Inschakeling van gemeentebesturen bij in dustrialisatie is wenselijk Zeeuwsch Dagblad krijgt een eigen helicopter* Dijkherstel in Zeeland vor dert gestadig PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND A.R. Par tij conferentie te 's-Gravenhage Gebrek aan financiële armslag bij uitvoering van openbare werken Zweed Hammarskjoeld op volger van Lie Rampenfonds i 92.8 millioen Koningin Mary van Engeland naar haar laatste rustplaats geleid k SNIPPER NIEUWS k De Zeeuwse polders ea waterschappen. Met ingang van heden, Dank zij een radio-uitzending van Alfred van Sprang naar de Arabische landen» Totaal aantal slachtoffers 1783 Prins Bcrnhard diep ontroerd door Amerikaanse hulp Duits bezoek aan Schouwen cn Duiveland Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2442 Abonnementsprijs j 0-44 per week, 1.85 p. maand, f 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 1 APRIL 195S Hoofdredacteur: J. D TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E Baron v. d. Feitz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 6.14 u., onder 19.14 u. Maan op 23.19 u., onder 6.40 u. Hoogwater Donderdag 3 Aprilt Vlissingen: 3.28 u. 1.95 m., 15.47 u. 2.00 m. Terneuzen: 3.54 u. 2.11 m., 16.14 u. 2.16 m. Wemeldingei 5.17 u. 1.58 m„ 17.37 u. 1.69 m, Zierikzee: 5.03 u. 1.32 m., 17.22 U. 1.43 m. De werkgelegenheidspolitiek en meer in het bijzonder de taak, die op de gemeentebesturen rust ten aanzien van de bestrijding der werkloosheid, waren onderwerpen van bespreking tijdens de conferentie, die de A.R.-Partjj gisteren in Den Haag bield onder leiding van dr J. Schouten. Zoals bekend (wij publiceerden reeds het prae-advies) was het Tweede Kamerlid, de heer A Stapelkamp, inleider. Een twintigtal sprekers, o.w. tal van burgemeesters en raadsleden, heeft tijdens het debat de mening der vergadering vertolkt. Uit referaat en bespreking heeft de voorzitter een zevental conclusies getrok ken, die niet officieel aan de vergadering ter beroerdeling werden voorgelegd, maar die desondanks met een applaus werden begroet. Deze conclusies zijn; 1. De economische en bevolkings- positie van ons land en het voortdu rend dreigend tekort aan werkgelegen heid vragen de uiterste inspanning van volk en overheid, gericht op de uit breiding van de werkgelegenheid. 2. Voor de verwezenlijking van dit doel is het nodig alle bronnen van welvaart te activeren, doch in het bij zonder de uitbreiding van de industrie te bevorderen, aangezien deze de meeste mogelijkheden voor verruiming van de werkgelegenheid biedt. S. De steun van de overheid zij er op gericht het bedrijfsleven de gele genheid te geven zich onder zo gunstig mogelijke voorwaarden te ontwikke len. 4. De steun van de overheid kan in bepaalde gevallen ook financiële steun inhouden. -*«► Vijf bereikten overeen stemming. De Grote Vijf hebben overeenstem ming bereikt over een opvolger van Trygve Lie als secretaris-generaal van de Ver. Naties. De candidaat, over wie men het eens geworden is, is de Zweed Dag Hammarskjoeld. Hij kreeg op één na alle stemmen in de Veiligheidsraad. Nat. China onthield zich van stemming, De overeenstemming werd bereikt op een bijeenkomst van de Grote Vijf, die 12 minuten heeft geduurd. Frank rijk zou het voorstel hebben gedaan. Hammarskjoeld is een 48-jarige eco noom. Hij maakt deel uit van de Zweedse delegatie bij de V.N. en is minister zonder portefeuille in de Zweedse regering. Twee weken gele den keerde hij naar Zweden terug. RUSLAND WIL CONFERENTIE OVER DUITSLAND. Westers commentaar: „Niets nieuws". „De Sowjet-Unie zal het beleggen van een viermogendhedenconferentie over een vredesverdrag met Duitsland en de hereniging van dit land toe juichen". Dit