UITWISSELING VAN GEVANGENEN BEGINT 20 APRIL a.s. Adenauer houdt hereniging van Duitsland voor mogelijk Hoge waterstand deed enige binnendijken op Schouwen en Duiveland bezwijken Vrouw vergiftigd V*S* moeten hun denkwijze herzien tenzij er een Europees leger komt PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nog altijd eensgezindheid in Panmoendjon Binnenkort hervatting der onderhandelingen over een wapenstilstand Twee luchtcorridors naar Berlijn? Denemarken wijst Sowjet-protest af k SNIPPER J NIEUWS iVi' k»i Watervoorziening op Schouwen» Nieuwe slag voor het zwaar getroffen eiland Bruinissepolder, die sinds vier weken droog is, liep weer onder Uitgave Stichting „Zeeuw*ch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 3438, bij geen gehoor voor advertenties 2070, voor redactie 3435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Djjkstraat 2628 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2450 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 13 APRIL 1958 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; 3. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 5.47 u., onder 1935 u. Maan op 5.29 u., onder 21.09 u. Hoogwater Dinsdag 14 April: Vlissingen: 1.48 U. 2.26 m., 14.14 u. 2.42 m. Terneuzen: 2.21 u. 2.44 m., 14.44 u. 2.60 m. Wemeldinge: з.45 u. 1.78 m„ 16.11 u. 1.99 m. Zierikzee: 3.31 u. 1.52 m., 16.00 1.71 m. Nadat Zaterdagmorgen de overeenkomst met betrekking tot de uitwisse ling van de krijgsgevangenen in Korea door de geallieerden en de commu nisten was getekend, is Zondag bekend gemaakt, dat de uitwisseling op Maandag 20 April a.s. zal beginnen. De communisten wezen een verzoek van de geallieerde delegatie om voor 20 April te beginnen, van de hand. Als alles vlot verloopt, zullen per dag 500 communisten en 100 geallieerden overgedragen worden. De uitwisseling moet op 10 Mei a.s. geëindigd zijn, zo is overeengekomen. De communisten bebben voorts meegedeeld, dat men het er verder nog over eens is geworden, dat binnen enkele dagen besprekingen zullen worden geopend ter inleiding van de hervatting van de wapenstiistandsonderhan- delingen. Noordelijke stafofficieren hebben ver klaard, dat het eerste Noordelijke con- vooi krijgsgevangenen op 16 April in Kaesong, op een afstand van 10 km van Panmoendjon verwijderd, zullen arri veren. Het transport van het verzamel punt van krijgsgevangenen in Noord- Korea naar Kaesong zou twee dagen vergen. Op de communistische lijst voor de uitwisseling staan 450 Zuid-Korea- nen, 120 Amerikanen, 20 Britten en 15 Canadezen, Turken en Nederlanders. De geallieerden zullen 5100 Noord- Koreanen en 700 Chinezen terugzenden. VOORBEREIDINGEN. Het opperbevel der V.N. heeft gis teren bekend gemaakt, dat heden middag een generale repetitie voor de komende uitwisseling van zieken en gewonden zal worden gehouden. De oefening heeft de naam „Kleine Heks" gekregen. Het eerste deel er van zal betrekking hebben op een uitleveren der gevangenen, die zich in handen van de V.N. bevinden. Daarna zal de ontvangst van de ge allieerde gevangenen worden inge studeerd, opdat de komende uitwis seling zo snel en doeltreffend mogelijk zal verlopen. ONDER ZWARE DREK Het Amerikaanse departement van Defensie heeft in een verklaring gezegd dat de gevangenen van de V.N. onder meedogenloze communistische druk hebben gstaan om hun politieke me- nlng te veranderen. Een aantal van de gevangenen schijnt voor de druk be zweken te zflu. Verder werd gezegd dat men de sol daten niet veroordelen kan indien zij voor de schijn de zijde van de commu nisten hebben gekozen. Vele Amerikanen zijn veel beter be handeld dan men gewoonlijk van de communisten verwacht had. Dit is ge daan om de sfeer te scheppen waarin de gevangenen vatbaarder zijn voor het instampen van de communistische leer stellingen. De Amerikaanse en andere luister diensten vingen stemmen op die volgens de verklaring werden herkend als de stemmen van krijgsgevangen gemaakte soldaten. Deze soldaten spraken in zui ver communistische propagandatermen. Het is niet