WERKGELEGENHEID NAM ONVOLDOENDE TOE. 0 01 fllat* r Ex-Koning van Roemenië overleden. „Extra steuo aan Zeelandvoor herstel en uitbreiding van welvaartsbronnen". Zeeland heeft altijd tegen de zee moeten vechten ©e gAote. ueaumcMUvq,. Neem AKKERTJE Verplaatsoare stad. Groede als toekomstige bad plaats in gevaar. Vriendelijke gebaren van Rusland na Stalins dood. f GENEESKRACHT iSport en spel Zeeuwse Damcompefitie beëindigd April 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Nationaal Herstel" rapporteert: Liquiditeit van de bedrijven was dikwijls schijn. De Mij tot Financiering van het Nationaal Herstel is in haar ver wachting met betrekking tot de zo noodzakelijke toeneming van de werkgelegenheid in 1952 teleurgesteld. Er zijn redenen om aan te nemen, dat de feitelijke investeringen beneden de ramingen zijn ge bleven'. Dit achterblijven bij het noodzakelijke peil vloeit voort uit een afneming van de lust om verder te investeren. De gevolgen hiervan zullen zich in de naaste toekomst doen voelen. Van de twee factoren, die bij de weinig animo om te investeren op de voorgrond treden noemt de directie dat het bedrijfsleven de neiging heeft om tot consolidatie over te gaan. Ten tweede trad in 1952 een grote prijs daling in welke verliezen met zich mee bracht vooral op aanwezige voor raden. SCHIJNLiqUIDlTEIT. Met betrekking tot de liquiditeit in de ondernemingen merkt de directie van de Herstelbank op, dat deze welis waar over het geheel genomen een ver betering te zien heeft gegeven in het bijzonder bij de grote bedrijven doch men dient er rekening mede te houden, dat men hier voor een zeer belangrijk gedeelte moet spreken van een „schijnliquiditeit". Immers, in het algemeen kan men stellen, dat belang rijke reserveringen van liquide mid delen hebben plaats gevonden in ver band met belastingsverplichtingen uit voorgaande jaren en ter voldoening van de uitgaven voor nog in uitvoering zijnde investeringen. De werkelijke liquiditeit van de ondernemingen levert stellig geen voldoende grond voor het koesteren van grote verwachtingen ten aanzien van de verdere investeringen. Juist nu onze volkhuishouding in vele opzichten een gevoelige slag werd toegebracht door de watersnood, klemt te meer de noodzaak, dat de investe ringsactiviteit geen afbreuk wordt ge daan en dat de export wordt bevorderd. Het geldt hier immers het aanpassen van de structuur van onze volkshuis houding aan gewijzigde omstandig heden, die onverminderd voortduren. Mocht die aanpassing uitblijven, dan zal zich dit op de duur wreken. -onden Mededeling (Adv.) Eens verliet hij de troon voor een vrouw. Op 59-jarige leeftijd is Zaterdag te Estoril bij Lissabon aan een hart aanval overleden ex-koning Carol van Roemenië. Prinses Helena, zijn echtgenote, de vroegere madame Lupescu, bevond zich aan zijn sterf bed. Ex-koning Carol is bekend geworden als een vorst, die zijn troon opgaf voor een vrouw. In 1924 ontmoette hij me vrouw Lupescu voor het eerst en wel als echtgenote van een van zijn leger officieren. Het zou echter 24 jaar du ren voor zij in Brazilië in het huwelijk traden. In die jaren heeft de koning tweemaal afstand van de troon moeten doen om haar, terwijl zijn vrouw, ko ningin Helena van Griekenland zich van hem liet scheiden. Na deze schei ding, die in 1925 werd uitgesproken, ging de koning voor het eerst in vrij willige ballingschap. Vijf jaar later keerde hij onverwachts naar Roemenië terug waar hij de macht overnam van zijn zoon, prins Michael, die gedurende zijn afwezigheid onder een regent- schapsraad had geregeerd. In 1934 smeedde een groep legeroffi cieren een complot om de vorst uit de weg te ruimen, omdat deze de betrek kingen met mevrouw Lupescu was