Minister Zijlstra verwacht in 1953 voor 30.000 personen minder werkgelegenheid Chefarine „4" Stemrecht voor pachters Montgomery wil de N. A.V. 0. herzien Viervoudige werking Over enkele jaren een autotunnel onder de Mont Blanc* Prins sloeg goed figuur als lifter n Investeringen nemen af Kleine en middelgrote industrieën worden nu ook geholpen Geen groene inkt J Tunnel onder de Mont Blanc üDe gAote, u-eAumcMitig,. Woensdag 1 April 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 DE ZITTING der Provinciale Staten van 20 Februari 1951 twij felde de heer Vermeulen van dt Partij van de Arbeid er aan of onze polders en waterschappen „in ons democra tisch staatsbestel ook op democratische wijze worden bestuurd". Hij grondde deze twijfel op het feit, dat men in veel polders pas stembevoegd ingeland is bij een bezit van ten minste 8 H.A. land, zodat dus kleinere grondbezit ters in de vergaderingen van inge landen dier polders hun stem niet kunnen laten horen. De pachters van gronden kunnen in geen enkele pol dervergadering meespreken. En ten aanzien van hen vroeg de heer Ver meulen: „Hebben zij, met het oog op hun bedrijf, niet nog meer belang bij een goede ontwatering bijvoorbeeld dan de eigenaar?" De heer Hamelink, lid van Ged. Staten, wees in dezelfde Statenzitting er op, dat het streven om ook pach ters stemrecht te geven, niet dateert van vandaag of gisteren. „Daar is al meer over gesproken door water staatsrechtskundigen en dit schijnt een heel moeilijke materie te zijn. Dit probleem heeft ook het College meermalen bezig gehouden. Maar het is buitengewoon lastig om de eerste schrede op die weg te zetten". Bij deze enkele gedachtenwisseling bleef het niet. In de Afdelingsvergaderingen der Provinciale Staten van 19 November 1952 werd bij de voorgestelde wijzi gingen in de Polderreglementen door enkele leden opnieuw stembevoegd heid voor de pachters gevraagd. Ged. Staten hebben daarop schrif telijk geantwoord dat een pachters stemrecht niet te realiseren is, zolang het geschot alleen door de zakelijk tot de grond gerechtigden wordt be taald. Dit probleem heeft overigens verschillende kanten, die nog nadere studie zouden vereisen. HET WAS INTUSSEN niet in de Statenzittingen van onze provin cie alleen, dat de kwestie van het stemrecht voor de pachters aan de orde kwam. In een artikel „Pachtersstemrecht in de Waterschappen" in het tijdschrift „Bestuurswetenschappen" van Januari 1953 geeft Mr. Dr. T. Kruijff een dui delijk overzicht van wat in de Staten zittingen van andere provinciën te dien opzichte is verhandeld en be sproken. Bij de behandeling van het nieuwe Algemeen Waterschaps-Reglement voor de provincie Noord-Holland merkten verschillende leden der Prov. Staten in de najaarszitting van 1930 op, dat in dit Reglement aan de pach ters generlei invloed op het beheer van het Waterschap was toegekend. Op verzoek van de Staten hebben Ged. Staten toen een Studiecommissie ingesteld onder leiding van Prof. Mr. F. G. Scheltema om een onderzoek in te stellen naar de vraag, of invoering van het pachtersstemrecht in de wa terschappen in Noord-Holland moge lijk en wenselijk moest worden geacht. Deze Commissie heeft in 1937 haar rapport uitgebracht, hetwelk in de Statenzitting van 17 Mei 1938 voor kennisgeving werd aangenomen. Tien jaar later werd in de Provin ciale Staten van Overijsel over het achtersstemrecht gediscussieerd, ook verband met de voorgenomen her ziening van het Grondreglement voor de Waterschappen in die provincie. De meerderheid van het College van Ged. Staten gaf de