SCHOUWEN EN DU1VELAND MEDIO OCTOBER DROOG Consumptiemelk in Zeeland wordt Maandag duurder Walcheren krijgt weer elf nieuwe boerderijen Minister Algera (onder voorbehoud) in de Tweede Kamer Stroomgat te Kruiningen zou 15 Augustus worden gesloten k SNIPPER NIEUWSk Ari Internaat voor leerlingen der Chr+ Kweekschool te Middelburg? Tegenslag bij Bruinisse PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Komt er een algemene Beneluxconf eren tie? Werd Zwitserland gevraagd Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. SO, TeL 2438, by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2458 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 16 APRIL 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEJDE Directeur: JACQ DE SMIT Mudewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds 3. Karelse, Goes; Drs 3. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 5.40 u., onder 19.40 u. Maan op 7.04 u„ onder u. Hoogwater Vrijdag 17 April: Vlissingen: 3.56 u. 2.16 m., 16.26 u. 2.02 m. Terneuzen: 4.26 u. 2.33 m., 16.58 u. 2.19 m. Wemeldinge: 5.50 u. 1.71 m., 18.19 u. 1.62 m. Zierikzee: 5.34 u. 1.46 m., 18.03 u. 1.38 m. (Van onze parlementaire redacteur.) Minister Algera heeft gistermiddag in de Tweede Kamer op vragen van de communist Gortzak meegedeeld, dat er naar gestreefd wordt, hij zei het onder groot voorbehoud, om tegen 1 September de dijken dicht te hebben. Er Is een werkplan om de polders in Schouwen midden Augustus droog te hebben en in Duiveland medio October. Het volledig herstel zal zeker dit jaar niet gereed komen, doch de dijken zullen voldoende sterk zijn om een normale winter te doorstaan. Het stroomgat te Kruiningen kan 15 Augustus gesloten worden. In October zal de dijk daar hersteld kunnen zijn. Van de 145.000 ha. ondergelopen land is 16.655 ha. nog niet droog, waarbij nog de polder bij Bruinisse komt. Niet minder dan 67 stroomgaten moesten gedicht worden. Thans zijn er nog 10, n.l. 7 op Schouwen en Duiveland en drie op Zuid-Beveland. Wat betreft de critiek van de Am sterdamse burgemeester, dat op Zon dag niet gewerkt wordt, zei minister Algera, dat dit vraagstuk vele kanten heeft. De arbeiders maken extra lange dagen en werken hard. Hij begreep, dat zij 's 2ondags graag naar huis willen, maar gaf toe, dat er zo hard mogelijk aan het dijksherstel gewerkt moet worden. Daarom heeft hij geen bezwaar tegen arbeid op Zondag. Vervreemding landbouwgronden. Het debat over de rechtshandelin gen landbouwgronden is reeds een heel eind gevorderd. Het aantal amende menten neemt nog steeds toe. Dat was voor minister Mansholt aanleiding om de sprekers direct te beantwoorden, maar vele belangrijke punten liet hü rusten, omdat zij bij de behandeling der amendementen aan de orde zullen komen. Toch heeft de vrij lange mid dagvergadering verhelderend gewerkt. Er is nj. gebleken, dat de AJt.-fractie verdeeld is, want de heer Biewenga, in tegenstelling met zijn partijgenoot v. d. Heuvel, is voor een doelmatige prijsbeheersing. De boerenafgevaardigde de heer de Hartog (V.V.D.) sprak zich tot veler verwondering ook voor de prijsbeheer sing uit. De houding van de S.G.P. is nog steeds onbekend. Zij heeft niet aan het debat deelgenomen. De heer Biewenga was voor een doelmatige prijsbeheersing, omdat in de toekomst de spanning tussen vraag en aanbod steeds groter zal worden. De heer v. d. Heuvel (A.R.) heeft tot nu toe alleen maar steun gevonden bü prof. Lemaire (K.N.P.), die de prjjs- stop een leugen noemde, een rotte plek in de rechtsorde. België zou voorstel doen. Volgens „De Nieuwe Gids" bereidt de regering van België thans het ant woord