blij ven onderhouden. De samenzwering mislukte echter en de koning ging zich energiek aan de staatszaken wijden. Drie jaar later kwam een aantal ker kelijke hoogwaardigheidsbekleders en staatrlieden hem verzoeken, met me vrouw Lupescu te breken, met het ge volg dat de vorst weer enige tijd van het toneel verdween. Op 7 September 1940 moest de koning voor de tweede keer afstand van de kroon doen. Zijn particuliere leven had te zeer zijn po sitie ondermijnd. Hij verliet met me vrouw Lupescu Boekarest. De trein waarmede zij het land verlieten, werd achtervolgd en beschoten, doch zij wis ten het land ongedeerd te verlaten. Zij vestigden zich te Estoril, een badplaats bij Lissabon. Carols zoon, Michael, kwam toen opnieuw op de troon. Een „transporteerbare stad" met een oppervlakte van 40.000 vierkante voet zal te zien zijn op de British Industries Fair, welke van 27 April tot 8 Mei wordt gehouden. De stad bevat onder meer een combinatie van een school en een ziekenhuis, welke 4500 vierkante voet in beslag neemt, en vervaardigd is door de firma die het eerste ailumi- nium kraamziekenhuis ter wereld heeft gebouwd, dat zich te Sydney, Australië, bevindt. Er zullen ook standaard hui zen zijn, die in een acht-urige werkdag kunnen word engebouwd. Een groot aantal vooraanstaande Britse firma's zullen deze verplaatsbare stad bouwen, om aan te tonen dat de „prefab" even stevig en prettig van uiterlijk kan zijn ais traditionele woningen. Een firma zai een nieuwe bouwtechniek demon streren die het mogelijk maakt om in 21 dagen een nieuw huis te bouwen. Hierbij is het leggen van de fundamen ten inbegrepen. In de afgelopen vier jaar heeft de Britse „prefab" industrie haar verdiensten vertwaalf-voudigd. Evenals C adz and heeft ook Groede ernstige schade opgelopen aan de duinen. De s.g. Groedse duintjes zijn onherken baar verminkt. De overgang van zeedijk met glooijing naar de duintjee loopt na rommelig Ineen met losse stenen en ho pen zand. Groede als toekomstige badplaats, zo als het gemeentebestuur ijverig propa geerde, loopt gevaar. Immers, op het eerste gezicht zijn er twee mogelijkheden voor de waterstaat kundigen en wel het doortrekken van de zeedijk met glooiing voor de duinen langs op het strand, dan wel de verde diging terug te trekken op de achter de duinen liggende Walendijk, een oude zee dijk bestaande uit zeer goede klei. In het eerste geval verandert de dui nenrij in een voor badplaats onge schikte zeedijk, terwijl in het tweede ge val de duintjes prijs gegeven worden aan de alles vernielende zee, zodat na enkele jaren de duintjes weggespoeld zullen zijn. Voor de badplaats Groede zou natuur lijk de beste oplossing gevonden moeten worden in een zodanige versteviging van de duinvoet op het strand, dat zowel zee wering als badplaats ermede gebaat zijn. Combinatie van beider belangen is wel gewenst om deze badplaast in tact te houden. HOE VRIENDELIJK....! De burgemeester liep naar zijn slaapkamer, deed daar een schone pyama aan en zette zijn Zondagse muts op. Hij duwde zijn vuile goed ln de wasmand, kamde zijn haren en zijn baard en stak daarna zijn hoofd door het raam. Het C' a voor het stadhuis was iddeis geheel verlaten. De inwoners hadden, niet tegenstaande de vele brokken, toch ieder nog eén ei ontvangen en waren, schan de sprekend van hun burgemeester, naar huls gegaan. Pieter stond juist met Karolus te overleggen, wat verder te doen, toen een vriendelijke stem boven zijn hoofd hem deed opschrikken. „Ha, die jonge heer! Dag beste vogel!" klonk het vleiend. Karoluj maakte een sprong op Pieter zijn muts en onze vriend zelf draaide zich verschrikt om. „Wat staan jullie daar eenzaam en verlaten!" vervolgde de bur gemeester. „Het