GROOT SPIONNAGECOMPLOT IN W♦-DUITSLAND ONTMASKERD Regiewerk bij het dijkherstel brengt de arbeidsvoorziening in gevaar Formosa is geen object van koehandel Uw kinderen - Waarheen? Instituut voor economische ontwikkeling verstrekte Rusland militaire gegevens NOG EEN GESCHILPUNT OP KOREA Hammerskjoeld beëdigd SNIPPER NIEUWS' Referendum in Z*~Rhodesia Er bestaat te weinig werklust en de landbouw krijgt gebrek aan werkkrachten Rampenfonds x 102,1 miüioen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND GEVAARLIJKE HEREN GEARRESTEERD u-an em iMMletijA (ïiu&etijfc Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. AO, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Explo'tante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2449 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 11 APRIL 1958 Hootdredacteur: J. D. TROOSTHE1DE Directeur; JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruinlngen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Ewekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang Zon en Maan; Zondag: Zon op 5.51 u., onder 19.31 u. Maan op 4.54 u., onder 18.09 u. Hoogwater Zondag 12 April: Vlissingen 0.28 u. 1.92 m., 12.59 u. 1.16 m. Terneuzen: 0.59 u. 2.12 u. 13.26 u. 2.36 m. Wemeldinge: 2.16 u. 1.55 m„ 14.44 u. 1.85 m. Zierikzee: 1.58 u. 1.31 m., 14.34 u. 1.60 m. Dat heeft ook het bestuur van de Vereniging voor Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs voor Zeeland begrepen. Van de aanvang af beoogde het de mogelijkheid te schep pen, dat in geheel Zeeland Chr. Middel baar Onderwijs kan worden ontvangen. En het stemt tot voldoening, dat naast het Chr. Lyceum te Goes, de stichting van een Christelijke H.B.S. voor Wal cheren concrete vorm heeft aangeno men. Want op dit volkrijkste eiland van Zeeland is de situatie wel heel urgent. Herinner U slechts even de concrete cijfers. Van de meer dan 70.000 inwoners zijn er naar schatting ongeveer 50.000 van beslist Prot. Christelijke levens overtuiging. Een zeer royale meerder heid dus. De structuur van de Wat chers e bevolking - speciaal van die van Vlissingen en Middelburg is zo danig, dat naar verhouding vele inwo ner? Middelbaar Onderwijs voor hun kinderen begeren. En daarvoor hebben ze de beschikking over drie neutrale inrichtingen: de Rijks Hogere Burger scholen te Vlissingen en te Middelburg en het Gymnasium in de provincie hoofdstad. Hier zijn dus inderdaad de velden wit om te oogsten. Een Christelijke H.B.S. te Middelburg heeft dan ook on getwijfeld levensvatbaarheid. En als de voorgenomen plannen tot uitvoering komen, zal ze met ingang van 1 Sep tember 1953 die levensvatbaarheid kun nen bewijzen: op genoemde datum hoopt ze uiteraard aanvankelijk met de eerste klas te beginnen. Het is een aparte reden tot verheu- ging, dat in dezen nauwe samenwerking is gezocht en verkregen tussen een Walchers Comité van Actie en het Be stuur van de Zeeuwse Vereniging. Een Commissie van Toezicht is geprojec teerd, uitsluitend bestaande uit inwo ners van Walcheren, zodat met de reeds in Walcheren wonende bestuurs leden der Zeeuwse Vereniging in de toekomst een behoorlijke regionale in vloed is verzekerd. De daad is nu aan de Walcherse ouders. Zullen zij hun plicht verstaan? En zullen zij, indien dit nodig mocht zijn, ook bereidheid tonen een naar verhouding gering financieel offer te brengen Want het grootste offer wordt ge bracht door het bestuur van genoemde Zeeuwse vereniging, dat de nieuwe school voorlopig zonder toekenning van rijkssubsidie zal moeten financieren Weliswaar ontvangt het bestuur dei- Zeeuwse vereniging zeer gewaardeerde steun en