DIE NARE PIJN Zvitsaletten Vincent van Gogh in zijn geboorteplaats en in de residentie herdacht Christie te Londen gearresteerd 1853 - 30 Maart 1953 Internationaal gezelschap bijeen in het kleine Ned. Herv. kerkje van Zundert Zonder zich te verzetten ging hij mee Prins reikte Militaire Willemsorde uit V.N* handhaven het oude standpunt Hulp uit India* Wijlen Koningin Mary opgebaard in de Westminster Hall DE BEURS NOTEERDE GISTEREN Zie Radio* faiexiqt oni Woensdag 1 April 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 7 Ingezonden Mededeling (adv die iedere vrouw kentLaat U er toch niet langer door kwellenVoor de mo derne vrouw zijn die periodieke pijnen snel en zeker te bestrijden met 3T>e anti-pijn -tabletten Nat. Chr. Officierenvereai- ging luidt actie in. Het hoofdbestuur van de Nationale Christen Officieren Vereniging heeft zich ln zijn laatste vergaderingen ern stig beraden op zijn taak in het alge meen en op die van de leden in het bij zonder ten aanzien van de vraagstukken van deze tijd, vooral waar deze taak uit haar doelstelling voortvloeit. Dit heeft er toe geleid, dat het hoofdbe stuur een studiecommissie heeft be noemd bestaande uit de heren Kapt. D. Mantz te Genemuiden, voorzitter; kapt. M. Vader te Dordrecht, secreta ris en Maj. H. J. Waalwijk te Rotter dam, plus een afgevaardigde uit elke afdeling. De eerste drie genoemde he ren vormen een kerngroep. Deze stu diecommissie zal zich bezighouden met de vragen; wat is de doelstelling van de N.C.O.V. aangepast aan deze tjd? Welke concrete taken liggen er voor de vereniging n.a.v. de in het vorige punt gestelde vraag en op welke wijze moeten deze taken in de practijk, in het bjzonder door de leden van de N.C.O.V. worden uitgevoerd? Als speciale onder werpen zal de studiecommissie zich be zighouden met de vragen in hoeverre contact met andere organisaties van geestverwante aard noodzakeljk dan wel gewenst is en welke problemen bestaan er of zullen er mogeljk ont staan op nationaal en internationaal terrein, waarbij de N.C.O.V, op welke wijze dan ook betrokken is, zal zjn of moet zjn en wat zou mogelijk haar roe ping in deze kunnen zijn. Tenslotte zal de commissie overwegen in hoeverre het gewenst is bij het hoofdbestuur van de N.C.O.V. voorstellen in te dienen voor wat betreft de wenselijkheid om te ko men tot een aanpassing van de statu ten aan de huidige tijdsomstandigheden. Aan de commissie zjn twee vaste ad viseurs toegevoegd, n.l. prof. dr J. P. A. Mekkes te 's-Gravenhage en ds A. C. J. v. d. Poel, luchtmachtpredikant te 's-Gravenhage. De studiecommissie is bevoegd om personen, die haar van advies kunnen dienen zich te assime- ren. De studiecommissie zal 6 Mei a,s. voor het eerst bjeenkomen en op 2 en S Juni op „Beukbergen" voor de twee de maal. Vóór 5 April a.s. zullen de af delingen in vergadering bjeenkomen. T entoonstelling. (Van één onzer verslaggevers). Klagend huilde gisteren de wind dour de nog bladerloze takken van de hoge bomen op liet kleine Protestantse kerahof van Zondert:. Dit geluid over stemde af en toe bjna de spreker, die daar voor de preekstoel stond en zich richtte tot een gehoor, als nog nimmer binnen deze muren was te vinden ge weckt. In de smalle banken, waar an ders de boeren zich 's Zondags met liuu gezin achter de Bijbels met kope ren sloten neerzetten, was nu een in ternationaal gezelschap neergestreken. Naast vele autoriteiten zaten, daar Fransen, Belgen, een Engelsman, een Portugees, een Zweed, een Zwitser en een Indonesiër. Allen waren hier ge- koui-a om te herdennen, hoe de schil der inceut van Gogh juist een eeuw geleden in de Ned, Hervormde pastorie van Zundert net levenslicht aan schouwde. Aciiter de voorlezerslessenaar, vlak bj de piek