„MOORDENAARS VAN Z|DANOV" ONSCHULDIG VERKLAARD TURKSE ONDERZEEËR MET 99 MAN VERGAAN Prawda laakt „onwettige verhoren" en beschuldigt staatspolitie lip PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Opzienbarend nieuws uit Moskou: Vorderingen in Panmoendjon Derde Bredase vluchteling gearresteerd Drie gewonden bij bedrijfsongeval 1 SNIPPER Arj' NIEUWS 1 Ontploffing nabij Taipeh Snelheden worden opgevoerd m. Sn Italiaanse parle ment ontbonden Grootste duikbootramp in vredestijd Na aanvaring met Zweeds vrachtschip, Zweedse kapitein in arrest Weer ontplofte een atoombom Mau Mau moordde gezin uit Ncd. Hcrv. Kerk te Ameide door brand verwoest Uitgave: Stichting „Zeeuwsch- Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2445 Abonnementsprijs 0.44 per week, f 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 7 APRIL 1958 Hoofdredacteur: 3. D. TROOSTHEIDE Direeteur: JACQ DE SMIT Medewerkers- Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. P. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 6.00 u., onder 19.25 u. Maan op 3.43 u., onder 12.12 u. Hoogwater Woensdag 8 April: Vlissingen: 8.26 u. 1.38 m., 21.04 u. 1.21 m. Terneuzen: 8.51 u. 1.59 m., 21.31 u. 1.43 m. Wemeldinge: 9.43 u. 1.37 m. 22.26 u. 1.12 m. Zierikzee: 9.26 u. 1.21 m., 22.05 u. 0.96 m. Wat bezielt de Sowjet-leiders? Die vraag stelt men zich thans in de gehele wereld, want in het afgelopen weekeinde heeft het Kremlin een aantal beslissingen genomen, die niemand voor mogelijk had ge houden. In volgorde van belangrijkheid kan men achtereenvolgens noteren: De negen artsen, die in Januari van dit jaar werden gearresteerd, beschuldigd van moord op Stalins strijdmakker Zjdanov zijn vrij gelaten. En niet alleen vrijgelaten, zij zijn volkomen gerehabiliteerd, terwijl de mensen op wier aanwijzingen de arrestaties plaats hadden en die deswegen al onderscheiden waren, thans in staat van beschuldiging zijn gesteld wegens willekeur en machtsmisbruik. Ook zes andere dok toren, die gearresteerd waren, zijn in vrijheid gesteld. Een en ander is gepaard gegaan met een felle aanval in de Prawda op de tekort komingen in het staatsapparaat. 2 In Panmoendjon is overeenstemming bereikt over de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen in een tempo van 500 per dag. Zeven dagen na de ondertekening van dit accoord zal met de uitwisseling begonnen worden. Er is nog een vrij formele kwestie hangende gebleven: de Noordelijken hebben n.I. hun zieke gevangenen in categorieën ingedeeld en hun woordvoerder, generaal Lee, wil in de overeenkomst de categorieën vastgesteld zien, die van de uitwisseling mogen profiteren. De verbondenen hebben die indeling niet. De besprekingen zijn dan ook verdaagd tot heden morgen, daar schout-bij-nacht Daniel, de woordvoerder der geallieerden, eerst overleg wilde plegen. 72 De Britse ambassade in Moskou mag in hetzelfde gebouw, waarin zij nu is ondergebracht, gevestigd blijven. In 'December van het vorig jaar kregen de Britten aanzegging, dat zij moesten verhuizen. Ook de Amerikanen en de gezant van India kregen een dergelijke boodschap. Thans blijkt dit alles niet nodig te zijn. A Dinsdag wordt op het Russische hoofdkwartier te Karlshorst een con- 4 ferentie gehouden over de veiligheid in de lucht. De vier bezettende mogendheden in Duitsland nemen hieraan deel. Het initiatief is van de Russen uitgegaan. C In Roemenië zijn Zaterdag amnestie-maatregelen afgekondigd voor poli- -J tieke delinquenten. Vrouwelijke gevangenen met kinderen jonger dan 7 jaar, zwangere vrouwen en gevangenen ouder dan 60 jaar, worden op vrije voeten gesteld. Naar verluidt, is ook Anna Pauker, de vroegere minis ter van Buitenlandse Zaken, vrijgelaten. A De bemanningen van Japanse vissersvaartuigen, in totaal 147 man, die LI in de afgelopen jaren door eommunistisch-Chinese patrouilles waren opgebracht, zijn vrijgelaten. Zij zullen met drie vissersschepen naar Japan reizen. 