voor op de brief, die de Neder- landse minister van Economische Za ken, prof. Zijlstra, kort geleden met betrekking tot de Benelux aan minis ter Duvieusart heeft gezonden. De Belgische regering zal volgens het blad voorstellen een algemene Beneluxcon- ferentie op ministerieel niveau bijeen te roepen. De conferentie zou worden voorgezeten door de eerste minister van het land waar zij wordt gehouden. „De Nieuwe Gids" is van oordeel dat wanneer men in de Beneluxlanden tot een vrije loonvorming, een coördina tie van de handelsaccoorden en een vrij kapitaalverkeer kan geraken, er get i enkele reden meer is de onder tekening van de volledige economische unie uit te stellen. ZENDING IN INDIA ONGEWENST. De Indische minister van Binnen landse Zaken heeft in het parlement naar aanleiding van vragen betreffen de het werk van zendingsgenootschap pen gezegd: „Indien zij hier komen, om evangelisatiewerk te verrichten, dan is het des te beter, hoe eerder zij ophouden". Ieder in India was vrij, om zijn religieuze overtuiging te prediken. De regering wenste echter geen men sen van buiten, om dit werk te doen. Eerder was in het parlement mede gedeeld, dat er 65 katholieke missie genootschappen in India werkzaam zijn en 50 protestantse zendingsge nootschappen. Pools vredesvoorstel schept problemen in de politieke commissie Op de vergadering van Dinsdag ochtend van de politieke commissie van de Verenigde Naties is gesproken over het opstellen van een ontwerp resolutie die naast de Poolse resolutie betreffende maatregelen om de vrede te versterken zou kunnen worden in gediend. De Poolse resolutie behelst onder meer de eis tot een vredesverdrag van de grote vijf, beperking van de bewa pening met een derde, een onvoor waardelijk verbod van de atoombom en een onmiddellijke hervatting van de wapenstilstandsonderhandelingen in Korea. Enkele afgevaardigden zeiden dat het uiterst moeilijk zal zijn deze laat ste eis, waar ieder in principe voor is, eenvoudig te verwerpen. De Franse regering heeft de tekst van de aanvullende protocollen bij 't E.V.G.-verdrag, waarbij Frankrijk ze kere voorrechten krijgt binnen het voorgestelde Europese leger, goedge keurd. Minister Mansholt stelde nog eens vast, dat de grote meerderheid van de boerenstand voor prijsbeheersing is. Bij een vrije prijsvorming zal naar zijn mening geen behoorlijke landbouwpo litiek meer gevoerd kunnen worden, terwijl de bestaanszekerheid van de boer dan nog slechts een illusie zal zijn. De heer Droessen (K.V.P.) had als wens geuit de wet een levensduur te geven van vijf jaar. Daartegen ver zette de bewindsman zich met alle macht. Dan ziet men deze wet als een proefobject voor een aantal jaren en dat betekent, dat een element van on zekerheid in het landbouwbeleid zal blijven, evengoed als er onzekerheid zal zijn op het gehele platteland. De gedachte van de K.V.P. wenst de re gering daarom niet over te nemen. Het is voor haar een punt van principiële betekenis om de wet niet aan een be paalde termijn te binden. De prijsbe heersing kan slechts slagen indien zij voor langere tijd geldt. Mocht de wet falen, door de vele ontduikingen, dan zal men moeten zoeken naar een be tere methode. De heer Biewenga vroeg nog het vraagstuk van het voorkeursrecht van de pachter in een aparte wet te rege len, daar de Pachtwet nog wel even uit zal blijven. De minister gaf aan dit verlangen toe, zodat het de vraag is wat er van het amendement-Droessen terecht zal komen. Vandaag zal de grote veldslag be ginnen: De behandeling van de amen dementen. Oostenrijk wil hereniging en beëindiging van de bezetting. De nieuwe Oostenrijkse