waar Vincent op 24 April 1853 door zijn vader werd gedoopt, stond prof. dr. J. E. de Quay, Com missaris der Koningin in Noord- Brabant. In sobere woorden schetste hj het leven van deze grootste onder de Nederlandse schilders van de matste eeuw. Een leven van misluk king en miskenning, van rusteloos zoeken naar schoonheid, van grootse scheppingen en droeve ondergang. Prof. De Quay was ingeleid door de heer G. J. A. Manders, burgemeester van Zundert, die enkele opmerkingen maakte, welke minder in deze sfeer pasten. Zo beweerde hij, dat de bewo ners van zijn gemeente iets van Van Gogh's kunstzinnigheid hadden ge- erfd, wat dan zou moeten blijken uit het jaarlijkse bloemencorso. Voorts deelde hij mede, dat zjn gemeente naast dit bloemenfestijn ook nog na tionale vermaardheid genoot door de productie van grote hoeveelheden zacht fruit, welke opmerking in nog verder verwijderd verband stond tot het doei van dit samenzijn De gedenksteen. Even later begaf het gezelschap zich over het plein voor het Raadhuis naar de Ned. Hervormde pastorie. Niet meer het huis, waarin Van Gogh heeft gewoond, maar staande op de zelfde plaats. Burgemeester Manders onthulde de gedenksteen van Niels Steenbergen, die in het midden de vogel Phoenix vertoont, oprijzende uit haar as. Daar bij staan de simpele woorden: „Hier werd op 30 Maart 1853 Vincent van Gogh geboren". Het randschrift is ontleend aan een brief van de schil der aan zijn broer Theo en luidt: „Ik gevoel, dat mijn werk in 't hart van t volk leeft". Mr. H. J. Reinink, secretaris-gene raal van het departement van Onder- wjs, Kunsten en Wetenschappen, legde een krans bj de steen onder het uitspreken van de woorden: „Van de Nederlandse Regering. In grote dank en erkentelijkheid". Prof. De Quay en burgemeester Manders legden kran sen neer resp. namens het Provinci aal- en het Gemeentebestuur. Gistermiddag werd in het R.K. Parochiehuis een kleine tentoonstel ling van werken van Van Gogh ge opend. Tevoren was het gezelschap een Brabantse koffietafel aangeboden waaraan speciale „Van Gogh sigaren" werden gepresenteerd en waar de hammen het opschrift „Vincent van Gogh 18531953" droegen!! De eer om deze ham voor te snijden werd gegund aan ir Vincent W. van Gogh uit Laren, de zoen van Theo, de broer die de schilder steeds tot zo grote steun is geweest. Ir Van Gogli was het ook, die de ten toonstelling opende met een rede, waar in hij vele uit familiepapieren geputte historische bijzonderheden meedeelde. De expositie zou aanvankelijk slechts werken uit de Brabantse periode be vatten, maar naast de donkere tinten van de werken, die in Nuenen ontston den, waren toch ook de lichte kleuren en vlammende tinten van schilderstuk ken uit Parjs, Aries en St. Rémy te zien. De tentoonstelling is uiteraard slechts klein, doch ze geeft een uitste kend beeld van de verschillende perio den in het werk van Van Gogh en er zjn prachtige stukken te bewonderen. In Den Haag. Onder hen, die bij de opening aan wezig waren, zagen wij dr Gachet uit Au vers, een zoon van de arts die Vin cent van Gogh in de donkers ie- peri ode tot zo grote steun is geweest. Ook de gouverneur van Antwerpen, de heer R. Declerck was aanwezig. Deze deelde mee, dat binnenkort een ge denksteen zal wordèn'onthuld in ..e gevel van het huis waar Van Gogh woondetijdens, zjn. verblijf in de L.heldestad. Na deze herdenking in Van Gogh's geboorteplaats begaf het gehele ge zelschap zich naar de Residentie. Daar werd in het Gemeentemuseum een grote Van Gogh-tentoonstelling geopend, bestaande uit 160 doeken en vele herinneringen aan de schilder. De expositie werd ingeleid door een rede van prof. dr. A. M. Hammacher, lid van het Nationaal Herdenkings- >->mité. De massamoord van