tLYER H ZEN VICTORIA Prof* Gerretson had het kwaad te verduren* Veel uranium in Z*-Siavië 7 Leden van Eerste Kamer tevreden over het herstel van dijken* De kranten brachten gisteren de leugens in het land* KeAJk en pending,. MATROZENSHAG voor slachtoffers van de Mau Mau. Kruiser „De Ruyter' had geen fouten* Christie voorgeleid* Top-goodwill in de V* S. Tol van Maartensdijk opgeheven* Dalende en stijgende kolenprijzen* Donderdag 2 April 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Eerste Kamen Principieel betoog van prof. Anema. Prof. Gerretson heeft Dinsdagmiddag behoorlijk de wind van voren gekregen in de Eerste Kamer, naar aanleiding van zijn rede die hij de vorige week in de Senaat hield en waarin prof. Gerretson het beleid van minister Kernkamp had gelaakt. Pater Beaufort verweet de C.H.-afgevaardigde, dat hij anti-parle mentaire tendenzen in de hand werkte en prof. Molenaar wees er op, dat prof. Gerretson dezelfde woorden had gebruikt, die de fascist van Vessem voor de oorlog ook bezigde. Prof. Moolenaar meende dat prof. ten gebeuren. Waarom neemt de rege- Gerretson er goed aan zou doen een ereraad van Kamerleden te laten in- ■tellen voor een onderzoek naar zijn gedragingen en naar de juistheid van zfin beschuldigingen. Het debat ging over de begroting van Buitenlandse Za ken. Prof. Anema (A.R.) betoogde dat het •r in deze dag er op aankomt God te dienen en het kruit droog te houden. Dat geldt niet alleen voor de verhou ding tussen bepaalde landen onderling, maar zeer in het algemeen. Wij moe ten de eerbied voor de menselijke per soonlijkheid hoog houden. Dat is het Sh ris tel ijk beginsel. Waar van de gods- ienst een moralistische leer wordt ge maakt, gaan zowel godsdienst als leer verloren. Over de V.N. merkte prof. Anema op, dat we steeds verder zijn afgezakt naar de politieke jaarbeurs. Maar niet temin, de U.N.O. mag niet opgeheven Worden. Dat kan niet want ze is 'n pro duct van een eeuwenoude ontwikkeling. Mr Reyer (C.H.) merkte op, dat de aflossing van de problemen, die de ministers hebben aangetroffen, schier onmogelijk is. Veel is nagelaten en ver prutst, zodat zij moeilijk de verant woordelijkheid voor allen kunnen aan vaarden. Hij acht het kwetsend, dat de memorie van antwoord spreekt over de zogenaamde Republiek van de Zuid- Molukken, Nederland heeft de plicht de bedingen, die het bij het afsluiten van de R.T.C. heeft gemaakt ten be hoeve van derden, waar te maken te genover deze derden. Daarom dient het te beginnen de eisen van de Zuid- Molukken aan te horen. De gedachtenwisseling over de hier verblijf houdende Ambonezen is nooit goed gehouden. Toch zal er iets moe- ■n Mededeling (Adv.) Pur« Gold Leaf Virginia ring de kosten voor haar rekening; af gesproken is, dat Indonesië zou beta len. Het probleem der Ambonezen is een gevolg van de mislukte en gefrus treerde afwikkeling van het KNIL. Het is onjuist, dat de minister van Justitie met zijn politie-apparaat en de minis ter van Maatschappelijk Werk met zijn kamptucht hier in gehaald worden. De regering tracht ieder nationalistisch streven van de Ambonezen de kop in te drukken Volgens „United Nations World", een tijdschrift dat overigens niets met de Verenigde Naties te maken heeft, Is de ontdekking van rijke uraniumlagen ln Znld-SIavië wellicht ook een reden voor de Britse regering geweest om maar schalk Tl to voor een bezoek aan Enge land uit te nodigen. Het blad zegt te hebben vernomen, dat een belangrijk deel van de lening van de wereldbank aan Zuid-Slavië