Nederland moef bestuurd worden als een christelijke staat in protestantse zin. Amerika wil bewapening over 20-30 jaar verdelen STALEN ZENUWEN. Zestien nationaliteiten in de vijfde Tulpenrally e* Algemene vergadering van de G. HU Belangwekkende rede van de heer Tilanus te Amsterdam* Atoombom en lange afstandswapens krachtig beletsel tegen agressie Andi Aziz tot 14 jaar met aftrek veroordeeld KERK VAN MARKT en veiling DE BEURS NOTEERDE GISTEREN Donderdag 9 April 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Op de gistermorgen in Krasnapolsky te Amsterdam begonnen alge mene vergadering van de C.H.U. heette de voorzitter, de heer H. W. Tilanus allereerst de ministers prol. dr W. J. Kernkamp en ir C. Staf en ook de vertegenwoordiger van de Duitse christen-democratische unie welkom. In zijn openingsrede ging de heer Tilanus de gebeurtenissen na van de zevenmaandse bestaansperiode van het huidige kabinet in regering en volksleven. De ramp san 1 Februari aldus de heer Tilanus betekende voor ons volksleven ook in financieel opzicht een slag, waarvan de gevolgen nog niet zijn te overzien. Het is daarom te begrijpen, dat de regering inziet dat de watersnood 1 och voor het Rijk zeer zware financiële verplichtingen zal mede brengen, zodat een definitief financieringsplan slechts kan worden opgemaakt, als rauw bekend is hoeveel de u' in totaal zullen bedrr w at ons bij alle zorg en smart over deze ramp toch wel bijzonder heeft getroffen, dat zijn twee dingen: Dat is in de eerste plaats de grote saam horigheid, die er gelukkig nationaal en internationaal, bij veel verschil van opvatting overigens, toch nog bestaat. De internationale hulp en het internationale medeleven stem den tot grote dankbaarheid, maar ook de nationale offervaardigheid en saamhorigheid, het gevoel van een heid des volks en de plicht elkaar te helpen, kwamen in die dagen en we ken van de ramp op treffende wijze tot uiting. In zulke omstandigheden weet Nederland zich gelukkig één. Dan vallen als 't ware politieke en godsdienstige en andere verschillen weg. In de tweede plaats heeft ons be moedigd en verkwikt: het warme, menselijke medeleven van ons vorstenhuis. De laatste verkiezing heeft ons op nieuw geleerd, dat ook bij het stelsel van evenredige vertegenwoordiging, dat wij in ons land sinds 1918 kénnen, poli tieke verschuivingen, zelfs zeer belang rijke, mogelijk zijn. De heer Tilanus herinnerde aan re acties van de K.V.P. en de P. v. d. A. op de verkiezingsuitslag en aan de re cente polemiek tussen deze beide par tijen. Hij noemde de openingsrede van de heer Vorrink een felle aanval op de K.V.P. Het verwijt was, dat de K.V.P. de strijd tegen het humanisme zou ge bruikt hebben tot bestrijding van de P. v. d. A. en tot versteviging van de R.K. eenheid. kabinetsformatie, Er is op het laatste P. v. d. A.