John Foster Dulles waarschuwt voor te groot optimisme V= Zelfstandigheid der getroffen Zeeuwse polders wordt bedreigd. C.O.A.K. te Middelburg wordt belangrijk uitgebreid {'SNIFFER NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „De S.Uis een zwaar bewapende totalitaire staat Het Westen moet zijn herbewapenings programma's uitvoeren Luxe brandstof 4 pCt duurder, Gas 1 cent duurder? Mau Mau- opstand in gebied van Nairobi? Russische dokters vrijgelaten Wil de S»U» viermogendheden- bestuur over Duitsland herstellen? Rampenfonds; 944 millioen j'j Verkaveling Duivelandt Tholen en Zak Z*~Beveland is ongunstig Franse geïnterneerden in Korea vrijgelaten Watersnoodnumaier van het Zeeuws Tijdschrift. =J Belangwekkend artikel van de heer J. v7 uinen in 't Zeeuws 7 ijdschrift Financiële afhankelijkheid maakt het onmogelijk autonomie met kracht te verdedigen. ïs?.er> iay?n gaJss&mJtófè&l Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Exploi tante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2444 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per mmt. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE ZATERDAG 4 APRIL 1953 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Krulningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 6.07 u., onder 19.20 u. Maan op 1.38 u., onder 8.27 u. Hoogwater Zondag 5 April: Vlissingen: 5.19 u. 1.72 m., 17.38 u. 1.61 m. Terneuzen: 5.45 u. 1.91 m„ 18.07 u. 1.82 m. Wemeldinges 6.56 u. 1.55 m„ 19.18 u. 1.45 n% Zierikzee: 6.38 u. 1.33 m, 18.51 u. 1.24 m. John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Vrijdag verklaard, dat de communistische voorstellen niet de funda mentele toestand van gevaar, die de Sowjet-Unie voor de wereld oplevert, hadden veranderd. Hjj meende, dat het Westen enige verzoening met de communisten zou kunnen bereiken, doch hij waarschuwde, dat de Sowjet- Unie een zwaar bewapende totalitaire staat was en dat haar leiders in de grond vijandig stonden tegenover de rest van de wereld. „Het is van essentieel belang", aldus Dulles, „dat het Westen zijn huidige herbewapeningsprogramma's uitvoert en dat het Europese verdedigingsver drag zo snel mogelijk wordt geratifi ceerd". DEN HAAG, 3 April. De door de huis brandverbruikers te dragen lasten van de aanpassing der Nederlandse kolen- prijzen aan de prijzen, vastgesteld door de Kolen- en Staal-Gemeenschap zijn uit sluitend gelegd op de „luxe" brandstof, n.l. op de eerste kwaliteiten anthraciet. De prijsverhoging daarvan is matig en bedraagt niet meer dan 4 procent. Dit deelt minister prof. dr J. Zijlstra mee in een brief, welke hij aan de voor zitter der Tweede Kamer, dr L. G. Kor- tenhorst heeft gericht, in verband met de op 1 April j.l. ingegane kolenprijzen. DEN HAAG, 3 April. Kort na de Paas dagen is een beschikking van de minis ter van Economische Zaken te ver wachten, waarbij de maximum-prijs van het lichtgas met 1 cent wordt ver hoogd. Deze prijsverhoging is het gevolg van de verhoging der prijzen voor industrie- kolen. (Tel.) MAANDAG BESPREKING TE PANMOENDJON. De opperbevelhebben der V.N. in Korea, generaal Mark Clark, heeft ver klaard, dat hij de verbindingsofficie ren der V.N. gemachtigd heeft om Maandag a.s. met de Noordelijken de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen te bespreken, zoals de Noordelijken hadden tooi gesteld. De generaal deelde echter niet mede, of hij zijn officieren ook heeft gemach tigd een datum voor hervatting