NIC0LAAS VAN DEN BURCH, Adenauer bereid tot verzoening Minder werklozen in Duitsland. Prins Bernhard met oudste twee dochters naar Venetië. W erkloosheidscijfer daalde met 34.000. Moskou schermt met het woord „Vrede". de eerste (en de laatste)! bisschop van Middelburg. DE BEURS NOTEERDE GISTEREN Zeeuwse Wandelingen KERK VAN MARKT en veiling Zaterdag 11 April 1953 ZEEUWSQ1 DAGBLAD Pagina De verre vriend goede buur Vergelijk met Frankrijk Amerika doet vele beloften De Duitse Bondskanselier Adenauer heeft de Amerikaanse Senaatscom missie voo, buitenlandse betrekkingen beloofd alles in het werk te zullen stellen, om tot een vergelijk met Frankrijk te geraken, opdat slechte nabuur schap vervangen kan worden door goede'". De V.S. hebben van hun kant nji het volgende beloofd: 1. Militaire goederen zullen worden gezonden naar de Europese verdedi gingsgemeenschap teneinde te helpen bij het uitruzten van het Westduitse contingent, wanneer het verdrag is be krachtigd. 2. Overwegen wordt op welke wijze het best de economische toestand in West-Berlijn kan worden verbeterd door middel van investeringen en an dere programs. 3. Nauwlettend zal rekening worden gehouden met de moeilijkheden, wel ke West-Duitsland heeft als gevolg van de vluchtelingenstroom uit het Oosten. 4. De status van oorlogsmisdadigers, die zich thans in Amerikaanse gevan genissen bevinden, zal opnieuw wor den bezien. Aan de totstandkoming van een herzieningsprocedure met Duitse deelneming zal worden meege werkt zodra de bondsrepubliek de ver dragen met het Westen heeft geratifi ceerd. 5. West-Duitsland zal op gelijke ba sis als de andere Europese landen wor den behandeld ten aanzien van het plaatsen van „off-shore" orders. Drie honderdvijftig schepen zullen aan West-Duitsland worden teruggegeven. De V.S. hadden na de oorlog deze schepen als herstelbetaling in beslag genomen. In het communiqué waarschuwen de leiders van de twee regeringen tegen iedere verslapping van de Westelijke waakzaamheid en kracht tegenover het huidige Russische „vredesoffen sief". Zij dagen de nieuwe Sowjet-re- gering uit haar goede wil te bewijzen door vrjje verkiezingen in Oost-Duits- land toe te staan en door de Duitse ge deporteerden en krijgsgevangenen, die zich in haar handen bevinden, naar huis te zenden, CULTURELE OVEREENKOMST. Inmiddels is ook een culturele over eenkomst gesloten, die als ze door het Amerikaanse Congres en de Westduit se volksvertegenwoordiging wordt be krachtigd, ondermeer voorziet in de uitwisseling van professoren, leraren, studenten, vooraanstaande burgers en specialisten. De wederzijdse hogescho len zullen elkander steunen. Óok op landbouwgebied zal worden samengewerkt. N.E.C. ZOEKT „DIRECTEUR VAN GROOT FORMAAT". De stichting „Nederlandse Export Combinatie", gevestigd te Culemborg, heeft haar eerste congres gehouden in „Esplanada" te Utrecht. De voorzitter, de heer G. J. Marsman, legde de vergadering de vraag voor voor, of de N.E.C. moet blijven een kleine groep van tot samenwerking ge neigde fabrikanten, die min of meer als een vriendenkring" gemeenschappelijk export bedrijft, of dat zij moet worden een fors en krachig instituut, dat in staat is zijn stem te laten klinken, daar waar dat nodig is. De vergadering be sloot unaniem van de N.E.C. een krach tig apparaat te maken. Als voorbeeld stonden de geslaagde organisaties van exportcombinaties in Duitsland, Frank