schrijft het hoofd van de Russische controlecommissie, generaal Tsjoeikof, in een brief, die Dinsdag in het orgaan van de Westduitse commu nistische partij, „FreiesVolk", staat af gedrukt. Het schryven was gericht aan de voormalige Rykskanselier dr Wirth, die thans aan het hoofd staat van de „Deutsche Sammlung", een beweging, die een voorstel tot het houden van een viermogendhedenbespreking heeft gezonden aan de vier Hoge Commissa rissen in Duitsland. In Westeiyke kringen is men van oordeel, dat de brief „niets nieuws" be vat. Vorig jaar kon over de voorge stelde conferentie in Parys geen over eenstemming worden bereikt. TELEGRAM VAN TSJOE EN LA1 AAN PEARSON, Lester Pearson, voorzitter van de Alg. Vergadering der Ver. Naties, heeft Dinsdag van premier Tjsoe En Lai van communistisch China een telegram ont vangen, dat het communistische aan bod-voorstel over de uitwisseling van krijgsgevangenen in Korea bevatte. De houding in officiële kringen te Washington is er één van uiterste voor zichtigheid, gezien teleurstellingen in het verleden. Men is van oordeel, dat de voorstellen een aantal punten be vatten, die opheldering vereisen, alvo rens het aanbod kan worden aanvaard of verworpen. MINISTER ZIJLSTRA NAAR DE WEST EN DE V.S.7 Naar het A.N.P. in Willemstad ver neemt zou de minister van Economi sche Zaken, prof. dr J. Zijlstra, het plan hebben in April een bezoek te brengen aan de Antillen, Suriname en de Ver. Staten. Het bezoek aan de V.S. zou o.m, tot doel hebben enige moge- ïykheden tot vergroting van de Neder landse export te bestuderen. Ook de wijze, waarop Amerikaanse investerin gen in Nederland zouden kunnen wor den aangemoedigd, zou dan mogeiyk een onderwerp van bespreking kunnen uitmaken. 5. De spreiding van de industrie ovei het gehele land verdient om geestelyk- zedeiyke en sociaal-economische rede nen toejuiching. 6. De inschakeling van de gemeente besturen bij de bevordering van de uitvoering van plannen tot uitbreiding vau de industrie is wenselijk. Deze be sturen kunnen voorts op verschillende wijzen medewerken aan de verbete ring van het industrieel klimaat. 7. Ten "aanzien van de verruiming van de werkgelegenheid op korte ter- mijn moet de aandacht van de gemeen ten zyn gericht in het algemeen op de uitvoering van openbare werken en in het bijzonder o.a. op verbetering van straten, wegen en pleinen, op de sa nering van oude stads- en dorpswyken, op de opruiming van krotwoningen en de voorziening in de woningbouw. HET DEBAT. Zeer verschillende onderwerpen zyn tydens het debat aangesneden. Vele burgemeesters klaagden hun nood over het gebrek aan financiële armslag, waardoor de uitvoering van openbare werken zeer wordt bemoeilijkt. Ook het advies van de inleider om tot krot opruiming over te gaan ondervond nogal critiek. Een woning afkeuren is gemakkelijk genoeg, zo zei men, maar dan moet men ook een andere woning beschikbaar hebben. Critiek was er ook op hetgeen de referent over de DUW. had gezegd. Dit punt werd o.a. ter sprake gebracht door de Walcher- se afgevaardigde, de heer P. Boon, die meende, dat er toch ook een zeker re- classerend aspect aan de DUW. zit en dat men daarom deze dienst nwW dat men daarom deze instelling niet zo zonder meer kan veroordelen. INDUSTRIEHALLEN. Over de vraag, of de gemeenten door het neerzetten van industriehallen in dustrie dienen aan te trekken, bleek verschil van mening te bestaan. Eén der sprekers voerde aan, dat men op deze wijze tot een ongezonde concur rentie komt tussen de verschillende gemeenten. De heer Stapelkamp deel de dit bezwaar niet: naar zijn gevoelen hebben de gemeenten hier wel degelijk een taak en concurrentie achtte hij eerder een