van de bestandsonderhandelingen te bespre ken en vast te stellen. De Man Mau zou van plan zijn de volgende week in het gebied van Nai robi een volledige opstand te ontkete nen. Uit documenten, die de politie in banden heeft gekregen, schijnt op te maken te zijn, dat Tweede Paasdag of kort na Woensdag een grote poging tot het aanstichten van ongeregeldheden zal worden gedaan in Nairobi, met af leidende demonstraties elders. Na aanrijding van Nederlandse automobilist. BURGEMEESTER VAN DUIN KERKEN OVERLEDEN. In de nacht van Donderdag op Vrij dag heeft de heer L. J. M. uit Rhoon in Duinkerken de burgemeester dezer laats, de heer Robelet, 61 jaar oud, met zijn auto aangereden, tengevolge waarvan de burgemeester later is over leden. Het aannemersbedrijf, waarvan de vader van de heer M. directeur is, heeft werken in uitvoering te Duinker ken. Hij kon in één der straten van de stad de burgemeester, die juist over stak, niet meer ontwijken. John Christie, de oö-jarige kantoor bediende, wie moord op zijn echtgenote ten laste is gelegd, is Donderdag in een gevangenisziekenhuis opgenomen voor algemene observatie. Het is in Engeland gebruikelijk, dat personen, die zich in voorlopige hech tenis bevinden, onmiddellijk na hun arrestatie medisch worden onderzocht. Het stormweer van het afgelopen weekend heeft veel schade aangericht aan de juist uitgezaaide mossels op de Waddenzee, speciaal aan de percelen op de Breesem. Sommige percelen zijn geheel ontvolkt. Er was geen rechtvaardiging voor enige wijziging van de Westelijke fun damentele defensie-politiek, ai bestond de mogelijkheid van nuttige verzoe ning op een aantal punten zoals de uitwisseling van zieke en gewonde ge vangenen in Korea, een bestand en het Oostenrijkse staatsverdrag. Het Westen mocht echter niet aannemen, dat het gevaar voorhij was. Voorts verklaarde de minister, dat de regering de door Truman voorge stelde begroting voor hulp aan het bui tenland ten bedrage van 7.6 milliard dollar aanzienlijk zou kunnen verlagen zonder de Westelijke veiligheid in ge vaar te brengen. ■11I1MM1I1IIIII De onlangs gearresteerde negen Rus sische dokters, die beschuldigd werden van het veroorzaken van de dood van Sowjet-leiders, zijn vrijgelaten. Het ministerie van Binnenlandse Zaken maakte bekend, dat de dokters door het vorige departement van Staatsveiligheid ten onrechte en zon der juridische grond zijn gearresteerd. Degenen, die verantwoordelijk zijn voor de beschuldigingen, zijn op hun beurt gearresteerd. In totaal zijn 15 dokters vrijgelaten. Waarom de zes, die niet eerder in de zaak van de negen dokters werden ge noemd, gearresteerd werden is onbe kend. De Russische regering heeft de Brit se uitnodiging om deel te nemen aan de vlootschouw t.g.v. de kroningsfees ten aanvaard. Er komt een Russisch oorlogsschip. AMERIKANEN EN FRANSEN NAAR BESPREKING TE BERLIJN Westelijke afgevaardigden houden het gesprek op „technisch niveau" De Sow jet-uitnodiging aan de Ver. Staten en Frankrijk om deel te nemen aan de Brits-Russische besprekingen te Berlijn over de veiligheid in de lucht zou een poging kunnen zijn om het vier-mogendhedenbestnur over Duitsland te herstellen, aldus hebben enkele functionarissen in Londen verklaard. Een dergelijke stap zou in overeenstemming zijn met het veelvuldig door Moskou uiteengezette standpunt over methoden voor hereniging van de Ooste lijke en de Westelijke bezettingszones. Deze benadering van het Duitse vraagstuk