IN KOREA WORDT HARD GEWERKT AAN DE UITLEVERINGSPLANNEN Uw kinderen - Waarheen Blijde dag voor de kinderen in Zierikzee Mr Keuning; Burgemeester van Zierikzee maakte misbruik van het gezag Maar in de Algemene Vergadering van de V.N. boterde het nog niet erg HET DIJKGAT BI) BATH GAAT MORGEN WAARSCHlINLljK DICHT Uitspraak 13 Mei PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De toenadering tussen Oost en West In het Rampenfonds bijna 100 millioen. In de Kruininger veerhaven ligt al 2850 vierkante meter zinkstuk Jeugd Rode Kruis reikte pakketten uit 10 jaar voor Sultan Hamid. Pleidooien voor het Haags Gerechtshof Uitgave! Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Tlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 20—28 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZfcEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2441 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ135 p. maand, ƒ5.48 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per mm. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DONDERDAG 0 APRIL 1953 Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Krulningen; A. 1. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; - - irneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. J. Huijssen, Terneuzen; Op- en ondergang van Zon en Maant Vrijdag: Zon op 5.56 u., onder 19.28 u. Maan op 4.24 u., onder 15.10 u. Hoogwater Vrijdag 10 Aprilt Vlissingen: 11.15 u. 1.73 m., 23.36 u. 1.68 m. Terneuzen: 11.41 u. 1.94 m., u. m. Wemeldinge: 0.04 u. 1.24 m., 12.48 u. 1.58 m. Zierikzee: 12.34 u. 1.37 m., u. m. Aan de plannen om de zieke en gewonde krijgsgevangenen uit te wisselen is gisteren in Korea hard gewerkt. De stafofficieren van de V.N. hebben hun Noordelijke collega's voorgesteld in de neutrale zóne twee kampen in te richten, waar iedere partij haar gevangenen kan uitleveren. De Noordelijken zullen vandaag hun mening over dit uit gewerkte plan bekend maken. De onderhandelingen zijn gisteren echter niet zo vlot verlopen als men had verwacht, De Noordelijke onderhandelaars hadden mee gedeeld, dat zij 600 gevangenen, onder wie 450 Koreanen naar huis wilden sturen, terwijl de Geallieerden 5800 man wilden uitleveren. Een opmerkelijk verschil. Schout bij nacht Daniel merkte dan ook op, dat hij het aantal van de Noordelijken ongelofelijk klein vond. „Maar", zo voegde hij er aan toe, „ik heb geen reden om te veronderstellen, dat de Noordelijke onderhandelaars niet te goeder trouw handelen". IIIIIBMIlimWIlMlWIillllli Natuurlijk naai' de Chr. schooi, zo is de eerste reactie van menig argeloos lezer. En inderdaad de meeste ouders in Zeeland hebben hun roeping in dit opzicht reeds verstaan, toen in andere delen van ons vaderland, de Openbare School nog heer en meester was. Over enkele jaren hopen de oudste Chr. Scholen in Zeeland ik denk aan Goes, Middelburg, Wissenkerke, Vlis singen e.a. de respectabele leeftijd van 100 jaar te bereiken. Thans overdekt een net van Chr. Scholen ons eilandenrijk. Een 50-tal kleuterscholen, 100 lagere scholen en 11 Ulo-scholen geven aan praktisch alle Prot. Chr. ouders gelegenheid hun kin deren dit onderwijs te laten geven, dat in de lijn ligt van de eenmaal door hen afgelegde doopbelofte. En boven de Wester-Schelde zijn er slechts weinig dorpen meer, waar geen „School met de Bijbel" is gevestigd. Dë vraag is echter gewettigd, of wij hiermede aan onze roeping als Christen-ouders hebben voldaan. Gedu rende de laatste 30 jaar heeft het on derwijs aan onze grotere kinderen een ontzaglijke vlucht