rijk, Denemarken, Italië en andere lan den de congressisten voor ogen. Beslo ten werd een „directeur van groot for maat" te benoemen en een, voorlopig bescheiden, bureau te organiseren, ernstig rekening dient te worden gehou- staan plannen op stapel voor ex- den met het nog bestaande verschil in portreizen naar Joegoslavië, Zwitser loonpeil tussen België, Luxemburg en land, Belgische Congo en de Ver. Sta- Nederland; ten van Amerika; de tot nog toe be- b) de totstandkoming van een vrijere zochte landen Finland, Zweden, Ier loonvorming moet worden bevorderd; land, Egypte, Portugal, Irak en Spanje c) een vermindering, dan wel een af-zullen opnieuw worden bezocht. Door CHRiSTELIJKE VAKBEWE GING HOUDT BENELUX IN HET OOG. La vertegenwoordigers van de Chris telijke vakbeweging van de Benelux- landen, t.w. het Algemeen Christelijk Vakverbond van België, het Christelijk Nationaal Vakverbond en de Katholieke Arbeidersbeweging in Nederland heooen elkaar gisteren opnieuw ontmoet en wel te Hilversum. Na een overzicht van de verkregen re tul taten sedert hun bijéén komst op 22 Januari j.1. bevestigden, zij de op deze bespreking genomen beslui ten, nl. ten eerste, dat in Nederland a) bij het kiezen van de beste vorm van compensatie van de huurverhoging Maar toch nog steeds eel Het aantal werklozen in West- Duitsland is in de afgelopen weken met 143.060 gedaald. De Bondsrepubliek telt thans bij de aanvang van het nieu we seizoen 1,4 millioen werklozen. On danks de grote toevloed van vluchte lingen uit het Oosten zijn er thans 190.000 werklozen minder dan vorig jaar op hetzelfde tijdstip. Hoewel het aantal arbeidsplaatsen in West-Duitsland zich de laatste ja ren regelmatig heeft verhoogd, blijven er toch nog altijd ruim een millioen mensen werkloos. Een deel van hen zijn echter onvolwaardige arbeids krachten en een ander deel wordt ge vormd door de nog niet ingeschakelde vluchtelingen, die leven in de streken langs de grens der Sowjetzóne. Bovenaie komen er steeds meer te kenen, die op een verflauwing der in dustriële conjunctuur wijzen. Liberale en socialistische economen hebben nu voorstellen gedaan, om te trachten de binnenlandse afzet te vergroten door een algemene opvoering van het peil dor consumptie. Dit zijn echter vrij eenzijdige maatregelen die zeker niet zonder risico zijn. Z.K.H. Prins Bernhard is gistermor gen met zijn oudste twee dochters voor een week naar Venetië vertrokken om de prinse.sen een indruk te geven van deze stad en haar kunstschatten. Hare Majesteit de Koningin brengt met Prinses Marijke het weekeind door in Den Haag als gast van Prinses Wil- helmina in het Paleis Lange Voorhout, terwijl Prinses Margriet bij een vrien dinnetje logeert. schaffing van de gemeenteciassiaeatie moet worden doorgevoerd en dat In België gestreefd dient te worden naar de wijziging van het fiscale stelsel, strekkende tot vermindering van indi recte belastingen. Voorts dat de kosten van levensonderhoud moeten worden verlaagd door rationalisering van het distributie-apparaat en door een her ziening van het Benelux-landbouwproto- col van 1947. VEEAUTO EN VRACHT WAGEN IN BOTSING, EEN DODE. Gisterochtend is de expediteur M. de Boer uit Bolsward, met zijn veeauto op de Rijksweg naar Leeuwarden in botsing gekomen met een vrachtwagen van de condensfabriek te Leeuwarden. Hierbij werd de veeauto totaal vët- nield. De heer De Boer werd uit de cabine