ALGEMENE VERGADERING AANVAARDT GEMEENTE-PROGRAM. O mens,m'n brandt aan Wees zuinig doe véél met „Tijd voor eerlijke discussie thans gekomen/' Minister Staf wijst deloyale kritiek af. Geen lezing over terri toriale verdediging* Spuit tegen kiemende schurftsporen. Mau Mau-leiders veroordeeld* Peron is boos en dreigt* TANKAUTO RICHT VERWOESTINGEN AAN IN DORPJE* Aan bestaansrecht van de Chr. School twijfelen we niet! Vrijdag 10 April 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 8 (Van onze speciale verslaggever). De algemene vergadering van de Christelijk Historische Unie, zoals die Woensdag gehouden werd in hotel Krasnapolsky in Amsterdam, werd ook dit jaar gekenmerkt door die geheel typische sfeer van gemoedelijkheid en welwillendheid, die deze politieke formatie in Nederland al de jaren door heeft beleefd. Het duidelijkst werd die sfeer misschien wel gedemonstreerd in het har telijke applaus, dat prof. Gerretson inzette onmiddellijk na de warme toe spraak van de minister van Overzeese Rijksdelen, prof. dr Kernkamp. Een applaus dat te meer door de vergadering werd gewaardeerd en in een klate rend antwoord onderstreept, aangezien het in noch buiten de Unie een geheim is dat de beide hoogleraren het, als minister en lid der Eerste Kamer niet bepaald met elkaar eens zijn. Minister Kernkamp viel trouwens helemaal een warme ontvangst ten deel, heel duidelijk kwam dat al tot uiting toen de voorzitter, de heer H. W. Ti- lanus in zijn openingsrede die wij gisteren publiceerden met waarde ring sprak van het door deze minister verrichte werk. Een waardering, die hij even volmondig uitsprak jegens minis ter Staf en oud-minister Mulderije. Grote voldoening heerste voorts in deze algemene vergadering over de aan wezigheid van een vertegenwoordiging der Christlich Democratische Union in Duitsland, de Duitse zusterorganisatie waarin de Rooms Katholieken en Pro- tc tnnten zijn verenigd. ONBILLIJKE KRITIEK VERWORPEN. Minister Staf, die na de Unievoor zitter aan het woord kwam, heeft waardig en met grote ernst de staf gebroken over de zijns inziens on waardige, deloyale en defaitisme verwekkende kritiek die vaak al te lichtvaardig en boud wordt uitge sproken over het beleid van „Oorlog". „Ik schuw de kritiek allerminst", al dus minister Staf, „en wanneer het op bouwende kritiek betreft, vind ik het ook helemaal niet erg wanneer een minister, bijvoorbeeld in de Kamer eens wat hardhandig wordt aangepakt. Ech ter, elke onwaardige negatieve kritiek moet ik met grote beslistheid afwijzen". Nadrukkelijk ging minister Staf ook nog in op de kritiek, die de laatste tijd weer komt opzetten, over het af- [ngezonden Mededeling (adv I Snttk Generaal trekt toezegging in. Luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, Nederlands territoriaal bevel hebber, heeft er van afgezien voor de Vereniging ter Beoefening van de Krijgs wetenschap een spreekbeurt, waartoe h(j door de vereniging was uitgenodigd, te vervullen. Het onderwerp was „De terri toriale verdediging". De Legervoorlichtingsdienst deelde hieromtrent mee, dat de territoriale be velhebber aan de chef van de generale ctaf mondeling heeft meegedeeld, dat hü bij nader inzien overwegend bezwaar had om in een openbare vergadering over de territoriale verdediging te spreken. De chef van de generale staf heeft zich met de zienswijze van luitenant-generaal Buurman van Vreeden verenigd en heeft in een schrijven aan de Vereniging voor Krijgswetenschap doen weten, dat de te behandelen stof minder belangwekkend is, terwijl de bespreking buiten de doel stelling van de vereniging valt. In militaire kringen heerst enige spijt, dat de lezing van generaal Buurman van Vreeden geen doorgang zal vinden, daar de burgerij ten nauwste hierbij betrok' ken is. Het is thans de tweede maal in de ge schiedenis van de Vereniging ter Beoefe ning van de Krijgswetenschap, dat een aangekondigde lezing geen doorgang kan vinden. De eerste maal geschiedde dit in 1925, toen de minister van Oorlog, J. J. C. van Dijk, over zegende bezwaren had tegen een lezing van de kapitein van de generale staf, J. M. J. H. Lambooy, over de vesting Holland. Er is hierover veel te doen geweest. Later