genomen. De maat- chappij stelt andere en hogere eisen dan vroeger en hoe men ook over de jacht naar „diploma's" moge denken, het blijft een feit, dat vele deuren voor onze kinderen blijven gesloten, wanneer een met goed gevolg afgelegd eind examen hun daartoe geen sleutel in handen heeft gegeven. En nu is het zeer te betreuren, dat vele ouders, die er niet over zouden denken hun kinderen naai' een neutrale school te sturen, maai- al te gemakke lijk genoegen nemen met een inrichting voor voortgezet onderwijs, waar de Bij bel óf een gesloten boek blijft, óf in het gunstigste geval als een bron voor algemene ontwikkeling en cultuur wordt gewaardeerd. Misschien moet ik hierbij het voort gezette landbouwonderwijs uitzonde ren dat beschikt in ons bij uitstek agrarisch gewest over vercheidene goed geoutilleerde scholen. Maar hoe staat het b.v. met het Nijverheidsonderwijs Over het gehele land vertoont het Prot. Chr. Nijverheidsonderwijs een aanmerkelijke achterstand bij de neu trale scholen in deze sector en Zeeland maakt in dit opzicht zeker geen gun stige uitzondering. Mede in verband met de noodzakelijke industrialisatie ligt hier nog een dankbaar arbeids terrein voor de industriële midden stand. Vandaag wil ik echter hoofdzake lijk Uw aandaeht vragen voor het Christelijk Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs. Hier is de ach terstand weinig minder dan ontstellend. Naar de cijfers uitwijzen en we mo gen daar onze God voor danken domineert in Zeeland nog de Prot. Chr levensovertuiging. Maar de statistiek van het aantal scholen voor V.H.M.O, zou iets anders doen verwachten, Naast 3 R.K.-scholen en minstens neutrale inrichtingen hebben we van „onze" kant alleen het Christelijk Ly ceum voor Zeeland te Goes, uitgaande van de vereniging voor Christelijk Mid delbaar en Voorbereidend Hoger On derwijs voor Zeeland. In een volgend artikel kom ik hierop nader terug. M. J.A.v.B. Het grote verschil tussen de we derzijds voorgestelde aantal vrij te laten krijgsgevangenen zat hier in, dat de Noordelijken de definitie van ernstig gewonde militairen nog al streng opvatten. Zij beloofden echter dat zjj er nog eens over zou den nadenken of zij het begrip „ernstig gewonde militair" niet iets vrijer zouden opvatten. In de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, te New York bijeen, die over de ontwapening sprak, boterde het nog niet zo erg tussen Oost en West, hoewel Wysjins- ky had geapplaudiseerd, toen Lodge de stand van de besprekingen te Panmoendjon had uiteengezet. Men stemde over de resolutie van de politieke commissie, waarin de ont wapeningscommissie van de V.N. wordt verzocht, haar onderzoek op basis van Ce door de Westelijke mo gendheden te geven richtlijnen voort te zetten. Deze resolutie werd aan genomen met 52 stemmen voor. Wysjinsky stemde tegen omdat zijn amendement, ingediend op de reso lutie, werd verworpen. In zijn toe lichting had de Rus gezegd, dat Rus land bereid is haar tegenstanders in - ontwapeningskwestie halverwege tegemoet te komen bjj een poging om tot overeenstemming te komen. Wysjinsky was er voor om de be vestiging van de vorig jaar door de Algemene Vergadering aangenomen resolutie over de ontwapening uit de nieuwe resolutie te schrappen. Maar de Amerikanen wilden de klok niet terugzetten. Ondanks dit was de ge spannen sfeer geweken. De politieke commissie heeft de re solutie goedgekeurd, welke beoogde om een commissie van 5 leden in het leven te roepen, die een onderzoek moet instellen naar de Russische be schuldiging, dat de