geslingerd en vermoedelijk door zjjn eigen wagen overreden. Deerlijk verminkt werd hij opgenomen en ver voerd naar het R.K. ziekenhuis in Sneek, waar h|j in de loop van de ochtend overleed. Enige schapen, die zich in de veeauio bevonden, werden gedood en enkele andere gewond. Ook de vrachtwagen van de condensfabriek liep schade op. Minder aanvoer op voorjaarsbijen- maf kt te Tilburg. In het gemeentelijk Sportpark te Tilburg is gisteren de 25e voorjaars- bijenmarkt gehouden, die zich ln de loop der jaren ontwikkeld heeft tot eên der grootste in haar soort ln Neder land. De aanvoer was matig (plm. 12 volken). De prijzen der kort'volken be droegen f 12 a f 15, grotere kasten 25 a f 30, zesraamskastjes f 17 a f 13. De belangstelling uit België was vrg groot. dit steeds door dezelfde deelnemers te laten doen, hoopt de N.E.C. tot „lan- den-specialisten" te komen, aldus deel de het bestuur mede. OVERAL 'N PAAR!! De burgemeester had z'n plannen inderdaad zorgvul dig voorbereid. Verheugd over de goede afloop, drib belde hij ijverig naar een klein provisie-kastje, dat hij helemaal alleen voor eigen liefhebberij in een verscholen hoekje van de raadzaal had staan. Glim lachend legde de man het wonderbaarlijke pilletje tussen de lege blikjes en flessen. „Ha, ha!" grinnikte hij, „deze troosteloze ruimte zal weldra veranderd zijn in een gezellig luilekkerlandje. Wat zal ik heerlijk kunnen grabbelen in de apennootjes. Wat zullen de glimmende borrelworstjes het aardig doen tegen een achtergrond van suikerdotjes. Oh, wat zal ik morgen heerlijk knibbelen aan de rozijnenklontjes en knabbelen aan rolpensstokjes!" Voorzichtig sloot de burgemeester het deurtje en dribbelde in een ruk naar de bijkeuken. „Ook hier moet wat meer. gezelligheid komen", sprak hij, „hier lagen vroeger mijn aardappeltjes. Nu ligt er zelfs geen kriel meermaar morgen, als de pil heeft gewerkt, zullen er weer zakken vol staan". De burgemeester hoorde reeds de aardappeltjes in de pan sissen en omdat hij daarna het water in zijn mond kreeg, legde hij snel een pil op een verdekt plaatsje en sloot de bijkeuken weer af. Tenslotte ging hij naar zijn kleerkast. „Ik heb nog drie pakken", sprak hij, „één Zondags pak, één sportpak en één badpak. Da's te weinig!" Hij legde zorgvuldig een pil op de plank en lachte: „let maar op morgen heb ik een prachtige garderobe. Ik hoop maar, dat er een generaals uniform bij is, dan laat ik meteen een foto van mijzelf maken. Toen kroop de burgemeester voor de tweede maal in zijn bed. In Zeeland het laagst. Zeer gunstige ontwikkeling in Maart. Eind Maart bedroeg het aantal bij de arbeidsbureaux geregistreer de werkloze mannen 86,522 tegen 120.670 op 28 Februari. In dit cijfer van 86.522 zijn 2349 geëvacueerden uit de noodgebieden begrepen. Daarenboven waren op 31 Maart 25.313 personen werkzaam op een der objecten van de Rijksdienst Uit voering Werken, tegen 28.752 op 28 Februari. Deze zeer belangrijke daling van de werkloosheid moet vooreerst worden toegeschreven aan de verschillende, voornamelijk in de Noor delijke provincies in uitvoering geno men openbare werken. Voorts werd de gewone verruiming der werkgelegen heid in verband met het seizoen nog versterkt door het bijzonder gunstige voorjaarsweer. Tenslotte bleek er grote behoefte aan arbeidskrachten te bestaan voor het herstel in de noodgebieden en voor reparatie der waterscnade aan ma