7 In communistisch China zullen in het komende jaar „op volledig de mocratische wijze" verkiezingen worden gehouden voor het aanwijzen der leden van plaatselijke raden. Deze verkiezing zal dienen ter voorberei ding van een latere stemming voor het Chinese volkscongres. Te Leer in Noord-West-Duits land is Zaterdag de 32-jarige Jacob de Jonge gearresteerd, één der uit de Bredase gevangenis ontsnapte oorlogsmisdadigers. Hij trok de aandacht van de Duitse politie, toen hij in de nacht van Vrijdag op Zaterdag schijnbaar doelloos door de straten van de stad slenterde. Hij zei, dat hij uit Neu renberg naar Leer was gekomen om een kennis op te zoeken. Van de zeven gevluchten zijn er nu drie aangehouden in West- Duitsland. De beide anderen zijn, zoals bekend, de 37-jarige Bikker en de 30-jarige Faber. Gietijzer viel uit takel. Zaterdagmorgen heeft zich op het terrein van de Ijzergieterij der Fa. Bod- deart en Co te Middelburg een ernstig bedrijfsongeval voorgedaan, waarbij drie werklieden werden gewond. Een stuk gietijzer, dat in een takel hing op het open terrein bij de Blauwe- dijk, is door nog onbekende oorzaak plotseling gebarsten en uit de takel ge vallen. Een drietal ter plaatse aanwe zige arbeiders kon niet meer op tijd wegkomen en werd door vallende stukken getroffen. De arbeider K. brak het linkerbeen, op twee plaatsen, t.w. boven en onder de knie, voorts brak hij zijn rechter voet, alsmede zijn duim. Ook brak de man een vijftal ribben. Een andere arbeider H. kwam onder een stuk ijzer te liggen en werd even eens ernstig gewond. Hij brak zijn rechterdijbeen, zijn linkeronderbeen en de grote en kleine teen van zijn lin kervoet. Beide werklieden werden on middellijk naar het ziekenhuis overge bracht. Zij verkeren echter niet in le vensgevaar. De derde arbeider, de R., kreeg een klap van een vallend stuk ijzer en werd daardoor aan zijn mond en armen gewond. Bovendien kreeg hij enkele bloeduitstortingen. Zijn verwondingen waren van dien aard, dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Na verbonden te zijn kon hij naar huis worden gebracht. De doktoren Frumau en v. d, Slikke verleenden de eerste hulp. De officiële verklaring, waarin de vrijlating der artsen wordt meegedeeld, is in meer dan één opzicht verrassend en het is dan ook geen wonder dat men in Amerikaanse regeringskringen zegt, dat men „volkomen in het duister tast" over de beweegredenen. Reuters vroe gere correspondent te Moskou, Don Dallas, stelde het aldus: „Nog nooit tevoren heeft de Sowjet- staat officieel een belangrijke fout toe gegeven. Nog nooit zijn misdadigers, die in de Russische pers „duivels in mensengedaante" werden genoemd, niet alleen vrijgelaten maar ook geheel gerehabiliteerd. En een der opmerke lijkste verklaringen is deze, dat „de manier van verhoren der dokters on toelaatbaar en streng bij de wet ver boden was". In de officiële verklaring heet het n.I., dat „de getuigenissen van de ge arresteerden die z.g. de beschuldigingen tegen hen bevestigden, door personeel van het voormalige ministerie van staatsveiligheid werden verkregen door gebruikmaking van methoden, die on toelaatbaar zjjn en ten strengste door- de Sowjet-wet worden verboden." Door de Prawda is een felle aanval gelanceerd op de functionarissen van het vroegere ministerie van staatsvei ligheid, die de arrestaties hebben doen verrichten. Zij worden beschuldigd van „politieke blindheid en zorgeloosheid". „Hun willekeur en machtsmisbruik zo heet liet verder konden niet lang onontdekt en ongestraft blijven, want de Sowjet-staat bljjft waken over de rechten van de burgers van ons land. Hij straft, ongeacht persoon of rang, degenen