Ver. Staten zich in Korea schuldig maakten aan bac teriologische oorlogsvoering. Het Rus sische blok stemde tegen. Dit betekent waarschijnlijk, dat de commissie niet in Korea wordt toegelaten. WERK AAN WATERLEIDING VORDERT THANS GOED. Het werk aan de waterleiding bij Kruiningen vordert thans goed. Men is erin geslaagd de baileybrug aan één zijde op pijlers te plaatsen. Er moet overigens zeer snel gewerkt worden want het gat in de weg ver breedt zich nog regelmatig. Ook aan de watervoorziening van Zierikzee wordt hard gewerkt. Gisteren heeft men bij Renesse een opjaagstation geplaatst, terwijl men bovendien de capaciteit van het opjaagstation, dat te Brouwershaven was gezet, heeft vergroot. Men hoopte dat vanavond Zierikzee voldoende water uit de kraan zou kunnen tapper Spoorwegongeval eist 8 doden. Op de drukste lijn van het Lon- dense ondergrondse spoorwegnet zijn gisteren twee treinen op elkaar ge reden. AclR mensei. kwamen om het leven. Het ongeval liet zich aanvan kelijk zeer ernstig aanzien. De hulpverlening in de donkere tunnel was zeer moeilijk. De ravage tengevolge van het spoorwegongeval maakte het eerst moeilijk de omvang van het ongeluk vast te stellen. Verlaging van de Amerikaanse militaire begroting? Een Amerikaanse senator, die niet met name genoemd wil worden, heeft ver klaard dat president Eisenhower de con gresleden heeft geadviseerd geen aan dacht te schenken aan militairen, die drnk willen uitoefenen om verlaging te voorkomen van de begroting voor de strijdkrachten ten bedrage van 46 mil liard dollar, welke door Truman voor het jaar, beginnend 1 Juli a.s., was opge steld. Eisenhower wil, aldus de senator, de begroting verlagen tot het laagst moge lijke peil, waarbij het land nog veilig zal zijn. De Republikeinse senator Homer Fer guson, die voorzitter is van de subcom missie voor militaire toewijzigirijjen van de senaat, zeide, dat de druk niet afkom stig was van de militaire leiders zelf, maar via hen, die contracten hebben ge sloten voor het maken van militair mate riaal, en industriëlen, die zeggen, dat werkloosheid en onwrichting van de economie het gevolg zullen zijn van be snoeiing der militaire uitgaven. In het Nationaal Rampenfonds is tot gistermiddag in totaal 99.8 mil lioen gulden bijeengebracht. Dins dag was de stand 97.9 millioen. Gistermorgen reikte de Amerikaanse Ambassadeur, Z.E. Selden Chapin, in zijn ambtswoning te Den Haag de Medal of Freedom uit aan verschillende personen, die zich in het verzet verdienstelijk hebben gemaakt. Ook Min.- Pres. Dr W. Drees heeft deze onderscheiding ontvangen. De Amerikaanse Ambassadeur overhandigt hier de onderscheiding aan de directeur van het Kabinet der Koningin, Mej. Mr M. A. Teilegen, links de directeur-generaal van de P.T.T., de heer L. Neher, en geheel rechts de Commissaris van de Koningin in de Provincie Zeeland, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot. De voorbereidingen tot sluiting van het ruim 40 meter brede gat in de zeeuijk van Bath zijn in volle gang. Wanneer het storten van zand in het gat vandaag voldoende vordert en de landhoofden volgens de gemaakte plannen kunnen worden uitgebouwd, is de kans groot, dat morgen, Vrijdag, een poging zal worden gewaagd om het gat te dichten. Dit zal geschieden hoor het tot zinken brengen van een ruim 40 meter lang schip, dat in Hans- weert voor dit doel in gereedheid is gebracht. Het ruim van dit schip zal met zand woruen volgespoten en de kieren tussen schip en landhoofden zullen met zandzakken, die in bietennetten zijn verpakt, worden