trad de minister af en werd opgevolgd door kapitein Lam booy. Dc Samuels nog in onzekerheid. De Amsterdamse rechtbank heeft de beslissing in de meineed-zaak tegen een vroegere patiënt van dr J. Samuels (be kend door zijn eigen kanker-therapie), uitgesteld. De rechtbank vond, dat het onderzoek niet volledig is geweest en heeft daarom een nader onderzoek ge last door de rechter-commissaris, opdat deze alsnog drie getuigen k décharge zal kunnen horen. Zoals bekend, stond veertien dagen ge leden een Haarlemse monteur terecht, die in de zaak tegen dr Samuels opzettelijk een valse verklaring zou hebben arge- legd. De Officier van Justitie eiste tegen de man 6 maanden gevangenisstraf. PROF. REUTER PRIJST KONINGIN JULIANA. De burgemeester van West-Berlijn heeft de brief, die Koningin Juliana ge zonden heeft aan president Eisenhower in verband met het vluchtelingenvraag stuk een teken van menselijke gevoelens genoemd, waardoor de Duitsers bijzon der getroffen zijn. In een brief aan de Nederlandse con- sulgeneraal in Berlijn schrijft prof. Reu ter, dat de brief van H.M. er zeker toe zal bijdragen, dat de toenemende bereid willigheid van de gehele wereld om het vluchtelingenprobleem als een verschijn sel van de crisis waarin wij leven, te zien verder wordt gestimuleerd. Prof. Reuter is er van overtuigd, dat dit vraag stuk op de duur niet slechts als een Duits, maar ook als een internationale kwestie moet worden beschouwd. LUCHTLIJN TUSSEN LONDEN EN MOSKOU Volgens het Britse blad „Daily Tele graph" wordt de mogelijkheid van het openen van een luchtlijn tussen Londen en Moskou besproken door luohtvaart- functionarlssen. „Een dienst op Moskou zou mogelijk zijn, Indien de Russen in hun vriende lijker houding volharden", aldus het blad, treden van de vroegere Chef van de Generale Staf. Hij constateerde daarbij dat deze vroegere Chef van de Generale Staf van stonde aan en volhardend pro beerde een geheel eigen politiek te voe ren, hetgeen onvermijdelijk leidde tot botsingen en wrijvingen. Het is echter pertinent onjuist en niet anders dan roddelpraat wanneer men beweert dat in het huidige overleg met de drie Chefs van de Generale Staven ge kenmerkt door groot onderling ver trouwen alleen maar een „Ja en Amen"-sfeer zou heersen. Niet minder verontwaardigd was de minister, die het grote belang van de Europese samenwerking nader accen tueerde, over de wijze waarop men de naam van de Nederlandse soldaat be kladt: „In internationale kring en door internationale bevelhebbers wordt juist do flinkheid en blijmoedigheid van de Nederlandse soldaat volmondig erkend". De minister ontkende dat hij te op timistisch was in zijn opvattingen over de Nederlandse militairen en ons mili taire apparaat: „Ik heb vertrouwen in de leiding Gods en in afhankelijkheid van die leiding heb ik ook vertrouwen in het Nederlandse volk en in de Ne derlandse soldaat", besloot de minister. POLITIEKE STUDIE. Minister Kernkamp voerde in zijn be toog een warm pleidooi voor de bestu dering van de politieke wetenschappen. Hij meende dat hierin voor de C.H.- Unie een nog grote taak is weggelegd en dat het zaak is om de nu nog heer sende achterstand spoedig en volledig in te lopen. Tevoren had hij er met dankbaarheid van gewaagd juist als Christelijk His torisch minister te zijn geroepen aan het ministerie van Overzeese Rijksdelen. Het is niet veel wat in ons beginsel program over die Overzeese Rijksdelen wordt gezegd, aldus de minister, maar het is wel zeer bijzonder zinvol wat daar staat over de roeping die de re gering ten aanzien hiervan heeft als Christelijke Overheid. Een groot aantal amendementen was op het gemeenteprogram bij het hoofd bestuur ingediend. De Unieraad heeft deze amendementen, waarvan het niet mogelijk kon zijn ze alle in de alge mene vergadering ter bespreking voor te leggen en in behandeling te nemen, nauwlettend bestudeerd en daarna verwerkt in een aantal wijzigingen op het oorspronkelijke plan. Het aldus ge wijzigde plan werd zonder nadere stem ming door de vergadering aanvaard. DE MIDDAGVERGADERING. In de middagvergadering werd een groot aantal voorstellen door plaatselijke kiesverenigingen inge diend behandeld. Voorstellen even groot in verschei denheid als variërend in belangrijk heid. Vanzelfsprekend werd ook deze keer weer een warm pleidooi gehou den voor een bundeling van krachten in de Christelijk Historische periodie ken, terwijl ook opnieuw uiting werd gegeven aan de hartewens van elk C.H.