is consequent door de Wes telijken verworpen. Zij menen, dat de gebeurtenissen sedert de overeenkomst van Potsdam in 1945 herinstelling van een militair viermogendhedenbestuur onrealistisch maken. De nieuwe Sowjet-leiders zouden nu echter kunnen menen, dat de tijd rijp is voor heropening der Duitse kwestie en één van de gemakkelijkste manie ren zou ziin: beritistelling van de oude viermogendhedenmachinerie door op technisch niveau te beginnen. Deze mening vindt enige steun in berichten uit Moskou, volgens welke de Sowjet-Unie binnenkort zal ant woorden op de jongste Westelijke nota over verkiezing van een regering voor geheel Duitsland. Men acht h'et veel betekenend, dat dit bericht door de Sowjet-censuur is doorgelaten. Naar verluidt zullen de Westelijke afgevaardigden naar 'de Eerlijnse be sprekingen instructies krijgen om het gesprek op „technisch niveau" te hou den. Pogingen om te komen tot her vatting der onderhandelingen over de Duitse kwestie zouden volgens de Wes telijke mogendheden via diplomatieke kanalen moeten lopen. Het Nationale Rampenfonds heeft tot gisteren een bedrag ontvangen van 94.1 millioen aulden. Smio oor. gisteren was er weer één millioen gulden bijgekomen. Ned, Herv. kerk van Ameide in brand. De Ned. Herv. Kerk te Ameide Vrijdagavond omstreeks 11 uur in brand geraakt. Het vuur heeft zowel de toren als het kerkgebouw zelf aan getast. Om twee uur Zaterdagochtend woedde de brand nog. r r i. i v r 1 Amerikaanse geniesoldaten zijn bij Moensan een groot gebied in orde aan het maken voor de bouw van een door gangskamp voor zieke en gewonde krijgsgevangen militairen der Ver. Na ties. De Franse Hoge Commissaris in Duitsland, Francois-Poncet, heeft 15 Duitse oorlogsmisdadigers amnestie verleend. Voorts zijn de straffen van elf andere aanmerkelijk verminderd Ex-koning Faroek wordt vandaag te Cannes in Z.-Frankrijk verwacht, waar hij zijn intrek zal nemen in een hotel. Gistermiddag is uit Roosendaal een trein met 175 Koreavrijwilligers naar Marseille vertrokken, alsmede een drietal officieren van de geneeskundige dienst van de Milva. Het laatste van de vier grote stroomgaten bij Nieuw- Vosmeer is gedicht. Gistermiddag was de afdamming van het 60 meter wijde gat zodanig versterkt, dat een stevige afsluiting verkregen was. Gister nacht is op het IJsselmeer, 7 km van Enkhuizen de 130 ton metende tjalk „Harabe", geladen met pufkool, gezon ken. De opvarenden zouden zich met een roeiboot redden. Begin deze week is een tweede team van de Co ördinatie Commissie Hulpwerk (C.C. H.) in het rampgebied aan de slag ge gaan, thans te Oude Tonge, waar op ruimingswerkzaamheden worden ver richt. De C.C.H. wil ook een ploeg uit rusten voor Schouwen en Duiveland. LANDBOUW ECONOMISCH INSTITUUT RAPPORTEERT: Vraagstuk der kleine bedrijven Is urgent De afdeling streekonderzoek van het Landbouw Economisch Instituut heeft een overzicht samengesteld, waarin aandacht wordt besteed aan de moge lijkheden van herverkaveling in de overstroomde gebieden van ons land. Het aantal kleine bedrijven blijkt op Goeree-Overflakkee (speciaal op Goe- ree), Tholen en in de zak van Zuid- Beveland groot te zfjn. Op Duiveland en St. Philipsland nemen de kleine be drijven een relatief minder grote plaats in. Uit verkavelingsoogpunt blijkt in volgorde de situatie op Duiveland, Tholen, Zak van Zuid-Beveland en Goeree ongunstig te zijn. Op Flakkee ig deze gunstiger. Samenvattend wordt gezegd, dat wat bet