet gegeven. AMERIKAANSE PATROUILLE BESCHOTEN. Een lid van de Tsjechoslowaakse grenspolitie heeft Woensdag een schot gelost op een Amerikaanse grenspa- trouille op ski's, omdat hij „niet van Amerikanen hield", aldus heeft de Beierse politie Vrijdag bekend ge maakt. De patrouille, bestaande uit drie Amerikaanse soldaten, werd niet ge troffen. Het vuur werd door de Ame rikanen niet beantwoord. De Amerikaanse autoriteiten hebben een onderzoek gelast. Tsjechoslowaak se grenswachten vertelden Donderdag de Beierse grenspolitie, dat op de pa trouille was geschoten, omdat zij niet van Amerikanen hielden. Met ingang van volgende week. Donderdagnacht werd door het ge meentebestuur van Rtllaiid-Bath, in te genstelling met het genomen besluit op de laatstgehouden raadsvergadering, besloten, de Inwoners toestemming te geven om naar hun dorp terug te ke ren. Dit besluit werd door de Commis saris der Koningin in Zeeland goedge keurd. Met ingang van Maandag a.s. zullen de mannen mogen terugkeren en Donderdag a.s. de vrouwen en kinderen. Hiertoe werd'in overleg met de Rijks waterstaat besloten, omdat men, nu de dijk bij de Vierde weg geheel met klei ls bekleed, de terugkeer wel verant woord acht. Ook ls men tot dit besluit gekomen om het sneller bewoonbaar maken van het dorp, door volledige in schakeling van de bewoners, in de hand te werken. Ook de na-schade moet worden vergoed. De actie tot vergoeding der op Wal cheren geleden na-schade vordert goed, zo deelde burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke gisteren in de vergadering van Ned. Gemeenten mede. Aangezien deze schade straks in andere delen der provincie nog veel aanzienlijker zal zijn, verzocht hij het bestuur der afd. Zeeland deze zaak onmiddellijk aan de orde te stellen. In dit verband adviseerde hij met klem voorlopig niet over te gaan tot onder tekening van een verklaring, waarbij men belooft af te zien van verdere verzoeken om schadevergoeding na toekenning van een definitieve scha deloosstelling. EEN ONAANGENAAM WETSONTWERP. Wegens dienstneming bij de vijand werden zij statenloos. (Van onze parlementaire redacteur.) Het was een onaangenaam wetsontwerp, dat gistermiddag in de Tweede Kamer werd behandeld. Niet minder dan 40.000 S.S.-ers en N.S.K.K.-ers en al degenen, die gedurende de oorlog in vijandelijke krijgsdienst zijn getre den, kunnen het Nederlanderschap terugkrijgen. Er was uiteraard geen spreker te vinden, die enthousiasme voor dit ontwerp kon opbrengen. Wel was er begrip voor de noodzakelijkheid, tot deze maatregel over te gaan. Vrouwen en kinderen meegerekend zqn er 70.000 personen statenloos ge worden, hetgeen grote administratieve moeilijkheden met zich meebrengt. Prins Bernhard wendde zich tot minister Cals. In de jaarvergadering van de afd. Zeeland der Ver. van Nederlandse Gemeenten is gisteren ook ter sprake gekomen de dringende noodzaak van meer zweminrichtingen in onze pro vincie. De stappen in deze richting, ondernomen door het bestuur der af deling, leverden nog geen resultaat op De Commissaris der Konnigin deelde daarop mede, dat de zaak de belang stelling heeft van Prins Bernhard, die de minister van O., K. en W. er op heeft gewezen, dat, ware het school zwemmen meer gepropageerd, het aan tal slachtoffers van de watersnood waarschijnlijk geringer zou zijn ge weest. Minister Cals heeft Ged. Staten van Zeeland daarna verzocht medewerking te verlenen tot stichting van deze in richtingen. Er