SLAG BIJ BRUINISSE DUURT VOORT llw kinderen - Waarheen In Middelburg woont een honderd-jarige Gat in de nooddijk blijkt moeilijk te dichten Bij Burgh werkten mannen en vrouwen schouder aan schouder Molotof bleek goed gemutst A \A SNIPPER NIEUWS A Herverkavelingswet Walcheren van toepassing in noodgebied President Rhee wil hereniging van Noord- en Zuid'Korea PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Helicopterdienst via Zeeland Leger van San Salva dor is paraat» Zeeuws kapconcours te Vlissingen Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Djjkstraat 26—28 Explo'tante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No, 2451 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 14 APRIL 1953 Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Krulningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 5.45 u., onder 19.37 u. Maan op 5.52 u., onder 22.37 u. Hoogwater Woensdag 15 April: Vlissingen: 2.30 u. 2.34 m., 14.55 u. 2.40 m. Terneuzen: 3.02 u. 2.52 m., 15.28 u. 2.56 m. Wemeldinge: 4.29 u. 1.83 m., 16.55 u. 1.93 m. Zierikzee: 4.15 u. 1.55 m., 16.43 u. 1.66 m. IIIIIMIIIlfWIIIIIIIilIlllilIWIBlMMIIIIlMIIIIIIIIIIIi IV Wij vertrouwen onze kinderen toe aan de Christelijke school, die hen niet alleen naar vermogen toerust voor hun maatschappelijke taak, maar hun daarnaast en daarboven het veilig kom pas naar het eeuwig behoud wijst. Maardie Christelijke school wordt bedreigd door gevaren. Gevaren van geestelijke aard - misschien hebben we later nog eens gelegenheid daarop terug te komen. Maar ook in materieel opzicht moet ik het attentiesein hijsen. Ik denk hierbij in het bijzonder aan de personeelsvoorziening, nu en in de toekomst. Weet U, dat er in Nederland een vrij aanzienlijk onderwijzerstekort bestaat, een tekort, dat vermoedelijk pas na 1960 minder nijpend zal wor den? Voorzover U rechtstreeks bij het onderwijs bent betrokken, als docent oï als bestuurslid, weet U het wèl. Want met vreze en beving ziet men uit de dorpen en steden van Zeeland tegen woordig een onderwijzer naar elders vertrekken of een onderwijzeres in net huwelijksbootje stappen. Niet zelden blijft een oproep om sollicitanten ge heel onbeantwoord. En zelfs in de ste den van Zeeland, die als eersteklas ge meenten financieel het aantrekkelijkst zijn, kan men de gegadigden dikwijls op de vingers van één hand tellen. We gaan hier op de oorzaken van dit verschijnsel niet nader in. Ieder weet, hoe eb en vloed, ook in de perso- neelssituatie bij het onderwijs, elkaar voortdurend afwisselen. Sinds verschei dene jaren verkeren we nu in een pe riode van veel vraag en weinig aanbod. Tientallen gehuwde onderwijzeressen staan voor de klas en verrichten op deze wjjze prachtige hulpdiensten. Ver scheidene gepensionneerde leerkrach ten vallen van de ene tijdelijke betrek- king in de andere. Nogmaals, we waar deren de wijze, waarop deze collega s de machine lopende houden. Maar zij zullen zelf de eersten zijn om toe te geven, dat deze toestand niet ideaal is. Elke „bedrijfstak" heeft een zekere reserve aan min of meer geschoold per soneel nodig. En het tragische is, dat deze reserve, althans in Zeeland, bij het onderwijs ten enenmale ontbreekt. Is er een zieke onder het personeel, dan prijst men zich in vele gevallen ge lukkig als men een gepensionneerde of een gehuwde onderwijzeres „achter de hand" heeft. In vele andere gevallen moet men noodgedwongen klassen combineren of naar huis sturen. Ook bij het Middelbaar Onderwijs is een tekort aan bevoegde docenten merkbaar. Een deel van de leraren werd steeds gerecruteerd uit onderwij zers, die zich een hogere bevoegdheid hadden verworven. Maar naarmate het aantal en de studiezin der onderwijzers in dalende lijn gaat, wordt ook bij het M.O. de situatie critieker. Het zal dus duidelijk zijn dat een toekomst bij het onderwijs zeer gunsti ge perspectieven biedt. En onze ouders met