Waldemar Kraft (»iSSJg"j^ts) thans een man die meetelt in Bonn. Stempelaar werd politieke ster Reeds 93.000 aanmel dingen voor B» B» Erfenis van Ar ie" leverde f 19»000 op» „Geen jeugddiensten, geen causeriepreken slechts trouwe verkondiging van Gods Woord KLM r Over 'n karweitje gesproken. J Dr F, T, Diemer-Lindeboom en H. Algra refe reerden voor de Bond v, Geref. Jeugdorganisaties Chr» S.O.S» heeft nog geen plaatsvervanger voor wijlen mr Terpstra. Stenen der wereld in Chicago» Kok giet pao met kokend vet over collega uit. <0e Radio. Zaterdag 11 April 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 BONN. Een nieuwe figuur is in de laatste maanden in de West- duitse politiek op de voorgrond getreden Waldemar Kraft, de leider van de partij der vluchtelingen. De partij zal deze zomer voor het eerst deelnemen aan de verkiezingen voor de Bondsdag en waar nemers achten alle kans aanwezig, dat zij daarbij een belangrijke sleutelpositie zal kunnen veroveren. De partij beweegt zich namelijk tussen beide politieke polen der Bondsrepubliek van Christelijken en socialisten en schijnt bereidt te zijn met beide een coalitie aan te gaan. De ster van Kraft is snel opgegaan. Drie jaren geleden was hij een volko men onbekende figuur, die met dui zenden andere vluchtelingen geen an dere bezigheid had dan dagelijks te stempelen in een werklozenbureau in Sleeswijk-Holstein. Tevoren had hij twee jaren vast gezeten in een gevan genkamp in Neuengamme. Onder de Britse bezetting was hij namelijk daar heen gedirigeerd als toegewijd dienaar van de Hitler-staat. Hij stamt uit Po len, waar hjj de Duitse boerenvereni- gingen met zoveel talent had georgani seerd, dat hij in het nationaal-socialis- tisch tijdperk naar Berlijn werd geroe pen. Hij werd daar directeur van de „Reichsgesellschaft fttr Landbewirt- achaftung" en vluchtte in April 1345 met de restanten van dit bureau naar het kleine stadje Ratzeburg in Slees- wijk. Toen de Britten daar arriveerden was het met Krafts organisatie gedaan. Eerst drie jaren later begon hij weer te organiseren, namelijk onder de mok kende werkloze vluchtelingen, aan wie de bezetting tot dan toe verboden had politieke verenigingen te stichten. VERBLUFFEND SUCCES. In Juli 1950 oogstte Kraft een succes, dat hem zelf verblufte. In een achter kamertje van een boerenherberg hoorde hjj door de radio, dat zijn vluchtelingen- partij bijna een kwart der stemmen voor de landdag van Sleeswijk-Holstein had behaald. Een paar dagen later was de werkloze minister van financiën en plaatsvervangend minister-president van het Noordelijkste Duitse land. Voor „Bescherming Bevolking" zijn thans reeds 93.000 van de beoogde 210.000 aan meldingen binnen gekomen. Een groot deel van het land is thans „bewerkt" en als afsluiting van dit eerste stadium komen tenslotte Rotterdam, Am sterdam. 's Gravenhage, Vlaardingen en Schiedam aan de beurt. Ammoniak in de ogen van een man gespoten. Een Inwoner van Kootwijkerbroek (ge meente Barneveld) heeft onlangs bij een arts aldaar zijn beklag willen doen over het optreden van deze arts ten aanzien van een vrouw en een minderjarig meis je. De inwoner heeft dat beklag mis schien op een te hardhandige wijze ge daan, want de arts zou hebben gereageerd door de inwoner ammoniak in de ogen te spuiten. De arts zou daarna hebben ge zegd: „Ga nu maar gauw naar de oogarts, want anders word je blind. Je kunt me toch niets maken, want ik handelde uit zelfverdediging". De inwoner ging naar de politie, deed aangifte van de mishan deling en deelde meae, dat de arts tijdens de uitoefening van zijn praktijk zeden misdrijven zou hebben gepleegd met de bovengenoemden. Na het eerste onder zoek door de politie is thans verdere ge vangenhouding van de arts