ten bedrage van 30 millioen dollar gebruikt zal worden om de lagen te exploiteren, die vorig jaar in midden-Servië werden ontdekt. Maarschalk Tito zou gepoogd hebben de vondst geheim te houden door het betrokken gebied door troe pen te laten afzetten. Dit had echter de Bulgaren op het spoor gebracht, die de ontdekking meldden in hun pers. Ifmerikaanse deskundigen, zo wordt verder in het artikel gezegd, hebben vastgesteld, dat Zuid-Slavië over grote voorraden pekblende beschikt, die voor 75 procent uranium bevatten. Britse en Amerikaanse maatschappijen zouden veel geld geboden hebben voor recht op deelneming bij het exploiteren van het mineraal, dat over het algemeen dicht aan de oppervlakte gevonden wordt. Tito had echter dergelijke aan biedingen afgewezen, omdat hij hulp uit het buitenland slechts zou willen in de vorm van leningen, advies van deskundigen en materieel voor de mijn bouw. De „United Nations World" besluit met de opmerking, dat de aanwezigheid van uranium de strategische positie van Zuid-Slavië hachelijker maakt aan ooit, gezien de veronderstelling, dat de Sowjet-Unle met een „chronisch ura- nium-tekort" te kampen heeft. TOCH EEN OMMELET De man bleef als ver steend tussen de eieren liggen. Hij zag er lachwek kend uit. Stel je maar eens voor, een burgemeester in nachtgewaad, van boven tot onder besmeurd met eiwit terwijl de dooiers als oranje franje van zijn neus, muts en vingers hingen. Hij stotterde van woede en spijt maar veel tijd om iets te zeggen werd hem niet gelaten. De inwoners van Anbrokko namelijk die nog niets hadden gekregen zagen het ene na het andere ei kapot drukken en namen daarom eensgezind een duik in de richting van de burgemeester. Het werd een mengelmoes van benen, broeken, handen en hoofden en ondertussen schreeuwde de een nog harder dan de ander. Ergens midden onder dit alles lag de burge meester. Hij spartelde als een kind en af en toe hoorde men hem „brand"! roepen. Niemand van de Anbrokkianen trok zich daar echter lets van aan. Ze graaiden naar de steeds spaarzaam wordende eieren. Het oude vrouwtje begon plezier in het geval te krijgen. „Het is hier in tijden niet zo lollig geweest!" glimlacht* ze. Maar Karolus, die na een lange glijvlucht op haar schouder was gaan zitten overstemde haar. Hij gierde het werkelijk uit „Kijk-Kijk!" riep hij „Ik zie een stuk van de burgemeester!!" Inderdaad kwam het rood aangelopen hoofd van de burgervader ergens uit de kluwe te voorschijn. Het klinkt misschien oneerbiedig maar het had veel weg van een ommelet. In-r-ronHon Mededeling 'adv i VAN ROSSEM S SM** Waterstaat is nog geheimzinnig Aanschaffing van amphibievaartuigen. Leden van de Eerste Kamer hebben in het Voorlopig Verslag betreffende de Begroting van Verkeer en Waterstaat in stemming betuigd met de voortvarendheid welke de regering heeft betracht bij bet treffen van voorlopige maatregelen tot herstel van de dijken. Deze instemming strekte zich mede uit tot de snelle wijze, waarop de minister er toe overgegaan is om verdergaande plannen onder het oog te zien en een uit erkende deskundi gen bestaande commissie in het leven te roepen ter bestudering van het probleem van de afsluiting van de zee-armen. De ramp heeft ons land gesteld voor tal van problemen op het gebied van het verkeer en waterstaat, zo merkten zeer vele leden op. In dit verband vroegen zij, of er reeds nadere mededelingen kunnen worden gedaan over een beter werkend waarschuwingssysteem dan tot nu toe ge bruikelijk was. Verscheidene