Staten in overwe ging zich uit te spreken tegen invoe ring van het pachtersstemrecht; de Commissie van Rapporteurs sprak zich uit voor opneming in het Grondregle ment van: 1) het passief kiesrecht van de pachters van gronden in het water schap gelegen; 2) de mogelijkheid om bij bijzonder reglement aan de pach ters van gronden, in het waterschap gelegen, actief stemrecht toe te ken nen. In hun vergadering van 28 Juli 1949 aanvaardden de Staten van Overijssel de conclusie, genoemd onder 1), doch verwierpen die onder 2) en spraken zich dus in meerderheid uit tegen in voering van het actief pachtersstem- stt recht. Een JAAR LATER bracht in Utrecht een door Ged. Staten dier provincie ingestelde Commissie rap port uit over o.a. de vraag: al dan niet invoering van het pachtersstemrecht. Het rapport van deze Commissie bracht uitvoerige beschouwingen over Ca wenselijkheid van invloed der pachters, op de waterschapsaangele genheden. De Commissie was één stemmig van oordeel, dat de pachters by een goede behartiging van de wa- terschapsbelangen -det minder gediend zijn dan de eigenaars en het derhalve gewenst L, dat ook het oordeel der pachters tot uiting komt. Verder was intussen de éénstemmig- j t er Commissie zoek. De meerderheid er van was van ge voelen, dat het onjuist zou zijn aan de pachters bij de besluitvorming in de waterschappen een beslissende stem te geven, zonder hen tevens in de finan ciële consequenties der besluiten te doen delen. Tegen belastingbetaling door 3e pachters had deze meerder heid echter juridische bezwaren en daarom zocht zij de oplossing in die richting, dat in de waterschappen eni ge adviseurs als vertegenwoordigers van de pachters zouden worden aan gewezen. Een minderheid van twee leden kon zich met dit standpunt niet verenigen. Het ene lid meende, dat alleen aan de gebruikers van de grond stemrecht behoorde toe te komen; het andere lid was van oordeel, dat aan de pachters stemrecht diende te worden toegekend naast de eigenaren en dat bij toeken ning van pachtersstemrecht de omslag voor een deel door de eigenaar, voor een ander deel door de pachter ge dragen zou moeten worden. Ged. Staten verenigden zich met het standpunt van de meerderheid der Commissie, met deze wijziging, dat het instituut der pachters-raadslieden fa cultatief zou zijn en de raadslieden in elk waterschap ten hoogste twee voor een tijdvak van zes jaar zouden worden aangewezen. En het aldus gewijzigde voorstel werd op 3 Juli 1951 door de Provin ciale Staten van Utrecht aanvaard N- J. Hs. Dat het industrialisatieprobleem ernstig is, verheelt minister Zijlstra niet in de nota, die hij de Tweede Kamer heeft aangeboden en waaruit wij gisteren reeds het een en ander publiceerden. Sinds begin 1952 vallen symptomen waar te nemen, die op een verflauwing van de investeringsactiviteit wijzen. Met zekerheid lean men afleiden dat het investeringsbedrag voor de industrie voor 1953 ca. 400 millioen gulden minder zal zijn dan in 1951. Dit betekent, dat voor 30.000 personen minder werkgelegenheid zal zijn, indien de omstandigheden zich niet wijzigen. Minister Zijlstra is er dan ook van overtuigd dat de ver flauwing van de investeringsactiviteit slechts afdoend kan worden tegengegaan met middelen, die aan het particuliere initiatief op indu strieel gebied nieuwe stimulansen geven. Maatregelen, tenlanders te wijzen op de voordelen, die Nederland als vestigingsplaats voor de Industrie biedt. Het zwaartepunt van deze actie ligt ln de V.S. Immers, het aantrekken van Amerikaans initiatief en gespecialiseerde kennis is van groot belang. In het slot van zijn nota zegt minister Zijlstra dat de voorgestel de maatregelen een belangrijke in vloed op de plannen van de indu striëlen zullen uitoefenen. Dat deze invloed in ieder geval voldoende zal zijn om het noodzakelijke in- vesteringspeil te verzekeren, kan de minister uiteraard niet garan deren. De voornaamste factoren van de on gunstige ontwikkeling van de investe ring zijn: 1. Ben minder gunstige afzet en toe genomen risico'» bij het investeren. 