S. A. A. J. ge last. Tegelijk begonnen alom in de bonds republiek de vluchtelingen het Slees- wijkse voorbeeld te volgen en zich te organiseren. Bij tientallen rezen de par tijtjes op en Kraft smeedde ze samen onder de naam „Bund der heimatver- triebenen und Entrechteten" (B.H.E.) Bij verkiezingen in Nedersaksen, Hes sen, Württemburg en Beieren behaalde de B.H.E. grote successen. Met één slag werd zij tot een belang rijke federale partij, die naar eigen schattingen bij de bondsdagverkiezin gen een gooi doet naar dertig tot vijf en dertig zetels in Bonn. Kraft is daar door reeds bij voorbaat een man ge worden, waarom in Bonn duchtig ge streden wordt. De socialisten zien in htm ten bondgenoot voor het geval zij krachtig genoeg uit de verkiezing naar voren zouden komen om de po litieke leiding te nemen. Kraft heeft zich geenzins naar één richting vastgelegd. Integendeel, hg heeft onlangs een verrassende buiging gemaakt naar de bestaande regering van dr Adenauer door zich te elfder ure uit te spreken voor de aanvaarding van het Duitse souverelniteltsverdrag. Tot dusverre' was hij daarvan een verklaard tegenstander geweest, doch gesprekken met dr Adenauer en de Amerikaanse hoge commissaris Conant hebben hem bekeerd. Zijn voornaamste bezwaar was geweest, dat het verdrag Duitsland de kans zou ontnemen zelf actief in de richting van een hereniging met de verloren Oostelijke provincies te werken. Adenauer en Conant had den echter die vrees weggenomen en de vluchtelingenleider ervan overtuigd, dat de weg naar Duitse eenheid door het Verenigde Europa zou moeten lei den. NAAMSVERANDERING. Kort tevoren had Kraft de voornaam ste eis van zijn programma, het herstel der Duitse eenheid en het herwinnen van de verloren „heimat" van zijn vluchtelingen, ook tot uitdrukking ge bracht in een naamsverandering der partij. Die gaat nu als: „Gesamt- deutsche Block" in de verkiezingen. Kennelijk wil Kraft daarbij in elk geval een zetel in de nieuwe regering van Bonn winnen. Hij is geen man, die zich in de oppositie thuisvoelt. In alle lan den, waar de B.H.E. successen heeft behaald, maakt zij deel uit van de re geringsploeg, onverschillig of deze so- Brit door Russen vrijgelaten. George Robinson, een Britse zeeman, Is per vliegtuig in Londen aangekomen als enige Brit, die profiteert van de jong ste Sowjetamnestie. Hij was te Archan- gelsk veroordeeld wegens het aanvallen van een lid van de militie. Zijn vonnis luidde twaalf maanden. Hiervan heeft hij er zes uitgezeten. Hij zag er gezond en verzorgd uit, aldus Reuter. Het landbouwonderwijs in de Noord-Oostpolder. Te Emmeloord is de vereniging „Land bouwonderwijs Noordoostpolder" opge richt. Deze vereniging, welke met ruim 700 leden begint, wil als eerste in ons land landbouwonderwijs gaan geven op brede Christelijke grondslag. In het be stuur werden met algemene stemmen evenveel leden gekozen uit de Christe lijke- als uit de algemene standsorganisa ties. Plannen bestaan om zo snel mogelijk te komen tot de oprichting van verschil lende landbouwscholen. llllillll cialistisch dan wel christelijk of liberaal georiënteerd is. Krafts politiek is er dan ook op gericht, de wegen naar twee kanten open te houden. Slechts voor één geval heeft hij de socialisten bij voorbaat een coalitie aangeboden: nJ. wanneer de regering erin zou slagen haar kieswet door te zetten, die het .Gesamtdeutsche Block" alle kansen zou ontnemen. Maar de kans daarop wordt in Bonn nog maar heel gering geacht. Een open vraag blijft intussen, welke politieke grootheden de voorman der vluchtelingen straks naar Bonn zou willen afvaardigen. Hij staat namelijk als een eenzame ster aan dat deel van de politieke hemel, dat aan de vluchtelingen behoort. Zijn volgelingen in