past mij niet als hoofd van de stad om twee vreemdelingen op de stoep te laten staan en daarom zou ik zeggen: Komen jullie binnen!" De burgemeester verdween van het raam en snelde naar de voordeur. „Vreemd", vond Pieter. „Zeer merkwaardig", stemde Karolus in. Maar omdat ze beide toch niet wisten, waar ze de nacht moesten doorbrengen, lieten ze zich door de plotseling allervriendelijkst geworden burgemeester naar de raadzaal leiden. „Kqk", lachte de man, het Wetboek voor Pieter openslaand. „Ik ben bevoegd aan vreemdelingen in moeilijkheden onderdak te verlenen. Zijn jullie in moei lijkheden?" „Een beetje!" sprak Pieter. „Dat dacht ik al" lachte de burgemeester, „ga maar mee, ik heb een prachtige slaapkamer voor jullie!" Flinke straffen voor flessentrekker en dieven. J. P. P., boekhouder te Borssele, die in de loop van het vorig jaar verschillende caféhouders, handelaars en benzinestati- onhouders had benadeeld, werd schuldig verklaard aan flessentrekkerij en ver duistering. Hij werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. J. D„ stoker, Yerseke, werd wegens diefstal van een aantal kledingstukken aan boord van een vissersvaartuig te Zierikzee veroordeeld tot 3 maanden met aftrek voorarrest. J. de W., los werkman en L. R„ chauf feur, beiden te Goes, kregen wegens dief stal van fruitkisten en uien beiden negen maanden met aftrek. W. C. C., los werkman te Goes, kreeg 1 jaar, waarvan 8 maanden voorw. met 3 jaar proeftijd en toezicht, omdat hij in December en Januari j.l. van een op slagplaats van de P.T.T. loodkabel had gestolen. De koopman H. P., Goes, die deze kabel had gekocht, werd wegens heling veroordeeld tot een jaar, maar met 4 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd, beide straffen met aftrek voor arrest. IWp^JorJoJinjT A A-\; UITZONDERLIJKE, MILDHEID VOORKOMT ELK IRRITEREND EFFECT. Geslaagden Gemeentelijke Avond en Nijverheidsschool te Vlissingen. Aan de volgende leerlingen van de Ge meentelijke Avond- en Nijverheidsschool te Vlissingen werd dezer dagen het ge tuigschrift uitgereikt: 3-jarige cursus: E. S. de Kam (met lof), M. G. de Klerk (met lof), M. Balmakers (met lof) H. Heijliger (met lof), P. J. Bakker, J. C. v. d. Bergen, J. de Fouw, W. Buitenkamp, C. Kort, J. C. de Ridder, W. Sanstra, D. van Eenennaam, C. v. d. Gruiter, A. de Bruijne, C. P. v. d. Meu- len, Ch. J. de Nooijer, R. P. Plevier, J. Weijermans, J. H. Tuin, J. J. van Hou ten en A. J. v. d. Veer. „B" cursus voormalige 5-jarige cursus: D. W. van Aalst (met lof), J. van Weele (met lof). J. Balje, A. Brasser, A. v. d. Berg, P. H. v. d. Burght, J. de Korte, W. D. J. de Meulder, W. P. Ie Roy, J. A. Knegt, C. A. J. Uijt te Den Haag, C. Wolff, N. C. van Zalen, L J. F. Overbee- ke en C. W. Verbeek. „Dieren in Nood" hield jaarvergadering» Vorige week hield de Zeeuwse Vereni- ging tot Bescherming van Dieren „Dieren in Nood" haar jaarvergadering te Mid delburg onder leiding van de heer J. P. Goeman. Blijkens het jaarverslag was het aan tal leden met 92 leden toegenomen, zodat op 1 Januari 1953 het aantal leden 668 be droeg. De rekening sloot met een batig saldo van f 276, 12. In het asyl logeerden 160 honden en 78 poesen met 2202 verpleegdagen. Het aantal opgenomen zwerfdieren bedroeg 46 honden en 49 poesen met 934 verpleeg dagen. Aan de beurt van aftreden waren de heren J. P. Goeman en L. M. Annot; hei den werden herkozen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer F. A. Naadman, werd gekozen mej. M. E. Prinzen te Goes. Hierna had de verloting plaats van een sprei, beschikbaar gesteld door een lid. De opbrengst was f 50. Sedert Stalins overlijden op 5 Maart zijn de communistische geba ren jegens het Westen geweest: 9 Maart: Malenkof verklaart bij Stalins baar, dat Oost en West naast elkaar kunnen bestaan. 