subsidie van gemeenten, ker ken en particulieren, doch die zijn niet voldoende. Daarboven wordt een klein offer verwacht van de ouders, die een Iets hoger schoolgeld zullen hebben te betalen dan op neutrale inrichtingen Laten zij het met vreugde brengen in de wetenschap, dat hun uitgaven aan merkelijk hoger zouden zijn wanneer u in™e. toekomst hun kinderen naar het Christelijk Lyceum in Goes zouden moeten sturen, waar trouwens het schoolgeld ook hoger is dan op neutrale inrichtingen. We wagen het slechts de hoop uit te spreken, dat er evenals op het Chr. Lyceum te Goes' een modus zal worden gevonden om be slist onvermogende ouders tegemoet te komen, wanneer zjj in een conflict van plichten komen te verkeren. Ouders op Walcheren, overlegt en bespreekt deze belangrijke vragen met elkaar en met het hoofd der school, die Uw kinderen thans nog onder zijn hoe de heeft. Binnen enkele dagen ontvangt ge gelegenheid hen aan te melden, voor het Christelijk Lyceum voor Zeeland te Goes en voor de Christelijke H.B.S. voor Walcheren te Middelburg; ge behoeft slechts de advertenties in ons blad te volgen. Wij wachten op Uw daden! J. A. v. B. NAAR EEN WAPENSTILSTAND Het begint er op te lijken, dat de weg naar een totale vrede in Korea voor een groot deel is geëffend. Het enige punt dat een wapenstilstand in Korea in de weg staat, is de uitwisseling van alle krijgsgevangenen. Dat er bij de Noord-Koreanen een streven bestaat om ook dit geschil punt uit de weg te ruimen, blijkt uit het feit, dat de voornaamste onder handelaar Nam II heeft voorgesteld de besprekingen over dit geschilpunt onmiddellijk te beginnen. De communisten hebben meegedeeld, dat zij vandaag de overeenkomst betreffende het uitwisselen van zieke en gewonde krijgsgevangenen zullen tekenen. Generaal Mark Clark heeft de ont- werp-overeenkomst gisteren goedge keurd. De communisten hebben beloofd 600 mannen van de Ver. Naties terug te zenden, onder wie 120 Amerikanen, 20 Britten, Turken, Grieken, Cana dezen en ook Nederlanders waren. De Geallieerden hebben toegezegd 5800 gevangenen terug te zenden. Helemaal vlot verliepen de onder handelingen gisteren niet. De Gealli eerde en Communistische officieren konden het aanvankelijk niet eens worden over de plaats, waar de Ver enigde Naties haar mannen zouden DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond. Zonnig. Droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Zachter dan gisteren. WYSJINSKY GAF HEM EEN HAND. Nadat de nieuwe secretaris-gene raal der Verenigde Naties, -Dag Ham- marskjoeld, was beëdigd, werd hij door zijn voorganger Trygve Lie aan de voorzitter en de zeven ondervoor zitters der algemene vergadering voor gesteld. Nadat Wysjinsky Hammarskjoeld de hand had geschud en hem enige woorden ter gelukwensing had toe gevoegd, drukte hij Trygve Lie de hand. Dit gebaar leidde onmiddellijk tot een applaus der aanwezige afge vaardigden. De Russen hebben sinds 1950 gewei gerd Trygve Lie als secretaris-gene raal te erkennen, daar hij het optre den der Verenigde Naties in Korea had onderschreven. Zij hebben hem sindsdien volkomen genegeerd. Wysjinsky bood hem de beste wen sen aan. Trygve Lie zag er opgewekt uit en glimlachte, terwijl hij deelnam aan de plechtigheid van het, na zeven jaar, overdragen van de vervulling van het ambt van secretaris-generaal der Verenigde Naties aan zijn opvol ger Hammarskjoeld. Gisteren zija liuu personen uit Oost-Duitsland naar West-Berlijn uit geweken. Het totaal aantal uitgewe kenen sedert 1 April bedraagt thans 12.800. ■- De eerste vlucht van Europa naar Azië via de Noordpool en Alas ka zal op 23 Mei