opgroeiende en studerende kinde ren zullen er goed aan doen ook met deze toekomstmogelijkheid eens ernstig rekening te houden. Op het gebied van het onderwijs is de markt de eerste jaren zeker niet overvoerd. Wellicht ten overvloede noem ik U nog even de voorwaarden van toe lating tot de onderwijzersstudie. Wie in het bezit is van een Mulodiploma of van een overgangsbewijs van de 3e naar de 4e klasse van een Middelbare school kan tot de eerte klasse worden toegelaten. Bezitters van een einddiplo ma H.B.S., Gymnasium of MJVI.S. kun nen zonder examen in de derde klas plaats nemen en D.V. in 1955 eindexa men doen. Voor jongelui met goede vermo gens en een behoorlijke dosis idealisme ligt hier een toekomst met materieel gezien zeer behoorlijke kansen: een zeer goede plaatsingskeus en een sala ris, dat voor een onderwijzer met H.A. maximaal plm. f5000,per jaar be draagt. In ideëel opzicht biedt het on derwijs een kans op veel arbeidsvreug de voor hen, die zich willen geven ten nutte van de jeugd van ons volk. Het onderwijs biedt veel maar het vraagt ook veel. Het vraagt 100 pCt. toewijding, het vraagt „karakter" en geen baantjesgasten, die alleen naar het behoorlijke salaris en de lange va- canties kijken. Het vraagt geen „kneus jes", die bij het M.O. mislukt zijn of dreigen te mislukken. Ouders, overweegt deze dingen met en voor Uw kinderen. En wanneer ge tot de overtuiging komt, dat hier een open weg ligt voor Uw zoon of dochter: aarzel niet hen in deze rich ting te stimuleren, nu de examens weer in zicht komen. Ge kunt er vreugde van beleven. J. A. v. B. 103.9 MILLIOEN IN HET RAMPENFONDS. Tot gistermiddag was bij het Na tionaal Rampenfonds een bedrag van f 103.9 millioen binnen geko men, dat is f 1,4 millioen meer dan Zaterdag. Het hoge water van Zondag heeft de inwoners van Schouwen en Duive- land totaal verrast. Een ingenieur van de Prov. Waterstaat te Zierikzee gewaagde zelfs van een herhaling van de Februari-stormvloed, zij het, dat ditmaal geen onheilspellende waterhoogten werden genoteerd. Voor Brui- nisse betekent het doorbreken van de binnendijk tussen deze gemeente en Oosterland een ernstige slag. De bewoners waren juist de ontberingen van de stromvloed enigszins te hoven gekomen en zagen hun in de lagere gedeelten gelegen huizen weer onderlopen. Mannen en vrouwen hebben zowel Zondag als gisteren hard aangepakt om nieuwe bedreigingen te voorkomen. Vandaag is het springtij en bereikt het water de hoogste stand. De weersverwachting is echter van dien aard, dat voor ernstige ongerust heid geen reden is. Er verblijven in Bruinisse momen teel 1200 mensen. Hoewel geen bevel tot evacuatie is uitgevaardigd zijn vele inwoners uit eigener beweging begon nen een veilig heenkomen te zoeken naar hoger gelegen delen van Schou wen. Tweehonderd mannen uit Noord- Brabant, veertig uit St. Philipsland en zeventig uit Zeeuwsch-Vlaanderen zijn gisteren aangekomen om te helpen het 50 m. brede gat in de dijk te dichten. Het water stroomt met grote kracht door het gat. Dichten met uitsluitend zandzakken heeft geen resultaat en daarom worden 15 tot 20 zakken tege lijk in een net in het gat gerold om de stroom de baas te blijven. Wanneer men er vannacht niet in is geslaagd het gat te sluiten, dan wil men vandaag of anders morgen een schip In het gat tot zinken brengen. De ploeg uit Bruinisse heeft de ge hele nacht doorgewerkt. De Zeeuwsch- Vlamingen zijn in Bruinisse gebleven om te helpen. De overige arbeiders van buiten zijn vertrokken. ZIERIKEE. In Zierikzee was de toestand gister morgen vrij normaal. In de nacht van Zondag op Maandag vloeide enig pol derwater binnen, waardoor o.m. een transformatorhuisje in het water kwam te staan. Er ontstond kortslui ting. Het hoge water was 's nachts 20 cm. hoger dan in Februari. De inwo ners waren volkomen verrast en hui zen, die weer droog waren, liepen on der. De telefoonverbinding tussen