leden achten het gewenst, dat, evenals bij de Koninklijke Marine het geval is, permanent een watersnood plan gereed is, dat uiteraard naar bevind van zaken moet kunnen worden toege past. Gelet op de gunstige ervaring, die met amphibievaartuigen is opgedaan, zou het aanbeveling verdienen, zo vervolg den deze leden, om ln overleg met daar voor in aanmerking komende andere de- Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Algra, betreffende een bericht ln het dagblad „Ons Noorden" onder het opschrift: Proefvaart onthult ont stellende feit: grove fouten bij bouw van nieuwe kruiser „De Ruyter", heeft de minister van Marine, de heer Staf, geantwoord dat de tot heden opgetre den storingen tijdens de fabrieksproef- tochten, geen andere zijn dan die, wel ke normaal voorkomen bij nieuw-ge- bouwde schepen. In dit verband kan de minister er zelfs op wijzen, dat „De Ruyter" slechts een halve dag langs de kade heeft proefgedraaid alvorens naar zee te gaan, terwijl dit bij de vroegere kruisers Hr Ms „De Ruyter' *n Hr Ms „Tromp" twee a drie maan den vergde. Dat er geen gebreken in de ketel constructie als gesignaleerd in boven genoemd artikel bestaan, blijkt uit het feit, dat reeds tijdens de fabrieks- proeftochten het schip op slechts ketels geruime tijd ten naaste bij 28 mijl heeft gelopen, zonder dat zich enig bezwaar, ook niet wat betreft de pom pen en het electrische net, voordeed. Er is in het proeftochtprogramma enige vertraging opgetreden, in hoofd zaak door de voortdurende mist, wel ke de maand Maart heeft gekenmerkt. Deze vertraging bedroeg slechts en kele dagen, als gevolg waarvan de offi ciële proeftodhten op Goede Vrijdag zouden aanvangen. Dezerzijds werd echter, met het oog op de feestdagen, in overleg met de scheepsbouwer de aanvang dezer overname-proeftochten tot Dinsdag na Pasen uitgesteld. John Reginald Christie is gisteren voor een Hof in West-Londen verschenen, waar hem formeel moord op zijn vrouw Ethel ten laste is gelegd. Op verzoek van de politie bepaalde de rechter, dat de beklaagde voorlopig een week ln hech tenis moet blijven. d® tenlastelegging zou Christie op of omstreeks 14 December zijn vrouw ln zijn woning aan de Rillington Place leven hTbben^ber^0"1"8 H'U Va" het Een politiefunctionaris uit genoemde wijk deelde de rechter mee, dft de be! klaagde Dinsdag een verklaring heeft af gelegd, welke op schrift is gesteld en door hem ondertekend. Toen hem bn de ze gelegenheid voor het eerst de tenlaste legging werd voorgelezen, heeft Christie geen antwoord gegeven. De zaak voor het Hof in West-Londen, dat gewoonlijk slechts met geringe kwes tie* te maken heeft, was in acht minuten afgehandeld* partementen tot aanschaffing van een voldoende aantal daarvan over te gaan. Daarnaast verdient de reeds eerder naar voren gebrachte suggestie tot het aan brengen van terpen ernstige overweging. Prins Bernhard terug. „De grote goodwill die Nfederiand in de V.S. geniet bevindt zich nu op haar hoogtepunt", verklaarde Prins Bernhard gistermorgen op Schiphol toen hij tegen 9 uur in gezelschap van zijn particulier secretaris, dr F. A. de Graaff, en de ad- j'udant in buitengewone dienst, van HJVI. de Koningin, majoor-vlieger Gerben Son- derman, met het K.L.M. vliegtuig uit New York was teruggekeerd. „Deze atmosfeer heeft mijn gehele reis beheerst en is tot uiting gekomen in nieu we giften aan geld en goederen, zoals bijv. te Washington, waar hulpcomité's van overal uit het land mij ter ambassa de een bedrag van 2 millioen dollar zijn