chines, meubelen en andere goederen. Het aantal beschikbare bouwvak arbeiders bedroeg op 31 Maart 17.333 (vorige maand 28.874), metaalarbei ders 10.211 (12.187), landarbeiders 14.040 (22.592) en losse arbeiders 18.332 (24.554). De vraag naar mannelijk per soneel steeg van 13.964 tot 16.750. Per provincie bezien was de werkloos heid eind Maart het hoogst in Noord- Holland met 82 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren en het laagst in Zeeland en Overijsel met resp. 10 en 19, terwijl het Rijksgemiddelde 28 bedroeg tegen 89 op 28 Februari. Het aantal als werkloos geregistreer de vrouwen daalde van 9.618 tot 8.724. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 15.246 tot 16.837. De Ver. Naties hebben 40 millioen dollars beschikbaar gesteld voor de uitvoering van een ontwikkelingsplan, dat het mogelijk moet maken 20.000 Arabische gezinnen een bestaan te ver schaffen in het Jordaandal. Amerikanen weer huiswaarts. Bevolking is zich niets bewust van een wijziging der politiek. Vrede is het meest populaire woqrd in de Sowjetunie", zei één der negen Amerikaanse journalisten (de tiende is in Bremen gebleven), die zojuist een bezoek van zeven dagen aan Moskou hebben gebracht en op de terugreis naar do Verenigde Staten gistermiddag een half uur op Schiphol hebben door gebracht. Zjj vertegenwoordigen bladen en radiostations uit diverse steden in de Verenigde Staten. „Het Russische woord voor vrede is „myr" en het betekent tevens wereld. Ir, Moskou heb ik grote spreuken ge zien, uitgelegd in mozaïek, waarbij met de dubbele betekenis van „myr" woord spelingen werden gemaakt. Daar stond dan in het Russisch: „vrede voor de gehele wereld." John H. Blddle, verslaggever van „The Daily News" in Huntingdon in Pennsylvanië, vertelde zijn Nederland se collega's, dat de Russische bevolking voorzover hij dat heeft kunnen nagaan, zich niets bewust ls van de wijziging der politiek ln de Sowjet-Unie. „De Russen weten niets van het nieuwe vredesoffensief af. Zij denken, dat het al jaren aan de gang is". De groep was ln Moskou geheel vrij om te doen wat zij wilde. Voorzover de verslaggevers dit hebben kunnen zien, zijn zij niet nauwlettend geobserveerd, j Aangezien geen hunner de Russische taai beheerst, werden zij op hun toch ten vergezeld .door Russische gidsen, ;die redelijk Engels konden spreken, en die hun waren toegewezen door de Rus sische autoriteiten. De Amerikanen hebben er zich in hoofdzaak toe moeten beperken, met deze gidsen van gedachten te wisselen Het was hun opgevallen, dat deze gid sen niet uit eigen beweging onderwer pen ter sprake brachten over directe 'Russische aangelegenheden. Als voorbeeld daarvan gaf Jolin jBiddle de kwestie van de gearrestee-de !en later vrijgelaten Russische artsen. ',,Ik heb gemerkt, dat de Russen ervan overtuigd zijn, dat hier werkelijk een vergissing gemaakt was. Eén der gid- tf'/2 eeuw geleden geboren. Nicolaas van den Burch zou on getwijfeld een vergeten burger, eeii onbekend pastoor gebleven zijn, als hij niet benoemd was gewor-; den tot bisschop van Middelburg. Het moet je maar overkomen zo n waarigheid te beurt te vallen! Nu staat zijn naam in de geschiedboe- ken te lezen. Vier jaar was Filips II na de afstand van zijn vader Karei V nog in ons land gebleven, gedwongen door de oorlog met Frankrijk. Kort vóór zijn vertrek naar Spanje in 1559 nam hij met goed vinden van Paus Paulus IV