Zierikzee en Bruinisse was enige tijd gestoord. BIJ BURGH. Driehonderd mannen en vrouwen hebben van Zondagmiddag laat tot Maandagmorgen onafgebroken en vrijwillig gewerkt wat ze konden om de noodzandzakkendijk bij Burgh te dichten en verder onheil te voorko men. Zij zijn daarin volkomen ge slaagd. Niet minder dan tienduizend zand zakken zijn in die periode „verwerkt". Zondagmiddag omstreeks het mid daguur begon de toestand bij de nood zandzakkendijk te Burgh critiek te Britse ambassadeur had succes. Zaterdag heeft de Britse ambassa deur in Moskou een bespreking gehad met de Russische minister van Buiten landse Zaken, Molotof. In een voor lopig rapport aan zijn regering deelt de ambassadeur mee, dat Molotof be reid is de faciliteiten uit te breiden voor wat betreft de betrekkingen en de bewegingsvrijheid van de buiten landse diplomaten. Molotof zou o.m. de wens te kennen hebben gegeven voortaan persoonlijk de buitenlandse vertegenwoordigers te ontvangen en met hen de hangende kwesties te be spreken. Hierdoor zou het regelmatig wisselen van nota's kunnen worden beperkt. De kapitein van het Zweedse schip „Naboland", dat vorige week in aan varing was met de Turkse duikboot „Dumlupinar" is door de Turkse re gering beschuldigd van dood door on oplettendheid en onvoorzichtigheid. De Amerikaanse minister van Defen sie zal morgen in Europa aankomen. Hij zal o.m. deelnemen aan de con ferentie van ministers van defensie van de Navo, die van 20 tot 26 April in Parijs wordt gehouden. Volgens een Amerikaanse journalist zou de dochter van Truman, Margaret, voor nemens zijn zich in de politiek te be geven en zich candidaat te stellen voor een congreszetel. In Argentinië zijn 500 kruideniers en slagers in hechtenis genomen wegens overtreding der door de regering vastgestelde prijsvoor- schriften. Otto Verber, een voorma lig officier van de Amerikaanse inlich tingendienst, heeft bekend zich te hebben schuldig gemaakt aan spion- nage voor de Sowjet-Unie. Het hoog gerechtshof te Washington, dat uit spraak zou doen in de zaak tegen het echtpaar Rosenberg, heeft de beslis sing uitgesteld tot omstreeks 27 April a.s. In Kenia is het proces begonnen tegen 26 Kikoejoes, die worden be schuldigd van Mau-Mau-activiteil. De pogingen van twee sleepboten om het in de rampnacht bij Scheveningen gestrande Franse schip „Carthage" vlot te slepen zijn gisteren weer mis lukt worden. Er werden mensen gevraagd om de dijk te beschermen en er kwa men onmiddellijk honderd vrijwilli gers. Des avonds werd de noodtoe stand afgekondigd, toen de dijk op vier plaatsen was doorgebroken. Het water stond n.l. één meter ze ventig hoog tegen de nooddijk. Na de doorbraken kwam op de achterliggen de weg die de laatste tijd bijna steeds droog is gebleven zeker een meter water te staan. Wederom werden men sen opgeroepen en er meldden zich nog eens tweehonderd personen aan, waarbij ook vrouwen. Zij hebben gewerkt als paarden, zo vertelde ons do burgemeester en gis termorgen omstreeks half vijf was ook eze strijd weer met succes bekroond. De gaten zijn dicht en het water is zo goed als geheel uit het achter de dijk liggende gebied verdwenen. Afgevaardigden van Oost- en West- Europese landen zijn gisteren in Ge neve besprekingen begonnen met het doel te komen tot uitbreiding van de handel tussen Oost- en West-Europa. C.B.T.B. ZENDT TELEGRAM AAN MINISTER DREES. Het hoofdbestuur van de CR.TR. heeft een telegram gezonden aan de minister-president over het uitblijven van de schaderegeling voor de slacht offers van de watersnood. Het telegram luidt als volgt: „Het hoofdbestuur van de C.B.T. B. heeft zijn ernstige bezorgdheid uitgesproken over het nog steeds uitblijven van mededelingen van de regering omtrent de schaderegeling voor de slachtoffers van de waters nood. Dringend verzoekt ons hoofd bestuur te bevorderen, dat op de kortst mogelijke termijn van rege ringszijde