door een vliegtuig van de Scandinavische Luchtvaart maatschappij S.A.S. worden onder nomen. Men verwacht dat de vlucht van Oslo naar Tokio ongeveer 24 uur zal vergen. Vier Hongaren, een onderofficier en drie landarbeiders, zijn er in de nacht van Donderdag op Vrijdag in geslaagd van de Rus sische zóne van Oostenrijk uit de Britse zóne binnen te komen. In de nacht van Dinsdag op Woensdag had den zij de grens tussen Hongarije en de Russische zóne van Oostenrijk over schreden. De Sowj et-Unie en haar fc. -.dgenoten hebben een uitnodiging tot bijwoning van het afscheidsdiner van Trygve Lie, de afgetreden secre taris-generaal, niet aangenomen. ontvangen. De plaats waar de com- n.'inisten zouden worden afgeleverd was reeds vastgesteld. Tenslotte kwam men overeen, dat de uitlevering zou plaats hebben op een plaats enige honderden meters van Panmoendjon verwijderd. Over punten van minder groot be lang moeten de onderhandelaars nog beslissen. Vriendelijk Russisch gebaar. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag medegedeeld, dat de Sowjet-Unie hulp heeft toegezegd bij het verkrijgen van de invrijheidstelling van dertien Ame rikanen, die in het begin van de Ko reaanse oorlog door de Noord-Korea nen zijn gevangen genomen. De Rus sische regering heeft dit in het afge lopen weekeinde in antwoord op een desbetreffend Amerikaans verzoek beloofd. MEERDERHEID VOOR CENTRAAL-AFRIKAANSE FEDERATIE. De volksstemming in Zuid-Rhode- sia over het Britse plan voor een centraal-Afrikaanse federatie, omvat tend Noord- en Zuid-Rhodesia en Nyassaland, heeft het volgende resul taat gehad: 25.570 stemmen voor (63 procent) en 14.729 stemmen tegen (37 procent). Bijna 83 procent van de stemgerech tigden heeft zijn stem uitgebracht. De tegenstanders van het plan be haalden in slechts twee van de der tig districten de meerderheid. De inheemsen zijn over het alge meen tegen de voorgestelde federatie gekant, omdat zij vrezen, dat de blan ken hierin te veel macht zullen krijgen. De voorzitter van de Afrikaanse vereniging in Rhodesia heeft mee gedeeld, dat de strijd tegen het plan zal worden voortgezet en dat de kwes tie zo nodig voor het Internationale Gerechtshof te Den Haag zal worden gebracht. Terwijl door de gewelven van de eeuwenoude Notre Dame van Luxemburg de gedragen, zachte melo die van het Adagium van Lekeu zweefde, wisselden Prinses Josephine Charlotte van België en Prins jan van Luxemburg voor het rijk gedrapeerde altaar de gouden ringen, die mgr Fernando Cento hen had toegereikt. Een vorstelijk huwelijk was ingezegend. Achter Prinses Charlotte staat haar vader, Koning Leopold van België, die zijn dochter naar het altaar had geleid. Links van Koning Leopold zien we de 10-jarige Prins Alexander, het aardige ventje in een pagecostuum van witte zijde. Hij moest deze dag de V/2 meter lange sleep van Charlotte dragen, een moeilijke taak waarvan hij zich voortreffelijk kweet In een vergadering van het dagelijks bestuur van de Zeeuwse C.B.T.B. en enkele leden van de Tweede Kamer, die gisteren te Zierikzee werd gehouden, is ernstige critiek uitgeoefend op het feit, dat de uitvoering van het regiewerk bij het dijkherstel te lang duurt. Met nadruk werd betoogd, dat het herstelwerk gegund moet worden aan de aannemers, wanneer dit maar enigszins mogelijk is. Het regi- werk onttrekt te veel arbeiders aan de landbouw. De arbeidsvoorzie ning loopt door deze methode van werken gevaar. Bovendien ont breekt bij het regiewerk elke prikkel tot noestere arbeid. Vooral de zg. rimboetoeslag (10% winsttoeslag) remt de activiteit. Van de zijde van de C.B.T.B. werd er op