gedicht. Reeds :s de noodkade verhoogd en verzwaard tot vijf meter boven NAP. Het geheel is voorzien van rijsbeslag. In het sluitgat ligt een groot zinkstuk. Vele kleuters in het zwaar geteisterde Zierikzee zullen gisteravond met een gelukkige glimlach zijn ingeslapen; in hun armen een levensgrote teddybeer. En hun oudere broertjes, zusjes of vriendjes zullen met evenveel genoegen hebben gekeken naar de pracht.ge plastic schooltas, het doosje met zeep, kortom naar alles wat zij hebben gekregen van het Internatio nale Jeugd Rode Kruis, dat deze geschenken weer kreeg van kinderen uit Amerika, Canada, Oostenrijk, Griekenland, Frankrijk, België en Engeland. EIS WAS 18 JAAR. Het hooggerechtshof te Djakarta heeft Sultan Hamid II van Pontia- nak gisteren veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf met aftrek. De eis was 18 jaar. Het gerechtshof oordeelde de sul tan schuldig aan het misdrijf van voorbereiding Van opstand, het overhalen van andere personen de opstand uit te voeren en dit op een moment, dat het land zich in staat van oorlog bevond. De sultan werd op 5 April 1950 in hechtenis genomen. Het is nog niet bekend of llamid een verzoek om gratie zal indienen bij president Soekarno. Hij heeft daarvoor 14 da gen gelegenheid. Zeshonderd kinderen waren aan wezig toen gisterenmiddag in de Concert- en Gehoorzaal te Zierikzee een internationaal gezelschap op het toneel trad om hen de goede gaven uit te reiken. Dat ging allemaal heel gezellig. Daar was allereerst een Amerikaanse reporter van Radio Nederland Wereld omroep die met een geweldige grote microfoon in zijn hand voor een der kleuters neerhurkte en hen in goed Nederlands overigens een paar gezellige vraagjes stelde. Daar was ook mej. N. H. Schokking, hoofd van het Nederlandse Jeugd Rode Kruis, die de kinderen vertelde hoe dit allemaal tot stand was geko men en die beloofde, dat, als er nog goede gaven te weinig waren, die later nog zouden volgen. Ze somde al de geschenken op. De plastic tas bijvoor beeld bleek een apart vak te hebben, waarin men, net als een thermosfles, een fles warm drinken vier uur lang kokend kon houden. Voorts waren er „greeting boxes" uit Amerika waarin een stuk zeep bleek te zitten, maar ook potloden en nog meer begerens waardigs voor kinderen. Ook de moe ders werden niet vergeten. Zij kregen een prachtig boodschappennet en ook trainingspakjes voor hun kinderen en fraaie shawls. De kinderen juichten want ze ver langden al dat fraais zelf vast te hou den. Maar hun geduld werd nog even op de proef gesteld. De heer Chr. A. Schusselé, directeur van het Bureau van het Internatio nale Jeugd Rode Kruis uit Genève, wees de kinderen op de betekenis van deze gift die als het ware de vriend schap tussen alle kinderen ter wereld wil onderstrepen. Kolonel W. B. G. Reynolds, directeur van het Canadese Rampenbureau en vertegenwoordiger van de Liga der Rode Kruisvereni gingen in ons land, vertelde, dat de Canadese kinderen 12 millioen gulden bijeen hebben gebracht. Hij zette bovendien de plannen uiteen van de Liga van Rode Kruisverenigingen, die inhouden het verstrekken van textiel- pakketten, de uitvoering van een land bouwprogramma en een programma voor huizenbouw. Namens het Belgi sche Rode Kruis heeft tenslotte de heer Marcel Lambin, adj. directeur- generaal van het Belgische Rode Kruis het woord gevoerd. Maar toen was ook aan het geduld van de kinderen, kleuterscholieren en jongens en meisjes van de lagere- en Uloscholen tot 14 jaar, een eind gekomen. Een paar werden op het podium geroepen, er