komen aanbieden", „Over de brief van de Koningin aan gaande het vluchtelingenvraagstuk die ik aan president Eisenhower heb over handigd", zeide de prins verder, „zal of ficiële commentaar moeten worden afge wacht". Bertus Aafj'es schreef declamatorium over stormramp. In opdracht van de Nederlandsche Radio-Unie heeft de dichter Bertus Aafjes een declamatorium geschreven naar aanleiding van de stormramp. De titel van het declamatorium is „De zee en het land". Het zal worden uitge zonden in het nationaal programma ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana op Donderdag 30 April a.s., te 20.08 uur. De compo nist Hendrik Andriessen heeft op zich genomen de muziek voor dit declama torium te componeren. De uitvoering zal geschieden door twee spreekstemmen, het radio phil- harmonisch orkest en het groot om roepkoor der Nederlandsche Radio- Unie. In het King George VI hospitaal te Nairobi wordt hulp verleend aan een aantal slachtoffers van de moordpartij, die de leden van de Mau Mau in het Kimboe reservaat hebben aangericht. Op de voorgrond v„„s.^,s dienen twee verplegers aan één der patiënten een bloedtransfusie toe. barriere heeft doorbroken. Via Radio Moskou is bekend gemaakt, dat de regering der Sowjet-Unie met in gang van Woensdag de kleinhandelsprij zen van een aantal artikelen heeft ver laagd. De prijsverlagingen variëren van 5 tot 20%. Te Montreal (Canada) zijn de 16-jarige Robert Bedard en zijn 14-jarige broer Yvon tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij hun vader hadden doodgeschoten en hun moeder gewond, toen z(j een uitbrander kregen wegens te laat thuiskomen. In Californië worden proeven genomen met een straalvliegtuig van het type Bell X-I-A, dat een snelheid van 2.700 kilo meter kan bereiken. Het nieuwe toestel is een verbeterde uitvoering van de Bell X-I, het eerste vliegtuig, dat de geluids- St.-Maartensdijk krijgt de opbrengst van de oorkonden. „Gooi de duurste boom van Nederland overeind", riep burgemeester mr H. H. Schuller van Maartensdijk, gistermorgen om elf uur uit. Even later ging de tol boom bij het gemeentehuis de lucht in, door een gewoontegebaar van tolgaarde Hannes van Rooyen, Deze werd ditmaal „officieel" geassisteerd door ir E. B.- gaards, hoofd van de afdeling water staatsrecht van het departement van wa terstaat, die de minister vertegenwoordig de. Een grote menigte was er getuige van. Tegenwoordig waren de burgemeesters van Utrecht en Hilversum en veie ge nodigden. De „plechtigheid" duurde vrij kort. Tot elf uur moesten de automobilisten, die niet wilden wachten, nog 20 cents tol geld betalen. Daarna was de weg een half uurtje totaal versperd. Tegen half twaalf reden de eerste auto's onder ge juich en hevig claxongeloei, tolvrij langs de openstaande en verzegelde slagboom. Op deze historische dag werden histo rische oorkonden verkocht, waarvan 2400 door burgemeester Schuller persoonlijk ondertekend. Daarin deed hij medede ling aan de weggebruikers van de ophef fing der tollen „zullende daarmede het bestaan een einde nemen van een der oudste tollen in het voormalige departe ment Utrecht, welke blijkens een infor matie aan de maire van Oostveen (thans gemeente Maartensdijk), in het jaar 1812 zijn oorsprong verliest, zo niet in de bisschoppelijke tijden, althans in die van Keizer Karei". De opbrengst van de verkoop dezer oorkonden zal bestemd worden voor bet getroffen Sint Maartensdijk, dat door Utrecht en Maartensdijk is geadopteerd. DELFTS EREDOCTORAAT VOOR H. J. VAN DOORNE. De