een „iiink" besluit: er zouden in de Nederlanden 3 aartsbisdommen en 15 bisdommen komen. Zo zou hij de ketters wel klein krijgen! Middelburg genoot de „eer" een van de bisdommen te zijn. Hier werd be noemd Nicolaas van den Burgh (Ver burcht, Verborgh), die naar de ge woonte van die tijd meest met de La tijnse naam Nicolaas de Castro ge noemd werd. 5L.OI KOLKÜLN AMSTEKD AM.SCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMbCHfc. BANK N.V., GOES. Nederland 1917 Dolarleniiig 19(7 Invest. Lertii. Ncdcil. 1926/64 cum Grootboek 34% K. Olie 1950 (■-uit. H. I. Jtanlc Nat. Handelsbank Ned. Handel Alii •A.K.l". lïertfb's Jurg. Heikels Patent Ca'vé Delft Poker (■cli.er Zonen K- Hoogovens Ned. Ford Ned. KaucWabr. Philip's (Jlocil. Do 6?ó cum. pref. wd. Unilever VV il ton - Fijcnoord II i ikon 1 itubr. Bilitoii ii Kubr. Donltschc Petr. Dito, pref. Kou, Olie 95% 95% 95*3 9/ 97*3 9.% 97% 1104 109*4 52'j 52*4 112 113 153% 154*4 156% 159*4 26/ 268 101 163 11 118 102 102% 146% 148 15,% 198 1 VA 199 201 205 155 155*4 158 137% 1814 184*4 17 ij 17 3% 210 1/4 17-i 26*% 290 2974 299 3094 309% Dito, onderaaud. Moeara Emm A'dam Rubber Bandar Rubber Dcli Bat. Rubber Kcndeng Lemboe Oost Java Rubber Scrbaujadi De Oostkust Holl. Am. Lijn Jav. Cb. Jap. Lijn Kon. Boot Kon. Paketvrt Kon. Rot. Lloyd Ned. Sclu Unie Ommercus Schvrt. Stv. Mij Nederl. 1I.V.A. Java Cult. N.i.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Alij Deii Alij. Müller Co Amsteid. Bank Escoiupto Bank Scucmbach Roierd, Bank 309*4 3034 474479% 8 7% 69% 91 91 97 97 72 70 384 40 42 A2% 100 100% 144 144 114% 115*4 123% 125 115% 117 123124 12\% 125% 151 151 143'% 14 5% 101 101*4 40 - *2% 18 16 112 UI 6.% 61% 171 171 157)4 1394 63 67% 76 7(4, 155% 157% Twentsche Bank Overzeese Gas Borneo Sumatra Ara. Radiator Am. Smelting Anaconda Copper Bethl. Steel Chrysler Ford Canada General Motors Intern. Nickel Hudson Motor Kennecot Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steel North. Aim. Cities Service Cont. Oil Midcont. Oil Shell Union Philip» Oil Tide Water Baltimore Miss K. Texas Pennsylvania Canadian Fac. Neir York Ccittr. 153% 1544 89 884 106 106*4 15% H?8 37) jj 37 4 39% 394 50% 49? j 7Vs 794 61*4 61*4 41% 41*8 154 15 71% 71*4 48*4 47% 2' '4 27*4 38*i 38*4 2116 21% 65% 55*4 544 594 58*8 67*é 6714 63*4 61*4 25 24*4 2<H 25? 3 54 5 21-4 21% 29h 29 21% 214 ZIJN LEVENSLOOP. H(j was In 1503 te Leuven geboren. Aan de universiteit, waar zijn vader pedel was, studeerde hij godgeleerdheid. Later werd hij inquisiteur, een ambt, dat ook verscheidene andere van de nieuwe bisschoppen hadden bekleed. Erg hoopvol zag het er dus niet uit voor de Zeeuwen, want als Inquisiteur was hij in Holland en Utrecht streng opgetreden. Het woord inquisitie had nu eenmaal een slechte klank onder de aanhangers van de „njje leere". Geen wonder, dat in verscheidene nieuwe bisdommen verzet ontstond te- gen hun nieuwe bisschop, zoals b.v. in Antweipen en Groningen. Op sommige plaatsen weigerde men eenvoudig hem te erkennen. De Staten van Zeeland schijnen echter nogal toegeeflijk te zijn ge- geest, evenals de Middelburgers. De landvoogdes Margaretha had de laatsten wat gepaaid met haar ver zekering, dat ook niet-Roomse koop lieden hier zaken mochten doen. Hun handel zou js geen schade lijden met de komst van de nieuwe bis schop, dus ze waren er mee ver zoend. PLECHTIGE INTOCHT. Op 't laatst van 1562 stuurde