de Bondsdag, thans drie in getal, wis ten onlangs in de bondsdag geen ander argument voor de ratificatie der Europese verdragen te vinden dan het feit. dat de Fransen er te gen waren. „Nu de Fransen hun eigen geesteskind willen doden, is het wenselijk, dat wij het gaan vertroetelen", zo heeft de partij secretaris van het „Gesamtdeut sche Block" in de Bondsdag ver klaard. Collectie van 243 valse sleutels. Wijlen Arie Mes, in zijn jonge jaren inbreker, was tevens één van de be kwaamste instrumentmakers, die Rotter dam heeft gehad. Vroeger heeft hij zware straffen gehad en op latere leeftijd hielp hij met het voorbereiden van inbraken. Dit vertelde de president van de Rot terdamse rechtbank, mr J. van Vollen hoven, toen de „erfenis van Arie" in de vorm van een zak met 243 sleutels op de groene tafel stond. Deze „nalatenschap" was in beslag ge nomen bij de 53 jarige los-werkman A. de M. uit Rotterdam, volgens de officier „een van de experts op het gebied van valse sleutels". De man, die zich „erfge naam van Arie" noemt, staat in bepaalde kringen bekend als „kienenkoning". Volgens de dagvaarding zou de M. op klaarlichte dag tijdens een middagpauze met een valse sleutel een fotografisch bedrijf zijn binnengestapt en f64.plus een filmcamera hebben meegenomen. Verder zou hij de hand hebben gehad in een vijftal diefstallen, die o.m. omvatten kleding, textiel, lasgereedschap, 'n geld kistje, autobanden, bougies, frictieplaten en overgordijnstof, bij welke diefstallen de 44 jarige vertegenwoordiger J. M. K. eveneens uit Rotterdam, in zijn jongens tijd bekend als „Koos balletjegehakt", op de uitkijk zou hebben gestaan. Zelf had de laatste zich voor een diefstal te ver antwoorden, waarbij de buit o.m. uit f1025,aan zeemleren lappen had be staan. Bij al deze diefstallen verdween voor meer dan f 19.000,aan goederen. Tegen de verdachten werd resp. zes jaar met aftrek en vier jaar geëist. gr o De Indianen haatten de Engelsen. Toen zij J J, na de Frans-Indiaanse oorlog onder Engels gezag kwamen, zette het grote Ottawa-opperhoofd, Pontiac, gedurende de zomer van 1763 alle Indiaanse stammen, vanaf het Bovenste Meer tot de Mexicaan se bocht, tot oproer aan. Voor het merendeel werden de voorste forten der Engelsen veroverd en weldra waren moord en doodslag aan de orde van de dag. g- a Pontiac was een baanbreker onder de In- J I. dianen. Hij stichtte een soort bank, aoaar bankbiljetten werden gemaakt, die gedurende de oorlog in de Engelse koloniën gebruikt werden. Ze bestonden uit stukken berkebast, waarop hij de voorwerpen, die hij gekocht had, had afgetekend. Daaronder stond zijn handmerk, een otter. De In dian en mochten de berkebasten wel. Gere/, predikanten waren bijeen. Ds Weggemans weerlegde critiek van drie kanten. Tijdens de Donderdaq te P0Tt van 1937 en van de publicaties van rlcx rtvndiTftinf-nn IfolAtno jan "NT/ariAT-lof Ingezonden 'irtg adv SS. WERKKLEDING... KrzLanger tA-ee- I üWniUJMNSj EN MEISJES doe mee aan onze wedstrijd. Verzamel deze en de volgende advertenties en stuur ze opgeplakt voor 8 Mei aan K.L.M.-Werkkledingfabriek EHCO Haaksbergen. 24 prij zen en 1000 herinneringen voor de grootste aantallen. Hoofdprijs f 150,— of fiets. „Wij kunnen slechts 300 mensen per uur helpen en er staan, hier 999 personen. Gaat u alstublieft in de rij staan, anders moet de politie er bij komen en niet te veel dringen". Zo werkten twee jonge kleine kereltjes, welpen, op één der drukste punten van Den Haag. Een van de twee is een „stand werker" in de dop en hij brengt zijn artikel op een vlotte manier aan de man, want voortdurend is er een grote schare mensen om hem en zijn vriendje verzameld, die zoveel plezier in deze knapen hebben, dat zij werkelijk queu maken voor het