coalitie-rege ring heeft zich gisteren aan het par lement voorgesteld. Kanselier Jnlius Raab (Volkspartij) heeft verklaard, dat z(jn regering even als haar voorgangers zal streven naar het sluiten van een vredesverdrag en het herstel der souvereinlteit. Ook zon zij streven naar het beëindigen van de bezetting. Voorts zou de regering zich richten op de versterking der economische en culturele banden met alle buurlanden zonder echter inmenging in de Oosten rijkse binnenlandse politiek toe te staan. In het land zelf zouden de anti-nazi- wetten afgeschaft worden, daar men het proces der democratisering als voltooid beschouwt. NA HET VRIJGEVEN VAN DE MELKPRIJZEN. Hoofdbestuur der Melkfederatie neemt vandaag de beslissing. Nu de prijzen van de consumptiemelk met ingang van Maandag 20 April worden vrijgegeven, laat het zich aanzien, dat de melk en de melkproduc ten in Zeeland met ingang van Maandag a.s. duurder zullen worden. Aan de hand van een ontwerp-prijsregellng voor consumptiemelk en consumptie melkproducten zal het hoofdbestuur van de Zeeuwse Melkfederatie vandaag over de prijzen beslissen. Aan dit ontwerp-prijsregeling, dat nog vastgesteld moet worden, ontlenen we, dat 1 liter con sumptiemelk op Schouwen-Duiveland, St. Philipsland, Noord- en Zuid- Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen van 22 ct. per liter gebracht wordt op 24 ct. Voor Tholen zal deze prijs waarschijnlijk zijn 23 ct. en voor Walcheren 22 ct. Dezelfde prijzen zijn voorgesteld voor de losse gepasteuriseerde fabriefcsmelk. 105 MILLIOEN IN HET RAMPENFONDS. In het Nationaal Rampenfonds is tot gistermiddag 105 millioen gulden binnengekomen. Sinds Dinsdag is er dus een millioen bijgekomen. Uit Nieuw-Guinea kwam f 70.000 bin nen, waardoor bet totaalbedrag uit dit gebied dat thans is overgemaakt f 241.000 beloopt. Neutraal land gezocht. Er doen geruchten de ronde, dat Zwitserland zal optreden als neutraal land, dat het beheer krijgt over de communistische krijgsgevangenen in Korea, die niet willen repatriëren. Zo wel door de regering van de Bonds republiek als door kringen van de V.N. wordt dit ontkend. De Britse premier Churchill heeft In het Lagerhuis meegedeeld, dat hij in de naaste toekomst een verklaring zal afleggen over de hervatting van de bestandsbesprekingen in Korea. Amerikaanse vliegtuigen hebben thans twee convooien waargenomen, die in Noord-Korea onderweg zijn naar de neutrale zone. Voor de gesteriliseerde flessenmelk is voor Walcheren voorgesteld 29 ct., voor Tholen 30 ct. en voor overig Zee land 31 ct. Verder wordt de prijs voor melkyogurt voor geheel Zeeland met één cent verhoogd. De slagroom voor de verwerkende bedrijven zal wellicht in prijs dalen. Gisterenmiddag werden in de „Prins van Oranje" te Goes de leden van de Melkfederatie op Z.-Beveland gehoord over de door het hoofdbestuur voor gestelde prijsverhogingen. De vergadering ging in principe ac- coord met het voorstel om zich aan de bindende prijsregeling van het hoofd bestuur te houden. Het hoofdbestuur zal maatregelen nemen tegen leden en niet-leden, die zich niet aan de prijs- voorschriften houden. GOES IS TEGEN. Ter vergadering bleek, dat vooral de Goese melkhandelaren tegen de VLIEGTUIG VAN DE R.A.F. NAAR MOSKOU. De Russische regering heeft toe stemming gegeven, dat een vliegtuig van de R.A.F. de zes Britten en een Ier, die onlangs door de Noord-Kore- aanse autoriteiten zijn vrij gelaten, in Moskou komt ophalen. Wanneer het Britse toestel naar de Sowjet-Unie vertrekt, is nog niet bekend. A Officieel is te Londen meegedeeld, dat binnenkort besprekingen met Egypte zullen beginnen over de ont ruiming