Nottinghill-place De politie heeft Dinsdag de 55-jarige kantoorbediende John Regi- ald Christie, de voormalige bewoner van het huis in de Londense /ijk Notting Hill, waar vorige week de stoffelijke resten van ten- nnste zes vrouwen zijn gevonden, gearresteerd. Christie, wiens vrouw een van de slachtoffers is, werd naar een politiepost te Putney (West-Londen), niet ver van de plaats van de moord, overgebracht. Plechtigheid te New York. In een sobere doch indrukwekkende plechtigheid in de Nieuw-Amsterdam zaal van de Nederl. club heeft Prins Berniiard Maandagmiddag het Ridder kruis van de Militaire Willemsorde vierde klasse uitgereikt can de voor malige reserve majoor A. D. Beste breurtje wegens uitzonderljke helden moed betoond tjdens de laatste we reldoorlog, in het bjzonder bj para chutelandingen en landoperaties van de twee-en-tachtigste Amerikaanse lucht landingsdivisie bj Njmegen in Septem ber 1944. Majoor Bestebreurtje, die als Neder lands verbindingsofficier gedetacheerd Was bj de genoemde divisie, is een zoon van de president van de Nederlandse Kamer van Koophandel in de V. S., die de plechtigheid bjwoonde. Overste van Staveren, assistent marine-attaché van de Nederlandse ambassade in Was hington en eveneens drager van de M. W.O., las op verzoek van de Prins het koninkljk besluit van 10 October 1952 voor, waarbj Bestebreurtje de M.W.O. werd verleend en waarin vele helden daden beschreven worden. Prins Bernhard sprak daarna de nieuwe Ridder toe en bracht in herinne ring dat majoor Bestebreurtje lange tijd gedurende de oorlog deel had uit gemaakt van zjn staf en te velde reeds door hemzelf met de hoogste decoratie die Z.K.H. ter beschikking stond, was onderscheiden. Majoor Bestebreurtje, thans Ameri kaans burger, is met wjlen President Roosevelt en generaal Maxwell Taylor, een der zeer weinige Amerikanen aan wie de Militaire Willemsorde is ver leend. Burgemeester Mande, s onthult de gedenksteen. De Koreaanse krijgsgevangenen Clark wil niet onderhandelen een vergelijkbaar constructief voorstel zouden kunnen doen. Generaal Mark Clark, de opper bevelhebber der V.N., heeft in een schrijven, dat aan de Noordelijken is overhandigd, spoedige bespreking voorgesteld over uitwisseling van zieke en gewonde gevangenen en hervatting van de wapenstilstands onderhandelingen. De brief stelt voor, dat de verbin dingsofficieren van beide partijen spoedig de voorbereiding van een alge mene hervatting van de onderhande lingen over een wapenstilstand zullen bespreken. Voorop stelt generaal Clark echter een voorstel aan de Noordelj- ken, zo spoedig als het schikt, een bj- eenkomst te houden voor het treffen van uitgebreide regelingen voor de uit wisseling van zieke en gewonde gevan genen. Bljlcens een bekendmaking van het geallieerde hoofdkwartier te Tokio heeft generaal Clark in zjn schrjven verklaard, bereid te zjn om volledige hervatting van de wapenstilstandsbe sprekingen te overwegen. Hervatting van de onderhandelingen zou echter al leen kunnen geschieden indien de Noor delijken het standpunt van de V.N. t.a.v. de kwestie van repatriëring van krjgsgevangenen zouden aanvaarden of De ambassadeur van India in Neder land, de heer M. B. M. Chakravardy, heeft gistermorgen aan de minister zonder portefeuille, Mr J. M. A. H. Luns, een cheque overhandigd van f 31.664.92 voor de slachtoffers van de watersnood. Tjdens een korte plechtig heid in de werkkamer van de minister op het departement van Buitenlandse Zaken releveerde de ambassadeur dat de regering van India voor een deel van het geld, dat zj voor Nederland ter beschikking had gesteld, na overleg met de bevoegde instanties in Neder land 50.000 zandzakken had aange kocht. Deze zakken werden onmiddel lijk