zal waarschijnlijk een provinciale commissie van deskundi gen worden ingesteld. Burgemeester Boikestein van Mid delburg schetste de lijdensweg met het zwembad in zijn gemeente, dat ca. f 230.000 kost. Het advies van de Phar- maceutisch Inspecteur aan de minister van Sociale Zaken was negatief, ten gevolge waarvan de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting geen Rijksgoedkeuring gaf. Mr Boikestein noemde dit een zuiver voorbeeld van „détournement de pouvoir", waartegen ernstig is geprotesteerd. Genoemde Inspecteur blijkt op het standpunt te staan, dat een zuiveringsinstallatie ab soluut noodzakelijk is. De burgemees ter van Middelburg adviseerde zijn collega's te trachten het bedrag voor een zwembad beneden de ton te hou den. Dan is een Rijksgoedkeuring niet nodig. Zeeuwse gebouwen voor bejaarden moeten verbeterd worden. In vele Zeeuwse gebouwen voor ouden van dagen dienen vaak ingrij pende verbeteringen te worden aange- iracht, zo is uit onderzoekingen ge bleken. Ter bestudering van deze ma terie is een commissie ingesteld, welke bestaat uit de heer M. D. A. Glerum, hoofdingenieur-directeur van de We deropbouw en Volkshuisvesting in Zeeland, de heer J. R. v. d. Borgh, In specteur Volksgezondheid, en enige bestuursleden der afd. Zeeland van de Ver. van Ned. Gemeenten. Zij kunnen niet worden uitgewezen, omdat geen land hen wil ontvangen, Op de zeevaart kunnen zjj niet werk zaam zijn, omdat aan statenlozen geen monsterboekjes worden verstrekt. Emigreren is ook uitgesloten, want ze krijgen geen paspoort. Om werk te vinden hebben zij een arbeidsvergun ning nodig en zo zijn er meer moei lijkheden op te sommen, om dan nog maar te zwijgen van de omvangrijke en kostbare administratieve besognes van de overheidsinstanties. DRIE OF TWEE JAAR? Oud-minister Mulderije heeft de kat de bel aangebonden. Echter op een manier, die de goedkeuring van de Kamer niet kon wegdragen. Zijn op volger Donker heeft het oorspronke lijke wetsontwerp ter dege gewijzigd waardoor voorkomen is, dat er van een generaal pardon sprake zal zijn. Hij heeft tal van beperkende bepalingen aangebracht. In de eerste plaats moet men drie jaar ononderbroken in Ne derland zijn hoofdverblijf hebben ge had om onder deze wet te kunnen val len. Een amendement om hier twee jaar van te maken de heer Scheps (Arb.) is tegen zal wel aanvaard worden Bovendien zal de aanvrager zich goed gedragen moeten hebben. Bij de be oordeling van de aanvraag zal tevens gelet worden op de ernst van de ge pleegde strafbare feiten. DE BETALING De heer Scheps (Arb.) zag dit ont werp als een laatste stuiptrekking na de mislukte berechting der politieke delinquenten. Daar kwam Jkvr Wtte- waal van Stoetwegen (C.H.) met kracht tegenop. Het nationaliteitsver- lies staat los van de straf, zo zei zij. Waarom is Mussert wel Nederlander gebleven en een N.S.K.K.-er niet? Zij vond het onjuist, dat men drie jaar uit de gevangenis moet zijn om van deze wet te kunnen profiteren. Zij wilde deze termijn verkorten tot twee jaar. Met de heer Koersen (K.V. P.), verzette zij zich tegen de bepa ling, dat iemand, die geen belastbaar inkomen heeft, toch f 25.moet neer tellen om een aanvraag te kunnen in dienen. Het maximum bedrag is op f 1000.— gesteld. De heer Scheps vond dit een achteruitstelling bij de normale naturalisanten, die allemaal f 200. moeten betalen. De A.R.