15 Maart: Malenkof verklaart, dat alle vraagstukken door onder handeling kunnen worden opgelost. 17 Maart: De Russische autoriteiten maken bekend, dat het kanaal van Berlijn naar West-Duitsland wordt heropend. 18 Maart: Molotof belooft te bemiddelen voor vrijlating van Britse burgers, die in Noord-Korea worden vastgehouden. 19 Maart: De Russen stellen voor besprekingen te houden ter rege ling van vraagstukken van het luchtverkeer boven Duitsland. 27 Maart: Moskou verleent visa aan tien Amerikaanse journalisten voor een bezoek aan de Sowjet-Unie. 27 Maart: Molotof belooft bemiddeling voor vrijlating van Franse burgers in Noord-Korea. 28 Maart: Noord-Korea aanvaardt V.N.-voorstellen voor uitwisseling van zieke en gewonde gevangenen. 30 Maart: China doorbreekt de impasse, waarin de bestandsbespre kingen te Panmoendjon waren geraakt, door voor te stellen een neu traal land verantwoordelijk te maken voor krijgsgevangenen, die niet gerepatrieerd willen worden. 31 Maart: De Sowjet-Unie stemt toe in benoeming van de Zweed Hammerskjoeld tot secretaris-generaal van de Verenigde Naties. 1 April: Molotof schaart zich achter het Chinese voorstel ter rege ling van de krijgsgevangenenkwestie in Korea. Drs M. C. Verburg in het Zeeuwse Tijdschrift: Zeeuwse vermogen en inkomen zullen jaren gereduceerd zijn „Als economische eenheid heeft Zeeland voor de derde keer in dertien jaar tjjds een ernstige slag moeten incasseren. Nauwelijks zijn de oude wonden hersteld of opnieuw zijn zjj opengereten. De weg naar herstel zai lang zijn. Het vermogen en het inkomen van Zeeland zullen nog jaren gereduceerd zijn. Zeeland is in grote mate eén economisch organische eenheid. Schade aan elk onderdeel deelt zich onmiddellijk en bijzonder scherp mede aan andere onder delen. Aandacht van de regering voor deze situatie kan niet nadrukkelijk ge noeg worden gevraagd. De conclusie kan luiden, dat Zeeland recht heeft op zo integraal mogelijke schadevergoeding. Hierbij denken wjj ook aan de ex- ploitatieschade. Voorzover deze laatste niet of slechts ten dele wordt vergoed, dient een andere oplossing te worden gevonden, n.l. een extra steun aan deze provincie om haar welvaartsbronnen te herstellen en uit te breiden. Zo dit niet gebeurt verwachten wjj een blijvende inkrimping van de werkgelegen heid". Dit schrijft drs M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. voor Zeeland,- in het speciale watersnoodnummer van het Zeeuws Tijdschrift in een artikel, dat tot opschrift draagt: „De ontwrichting van het economische leven in Zeeland." De heer Verburg heeft kans gezien in het bestek van enkele bladzijden een zeer gedocumenteerd en de volledigheid nabij- strevend overzicht te geven van de ern stige gevolgen, die de ramp van 1 Febru ari j.l. voor Zeelands economie heeft. Hij vertelt eerst het een en ander over de economische ontplooiing van onze pro vincie en schetst de situatie, zoals die globaal op 31 Januari j.l. was. Het was een beeld van ontwikkeling, met een groeiende streekverantwoordelijkheid. De ramp heeft zware schade veroor zaakt, maar ook het besef bijeen te ho ren zeer versterkt. Drs Verburg bespreekt eerst het verkeer en het vervoer, welke de hefboom vormen van de welvaart en de grondslag van economische eenheid van Zeeland. De huidige verkeersafslui- tingen veroorzaken zeer ernstige econo mische gevolgen. De aan- en afvoer van grondstoffen en producten is duurder ge worden, nu veelal op ander vervoer moest worden overgeschakeld. Alles bij elkaar vertoont de verkeerssector een desolate toestand. DE LANDBOUW. De landbouw is als tak van bedrijf vanzelfsprekend het zwaarst getroffen. De totale vermogensschade wordt geschat op 40 millioen gulden, de bedrijfsgebou wen niet meegerekend. De inkomsten- schade is niet te ramen. 