per K.L.M. naar Nederland verzon den. Toen bleek dat er geen behoefte meer bestond aan verdere dringende hulp, werd besloten het overblijvende deel van het geld aan de Nederlandse regering over te dragen. Als gevolg hiervan is thans de cheque van ruim 31.000 gulden overhandigd. De brief van generaal Clark is ge richt aan generaal Kim il Soeng, dè be- velhebber van het Nóordkoreaanse le ger, en aan generaal Peng Peng Teh Hoeai, bevelhebber van de Chinese strijdkrachten in Korea. De beenderen van tenminste twee -isonen die in de tuin van de woning jn gevonden, zijn, naar men aan- -•emt, pao ongeveer een jaar geleden graven. .Iet onderzoek van de pas gevonden onderen heeft aanleiding gegeven tot ,i hernieuwd onderzoek van de om- andigheden waaronder de twee moor- in 1949 in hetzelfde huis, werden j.pleegd. De politie vraagt zich af hoeveel de 45-jarige echtgenote van Christie, die eveneens werd gewurgd, van de mis daden wist. Een buurman, die haar goed kende, zeide dat zij een vrouw was die in angst leefde. Als men haar sprak kreeg men de indruk dat zj in een ziekenhuis diende te worden opge nomen of psychiatrisch diende te wor den behandeld. De gezochte werd gisterochtend door een politieman gearresteerd, die hem op zjn ronde herkende van de foto's, die" onder de politie in het gehele land waren verspreid. Christie volgde het bevel om naar een politiepost mee te gaan rustig op. De jacht op de kantoorbediende heeft zeven dagen geduurd. Zodra het nieuws van de arrestatie bekend werd, verzamelde zich een grote menigte voor het politiebureau, in de hoop een glimp te zien van de man, die de afgelopen week zo zeer in het middelpunt der belangstelling heeft gestaan. Het nieuwe bestuur van de P. v. d. A. Het vierde congres van de P.v.d.A. heeft een gedeeltelijk nieuw bestuur gekozen. Voorzitter blijft de heer J. J. Vorrink en secretaris-penning meester de heer E. F. Albrecht. Sec retarissen zijn de heren J. H. Scheps, E. A. Vermeer en J. M. Willems. Er zijn 15 onbezoldigde leden van het partijbestuur gekozen. Tot hen behoort mr dr N. Bolkestein, burge meester van Middelburg. Maandag is te Brunsbuttelkoog in Duitsland, de 19-jarige Nederlandse ma troos van der H. aangehouden aan boord van het Nederlandse schip Prima. Hj wordt ervan verdacht op 28 Januari j.l. de 35-jarige Charlotte W. te hebben ver moord. SLO f KOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V., GOES. Nederland 1947 95 Dollarlening 1947 94# Invest. Cert if. 96# Nederl. 1926/64 cum. 96# Grootboek 1946 K. Olie 1950 113% 111 Cult. H. I. Bank 53# 52 Nat. Handelsbank 115 114 Ned. Handel Mij. A.K.U. Bergh'j, Jurg. UeiKcl's Patent Calvé Delft Fokker Gelder Zonen Ncd. Kabelfabr. Kon. Hoogovens Ned. Ford Philip's Gloeil. Do 6% cum. pref. wd. W11 ton - Fij c noo rd Unilever iJalitoii I Rubr. Biliton II Rubr. Dordtsche l'etr. Dito, pref. Dito, ouderaand. 95% 94# 96% 96% 94% 159 164% 161# 265 266 104% 104% 121 119 107% 107 152%ex 151 211 210 164% 161% 205 202 158% 155% 139% 139% 1- 2 173 189 186% 233% 174# \UVl 298 291# 308% 30t# 317# 311% Moeara Enim Kon. Olie A'dam Rubber Bandar rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber Serbadjadi De Oostkust Holi. Am. Lijn Jav. Ch. Jap. lijn Kon. Boot Kon. Paketvrt Kon. Rott. Lloyd Ned. Sch. Unie Stvrt Mij Nederl. H.V.A. Oininerens Schpvrt J ava Cult. N.l.S.U. Deli Bat. Mij Deli Mij Vorstenlanden Senenibach Muller Co. Aiusterd. Bank üscompto Bank Rotteid, Bank 498 493 Twentsche Bank 318# 312% Overzee.se Gas 91% 89% Borneo Sumatra 94# 93 Am. Smeltiug 101 99% Am. Radiator 74% 71% Anaconda Coper 32% 32L Chrysler 44% 43 Bethl. Steel Ford Canada 146% 146% General Motors Hudson Motors. 