-afgevaardige, ds Fokkema, bepleitte de inschakeling van de Ka mercommissie. Dit lijkt wel noodzake lijk, want alle aanvragen zullen met een ongekende snelheid door de amb telijke molen gaan. In twee jaar denkt minister Donker alle 40.000 aanvragen te kunnen behandelen. Dat kan niet anders dan confectiewerk zijn en daar om is het goed, dat er een Kamer commissie is, die de politieke kant van de aanvraag bekijkt. Minister Donker wilde daar niets van weten, want hij vreesde, dat daardoor teveel tijd ver loren gaat. Een eenvoudige berekening wjjst uit, dat het departement van Jus titie 50 aanvragen per dag moet be handelen. De oud-Spanjestrijders zijn uit het ontwerp verdwenen. Zij zijn bijna al lemaal genaturaliseerd en zij, die het nog niet zijn behoeven geen hoop meer te hebben, want volgens de bewinds man zijn het uiterst linkse extremis ten. Verschillende artikelen en amen dementen zijn blijven liggen. We ko men er Dinsdag nader op terug. Er dient nog vermeld te worden, dat de Kamer zeer binnenkort gaat discusie ren over de laatste vergaderingen, die in Straatsburg zijn gehouden. De com munist Gortzak mag Woensdag inter pelleren over de viering van de be vrijdingsdag. Opbrengst van aangespoelde goederen in Rampenfonds? In de vergadering der afd. Zeeland van de Ver. van Ned. Gemeenten is de vraag gesteld, wat gebeuren moet met de opbrengst der in vele Zeeuw se gemeenten aangespoelde goederen. De voorzitter, mr dr Mes, vroeg zich af, of het geld in het Rampenfonds moet worden gestort dan wel recht streeks in het belang der getroffenen dient te worden gebruikt. Volgens de wettelijke voorschriften is dit niet mo gelijk, maar wellicht bestaat de kans, dat in dit geval een uitzondering wordt gemaakt. Enkele burgemeesters wezen er echter op, dat de ruimingskosten soms hoger zijn dan de opbrengst der verkochte goederen. De Commissaris der Koningin verklaarde, dat dr Drees zeer sympathiek staat tegenover het storten der verkregen gelden in het Rampenfonds. Hij was van mening, dat, wanneer goed wordt gesorteerd, de opbrengsten behoorlijk kunnen zijn. Buis op Baileybrug was practisch klaar. Nieuwe tegenslag heeft de N.V. Wa terleiding Maatschappij Zuid-Beveland gekregen. Gisteren is tussen de bailey brug en Kruiningen, op ongeveer hon derd meter vanaf de brug een gat van 12 m. lengte in het wegdek van het rijwielpad gespoeld, met het gevolg dat de waterleidingbuis ten tweede male is gebroken.- Deze tegenslag is des te groter om dat men vandaag gereed dacht te ko men met de montage van de reeds eerder gebroken en over de baileybrug gelegde en gerepareerde waterleiding buis. Men zal nu op nieuwe middelen moeten zinnen om ook dit lek weer te dichten. De oude leiding over de Oude Grindweg functionneert nog, maar ook hier moeten regelmatig, in verband met uitschuring nieuwe jukken ge plaatst worden. Ir J. DEKKER NAM AFSCHEID VAN DE P.Z.E.M. Gisteravond heeft een groot gedeel te van het technisch en administratief P.Z.E.M.-personeel in de koffiekamer van het hoofdkantoor te Middelburg afscheid genomen van ir. J. Dekker, die, zoals bekend, benoemd is tot hoofdingenieur bij het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf te Rotterdam. De heer Dekker werd toegesproken door de directeur ir. T. Michielsen, hoofd ingenieur H. Everwijn en enkele an dere heren van het bedrijf. Zij allen brachten de grote kennis van en de prettige omgang met de heer Dekker naar voren. De scheidende ingenieur werd een polshorloge aangeboden, als mede een album met de namen der schenkers. Mevrouw