bekend op welke wqze dit werd bereikt. Nog geen overeenstemming. Volgens berichten uit Londen zou den de Russen hebben voorgesteld, het aantal luchtcorridors van West- Dnltsland naar Berlijn terug te bren gen tot één. Men verwacht, dat de Westelijke mogendheden dit voorstel zullen verwerpen. Men acht het niet uitgesloten, dat er twee corridors komen, waarvan er één in Hamburg en één in Frankfort be gint. In het algemeen is men in be voegde kringen in Londen de me ning toegedaan, dat de Russen met hun voorstellen tot bespreking van de beveiliging van het luchtverkeer naar Berlijn, de weg willen berei den voor een politieke viermogend hedenconferentie. Het zou zeer goed mogelijk zijn, dat het diplomatieke offensief van de Russen zich zeer binnenkort van het Verre Oosten naar Duitsland zal verplaatsen. op Nieuwe arrestaties in West-Duitsland. De West-Duitse politie heeft nieuw arrestaties verricht in verband met de vorige week gemelde ontdek king van een Russische spionnoge- complot in West-Duitsland. Het aan tal gearresteerden bedraagt nu 37. Een van de gearresteerden, die in de ge vangenis van Essen was opgesloten, heeft 2ich inmiddels van het leven beroofd, De Deense minister van Buitenlandse Zaken, Kraft, heeft Zaterdag in een toespraak op het eiland Bornholm het protest van de Sowjet-regering van 28 Januari 1953 vau de hand gewezen. Het protest was gericht tegen het le geren van niet-Deense Navo-strfld- krachten in Denemarken. De Russische stelling dat het legeren van buitenlandse troepen in Denemar ken in strijd is met een kort na de oor log tussen Denemarken en de Sowjet- Unie gesloten verdrag, werd in het bij zonder door Kraft afgewezen. Dit ver drag slaat uitsluitend op Bornholm, al dus de minister. Het leidde destijds tot de ontr'gjning van Bornholm door de Russen. Het legeren van defensieve lucht strijdkrachten van andere Navo-landen in Denemarken kan, volgens Kraft, niet beschouwd worden als een bedrei ging van de Sowjet-Unie. eiiHiiiiiii li 102.5 MILLIOEN IN HET RAMPENFONDS. Het Rampenfonds blijft nog dage lijks groeien. Sinds Vrijdag is er weer een bedrag van vier ton bij gekomen, zodat de stand nu 102.5 millioen bedraagt. Chinese nationalisten melden successen ter zee. De Chinese nationalisten hebben Zondag bekend gemaakt, dat hun ma rine bij rJ jekiang, ten Zuiden van Sjanghai, wee kanonneerboten van de Chinese i minimisten tot zinken heeft gebracht en twee beschadigd. Het treffen begon tussen een natio nalistisch vaartuig en vier communis tische kanonneerboten. Later kregen de nationalisten versterking. Twee communistische vaartuigen werden in brand geschoten en de anderen, die beschadigd werden, konden ontkomen. Na het plotselinge overlijden van een 36-jarlge vrouw te Hengelo deden ge ruchten de ronde dat zij geen natuur lijke dood was gestorven. De recherche stelde een onderzoek in en verhoorde de echtgenoot van de gestorvene, de 89- jarige van der S. en een bjj het gezin van der S. inwonende vrouw, de 36- jarige H. Samen hadden ze overlegd de vrouw door het toedienen van rattenkruid van het leven te beroven. Hoewel de man alle schuld ontkende, bleek bij sectie, dat de vrouw aan fosforvergiftiging was gestorven. De beide verdachten zijn gearresteerd en in verzekerde be waring gesteld. Het gzin van der S. telde 4 kinderen, de gearresteerde vrouw was moeder van 2 kinderen. VERKLARING VAN VAN FLEET. Generaal Van Fleet, voormalig bevel hebber van het Amerikaanse achtste le ger ln Korea, heeft in een rede te Chica go verklaard, dat slechts een „verplette rende militaire overwinning" van de Ver, Naties ln Korea blijvende vrede brengt, De huidige communistische tactiek be vat geen hoop voor een blijvende vrede of vereniging van Noord- en Zuid-Korea, een der V.N.-doelen, zo zeide hij. De generaal meende, dat de huidige V.N.