vraagstuk der kleine bedrijven be treft dit in drie gebieden urgent is, nl. Goeree, Tholen en de Zak van Zuid- Beveland. De verkaveling moet op Duiveland, Goeree, Tholen en de Zak van Zuid-Beveland als ongunstig wor den gekwalificeerd. Bij een sanering van de bedrijfs- grootte tot 4 ha op Goeree-Overflak kee zouden nodig zijn 1500 ha, op Tholen en St, Philipsland 1000 ha, op Schouwen-Duiveland 600 ha. en in de Zak van Zuid-Beveland 1000 ha. Zou men de bedrijven willen saneren tot 5 ha, dan zijn voor deze gebieden ach tereenvolgens nodig; 2600, 2000, 1000 en 1000 ha. Tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie van Arnemuiden is benoemd de heer J. W. A. A. Kruijsse te Middelburg, voorheen tijd. secretarieambtenaar te Veere. De veertien Franse burger-geïnter neerden in Korea zijn vrijgelaten. Zij zijn op weg naar Moskou. De Franse ambassadeur in Moskou is door de Russische regering op de hoogte ge steld. Onder de vrijgelatenen moeten zich o.a. bevinden: de voormalige zaakge lastigde te Seoel, Perruche, de vice- consul Meadmore, de attaché bij het consulaat Martel, de A.F.P.-correspon- dent Chanteloup, Pater Coyos en vijf kloosterzusters. Het Zeeuws Tijdschrift is met een speciaal watersnoodnummer verschenen, dat artikelen bevat, welke door deskundigen zijn ge schreven. Wie ze heeft gelezen, komt diep onder de indruk van de ernstige gevolgen, die de ramp voor onze provincie heeft. Het is zoals de redactie voorin zegt: „Het Zeeuws Tijdschrift beoogt de verspreiding van kennis om trent Zeeland en zijn bewoners. Deze voorlichting heeft thans wel een zeer triest karakter gekre gen. Nochtans is het goed, dat alle Zeeuwen, maar vooral toch de niet-Zeeuwen weten, wat er is geschied en nog geschiedt." Een blad als dit tijdschrift heeft een andere bedoeling dan een dagblad. Het kan geen verslagen en reportages geven, maar slechts met artikelen en beschouwingen komen, wanneer enigermate de gevolgen van gebeurtenissen zijn te overzien. In deze opzet is naar ons oordeel de redactie geslaagd: de medewerkers, op hun terrein experts, schreven artikelen, die ernstig ingaan op de achtergrond der dingen en die ook buiten Zeeland gelezen dienen te wor den. Zij kunnen alleen maar bij dragen tot een juist begrip van de grote vraagstukken en moei lijkheden, waarvoor Zeeland nu en in de toekomst staat. Tal van fraaie foto's, kaarten en copieën van historische docu menten maken dit nummer mede tot een uitgave, die ongetwijfeld als historisch mag worden be stempeld. Oooaiüitse politie hield örie Amerikanen aan. Oostduitse volkspolitie heeft Vrijdag drie Amerikanen, twee mannen en een vrouw, een uur en drie kwartier vast gehouden op de autoweg, die West- Berlijn met West-Duitsland verbindt. Op weg naar Berlijn had men bij de Amerikaanse sector stilgehouden en de twee mannen hadden de wagen even verlaten. Toen zij naar de auto wilden terugkeren, werden zij door vier leden van de volkspolitie aangehouden. Een Russische officier, die door de volkspolitie was gewaarschuwd, ge lastte onmiddellijk de Amerikanen en hun auto door te laten. Meer dan duizend aardige en interessante kindertekeningen dongen me» naar de negen prijzen, die waren uitgeloofd in de tekenwedstrijd voor kinde ren, die onder auspiciën van Nederland-Kattenburg in Rotterdam werd ge houden. In de kinderfeestzaal van Nederland-Kattenburg vond de prijsuit reiking plaats. Deze kunstenaar in de dop kreeg een fraaie fiets. STRAKS ZES- TOT ZEVENHONDERD LEERLINGEN Waarschijnlijk komt er een nieuwe garnizoenscommandant Naar wij van bevoegde zijde vernemen bestaat er een grote kans, dat de Eerste Centrale Opleiding Administratief Kader (C.O.A.K.) te Middelburg aanzienlijk zal worden uitgebreid. Het zou de bedoeling zijn bet aantal leer lingen tot 600 of 700 op te voeren. Deze uitbreiding, waarover momenteel druk wordt onderhandeld, betekent o.m. 