-con- gres nog iets gezegd, dat ik althans voor de Christelijk-Historischen als on juist wil afwijzen. De heer Vorrink schreef de lange duur van de kabinets formatie toe aan het streven van de uiet-socialistische partijen om het ver schijnsel van de politieke aardverschui ving bij de laatstgehouden verkiezing zoveel mogelijk te verdoezelen. Twee opmerkingen, a: Wanneer men van politieke aardverschuivingen bij de laatst gehouden verkiezingen ten aan zien van de niet-socialistische partijen wil spreken, dan ontken ik niet, dat de K.V.P. percentsgewijze achteruit ging en evenmin dat de Anti-Revolu tionairen niet alleen percentsgewijze i. aar ook in stemmenaantal een pijnlijk verlies hadden te incasseren. Met de Christelijk-Historischen ligt het anders. Daar was wel percentsge wijze een gering verlies van 0.27 pCt, maar er was een stemmenwinst van 22.949 stemmen. Het verwijt kan dus de Christelijk-Historischen niet tref fen. b: Het Is ook zakelijk niet juist. De lange duur van de kabinetscrisis waaraan wjj ons allen geërgerd hebben is hieraan toe te schrijven, dat Irac ties bepaalde eisen gaan stellen om trent zetelverdeling en persoonskeuze. C jbeurt dat, dan wordt de taak van de door de Koningin aangewezen for mateur een onmogelijke. Ik acht deze inmenging in het werk van een for mateur ook staatsrechtelijk onjuist, zo als ik in de Tweede Kamer heb uit eengezet. Het heeft ons leed gedaan, dat bij de kabinetsformatie minister Mulde- rije door de verschuivingen in het kabinet zijn departement niet heelt kunnen behouden. Nu de Anti-Revo lutionairen bereid waren in het ka binet mede zitting te nemen en mede regeringsverantwoordelijkheid te dra gen hetgeen mij van harte heelt verblijd waren verschuivingen te verwachten. Gaarne hadden wij mr Mulderije op Justitie terugzien. BUITENLAND. Over de redevoering van Malenkof na de dood van Stalin, steide spreker de vraag: Zijn er bemoedigende te kens? Het zou ons van harte verblijden wanneet- het waar zou zijn. Na aandacht te hebben geschonken aan het vluchtelingenvraagstuk zei de heer Tilanus „Moge het Koninklijke woord (in de brief van Koningin Juliana aan president Eisenhower) weerklank in vele harten vinden, bovenal bij hen, die daadwerkelijk steun kunnen ver lenen om dit probleem in zijn totali teit aan te vatten ter bevordering van de vrede en ter leniging van onnoemlijk veel leed". GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN Sprekende over de C.H.U. en de ko mende gemeenteraadsverkiezingen zeide de lieer Tilanus, dat eeu goed bestuur van de gemeenten vau de allergrootste betekenis is. „De candidaatstelling geeft in de verschillends partijen, en hier en daar ook wel bij ons, soms aanleiding lot wrijving. Dat is begrijpelijk. Kiezers en gekozenen staan dicht hij elkaar en kemrrn eikaar, waarduor het oordeel over personen soms scherper wordt ge steld. 3k hoop, dat men waar zich wrij vingen voordoen, daarover heen kan zien. Hei gaat tenslotte niet om per sonen, ai is de persoonskeuze zeer be langrijk, maar om beginselen en dragers daarvan". Na de leden te hebben herdacht, die de pa. tij door de dood ontvallen waren vervolgde spreker: „Het jaar 1953 is er een dat herinne ringen oproept. Allereerst, dat 100 jaar geleden m Nede.iand de bisjCnoppenjke hiërarchie werd ingestelu, wem reit in P.v.d.A.