2. Ben mindere mogelijkheid om te investeren uit winst en een krappe markt voor het risico-aanvaardend ka pitaal. S. De ln bepaalde gevallen beperkte beschikbare technische-, commerclële- en organisatorische kennis. 4. De neiging tot consolidatie bij be drijven, die reeds sterk zijn uitgebreid. Dit zijn zo ongeveer de oorzaken van de kwaal. Oorzaken, die zoveel moge lijk weggenomen moeten worden. (T Hen Poolse mijnwerker kreeg door zijn vakbeweging een uit nodiging om deel te nemen aan een delegatie naar de Sovjet- Unie en maakte voor het ver trek met zijn kameraden de vol gende afspraak: „Ais het waar is wat we da gelijks door de Stalin-propagan- da te horen krijgen, en het daar werkelijk zo een ideale staat is, schrijf ik jullie een brief met gewone, blauwe inkt. Als de bonzen ons belogen hebben, schrijf ik met groene inkt en moeten jullie maar van alles wat er in de brief staat het te genovergestelde maken". Na vier weken kwam einde lijk het bericht uit Moskou bin nen en met blauwe inkt schreef daarin de mijnwerker: jullie zien dus, alles is in werkelijk heid nog véél mooier, schoner en geweldiger dan men zich kan voorstellen, men staat soms ver steld van zoveel liefde voor het volk je kunt er letterlijk alles en in de grootste overvloed krij gen èn goedkoop èn van uit stekende kwaliteit P.S. Alleen groene inkt is hier nergens te koop! Voor een vermeerdering van de af zet moet eerst het exportbeleid onder de loupe worden genomen. Dit Is vooral nodig, omdat de maat regelen van fiscale aard ter stimulering van de uitvoer, die ln de exportnota van do voorganger van minister Zijlstra werden aangekondigd, niet door zullen gaan. Verder moeten de winstkansen wor den vergroot door het nemen van fis cale maatregelen. Een ander belang rijk punt ls om het risico-mijdend kapi taal te transformeren in het risico zoekend kapitaal. Minister Zijlstra ziet de oplossing ln een wetsvoorstel, dat het stichten van een garantiefonds ter grootte van 100 millioen gulden beoogt. Het fonds zal de bestaande of nieuw op te richten financieringsmaatschap pijen garanties geven voor het risico zoekend kapitaal, dat zij uitzetten. Geen hiaat meer. Even belangrijk is wel het plan van minister Zijlstra voor het ondervangen van fittancieringamoeilijkheden bij de kleine en middelgrote Indus triën om een credietverleniiig door de Nederlandse Mlddenstandsbank ondor garantie van de Staat mogelijk te maken. Belangrijk is dit omdat tot nu toe in de crediet- verlening een lelijke hiaat bestond tus sen f 50.000 en f 100.000. In de begroting van Economische Zaken ls voor het dienstjaar 1953 der halve rekening gehouden met verhoging van de grens voor zogenaamde industri ële credleten tot f 100.000. Men verwacht, dat een groot aantal aantrekkelijke Industriële projecten verwezenlijkt zal kumien worden. Bovendien wordt een wetsvoorstel ingediend, waarin een aanzienlijk gro ter bedrag zal worden aangevraagd voor de Industriële ontwikkeling. Buitenlandse vestigingen. Minister Zijlstra vindt het van groot belang, dat buitenlandse