-er in Nederland: het verlangen naar een eigen dagblad. Een verlangen dat even warm ge koesterd wordt door het hoofdbestuur als door de individuele leden, doch waarover men het toch ook wel eens is dat de oprichting daarvan financieel vrijwel onmogelijk is. De wens zal voorlopig nog wel een illusie blijven. Mr dr"J. van Bruggen kon, in de ochtendbijeenkomst, nog een tweetal verblijdende mededelingen doen. Aller eerst dat er een batig saldo is en ten tweede dat aan alle kiesverenigingen In het rampgebied, indien zj) daarom vragen, dispensatie van achterstallige contributie en van de contributie over 1953 wordt verleend. In het hoofdbestuur namen afscheid de heren W. J. van Muiswinkel, W. Nauta en prof. dr G. C. van Niftrik, die geen van drieën herkiesbaar waren. Als hun opvolgers werden gekozen de heren J. Richter te Rijswijk (Z.K.), H. M. Gerbrandy te Nijland en ds C. v. Harten te Delft. Voor dc fruitteelt. Tijdens de regenbuien van de laatste dagen zijn er grote hoeveelheden asco- sporen uitgestoten. Dit is meegedeeld in een bericht van de Kring Zeeland der N.F.O., de Rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst en de plantenziektekundige dienst. Gezien de ontwikkeling der fruitbomen en de lange duur dat de ontluikende knoppen nat waren, is er grote kans dat infectie heeft plaats gevonden. Waar nog geen bespuiting tegen schurft werd uitgevoerd, moet men daarom zo spoedig mogelijk met kwik spuiten, ten einde de kiemende sporen te doden. Dit advies geldt ook voor bedrijven waar het langer dan 10 dagen geleden is dat met koper of langer dan 5 dagen geleden is dat met kwik werd gespoten. Alleen de Iaatbloelende appels, die tot nu toe zeer weinig ontwikkeling vertonen, komen nog voor een koperbespuiting in aanmer king. Verder wordt meegedeeld, dat vrijwel alle bladluiseieren thans zijn uitgekomen. Waar dit nodig is, verdient het aanbeve ling om bij de eerstvolgende bespuiting tegen schurft kwik en parathion gecom bineerd te gebruiken. Voorts wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat het gewenst is rode- en zwarte bessen direct na de bloei te spui ten met pet. koperoxydechloride tegen bladvalziekte. NIEUWE REGERINGSBLADEN IN DE SOWJET-UNIE. Het samenvoegen van enige ministe' ries in de Sowjet-Unie is gevolgd door een soortgelijk gebeuren op het gebied van de publicaties van deze instellin gen. Nu het ministerie voor de vloot is opgenomen in een verenigd ministerie van defensie, is aan het bestaan van het blad „Rode Vloot", dat sinds veer tien Jaar het orgaan van de marine was, een einde gekomen. De „Rode Ster", tot dusverre het officiële blad van het le ger, wordt nu het algemene blad van het departement van defensie. Door het nieuwe departement vóór het vervoer te water, een samenvoe ging van de ministeries voor de koop vaardij en de binnenscheepvaart, wordt een nieuw blad, „Transport te water" genaamd, uitgegeven. Ook het gecom bineerd ministerie van landbouw en in koop gaat een nieuw orgaan uitgeven. Zware straffen voor Kenjatta c.s. In het proces tegen Djomo Kenjatta en zes andere inheemse leiders van de Mau Mau in Kenia, zijn alle zeven beklaagden veroordeeld tot de maximum gevange nisstraf t.w. zeven jaar. Kenjatta is schuldig bevonden aan het bijwonen van beëdigingsplechtigheden van de Mau Mau. Hij was voorzitter van de 100.000 leden tellende „Afrikaanse unie van Kenia" en verwierf zich de bij naam „Brandende speer". Alle beklaag den werden in October 1952 gearresteerd, enkele uren nadat de noodtoestand in Kenia was afgekondigd. Twee kleine kleuters en een splinternieuw fornuisje - dat is een compleet stukje kin dergeluk. Veel kosten doet het niet, maar zo'n fornuisje moet toch ergens vandaan komen. Koop het gerust van Uw huishoud geld. Dat kan, als U altijd zoveel mogelijk soda gebruikt. Dan spaart U geld. Dan kunnen Uw kin deren eens een extra cadeautje krijgen, zonder dat Uw