Dekker ontving bloemen. De heer Dekker is de laatste jaren belast geweest met de inrichting van de 50 kV-stations te Goes en West- dorpe en met de bouw en aanleg van het 50 kV-net Goes-Roosendaal, als mede met het leggen van de 50 kV kabels tussen Goes en Viissingen, Goes en Westdorpe en Viissingen en West- dorpe. Na afloop van het officiële ge deelte werd een film vertoond over het leggen van de Oostelijke verbinding van het 50 kV net over de Wester- schelde, na afloop waarvan een ieder in de gelegenheid werd gesteld per soonlijk van de heer en mevrouw Dek ker afscheid te nemen. In Breda arriveerde Woensdagavond een zending vee (varkens en schapen), bijeengebracht door veehouders uit alle delen van Drenthe, dat werd over- gedragen aan de getroffenen in Noord-Brabant. Boer H. P. van Gent uit Willemstad koestert een lammetje, dat aan hem werd overgedragen. OPPOSITIEPARTIJEN KANSLOOS GESLAGEN. Nationale partij vergrootte haar meerderheid in de Volksraad. De verkiezingen in Zuid-Afrika zijn een overwinning voor de tegen woordige premier dr Malan geworden. Het eindresultaat was, dat zijn partij in de Volksraad (Tweede Kamer) 94 zetels krijgt, terwijl de oppositie partijen er 64 bezetten, t.w. 57 voor de verenigde partij van Malans tegen speler Strauss, 4 voor de Arbeiderspartij en 3 voor de vertegenwoordigers der naturellen. De absolute meerderheid van de Na tionale Partij is thans tweemaal zo groot als voor de verkiezingen. In ver gelijking met 1948 kreeg de Nationale partij 143.138 stemmen meer en de op positiepartijen gezamenlijk 57.489 stemmen minder. Het blijkt, dat Malan zijn overwin ning te danken heeft aan de omzwaai van de kiezers in Transvaal en Oranje- Goeree-Overflakkee bijna droog. Door het droogmaken van de polder Oudeland van Oude-Tonge en de pol der Battenoord samen 2000 ha groot, is Goeree-Overflakkee, op enkele kleine buitenpolders na, vrijgekomen van overstromingswater. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, heeft voor een congrescommissie verklaard, dat de regering tegen een plaatsen van Formosa onder beheer van de Ver enigde Naties is. Hij ontkende ooit het tegendeel beweerd te hebben. Wanneer zich geen tegenslagen voordoen. Naar wij vernemen, zal het dijk- gat bij Bath, indien de voorberei dende maatregelen niet stagneren. Dinsdagmorgen om negen uur ge dicht worden. Ernstige ongerustheid over schadevergoedingsregeling. Wel zeer duidelijk is gisteren gebleken, dat de Zeeuwse gemeentebestuur ders ernstig bevreesd zijn, dat de uitkeringen uit het Rampenfonds straks in mindering zullen worden gebracht op de Rijksuitkeringen. In de jaar vergadering van de afd. Zeeland der Ver. van Ned. Gemeenten, die in het Beursgebouw te Goes gehouden werd, is deze zaak uitvoerig aan de orde gekomen. Burgemeester A. H. S. Stemerding van Oost- en West- Souburg wees er met nadruk op, dat op deze wijze giften aan het Rampen fonds neerkomen op dotaties aan het Rijk, hetgeen zeer zeker in strijd is met de bedoelingen van de gevers. „Het Rampenfonds zorgt alleen voor de belegging van de boterham, maar het Rijk moet voor de boterham zelf zorgen", zo stelde de heer Stemerding het principe. En daarmede bleek de vergadering het volkomen eens te zijn. Het was ook de mening van het Prov. Bestuur, zo merkte de voorzitter, ïhr dr A. J. J. M. Mes, op. Hij voegde er aan toe, dat dit Bestuur daarop de leden der Watersnood commissie met nadruk heeft gewezen. Een voorstel