gewezen, dat het regiewerk, indien enigs zins mogelijk, gestaakt moet worden. In het Nationaal Rampenfonds is tot gisteren een bedrag gestort van 1021 millioen gulden. De minister van Buitenlandse Za ken van Venezuela heeft dezer dagen een cheque van U.S. dollars 30.000. overhandigd aan de Nederlandse Ge zant te Caracas, dr H. Riemens, als bijdrage in de hulp voor de getrof fenen uit het watersnoodgebied. Reeds eerder was uit Venezuela een bedrag overgemaakt van f 538.000.waar van meer dan de helft was bijeen gebracht door de bevolking van Ve nezuela en de rest door daar woon achtige Nederlanders. Het dagelijks bestuur van de C.B.T.B. sprak zich unaniem uit voor de toekomstige herverkaveling van Schouwen en Duiveland en Tholen. Wat het herstel van de woningen en gebouwen betreft, werd voor gesteld om na het droog komen van het eiland over te gaan tot het bou wen van semie-permanente woningen. Men sprak de hoop uit, dat de ramp een aanleiding mocht zijn om de verbindingen van Schouwen en Duiveland met overig Nederland aan zienlijk te verbeteren. Algemeen werd er over geklaagd dat de voorlichting van de gedu peerden veel te wensen over liet. De gedupeerden weten niet meer tot welke instantie zij zich moeten wenden. Er bestaan veel bijzondere loonregelingen en de zg. deskundi gen zien er soms geen gat meer in. Gepleit werd om deze bijzondere regelingen zo vlug mogelijk af te schaffen. Ook bleek de zg. „hebregeling" (regeling voor het herstel van eigen bedrijf) niet aan de verwachtingen te voldoen. Veel klaagde men er over dat de opgezette begrotingen van de Dienst Landbouwherstel te laag wa ren. Veelal bleken deze begrotingen te laag te zijn, omdat men de opslag percentages voor de sociale voorzie ningen te laag berekende. Ook in deze vergadering pleitte men sterk voor een integrale schade vergoeding en bovendien vroeg men een bedrijfssckaderegeling gebasseerd c_ de verminderde bedrijfswinst in de komende jaren. Algemeen was men er over eens, dat er zeker een morele rechtsgrond voor een integra le schadevergoeding aanwezig was. In geen geval mocht bij de schade regeling de draagkracht van de ge dupeerde in rekening gebracht wor den. Men vroeg een spoedige afkon diging van de rampschadewet en een soepele toepassing er van. De moge lijkheid van beroep voor de gedu peerden bij toepassing van de wet noest mogelijk zijn door in het leven roepen van een Raad van Beroep. De suggestie werd gedaan om een commissie in te stellen, bestaande uit afgevaardigden van de Bond van Waterschappen en de landbouworga nisaties, om de samenvoeging van de polders en waterschappen ie bestu deren. In geen geval mocht de samen voeging niet geforceerd worden. Van de zijde der Kamerleden werd gezegd, dat cr in de Tweede Kamer een algemene bereidheid bestaat voor een integrale schadevergoeding. Ge waarschuwd werd om de invloed van de Kamer in deze niet te overschat ten, omdat er vooral wat de ramp schadewet betreft, sprake is van een beleidskwestie. De Kamerleden gaven toe dat de problemen uitzonderlijk zwaar wegen. De heer Marinussen van liet boek- houdbureau der C.B.T.B. deed enkele voorstellen inzake belastingfacilitei ten voor de gedupeerden. Zo vroeg hij de verliezen te compenseren met de winsten van de afgelopen jaren. Ver der bepleitte hij een regeling, welke moest voorkomen, dat een gedeelte van de schadevergoeding terug zou vloeien naar de fiscus en regelingen om het te berekenen inkomen te drukken. De Amerikaanse regering zal For mosa, dat een onderdeel vormt van de verdedigingslinie in de Stille Oce aan, in geen geval gebruiken als ob ject van koehandel met de