senaat der Technische Hogeschool te Delft heeft besloten het doctoraat in de technische wetenschappen honoris causa te verlenen aan de heer H. J. van Doorne te Deurne, president-directeur van van Doome's automobielfabriek N.V. en van Doome's aanliangwagenfabriek N. V. te Eindhoven. De toekenning van de onderscheiding geschiedde op grond van zijn uitstekende verdiensten voor de ontwikkeling van de Nederlandse nijverheid op het gebied van de bouw van motorvoertuigen en aanverwante constructies in zijn hoeda nigheid van constructeur en ondernemer. Op 21 September zal te Delft in een openbare senaatsvergadering het diploma aan de heer van Doorne worden uitge reikt. Verscheidene kolensoorten goedkoper. De prijzen van de industriekolen ver tonen voor bepaalde soorten stijgingen tot f 4.50 per ton en daartegenover da lingen tot f 10. per ton. Gemiddeld stijgt de prijs van industriekolen met 2.9 pet. De stijging gaat voor geen en kele soort 7 pet. te boven. Bij de huls brandkolen gaat slechts de prijs van de eerste kwaliteit en super-kwaliteit anthraciet omhoog met f0.25 a f0.30 per hl. Bij de eerste kwaliteit anthra ciet gaan de parelnoten echter f0.20 per hl. omlaag. Bij de overige huis brandkolen dalen de parelnoten in de groep anthraciet tweede kwaliteit met f 0.50 per hl., de mijncokes 4 met f 0.25 per hl. en de bruinkoolbriketten met f0.45 per 100 kg. Evenals vorig jaar zal een stelsel van seizoenprijzen gel den. Dit jaar is ook de anthraciet daar in opgenomen. Voor de esskolen en eier- briketten geldt een voorjaarskorting van f 0.65 en een zomerkorting van f 0.50 per hl. t.o.v. de winterprijzen. Voor cokes en anthraciet bedraagt de voorjaarskorting f 0.40 en de zomer korting f 0.20. - Voor de particuliere verbruikers is de betekenis van de prijsveranderingen vrijwel te verwaarlozen. De invoering van de zomerprijzen voor anthraciet vormt hier voldoende tegenwicht. Aldus heeft de minister in zijn M. v. A. aan de Eerste Kamer meegedeeld. DE HELICOPTERVERBIN- DING BRUSSEL-ROTTERDAM? De directeur van de Sabena, A. V. J, Vernieuwe, heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan Rotterdam en ten stad- huize besprekingen gevoerd met het ge meentebestuur over een verbinding BrusselRotterdam per helicopter. Zo als reeds eerder uit Brussel bericht is, heeft de Belgische maatschappij serieu ze plannen om het internationaal ver keer met hefschroefvliegtuigen belang rijk uit te breiden. De besprekingen hadden een zeer vlot en aangenaam verloop. Het ge meentebestuur heeft van de Belgische voornemens met instemming kennis genomen. Reeds kon in beginsel over eenstemming worden verkregen over een landingsgelegenheid in de binnen stad. Het terrein zal in zeer korte tijd in gereedheid gebracht kunnen wor den. Het was weer eens t April Vliegende schotels en orkestvliegtuigen» hetelucht-scooters en regeringsuitzending* DE KRANT BRENGT DE LEUGENS IN HET LAND. Tenminste, dat be weert men. We willen dat bestrijden, iedere dag van het jaar, behalve op de le April, Dank zj] het feit, dat zekere Hertog van Alva eens zijn bril ver loor, durven zü, die krachtens hun aanstelling bevoegd worden geacht hun abonnees nieuws te brengen, eens per jaar zich grapjes permitteren. Hoewel we gisteren in dezelfde krant deze bijzonderheid niet op de hoogte, de oplossing van ons eigen April-mopje op de binnenpagina vermeldden, is er toch nog een aantal lezers ingevlogen. Overigens is een onzer redacteuren de dupe geworden van de helicopter-grap. 