-strijdkrachten in Korea in staat wa ren tot een offensief, dat een einde aan de oorlog zou maken. WEER EEN ATOOM ONTPLOFFING IN NEVADA. In de vroege ochtenduren van Zater dag is in de woestijn van de Ameri kaanse staat Nevada wederom een atoomontploffing teweeggebracht, de vjjfde van de reeks in dit voorjaar. Er waren ditmaal geen troepen, die ren of auto's bij de proef betrokken. Het oranje schijnsel was niet zo hel der als bij vorige gelegenheden. Het ge luid van de ontploffing werd zeven mi nuten later te Las Vegas, 120 km ten Noord-Westen van het proefterrein, ge hoord als een diep gerommel. Er werd geen schok gevoeld. Ook de bekende paddestoelvormige wolk was niet dui delijk te zien. ALS HUIDIGE SOWjET-POLITIEK VOORTDUURT. Pleidooi voor voortzetting van de versterking der Westerse defensie, In een kort voor zijn vertrek uit Washington opgenomen en Zondag uit gezonden radiovraaggesprek heeft de Westduitse bondskanselier, Adenauer, gezegd dat indien Rusland bereid is zijn politiek ten opzichte van het Westen te veranderen men misschien ook wel de hereniging van Duitsland kan verwachten. Hij drong er op aan dat het Westen voort moet gaan met zijn politiek van het versterken van de vrije wereld. „Anders zouden wij de Russen aanmoedigen terug te keren tot hun vroegere politiek", aldus Adenauer. Over de Frans-Duitse samenwerking in defensief verband zeide Adenauer dat hfj er vast van overtuigd Js dat het Franse en het Duitse volk in hun grote meerderheid een dergelijke samenwerking wensen. De Westduitse kanselier heeft Zater dag op een persconferentie te San Francisco medegedeeld dat de commu nisten vrijwillig een stroom van vluch telingen naar het Westen laten vluch ten omdat zij de hieruit voortvloeiende ontwrichting wensen. Op een vraag of de verkiezingen in de herfst invloed zullen uitoefenen op het toetreden van West-Duitsland tot de Europese defensiegemeenschap zei Adenauer: „Ik denk dat de uitslag van de verkiezingen in de herfst een goed keuring van de koers zal inhouden, die wij tot dusver hebben gevolgd". Adenauer zeide dat West-Duitsland zjjn plaats in de Europese defensiege- meenschap nooit zal opgeven, zelfs niet indien de Russen vrjje verkiezingen in een verenigd Duitsland zullen aanbie den op voorwaarde dat het land onbe wapend blijft. Later zeide Adenauer in de „Com- Het botert nog niet tussen de Sjah en Mossadeq. In Perzië botert het nog altijd niet tussen de Sjah en premier Mossadeq. Ondanks aandrang van leden der volksvertegenwoordiging heeft Mossa deq geweigerd deel te nemen aan de receptie, die de Sjah gisteren hield ter herdenking van de verjaardag van het profeetschap van Mohammed. De vice-premier vertegenwoordigde de re gering. In Frankrijk probeerden de commu nisten het weer eens met een staking. Ditmaal legde een deel van de autobus- chauffeurs in Parijs en enkele andere grote steden het werk neer, waardoor het vervoer in moeilijkheden kwam. Zondag is de Zuid-Afrikaanse stad East London door een orkaan getrof fen. Honderden personen hepen verwon dingen op, terwijl meer dan 1000 men sen dakloos zijn geworden. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, is gisteren geopereerd. Hij doorstond de operatie met goed gevolg, doch zal zes k acht weken rust moeten houden. Hoewel er uitdrukkelijk gewaar schuwd was tegen 't veroorzaken van bos- en heidebrand, heeft de bosbrand- weer van Apeldoorn het gisteren druk gehad. Driemaal moest worden uitge rukt, maar de schade bleef gelukkig beperkt. Te Nijmegen is Zaterdag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de vorige week overleden musicus Frits Jakma. Kinderen zijn dit week end betrokken geweest bij een aantal dodelijke ongevallen. In Delft viel een anderhalf jaar oude jongen uit een raam en overleed aan de verwondingen. Te Hengelo werd een vierjarig meisje door een trein gegrepen en op slag ge dood. Te Hoorn kwam een 12-jarig meisje met haar fiets voor een auto te vallen en werd overreden. Zij overleed ter plaatse. Tenslotte nog een be richt over een „wonderzeug". In Gel derland bracht een zeug 21 biggen ter wereld, hetgeen als een zeldzaamheid kan worden beschouwd. Twee, biggen waren dood, doch 19 bleven in leven. monwealth Club", een vereniging van zakenlieden, dat West-Duitsland