stimulans dan dat deze on gezond zou zijn. Aan het slot deelde dr Schouten me de, dat in het najaar een conferentie zal worden belegd over de bezitsvor ming. De geuite critiek, dat het refe raat te oppervlakkig was geweest, weerlegde hy door aan te voeren, dat een diepergaande studie mensen en geld vereist en dat vooral dat geld een handicap is. De ministers Algera en Zylstra woonden beiden een deel der conferen tie by. Het Nationale Rampenfonds heeft thans een bedrag ontvangen van 92.8 millioen gulden. Sinds gisteren is er dus weer 4.9 millioen bijgekomen. Bij dit bedrag is inbegrepen f 4.500.000 van de radioactie „Beurzen open Dij ken dicht". Om administratieve rede nen kon nog niet de gehele opbrengst van deze actie worden overgemaakt. De gemeenteraad van Farjjs heeft met 60 tegen 22 stemmen een commu nistisch voorstel verworpen om een der Metro-stations naar Stalin te "noemen. Te Bergen op Zoom slaagden voor costumière de dames Janny Beenakker, Rina Goeree, Lenie Saman en Gerda Weijers. DROEVE PLECHTIGHEID OP WINDSOR CASTLE „Abide with me" klonk in de kapel van St. Georges In de kapel van St. Georges van Windsor Castle is gisteren zonder enige praal het stoffelijk overschot van Koningin Mary bijgezet. De kist, gedekt met de persoonlijke standaard van de overledene scharlaken en goud en waarop een kroon was geplaatst, was te Londen de Westminster Hall uitgedragen door grenadiers van de wachtcompagnie van de Koningin en ge plaatst in de lijkauto, die daar geTeed stond. Vijftig minuten later reed de auto het hek van één der zes ingangen van het kasteel van Windsor binnen. DERDE TWEELING IN EEN GEZIN. In het gezin L. Sweron-Meulenberg aan de Vrakkerstraat te Weert is een tweeling geboren. Dit is geen bijzonder Eeit, doch wordt dit wel, als men be denkt, dat het de derde tweeling in successie is. Zes jaar geleden kwamen tr twee meisjes, vier jaar geleden twee jongens en thans weer twee meis jes, Ria en Tiny, die het zeer goed ma ken. Tegen de tyd, dat de plechtigheid begon, was het zeer stil in de omge ving van het kasteel. Vliegtuigen was het verboden in de buurt van Windsor te komen. Tegen tien uur kwam een vierhon derdtal genodigden per speciale trein uit Londen aan om de uitvaartdienst in de kapel by te wonen, Hertogen en hertoginnen, ministers en oud-ministers, pairs en afgevaardig den gingen te voet in een lange rij de vierhonderd meter tussen het station van Windsor en de poort van Hendrik de Achtste, één van de toegangen tot het kasteel. IN DE KAPEL. De plechtigheid in de kapel was een voudig. De dienst, die nog geen veer tig minuten duurde, werd geleid door dr Geoffrey Fisher, de aartsbisschop van Canterbury. Gezongen werden de hymnen „Abide with me" en „Glorious things of Thee are spoken", die geliefd waren by de overledene. Na het zeggen der gebeden las sir George Bellew, de eerste heraut, de titels van Koningin Mary voor. De aartsbisschop sprak de zegen uit, waarna het orgel een treurmars speel de. Koningin Elizabeth strooide daarna uit een zilveren kom aarde, afkomstig van Frogmore, het koninklijk verblijf k 4 l'k De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft meegedeeld, dat een prototype atoommotor gereed is gekomen. De motor, die gemaakt is voor de voortbeweging van duikboten, heeft op het land proefgedraaid. De Amerikaanse Senaat heeft zijn goed keuring gehecht aan de instelling van een nieuw departement voor volksge zondheid, onderwijs en nationaal wel zijn. De agendacommissie van de Alg. Vergadering der V.N. heeft zon der tegenstemmen besloten de Birmese klacht over agressie van nationalis tisch China in Noord-Birma op de agenda te plaatsen. 