de stad drie afgevaardigden naar Meche- len om er getuige van te zijn, dat kar dinaal Granvelle de Castro tot bisschop van Middelburg wijdde. Daarna werd hij op stadskosten naar Middelburg gebracht. Met grote pracht, een koning waardig, werd hij in zijn nieuwe standplaats ingehaald. H|j verleende audiëntie aan de aan zienlijksten der stad, bezocht de ker ken, genoot van de heerlijke feest malen en nam de plaats in van de abt in de aloude Abdij. -Enkele dagen later bezocht hij het kasteel Westhove, waar h*j de zomer maanden temidden van een prachtige natuur kon doorbrengen. WAS HIJ TE STRENG? B|j zijn inwijding had de nieuwe bis schop gezworen: „Ik zal de rechten, eer, voorrechten en het gezag van de, Roomse kerk, van onze Heer Paus eri van zijn opvolgers bewaren, verdedi gen, vermeerderen en pogen uit te breiden". De ex-kettermeester heeft zijn eed gestand gedaan, want vooral geduren de de laatste jaren van zijn bisschop pelijke macht, tijdens de landvoogdij van Alva, zijn er heel wat doodvonnis sen voltrokken in Middelburg. Volgens Roomse schrijvers was hij ijverig voor de R.K. godsdienst om het onkruid der Hervormde leer uit te roeien. Wel verzette hij zich tegen de be kende belastingen (10e, 20e en 100e penning) van Alva, maar dat zal wei uit eigenbelang geweest zijn: immers ook de rijke kerkelijke goederen wer den hierdoor getroffen. Groot was zijn macht; als vertegen woordiger van de geestelijkheid nam hij de eerste plaats in de Staten van Zeeland in. Toen hier de beeldenstorm woedde, wilde hij zelfs een soort lijf wacht ter bescherming van de Abdij. De stadsregering heeft dit verzoek echter afgewezen, wel beloofde ze de bisschop hem bij te staan als het nodig was en ook wMde men waardevolle ge schriften voor hem op het Stadhuis be waren. HIJ STIERF TIJDENS HET BELEG. Langer dan andere gedeelten van Walcheren is Middelburg Spaans ge bleven. Gingen bv. Vlissingen en Veere reeds in 1572 over naar de zijde van de Prins, bij Middelburg was dit na een langdurig beieg door de Geuzen pas het geval in 1574. Tijdens dit beleg is de bisschop op 16 Mei 1573 gestorven. In het koor van de Abdijkerk werd hij be graven, voor het plaatsen van een steen op zijn graf had men tijdens deze be legering geen tijd. Als zijn opvolger werd Johan van Strijen benoemd, voorheen pastoor te Koudekerke. Hij vestigde zich te Leuven en noemde zich wel bisschop van Middelburg, maar is nooit in zijn bisdom geweest. Middelburg was Prinsgezind geworden, zodat voor de Roomse geestelijken hier geen plaais meer was. Zo is Nicolaas de Castro dus de eers te bisschop van Middelburg geweest en tegelijk de laatste. L. v. W. sen haalde de vrijlating der artsen als bewijs aan van de openhartigheid der Russische regering, die immers nu dui delijk toonde voor het volk niets ge heim te willen houden". De groep is in Moskou op een offici eel diner ontvangen door een aantal „soviet officials". Het was daarbij op gevallen, dat een van hen tijdens het diner een toast uitbracht op de presi dent Elsenhower. RUSSEN WEIGEREN NOOIT IETS. De leider van de groep, J. L. Wiek van de „Oiiio Daily Times", vertelde, dat hjj met z(jn collega's in Moskou ge vraagd had om een onderhoud met en kele hoge regeringsautoriteiten, bj)v. Malenkof zelf of Molotov. Dit werd weliswaar niet gevveiderd („de Russen weigeren nooit iets"), doch er was niets van gekomen. Enkele andere leden van de