over bevolkt is. Een van iedere vijf Duitsers is een vluchteling, aldus Adenauer. Hij zeide van oordeel te zijn dat ern stig opgevatte onderhandelingen met de Sowjet-Unie, die misschien zouden kunnen leiden tot een werkelijke ver mindering van de spanning, mogelijk zullen worden indien de Sowjet-leiders zullen inzien dat niets het Westen kan afhouden van zijn politiek van eenheid en kracht. Om meer leidingwater naar Zierik zee te stuwen, wordt er op het ogen blik te Renesse een klein aanjaagappa- raat gebouwd en dat te Brouwersha ven, waar er al een was geplaatst, ver groot. Te Zonnemaire, Noordgouwe en Schuddebeurs zijn twee kranen in de straat open, teneinde de bevolking van het zo zeer begeerde water te kunnen voorzien. In Zierikzee hebben enkele percelen de beschikking over leiding water, zoals het Ziekenhuis, de hotels, de doktoren, een melkzaak en enkele bakkerswinkels, benevens enkele per celen die aangesloten zijn op leidingen die onder druk staan. Iedere dag gaan er meer kranen open, maar het zal nog wel enkele we ken duren voordat heel de stad van leidingwater zal kunnen worden voor zien, want dan zal men het dubbele moeten toevoeren van thans. Mocht dit onverhoopt niet het geval zijn dan zal men met emmers naar de kraan in de straat moeten gaan. De grootste zuinigheid blijft gebo den. Schrobben en schoonmaken zijn uit den boze. Langzaam vordert men met de aansluitingen op het buizen net. Ook de gemeenten Brouwersha ven, Zonnemaire, Noordgouwe en Schuddebeurs zullen tappunten krij gen, terwijl enkele percelen aangeslo ten zullen worden. Krijgt Zierikzee aansuiting in de percelen, dan zal zulks ook het geval zijn met de andere gemeenten, hiervoor genoemd. De nieuwe Secretaris-Generaal van de Verenigde Naties, Dag Harmars- kjoeld, de 47-jarige Zweedse econoom en diplomaat, werd bij zijn aankomst te New York begroet door zijn voorganger, Trygve Lie. (links). Koningin en prinses Marijke bezochten Madurodam. Geheel onverwacht brachten konin gin Juliana en prinses Marijke een niet officieel bezoek aan de miniatuur stad „Madurodam". De Koningin en prinses Marijke ver blijven op het ogenblik enkele dagen in het paleis aan het Korte Voorhout. Toen zij arriveerden, was er juist zeer veel bezoek, evenals de vele va ders en moeders met hun kinderen, wandelden ook de Koningin en de kleine Prinses, vergezeld door de ver zorgster van prinses Marijke, door de miniatuurstad. Het publiek toonde daarvoor een niet hinderlijke belang stelling, zodat er ongestoord een rond gang kon worden gemaakt. Bij haar komst werden koningin en prinses begroet door mevrouw Boon van der Starp, die het gezelschap in de aanvang even rondleidde. Daarna wandelde Koningin Juliana, de kleine prinses en haar verzorgster alleen ver der. Prinses Marijke toonde zich als elk kind enthousiast. Vooral de rijdende treinen hadden haar grote belangstel ling en ze kwam er bijna niet op uit gekeken. Na een bezoek van ruim een uur vertrok het koninklijke gezelschap weer. Koningin Juliana vond Maduro dam bijzonder aardig. De nieuwe Amerikaanse ambassa deur in Moskou, Charles Bohlen, is Zaterdag in Moskou aangekomen. FOSTER DULLES MEENT» Versterking der Chinese nationalisten noodzakelijk. De Ver. Staten zullen wellicht hun denkwijze over de Europese ver dediging moeten herzien, tenzij Europa stappen onderneemt om een enkel verdedigingsleger te scheppen. Dit heeft Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken in een besloten vergadering van de commissie voor de toewij zingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden verklaard. Deze verklaring is Zaterdag gepubliceerd. ten hier wellicht moeten trachen een nieuwe politieke lijn te ontwikkelen en dat misschien voor dit gebied wat meer Zijn recente reis naar Europa, teza men met Stassen, had heel wat leven gebracht in het voorgestelde verdrag voor 'n Europese verdedigingsgemeen schap, zo zeide hij. „Wij erkennen, aldus Dulles, dat het in de eerste plaats een zaak is, waar over de Europeanen zelf moeten be slissen. Doch als