van de Suezkanaalzone. Te Buenos Aires is een bom ontploft toen een menigte van 15.000 personen op een plein stond te luisteren naar een toespraak van president Peron. Er werd vermoedelijk niemand gedood. President Eisenhower zal vandaag een belangrijke rede houden. Hjj zal spreken over „De kansen op vrede voor alle volkeren ter wereld in 1953". In Kenia zijn noodmaatregelen van kracht geworden, waardoor in feite de oorlogstoestand is ingetreden. Er zullen door de Britten krachtige maat regelen genomen worden tegen de Mau Mau. De kapitein van het Zweedse schip „Naboland", dat de aan varing heeft gehad met de Turkse duikboot is in een ziekenhuis opgeno men. Hj werd enige dagen geleden gearresteerd in afwachting van zijn be rechting. Het aantal vrijwilligers voor de B.B. is gestegen tot bijna 100.000. De regering heeft besloten om op 14 Mei a.s. een bij de Chase National Bank gesloten lening van 15 millioen dollar vervroegd af te lossen. De gunstige dollar- en kaspositie van het Rijk maken dit mogelijk. Tevens betekent dit een belangrijke rentebe sparing. verhoging van 2 ct. per liter wa ren. Gepleit werd om het bedrag van 22 ct. per liter te handhaven. Ook had men er ernstige bezwaren tegen, dat de melk op Walcheren 2 ct. per liter goedkoper was dan op Zuid-Beveland. Ook anderen had den bezwaren tegen de prijsverho ging. Tevoren had de heer C. Zee uit Mid delburg college gegeven over de in gewikkelde berekening van de melk prijs. Hij zette uiteen, dat nu de prij zen zijn vrij gegeven, het Bedrjfs- schap voor Zuivel de bevoegdheid heeft gekregen, om bij het optreden van excessen prijsregelend op te tre den. Zo wordt de consument be schermd tegen te hoge prijzen. Ook wordt er ingegrepen, als de boeren minder dan 20 ct. per liter krijgen. Tegen lage prijzen voor de consument wordt niet opgetreden. De subsidies van de regering en uit het zuivelfonds voor melkproducten blijven gehandhaafd. De toeslagen, ge baseerd op de tekortkomende-gebie- den-regeling verdwijnt. Hiervoor is een onbevredigende regeling in de plaats gekomen, aldus de heer Zee. Als oorzaak van de verhoogde melk prijzen noemde de heer Zee de hoge vervoerskosten in Zeeland. Zeeland is geen melkveegebied. In Friesland be dragen de afhaalkosten van de melk 0.4 ct per kg. en in Zeeland 1.5 ct. per kg. De Melkfederatie heeft het vrij geven van de consumptieprijzen van melk dankbaar als gelegenheid aange grepen om de prijzen te verhogen. De Melkfederatie, zo zei de heer Zee tenslotte, tracht te komen tot een bin dende prijsregeling voor de leden. Dit streven moet lukken, want anders ko men er te veel economische wind- draaiingen, die nadelig zijn voor ieder een, behalve voor de consument. In de vergadering, die werd geleid door ir. Minderhoud, werd nog een krachtig pleidooi gehouden om de een heid te bewaren. WERFACTIE B.B. TE GOES LOOPT VLOT. Het ziet er naar uit, dat de werving voor de. Bescherming Bevolking, die binnenkort zal beginnen, goed zal ver lopen. Dit constateerde gisteravond het plaatselijk hoofd van de B.B., de heer J. Oranje, op een in de „Prins van Oranje" te Goes gehouden propagan- davergadering, die goed was bezocht. Op deze avond, die door burgemees ter mr W. C. ten Kate is geopend, heeft de heer Oranje een overzicht ge geven van de opbouw der organisatie in Goes. Er werd een tweetal films gedraaid, n.l. „Buurmans Buurman" en „De les van Londen". Voorts konden vele vragen worden gesteld. Op de Grote Markt in het pand van Masses ls een propagandastand inge richt van brandweer, E.H.B.O, en ber- gings- en opruimingsdienst Frankrijk doet ook mee te Kjeller, Zeer binnenkort