werden plaatjes en praatjes gemaakt en een paar ge zellige filmpjes gedraaid. Hierna ving ie uitdeling der pak ketten aan. Nieuwsgierig bekeken de kinderen de gaven en lieten deze op getogen aan elkaar zien. En terwijl Jantje Dinges van het Havenplein met belangstelling het touwtje lospeu terde van het doosje, waarop met kinde-hand geschreven stond „Gree tings from Lincoln School, Grand Is land, Nebraska"stapte het Rode Kruisgezelschap in een bus om een kleine tour te maken naar het be schadigde Brouwershaven. GENERAAL RIDGWAY IN NOORD-AFRIKA. Generaal Ridgway, de opperbevel hebber van de geallieerde strijdkrach ten in Europa, is Dinsdag in Rabat de gast geweest van de Franse resident- generaal in Marokko. Vergezeld door generaal Guillaume bracht generaal Ridgway een bezoek aan de Sultan van Marokko. Maandag en Dinsdagochtend heeft de geallieerde opperbevelhebber met generaal Norstad, opperbevelhebber van de Noord-Atlantische luchtstrijd krachten in de centrale sector van Europa, bases van de luchtmacht en marineluchtvaart te Nouaceur, Sidi Slimane teerd. in Port Lyautey geïnspec- De berichten, die van het Zeeuwse waterfront bij de Dienst Dijkherstel Zeeland te Middelburg binnenkwamen, maakten alle melding van schade aan materieel tengevolge van de storm ej.jd Maart. Hier en daar stagneerde ïfct normale werk, doordat arbeiders op bedreigde punten moesten worden ingezet. Van Schouwen en Duiveland wordt o.m. gemeld, dat de dam door de in laag bij Burghsluis verder versterkt is en bekleed met klei, evenals de dam in het gat van de Meeldijk. Er is hier verder een begin gemaakt met de verhoging van de dijk langs de te baggeren haven, met welk laat ste werk ook reeds is begonnen. Aan het in orde brengen van het vliegveld bij Haamstede wordt hard gewerkt. Men is bezig met het dich ten van sloten en het egaliseren van het terrein. Met het herstel der zwaar bescha digde Meeldijk tussen de Vier Bannen en de Westlandpolder is begonnen Het werk aan de weg RenesseScha- rendijke vordert goed: van het grond werk is al veel gereed en er is zelfs al een begin gemaakt met het aan brengen van de verharding. De Schouwse dijk is, zoals bekend, sterk door de laatste storm aangetast. De dreigende doorbraak kan door het stugge werk van 100 burgers en 500 militairen worden voorkomen en de dijk kon voor verder verval worden behoed. Het werk aan de dijk van de Drei- schorpolder gaat regelmatig voort. Er ontstond even vertraging, doordat ar beiders aan het werk werden onttrok ken voor het behoud van de Schouw se djjk, de belangrijke corridor op het eiland. Aan de noordzijde van de Vier Bannen en Sir Janslandpolder kwam een groot deel van de kade over de schorren gereed. Wiepen voor dezink- stukken werden hier in voorraad ge maakt. De Oudedijk bij Bruinisse leed ern stige schade: met behulp van militai ren kon de bnrgerjj hier, door het aanbrengen van zandzakken, door braken voorkomen. De eerste kleine gaten in de Rampaartsedijk werden gedicht. Aan de zuidzijde van de Ooster- landpolder werden zinkstukken ge zonken. Helaas is het na twee pogin gen nog niet gelukt de gaten in de binnendijk van Gouwe veer te dich ten. Het baggerwerk aan de Bobbel- dijk vorderde door het stormweer langzaam. In de havendammen van Zierikzee werden vier zinkstukken tot zinken gebraent. Langs de polderzijde van de dijk bij Schelphoek werd een be- zinking aangebracht. De geul, die hier las gs de dijk loopt, wordt op deze wijze beteugeld. Fr is ook keileem gcsiort. Het toepassen van een Phoe- nixcaisson is voorlopig