van burgemeester F. A. van Rosevelt van Schoondijke, om dit standpunt ter kennis van de regering te brengen, vond warme instemming. Daarbij zal op verzoek van wethouder J. H. Roose van Goes er voor worden gewaakt, dat de regering geen wapen in de hand wordt gegeven tegen de integrale schadevergoeding. In dit ver band verklaarde de heer Mes, dat deze wel een vrome wens zal blijven, vooral met het oog op de aan oorlogsslachtoffers uitgekeerde vergoedingen. Bij de besprekingen met dr Drees was duidelijk gebleken, dat deze geen voorstander is van integrale schadevergoeding. Aan het begin der vergadering, die zeer druk bezocht was, dankte de heer Mes in het bijzonder de Commissaris der Koningin voor zijn enorme werk van de afgelopen maanden. Hij ver welkomde Gedeputeerden Philipse en Schout, waarna hij een woord ter na gedachtenis van wijlen burgemeester de Goffau sprak. Mr Mes schetste hem als een volijverig, toegewijd en goed burgemeester, die gevallen is als slachtoffer van zijn plicht. Veel be wondering had de voorzitter voor de prestaties der Zeeuwse gemeente-, pol der- en waterschapsbesturen en hij wenste allen, die nog in moeilijkheden verkeren, kracht en sterkte toe. Hij deelde mede, dat de toestand van bur gemeester Vogelaar van Kruiningen ernstig is. De Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, zei het buitengewoon te betreuren, dat hij nog niet aan alie licht getroffen gemeen ten een bezoek kon brengen. Hij bracht dank aan de gemeentebesturen voor de wijze, waarop zij in de ramp zalige dagen hebben gewerkt. Ook de gemeenten, die evacué's opnamen, werden in die dank betrokken. DE SCHADEVERGOEDINGEN. Tijdens de rondvraag heeft burge meester J. M. A. C. van Dongen van Aardenburg, secretaris der Stichting Watersnood, mededelingen gedaan over de rampschadevergoeding. Hij wist, dat het ontwerp rampwet thans de Raad van State heeft bereikt. Ern stige critiek had hij op het z.g. forfai taire stelsel, waarbij voor de bereke ning van het voorschot op de schade vergoeding wegens huisraad uitgegaan wordt van uniforme standaarduitzetten en -prijzen voor de gezinnen. De scha de moet worden opgenomen zoals die werkelijk geleden is. Een andere vorm is niet aanvaardbaar. De heer van Dongen deelde mede, dat het zwaartepunt bij de vaststelling der schade gelegd zal worden bij de burgemeesters, welke een commissie benoemen, die het vertrouwen der be volking heeft en die zal samenwerken met de enquêteurs der Rampschade- bureaux. Omtrent de zendingen, die door de Stichting Watersnood nog steeds uit Den Haag worden ontvangen voor de slachtoffers, deelde hij mede, dat deze zeer eenzijdig zijn. Hij adviseerde de burgemeesters ter plaatse een klein magazijn aan te leggen. Aanleg van grote magazjjnen in of voor plaatsen, waarheen de bevolking voorlopig nog niet kan terugkeren, moet sterk wor den afgeraden. Niemand behoeft zorgen te hebben, dat straks de goederen „op" zijn. Het Rampenfonds zai n.l. een flink bedrag reserveren voor uitkeringen aan men sen, die pas over maanden terug kun nen. Scherpe critiek bracht burge meester van Dongen uit op de hoogte der voorschotten wegens geleden be drijfsschade. „Een bakker, die 23 tot 24.000 gulden bedrijfsschade had gele den, kreeg een voorschot van f 3000 om weer te beginnen. Dan kan men heter niets geven", zo vond hij. De heren F. A. van Rosevelt van Schoondijke en jhr mr J. Schuurbeque Boeije van Zierikzee werden herkozen als bestuursleden. In de middagvergadering hield de heer I. M. P. J. Verstegen, ad.