Industrieën zich hier vestigen. Daarom ls een voor- lichtingsactle ontwikkeld, om de bui- Op een wild zwijn de bossen door. In de bossen, van Vlodrop werd de zer dagen een vijftal wilde zwijnen gesignaleerd. Direct trokken enige leden van de plaatselijke jagersver eniging erop uit. Drie van de vijf dieren werden neergelegd. Eén der jagers kreeg een zwijn voor de loop en vuurde. Het dier sloeg tegen de grond, maar toen de jager naderbij kwam sprong het weer overeind en wilde de benen nemen. In zijn ijver om het niet te laten ontsnappen, sprong de jager er bovenop. Met de man op zjjn rug ging het dier door de dennen en struiken. Een boswachter zag het vreemde geval aankomen. Gewapend met zijn bijl sprong hij erop af. Hij slaagde erin met een goedgerichte slag het zwijn te vellen en de jager uit zijn benarde positie te verlossen. Bedolven onder papier? Veldmaarschalk Montgomery, de plaatsvervangend opperbevelhebber in Europa, heeft de Washington gezegd, dat de Noord-Atlantische Verdragsor ganisatie (N.A.V.O.) bedolven is onder nodeloos papierwerk" en is vastge raakt in een moeras van commissies en besprekingen. Hij vond, 'at de N.A. V.O. best een opfrissertje kon gebrui ken. De veldmaarschalk ontvouwde een uit zes punten bestaande programma voor de verdediging van het Westen, dat aanpassing betekende voor de ge wijzigde omstandigheden. De N.A.V.O, kan thans de gehele last van strate gische maatregelen niet erg aan, volgens de veldmaarschalk. Eén enkele organi satie met een „practisch en overeenge komen politiek beleid en militaire stra tegie" ter verdediging van de niet com munistische wereld zou wenselijk zijn, Schiedam heeft Maandagmorgen zijn 75.000e inwoner ingeschreven. Het is een meisje Elisabeth Aletta, eerste kind in 't gezin van G. van Noordennen en N. E, Zilver aan de Edisonstraat. Ingezonden Mededeling (Adv.) De vier beroemde geneesmiddelen in één tablei Chefarine „4" werken beier dan één middel afzonderlijk. Na een enkel tabletje - bij pijn of griep - voelt U zich een ander mensl 'ncfije doet wonderen.' Tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten is Z.K.H. Prins Bernhard door President Eisenhower te Washington ontvangen. Tijdens dit bezoek dankte de Prins de President voor de hulp, welke de Verenigde Staten ons land hebben geboden tijdens de noodtijd, en de bijdragen voor het Rampenfond» daarna. Dit moment werd door de fotograaf op bovenstaande wijze vast gelegd. Vijf jaar werk en 70 millioen kosten. 560 auto's moeten dagelijks omweg van 530 km maken. Welke chauffeur moppert er niet, wanneer hij ergens wegens een op gebroken weg, enkele kilometers moet omrijden? Doch dit alles betekent nog niets, vergeleken bij de omweg van 530 km, die per dag door naar schatting 560 auto's moet worden gemaakt die van Frankrijk naar Italië gaan en daarbij de hoogste berg van Europa, de Mont Blanc, op hun weg vinden. Geen wonder, dat sinds jaar en dag plannen worden beraamd om een radicale oplossing voor dit omwegen-vraagstuk te vinden. En die radi cale oplossing is er, maar vergt een werk van vier tot vijf jaar en een bedrag van ruim 70 millioen gulden. En tochHet ziet er naar uit, dat het plan om een tunnel door da Mont Blanc aan te leggen binnen enkele jaren verwezenlijkt zal zijn. Mis schien zelfs, dat dit jaar of anders volgend jaar met de bouw kau worden begonnen. Eigen wagen kreeg lekke band Prins Bernhard kan er sinds Maandag op bo gen een „hitch hiker", of „Lifter", zoals het ln goed Nederlands heet, te zijn. Ofschoon de Prins on getwijfeld weinig erva ring