'at er een nieuwe garnizoenscommandant komt, die een bureau zal krijgt., in een pand aan de Dam. maj. J. Fotteboom, een aanmerkelijk» verzwaring mede van zijn taak. Hij zou, als het plan doorgaat, niet langer optreden als garnizoenscommandant van Middelburg en het is zo goed ala krijgt, die dus niet tevens het comman do voert over de school. Er zijn al onderhandelingen gevoerd met de eigenaar van het pand Dam 57, notaris mr P. Loeff, om dit gebouw te huren en in te richten als bureau voor de nieuwe garnizoenscommandant. Het ministerie van Oorlog heeft echter nog geen huurcontract met de eigenaar aangegaan, zo vernamen wjj nog. De verwezenlijking van deze plan nen is voor Middelburg van buitenge wone betekenis. In December 1950 keerde de C.O.A.K. naar Middelburg terug met 300 leerlingen. Dit aantal is in de loop der jaren gegroeid tot 500 man, zonder dat speciale maatregelen noodzakelijk waren. Nu een nieuwe uitbreiding op stapel staat, zal men moeten overgaan tot een verdere uit bouw van de outillage. Sinds enige tijd wordt op het depar tement van Oorlog een plan uitge werkt, waarbij de reorganisatie van de opleiding van administratief personeel wordt bekeken, zulks in het kader van de verdere opbouw van ons leger. Dat ëên'urfff^RSn^ai^£m tc^fllfeiazerneruimte noodzakelijk maakt is duidelijk. De Genie houdt zich momenteel hiermede reeds bezig. Ook zal een niet onaan zienlijke uitbreiding van het beroeps kader moeten plaatsvinden. Het ge meentebestuur zal uiteraard alle mede werking verlenen om voor de beroeps militairen, die zich in Middelburg ves tigen, woonruimte ter beschikking te stellen. Zo vernamen wij, dat binnenkort met de bouw wordt begonnen van ne gen woningen voor de huisvesting van het thans aan de school verbonden ka der. De uitbreiding van de school brengt voor de commandant der C.O.A.K., In het speciale watersnoodnummer van het Zeeuws Tijdschrift komt een zeer belangwekkend artikel voor van de hand van de heer J. van Tuinen, chef van de le afdeling der Prov. Griffie van Zeeland, over de gevolgen van de watersnood voor de financiële zelfstandigheid van de publiekrechtelijke licha men in Zeeland. De schrijver is van oordeel, dat de toestand thans zo is, dat zonder noodzaak een veel te grote mate van centralisatie plaats vindt bij het herstel der dpkschade, grondwettelijke en wettelijke bepalingen ten spijt. De conclusie kan z.i. slechts zijn, dat er een sterke aantasting van de zelf standigheid der getroffen polde. s dreigt en dat het gevaar meer dan voorbeen acuut is, dat polders door de gevolgen van de ramp niet meer in staat zijn, ondanks een tot luA uiterste opgevoerd geschot, hun taak in redelijke mate te vervullen. Financiële tegemoetkomingen van het Rijk met betrekking tot een verbetering van de zeeweringen kunnen soulaas brengen. Wanneer daar mede gepaard zou gaan een betere verdeling der kosten van wegenzorg, waar aan reeds jaren wordt gedokterd, dan zullen de Zeeuwse polders ln het alge meen de gevolgen van de watersnood na verloop van tijd te