commu nisten, zo verklaarde de Amerikaanse ambassadeur op Formosa, die de Chinees-Nationalistische regering ge ruststelde met betrekking tot de Ame rikaanse buitenlandse politiek. De Amerikaanse regering voelde er niets voor Formosa onder beheer te stellen van de Verenigde Naties, zo werd verder gedementeerd, die duidelijk blijk hebben gegeven van machteloos heid. M.cliael McDermott van het mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft tegen verslaggevers gezegd, dat er sj oeöig mogelijk opheldering moet komen over de tegenstrijdige berich ten betreffende de toekomstige Ame rikaanse politiek. Verder werd gisteren nog in de Ver. Staten bekend gemaakt, dat minister Dulles heeft gezegd, dat de berichten over het Amerikaanse vredesplan ge heel ongegrond zijn. De Westduitse vice-kanselier, dr Blücher, heeft gisteren mede gedeeld, dat de 'estduitse politie een spionnagecomplot heeft ont maskerd, dat van de Sowjetzöne uit werd geleid en vertakkingen had in Hamburg, Zuid-Duitsland en het Ruhrgebied. Het werkte samen met Russische officieren. 35 personen, die verdacht worden van sa menwerking met het complot, zijn in een razzia gearresteerd. Naar zeven anderen wordt nog gezocht. Blücher zei, dat dit de derde spion- nagegroep is, die door de geheime dienst van de Bondsrepubliek wordt ontdekt. De vorige stonden in dienst van de Poolse en van de Tsjechische regering. „Hieruit blijkt wel, dat onze organen er in ge slaagd zijn een beveiliging van onze binnenlandse orde te verzekeren, iets wat voor enkele jaren nog niet het geval was", aldus Blücher. |lltlliillttlllllllll!llllllilllHIIHI)illllllillltlllllllllllimi!imH[lllllll|[ll!iHiH[|i|[|!il|jliilllllllHIHll Wlllliillil in. TN MIJN VORIG ARTIKEL betoogde 1 ik, dat we er niet mee klaar zijn wanneer we een leemte hebb-n vast gesteld 1 Prot. Chr., 3 K. Kath. en 7 neutrale inrichtingen voor V.H.M.O. in Zeeland doch dat we iets moeten gaan doen. Geen praat-Christenen, maar daad-Christenen moeten we zijn. Een woordvoerder van de veilig heidsdienst der Bondsrepubliek deel de mede, dat de ontdekking der groep mede een uitvloeisel was van de ar restatie van de handelsvertegenwoor diger der Sowjetzöne Weiss, vorig jaar in Frankfort. Weiss' bureau was toen ontmaskerd als het centrum van een spionnage-organisatie. De thans ontdekte groep werkte onder de dekmantel van een insti tuut voor economisch onderzoek, dat onder de opperste leiding van minis ters der Oostduitse republiek stond. De groep legde zich volgens woordvoerder niet uitsluitend toe op het verzamelen van economische in lichtingen, doeh evenzeer op mili taire en politieke spionnage. De groep maakte voornamelijk ge bruik van personen en firma's, die illegale handel met Oost-Duitsland dreven. Onder de gearresteerden be vinden zich slechts enkele met in West-Duitsland bekende naam. Een hunner, dr Kroth uit Dusseldorf, was leider van een handelscentrale voor de interzonale handel en vroeger af gevaardigde in de economische te Frankfort. Twee andere, F. Brannekaepmer uit Bonn en E. van Hazebrouk uit Frankfort, bezochten vorig jaar de conomische conferentie in Moskou. De organisatie bad tot taak over alle aspecten van het West-Duitsland te verzamelen, econo mische, politieke en militaire. Alleen zorgvuldig opgeleide perso nen mochten deel van de organisatie uitmaken, die haar hoofdkwartier in Oost-Berlijn had. Slechts een kleine kring Oostduitsers was op de hoogte, waardoor het zeer moeilijk was ge weest de bende op te sporen. De zaak zal worden verwezen naar het hoiggerechtshof te Karlsruhe.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1