zij zich niet in de richting van een Europees leger zouden bewegen, en zij zijn vrij om dit niet te doen, dan zullen wij wellicht veel van onze denkwijze in verband met Europa en de mogelijkheid van zijn verdediging moeten herzien". - Verscheidene Europese regeringen menen, dat haar militaire uitgaven de grenzen van haar hulpbronnen bijna hebben bereikt en wij zelfs zijn geneigd dit te geloven, zo voegde de minister hieraan toe. HET VERRE OOSTEN. Dulles verklaarde ziah voorstander van meer hulp aan de Fransen en hun bondgenoten in Indo-China, waar de militaire toestand minder gunstig was dan eerder werd verwacht. De Ver. Staten dragen ongeveer een derde van de totale kosten van de oor logvoering in Indo-China en het zou op de lange duur economischer zijn om gedurende een jaar of achttien maan den meer geld uit te geven, als na ver loop van deze tijd de uitgaven drastisch of toenemend zouden kunnen worden teruggebracht, zo verklaarde hij. Voorts achtte de minister het be langrijk de nationalisten op Formosa te versterken als een bedreiging van het Chinese vasteland en ter voorko ming van afleiding van Chinese com munistische troepen en uitrusting naar flankposities in Indo-China en Korea. Wat het Midden- en Nabije Oosten betreft meende Dulles dat de Ver. Sta- Gistermiddag, terwijl niemand uit de weersomstandigheden zou kun nen afleiden, dat gevaar dreigde, zijn op Schouwen en Duiveland op verschillende plaatsen binnendijken doorgebroken. De oorzaak bleek de vrij hoge waterstand te zijn, want het water kwam hoger, dan het na 1 Februari tot voor gisteren het geval is geweest. Gelukkig bleven de doorbraken beperkt tot de binnendijken en liepen hier en daar weer polders onder, zonder dat zich, zover vannacht bekend, persoonlijke ongelukken hadden voorgedaan. Het ergst is er de binnendijk tussen Bruinisse en Oosterland aan toe, waar op één plaats een doorbraak plaats vond en op twee andere plaatsen het water over de dijk spoelde. De vier weken geleden drooggekomen 780 ha grootte Bruinissepolder is weer ondergelopen. In spanning werd het hoog water van de afgelopen nacht afgewacht, waardoor indien opnieuw een hoog peil zou worden bereikt, het dorp Bruinissse weer geheel zou kunnen onderlopen. Er verblijven thanss 1200 mensen in het dorp. De dijk tussen Bruinisse en Ooster land brak omstreeks vier uur gister middag door. Er ontstond een opening, die naar schatting 40 m. breed is en drie meter diep. Met man en macht wordt getracht het gat te dichten. Ook op de twee plaatsen, waar de dijk is overspoeld, wordt hard gewerkt opdat bij hoogwater een nieuwe overstro ming zou worden voorkomen. Alle be schikbare krachten werden ingezet om het gevaar te keren. Gisteravond zijn in Middelburg alle daar verblijvende militairen van de C.O.A.K. opgeroepen om zieh naar de kazerne te begeven, waardoor ze indien nodig voor de hulpverlening naar Schouwen konden worden gezonden. Ook elders. In de Westhoek van Schouwen is een kleine zandzakkendijk doorgebro ken, die de polder Burgh en Westiand beschermt. Men is bezig het gat te dichten. Bjj laag water was tegen elf uur gisteravond het herstel al zover gevorderd, dat men weer over de dijk kon rijden. In Burgh is in de kom van de gemeente een zandzakkendijkje doorgebroken, waardoor ter plaatse op de straatweg van Haamstede naar Burgh een meter water staat. De toe stand is niet gevaarlijk want er liggen hoge gronden achter, die bij laag water droogvallen. In Brouwershaven is een kleine zandzakkendijk bezweken, die een blok huizen beschermde. Ook hier is men direct begonnen het gat te dichten. De polder Dreischor kon nog net behouden blijven. Men is bezig de dijk te versterken. geld zou moeten worden uitgegeven. Da toestand noemde hij onzekr en er be stond gevaar voor ontwikkeling van anti-Amerikaanse sentimenten. Vrede tussen Israël en de Arabische staten noemde de minister van essentieel be lang voor de ontwikkeling van een ge zonde toestand in dit deel van de we reld. Elk vergroting van Amerikaanse hulp zou volgens hem in de