poetsen. Rode noch blauwe damesschoenen zijn een bezwaar, evenmin witte. Het succes is groot, want ongeveer in twee dagen werd meer dan f 30 ontvangen. Op de Dam in Amsterdam staan enige jonge padvinders met een groot bord „Laat hier uw spatbord witten". Ook deze jeugdigen haal den de f 30. In Bussum is een heel onge woon karwei aan de verkenners gevraagd. Iedere padvinder en padvindster is op zoek naar een broedse kip Een kippenhoudster heeft eieren en zoekt er nu een kip bij. Babysitteris een dagelijks terugkomend verzoek, voor de padvindsters en gidsen, doch een nieuw karwei werd geboren in Katwijk, waar één van de meisjes verzocht werd een paar uur met de jongste spruit te gaan wande- len daar deze in huis niet. meer te genieten was. Utrecht voortgezette vergadering van Gereformeerde predikanten sprak D^ F. G. Guillaume van Amsterdam-West over „het gees telijk leven onzer kerken". Uitgaande van de uitspraak van Drs M. G. Schenk over de Gereformeerde kerken in haar boek „Amsterdam, de stad der vroomheid", constateert spre ker, dat de practijk in deze tijd het daar getekende ideaal niet meer dekt. Dit lichtte hij met enige voorbeelden toe. Verbetering kan volgens Ds Guil laume niet verwacht worden van jeugd- of liturgische diensten of iets dergelijks. Ook niet van een tot vlotte en lichte causerie verworden prediking, maar alleen van de tronwe verkondiging van Gods Woord; van de uitstalling voor de gemeente des Heren van de schat ten des verbonds en van ouderen en jongeren te Ieren bouwen op het ware Woord van de levende God. Juist in het verbond Gods klemt de roeping tot geheiligde levenswandel en In het verbond van zijn God wordt de mens zich zijn persoonlijke verantwoor delijkheid bewust. In zoverre kan al leen maar het kennen van en leven uit het verbond verweer bieden tegen het dirigisme en collectivisme van onze tijd, waaronder alle verantwoordelijk heidsbesef bezig is teloor te gaan. Spreker was van mening, dat dit al les voor dienaren des Woords een zwa re opdracht inhoudt, die niet anders dan In zeer nauwe gemeenschap met de Getrouwe kan worden volbracht. „IN HET ZOEKLICHT DER CRITIEK". In de middagvergadering sprak Ds J. Weggemans uit Hilversum over de critiek die van buitenaf op de gerefor meerde kerken wordt geleverd. Hij be handelde eerst de bedenkingen van de zijde der Chr. Gereformeerden, o.m. naar aanleiding van het officiële rap- „Er ligt voor Nederland nog een wereld open." 41ste bondsdag te Zwolle. (Van een speciale verslaggever.) «De laatste kansen zijn nog niet verkeken. Er ligt voor Nederland nog een wereld open. Er is nog zo veel te doen en er zijn nog zoveel mogelijkheden, dat we er op be dacht moeten zijn, de hoofd- en de bijzaken uit elkaar te houden. Het Geref. kerkvolk heeft tegenwoor dig het gevoel in een impasse ge raakt te zijn. Dat moet weer an ders worden. Veel hangt hierbij af van de jongens en meisjes, die zijn toevertrouwd aan de Bond voor Geref. Jeugdorganisatie". Dit zei de heer H. Algra, voorzitter van de Bond van Jongelingsverenigingen op Geref. Grondslag, toen hij op de 41ste bondsdag van de Bond voor Geref. Jeugdorganisatie in de Buitensociëteit in Zwolle sprak over „Kunnen we onze jongens en meisjes warm maken voor een ideaal?" Tevoren had Ds J. C. J. Kuiper uit Den Haag, voorzitter van de Bond, in zijn openingswoord tot bezinning opge roepen. De heer Algra begon zijn betoog met een uiteenzetting over de Geref. gemeen schap in zijn sociologische structuur.' Uit de statistieken blijkt, dat de Geref. jeugd niet graag naar de fabriek gaat. Men vindt haar meer in de administratieve sector. Ook aan de universiteiten zijn de Geref. jongeren sterker vertegenwoor digd dan men op grond van de bevol kingscijfers zou mogen