-beschuldiging afgewezen deze maand door onze Rooms-Katholie- ke landgenoten zal worden herdaent on der de benaming „100 jaar kromstaf" Dit roept herinneringen op aan 1853 en de bekende April-beweging van dat jaar". De heer Tilanus citeerde hierna en kele passages uit een op 13 en 18 April 1853 in de Tweede Kamer door Groen van Prinsterer e.o. gehouden interpel latie in verband met de uitvoering van de bisschoppelijke hiërarchie. „Er was in ons land toen volstrekt niet alleen verzet bij Protestanten. Ook in Roomse kringen zelf was men niet zo enthousiast als nu 100 jaar later het geval is. Men vreesde o.a. voor de benoeming van Italiaanse bisschoppen, zoals die in België waren. Ook van oud-Katholieke zijde kwam ernstig verzet. De volko men lijdelijkheid van de regering acht te Groen van Prinsterer en miskenning van de aard der Kerk van Rome en van de roeping der Nederlandse rege ring. En zijn grote bezwaar was, dat aan de Roomse Kerk meer vrijheid was gegeven dan aan de Hervormde Kerk was toegestaan. Een motie werd in de Kamer aangenomen. De koning gaf het Kabinet Thorbecke ontslag en het Ka binet van Hall trad op. De gevaren, die men van verschillende zijden vrees de, zijn gelukkig niet gekomen. Maar het Protestantse bewustzijn was wak ker geschud, en dat is en blijft nodig. Wij hebben als Christelijk Histo rische nimmer uit het oog te verliezen, dat zoals in ons be ginselprogram staat in overeen stemming met de historische ont wikkeling van het christendom op Nederlandse bodem Nederland be stuurd moet worden als een chris telijke staat in protestantse zin". Als derde en laatste noemde de heer Tilanus de overneming van de macht in Duitsland door Hitler c.s. in 1933, nog slechts 20 jaar geleden, en het geen daarvan voor Duitsland en de wereld de gevolgen zijn geweest. „Wie daarover nadenkt beseft van welk een diep ingrijpende betekenis politiek en staatkunde zijn. Dan is lauwheid op dit gebied toch eigenlijk ontoelaatbaar". I ACTUELE ZAKEN. Spreker vervolgde: „Het komende jaar plaatst ons weer voor moeilijke vraagstukken, internationaal zijner Europese integratievragen, de door werking van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap en straks het ver drag van de Europese Defensiegemeen schap, een zaak van diep ingrijpende betekenis. Nationaal zijn er financiële en economische problemen, neergelegd in enkele regeringsnota's over huur- verhoging, belastingmaatregelen en in dustrialisatie. Dit laatste raakt de vraag: hoe verschaffen we op de duur aan de gloeiende bevolking voldoende arbeidsmogelijkheid. Deze vragen zullen de eerste maan den de Nederlandse politiek beheer sen en het is onze plicht daarover ern stig na te denken, aldus de heer Tilanus, die hieraan toevoegde, dat hij zich nog niet verstoute over deze ingrijpende plannen reeds nu een gedocumenteerd oordeel uit te spreken. Hij besloot zijn rede met het voorstel het volgende te legram aan H.M. de Koningin te zen den: „De Christelijk-Historische Unie in jaarvergadering bijeen, met eerbied en dankbaarheid gedenkend hoe Uwe Ma jesteit met warminenseljjke gevoelens medeleeft met de door dé waterramp getroffenen, en hoe Uwe Majesteit vol zorg het pleit voert voor de verdrevenen van huis en haard in de wereld, die ook hunkeren naar vrede, vrijheid en wel vaart, bidt Uwe Majesteit en haar Huis Gods onmisbare zegen toe". Geheimzinnige smokkelaffaire bij Koewacht. In de nacht van Zaterdag op Zon dag j.l. werd door douane-beambten i in de Karnemelkpolder nabij Koe- wacht een aantal personen aangetrof fen, die poogden clandestien koeien