mededelingen zullen wor den gedaan, die een einde kunnen maken aan de pijnigende onzeker heid, waarin duizenden zo zwaar getroffen landgenoten, verkeren. Ons hoofdbestuur dringt er tevens met klem op aan, dat de geleden schade integraal door de overheid zal worden vergoed". Brief aan de „Sabena". Het departement Zeeland van de maatschappij voor nijverheid en handel heeft een brief geschreven aan de directie van de Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena", waarin verzocht wordt na te gaan of het mogelijk is Zeeland in de helicopterdienst tussen Antwerpen en Rotterdam op te nemen. Het lijkt het departement Zeeland mogelijk en verantwoord na te gaan of op Walcheren of Zuid-Beveland ge schikte terreinen te vinden zijn voor het gebruik door deze toestellen. Door tussenlandingen in Zeeland zou de helicopterdienst economisch verant woord worden gemaakt. Het bestuur van het departement Zeeland hoopt spoedig over deze kwestie met de „Sa bena" van gedachten te kunnen wis selen. WETSONTWERP BIJ DE KAMER INGEDIEND. Niet overal kan herstel in de oude toestand plaats vinden. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, waarin de agrarische wederopbouw en de herverkaveling van gebieden in Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant in verband met de watersnood wordt geregeld. In art. 1 van het ontwerp wordt voorgesteld de Herverkavelingswet Walcheren van toepassing te verklaren op de bij algemene maatregel van bestuur aan te wijzen gebieden. Om de Staten-Generaal in de gelegenheid te stellen over die aanwijzing nog met de regering van gedachten te wisselen, wordt boven dien bepaald, dat een aanwijzing niet van kracht wordt, voordat tenminste een maand is verstreken na de datum van uitgifte van het staatsblad, waarin het besluit is geplaatst. De thans geschapen situatie, zo wordt in de memorie van toelichting gezegd, is in vele opzichten vergelijk baar met die op Walcheren bij het einde van de oorlog. Wederom zijn uitgestrekte gebieden met zout water overstroomd en hebben afspoeling van de kleilaag en zandafzettingen plaats gevonden, die de grond, afgezien van de verzilting, onbruikbaar hebben ge maakt. Deze verschijnselen zullen ge paard zijn gegaan met het verdwijnen der perceelsscheidingen. Kortom, er zullen streken zijn, waar het agrari sche herstel even omvangrijk en kost baar is als dit destijds ten aanzien van Walcheren het geval was. Het ligt voor de hand bij dit her stel organisatorisch op soortgelijke wijze te werk te gaan als destijds op WMcheren is geschied. De daarbij op gedane ervaring zal zeer te stade ko men en waarborgt een efficiente uit voering van het herstel. Ook nu weer geldt evenwel, dat niet overal in een herstel in de oude toe stand kan worden berust, dit geldt met name voor die streken, waar de druk van de agrarische bevolking een zelfde spanning teweegbracht als des tijds op Walcheren het geval was of waar, afgezien van do agrarische be volkingsdruk, de landbouwkundige toestand door versnippering of slechte verkaveling te wensen overliet. Herstel van vernielde wegen zou on verantwoord zijn zonder tegelijkertijd het trace te verbeteren. Waar grote en diepe geulen zijn gevormd, zullen stukken cultuurland blijvend verloren zijn gegaan. Hetzelfde zal het geval zijn, waar nieuwe dijken binnenwaarts worden gelegd. Voor het opvangen van al deze problemen zijn de bevoegdhe- TITO WAARSCHUWT. In een onderhoud met een vertegen woordiger van de „U.S. News and World Report" heeft de Joegoslavische president, maarschalk Tito, gezegd dat de nieuwe houding van de Sowjet- Unie tegenover het Westen een ver werping betekent van Stalins houding doch geen verzachting van de koude oorlog inhoudt. Volgens Tito vormen Bulgarije en Tsjecho-Slowakije o.a. de zwakste pun ten in het vazallen front van de Sow jet-Unie in Oost-Europa. Naar zijn mening zou de Sowjet-Unie zich op Azië