verwachten. Niet in de laatste plaats in deze tijd van in dustrialisatie schept dit grote problemen, omdat het expansie-terrein voor die Geref. gemeenschap steeds geringer wordt. Dit is een punt, waar het jeugdwerk mee te maken heeft. Want 'n deel van de jeugd leeft bij het besef, dat Nederland heeft afgedaan. Men raakt critisch inge steld tegenover de kerk en de dominees. Nu staat daartegenover, dat het grootste deel van de jeugd nog wel open is voor een ideaal. De jeugd wil haar bewonde ring graag kwijt en ze vraagt aan de ou deren om een toekomst-ideaal. Daarom draait het voor ons ouderen hier om: „Wat geven wij die jeugd mee en wat laten wij haar zien?" Zo beschouwd is er geen jeugdpro bleem meer, maar gaat het om ons, ouderen, leiders en leidsters in het jeugdwerk. Wij moeten eerst goed om ons heen kijken, voor we over de jeugd gaan praten. Door onze eenvoud en onze belangeloosheid zullen wij de jongeren moeten winnen. Met veel ge duld en -tact moeten wij hen leiden naar_ een ideaal, dat er ook vandaag nog is. Want Nederland heeft nog wel een toekomst en er zijn nog ongekende mogelijkheden. Het gezin en ons clubwerk. In de middagvergadering sprak mevr. dr F. T. Diemer-Lindeboom uit Rotter dam over „Het gezin en ons clubwerk". Zij zette uiteen, hoe het gezin de laatste tijd meer en meer aan terrein verliest. De tijd, dat het gezin een vaste verbon denheid gaf van de geboorte tot de dood, ligt ver achter ons. Het leven ontplooit zich steeds veelzijdiger. Omdat in onze dagen de aspecten van het leven elkaar zo snel opvolgen, is het moeilijk de jongere generatie in te lei den in het maatschappelijke leven. Eén van de mogelijkheden, om die generatie in een snel veranderde wereld een plaats te doen innemen, is nu het clubwerk van de Bond voor Geref. Jeugdorganisatie. Mits de methodiek dan ook geheel wordt aangepast aan de veranderde omstandig heden. Spr. constateerde, dankbaar, dat de nieuwe methodiek van de bond aan deze eis voldoet. De Zwolse jeugd voerde een jeugd- spel op, getiteld „In een blauw geruite kiel", waarin flitsen werden gegeven uit het leven van Michiel Adriaansz. de Ruyter. De avond voor deze bondsdag was een huishoudelijke vergadering gehouden. Tijdens deze vergadering werd ds J. C. J. Kuiper als bestuurslid herkozen. In de vacature-J. E. Kok werd gekozen de heer Jae. Hoogendam te Amsterdam. Het onderwijs aan schipperskinderen. Vrije-tijdsbesteding op hoger plan? In Krasnapolsky te Amsterdam werd gisteren de jaarvergadering gehouden van Christelijk S.O.S., de centrale van Prot. Chr, verenigingen, die de belangen van het Chr. onderwijs voor Ned. schipperskinderen behartigen. De leiding van de vergadering berustte bij de wnd. voorzitter mr A. B. Roosjen. In deze week van de onderwijsvergaderingen wordt het nog eens opnieuw duidelijk, welk een grote plaats wijlen mr J. Terpstra innam op het terrein van het Chr. onderwijs. Ook in deze bijeenkomst werd het overlijden van deze oud-minister die van 1934 af voorzitter van Chr. S.O.S. is geweest, herdacht en werd met dankbaarheid ge memoreerd wat hü voor deze organisatie heeft gedaan. Mr Roosjen constateerde in zijn ope ningswoord, dat er reden is voor vol doening en dank als de organisatie te rugziet op wat in 1952 werd bereikt. Het ligplaatsonderwijs werd goed bezocht. Dit geldt ook voor de continuscholen hoewel de verwachtingen voor deze be langrijke tak van onderwijs hoger ge spannen waren toen de Rijkssubsidie hiervoor In Februari 1952 verhoogd werd. De twee scholen in het rampgebied, n.1. die te Dordrecht en te Wemeldinge bleven gespaard en het onderwijs gaat daar weer gewoon doqr. Ook de overige schippersseholen en -klassen zijn in vol bedrijf. Spr. memoreerde speciaal 't nut tige werk voor