127# 126% Kennecott 117 116 Intern. Niclcel 124# 123 Rep. Steel 129 127# U.S. Steel 148 146 Stand. Brands 104% 100% North. Am. 157 154% Cities Service 42% 42 Cont. Oil 83 83# Midcont. Oil 113# 112% Fhilips Oil 85# 83# Tide Water 18% 18% Miss K. 'Texas 77% Baltimore 178# 177% Shell Union 162# 162% New York Ccntr. 67# 68 Pennsylvania 161% 161 Canadian l'ac. 159# 159 87# 87 109% 107 40% 15# 41% 84% 53 61# 15# 74% 44# 50% 40 28% 22 91# 58 61# 68 25% 2B# 70 23 23 31% 3&# 15% 40 81# 51% 64 15% 73% 44 48# 39% 22 88% 58# 65 24# 27% 69 22# 22# 30% Franse boerenpartij verzoekt minister van Landbouw af te treden. Op een congres van de Franse boe renpartij is een resolutie aangenomen die de belangrijkste vertegenwoordi ger van de partij in de regering, de minister van Landbouw, Camille Laurens, uitnodigt af te treden. Dit zou „een waarschuwing zijn, dat de anti-agrarische politiek van de rege ring niet langer kan worden ge steund". De resolutie zegt voorts, dat de partij ook haar drie andere minis ters zal verzoeken af te treden, in dien de regering niet zekere toezeg gingen zal doen als het parlement in Mei weer hijeenkomt. Von Balluseck heeft critiek op Lie's personeelsbeleid. In de algemene vergadering der V.N., heeft de Nederlandse afgevaardigde Von Balluseck zich uitgesproken tegen de or ganisatie der V.N. Hij leverde critiek op Lie's besluit om Amerikaanse personeels leden. die weigerden te antwoorden op vragen van Amerikaanse Congrescom missies, te ontslaan en hij had bezwaar tegen het feit, dal formaliteiten, die de Amerikaanse regering met betrekking tot Amerikaanse V.N.-ambtenaren eist, op het terrein van de V.N. te New York worden vervuld. Hierdoor kwamen de voorrechten en de onschendbaarheid van de organisatie in gevaar. Het stoffelijk overschot van Ko ningin Mary stond opgebaard in Westminster Hall, waar de En gelsen gelegenheid kregen langs de katafalk te defileren om af scheid van hun Vorstin te ne men. De katafalk was omringd door „Gentlemen of Arms" en „Yoomen of the Gard", die daar onafgebroken de wacht hielden. (Telefoto). Herhalingsoefeningen nieuwe 7-December divisie. Binnenkort zullen de herhalingsoefe ningen beginnen voor het personeel van de nieuw gevormde 7-December divisie. Tussen 15 April en 15 Juli zal dit perso neel in drie groepen worden herschoold in de Amerikaanse organisatie en in het gebruik van Amerikaans materiaal. De oefening zal 33 dagen duren voor officieren en onderofficieren, 27 dagen voor korporaals en soldaten. Deze tijds duur is zo beperkt, dat ook de Zaterdag middag zal worden gebruikt voor oefe ning. BOERDERIJ UITGEBRAND. Bj de landbouwer G. te Horst (L.) in de buurtschap Veld-Oostenrijk, is Maan dagmiddag door nog onbekende oorzaak, brand uitgebroken in zijn boerderj, wel ke reeds reddeloos een prooi der vlam men was, toen de brandweer arriveerde. Vier koeien, 30 varkens, vele landbouw gereedschappen en machines gingen ver loren. Huiszoekingen in West-Duitsland. Zaterdag zijn in het gehele gebied van de Westduitse Bondrepubliek huiszoe kingen verricht bij functionarissen van de „Vereniging voor Duits-Russische vriendjia." Twee secretarissen zijn aan gehouden. Ook zijn huiszoekingen ver richt bij enige functionarissen van de „Democratische vrouwenbond van Duits land." Bondskanselier Adenauer zal in Mei een bezoek aan Engeland brengen en op 14 Mei een rede houden voor het inter nationale persinstituut te Londen. De Amerikaanse autoriteiten te Tokio hebben ingestemd met de spoedige vrij lating van elf Japanse oorlogsmisdadi gers, die zich in de gevangenis van Soe- gamo bevinden. Zondag zjn in Guatemala de steden Salama en San Jeronizap, in de provincie Alta Verapaz, door opstandelingen bezet. Leger en luchtmacht hebben de macht weer in handen. Do centrale