ln deze zeer speciale kunst heeft opgedaan, zou geen beroepslifter zijn prestatie hebben kunnen verbeteren. Het gebeurde na de kerk dienst ln New York, toen de Prins zich, vergezeld van zijn secretaris, per auto naar het omstreeks veertig kilometer van New York verwijderde forensendorp Greenwich, ln de staat Connecticut begaf om daar met zijn broer, Prins Asehwin, de lunch te gebruiken. Op enkele kilometers Duim omboog l afstand van de plaats van bestemming geko men, kreeg de Cadillac een lekke band. Prins Bernhard besloot de rest van de weg te wande len. Het woonhuis van zijn gastheer bleek ech ter verder verwijderd dan hy gedacht had en toen het na een kwar tier lopen tot overmaat van ramp begon te rege nen, deed Z.K.H., wat millioenen Amerikanen voor hem ln zulke om standigheden gedaan hebbenhij maakte de bekende duimbeweging over de schouder en had reeds bij de tweede pas serende auto succes. Tot op heden weten de hulp vaardige autobestuurder en zijn mede-inzittende niet, dat het wel een zeer bijzondere „meerij der" was die ze zo vriendelijk bij die mooie villa In Greenwich af zetten. De enorme omweg van 530 km betekent voor het vracht- en postvervoer een grote handicap. Het aantal plannen om een tunnel door de 4810 m hoge Mont Blanc te gra ven bedraagt reeds meer dan 20, maar de gigantische reus op de grens van Frankrijk en Italië laat zich niet zo gemakkelijk uit hollen als een zandhoop op het strand. EUROPEES KARAKTER. Het graven van een tunnel is niet alleen een Frans en Italiaanse belang. Het verkeer in geheel West-Europa is er uiteindelijk mee gebaat. De in vloedssfeer ervan zal zich ongetwijfeld uitstrekken tot de Benelux, geheel Frankrijk, een derde van Duitsland, Zwitserland en bijna geheel Italië. Een gebied dus, dat ongeveer 117 millioen inwoners telt. De tuimel door de Mont Blanc is daarom niet een regionale of wellicht landelijke aangelegenheid maar is van betekenis voorgeheel West-, een groot deel van Midden- en Zuid-Europa. Dit is dan ook de reden, dat de ministers Bidault van Frankrijk en De Gasperi van Italië hebhen be sloten met de plannen voort te gaan. 600.000 KUB. M. Reeds voor de oorlog had men zich ern stig met een dergelijke tunnel bezig gehou den maar de politieke inzichten deden de plannen telkens weer op de lange baan schuwen. Maar als alles nu meeloopt, zal men over 4 of 5 jaar de tunnel gereed heb ben. Tussen deze 4 of 5 jaar ligt dan een bedrag van ruim f 70 millioen en circa 600.000 ni3 rots die men uitgehakt heelt. Dé tunnel zal worden aangelegd tussen de Franse plaats Chamonix en de Italiaanse plaats Entrèves. De totale lengte zal 12,5 km bedragen en de tunnel is verdeeld in 'n verkeersweg van 6 m breedte en 2 voet padenvan 1 m breedte. Met de hoogte is gerekend op de grootste vrachtwagens. Onder het wegdek zullen drie ruimten ko men waarin de verschillende installaties ge plaatst zullen worden. In het plafond wordt een speciale verlichting aangebracht die voor daglichtzal zorgen. Vóór de ven tilatie beschikt men over enorme ventilato ren, die echter niet voortdurend in bedrijf zullen zijn. Het verschil aan beide zijden van de tunnel zorgt er n.l. zelf voor dat er een stroom verse lucht door de tunnel trekt. Verder heeft men veiligheidsnissen ont worpen die om de 100 m zullen worden aangebracht. Mocht een auto dus pech krij gen, dan kan men zich hier in veiligheid stellen. In deze nissen worden telefoons aangebracht die in verbinding staan met de cabines van het speciale personeel, dat on middellijk ter plaatse kan zijn. Om toch nog op