naar België uit te voeren. Nadat door de beambten was gesommeerd om halt te houden, is door hen het vuur geopend. Toen 's Zondagsmorgens een grensbewoner een onderzoek ging in stellen op zijn landerijen, vond hij tot zijn verbazing het lijk van de 45- arige arbeider B. v. D. uit Wachte- beke (België), die bij nader onder zoek ter plaatse, aan een hartverlam- ning overleden is. Wielrijder door auto aangereden. Op de kruising Rijksweg bij 's-H. Arendskerke, achter het viaduct, is gisteren de heer M. Almekinders uit Middelburg, die in zijn auto uit Goes kwam en linksaf wilde slaan naar 's-Heer Arendskerke, in botsing ge komen met de uit de richting Mid delburg naderende wielrijder Koole uit Kruiningen, Laatstgenoemde werd door de auto gegrepen en liep een :ware hersenschudding en een been- reuk op. Waar zijn onze schepen*^ Wanneer men, zoals deze man, behoort tot de arbeiders, die verantwoordelijk zijn voor het onderhoud van de Clifton Suspension Bridge, die zijn boog 110 meter boven de rivier de Avon te Bristol spant, moet men stalen zenu wen hebben. Ons „fotomodel" heeft blijkbaar in het geheel geen last van zijn zenuwen, misschien is het bij hem wel een kwestie van „alles went"! De brug zal worden versierd met duizenden gekleurde lampjes, die sullen bijdragen tot de feestvreugde tijdens de kroning. Wordt de Crisisjaar-politiekverlaten? Volgens berichten uit Washington heeft de Amerikaanse regering 'n nieuwe oplossing uitgewerkt voor de verdediging van West-Europa. Hierbij zon niet meer gestreefd worden naar een maximale militaire paraatheid voor een bepaald critiek jaar in de naaste toekomst, maar naar verdeling van de militaire voorbereidingen over een periode van 20 tot 30 jaar. Tot dusver werd als het critieke jaar genoemd 1954. Verwacht wordt, dat de minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dillles, dit plan ter tafel zal brengen op de bijeen komst van de Noordatlantische raad, die op 23 April a.s. te Parijs zal begin nen. Hij zou dan tevens meedelen, dat Amerika van plan is de raming van de uitgaven na oplossing van het Ko reaanse conflict te verlagen. Volgens diplomatieke functionarissen bestaat al twee jaar de neiging om van de „crisis-politiek" af te stappen. Navo-functionarissen te Parijs zijn van oordeel, dat Amerika en de Navo-bond- genoten beter niet kunnen streven naar een zodanige militaire kracht, dat een communistische aanval in West- Europa zou kunnen worden afgeslagen. Wel practiseh uitvoerbaar zou zijn een strijdmacht op te bouwen die, gesteund door een vastbesloten burgerbevolking, voldoende is om het Kremlin te doen De bloeiende bollenvelden lokken 250 equipes zullen in zeven verschillende steden starten. Nog steeds komen bij het secretariaat van de organisatoren der 5e inter nationale Tulpenrallye inschrijvingen binnen. Voorts is het bekend, dat enkele equipes telefonisch of telegrafisch toegezegd hebben deel te nemen, maar de officiële papleren zijn nog niet ontvangen. Per 4 April waren de inschrijfformulieren van 238 teams door het secretariaat gecontroleerd en in orde bevonden. Men neemt aan, dat dit aantal nog tot bijkans 250 equipes zal stijgen. Van de 238 equipes blij kt precies de Saar en Indonesië, elk met 2 equipes en