concentreren. Communistisch China kon geen ech te vazalstaat van de Sowjet-Unie ge noemd worden. Het autoritaire optre den van Stalin had wrijving tussen beide landen veroorzaakt. Nu Stalin dood was, zouden China en Azië een vrijere hand krijgen, 't Westen moest met China, en niet met de Sowjet- Unie over Chinese aangelegenheden praten om de Chinese trots te ont zien. den van de Herverkavelingswet Wal cheren onontbeerlijk. Veelal zal pas bij het droogvallen een juist beeld kunnen worden ge vormd van de omvang der schade en van de weg, welke bij het herstel moet worden gevolgd. Van geval tot geval zal dan moeten worden uitgemaakt of herstel in de oude toestand al dan niet mogelijk en verantwoord is. Daarom is het niet mogelijk, de gebieden, waar op de Herverkavelingswet Walcheren toepassing zal moeten vinden, nu reeds in de wet te noemen. Anderzijds acht de regering zich tegenover de getroffenen verplicht de herstelwerkzaamheden zo spoe dig mogelijk aan te vangen en zo spoedig mogelijk aan te vangen en zo vlot mogelijk te doen verlopen. Zij zou zich dan ook niet verantwoord achten, wanneer zij daartoe niet direct de mo gelijkheid had geschapen. De ministers menen te mogen stellen dat de her verkaveling van Walcheren heeft aan getoond, dat in de met de uitvoering der wet belaste organen vertrouwen kan worden gesteld, en willen wellicht ten overvloede nog herinneren aan de ruime waarborgen, waarmede de pro cedure in de Herverkavelingswet is omkleed. „Ik eet goed en heb altijd geregeld geleefd" Mevr. wed. J, van Oosten—de Fouchier werd ia de Segeerstraat geboren. Het moet op z'n minst veertig jaar geleden zijn, dat er in Middelburg een honderdjarige woonde. Maar Donderdag a.s. zal, in alle stilte, de hon derdste verjaardag worden gevierd van mevrouw J. van Oostende Fouchier, die inwoont bij haar zoon en schoondochter in de Nieuwe Poortstraat. Opoe van Oosten gelooft er zelf niets van, als haar wordt verteld, dat zij de eeuw gaat volmaken. Zijl is wat in de war, al kan zij nog tot in de kleinste détails vertellen over wat zij in haar lange leven zoal heeft meegemaakt. Op 16 April 1853 werd zij in een huis aan de Segeerstraat in Middelburg geboren. En nu zal zij, menselijkerwijze gesproken, haar ogen strakjes voorgoed sluiten niet zover van deze plaats. Opoe van Oosten weet, waar zij heengaat. Met haar beverige, zwakke stem heeft zij voor ons gezongen van de hemel, rijk en schoon. Én van het avondlied, waarin zij God haar dank wilde betalen. Over het gezicht van deze oude vrouw, waarop de zorgen en het verdriet van het leven hnn diepe sparen hebben achterge laten, kwam een glimlach, toen zij, naar boven wijzend, zei: „Daar wordt op mij gewacht!" Opoe van Oosten heeft al vér de leeftijd der zeer sterken overschreden. Van ziekte heeft zij nooit weet gehad. Eén keer heeft zij haar polsen gebro ken. Ook nu mankeert zij nog niets, behalve dat zij wat doof en slecht van gezicht is. „Ik eet goed en ik heb al tijd geregeld geleefd", zo zegt zij. Dan is zij ineens weer in het verleden met haar gedachten. „Hebt u mijn vader ook gekend?' vraagt zij. Naar eer en geweten verklaren wij, dat dit niet het geval is geweestHij heeft nog onder Napoleon gediend! De op voeding van zijn kinderen (er waren zeven meisjes, van wie er zes reeds gestorven zijn) was streng naar het oordeel van zijn enig overgebleven dochter. „Maar ik was ook de groot ste kat!" vertelde zij nog maar kort geleden tegen haar zoon. ZAKDOEKEN EN EEN TAART. Toen opoe van haar honderdste ver jaardag werd verteld en haar ge vraagd werd, wat zij wilde hebben, was het antwoord: „Zes zakdoeken en niet van die grote. Een taart lust ik ook wel!" Haar eetlust is nog best. Warm eten wil zij niet meer hebben. Maar met het brood weet zij goed raad. Al vraagt zij soms 36 keer per dag, wanneer er nu weer gegeten wordt. De krant lezen gaat niet meer, Maar het gebeurt nogal