de Nederlandse schippers, dat wordt verricht op de van de Natio naal Chr. Onderwijsvereniging uitgaande Prinses Marijkeschool in Duisburg Ruhr- ort. De verslagen van de secretaris, de heer H. Booij te Alphen aan de Rijn en van de penningmeester, mr A. Evenhuis te Den Haag, werden goedgekeurd, evenals de nieuwe contributie-regeling. Bestuur noch leden konden candidaten noemen voor de vacante voorzitterszetel, zodat deze voorlopig nog ledig zal blijven. PRACTISCHE VRAGEN. De heer J. G. Baart deelde een en ander mee over het werk van de zg. „Commissie van zes", die zich o.m. be zig houdt met het leerplan voor schip perskinderen. Enige tijd geleden zijn taken uitgegeven voor de kinderen die niet in een internaat verblijven. Zij kunnen hieraan zelfstandig werken en op elke school, die zij onderweg bezoe ken, kan hun werk worden gecontro leerd en kunnen zij verder geholpen worden. Aanvankelijk hielden vele onderwijzers zich maar slecht aan de afspraak op dit gebied, maar daarin komt nu verbetering. Gewerkt wordt aan een naamlijst voor het vak aard rijkskunde en aan speciale taken voor kinderen, die de continu-scholen ver laten en weer bij het ligplaats-onder wijs komen. Verschillende onderwijszaken werden onder de loupe genomen en hierbij kwam ook ter sprake of de schippersseholen niet iets kunnen doen om de vrije-tijds besteding aan boord op hoger peil te brengen. Invoering van het vak handen arbeid en het vormen van meerdere uit leenbibliotheken werden hierbü genoemd. Tenslotte vertelde de heer H. A. We ber, leider van de afd. Schoolradio der N.C.R.V., iets over de mogelijkheden, die radio-lessen bieden. Hij gaf hierbij een demonstratie met gekleurde filmstroken en de op de wire-recorder vastgelegde les „Tussen hemelhoge bergen", welke aller belangstelling bad. de predikanten. Velema en Nederlof. In de tweede plaats de critiek van de broeders van art. 31 K.O., met na me ten aanzien van de procedure can- dldaat H. J. Schilder, omdat zij die zaak zien als de meest hopeloze, waar in wij volgens hen ons hebben vastge praat en die geheel hebben verknoeid. Voort bezag spreker de critllk van Hervormde zijde, speciaal van Dr Woelderink. Spreker citeerde diens be schouwingen uit zijn „Doopsformulier" en artikelen, die nu nog steeds van zijn hand verschijnen. Spreker gaf hierbij als zijn mening, dat Dr Woelderink op onjuiste wijze de beslissingen van de synoden weergeeft. Spreker eindigde, in overeenstem ming met de conclusies van Frof. Pol man, met de opmerking, dat het ai of niet juist handhaven van de vervan gingsformule voor een groot deel sa menhangt met de functionnering van de inhoud van deze formule in zjjn kerken. Stevenson bij Soekarno op bezoek. Adlai Stevenson, die op zijn reis door het Verre Oosten in Djakarta is aan gekomen, is gistermorgen door presi ded Soekarno ontvangen. Het onder houd duurde 40 minuten. Stevenson zal ook nog een ontmoeting hebben met de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, de heer Mukarto, waarmee hij de lunch zal gebruiken. Voor het Nationaal Rampenfonds. DEENS GEZANT BIEDT RUIM 109.000 AAN. De Deense gezant bij ons hof, de heer Fin Lund, vergezeld door de eerste secretaris van het Deense gezantschap, de heer Paul Henning Fischer, heeft gistermorgen ten kantore van het Na tionaal Rampenfonds een cheque over handigd ten bedrage van 109.951,55 gulden. Dit bedrag vormde de opbrengst van de verkoop door de Deense bladen van het speciale watersnoodnummer van het dagblad „Het Vaderland'. Er werden in Denemarken 100.000 exemplaren verkocht, met een op brengst van 200.408,70 kronen. De cheque werd in ontvangst geno men door prof. dr P. R. Michael, vice- voorzitter van het Nationaal Rampen fonds, die de gezant verzocht de