tenslotte Hongarije, de Veïenigde Staten, Portugal en Oostenrijk, elk met 1 inschrijving. Het spreekt wel vanzelf, dat Den Haag als startplaats het meest geliefd is. 129 tulpenrallye-rijders zullen in de nach' van 26 op 27 April uit de resi dentie vertrekken. Londen heeft 27 equipes om te starten, Brussel 28, Hamburg 18, Parijs en Stuttgart bei den 9 en Bazel 7. Eén equipe heeft nog niet definitief gekozen uit welke stad men de reis van omstreeks 3000 km. zal beginnen. helft uit het buitenland afkomstig te zjjn, wel een bewijs hoe sterk de in ternationale Tulpenrallye bü de sport liefhebbers in andere landen reeds is ingeburgerd. Niet minder dan 16 natio naliteiten zijn in de jubileum-rallye vertegenwoordigd, te weten Engeland, Frankrijk, Duitsland, Italië, Denemar ken, Zweden, Noorwegen, België, Zwitserland, Saar, Indonesië, Portugal, Oostenrijk. Verenigde Staten, Honga rije en Nederland. Het Engelse contin gent is na het Nederlandse verreweg het grootst. Niet minder dan 61 teams zullen de Engelse kleuren verdedigen, waarvan natuurlijk een belangrijk aan tal Londen als startplaats heeft geko- Op de derde plaats staat Duitsland met 12 teams, dan komt Frankrijk met 11, België met 8 en Denemarken met 7 equipes. Zweden en Zwitserland heb ben elk met 4 tearns ingeschreven, ver volgens komen Italië, Noorwegen, BORNEMANN MELDDE ZICH. Dr Friedrich Karl Bornemann, voor malig districtsleider van de Hitler- jeugd, die door de West-Duitse autori teiten gezocht werd in verband met het beweerde nazicomplot van dr Werner Naumann, heeft zich Dinsdag in overeenstemming met zijn eerder gedane kennisgeving by het federale oppergerechtshof te Karlsruhe gemeld, hij is in bewaring genomen. Bornemann hield zich sedert Januari, na de arrestatie van Naumann en zes andere voormalige nazi's, verborgen. De zaak tegen Naumann e.a. is on- angs door de Westduitse autoriteiten overgenomen. TENTOONSTELLING IN HET MAURITSHUIS. Dinsdagavond is in het Mauritshuis te Den Haag de tentoonstelling „Maurits de Braziliaan" geopend. De expositie is ge wijd aan het tijdvak, waarin Johan Mau rits van Nassau-Siegen gouverneur was van de landstreken in Brazilië (1637- 1644), alsmede aan de zaken, die ver band houden met het Mauritshuis, waar van hij de bouwheer was. De minister van Binnenlandse Zaken prof. Beel ont ving de talrijke gasten en hield namens zijn ambtgenoot van O.K. en W. een korte inleiding. Het lag in de bedoeling, dat de expo sitie geopend zou worden door Prins Bernhard, doch Z.K.H. was door ziekte verhinderd. Het was de Braziliaanse ge zant by ons Hof, de heer J. de Sousa Leao, die in zijn plaats de opening ver richtte. Hij herinnerde daarbij aan het vele, dat Maurits gedaan heeft teneinde Brazilië tot ontwikkeling te brengen. In de eerste zes dagen van April zijn 92171 Oostduitse vluchtelingen per vliegtuig uit West-Berlyn naar West- Duitsland vervoerd. beseffen dat een invasie te kostbaar zou worden. Op grond van de huidige aanwijzingen zou het verantwoord voorkomen, dat Amerika zqn militaire voorbereidingen omschakelt op lange termijn, hetgeen een vermindering van de kosten be tekent. Sommige deskundigen zjjn van me ning, dat de omstandigheid, dat Ame rika in geval van een nieuwe wereld oorlog