boven kunnen komen, met behoud van de financiële zelfstandigheid. De heer van Tuinen zegt o.m., dat de ramp veel omvangrijker zou zijn ge weest, indien de plaatselijke en gewes telijke besturen niet tijdig alie voor zorgen hadden genomen en van het eerste moment van gevaar af de strijd tegen de woedende waterwolf hadden aangebonden. Dat dit mogelijk bleek was voor een goed deel te danken aan het feit, dat de besturen der polders onder toezicht van het Prov. Bestuur waren belast met de zorg voor de zee weringen. Vooruitlopende op de tot standkoming van de noodwet heeft de dienst van de Rijkswaterstaat de hem daarin toegedachte taak van herstel der buitendijken en hoofdwaterkerin gen reeds in hoofdzaak aan zich ge trokken. Onwillekeurig rijst de vraag, hoe dit mogelijk is geweest, zo schrijft de heer van Tuinen. Immers naar het geldende waterstaatsrecht kan dit kwalijk anders dan als usurpatie worden betiteld. Hebben dan in het bij zonder de polderbesturen zich hiertegen niet verweerd? Dat zijn toch dezelfde mensen, die zidh zo bewust zijn van de verantwoordelijkheid voor de taak, die rechtens de hunne i«? FINANCIEEL AFHANKELIJK. Zelfstandigheid zonder de middelen, nodig voor de uitvoering van de taak, is zonder betekenis. In financieel op zicht kunnen tal van polder» de taak niet aan om de dijken te herstellen. Daardoor ontstaat een positie van fi nanciële afhankelijkheid, die het onmo gelijk maakt de autonomie met kracht te verdedigen. De usurpator loont, ook daar waar in technisch opzicht de taak van herstel door de polder kan wor den verricht, voldoende strategisch in zicht om juist de zwakke steeds aan te vallen. Het Rijk betaalt cn daarom moeten wij het doen is de redenering van de Rijkswaterstaatsdienst. Dat het juist is, daar waar het dijk herstel uitgaat boven de kracht van de polderorganisatie, het Rijk met die taak te belasten, is buiten kijf. Schouwen en Duiveland kan daarvoor als voorbeeld, niet echter als het enige geval, worden aangewezen. Het ware evenwel moge lijk geweest in het wetsvoorstel voor de noodwet te regelen, dat de Kroon bjj algemene maatregel van bestuur of de minister bij beschikking de gebieden bepaalt, waarin het Rijk de taak van de polder bij het dijkherstel overneemt. Daarnaast zou de wet dan bepalingen moeten bevatten, die een voldoende waarborg geven, dat voor de polder de financiële gevolgen van het herstel der dtjken gelijk zijn, of de polder dan wel het Rijk het werk opknapt. De heer van Tuinen betreurt het, dat de minister van Verkeer en Waterstaat, wie het ernst is met het toepassen van het middel der delegatie, niet onmid dellijk een taakverdeling in het leven beeft geroepen. Ook op de financiële consequenties voor de gemeenten heeft de heer van Tuinen gewezen. De financiële positie der Zeeuwse gemeenten was in het al gemeen voor de ramp niet ongunstig. De gemeentebesturen zullen goed doen alle kosten van herstel en schade, als mede de uitgaven, welke verder uit de ramp voortvloeien, zo spoedige mogelijk te declareren bij het Bureau Financie ring Wederopbouw. Daarbij is het van belang voorschotten te verzoeken. De herbouw zal in zeer vele gevallen ge paard moeten gaan met verbetering. De daardoor veroorzaakte meerdere kosten zullen ten laste van de gemeen te blijven. Verder zal vaak blijven drukken een aftrek wegens „nieuw voor oud". DE PROVINCIE. Zowel door verlies aan inkomsten als door stijging van uitgaven lijden de provinciale