zal Frankrijk wor den opgenomen in de Noors-Neder landse exploitatie van de atoomreactor te Kjeller in Noorwegen. Van Noorse zijde is verklaard, dat er sprake van is te Kjeller een reactor te bouwen met een capaciteit van 10.000 kwh. De huidige levert slechts enkele honderden kwh. ONTSPANNING IN DE OOSTZEE 1 In de Oostzee zou een zekere ont spanning zijn waar te nemen. Van Bornholm afkomstige Deense vissers verklaren, dat Sowjet-patrouillesche- pen Deense, Zweedse en Westduitse vissers toestaan binnen de twaalf-mijl zone te vissen, die de Oosteuropese lan onlangs eenzijdig hebben afgekon digd. Ook wordt de vissersschepen toege staan zonder meer Poolse havens bin nen te lopen. Zaterdag a.s. opening Zeeuws Benelux-grenskantoor te Retranchement. Zaterdag a.s. zal des voormiddags te half tien de officiële ingebruikneming plaats hebben van het Benelux-grens kantoor te Retranchement. Verschillen de Belgische en Nederlandse autoritei ten zullen de opening bijwonen, waar onder de burgemeesters van Retran chement, Knokke en Westkapelle, he nevens verscheidene vertegenwoordigers van Invoerrechten en Accijnzen van beide landen. Vrachtwagen nabij 's-Heerenhoek in de sloot. Gistermiddag is in de bocht van de Noordweg, de weg tussen 's-Heeren hoek en Ovezande, de gesloten vracht wagen van de fa. H. C. Baarends uit Kruiningen, bestuurd door J., met grote snelheid in de sloot terecht ge komen. De bestuurder, die door de schok met z'n hoofd door de ruit ging, werd vrij ernstig gewond en moest naar het ziekenhuis te Goes worden vervoerd, vanwaar hij na behandeling naar zijn woning kon worden over gebracht. Een hulpbestuurder, die zich naast de chauffeur bevond, kwam met de schrik vrij. He auto, die aan de voorkant zeer ernstig werd beschadigd, werd naar Goes gesleept. 27 mannen, die er van beschuldigd worden te hebben deelgenomen aan de terreurdaad van de Mau Mau in het Britse gebied Kenya in Oost-Afrika op 16 Maart, worden onder sterke bewaking naar de rechtbank te Githox- goeri gebracht. Zoals bekend werden tijdens deze wandaad van de Mau Mau ongeveer 200 leden van de Kikoejoestam om het leven gebracht. De overval vond plaats op slechts korte afstand van Nairobi. (Radiografisch overgebrachte foto). ALGEMENE VERGADERING STELDE COMMISSIE IN. Tevredenheid over de resultaten van het afgelopen jaar. Eén der belangrijkste besluiten, welke de algemene vergadering der Vereniging tot Stichting en Instandhouding ener Christelijke Kweekschool voor Zeeland gistermiddag heeft genomen, had betrekking op de instelling van een commissie, die tot taak zal hebben de mogelijkheden tot de stichting van een internaat te onderzoeken. De commissie zal allereerst de paeda- gogisch-didactische kant van deze materie onder ogen zien en vervolgens als de wenselijkheid blijkt concrete plannen opstellen. Zij bestaat uit de heren R. Batten, B. J. van den Berg en A. I. Catsman namens het bestuur, en de heren J. A. van Bennekom en A. Beeftink, resp. directeur en leraar aan de Chr. Kweekschool. De vergadering, die in het school gebouw aan de Herengracht te Middel burg werd gehouden, stond onder voorzitterschap van de heer Batten. De secretaris, de heer S. Caljouw, zei in zijn jaarverslag o.m., dat 1952 voor de school bijzonder rustig is geweest. Zonder onderbreking kon het gehele jaar les worden gegeven. Er is alle re den tot tevredenheid over het aantal leerlingen, dat de school bezoekt. Bij het begin van de cursus was dit 95 tegen 84 een jaar daarvoor. Het aantal cursisten voor de hoofdacte daalde iets, n.l. van 21 aan het begin der cursus 1951 tot 18 vorig jaar. Dit vond zijn oorzaak in