23 Tsjechen, in zittenden van het vliegtuig, dat vorige week te Frankfort landde, zijn Dins dagavond aan de Tsjechische autori teiten overgegeven. Zes inzittenden hebben om asyl in West-Duitsland ver zocht. De Rotterdamse politie heeft 3 jongelui aangehouden, die in 't afge lopen jaar 38 juweliers te Rotterdam en Den Haag en 1 te Utrecht, alsmede 4 Rotterdamse boekhandelaren hebben bestolen. De 31-jarige Hilversumse agent van politie J. Bouwmeester is Maandagavond met zijn motor onder de gemeente Beilen in Drenthe tegen een auto opgereden en dodelijk veron gelukt. bij Windsor, waar Koningin Victoria en haar echtgenoot begraven zyn, op de kist. Deze werd neergelaten in een gewelf voor het altaar. Later zal het stoffelijk overschot van Koningin Mary naar de laatste rustplaats in de tombe van Ko ning George de Vijfde in het schip van de kapel worden overgebracht. Een zeer belangrijk interview. Actueler dan ooit is op dit ogenblik de positie van de pol ders en waterschappen. Voor heel veel mensen is deze zaak pas gaan leven na de ramp van 1 Februari j.l. Daarvoor hadden zij zich er nooit druk over ge maakt. Er bestaan vele misver standen over de vraag, wat een polder of een waterschap eigen lijk is en nog veel meer over de taak van deze instellingen. Wij hebben daarom gemeend de vele en lang niet eenvoudige aspecten van het polder- en waterschapswezen uitvoerig aan de orde te moeten stellen. Wij prijzen ons gelukkig één der meest deskundigen op dit ter rein, de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge, voorzitter van de Zeeuwsche Polder- en Water- schapsbond, bereid te hebben gevonden één onzer redacteuren een onderhoud toe te staan. Het resultaat vindt u in dit nummer van ons blad. Het gebeurt niet vaak, dat wij artikelen van een pagina op nemen. Maar dit is dan ook een artikel, dat u moet bewaren vanwege het grote belang der materie voor onze polderprovin cie. Men kan erop rekenen, dat in de komende tijd de Zeeuwse polder in het brandpunt der be langstelling zal staan. Wanneer men dan van de inhoud van het artikel heeft kennis genomen, zal men in staat zijn volgende verslagen en artikelen gemak kelijker te begrijpen. Waarvan we al enige tijd gedroomd hadden, maar waarop we nau welijks hadden durven hopen, wordt met ingang van vandaag werke lijkheid: het „Zeeuwsch Dagblad", ons en Uw eigen dagblad, heeft een eigen helicopter. Hedennacht om even na 12 uur liet onze buiten landse verslaggever, de heer Alfred van Sprang, ons telefonisch weten, dat zijn besprekingen met de Arabische landen succes hebben opge leverd en dat deze landen besloten hebben ons blad een hefschroef- vliegtuig cadeau te doen. In een radio-uitzending naar het Midden- Oosten had de heer Van Sprang n.l. over zijn ervaringen in Zeeland van de afgelopen maand verteld en men was zo begaan met onze slechte verbindingen, dat men tot deze stap gekomen is. Het verheugende is dat deze landen i het besluit met vrijwel algemene item- men hebben kunnen nemen. Er was slechts één stem tegen: iemand vond dat een auto met sirene ook wel voldoende zou zyn. Om geen buitenlandse complica- caties te krijgen zullen we de naam van dat land niet noemen. De anderen zagen echter in, dat dit niet de minste zin had. I Ook een voorstel om ons een aantal ka- melen cadeau te doen, werd verworpen. Deze dieren zyn nX niet gewend aan mist en zouden dan het spoor bijster ra ken. Een helicopter achtte men het aan gewezen cadeau! Grote verrassing. Onze nachtredactie stelde onmiddellijk de directie en hoofdredactie van hetgeen gebeuren ging, in kennis. Uiteraard wa ren beiden buitengewoon verheugd. Ze zagen er 't bewijs in dat het een buiten gewoon goede greep geweest was de heer van Sprang naar