anti-revolutionaire kies vereniging Amsterdam is besloten bij de aanstaande gemeenteraadsverkie zingen in de hoofdstad cp één lijst met de Christelijk Historische Unie uit te komen. Candidaten zijn Mr A. B. Roosjen, A. in 't Veld, Mr C. van Rij, Mr Th. A. Versteeg, H. J. Vermeulen, D. Vos de Mooy, Mr J. Bootsma, G. M. Djs, Joh. C. Gehrels en W. J. Graves. Do Amerikaanse marine heeft be kend gemaakt, dat zij beschikt over een onderzeeboot, die uitgerust is met een geleid projectiel, dat sneller vliegt dan het geluid en tegen doelen op het land kan worden gebruikt. llllllllllllllllllllllllllllllililllllilllllllllllllllillll DONDERDAG 2 April 1953. HILVERSUM L (402 m.) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Mor gengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.25 Hoogmis. 9.45 Gram. 9.55 Waterst. NCRV: 10.00 Gew. muziek. 10.30 Morgendienst. K.R.O.: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Promen. ork. en solist. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmed.) 12.55 Zonne- wjzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.35 Zang en piano. NC RV: 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Viool en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Cello en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Gro nings prog. 18.00 Pianotrio. 18.35 „Op de stelling." 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Gram. 20.00 Radiojournaal. 20.20 Bas, ho bo en orgel. 21.00 „Een zer.dingsveld in eigen land", klankbeeld. 21.40 Radio Philh. Oricest. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15—24.00 Vocaal ensemble. HILVERSUM II. (298 m.) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Omroepkoor. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kamerorkest. 11.45 Voor dracht. 12.00 Orgelspel. 12.25 In 't spi onnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmed. 12.33 Gram. 12.50 „Uit het bedrijfsleven." 13.00 Nieuws. 13.15 Med. ol gram. 13.20 Lichte muziek. 14.00 „Paul Vlaanderen en het Jonathan Mysterie", hoorspel. 14.40 Sopraan en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.15 „Van Pepita's en Man tilla's." 16.30 Orgei en piano. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Gram. 17.45 Regeringsuitz. Dr D. N. van der Neut: „Langs H.B.S. en Lyceum in Indonesië." 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpro- blemen. 18.25 Reportage of gram. 18.30 Dansmuziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Discogram. 19.40 Ronde- tafelparlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philh. orkest en soliste. 21.15 „De over sten deze wereld", hoorspel. 22.15 Gev. muziek. 22.35 Gram. 22.50 „De vrouw in gezin. Maatschappj en Staat". 23.60 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30 Gram. 23.40— 24.00 Zang en orgel. In het begin van de oorlog tussen de Engelsen, de Fransen en de Indianen had Benjamin Franklin vertegenwoordigers van de Engelse kolo niën tot een congres in Albany aan de Canadese grens uitgenodigd. Men stelde voor een gemeen schappelijke bondsregering voor de 13 koloniën te vormen, maar dit voorstel werd in alle koloniën verworpen en de Engelse koning weigerde eveneens aan deze plannen zijn goedkeuring te geven. Benjamin Franklin was in die moeilijke tijd D U* al een zeer beroemd geleerdeTWee jaar van te voren had hij gedurende een zwaar onweer zijn veel besproken en snel beroemde vlieger opgelaten en uit het touw vonken getrokken, waardoor hij bewees, dat een bliksemstraal niets anders was dan een hele grote electrische vonk. De mensen geloof den dit natuurlijk direct niet. Maar langzamerhand moesten zij toch erkennen, dat Franklin het bij het rechte eind had.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 7