die willekeur bedrijven. De Sowjet-regering, geplaatst tegen over tekortkomingen in het staatsap paraat, besloot het volk hierover open hartig in te lichten. Dit is een bewijs van de grote kracht van de Sowjet- staat en het Sowjet-regime", zo besluit het artikel. DE WERELD WACHT AF, De mededeling van de vrijlating heeft een enorme indruk in de wereld gemaakt. Overal laat men zijn verras sing blijken en geeft men toe dat dit het meest opzienbarende is, dat na Stalins dood mogelijk was. Vooral in Israël heeft men het bericht met op timisme ontvangen. Men ziet er een eerste stad in naar een hervatting van de diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie. Men spreekt van „een revolutie in het Sowjet-rechtsherstel". PANMOENDJON. Schout-bij-nacht Daniel, het hoofd van de geallieerde delegatie te Pan moendjon, is optimistisch over het ver loop der besprekingen. Hij noemde de houding der Noordelijken „zeer objec tief" en deelde mede, dat de geallieer den het volgende plan hebben inge diend: 1. Het opperbevel der V.N. is bereid, niet later dan zeven dagen na onder tekening van een overeenkomst met de overdracht van ernstig zieken en ge wonden te beginnen. 2. Per dag zuilen 500 gevangenen, in, groepen van 25, uitgewisseld worden totdat de uitwisseling voltooid is. 3. Beide partijen waarborgen bevei liging tegen luchtaanvallen der gevan- genentransporten. 4. Beide partijen zullen vrije toegang hebben tot het uitwisselingterrein te Panmoendjon. 5. Het totaal aantal gevangenen in de uitwisselingscentra, die onder toe zicht staan van elk der partijen, mag nooit groter zijn dan 300. 6. Indeling van uitgewisselde gevan genen volgens nationaliteit. BEURS REAGEERDE SCHERP'. Als gevolg van de jongste „vredes- stappen" <j£r communisten heeft zich Maandag opnieuw een scherpe prijs daling op de effectenmarkt van New York voorgedaan, waardoor vooral aandelen in vliegtuigindustrieën wer den getroffen. De tot stand gekomen noteringen waren de laagste sinds No vember 1952. VIJFVOUDIGE MOORD VOOR 60 DOLLAR. De politie van New York heeft een achttienjarige jongeman gearresteerd, die er van wordt beschuldigd vijf per sonen, twee mannen en drie vrouwen, te hebben vermoord, om aan geld te komen voor een reis naar Californië met zijn zestienjarige vriendin. De moordenaar en zijn vriendin wer den in het afgelopen weekeinde gear resteerd en per vliegtuig naar New York overgebracht. Toen het toestel boven de waterval van de Niagara vloog, keken beiden verlangend om laag en zeiden: „Wij willen ons huwe lijk wettig maken". BELANGRIJKE TOESPRAAK VAN EISENHOWER OP KOMST. De perssecretaris van Eisenhower heeft medegedeeld, dat de president 16 April a.s. te Washington een „belang rijke toespraak" zal houden. De presi dent zal er zijn weekeinde in Augusta, in de staat Georgia, voor onderbreken. De toespraak zal door alle Amerikaan se radiostations en televisiezenders worden uitgezonden. Minister Eden moet operatie ondergaan. De Engelse Minister van Buiten landse Zaken, Anthony Eden, zal deze v/eek een operatie aan de galblaas moeten ondergaan. De Britse Minister van Staat, Selwyn Lloyd, zal onder op pertoezicht van Churchill, Edens func tie tijdelijk waarnemen. A A A Het Concertgebouworkest is in Zwitserland geweest en heeft daar vijf concerten gegeven ten bate van de slachtoffers van de ramp. Resul taat: een opgetogen Zwitsers publiek en 40.000 Zwitserse francs voor het Rampenfonds. West-Duitsland heeft in de afgelopen week meer bloemen van ons land betrokken dan in de laatste tien jaren het geval is ge weest; 10 millioen stuks zijn de grens overgegaan, soms zelfs in extra-trei nen. In Yokohama liep Zondag een Nederlandse tankboot binnen met tanks waaruit licht ontvlambare vlieg- tuigbenzine lekte. De Jappen waren er niet