groep ver- ilden nog: „Van de zijde der Russische bevol king ondervonden wij wat men zou mogen noemen vriendelijke nieuwsgie righeid. De hoogste Sowjet vertegen woordiger, met wie wij hebben gespro ken, was de perschef van cta buiten landse dienst. De gidsen ontkennen dat in Rusland concentratiekampen bestaan. Zij zeggen, dat het normale gevangenissen zijn voor mensen, die de wetten overtreden". *7 J^enelittg Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Neerlangbroek, J. W. van der Linden te Kamerik. Aangenomen naar Haarlem-C. (met bijz. opdracht voor de arbeid onder de Vrijz. Herv.), J. Heidinga, voor ganger bij de Ver. van Vrijz. Herv. aldaar. Bedankt voor Dussen, toez., B. Ha verkamp te Veen (N.B.). Geref. Kerk. Beroepen te Brandton (Ontario, Chr. Reformed Church), J. van Har- melen te Assen. Geref. Kerk (art. 31 K.O.). Bedankt voor Rijswijk (Z.H.), J. W. Hey te Hasselt. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Papendrecht, H. W. Eerland te Lisse en K. G. van Sme den te Utrecht-N. Beroepen te Dokkum, H. Toorman te Deventer. Wij vernemen nader, dat ds J. P. Geels te Rotterdam-C nog geen be slissing heeft genomen inzake het be roep naar Rotterdam-C. Officiële Publicatiën VERBOD UITVLIEGEN DUIVEN. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat in de publicatie van 1 April 1953 betreffende het verbod tot het laten uitvliegen van duiven een ver gissing is geslopen. De duiven mogen tot 1 Juni 1953 slechts uitvliegen van 67 uur en van 1819 uur (.en niet van 1619 uur). Middelburg, 9 April 1953. Ds A. H. Algra wordt toegang tot zendingsveld geweigerd. Ds A. H. Algra die door de zes samen werkende Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. in de prov. Groningen zou worden uitgezonden naar West-Borneo, heeft thans van het hoofd van de immigratie dienst in Djakarta bericht ontvangen dat hem een visum voor Indonesië wordt ge weigerd. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) zendt deputatie naar Soemba. De kerkeraad der Geref. kerk (art. 31 K.O.) te Zwolle besloot als zendende kerk een deputatie naar Soemba te zen den in verband met het feit dat de af gezette ds S. J. P. Goossens daarheen op eigen initiatief weer vertrokken is om een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheden die er thans voor de zending dezer kerken nog zijn. De delegatie be staat uit de heren ds D. Vreudenhil en ouderling P. Eilander, beiden te Zwolle en C. C. de Vries te Nijkerk, die Indone sië uit ervaring kent. Waar zijn 8 3,onae schepen schepen GROTE VAART. AMSTELDIJK; '10 te Tampa. ANNENKERK: 9 V. Hongkong n. Manilla. BLOEMFONTEIN: 9 te Amsterdam. BOSCHFONTEIN: 9 L Jnua/Marseille. GROOTE BEER: 9 te Landsend. HEEMSKERK: 9 Amsterdam/I-Iamburg. INDRAPOERA: 9 Minikoy/Aden. JOHAN VAN OLDEBARNEVELT: 9 van Amsterdam naar Tj. Priok. LISSEKERK: 9 Genua/Pt said. MAASDAM: 9 NW Bermudas. NOORDAM: 9 ZO Kp Race. ORANJEFONTEIN9 Madeira/Sout hampton. RIJNDAM: 9 te Southampton. VEENDAM: 9 Kp Race/Halifax. WATERMAN: 9 te Landsend. WESTERDAM: 9 ten W. Flores. DIEMERDIJK: 8 te Portland. LEKKERKERK: 10 Gibraltar/Antwerpen. AAGTBÜIJK: 9 Trinada/Roi de Janeiro. AALSDIJK: 9 Halifax/Boston. ARKELDIJK; 10 te Rotterdam. LOENERKEKK: 9 Rotterdam/Calcutta. DEINING OM DE PERZISCHE OLIE. Dc Brits—Perzische oliemij zal procederen. De Brits-Perzische oliemaatschappij heeft gisteren opnieuw laten weten, dat zij van plan is iedere