Zeeland uit te nodigen. Oude Tonge, Nieuwerkerk en Stavenisse zijn het zwaarst getroffen Het Informatiebureau van het Ned. Rode Kruis deelt mede, dat se dert de laatste opgave, die 1751 slachtoffers vermeldde, het aantal slachtoffers van de watersnood is gestegen tot 1783. Dit aantal is de laatste vier dagen stabiel gebleven. Van deze 1783 slachtoffers staan er 633 te boek als vermist en waren er 1150 geïdentificeerd. Minstens 50 per sonen zijn begraven, die men niet heeft kunnen identificeren. Nog bijna iedere dag worden slachtoffers gebor gen. vermist geïdentificeerd Noord-Holland 7 Zuid-Hollands vasteland 23 Voorne-Putten 4 23 Beierland 28 111 Goeree-Ov erf lakkee 161 318 Schouwen-Duiveland 360 159 Tholen 25 143 Noord-Beveland 6 43 Zuid-Beveland 30 71 Walcheren 5 Zeeuwsch-Vlaanderen 12 Noord-Brabant 19 235 633 1150 De j.l. Zaterdag voor het Rampen fonds gespeelde wedstrijd tussen de doktoren van West-Zeeuwsch-Vlaande- ren en ingezetenen van Breskens, die met 63 door de doktoren werd ge wonnen, bracht f125 op. Kleren van meisje met zwavelzuur bespoten. Een 17-jarig Bussums meisje, dat Maandagavond op het Stationsplein te Hilversum op de bus stond te wachten, bemerkte eensklaps een brandende pijn aan haar benen. Een onbekend in dividu bleek haar met verdund zwa velzuur te hebben bespoten. Haar man tel, jurk en nylonkousen werden totaal vernield. De drie gemeenten, die wat het aan tal slachtoffers betreft het zwaarst ge troffen zijn, zyn Oude Tonge (ruim 300), Nieuwerkerk (270) en Stavenisse (160). Prins Bernhard is Dinsdagochtend met een lijnvliegtuig van de K.L.M. „Idlewild" bij New York naar Amster dam vertrokken. Voor zyn vertrek verklaarde de Prins diep ontroerd te zyn door de edelmoedige reactie van Amerikanen van alle rang en stand op de rampspoed van die Nederlanders, die door de overstromingen zyn ge troffen. Hij zei, dat hij meer dan ge lukkig was over de wijze, waarop het Amerikaanse volk zijn medeleven heeft getoond. De bydragen waren gro ter dan iemand had kunnen verwach ten. De meeste voldoening gaven de giften van de kleine lieden, die slechts weinig konden schenken, zoals b.v. de cheque van 1300 dollar van 13.000 men sen uit Tennessee, die ieder tien cent gaven. KONINKLIJK PAAR NAAR NOORWEGEN EN DENEMARKEN Van officiële zyde is thans bevestigd, dat Koningin Juliana en Prins Bern hard een officieel staatsbezoek op uit nodiging van de hoven van Noorwegen en Denemarken aan deze landen zul len brengen. Het bezoek aan Noorwegen zal ge bracht worden van 6 tot 8 Mei en dat aan Denemarken v..n 19 tot 22 Mei. ONDANKS HARDE WIND EN SPRINGTIJ Phoenixcaisson van 3300 ton als stroomgeleider in gat van Schelphoek Het heeft hier en daar tijdens de afgelopen 48 uur gespannen. Dat kunnen zelfs de mensen van de Rijkswaterstaat niet zonder meer ontkennen. Maar men kan er direct aan toevoegen, dat nergens een ogenblik sprake is ge weest van een onrustbarende toestand. Waar zich moeilijkheden voordeden was men paraat, doch een feit is, dat men gisteren, toen de wind wat was gaan liggen en het hoogste springtij met een halve meter hogere stand dan normaal weer voorbij was, wat ruimer ademhaalde. De berichten die nu binnenkomen, zijn gunstig. Niet overal loopt het werk even vlot, maar lang zaam maar zeker komt er tekening in. Naar wij vernemen is besloten een 3300 ton Phoenixcaisson, blijkbaar een bewaard gebleven overblijfsel van Wal- cherens herstel, in het gat bij Schelphoek tot zinken te brengen en zo als stroomgeleider dienst te laten doen om verdere uitschuring van het 37 m. diepe gat tegen te gaan. Aan het einde van deze week zal een plan gereed komen voor de dichting van het gat. Hoogstwaarschijnlijk