uitgesteld. In het algemeen nag worden gezegd, dat men de uitschuring van het gat thans onder de knie heeft. ZUID-BEVELAND. In de Kruiningerpoldei' is de situa tie thans als volgt: het aanbrengen van rijsbeslag en het afdekken met steen op de uijkskop van het Weste lijke gat is thans voltooid. Teneinde uj zinkstukken op hun plaats te hou den worden zij met stortsteen ver zwaard. In de veerhaven van Kruiningen is de bezinking van de voorhaven tegen de binnerkant van de dijk bij het gemaal voortgezet. Hier ligt niet min der dan 2850 vierk. mater zinkstuk. Helaas moet worden gemeld, dat de dijkskop in het Oostelijke gat nog gestadig afneemt. De herstelde gedeelten van de Ka- dijk en de Lavendeldijk zijn ver zwaard en verhoogd. Het herstel van andere beschadigingen wordt voort gezet. De aanvoer van gevulde zand zakken voor de zandzakkendijk naar de Rijksweg gaat steeds door. Er is al een groot depót tot stand gekomen. De dijk van de Westveerpolder is onder profiel gebracht. De beton- en de natuursteenglooiing zijn gereed ge komen. In de Waardepolder is een binnen schuif van de suatieslais bezweken, Er is nu een nieuwe waterkering ge maakt. Het herstel van de dijk van de Emmanuelpolder door middel van schorklei gaat onderbroken door. De zuiger voor het in orde maken van de djjk van de Zimmermanpolder ligt gereed. De steiger voor de buisleiding is opgesteld. De bemaling van de Rei- gersbergsepolder benoorden de Vierde- weg geschiedt thans door één pomp De burgemeester van Zierikzee heeft zich aan misbruik van het gezag schul dig gemaakt. IHj heeft zich bevoegd heden toegeëigend, die een overma tig karakter droegen, aldus betoogde gisteren mr K. A. Keuning tijdens de behandeling van de zaak van de Zie- rikzeese middenstanders contra het gemeentebestuur voor het Haagse Ge rechtshof. Volgens de gemeentewet was de burgemeester niet bevoegd tot ontvolking van Zierikzee over te gaan. Mr Keuning betoogde, dat in de juridische zin van het woord in Zierikzee niet van een noodtoestand gesproken kon worden. Het noodrecht kon dus niet toegepast worden. Tevoren had mr Keuning over de huidige situatie in Zierikzee gezegd, dat er binnen de kom van de stad geen sprake meer was van een alar merende toestand. De situatie in de omgeving is niet meer van invloed op de stad. De drinkwater- en butagas- voorziening is geregeld en er spoelen geen cadavers meer aan. Reden tot ongerustheid als de vloed opkomt is er niet meer. De gedwongen evacuatie op last van de minister was onder de eerste om standigheden een geweldige opgave. De burgemeester was echter niet capabel deze taak naar behoren uit te voeren. Mr ADRIAANSE. Mr F. W. Adriaanse, die voor de burgemeester pleitte, betoogde, dat men moet aannemen, dat de gemeente wet onder bepaalde omstandigheden evacuatie toelaat. Zierikzee neemt een uitzonderingspositie in, en het ge meentebestuur mocht geen risico's nemen. Een kwart van de panden is onbewoonbaar en de gemeente moest dus geëvacueerd worden om te voor komen, dat de bevolking te zeer op een gehuisvest werd. Ook wees plei ter er op, dat het principe van de openbare orde niet alleen samen hangt met misdadige of subversieve elementen, maar ook op kan treden bfj natuurrampen. Hy wees de eritiek, die zijn tegen- pleiter op de burgemeester had uit gebracht, van de hand en zeide, dat deze waarlijk niet voor zijn genoegen tot evacuatie was overgegaan. Resu merende zei hy, dat het Hof nu te beslissen had, of een burgemeester eventueel het recht had tot evacua tie by een noodtoestand over te