-dir. van de Ver. van Ned. Gemeenten en secretaris van het „Centraal Orgaan", een inleiding over het rapport ziekte kostenverzekering voor al het perso neel der Nederlandse en in dit geval de Zeeuwse gemeenten. Deze zaak zai door een commissie nader worden be studeerd. Vrijstaat. De stemmenverhouding in de Kaapprovincie en Natal bleef vrijwel ongewijzigd. Toestand in Indo-China wordt slechter. Het ziet er voor de Franse troepen in Laos niet bijster hoopvol uit. Zij trekken nu al dagenlang terug onder de druk van de Vietminh-aanvallen. Het lijkt er op, dat nog meer terrein moet worden prijsgegeven, terwijl het gevaar niet denkbeeldig is, dat een deel van de terugtrekkende troepen van de hoofdmacht zal worden afge sneden. Na een onderbreking van enkele maanden was er gisteravond in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg weer eens een concert. Het Middel burgs Mannenkoor (dirigent Jan Kui ler) gaf een uitvoering, waarbij Mar- tine Reijnders Schilt (piano) en Otto Couperus (bas) hun medewerking ver leenden. Reeds eerder schreven we, dat dit koor een uitstekende naam begint te krijgen. Het stemmenmateriaal is van dien aard, dat een indrukwekkende hoogte bereikt kan worden en reeds ten dele bereikt is. Dicipline, samen zang en nuancering toonden aan, dat deze zangers zich bewust zijn, dat zin gen meer is, dan alleen het produce ren van tonen. Jammer, dat niet altijd de afwerking even correct was. Met name in „Het geuzenvendel" van Roes- ke was dit te merken. Daardoor mis lukte het slot van dit overigens goed gezongen werk. De „Deutsche Messe" van Schubert voldeed heel wat beter. Twee negro-spirituals: „Nobody knows" en „Deep River" (waarbij Otto Couperus de baritonsolo zong) waren juweeltjes. Indrukwekkend werden die vertolkt, niet in het minst ook dooi de prachtige bewerkingen van Browne. Het „Veni Creator Spiritus" van Al- phons Diepenbrouck, de gelukkig steeds meer bekend wordende Neder landse componist, vormde een prach tig slot, hoewel merkbaar was, dat de vermoeidheid na dit vrij forse pro gramma, de zang wat matter maakte. Otto Couperus zong twee balladen van Loewe, „Der Wanderer" van Schu bert en „Mephisto's lied" van Mi»s- sorgski. Vooral met dit geestige laat ste lied oogstte Couperus veel succes. Geen wonder, want het werd uitge voerd op een wijze, die respect af dwong. Couperus' prachtige stemtim- bre en zijn uitstekende techniek zijn bekend en hij toonde gisteravond weer tot de klasse van de grote zangers te behoren. De jonge Zeeuwse pianiste Martine Reijnders Schilt gaf blijk van een brillante techniek en belooft heel wat voor de toekomst. Zij speelde de As dur Ballade en de Polonaise in Es van Chopin. Zowel de pianiste als de dirigent ontvingen een bloemenhulde. Het koor besloot met de toegift „Die Nacht" van Schubert. 27 doden bij vliegtuigongeluk in Indo-China. Een Dakota van de luchtbrug tussen Hanoi en het geïsoleerde Franse bol werk Nasam in Tonkin is Donderdag aan de oever van de Rode rivier, on geveer 14 km. ten Noord-Westen van Hanoi, neergestort. 27 personen ver loren het leven. Een van de motoren van het toestel was in brand geraakt. Het toestel stortte daarna in vlammen neer. DE BILT ZEGT Vrij zonnig. Droog en vrij zonnig weer. Zwakka tot matige Noordoostelijke wind. De zelfde temperaturen als gisteren of iets hogere.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1