3000 tractoren kwamen onder water, waarvan er zeer vele zijn gered; 1000 ha boomgaard werd geïnundeerd; de veilingverenigingen St. Maartensdijk en Krabbendijke verloren resp, 75 en 50 pet van hun areaal en de veiligvereniging Goes 25 pet. Bijna 8000 stuks rundvee verdronken en er zullen 12 tot 15000 runderen minder aanwezig zijn in Zeeland wegens onmogelijkheid van voeding. DE INDUSTRIE. De industriële potentie van Zeeland is minder getroffen. Deze is nl. vooral ge concentreerd in de drooggebleven gebie den. De vlasnijverheid met name te Drei- schor en Nieuwerkerk hebben grote ver- voersmoeilijkheden. Diverse kleinere be drijven te Vlissingen en te Breskens, als mede twee scheepswerfjes te Graauw en Langendam en Hontenisse werden even eens getroffen. In totaal waren hierbij Zeeland zouden verlaten, alleen omdat deze extra kosten niet zo lang te dragen zijn. VISSERIJ EN WONINGEN. De schade in de visserij bleef onbe perkt. Alleen die aan de oesterputten waa ernstig. Het recreatiewezen dreigt gedu peerd te worden door de moeilijke ver bindingen. De klein- en groothandel in de getroffen gebieden is geheel uitgescha keld. De verarming dringt tot in de uit hoeken door. Dit geldt ook voor het am bacht. De openbare nutsbedrijven hebben eveneens grote schade opgelopen, vooral de P.Z.E.M. De moeilijkheden van een redelijke electriciteitsvoorziening zijn hiermede weer groter geworden. Naar voorlopige en zeer globale schat ting zijn er 1450 huizen verwoest of zwaar beschadig en 6600 woningen lichter beschadigd. Het aantal verwoeste boer derijen kan geraamd worden op 1000, zwaar beschadigd 1200 en licht bescha digd 1000. De totale herbouw- en herstel- kosten worden ten naastebij geschat op 45 millioen voor de boerderijen en 27 millioen voor de woningen, in totaal dus 72 millioen gulden. VELE MOGELIJKHEDEN. Voor de besteding der extra steun aan Zeeland, die drs Verburg wenst, zijn er vele mogelijkheden. Hij noemt daarvan: verdere herverkaveling; verbetering van wegen en bootdiensten; steun aan de ont sluiting van onrendabele gebieden en een redelijke tariefpolitiek wat de electrici teitsvoorziening betreft; het projecteren van zg. ontwikkelingsgebieden (op zijn minst Tholen)modernisering van de vis serij; verdere ontsluiting van recreatie mogelijkheden; maatschappelijke recon structie en sanering van de woningbouw. ca. 400 arbeidskrachten betrokken. De heer Verburg is van mening, dat de door hogere vervoerskosten ontstane schade een speciale tegemoetkoming re- delijk maakt! Of die komt valt echter te betwijfelen. Het gevaar is z.i. zodoende niet denkbeeldig, dat sommige bedrijven Tn„o„onfjpn Mededeling (Adv 1 k MET l4V<IRp" h ONGEËVENAARDE Historici aan het woord in het Zeeuws Tijdschrift Een verslag uit 1530 had ook in 1953 geschreven kunnen zijn. De heer L. W. de Bree en de heer H. Pieters hebben in het Zeeuws Tijdschrift interessante artikelen geschreven over de strijd der Zeeu wen tegen het water in de loop der eeuwen. De heer de Bree deed dit onder de titel „Herhalingof niet?" en de heer Pieters onder het opschrift „Metamorfosen". Bijzonder treffend is het verslag van de kroniekschrijver Reygersberch van Cortgene over de stormvloed van 5 No vember 1530, dat de heer de Bree in zijn bijdrage heeft verwerkt. Het Hjkt al is de taal dan enigszins anders op een rapport, dat na de ramp van 1 Fe bruari 1953 kon zijn uitgebracht Dat is dus wel een grote mate van over eenkomst. Maar er is ook groot verschil. De schrijver vertelt, dat kort na de vloed de keizerlijke raadsheer Gerart Mulert