gaan en of hier in dit geval inderdaad van een noodtoestand gesproken kon wor den. Na repliek en dupliek werd de uitspraak bepaald op 13 Mei. en vijf hevels. Achter de zanddijk op de Vierdeweg is nog zand aange bracht ter verdere versteviging. Op het Noordelijke gedeelte van deze weg is klein aangevoerd, terwijl begonnen is met de aanleg van een zandweg naar het schor. De situatie in Zeeuwsch-Vlaanderen is gunstig te noemen. De dyk van de Nieuw Neuzenpolder komt steeds ver der onder een kleed van klei te lig gen. In de Serlippenspolder is het definitieve herstel vrijwel voltooid. De dijk van de Nieuw Othenepolder is verzwaard en met klei bekleed. De nooddijk van de Serrarens- en de Hooglandpolder is tot 3.50 boven NAP gebracht. Definitief herstel vindt plaats in de Nijs-, de Molen- en de Perkpolder. De dyk van de Kruis polder is onder profiel gebracht en begonnen is met het aanbrengen van kleibekleding. THOLEN. De schade, die de laatste storm in de Stavenissepolder op Tholen ver oorzaakte, is goeddeels hersteld. Men is nog bezig met het heien van palen voor de persleiding van de zandzuiger. In de Margaretha- en de Oud Kem- penshofstedepolder is begonnen met het spuiten van zand in de dijkgaten. De aanvoer van klei voor de nooddijk en de versterking met zandzakken van de Nieuwe Annex Stavenissepolder Is aan de gang. Het herstel van de binnen- en bui ten taluds der dijken van de Noord en de Oudelandpolder werd voortge zet. Het zandprofiel van de dijk van de Anna Vosdijkpolder werd afge werkt en met het aanbrengen van de kleibekleding werd een begin gemaakt. Een kleibekleding ligt nu ook op de dijken van de Anna Jacoba- en de Willempolder op Sint Philipsland. Alle kaden zijn op een hoogte van 4 meter boven NAP gebracht en worden nog met zankzakken daarboven op verde digd. In de Oudepolder is een pers kade opgeworpen, waarachter een zanddepót wordt geperst. Alle polders op dit eiland staan nu droog. NOORD-BEVELAND. De gehele noodkade van de Willem Adriaanpolder op Noord-Beveland is met klei afgedekt. In de Adriaan polder werd begonnen met het spul ten van zar.d voor het nieuwe dijks- lichaam. Het herstel van de dijk van de Jonkvrouw Annapolder gaat voort met behulp van een zandzuiger en drie draglines. Voor het herstel van de dijk van de Leendert Abrahampolder wordt gebruik gemaakt van klei, afkomstig uit de voormalige polder Al te Klein. In de Onrustpolder is een oprit ge maakt voor de aanvoer van klei, die uit Soelekerke wordt gehaald. In de Vliete- en de Oud-en-Nieuw-Noord- Beveland-polder wordt het definitieve herstel voortgezet. Voor het herstel van de dijk van de Torenpolder ten slotte wordt zand van het strand per auto aangevoerd. Daladier en Moch willen vier-mogendhedenconferentie. Twee vooraanstaande Franse politici, de radicale ex-premier Daladier en de voormalige socialistische minister van Defensie, Moch, hebben aangedrongen op het houden van een vier-mogendheden conferentie om de Sowjet-bedoelingen te peilen. Daladier schreef in het financiële avondblad „Information": „het uur heeft geslagen voor een vier-mogendhedencon ferentie". In een artikel in het onafhan kelijke avondblad „Le Monde" deed Moch een beroep op de Franse regering om het initiatief voor een bijeenkomst der „Grote Vier" te nemen. DE BILT ZEGT: W eersverwachting, avond. geldig tot van- Veel bewolking en hoofdzakelijk in de Zuidelijke helft van het land, enige regen. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Iets lagere tem peraturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1