het feit, dat bijna alle man nelijke candidaten in militaire dienst zijn. Vorig jaar behaalden van de 23 candidaten 18 het einddiploma. Voor de na-acte slaagden 14 van de 17 jon gelui. De acte handwerken werd door alle 8 candidaten behaald en de acte handenarbeid door alle 5 leerlingen. Voor de hoofdacte slaagden 10 van de 13 candidaten. De heer Caljouw zei verder, dat er goede moed bestaat, dat de Kweek- schoolwet in financieel opzicht verbe tering zal brengen. Tenslotte herinner de hij aan de zeer geslaagde contact middag, waarop ouders van leerlingen uit alle delen der provincie aanwezig waren. DE FINANCIËN. De penningmeester, de heer J. Lig- teringen, bracht verslag uit over de financiële resultaten van het vorige jaar. Eind December j.l. was er een saldo van ruim f4000. De begrotingen voor 1953 en 1954 werden vastgesteld. De vergadering verleende op voorstel van de commissie tot nazien der reke ning, namens welke de heer J. Olt- hoff rapporteerde, de heer iagteringen décharge. De heren B. J. v. d. Berg, C. F. Frumau en J. Ligtenngen wer den herkozen als bestuursleden. De IN HET KADER DER SANERING VAN DE LANDBOUW. Landbouwers van het eiland zelf zullen zich er vestigen. Niet minder dan elf splinternieuwe boerderijen voor bedrijven van 12 ha. zullen binnen afzienbare tijd aan verschillende wegen op Walcheren ver rijzen. De Stichting Beheer Landbouwgronden Walcheren heeft n.l. tot de bouw daarvan opdracht gegeven. Op 4 Mei as. zal in Middelburg de aan besteding worden gehouden. De boerderijen zullen worden betrokken door landbouwers van het eiland zelf. Deze bouw moet gezien worden in het kader van de sanering van de landbouw, evenals dat het geval is geweest met de bouw van nieuwe boerderijen In de Zuidwatering. Op diverse plaat sen op Walcheren zijn n.l. boeren zonder bedrijf komen te zitten tengevolge van de sanering tot een grotere bedrijfsgrootte. Op andere plaatsen daaren tegen kwam grond vrij tengevolge van het vertrek van landbouwers naar de Noord Oost Polder. Op en bij deze percelen zullen nu de boerderijen worden gebouwd. Tien van deze (gemengde) bedrijven hebben hetzelfde type. Het elfde be drijf krijgt een grotere schuur, maar de woning is gelijk aan de andere tien. Zij zullen in vier groepen worden ge bouwd. Tot de eerste groep behoren drie boerderijen, n.l. twee aan de Zandijksey/eg bij Veere en één in de gemeente Vrouwenpolder, onder Sint Laurens, aan de Van 't Hoffweg. De bedrijven van de tweede groep (ook drie stuks) zullen verrijzen bij Grjjps- kerke, in de omgeving van de Hooge- landseweg. Groep drie omvat twee boerderijen in Koudekerke, n.l. één aan de Perduintjesweg en één aan de Koudekerkseweg. Tot de vierde groep behoren twee bedrijven ten Oosten van Ritthem in de omgeving van de Scheeweg en één boerderij aan de Se- geersweg te Middelburg. Het afwij kende type wordt aan de Zandijkse- weg gebouwd. Bij alle bedrijven zullen de wonin gen aan de schuren worden aange bouwd. De lengte van de tien schuren zal 14.40 meter bedragen, de breedte 10 en de nokhoogte 8.38 meter. De elfde schuur is iets langer, n.l. 16.75 meter. In deze schuur biedt een stal plaats voor 10 koeien en 3 stuks jong vee. Er komt een aparte ruimte voor 2 paarden en verder is er een inge bouwd varkenshok. Een grote gierkel- der ontbreekt bij geen enkel bedrijf. Boven de stallen komt een brandvrije zolder (van holle baksteen), waarop een flinke tasruimte is. In de stallen van de schuren is plaats voor 8 koeien en 2 paarden. Ook hier wordt een varkensstal ingebouwd en verder komt er een dorsvloer met twee tas sen. Alle stallen krijgen stalbokjes met hangkettingen