onmiddellijk met atoomwapens en andere wapens voor de lange af stand kan terugslaan, een krachtiger beletsel voor agressie zal zjjn dan een strijdmacht, die de Navo-bondgenoten in het veld zouden kunnen brengen. De krijgsraad te Djocja heeft in zijn zitting van Woensdagmorgen Andi Abdul Aziz ot 14 jaar met aftrek veroordeeld. De auditeur militair had 16 jaar met aftrek ge- eist. Aziz deelde mede, dat hij zich als militair zou neerleggen by het van hogerhand gevelde vonnis. Tegenover de pers verklaarde hy, dat hq niet in hoger beroep zou gaan, maar de pre sident gratie zou vragen. Na beëindi ging van zijn straf, zo deelde hy mede, wil hij in het leger blqven. Bq het uitspreken van het vonnis zeide de rechter, dat als verzachtende omstandigheid in aanmerking was ge nomen, dat destqds de staat van oorlog en beleg in Oost-Indonesië niet van kracht was, voorts, dat verdachte in een Nederlands milieu was opgevoed, waardoor hij vervreemdde van de op bloei van de Indonesische nationaliteit, dat hy door de federalisten en voor aanstaande leden van het K.N.I.L. was beïnvloed en tenslotte, dat verdachte het ten laste gelegde eerlijk bekende. Volgens het vonnis gold als bezwarende omstandigheden, dat Aziz een militaire opstand ten uitvoer legde, enkele ma len weigerde gevolg te geven aan de oproep naar Djakarta te komen. In subordinatie pleegde, actie voerde kort na de souvereiniteit-overdrac'nt, toen de A.P.R.I.S. juist tot taaie had de vei ligheid te handhaven en dat hij de naam van Indonesië in de internationale we reld besmeurde. De rechter herinnerde in dit verband aan de uitspraak van mr van Kleffens in de Veiligheidsraad, dat duizend sultans Indonesië niet veilig konden maken. De rechter verklaarde voorts, dat hetgeen Aziz deed even erg was als hetgeen Westerling in West-Java deed, al verklaarde Aziz ook, dat er tussen beide gebeurtenissen geen verband be stond. De rechter sprak als zqn me ning uit, dat vtrdachte op de hoogte had moeten zjjn van het streven om de beweging van Westerling uit te brei den tot Oost-Indonesië. Beroepingswerk. Ned. Herv. Kerk. Benoemd tot hulppr. te Apeldoorn, J. J. C. Karres, a.s. em. pred. aldaar, die deze benoeming ook aannam. Beroepen te Huizen (N.-H.), A. Klein Kranenburg te Kootwqk; tot hulpprediker te Soesterberg-Huis ter Heide-Den Dolder, K. W. Kansil te Biithoven, oud-legerpredikant in In donesië, die deze benoeming ook aan nam; te Nqverdal, toez., A. M. v. d. Vlugt te Steenwqk, pred. voor buiten - gew. werkzaamheden. Aangenomen naar Losdorp (G.), H. Rietberg, vic. te Emmen; naar Hur- wenen, toez., J. G. M. Mees, cand. te O.-Souburg; naar Vught, toez., G. Nutbey te Wilhelminadorp. Bedankt voor Nieuw-Lekkerland, toez., B. Haverkamp te Veen (N.-Br.); voor Zandvoort, D. E. van Krugten te Soest; voor Lienden. W. Hop te Renswoude. Geref. Kerk. Beroepen te Maasdijk, Joh. P. Boer te Zwartebroek; te 's-Gravenhage- Oost (voor de arbeid onder de gede tineerden in de inrichtingen van Ju stitie te 's-Gravenhage-Schevenin- g'en), P. de Jong, pred. in algemene dienst te Zwolle, die dit beroep ook aannam. (Door dit beroep wordt ds de Jong in overeenstemming met het besluit van de Generale Synode naar artikel 13A 2e alinea van de K.O., verbonden aan de kerk binnen wier ressort hij zijn arbeid verricht); te Toren to (Ontario, Chr. Reformed Chuch), H. W. Kroeze te Oenkerk; te Winschoten, L. Zwanenburg te Oud-Schoonebeek. Aangenomen naar Neede, J. Wessel, cand. te Leiden, die bedankte voor Oldemarkt, Roosendaal, Westeremden, Witmarsum en voor Zevenhuizen (Z.