zal na Pasen met de werkzaamheden wor den begonnen. Een beslissing moet nog worden genomen over de methode, die zal worden toegepast. Zowel in West- als in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen is de toestand geconso1 deerd: met het definitieve herstel wordt voortgegaan, d.w.z. dat men be zig is met het aanbrengen van kleibe- kleding en waar nodig aanleggen van een basaltglooiing. In Oost Zeeuwsch-Vlaanderen is de dijk van de Serlippens en Nieuw Othe- nepolder thans zover opgehoogd, dat men een peil heeft bereikt, dat 5,25 m. boven N.A.P. ligt. Dat is een meter ho ger dan het water reikte bij de storm vloed van 1 Februari. Op Walcheren vindt het herstel eveneens regelmatig voortgang. DE GROTE SLAG. De grote slag in de belangrijke ge bieden zal kort na Pasen, als het weer doodtij is, gaan vallen. In de Kruinin- gerpolder is men gereed met het ver dedigen van de westelijke dijkskop, terwijl de bezinking van de veerhaven werd voortgezet. De verzwaring en verhoging van de Lavendeldijk vond eveneens voortgang. Hetzelfde was het geval met de Kadijk. Het baggerwerk in de vluchthaven van Hansweert vor dert ook gestadig. Daar komt waar- schijniijk een grote zuiger te liggen. In de Emmanuelpolder wordt een glooiing van betonblokken aan de dijk gezet, terwijl in de Zimmermanpolder een zuiger komt, die het gat zal vol spuiten. In de Reigersbergsepolder by Rilland staat maar weinig water meer. De bemaling wordt met kracht voort gezet. Zandtreinen rijden geregeld af en aan. De nooddijk is versterkt en op gehoogd tot 3.20 m. boven N.A.P. De nooddyk, die 1600 m. lang is, wordt thans met klei uit het maaiveld be kleed. Het gat in de zeedijk bij Bath is on derhanden en hier zal na Pasen een grote slag worden geleverd. Het bezin ken en storten in het gat gaat voort, evenals het uitbouwen van de land- hoofden, waardoor het gat zoveel mo gelijk wordt verkleind. Op Noord-Beveland vorderen de werkzaamheden eveneens tot volle te vredenheid en men hoopt binnen niet al te lange tijd alle polders droog te hebben. NOORD-ZEELAND. Uit Noord-Zeeland komt het bericht, dat alle polders op St. Philipsland thans geheel zyn drooggevallen. De gaten in de Anna Jacoba- en Willem polder zijn dicht en de dijken opge hoogd tot 4.50 m. plus N.A.P. Aan de afwerking wordt hard gewerkt. Uit Tholen wordt gemeld, dat in de Stavenissepolder een steiger wordt ge bouwd voor de persleiding. By de an dere gedichte gaten is de aanvoer van klei voor de bekleding in volle gang. Zoals bekend is bij Burghsluis Don derdag j.l. het laatste gat gedicht. De dam by de inlaag is opgehoogd tot 4.05 m. plus N.A.P. Men kan nu met het zandspuiten beginnen. De herstelwerk zaamheden aan de weg RenesseScha- rendijkeBruinisse worden gestag neerd. Men gebruikt hier Silax, een uit Duitsland afkomstig procédé voor we genbouw, dat onder alle weersomstan digheden gebruikt kan worden. Aan de Noordzyde van de Vier Bannen wordt zink- en grondwerk verricht om het onderloops worden van de sluis te gen te houden. Bij Oosterland kan spoedig worden begonnen met het dichten van de Rampaarsedyk. Reeds is men bezig met het zinkwerk. By de havendam te Zie rikzee worden de werkzaamheden voortgezet. Het gat in de Meeldijk is dicht tot hoogwaterpeil. Er is nu een beslissing genomen over het herstel van de Westhavendijk van Zierikzee. Het plan om het gat in deze dijk te dichten met behulp van bakken heeft geen succes gehad. Daarvoor is in de plaats gekomen het plan „Le vensstrijd". Achter de bres zal een dijk van ruim een kilometer worden aange legd, die zal aansluiten op de buiten dijk, waar de boerderij „Levensstrijd" staat. Dit werk, waarmee inmiddels is begonnen, zal enige