en automatische drinkbakken. DE HUIZEN. De huizen zijn op alle 11 bedrijven van hetzelfde type. Er zal een grote woonkeuken (3.82 bij 5.81 meter) ko men, van waaruit men toegang heeft tot een ruim spoelhok, met douche, toilet en bergruimte. Een royale hall voert, behalve naar de woonkeuken, naar de woonkamer, die 3.60 bij 3.40 meter zal zijn. Onder de trap in de hall komt een ruime provisiekast. Op de eerste verdieping worden drie slaapkamers gebouwd, terwijl er een flink stuk overblijft als bergruimte. De woningen zullen een lengte van 7.60 meter en een breedte van 6.25 meter hebben. vergadering machtigde het uestuur de aflossing van de geldlening (die nog f8750 groot is) voorlopig stop te zetten met het oog op de luiquidueitspositie der vereniging. Hervatting van aflos sing volgt, zodra de financiële resul taten door de inwerkingtreding der Kweekschoolwet beter bekend zijn. JAARVERSLAG VAN DE DIRECTEUR. In deze vergadering heeft ook de directeur, de heer Van Bennekom, zijn jaarverslag uitgebracht. Hij wees er op, dat er reden tot grote dankbaar heid bestaat. Per 1 September 1952 kwam het lerarencorps weer volledig op peil. Een week is het onderwijs on derbroken tengevolge van de waters nood. Op 9 Februari was de school ech ter weer volledig bezet. In de voorafgaande week hielpen de leerlingen bij het uitdelen van kleding in Middelburg en bij het schoonmaken van huizen in Vlissingen. Voor dat laatste werd een schriftelijke dankbe tuiging van Vlissingens burgemeester ontvangen. Gelukkig hebben alle leer lingen het leven behouden. Voor en kelen hunner was hervatting der stu die niet mogelijk, doordat de inkom sten van hun (geëvacueerde) ouders ophielden. Dank zij de medewerking van het Bureau Rijksstudietoelagen in Den Haag kon hieraan een mouw wor den gepast. DE LEERLINGEN. Dankbaar was de directeur ook voor- het grote aantal leerlingen, dat zich aanmeldde, speciaal uit de positief Hervormde kring. De eerste klas be gon met 30 leerlingen, van wie er nu nog 28 zijn overgebleven. Overigens blijft een voortdurende toevloed van jongelui nodig, speciaal in Zeeland, waar er nog een tekort aan onderwij zend personeel bestaat. Een tekort, dat nu zeker niet zal verminderen, aan gezien de animo van buiten Zeeland om hierheen te komen door de ramp is verminderd. Tenslotte deelde de heer Van Ben nekom mede, dat juist gisteren alle 28 candidaten voor het Bijbels examen waren, geslaagd en dat Woensdagmid dag a.s. 4 leerlingen zich voor de N.C. R.V.-microfoon zullen meten met leer lingen van het Chr. Lyceum in Dok- kum. Bak omhooggevaren. Volgens de getijtafel was gisteren het springtij op zijn hoogste en inder daad was er zowel in de Zeeuwse zee gaten als in de geïnundeerde polders weer behoorlijk veel water. Daarbij kwam een straffe Noord-Noord-Weste- Hjke wind. Wind en water maakte de mensen die belast zijn met het her stelwerk van de Oude dijk alsmede van de gaten in de buitendijken nabij Oos- terland en Sir Jansland uiterst moei lijk. Uur na uur werd een verbeten strijd gevoerd, zonder dat men op noe menswaardig resultaat kan bogen. De bak die bestemd is om het gat in de Oude dijk af te sluiten, is om hooggevaren en blijven zitten en kon daarom niet worden gebruikt. Of dit vandaag het geval zal zijn, zal moe ien worden afgewacht. Bij de zink werken aan de dijk nabij de hoek van Zonneschijn in het Mastgat had men eveneens met moeilijkheden te kam pen. DE BILT ZEGT Weinig verandering. Veranderlijke bewolking met enkele verspreide buien. Matige tot zwakke wind, in hoofdzaak uit Noordelijke richting. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1