opdracht krijgt een onderzoek in te stel len naar de toestand in de geteisterde gebieden van Zeeland beoosten Schelde. Hij krijgt in Antwerpen een vaatje met 2700 gulden baar mee. Dat mag hij het Zierikzeese stadsbestuur en de heemra den van Schouwen.... lenen! De hoge FEUILLETON. OOSTDUITSE MAATREGELEN TEGEN EVANGELISCHE KERK De regering van Oost-Duitsland heeft de Verenigde Evangelische Kerk in Duitsland geen toestemming gegeven baw algemene synode, welke van 16 tot 21 April plaats zal hebben te Wei- mar te houden. De synode zal nu te Berlijn worden gehouden. De Oost-Duitse politie heeft het op leidingscentrum voor diakenen der Evangelische Kerk bij Eisleben geslo ten en het hoofd van dit instituut ge arresteerd. door J. BRANDENBURG. 29 Hij treedt naar voren en het wordt weer stil. Dan heft hij beide handen omhoog en legt de ontroerde schare de Hogepriesterlijke zegen op: „De Here zegene u en Hij behoede u; de Here doe Zijn aangezicht over u lichten en zij u genadig; de Here verheffe Zijn aangezicht over u en geve u vredeAmen Er gaat een gemurmel door de schare. Elkeen neemt het „amen" over. Men hoort door de stilte, die nog even duurt, het welluidend gerinkel van de gouden schelletjes aan de mantel van de Hogepriester, die zich langzaam verwijdert. En dan barst het gejuich opnieuw los. Het wordt een daverend geroep van: „Aristobulus...! Aristobulus...! Hosannah! zij deze zoon van de MakkabeënHosannah, zij deze gezegende Dan gaat het stadwaarts. Het geroep blijft opklinken langs de ge bouwen van de Tempel, langs het gebouw van Herodes, langs de ruïnes van de paleizen der rijken. Het davert door de smalle steegjes en ver vult de gehele stad. En dan begint het feest in de loofhutten. De jeugd maakt goed, wat de ouderen vandaag te kort schieten. Wierook wordt overvloedig ge brand op alle daken der huizen. Fakkels zetten de stad in lichte gloed. De wierookwalmen vangen de rossige weerschijn op en transparant worden deze doorlicht tot fantastische vuurkolommen, die aan de stad een etherisch, bovenaards aanzien verlenen. Bij dit Loofhuttenfeest vormt bij menige Jood de komst van de Mes sias de inhoud van het gesprek. Wanneer ooit, dan is immers nu de tijd rijp, is er nu de volheid des tijds, waarvan de profeten hebben gesproken. De heidenen hebben de paleizen verwoest, de rijkdommen weggeroofd, de vrome Farizeërs vermoord en alle hoop kan nog maar gevestigd zijn op één nakomeling van het vorstengeslacht der trotse Makkabeën De gesprekken van Jeruzalem blijven niet ongehoord in het paleis van koning Herodes. Hij is persoonlijk getuige geweest van de optocht van het jonge volk, dat met daverend gejuich, langs zijn paleis betogend, hun adoratie voor Aristobulus heeft gemanifesteerd. Zijn spionnen hebben hem getrouw de gebeurtenissen der laatste dagen overgebracht. Zijn inlichtingendienst functioneert perfect. Gelegen op zijn albasten, met leeuwenkoppen uitgehouwen rustbank, zien zijn sombere, broeiende ogen naar zijn raadsman Nicolaüs van Da mascus. Zeg mij, Nicolaüs, wat heb ik te denken van die Messias-verwach- ting der Joden? Wat is dat voor een dwaasheid? Verwacht gij óók een Verlosser, een Zaligmaker, Die als Koning zal heersen? Nicolaüs is een voorzichtig man. Hij weegt zijn woorden, eer hij spreekt. Maar dan begint hij, naar zijn gewoonte te doceren en Herodes is weetgierig. Immers hij weet: kennis is macht en om macht is het hem te doen. Koning, zegt Nicolaüs, de Messiasverwachting is niet iets speci fieks Joods. Ook de beschaafde wereld leeft in deze verwachting. De griekse dichters hebben reeds vijf honderd jaar geleden voorspeld, dat deze komen zou. Wanneer u een ogenblik geduld heeft, zal ik u het voorlezen. Herodes buigt