happig op, maar gelukkig wa ren de lekken snel gedicht. En in Lorient liep een Nederlands jacht, bemand met drie jonge Amsterdam mers, die een wereldreis wilden ma ken, de haven binnen met aan boord 2000 dozen Engelse en Amerikaanse sigaretten; de Fransen waren hierop wel happig en namen de lading in beslag. In Bolsward is in de afge lopen dagen heel wat gebeurd. Eerst vond men een trouwring terug, die al 12 jaar zoek was; de ring zat om de tand van een eg. Toen kreeg een Bolswarder een brief uit Arnemuiden: „Hartelijk dank voor de prachtige jas, die ik via het Roode Kruis van U heb gekregen!" zo stond er in. Helaas ben ik niet in staat het belastingbiljet, dat zich in de binnenzak van de jas bevond, voor U te betalen. Wij heb ben veel schade geleden. Het biljet moet ik U dus wel retour zenden". De gever had reeds weken lang over al gezocht naar het bewuste aanslag biljet. Het was zijn definitieve aan slag....! En dan die kippen in Bols ward: één legde er een ei van 150 gram, waarbinnen weer een compleet ei met kalkschaal en al; en daarna nog vijfmaal een ei van 100 gram. Een andere kip deed het wat kalmer can: ze legde eerst een ei van 6 gram en daarna één van 1,9 gram! In China heeft een boer van 124 jaar een onderscheiding gekregen: hij overtrof zijn dorpsgenoten bij herbebossings werkzaamheden! De krasse baas loopt nog iedere dag 30 km! Hitiers jeugdleider Bornemann, die gezocht wordt als achtste man in het complot- Naumann, heeft zich zelf bij de po litie gemeld. Het gerucht loopt dat de 18-jarige koning Hoessein, van Jor danië met een Egyptische prinses gaat trouwen. Later werd gezegd, dat ze wel een prinses is, maar dat men nog moet uitzoeken van welk vorstenhuis. En nog later werd het hele gerucht tegengesproken! Minstens 40 doden, honder den gewonden Negen kilometer ten Zuiden van Taipeh, de hoofdstad van het natio- nalistisch-Chinese bolwerk Formosa, heeft zich Maandagochtend een ern stige ontploffing voorgedaan in de werkplaats van een munitiedepot, waarin oude Japanse bommen worden gedemonteerd. Volgens de eerste berichten zijn 40 personen om het leven gekomen en 260 gewond, van wie een zestigtal ernstig. Talrijke huizen zijn in een omtrek van een kilometer rond de opslagplaats beschadigd. OOK ONTPLOFFING IN LE HAVRE. Bij een ontploffing op een barkas in de haven van Le Havre zijn Zaterdag middag vijf personen, duikers en ar beiders, om het leven gekomen. Door onvoorzichtigheid is een lading dynamiet, die gebruikt moest worden voor het opblazen van een deel van een dok, waaraan herstelwerkzaamhe den werden verricht, voortijdig ont ploft. ï-. rn;- DRAMA IN DE ZWITSERSE BERGEN. In de bergen bij Chamonix is tijdens een klim naar een berghut op 2700 me ter hoogte de 27-jarige Engelse ski loopster Elizabeth Wood in een kloof gevallen en dodelijk verongelukt, door dat zij door de sneeuw werd bedolven en haar metgezellen haar niet tijdig konden bereiken. Toen haar verloofde, Edward Simp son, het tragische nieuws vernam, wierp hij zich van een 25 meter hoge rots. Hij werd op slag gedood. 35 uur en 24 minuten heeft een Brits str&alverkeersvliegtuig nodig gehad om de 16.500 km van Londen naar Tokio af te leggen. Dat is meer dan drie maal zo snel als een „ouderwets" verkeersvliegtuig. Het toestel van onze foto, de Bell XIA, kan het echter nog vlugger. Dit toestel maakte zijn eerste vlucht en de verwachting is, dat het 2700 km per uur kan halen. Dat is iedere seconde 750 meter! Afgezien van tussenlandingen zou dit toestel maar zes uur nodig hebben voor de afstand naar Tokio! Verkiezingen op 7 Juni Premier de Gasperi heeft Zater dag het Italiaanse parlement ont bonden en bepaald, dat op 7 Juni algemene verkiezingen zullen wor den gehouden. De premier deelde dit mee na afloop van een kabinetsvergade