koper van olie en olieproducten uit Perzië een proces aan te doen. De verklaring werd uitgegeven naar aanleiding van de mededeling, dat da Japanse maatschappij Idemitsoe Kon san met de Perzische Nationale Olie maatschappij een overeenkomst heeft getekend, betreffende de aankoop van een onbeperkte hoeveelheid oliepro ducten. Inmiddels is reeds de Japanse tank boot „Nissjo Maroe" (18.744 ton) ta Abadan aangekomen om 18.000 ton olie aan boord te nemen. Uit Venetië wordt gemeld, dat da Italiaanse tankboot „Mirieila" met 'n tweede lading olie uit Abadan is aan gekomen. Raad van Biggekerkc. NOODSCHOOL VERKOCHT. De raad van Biggekerke heeft gis termiddag het voorste] van B. en W. aanvaard tot de verkoop van de nood- school. Bij de die middag gehouden openbare inschrijving was als hoogste uit de bus gekomen Wed. H. J. van Peenen te Breskens voor de som van f 1851. De raad besloot de nood- school aan haar te verkopen. In de commissie tot wering van school verzuim werd benoemd in de vac. Wijsman, de heer P. J. Wismeijer. Voorts werden de bedragen vast gesteld van de gemeentelijke vergoe ding voor het bijzonder lager onder wijs. Op een vraag van de heer Schout antwoordde de voorzitter, dat men aan normen gebonden is bij de vaststel ling van deze bedragen. Hij deelde mede, dat het wellicht nodig zal zijn, bijv. voor schilderwerk, de school voor C.V.O. in een bepaald jaar meer te geven. Het tekort, dat de school vereniging heeft gehad in de afgelo pen jaren wordt echter niet door de gemeente goed gemaakt. Men dient te bekijken, zo besloot de burgemeester, of men wellicht rationeler pan werken. Meegedeeld werd nog, dat B. en W. hebben besloten de grond, waarop de Herv. pastorie is gebouwd, te ver kopen aan de Ned. Herv. gemeente. GOES, 10 April 1953. Witlof 22—52; Spinazie 4855; Veldsla 7; Uien 2124; Prei 850; Rode kool 11; Bloemkool 17— 61; Rabarber 1213; Spruiten 5557 alles per 100 kg.; Kropsla 5 15 per 100 stuks; Radijs 1014; Selderij 58, per 100 bos. MIDDELBURG, 10 April 1953. Fruit: Winston 5759, Jonathan 3053, Lombart Calville 50, Golden Delici ous 4049, Goudreinette 2136, Ap pels stek 412, St. Rémy 1115, Peren kroet 6. Groenten: Sla per kg 1086, Bos- radijs 11—19, Spinazie 4064, Sla per stuk 517, Andijvie 3053, Rabarber 513, Kroten per kg 56, Koolrapen 1013, Bloemkool A 6266, B 40— 69, C 10—39, D 7—28, Witlof 25—42, Prei 939, Rodekool 818, Uien per kg 10—27. KAPELLE, 10 April 1953. Groen- tenveiling: Breekpeen l'A, Uien 18— 30, Kroten 214VA, Veldsla 9, Spina zie 3658, Witlof 3552, Rabarber 14 20, Snij sla 1954, alles per kg. Sel derij 91411, Radijs 10—13, beide per bos. Kropsla 1719 per stuk. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Heden nam de Here tot Zich onze geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, JACOBA GESCHIERE- WONDERGEM, in de ouderdom van 71 jaar. Grijpskerke: S. P. GESCHIERE. Biggekerke: - J. J. POLDERMAN- GESCHIERE. J. POLDERMAN. Grijpskerke: P. S. GESCHIERE. A. J. GESCHIERE- HUYSMAN. Yonne (Frankrijk): J. J. LOUWS-GESCHIERE. A. L. LOUWS. Grijpskerke: L. GESCHIERE. Luttelgeest (N.O.P.): J. H. GESCHIERE. M. GESCHIERE-AARENDSE. Grijpskerke: A. GESCHIERE. J. A. GESCHIERE-KOSTER. Ens (N.O.P.): C. L. LORIER-GESCHIERE. H. LORIER. L. C. GESCHIERE- GESCHIERE. J. H. GESCHIERE. En Kleinkinderen. Grijpskerke, 10 April 1953. Jacob Catsstraat 7.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 7