danle van het Nederlandse volk aan het Deense over te brengen. Tussen Kremlin en St. Pieter.... In het gebouw van de „Chicago Tri bune" in Chicago bevindt zich een muur, waarin men verschillende stenen van historische oorsprong uit de gehele we reld heeft ingemetseld. Daarin treft men stenen aan b.v. van de St Pieter uit Ro me, van een van de torens van het Kremlin te Moskou, van de Chinese muur, van het Pantheon op de Acropo lis te Athene, van een van de pyramiden van Egypte, etc. Al deze historische stenen zijn vergezeld van een certifi caat van oorsprong, zodat men mag aannemen, dat op het „Tribune Square", genoemd naar deze krant, een unieke verzameling van oudheidkundige en historische stenen aanwezig is, Nederland was tot nu toe in deze rij van historische stenen niet vertegen woordigd. Door de „Chicago Tribune" zijn pogingen in het werk gesteld ook een steen van Nederlandse afkomst in de muur te metselen, nJ. een steen van het geboortehuis van Rembrandt. Ondanks alle nasporingen lukte dit echter niet. Thans is het gelukt een steen te vinden, die behoorde tot het woonhuis van John Robinson, wiens graf men nog heden ten dage in de Pieterskerk te Leiden aantreft. Deze John Robinson heeft de uittocht van de pelgrimvaarders naar Amerika geleid. De steen uit het huis, waarin hij woon de, wordt binnenkort met een certifi caat van het Leidse historische archief met een van de schepen van de Oranje- lijn naar Amerika verzonden en na aan komst tussen de steen van het Kremlin en die van de Sint Pieter te Rome ingemetseld. Thorez in Frankrijk terug. De Franse communistenleider Mau rice Thorez, die lange tijd om gezond heidsredenen in de Sowjet-Unie is ge weest, is Vrijdag in Frankrijk terug gekeerd. Een communistische delegatie verwel komde hem op het station van Jeumont aan de Belgisch-Franse grens. Thorez liep moeilijk. Hij had een wandelstok in de linkerhand, zijn rechterhand was niet te zien door een extra-lange mouw. Hij zette de tocht naar Parijs per auto voort. Vreemde verjaardag. In een groot hotel te Amsterdam heeft een kok zijn 49e verjaardig op heetgebakerde wijze gevierd. Hij gooide een pan met kokend frituurvet uit over een collega, een 47-jarige kok, die daar door brandwonden aan gezicht, hals, borst en beide armen opliep en door een ambulance naar het Wilhelmina gast huis moest worden vervoerd. Aange nomen wordt, dat het tweetal onenig heid had gekregen, maar de oorzaak daarvan is de politie niet bekend, aan gezien het slachtoffer, dat later naar zijn woning is gebracht, omdat de ver wondingen niet van ernstige aard wa ren, geen aangifte wegens mishandeling wilde indienen. faimqt oni ZONDAG 12 APRIL 1953. HILVERSUM L (402 m.) KRO: 8.00 Nieuws en kath. nieuws. 8.20 Radio Philh. ork. 9.23 Mannenkoor. NCRV: 9.30 Nieuws en waterst. 9.45 Gram. IKOR: 10.00 „In de open deur", caus. 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst. NCRV: 12.00 Gram. KRO: 12.15 Pontificale Hoogmis. 13.45 Gram. 13.55 Nieuws. 14.00 Voor de kinderen. 14.30 Amusementsmuz. (In de pauze: ±14.55 Kath. Thuisfr. Overal). 15.20 Gram. 15.30 „75 Jaar Sint Gregorius Ver eniging". NCRV: 17.00 Geref. Kerkdienst. 18.30 Vocaal Dubbel-kwartet en sol. 18.43 Gram. 19.05 Geestelijke liederen. 19.30 „Gelooft U dat?", caus. KRO: 19.45 Nieuws. 20.00 Gram. 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 „Alles of niks". 20.45 Grinzingklanken. 21.05 Act. 21.15 Jaarfeest v. d. Bond zonder Naam. 21.50 Gram. 21.55 „Bureau Zedenpolitie", hoorspel. 22.50 Avondgebed en Liturgi sche kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM H. (298 m.) VARA: 8.00 Nieuws en weerber., postduivenber. en gram. 8.20 Gram. 8.30 Vacantietips. 8.40 Orgelspel. 8.55 Postduivenber. 