huishouden er onder lijdt) Aangebrande pannen, veile schalen. Geen noodI Soda maakl in een hand omdraai de grootste vaat stralend schoon. Was af met soda, er beslaat geen zuiverder en goedkoper reinigingsmiddel. Strijd tegen de duurte en corruptie. President Peron van Argentinië heeft Woensdag een beroep gedaan zich aan een te sluiten, daar het land zich ge plaatst zag voor een grote aanval van binnenlandse vijanden op economisch, politiek en sociaal gebied. „Wanneer Ik van gevoelen ben, dat ik niet langer door werkelijke mannen gesteund wordt, zal er heengaan", aldus voegde Peron er aan toe. De Argentijnse president waarschuw de, dat, indien, de maatregelen der re gering tegen de duurte en de prijsop drijving niet het gewenste resultaat zouden hebben, het leger hem te hulp zou komen. Zij die meer dan de offici ële prijzen betaalden waren even schul dig als de profiteurs. „Ais gij bestolen wordt, is dat niet mijn schuld. Ik ben niet voldoende politie om toezicht te houden op 18 millioen mensen". Presi dent Peron verzekerde, dat de dieven naar de gevangenis zouden gaan, „zelfs mijn eigen vader, als hij onder hen zou worden aangetroffen". (De Argentijnse regering heeft de prijzen van vele artikelen vastgesteld. Zij, die woekerwinsten maken, stellen zich bloot aan zware boeten en gevan genisstraf tot maximaal drie maanden). Woensdag ls bekend gemaakt, dat maatregelen zijn genomen tegen 31 bak kers, die te hoge prijzen rekenden. Dr van Itterzon voor de Schoolraad: (Van onze speciale verslaggever). „Nu het rumoer rondom Hardegar(|p is verstild en daar binnen afzlenbara tijd een Chr. school zal worden gesticht, is toch de vrede nog niet geheel teruggekeerd. Sommige vrienden zien een onderscheid tussen de huidige on- derwijswetgeving krachtens welke de schoolvereniging te Hardegarjjp haar wens verkreeg en de ideale situatie. Tot mijn persoonlijke vreugde wil men blijkbaar meer samenwerking en beoogt men interkerkelijke contacten to leggen tussen de diverse schoolinstanties. De Schoolraad heeft deze somen* werking sinds zijn oprichting altijd begeerd en gezocht'*. Met deze woorden begon dr G. P. van Itterzon gisteren de rede, waarmee hij de aldaar gehouden algemene vergadering van de Schoolraad voor de Scholen met de Bijbel opende. Enige huizen brandden uit, toen een zware tankauto, geheel gevuld met olie, bestemd voor straalmotoren, ont plofte en in brand geraakte in een van de straten van het dorpje Lamboum in Berkshire (Engeland). De wagen de chauffeur had waarschijnlijk de macht over het stuur verloren reed met zeer grote snelheid, ramde twee winkelhuizen, kwam weer op de rijweg terecht, doch sloeg daar over de kop, explodeerde en geraakte in brand. Brandende olie regende neer op de huizen in de omtrek van het ongeluk, waarvan vele strooien daken hebben. De chauffeur kwam bij het ongeluk om. De foto toont de ravage na het ongeluk. Leden van de brandweer zijn nog bezig aan het blussingswerk. De telefoonlijnen worden hersteld. Dr van Itterzon herdacht in zijn openingswoord het overlijden van oud minister mr J. Terpstra. Daarna ging hij in op het schoolprobleem, zoals dat tegenwoordig weer door enkelen aan de orde wordt gesteld. Daarbij grijpt men graag terug naar de klaasiek- gereformeerde periode van de Vader landse Kerk, toen er tot op zekere hoogte een organische verbinding be stond tussen Kerk en Staat, hoewel men de geschiedenis in dit opzicht niet moet idealiseren. Toen verlangden de vaderen duidelijk, dat er overal scholen gesticht zouden worden, waar de kin deren niet alleen in taal en wetenschap, maar ook in „de Christelijke catechis mus" onderwezen zouden worden. Deze eis kon gemakkelijk worden gesteld, daar de gereformeerde kerk een be voorrechte positie had. Sindsdien is er onder de invloed van de revolutie ech ter veel veranderd. ONMOGELIJKHEID, In een neutrale staat, zoals wij die thans hebben, is echter een Chr. staats school een volstrekte onmogelijkheid, aldus dr van Itterzon. Met een hoog idealisme komen we geen stap verder en de voorstanders van de Chr. staats school moeten maar eens duidelijk ma ken, hoe zij Nederland en zijn staats bestel binnen een mensenleeftijd in