maanden in beslag nemen. .geen sirene. „Relaties moeten het doent" zo waa hun commentaar. Ook hebben wij onmiddellijk da atede» l'jke autoriteiten in kennis van wat W wachten staat, gesteld. De Arabiaebe lan den hebben er n.l. geen rras over laten groeien: het toestel is al onderweg eb wordt hedenmiddag te Goes verwacht, Aan de autoriteiten is verzocht hot zo to leiden, dat het toestel tussen 2 en 4 uur (het juiste uur van aankomst is nog niet bekend), op de Grote Markt kan dalen. Vanzelfsprekend is de medewerking spontaan toegezegd. Men acht 't een gro te eer voo r Goes, dat juist ons blad liet eerste dagblad ter wereld zal zijdat aver een eigen helicopter kan beschikken. Wij vernemen dan ook dat het plan bestaat om de heer Van Sprang tot ere-burger van Goes te benoemen en hem in een buitengewone raadszitting de daaraan verbonden medaille ter hand te stellen. Ook zal een der autoriteiten namens de gemeente de bemanning die het toe stel naar Goes heeft overgevlogen, toe spreken. Het is nog niet bekend wie dat zal doen, want men zoekt nog naar een Arabische tolk! Ook hebben we ons in verbinding gesteld met de heer Van Sab- ben, beter bekend als Jan de chauffeur. Deze zal n.l. in de kortst mogelijke tijd tot helicopter piloot worden opgeleid. Voor ons exclusieve interview men hem verwyzen we naar pagina 4. ATOOMONTPLOFFING BIJ LAS VEGAS. By Las Vegas is Dinsdagochtend vroeg de derde atoomontploffing van dit voorjaar tot stand gebracht. Da lichtflits was niet zo fel als gewooniyk en men kon geen paddestoelvormige rookwolk waarnemen. Churchill zei tot Tito: „IN GEVAL VAN OORLOG ZIJN WIJ BONDGENOTEN", „In geval van oorlog zyn wjj bond genoten. Dit heeft Churchill tegen mij gezegd, toen ik hem te Londen sprak aldus verklaarde maarschalk Tito Dins dagavond in een toespraak tot een juichende menigte, die buiten het sta tion van Belgrado hem opwachtte. Groot-Brittannië en Zuid-Slavië zul len met alle landen, die zich tegen agressie verzetten, samenwerken. „Waarschynlyk zal de koude oorlog voortduren, doch een koude krijg i# goedkoper dan een echte. Bovendien is het economische vermogen van de vre delievende landen groter. Zuid-Slavië ziet de toekomst kalm tegemoet. W(J zijn thans sterker dan in 1949. Ons prestige is vergroot", zo verklaarde Tito. In verband met de overeenkomst, die de vorige maand in Den Haag is ge tekend en volgens welke de W.-Duitse regering steun zal verlenen by 't her stelwerk in het rampgebied met een bedrag van 5.000.000 mark, hebben enige Duitse autoriteiten Dinsdag een bezoek aan Schouwen en Duiveland gebracht. Het waren dr Bidder van het Westduitse ministerie van Buitenland se Zaken, dr Heck van Economische Zaken, dr Masser, evenals van dit mi nisterie en belast met de uitvoering van de hulpverlening en de heer Bran- dau, die optreedt als zaakgelastigde voor de hulpverlening en hiertoe op het hoofdkantoor van Rijkswaterstaat is gedetacheerd. Van de door West-Duitsland toege zegde materialen zijn de laatste weken de eerste zendingen in Nederland aan gekomen. Hieronder zijn 62.000 bossen rijshout (van de toegezegde 300.000 bossen), 21 bussen voor het vervoer van arbeiders, 11 woonwagens, bazalt- blokken (waarvan er 500 wagons zul len komen) en smalspoormateriaal, waarvan 30 km. rsils, 500 kipkarren en -0 locomotieven door de regering in Bonn zyn toegc Verder zyn of zullen uit Duitsland komen draglines, platboomvaartuigen, bulldozers, brand weerwagens en een pompschip. DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking. Wisselende bewolking met plaalse- lyk enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen West en Zuidwest. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1