alle mogelijkheden voorbereid te kunnen zijn zal men de tunnel uitrusten met foto- electrische cellen die onmiddellijk iedere op stopping in het verkeer zullen registreren en automatisch alarm geven in de controle post. Hiermede heeft men dus dag en nacht een automatische alarmdienst, uniek voor Europa. EÉN KM AL GEREED. Aan weinigen zal het bekend zijn, dat van deze tunnel reeds één km lengte bestaat. Kort voor de oorlog had men deze km gegraven. De gra ver kwam deze enkele km op een rekening van liefst 15 millioen gul- FEUILLETON, door J. BRANDENBURG. 27 Ik kan daar geen antwoord op geven, mijn kind. Ik weet het niet. Maar het zal komen. Precies op Gods tijd. Ik geloof, dat de tijd snel naderbij komt, dat we het weten zullen; dat wij het enige Offer, dat Hem welbehagelijk zal zijn, zullen zien en voor Hem zullen neder- knielen, omdat Hij als het enige ware Lam al de zonden dezer wereld, zal wegnemen, zoals op de Grote Verzoendag de bok de woestijn wordt ingezonden, beladen met de zonde des volks Het is stil in het vertrek. De besliste geloofstaal van deze vrouw duldt geen tegenwerping en de beide jonge mensen, vervuld met eerbied, zwijgen. Dan staat Anna op en in biddende houding zegt ze: God des Verbonds, onze ziel wacht op Uw zaligheid. Maak dat wachten kort, indien het U behagen mocht, opdat wij het Offer zien mogen, waarin de ganse Wet vervuld zal zijn. Amen, zegt Judith diep ontroerd. Anna verlaat het vertrek en Ozias zwijgt. Alsof het vertrekje vervuld is geweest van de heiligheid des Tempels, zo schuchter zijn beiden de gewijde stilte te verbreken. Onze tante is een profetes, zegt Judith tenslotte. Ozias zwijgt. Hij heeft veel stof tot nadenken Enkele maanden later is Jeruzalem vervuld van het geweldige feit, dat koning Herodes de gehate Babyloniër als Hogepriester heeft af gezet en de jonge Aristobulus als Hogepriester doet optreden. Dus tóch weer een Makkabeër op de troon van de Hogepriester. Dat hij nog maar zeventien jaar oud is, vermeerdert zijn populariteit. En men ziet er een beknotten in van de macht van de gehate Herodes. Men weet wel, dat hij deze daad niet vrijwillig, maar gedwongen door andere machten, verricht heeft. In het koninklijk paleis worden de verhoudingen er echter niet beter door. Inderdaad heeft Herodes moeten zwichten voor de druk, die Cleo patra van Egypte, via de keizer van Rome op hem uitoefent en dat Alexandra hiervan de primaire oorzaak is, vervult hem met een dodelijke haat tegen deze vrouw. Het hof-klimaat in het paleis wordt zwoel en geladen. Een diep wan trouwen beheerst Herodes en hij laat door zijn spionnen Alexandra en Aristobulus in al hun doen en laten nagaan. Alexandra begrijpt de situatie volkomen en begint te vrezen -voor het lot van haar jonge zoon Aristobulus en zichzelf. Daarom treedt zij op nieuw in correspondentie met Cleopatra en deze adviseert haar met haar zoon naar Egypte te vluchten, waarna Clëopatra verdere stappen zal ondernemen om, via Rome, Herodes ten val te brengen. Alexandra neemt een oude vertrouwde slaaf in haar complot en deze zal, te zamen met een andere slaaf, die wel te vertrouwen schijnt te zijn, zorgen dat er twee doodkisten komen en in de nacht zullen Alexandra en haar zoon op deze minder gebruikelijke wijze het paleis verlaten. In het grote en drukke paleis is dat wel ongemerkt te doen. Maar het plan mislukt. De tweede slaaf leeft nog altijd onder ver denking, betrokken te zijn geweest in de vergiftigingszaak op de oude Antipater en meent nu het vertrouwen bij de koning te kunnen her' stellen, door