toestemmend het hoofd en Nicolaüs verdwijnt naar de bibliotheek en komt met enige perkamenten rollen terug, die hij lang zaam ontrolt. Dan zegt hij: Luister, o koning, wat de Griekse dichter Aeschylus vijf honderd jaar geleden heeft gezongen: „Hoopt niet, dat al deze ellende tot iets zal leiden, voordat als plaatsvervanger van uw ellende een god verschijnt die bereid is, voor u in het dodenrijk af te dalen Nicolaüs rolt het perkament weer dicht. Is dat alles? vraagt Herodes teleurgesteld. Nicolaüs neemt een andere rol. Wanneer het mij geoorloofd is, o koning, een tijdgenoot aan het woord te laten, dan wil ik uw aandacht vestigen op de bekende Ro meinse wijsgeer Horatius, die geschreven heeft: „Welke god zal het volk aanroepen, om het zinkende rijk te redden? Met welke gebeden zullen de kuise Vestaalse Maagden hem vertederen, die naar de heilige liederen te weinig hoort? Wien zal de rol van schuldzoenoffer van Ju piter ten deel vallen? Kom dan toch eindelijk, wij smeken u de glanzende schouderen omhuld met een wolk Knap gezegd, zijn er nog meer onder uw wijsgeren, die er zo over denken? vraagt Herodes. Nicolaüs ontrolt een ander perkament en vervolgt: overheid verwachtte het geld mettertijd terug, vermeerderd met 300 gulden rente! De vroedschap van Zierikzee bedankte voor het aanbod: het was daar geen ge woonte zulke hoge financiën te vragen van zo luttel penningen, zeiden de stads bestuurders. De eigenlijke herdijkings- kosten werden gedekt door een omslag gemetsgewijze. HET ONTSTAAN VAN ZEELAND. De heer Pieters behandelt uitvoerig de vraag naar het ontstaan van Zeeland met zijn vele polders. Hij geeft de resultaten weer van verschillende onderzoekingen van de Zeeuwse bodem, waarbij speciaal de overstromingen in vroegere eeuwen aan de orde worden gesteld. De heer Pieters acht het niet eenvoudig met de oude kernen als uitgangspunt een kaart beeld te ontwerpen, dat een duidelijk beeld geeft van de groei van de Zeeuwse eilanden. Behalve de oude kernen zijn er nog andere delen, waarvan het begin zich in het duister verliest (Tholen). En dan; zee werd hier niet alleen tot land, land werd hier ook vaak tot zee. Het zelfde terrein verdween soms meerdere malen, óf tengevolge van natuurrampen óf tengevolge van kunstmatige inundatie. Voor Zeeland geldt wel heel sterk, dat een kaartbeeld een momentopname is. Nauwelijks een jaar gaat voorbij of de toestand wijzigt zich. De oever- en dak vallen, die meestal bij stil weer plaats vinden, hebben Zeeland ook zeer veel kwaad gedaan. De heer Pieterse deelt hieromtrent mede, dat in de periode 1882 1952 niet minder dan 388 van deze val len zijn geregistreerd, waarvan 213 in de jaren 18821902. Na onderling overleg is besloten de nog resterende wedstrijden van Renes- se en D.O.S. uit Bergen op Zoom te beschouwen als geëindigd te zijn in een 1010 gelijk spel. Hoofdklasse. Middelburg GJO.C. D.O.S. Vlissingen Aagtekerke D.I.D. Souburg 11 9 8 6 6 2 0 87—83 71—49 62—58 60—60 58—62 43—77 39—81 Eerste klasse. In deze klasse is de laatste wedstrijd gespeeld en wel tussen Vlissingen II en Kapelle, welke door Vlissingen met 119 werd gewonnen. De wedstrijd D.I.D. II en Kapelle zal niet gespeeld worden. Deze wedstrijd wordt be schouwd als geëindigd te zijn in een 1010 gelijk spel. Vlissingen H Kapelle Middelburg II G.D.C. II D.I.D. II 8 16 102—58 11 103—57 8 77—83 3 60—100 2 58—102 2de klasse Walcheren. St. Laurens Aagtekerke II Arnemuiden Souburg Lamm.burg 2de 's-Gravenp. D.I.D. II Renesse Vlissingen III Kapelle II 15 11644 8 84—76 7 75—85 7 73—87 3 52—108 klasse Beveland. 5 5 0 0 10 71—29 5 3 1 1 7 49—51 5 2 1 2 5 52—48 5 1 1 3 3 46—54 5 1 1 3 3 44—56

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3