's Morgens vroeg de man lag nog op bed -ging de telefoon. Toen hij, slaapdronken de hoorn opnam, kreeg hij van het politiebureau de mededeling, dat men de Goese markt alvast maar had afgezet en „of hij niet eens even wilde komen controleren of de vlagge tjes goed stonden VLIEGENDE SCHOTEIa». De collega's van het dagblad „De Stem" kwamen met het sensationele bericht over vijf gesignaleerde vliegen de schotels boven ons land en onze goede provincie. Een fikse veestapel in Kloetinge was door een scherf van een der schotels getroffen en de boeren schuur van „landbouwer Rijke aan de Knopjesweg" was in vlammen opge gaan. Het blad kwam zelfs met een foto van de verbrandde schuur. Het terrein rond de schuur kon niet worden betreden „daar de bodem ge laden was met radio-activiteiten!" D* eerste belangstellende, die van naar de boerderij snelde, was als aan de grond genageld blijven staan, om dat plotseling de neuzen van zijn schoe nen omkrulden. De landbouwer, die ge lukkig op klompen was, had hem nog tijdig kunnen wegsleuren. Bijzonder belangwekkend werd ook de vondst van kleine platina staafjes genoemd, een vondst die al een „gold- rush" naar de vindplaatsen had ontke tend! ORKEST-VLIEGTUIG. De „Volkskrant" signaleerde geen vliegende schotels, maar „Orkest-vlieg tuigen", ontwikkeld door een Engelse kerkorgelfabriek. Op de vleugels van enkele „Connies" waren orgelpijpen ge monteerd. Ook boven ons land zou gisteren „dank zij een gelukkig initia tief van de K.L.M." een vlucht met deze „orkestvliegtuigen" worden ge maakt. Foto's ontbraken niet aan dit artikel. „Door meer of minder lucht in de pijpen toe te laten iedere pijp is voorzien van een dubbele iris-diafrag masluiter wordt het geluid geregeld. De draagwijdte van het geluid varieert van 25 tot 100 kilometer. Een concert van een half uur, meestal in de avond uren, geeft de bewoners in de omge ving, waar het vliegtuig cirkelt, een ongekend muzikaal genot. Het is alsof men ti enBoston Symphonie-orkesten tegelijk hoort", aldus het blad. HETELUCHT-SCOOTER. De jongens van het Amsterdamse „Parool" kwamen met de daverende primeur dat een 34-jarige automonteur een hetelucht-scooter had uitgevonden, De scooter, die een snelheid van 95 kilometer per uur kon halen, reed op petroleum gebruik één liter op 150 kilometer en zou onder de naam Philiscooter ln de handel ge bracht worden. Dit voertuig met een zgn. vloeistofkoppeling en met een af neembare motor, die ook in huis als verlichtingsagregaat gebruikt kon wor den, zou gistermiddag voor het Rai- gebouw worden gedemonstreerd RADIO-INITIATIEF. De „Telegraaf" trachtte de lezers op de mouw te spelden, dat Regering en Parlement gisteren een proef zouden nemen met 't uitzenden van een bont programma met als medewerkers o.m. mr v. d. Smoes van Flaters non stop programma 45 minuten spre ken zonder adem te halen; Ds v. d. Zaal, sprekend over „Vissen met slome Dirk"; Prof. Beel sportpraatje: „Hoe maak ik een carambole", Partij van de Arbeidsvitaminen met „Koos Vorrink and his boys" enz. ROODGLOEIENDE POLSSTOK. Het „Friesch Dagblad" wist te ver tellen dat een werktuigkundig inge nieur van Friese afkomst een polsstok had uitgevonden, die bij het naderen van een nest kievitseieren rood gaat gloeien. Het is dan verder een koud kunstje, het nest te vinden en het eitje of de eieren te rapenwant ze lig gen er binnen een straal van tien me ter, aldus het blad. De nieuwe polsstok heet „sneuper" en werd gisteren voor het cent in de handel gebracht Ds M. J. J. Bonting naar