het geheim te verraden. Herodes verdubbelt daarop zijn spionnagedienst en het plan mislukt. Practisch leeft Alexandra in een gevangenis. Zo nadert het Loofhuttenfeest. Het feest, dat begint in de zevende maand, bij volle maan, op de vijftiende van de maand Etanim; het grote dankfeest voor de vruchten oogst; het „feest van Jahwe" en elke Israëliet gaat acht dagen lang wonen in tenten van loof gemaakt, waardoor hij zijn kinderen indachtig maakt aan het reddend vermogen van Jahwe en van het wonderbaarlijke leven in de woestijn, na de uittocht uit Egypte. Isboseth en zijn zoon verzamelen het loof voor de tent in hun boom gaard, dicht bij het Kedrondal aan de voet van de Olijfberg. De maximum- en minimummaten van de loofhut zijn precies voor geschreven: twintig ellebogen hoog mag de hut op haar allergrootst zijn, maar zij mag ook weer niet lager dan tien handpalmen wezen. De takken mogen volstrekt niet dor zijn en het zou een misdaad wezen, deze uit een afgodische stad te halen. Maar in de vruchtenhof van Isboseth is materiaal genoeg. Zij verzamelen palmbladen, myrthetakken en wilgentientjes, waarbij dan nog wordt gevoegd een tak van de citroenboom. Er zijn Joden, die daar zeer op gesteld zijn en deze, wanneer zij ze verzameld hebben eerst uitschudden naar de vier windstreken, omdat men gelooft, dat God dit in Leviticus 23 bevolen heeft. En velen leven in het bijgeloof, dat dit is omdat de Palm wel schoon is van aanzien, maar een onsmakelijke vrucht draagt, beeld van de geveinsde Joden, die de Goddelijke Wet bestuderen, maar geen goede werken doen. De Myrtheboom, die wel een aangename reuk heeft, maar onvruchtbaar is, symboliseert de Joden, die goede werken doen, zonder de Wet te brengen. De wilgenboom is het beeld van de goddelozen, die noch Wet, noch deugden hebben, terwijl de Citroenboom met zijn heerlijke vruchten de rechtvaardige Jood aanwijst, die de Wet onderhoudt en goede werken doet. den graver was de Italiaan Lora Totino, de schatrijke eigenaar van de Fiatfabrieken. Deze Totino is thans leider van de Italiaanse groep van voorstanders van de tunnel. Deze groep heeft reeds 30 millioen Zw. francs ge stort voor de werkzaamheden. De Franse regering heeft 20 millioen toe gezegd en Zwitserland stortte reeds 30 millioen Zw. francs. Hiermede schijnt het benodigde kapitaal van f70 mil lioen wel verzekerd. De Zwitserse bijdrage komt voor een goed deel pit de stad Genève, want daar heeft men reeds bedacht dat toch minstens tweederde van het verkeer door Genève zal lopen. Het graven van de tunnel zal ook een heel karwei zijn, want de snelheid waar mede men door de berg zal vorderen bij het hakken, bedraagt volgens schatting circa 9 meter per dag. Daarom wil men tijdens de werkzaamheden aan beide zijden gelijk gaan boren en hakken. SUCCES VAN GRIEKSE REGERING. In de nacht van Zondag op Maandag heeft het Griekse ministerie van Bin nenlandse Zaken bekend gemaakt, dat de Griekse concentratie, de partij van eerste minister Papagos, bij de Zon dag gehouden tussentijdse verkiezingen alle negen zetels heeft gewonnen. Twee van deze zetels waren reeds voor de concentratie. Het aantal zetels van de concentra tie in 't uit 300 leden bestaande Griek se parlement is vermeerderd van 240 tot 247. De middenpartijen die in de oppositie zijn en die onder leiding staan van Piastiras en Venizelos, beschikken thans over 53 zetels. De zetels waren vacant verklaard omdat zich bij de jongste algemene verkiezingen onregelmatigheden had den voorgedaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5