eerste plaats ter verschaffing van een mi nimum aan bewapening moeten dienen en hij nam aan, dat bevredigende voor uitgang zou worden gemaakt met d» plannen voor de defensie van het Mid den Oosten. In het algemeen sprekend zei Dulles, dat de V. S. zo spoedig mo gelijk dienden over te schakelen van schenkingen door de regering op particuliere activiteiten. Regerings leningen kunnen licht in het ont vangende land wantrouwen wek ken, zo voegde hij hieraan toe. NAGUIB ONTVANGT BOOD SCHAP VAN EISENHOWER. De Egyptische eerste minister, gene raal Naguib, heeft bevestigd, dat hjj een boodschap van de Amerikaanse president Eisenhower heeft ontvangen. De brief zou in vriendschappelijke bewoordingen gesteld zijn. In een rede voor Arabische journa listen heeft Naguib verklaard, dat de Egyptische regering voorstander 1* van de vorming van de Verenigde Ara bische staten. Toestemming van regering voor helicopterdienst RotterdamBrussel De burgemeester van Rotterdam heeft van de minister van Verkeer en Wa terstaat de mededeling ontvangen, dat van de zijde van de regering op de no dige medewerking kan worden gere kend met de aanwijzing van een veld id de binnenstad van Rotterdam voor het verkeer met helicoptervliegtuigen. De uitvoering van de plannen van de „Sabena" voor een verbinding Brussel- Rotterdam staat nu dus niets meer in de weg. De Schouwense dijk, die destijds met zoveel moeite door militairen ,/erd gedicht, heeft geen enkel gevaar gelopen. De burgemeester van Bruinisse deelt mede dat wegens de doorbraak van de Oudedijk de terugkeer naar Bruinisse verboden is. Hierop zal strenge controle worden uitgeoefend, De oorzaak. De oorzaak van de doorbraken is het hoge water dat volkomen onverwacht ongeveer een halve meter hoger is gekomen dan op de getijtafel staat aangegeven. Het K.N.M.I. in De Bilt gaf ons daarvan de volgende verkla ring: Zaterdag stond op het noorde lijke deel van de Noordzee een nogal zware Zuiderstorm. Als gevolg hier van werd het water uit het noordelijke deel van de Noordzee weg geblazen. En daarvan was weer het gevolg dat betrekkelijk veel water uit het zuidelijke deel van de Noordzee naar het Noorden kon stromen. De storm is vrij plotseling opgehouden, waardoor het water dat naar het Noor den was gelopen weer terugstroomde. Deze terugstroming heeft in het zuide lijke deel van de Noordzee, dus aan de kusten van ons land, plotseling extra hoog water veroorzaakt. Een derge lijke hoge waterstand was volgens het K.N.M.I. niet te voorzien, omdat men hier niet beschikte over gegevens waaruit kon worden afgeleid hoeveel de oorspronkelijke verlaging van de waterstand is geweest in het noorde lijke deel van het Noordzeegebied, Bij voorbeeld op de kust van Schotland. Woordenwisseling met noodlottige gevolgen. De 22-jarige jongeman van der T., wonende te Voorburg, heeft Zaterdag, tijdens een woordenwisseling met zijn ouders, die hem zijn late thuiskomen 's avonds verweten, in drift een revol ver genomen en zijn vader in de buik geschoten. Daarna schoot hij zichzelf in het hoofd. Beiden zijn in het ziekenhuis te Voor burg opgenomen. De zoon ie inmiddels overleden. Opvoering productiviteit in de landbouw. Zoals bekend, heeft de Amerikaanse regering destijds via de M.S.A. tien mil lioen gulden beschikbaar gesteld voor de opvoering van de productiviteit in de landbouw. Over de besteding van 9.06 millioen is vorig jaar reeds over eenstemming bereikt. Nadien is iu overleg met de Amerikaanse regering een gunstige beslissing genomen over een voorstel tot beschikbaarstelling van het overblijvende bedrag. Thans is er f 460.003 uitgetrokken voor de ratio nalisatie van stookbedrijven in de tuin bouw, f 330.000 voor de verbetering van de productie en afzet van zacht fruit en f 150.000 voor verbetering van het gebruik van tractoren en werktuigen. DE BILT ZEGT Kouder. Wisselende bewolking met enkele buien. Overwegend matige wind tus sen Noord-West en Zuid-West. Veel kouder dan gisteren, vooral in het bin nenland.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1