Australië, 1 officier. Te Sittard heeft men grond aangekocht voor de bouw van een Gbref. kerk. Eerlang hoopt men Ds M. J. J. Bonting uit Rijnsburg vertrekt op 15 April met de „Sibajak" naar Australië. Ds Bonting, die beroe pen is bij de Presbyteriaanse Kerk te Perth (W. Australië) zal aan boord van de „Sibajak" de geestelijke verzorging der protestantse emigranten op zieh nemen. Tevens is hij bereid contacten te verzorgen van familieleden van in West-Australië verblijvende emigran ten. Kerkelijke pers Blijkens gelijkluidende berichten in „De Roeper" en de „Waarheid en Een heid" zijn de persverenigingen waar van deze beide bladen uitgaan samen gesmolten en zullen beide organen met ingang van 24 April a.s. eveneens ge fuseerd worden onder de titel: Waar heid en Eenheid - De Roeper. De re dactie zal bestaan uit de heren dr J. Schelhaas te Amsterdam-N., hoofd redacteur, J. Abels te Groningen, ds M. v. d. Heide te Huizem, dr E. Mas- selink te Rotterdam-Z., P. M. J. Mek- kes te Voorburg, ds M. Vreugdenhil te Ruinerwold en G. G. Karssen te Bodegraven, secretaris. Jaarvergadering Herv. Raad voor Kerk en School. De Hervormde Raad voor de zaken van Kerk en School zal op Vrijdag 10 April a.s. zijn jaarlijkse openbare vergadering houden in Esplanade te Utrecht. De secretaris geeft een jaar overzicht van de werkzaamheden van de Raad. Zowel de scheidende voor zitter, ds R. Dijkstra, als de nieuw benoemde voorzitter, dr D. N. van der Neut, zullen het woord voeren. Des middags zal dr T. Dokter van Odijk, gedelegeerde voor de commis- sei voor het V.H.M.O., het onderwerp „Vragen aangaande de kerstening der cultuur" inleiden. in deze plaats tot kerkinstituering te komen. Hervormde Kerk bracht ruim f 1,6 millioen bijeen voor Rampenfonds. De Ned. Herv. kerk heeft thans aan het Rampenfonds een bedrag overgemaakt van f 1.594.208,70, zijnde de opbrengst van de collecte, die op 8 Februari in de ker ken is gehouden. Rechtstreeks werd door de gemeenten een som van f96.743,91 overgemaakt, zo dat in totaal de bijdrage van de Ned. Herv. kerk aan het Nationaal Rampen fonds f 1.690.952,61 bedraagt. Ingezonden Mededeling (adv.) DRINKT GEREGELD WATER NATUURLIJK BRONWATER SCHEEPSTIJDINGEN De Geref. Kerken in het Zuiden. Vijf ln de R.K. kerk gedoopte per sonen hebben te Eindhoven toegang gevraagd tot de gemeenschap van de Geref. kerk en het H. Avondmaal. Te Weert Is een militaire wijk gevormd van de Geref. kerk van Roermand, w.o. Weert kerkelijk ressorteert, bestaande uit 67 recruten, 10 onderofficieren en HAVEN VAN VLISSINGEN. Aangekomen 31 Maart: WILJA v. Ant werpen; HEINRICH BLOCK v. idem; DELPHIN III v. idem; GEERT v. Zee; DOROTHEA SIENERING v. idem; HA VIK v. idem; RINI v. idem. Vertrokken 31 Maart: GLORY n. Ant werpen; BRAKELON n. Huil; HAVIK n. Avonmouth; OSCAR n. Gorthon; 1 April: CATHE MARIE n. Malmö. Gepasseerd naar Antwerpen 31 Maart: AUDACIA v. Dover; MERWEDE v. Rot terdam; HOOGEZAND v. Reguiada; BO- RELLIE v. Londen; OLYVE v. Londen; CORNELIA B 2 v. Rotterdam; 1 April: ATLANTIC v. Zee n. Terneuzen; OOT- MARSUM v. Le Havre; QUO VADIS v. Shourehaem; KEIZER v. Calais. Gepasseerd van Antwerpen 31 Maart: DRIE GEBROEDERS n. Malmö; ALPHE- RAK n. Rotterdam; HEEMSKERK naar Amsterdam; TEUN n. Aberdin; NAVIS n. Huil; LUCAS M n. Denemarken; 1 April: ERNA n. New Port; AMAZONE n. Zweden; REMMERT n. Amsterdam; ARKELDIJK n. Rotterdam; REGINA n. Middelsbrough; AALSDIJK n. Halifax; ALGARVE n. Belfast; SENIOR n. Most- tyn.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5