financiën schade. Naar het ziéh laat aanzien zal van Rijkswege in het verminderen der provinciale in komsten uit hoofde van enkele belas tingen, in de opbrengst waarvan de provincie deelt, worden voorzien. Het provinciaal gasbedrijf is in zijn debiet getroffen en de provinciale electrici- teitsvoorziening is vermoedelijk voor lange tijd getroffen door een gedeelte lijk verlies van het afzetgebied. Op de noordelijke veren is de opbrengst der tarieven belangrijk verminderd. Het behoeft geen verwondering te wekken, wanneer de Provincie daardoor en door een verhoging van de exploitatiekosten voor dit jaar f 100.000 meer zal moe ten bijpassen dan waarop in de begro ting is gerekend. Wat overigens de positie der Provin cie aangaat laat het zich aanzien, dat met het toepassen van een sober be leid en mits redelijke schadeloosstellin gen worden genoten, het provinciaal budget in evenwicht kan worden ge houden. In het Zeeuws Tijdschrift komen verder artikelen voor van ir J. Post, Rijkscultuurconsulent en Inspecteur van Landbouwherstel, over de land bouwkundige en cultuurtechnische her stelmaatregelen; van mr J. L. Nieuwen- huis over de ontwrichting van het ver keer en het vervoer in Zeeland, en van ir A. G. Wiersma over de betekenis van onze duinen. De Zeeuwse dichter Lou Vleugelhof, die afkomstig is van Ovezande, stond het doorvoelde ge dicht „O dierbaar landaan het Tijdschrift ter publicatie af. FRANSE GRAVIN HIELP ZICHZELF. Mane Marguerite Bouille, Gravin van Limousin, had in de loop van haar nogal avontuurlijk leven haar vermo gen zodanig aangesproken, dat zij ge dwongen was haar landerijen voor het merendeel te verkopen. Nu zocht zij in de kerken van Moulins in het Fran se departement Allier troost voor haar financiële moeilijkheden. Maar dat niet alleen. Want Donderdagmorgen trof de koster haar aan, toen zij met een pen- nemesje bankbiljetten uit het offerblok haalde. „De enige landerij, die ik nog bezit, brengt mij 110.000 franc op", zo zei zij, „dat is te weinig om van te leven. Daarom kon ik hier driemaal per week". WORDT ITALIAANSE SENAAT ONTBONDEN? In Welingelichte kringen te Rome beschouwt men het als vrijwel zeker, dat de Italiaanse Senaat vandaag zal worden ontbonden, tegelijk met de Ka mer van Afgevaardigden, waarvan het mandaat afloopt. Het Kabinet en de christen-democraten zijn van oordeel, dat de ernstige incidenten, welke zich bij de stemming over het nieuwe kies- wetsontwerp hebben voorgedaan, het onmogelijk te maken, dat de Senaat in de huidige samenstelling blijft werken. A.R.-candidaten voor Middelburgse gemeenteraad. De A.R.-Kiesverenigingen te Middel burg en 'tZand hebben in haar leden vergaderingen de volgende lijst met namen van candidaten voor de ge meenteraadsverkiezingen vastgesteld: 1. J. W. Kögeler. 2. J. S. Hoek. 3. P. Meliefste. 4. M, Wattel. 5. Ir H. Steur. 6. P. I. Hamming. 7. B. J. v. d. Berg. 8 J. J. v. d. Hofstede. 9. J. Leijnse. 10. J. Boone. 11. J. Geschiere. 12. J. Dn ij - vekot. De resultaten der stemmingen in beide vergaderingen werden bijeen gevoegd. Verbeterde opgave Zondagsdienst artsen. Zaterdag en Zondag voor 's-Heer Arendskerke, Heinkenszand en Wol- faartsdijk: dr Vos, Wolfaartsdijk, Tel. K 1100—3457. Tweede Paasdag: dr Zonnevijlle, 's-Heer Arendskerke. DE BILT ZEGT: Vrij koud. Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Meestentijds matige wind tussen West en Zuid. Vrij koud.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1