ring. Het mandaat van vijf jaar van de Kamer van Afgevaardigden was reeds afgelopen. De zittingsperiode van de Senaat zes jaar zou oorspronkelijk pas volgend jaar eindigen. Vier en twintig uur lang heeft de wereld in spanning verkeert over het lot van bijna 100 mensen, de bemanning van de Turkse duikboot Dumlupi- nar, die na een aanvaring met het Zweedse vrachtschip Naboland naar de bodem van de Dardanellen verdween en daar op een diepte van omstreeks 35 meter bleef liggen. Volgens de laatste berichten, ijie definitief schijnen te zijn, had de duik boot 99 mensen aan boord twee van hen zijn in een ziekenhuis over leden. Zij werden van de brug af geslingerd want de aanvaring had plaats kort nadat de boot aan de oppervlakte was verschenen. Met een veertigtal anderen kreeg men vrij spoedig radioverbinding: de mannen meldden toen dat zij het nog 24 uur konden uithouden. Van de anderen heeft men taal noch teken meer vernomen. De boot is n.I. in tweeën gebroken en zij zijn vermoedelijk omgekomen. Met man en macht heeft men getracht de veertig mensen te red den: het heeft niet mogen baten, want storm en sterke stroom be moeilijkten het reddingswerk zeer. De stroom was ook oorzaak dat de telefoonlijn, waardoor men verbirn ding had, brak. Het laatste wat men van de mannen hoorde was hun verzoek om laatste groeten aan de gezinsleden over te brengen en het opzeggen van gebeden. Dit is, met de ondergang van de Britse duik. boot Thetis in 1939, de ergste ramp in vredestijd, waarbij een onderzee er is betrokken geweest. Het eerste bericht over de ramp kwam Vrijdagavond binnen: de Nabo land meldde toen dat het in aanvaring was geweest met een duikboot. Men deelde mede, dat hulp van andere sche pen niet nodig was. Spoedig daarna kwam echter uit Ankara het bericht, dat de duikboot van Turkse nationali teit was en dat het schip met alle op varenden aan boord, was gezonken. In allerijl snelden schepen te hulp; in de haven van Stamboel lag juist een deel van de Amerikaanse zesde vloot, dat een beleefdheidsbezoek bracht. Men bood onmiddellijk hulp aan en de auto riteiten verzochten een torpedoboot- jager met duikers naar de plaats des onheils te zenden. De duikers konden echter weinig uitrichten: zij konden niet langer dan 4 minuten achtereen in de diepte werken, te weinig om iets te kunnen doen. Zondagavond werden de pogingen dan ook definitief opgegeven. De Dumlupinar is een oude Ameri kaanse duikboot, in 1950 door de Ver. Staten aan Turkije geschonken. Zij had deel genomen aan de Navo-oefeningen in de Middellandse Zee en was op weg naar de thuishaven. Het Zweedse vrachtschip liep bü de aanvaring schade aan de boeg op en maakte water. Het ging onmiddellijk voor anker. Het schip is door de Turk se autoriteiten voor een nader onder zoek in beslag genomen en de kapitein is in arrest gesteld. Deze, kapitein Lorstzon, werpt de schuld echter op de Turkse duikboot, die zich niet aan de internationale reglementen zou hebben gehouden. Hjj is dan ook in hoger be roep gegaan tegen zjjn arrestatie. Gisteren is door de Amerikaanse commissie voor de atoomkracht, in de woestijn van Nevada opnieuw een atoombom tot ontploffing gebracht. In tegenstelling tot de drie vorige, waar bij men de bommen vanaf 30 meter hoge stalen torens tot ontploffing bracht, is de bom ditmaal uit 'n vlieg tuig geworpen. Op een hoogte van 10.000 meter vlogen door de paddestoel wolk twee via radar bestuurde vlieg tuigen, bemand door 60 muizen en 2 apen. Na 20 minuten landden de toe stellen op de luchtbasis van Indian Springs. Over de toestand der dieren is niets meegedeeld. Op het tijdstip van de ontploffing be vonden zich 82 vliegtuigen in de lucht, waaronder 12 grote bommenwerpers. Op de grond bevonden zich, op ver schillende afstanden van het kernpunt, 23 