Protestantse, Gereformeerde zin den ken te herkerstenen. Overigens is het nuttig eens naar Hoedemaker te luisteren als hij 't heeft over de roeping van de Overheid t.a.v. het onderwijs. Met instemming citeer ik hem, als hij zegt dat die roeping hierin bestaat, dat zij de ouders in staat moet stellen hun plichten op dit terrein te vervullen en dat het stichten van scholen zo veel mogelijk aan par ticulieren moet worden overgelaten. EERLIJKE DISCUSSIE. Hij achtte „nu de kruitdamp om Hardegarjjp enigszins is opgetrokken" de tjjd gekomen om deze zaken in een open en eerlijke discussie te bespreken. Als basis zullen hierbjj kunnen dienen de conclusies van de in 1947 op Birk- hoven gehouden „Grondslagen-confe rentie", waaraan ook topfiguren uit de Ned. Herv. Kerk hun fiat hébben ge geven. Trouwens, ook de nieuwe Kerk orde gaat voorshands niet uit van een gekerstende natie In Protestants-Gere- reformeerde zin, aldus dr van Iitterzon. Aan apostolaat en kerstening zjjn o.i. in de Ordinantiën 4 artikelen gewjjd. H ij zien de Chr. school als een roeping en opdracht en als een instrument, waarin wjj als medewerkers Gods kunnen werken. Klaagt een vriend en broeder over de ontkerstening, wij zijn bereid mede te werken om meerdere Chr. scholen te doen verrijzen en om deze scholen steeds weer de wekstem te laten ho ren ook in het schijnbaar kleine ge trouw zjjn. Maar aan het bestaans recht van de scholen met de Bijbel twijfelen wij tot geen prijs. En wil men andere scholen gaan kerstenen, zullen wjj dat toejuichen, mits het geen leus blijft en de gedachten van dr Hoede- maker niet worden vergeten, aldus dr van Itterzon. ACTIVITEITEN. De secretaris-penningmeester, mr J. J. Hangelbroek, deelde mee dat thans 1877 scholen bij de Schoolraad zijn aangesloten. Voorlopig zal geen speciale inzameling worden gehou den voor door de ramp getroffen scholen. Mocht dit toch nodig blijken, bij de afwikkeling der schadever goeding, dan zal bij de Unie-collecte 1953 een speciaal beroep op ons volk worden gedaan. Een wettelijke regeling van liet kleuteronderwijs is dringend nodig. Hopelijk zal het betreffende wetsont werp in het komende jaar behandeld worden. Het Chr. buitengevv. lager on derwijs ontwikkelt zich, maar hier is nog een grote achterstand in te halen. Op het terrein van het voortgezet ge woon lager onderwijs moet het Chr. volksdeel een veel grotere activiteit gaan ontwikkelen. Tenslotte deelde mr Hangelbroek nog mede, dat op initiatief van de Ver. van Chr. Onderwijzers een commissie is ingesteld, die de vraag onder ogen moet zien of en in hoeverre de uit werking van de wet op de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie ook con sequenties heeft voor de organisatie vorm van het Chr. onderwijs. SCHOOL EN BIJBEL. In de middagvergadering gaf drs D. Fokkema te Overveen, directeur van de Da Costa-kweekschool te Haarlem, enkele „Gedachten over de betekenis van de Bijbel voor de leerstof en me thode der Chr. school". Hij wilde het hierbij niet over de methodiek der „leervakken" hebben, doch hij bezag de gehele leerstof als aspect van de be moeiingen met de kinderen op de Chr. school. Tegenover het naturalisme en het idealisme stelde hij het Bijbels realisme, want de Christen moet met een open oog voor de werkelijkheid de noden en mogelijkheden die er zijn onder ogen zien en gaan op de door God in Zijn Woord gewezen weg. Deze gedachten paste hij tenslotte toe op de leerstof en de methode bij de opvoeding op het ter rein van de arbeid, de gemeenschap, de cultuur, de staat en de Kerk. De heer Fokkema beklemtoonde, dat de school ook niet mag zwijgen over de vraag stukken van het gezin en van de sexualiteit. Op dit terrein is nood en liggen vragen bij de jeugd en de Chris ten-opvoeder mag zich voor deze nood niet blind houden. Franse hulp aan overstromings slachtoffers. Woensdagavond is te Parijs bekend gemaakt, dat in Frankrijk een bedrag van bijna zevenhonderd millioen frank, dat is zeven millioen gulden, bijeen is gebracht. Er is ruim tienduizend ton goederen naar Nederland gezonden. Franse ge en andere instellingen ln totaal 32 Nederlandse dor pen geadopteerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 6