eens, dat opoe van Oosten informeert, of er beken den zijn overleden en of er nog wat bijzonders is gebeurd. Af en toe stelt zij voor eens een wandelingetje naar „het Abeeltje" te maken. Maar dat zou voor haar niet zo eenvoudig zijn, want buiten komt zij al geruime tijd niet meer. Haar man is ongeveer vijf jaar geleden gestorven. „EEN GROTE ZEGEN". Al is het dan niet mogelijk een nor maal gesprek met deze honderdjarige te voeren, uit hetgeen opoe van Oosten zegt blijkt duidelijk, dat zij precies weet waarover zij het heeft. Belang stellend informeert zij b\j de verslag gever, waar deze woont en geboren is. Als hij zijn naam noemt en vertelt Het leger van de Middenamerikaanse repnbliek San Salvador is in paraatheid gebracht langs de grens met Guatemala. Alle verloven zijn ingetrokken. Met de tweede Zuidelijke buurstaat vau Guate mala, Honduras, heeft de regering van Salvador besprekingen gevoerd over de mogelijkheid van sluiting der grenzen, teneinde Guatemala van de rest van Midden-Amerlka af te sluiten. Officieel is nog niet hekend, of deze stap zal wor den genomen, of dat de diplomatieke be trekkingen zullen worden afgebroken. Sedert de uittreding van Guatemala uit de organisatie van Middenamerikaanse staten aan het begin van deze week is de spanning gestegen. Guatemala trad uit de organisatie wegens buitenlandse inmen ging in zijn binnenlandse aangelegenhe den. De minister van buitenlandse zaken van Salvador ontkende Vrijdag In een nota aan de linkse Guatemalaanse rege ring, dat San Salvador zich aan inmen ging had schuldig gemaakt. De Domini caanse ambassadeur in de stad San Sal vador verklaarde Zaterdag met nadruk, dat ook Dominica zich niet met de Guatemalaanse binnenlandse aangelegen heden heeft bemoeid en geen hulp heeft verleend aan de opstandelingen in Guate mala. Hij prees de anti-communistische houding van San Salvador in de organi satie van Middenamerikaanse staten. GEEN SlISSINGSPOLITIEK. 2 Zwijgplicht voor repatriërende krijgsgevangenen? Elke regeling van het geschil, waardoor het land verdeeld blijft, zal door het Koreaanse volk als een sussingspolitiek ten aanzien van de communisten worden beschouwd. Korea moet verenigd worden door een overwinning aan de Jaloe, onze eeuwenoude noordgrens. Dit zou niet slechts een Koreaanse overwinning, doch een van de gehele vrije wereld betekenen, zo heeft de Zuid-Koreaanse president Syngman Rhee in een rede gezegd. Elke regeling, die voorziet in een grens, lopend over het nauwe of bre de gedeelte van ons schiereiland, zo vervolgde hij, betekent een overwin ning voor het agressieve communisme. Rhee doelde hier op de berichten, dat overwogen zou worden een grens, die ongeveer 150 km. ten Noorden van de huidige frontlinie zou lopen. DE ONDERHANDELINGEN. In Panmoendjon werd gisteren vol ledige overeenstemming bereikt over de uitwisseling der krijgsgevangenen met betrekking tot de uitwerking van de bijzonderheden. Volgens de Noor delijken bevinden zich bij de uit te wisselen zieken en gewonden vijftien krijgsgevangenen, die afkomstig zijn uit Canada, Turkije, Griekenland, Ne derland, de Phillipijnen, Zuid-Afrika, Australië en Columbia. Om hoeveel militairen uit ieder van deze landen het gaat werd niet gezegd. Volgens het Franse persagentschap A.F.P. zouden Nederland, Frankrijk en Ethiopië gevraagd hebben hun onder danen, die repatriëren geen verklarin gen tegenover de pers te laten afleg gen. Bij navraag door het A.N.P. bleek de Legervoorlichtingsdienst van niets te weten. Nieuwe ingenieur bij de P.Z.E.M, benoemd. Als opvolger van ir. J. Dekker is benoemd tot ingenieur bij de - N.V. Prov. Zeeuwsche Electriciteits Mij. ir. J. W. M. van Rooij te Eindhoven. DE BILT ZEGT Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met enkele ver spreid optredende buien. Matige tot krachtige wind, ruimend van Zuid west naar Noordwest. Dezelfde tempe raturen als gisteren of