-H.). Geref. Kerk (art. 31 K.O.) Beroepen te Eindhoven, J. Kok te Leerdam; te Middelburg, H. Scholte te Nieuwleusen; te Utrecht, vac. H. J. Schilder, P. K. Keizer te Groningen. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Groningen, 2e pred. pl., D. H. Biesma te Hoogeveen en Joh. Prins te Amsterdam-West. Bedankt voor Haarlem-C., J. P. Geels te Rotterdam-C.; voor Artesia Californië), Old. Chr. Reformed Church, 'C. Smits te Sliedrecht. Na de oorlog hadden zich 7.000 Fransen te Kehl, de Duitse stad aan de Oostelqke oever van de Rijn, tegen over Straatsburg, gevestigd. Dinsdag zqn de laatste Fransen weer vertrok ken, daar de stad, volgens een in 1947 te Washington gesloten overeenkomst, weer onder Duits bestuur is gekomen. KERKSCHEURING. In de Geref. kerk onderh. artikel 31 K.O. te Gameren, die volgens het jongste jaarboekje 201 zielen en 93 belijdende le den telt, is een scheuring uitgebroken. Ongeveer 25 leden hebben zich aan de gemeente onttrokken en komen al ver schillende weken op een avond in de week samen in de kleuterschool te Ga meren waar dan een Chr. Geref. predi kant voorgaat. De eerste weken was dit ds H. C. v. d. Ent van Werkendam en vo rige week ds C. Smits van Sliedrecht. HAVEN VAN VLISSINGEN. Aangekomen 7 April: KONINGIN EM MA v. Hoek van Holland; EQUATOR v. Antwerpen; ALDEBARAN v. Antwerpen. Vertrokken 7 April: QUIRINA n. Ant werpen; EQUATOR n. Malmö; 8 April: ALDEBARAN n. Hamburg. Gepasseerd naar Antwerpen 7 April: ESSO ROTTERDAM v. Bay town; NïEU- WEHAVEN v. Kopenhagen; ARNEDIJK v. New York; ATT. S. v. Rotterdam. 8 April: FRANKA n. Rotterd.; LEUVEN HAVEN v. Rotterd.; WILLEMSTAD van Dover; GANIMEDES v. Bremen; CARI- NIA v. Djeppe. Gepasseerd van Antwerpen 7 April: ELJO n. Nordenham; 8 April: NARWAL n. Zee; ALSIONE n. Rotterdam; KOR- TENAAR n. Dublin; NOORDERHAVEN n. Belfast; TRITON n. Garston; TEIRE- SIAS n. Londen. GOES, 7 April. Exportfruit Goud- reinette I gr. 40.55; I 31.7032 II 19; Jonathan A 60.20; B-C 46.80; I gr. 54; I 42.90—43.70; II 23.60; Golden Deli cious A 72 BK 54.90; I gr. 66; I 42.90; II 22. Verpakt fruit: Jonathan A 62. Hard fruit: Jonathan 1940; Golden Delicious 14—46; Ziire Bellefleur 719; Bramley 11.70; Gieser Wildeman 19 - 30; St Remy 8.5015; Pondsperen 7. 10. Alles in guldens per 100 kg. GOES, 8 April. Kropsla 12—18; Veld sla 1022; Stoofsla 3049; Rabarber 13— 21; Spinazie 5455; Uien 1821; Witlof 2547; Peen 17; Prei 41—43; Spruiten 4958; Rode kool 16; Bloemkool 2458. Alles in guldens en per 100 kg. Radijs 10 13; Selderij 78 per bos. TERNEUZEN, 8 April. Sla B 15.60— 17; C 12.90; Radijs 1416; Aardappe len Furore 11.50; Kroten 5; Peen 311; Prei 4146; Rabarber 23—26; Spinazie 64; Uien 35; Witlof I 42-A6; II 16—39; Bramley Seedling F 5; Keuleman's 7 15; Zoete appel F 9; Comtesse de Paris F 3; St Remy 1415; Peren 11. AARDAPPELBEURS. ROTTERDAM, 7 April. Kleiaard- appelen- 35 mm opwaarts; Eigenheimers 1516; Bintjes 1314; Bevelanders 