9.00 „Langs ongebaande wegen", caus. 9.10 Cantate no. 67 „Halt im Gedachtnis Jesum Christ". 9.45 „Geestelijk Leven", caus. 10.00 Lichte muz. 10.30 „Met en zonder omslag". 11.00 Politiekapei. 11.30 Cabaret. AVRO: 12.00 Postduivenber. en amusem, muz. 12.35 „Even afrekenen, Heren!' 12.45 Hammond-orgelspel. 13,00 Nieuws en weerber. 13.05 Med. of gram. 13.10 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.20 Kamerork. en soliste. 15.25 Filmpraatje. 15.40 Disco- caus. VARA: 17.00 Lichte muz. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Sportjourn. 18.15 Nieuws en sportuitsl. VPRO: 18.30 Korte Ned. Herv. Kerkdienst. IKOR: 19.00 Voor de jeugd. 19.35 Bijbellezing. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Operette conc. 21.05 „Désirée", hoorspel. 21.55 Med. 22.00 Lich te muz. 22.15 „Moet je horen". 22.30 Dansmuz. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportages of gram. 23.25—24.00 Gram. MAANDAG 13 APRIL 1953. HILVERSUM I. (402 m.) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer ber. 8.10 Sportuitsl. 8.20 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Wa terst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Gevar. progr. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuin- bouwmed. 12.33 Orgelconcert. 12.59 Klok gelui 13.00 Nieuws. 13.15 Mandoline-en semble. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamerork. en solist. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ensemble en solist. 16.50 Gram. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Ir J. Samson: „Citruscultuur in Suriname". 18.00 Dameskoor. 18.20 Sport. 18.30 Lichte muz. 18.45 Engelse les. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Hobo's en althobo. 19.30 „Volk en Staat", caus. 19.45 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.40 „Dood Spoor", hoorspel. 21.40 Koorzang. 22.10 Twee Violen en piano. 22.45 Avondover- denking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berich- ten. 23.15 „Man en vrouw", caus. 23.30— 24.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.33 Idem. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gram 9.00 „Onder de pannen", hoorspel. 9.20 Gram. VPRO: 10.00 „Voor de oude dag", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voordr. 10.40 Voor de zieken. 11.40 Tenor en piano. 12.15 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinbouwmed. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Dansmuz. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Gram. 13.30 Instr. trio. 13.55 Voor de middenstand. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Viool en piano. 14.42 Gram. 15.15 „L'histoire du soldat". 16.25 Omr. dubbelkwart. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 Orgel en zang, 17.50 Mil. comm. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram. 18.30 Pari. overz. 18.45 Voor de jeugd. 19.45 Regeringsuitz.: Tj. Groendijk:„De ver zorging van ligt grasland". 20.00 Nieuws. 20.05 Cabaret. 20.35 Aetherforum. 21.10 Dansmuz. 21.30 „Het welvaartsplan van het N.V.V.: De bouwnijverheid", caus. 21.45 „Voor en achter het voetlicht", klankb. 22.05 Concertgebouwork. en so liste. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Voor de landbou wers. 12.42 Gram. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Pianospel. 13.30 Gram. 13.45 Pianospel. 14.00 en 14.45 Gram. 15.45 Symphonie-concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Franse les. 18.15 Gram. 18.25 Causerie. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws en persoverzicht. 19.40 N,v polltaanse volksliederen. 20.00 Omroep orkest. 21.00 Verzoekprog. 21.30 Vlaamse volksliederen. 22.00 Nieuws. 22.15 Orgel spel en gram. 22.5523.00 Nieuws.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5