auto's, geparkeerd alsof ze in een stad stonden. Militairen waren niet bij de proef betrokken. Wel waren alle 531 leden van het Amerikaanse Congres uitgenodigd, de proef te ko men bijwonen. Over de resultaten is niets bekend gemaakt. Slechts werd door de leiding van het departement voor de burger luchtvaart bepaald, dat een luchtge bied van 100.000 vierkante kilometer boven het ontploffingsgebied, dat zich uitstrekt boven 8000 meter hoogte, niet door vliegtuigen mag worden door kruist. Politic schoot 22 bendeleden neer. In de nacht van Zondag op Maandag heeft een bende van de Mau Mau een gezin van een Kikoejoeleider, die be kendheid genoot als burgerwachtleider, uitgemoord. Het gezin bestond uit 9 personen. Politie en leden van de bur gerwachten zijn er onmiddellijk op uit getrokken; zij hebben 22 leden van de bende gedood, de anderen worden nog achtervolgd. De Britten hebben nu bijna 200 in boorlingen in staat van beschuldiging gesteld wegens de nachtelijke slachting, die 11 nachten geleden plaats vond in het gebied van Lari. Onder de inheem sen te Nairobi heerste grote angst, daar de Mau Mau het gerucht ver spreid had, dat de regering van Kenia een bloedbad onder hen zou aanrich ten. Duizenden vluchtten de stad uit en brachten de nacht door in de open lucht. De gouverneur van Kenia heeft nieuwe maatregelen bekend gemaakt ter bestrijding van het terrorisme: zo zal er onder de gezagsgetrouwe Kikoe- joes een verzetsbeweging worden opge bouwd. De Vrijdagavond om ongeveer half elf uitgebroken brand in de oude Ned. Hervormde Kerk te Ameide is ondanks het direct ingrijpen door zes brand weerploegen uit de omgeving, niet ge blust kunnen worden en heeft het voornaamste monument van dit stadje totaal verwoest. Om half elf was de kerk door de laatste kerkeraadsleden verlaten. De oorzaak van de brand moet vermoede lijk gezocht worden in de stoven, die gewoonlijk na gebruik in het koor van de kerk worden geplaatst. De stoven waren opgeborgen zonder geleegd te zijn. Een toeschouwer werd door een balk aan de schouder gewond. De burgemeester van Ameide en Tienhoyen, de heer C. W. Luyendijk, die de leiding had bij de blussings- werkzaamheden, deelde mee, dat de situatie reeds lopeloos leek, toen de brandweer ter plaatse arriveerde. Hoewel de brandweer het vuur met 21 stralen bestreed, bleef na afloop van de brand niets dan de muren van kerk en toren over. De toren is verzekerd voor 60.000, het uurwerk voor 4000 en de kerk voor 100.000. De kerk, die onder toezicht stond van Monumentenzorg, is gesticht door Ram, leenheer van Ameide. Met de bouw werd reeefs in 1365 begonnen. Wegens geld- en materiaalgebrek, en bovendien door een staking, heeft het echter zes jaar geduurd voor het kerk gebouw gereed was. Het interieur was sindsdien veel ver anderd. Waar vroeger het voor de Roomse eredienst gebruikte altaar stond, werd in 1551 het kerkorgel ge bouwd. De muurbeschilderingen zijn tijdens de beeldenstorm verwoest. In 1588 werd de kerk voor de Protestantse eredienst in gebruik genomen. In het koor bevond zich een fraai marmeren grafmonument van de fa milie Ram. Het is in 1755 door de beeldhouwer Van Campen gemaakt. Verscheidene grafstenen trof men nog in het koor aan; één ervan draagt het jaartal 1425. Het kerkgebouw maakte het oude Ameide tot een der meest bezienswaar dige plaatsen aan de Lek. Schoorsteenbrand Zaterdag werd de brandweer te Oostkapelle gealarmeerd voor een schoorsteenbrand in het huis van de heer P. Meijer. Door spoedig ingrijpen kon de brand worden ge blust en erger voorkomen. DE BILT ZEGT: Afnemend buiïg. Wisselend bewolkt met nog enkele verspreid optredende buien. Matige Zuidwestelijke tot Westelijke wind. De zelfde temperaturen als gisteren of iets lagere.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1