1415; Furore 1313.50; Alpha's 10.50 11; Rode ster 1415.50; Zandaard- appelen 35 mm opwaarts Voran 8.85; Industrie 8.85; Wilpo 8.85; Noordeling 9.50; Voeraardappelen 4,254.50. Prij zen berekend per honderd kg op de handelsvoorwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappe len op wagon, schip of auto. VEEMARKT. ROTTERDAM, 7 April. Aanvoer in totaal 5627. Vette koeien en ossen 900; Gebruiksvee 1469 (514); Vette kalve ren 20; Graskalveren 112 (13); Nuch tere kalveren 2430; Varkens 471; Paarden 87; Veulens 15; Schapen of lammeren 63; Weide/zuiglammeren 10; Bokken of geiten 50. Vette koeien 282—290; 270—278; 220—230; Vette kalveren 280—290; 270—280; 240—260. Graskalveren 380; 330; 260. Nuchtere kalveren 44; 42; 38. Varkens (lev. ge wicht) 189; 187; 185. Exportvarkens 200; 195; 185. Schapen 130; 110; 90. Lammeren 100; 90; 70. Kalfkoeien 1220; 1000; 880; Melkkoeien 1220; 1000; 880. Vare koeien 825; 725; 680. Vaar zen 875; 775; 675. Pinken 575; 500; 400. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Heden overleed tot onze diepe droefheid zacht en kalm na een smartelijk, langdurig, geduldig gedragen lijden onze lieve vrouw en zorgzame moeder GEERTRUIDA KASSE—VADER in de leeftijd van 36 jaar. JOHs L. KASSE. RIE. RIEN. HAN. Kleverskerke, 7 April 1953. SJ-OTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door d« AMSTERDAMSCHE BANK N.V., GOES. Nederland 1947 95% 95% Dollarlcniiig 1947 95% 95% Invest. Certif. 97 97% Ned. 1962/64 cum 97% 97% Grootboek 1946 3% K. Olie 1950 109% 110% Cult. H. Ind. Bk 53% 52 Ned. Handel Mij 15654 153% Nat. Handelsbank 114% 113% A.K.lX 159% 159% Bcigh's Jurg. 267% 267% Berk-el's Patent 103 Poker 103% 103 Gelder oZnen 149% 149 Calvé Delft 117 117 Kon. Hoogovens 154% 151 Ned. Ford 196% 198% Ned. Kabelfabr. 207 205%I. Philips" Gleeil. 154% 154% Do 6 cum. pref. wd. 139% 138 Unilever 184% 183% Wiltou-Fijenoord 172 170 Biliton I rubr. Biliton II rubr. 173 173 Dordtsche Petr. 286% 287% Dito, pref. 295% 296% Kou. Olie 308% 309% Dito, onderaand. Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubbei Kendeng Lemboe Oost 'Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. lijn Jav. Ch. Jap.lijn Kon. Boot Kon. Paketvrt Kon. R'ott. Lloyd Ned. Sell. Unie Ommeren"?» Sch.vrt Java Cult. St.v. Mij Ncd. H.V.A. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij Seuembali Aniitënl. Bank Escompto Bank Rotterd. Bank Twentsche Bank Overzeese Gas 306% 307% Borneo Sumatra 107% 106% 477% 479% Am. Radiator 15 15% «8% 92% 88% Am. Smelting 37% 37% 91 Anaconda Copper 38% 38% 97% 97B Deli Mij Müller Co 83% 8.1% 71 71 173 172% 3011 Bet hi. Steel 49% 49% 77% 100 100 Chrysler 76% 44L 42L Ford Canada 144% 145 General Motors 59% 00'4 Hudson Motor 14% U% 41% 123 123' Intern. Nickel 41 115% 115% 124% Kennecotl 70% 71% 123 Rep. Steel 46% 47% 125% 125% 153% Stand. Brands 27 27% 152 North. Am. 21% 21% U.S. Steel 37% 38 145 146 Cities Service ~- 85% 98% 100 Midcont. Oil 58% 59% Cont. Oil 55% 55% 17% 17% Philips Oil 62 62% 111 ill Shell Union 68 67% 75 75% Tide Water 23% 24% 161 158 Baitimoie 25% 68% Miss. K. Texas 159 155% New York Centr. 20% 21% 156L 152 Canadian l'ac. 29 29% 87% 89% Pennsylvania 21% 21%

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5