iets lagere. Middelburger te zijn, blijkt zij zijn familie goed te kennen. Want een zwager van opoe was een naamgenoot van de verslaggever! Opoe vertelt ver der en, wat vermoeid van het staan, vraagt zij vriendelijk, of zij haar hand op des verslaggevers knie mag leggen. Als het verhaal uit is, gaat zij weer in haar leuningstoel zitten. Haar rimpe lige hand glijdt door de witte haren en zjj zegt: „Vraagt u maar alles wat u weten wilt. Wat ik vertel is allemaal waar!" Nog even hebben wij, meege leefd met hetgeen deze sterke vrouw aan blijdschap en verdriet heeft onder vonden in dit lange leven. Het laatste, wat zij zei, was: „Mijnheer, het is een grote zegen, dat ik zó oud ben mogen worden!" Ontspanning voor Middelburgse ouden van dagen. Morgen, Woensdagmiddag, organi seert de Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Middelburg weer een gezellige bijeen komst voor de ouden van dagen bo ven 65 jaar. De bijeenkomst begint om half drie en wordt in de Bogard- zaal gehouden. Diefstal van brons te Middelburg. Zaterdag is 30 kg. brons gestolen ten nadele van de N.V. P. De politie is er vlug in geslaagd de daders, twee opvarenden van een schip, dat in de buurt lag, te arresteren. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Het Concertgebouw te Vlissingen was Maandag het terrein der kappers. Zij hielden er hun bijna traditioneel geworden provinciale wedstrijd in het vervolmaken van dames- en heren kapsels. Deze vreedzame strijd met als wapens kam, schaar, vakkunde en schoonheidsgevoel was het aanzien ze ker waard en de jury had geen ge makkelijke taak bij het toekennen dei- prijzen. Het eerste resultaat van het zwoegen der vakmensen was glimmen de hoofden van henzelf, voldane ge zichten van hun modellen en er tus sendoor flitsende lampen van de foto graaf. Het laatste resultaat werd ge geven in de uitslag van de jury. Deze luidde van de zestien deelne mers herenvak: 1. Meijers, Vlissingen 307 p.; 2. Naerebout, Souburg 285 p.; 3. Wouters, Koewacht 282 p.; 4. v. d. Horst, Middelburg 280 p.; 5. Mullaert, Terneuzen 279 p.; 6. Harten, Terneu zen 277 p. De uitslag van de wedstrijd der vijf tien deelnemers (sters) voor damesvak was: 1. Corbeel, Vlissingen 780 p.; 2. van Wijck, Terneuzen 731 p.; 3. mej. Remijn, Middelburg 725 p.; 4. Bos, Middelburg 706 p.; 5. mej. van Baers, IJzendijke 666 p.; 6. mej. Vink, Ter neuzen 665 p. Rest ons nog te melden, dat de col legiale belangstelling groot was; da aandacht voor het werk zeer gespan nen en het batig saldo van de wed strijd voor het Nationaal Rampenfonds. DICHTING VAN DIJKEN EIND APRIL. De Rijkswaterstaat rapporteert: Het werk bij Bath schiet goed op. De defi nitieve sluiting zal het einde van deze maand bij doodtij kunnen geschieden. Ook verwacht men, dat bij Sirjansland op Duiveland de dijk omstreeks deze tijd gesloten zal worden. Vragen over herstel Schouwse dijk. Het communistische Tweede Kamer lid de heer Gortzak heeft de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd of het juist is, dat de herstelwerkzaam heden aan de Schouwse dijk vertraagd worden door tekort aan arbeidskrach ten en materiaal. Indien dit juist is wordt de minister verzocht mee te de len wat hiervan de oorzaak is. Fransen trekken terug in Indo-China. De Franse troepen in Laos hebben Zondag de stad Sant Nua moeten ont ruimen. De stad, de vijfde in grootte in dit gebied, werd door de Fransen als onverdedigbaar beschouwd. Gezegd wordt, dat thans teruggetrokken wordt op een sterkere verdedigingslinie. De eerste Bergen op Zoomse asperges. Maandag zijn aan de veiling te Ber gen op Zoom de eerste Bergen op Zoomse asperges aangevoerd. Het wa ren slechts kleine bosjes van verschil lende telers, die in totaal ruim 3 kg. asperges uitmaakten. Ze werden per 100 gram verkocht en de prijs er van varieerde tussen 28 en 47 cent per 100 gram.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1