China wenst regeling der Koreaanse kwestie Grotere Waterschappen Nederlandse industrie investeerde ruim 7 milliard in 4*5 jaar v SNIPPER NIEUWS1 Watervoorziening van Middelburg vergt weer f 85*000 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verrassende stap van Peking Compromis-oplossing van vraagstuk der krijgsgevangenen Koninklijk paar naar Luxemburg 27 personen bij Tjiparaj vermoord Rampenfonds t 87.9 millioen Toestand aan sommige dijken critiek Recrutendag te i Middelburg Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 8441 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 14 ct. per woord DINSDAG 31 MAART 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruluingen; A. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds 3. Karelse, Goes; Drs 3. Kwekkeboom, Goes; 3. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 6.16 u., onder 19.13 u. Maan op 22.03 u., onder 6.20 u. Hoogwater Woensdag 1 Aprilt Vlissingen: 2.58 u. 1.96 m., 15.17 u. 2.03 m. Terneuzen: 3.25 u. 2.14 m., 15.44 u. 2.19 m. Wemeldinget 4.48 u. 1.58 m., 17.08 u. 1.69 m. Zierikzee: 4,34 u. 1.30 m., 16.50 u. 1.42 m. Tsjoe En Lal, de Chinese premier en minister van Buitenlandse Zaken, heeft volgens het Chinese communistische persbureau „Nieuw China" ver klaard, dat de tyd rijp geacht moet worden om de gehele kwestie der krijgs gevangenen te regelen, teneinde de beëindiging van de Koreaanse oorlog te verzekeren. Hij bood een compromis-oplossing van het vraagstuk der krijgs gevangenen, door voor te stellen, dat alle krijgsgevangenen, die wilden terug keren, teruggezonden zouden worden en dat de anderen aan een neutraal land overgedragen zouden worden, teneinde een. rechtvaardige oplossing van de kwestie van de repatriëring te verzekeren. „Er is geen sprake van een prijsge ven van ons beginsel, dat de krijgsge vangenen na het totstandkomen van een wapenstilstand in Korea op vrije voeten gesteld en naar hun landen van herkomst teruggezonden moeten wor den. Wij geven niet toe, dat er onder onze krijgsgevangenen zijn, die niet teruggezonden zouden willen worden, maar wij hebben deze nieuwe stap ge- Op 8 April zullen H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard zich per vliegtuig naar Luxemburg begeven, om op 9 April het huwelijk tussen Prinses Josephine Charlotte van België en Prins Jan van Luxemburg by te wonen. Het koninklijk paar zal daarbij ver gezeld worden door Jkvr. C. E. B. Roëll en mr G. C. D. Baron van Har- denbroeck, opperceremoniemeester en grootmeester. Op de avond van de 8e April zullen Koningin en Prins te Luxemburg aan zitten aan een diner. Op 9 April zullen zij aanwezig zijn bij het huwelijk en het daarop volgend défilé, om diezelfde dag weer per vliegtuig naar Nederland terug te keren. STAKING IN ITALIë. Een sterke politiemacht, die van jeeps, pantserwagens en tanks gebruik maakte, heeft gisteren in Italië een poging van de communisten om tot de monstraties tegen de regering op te zetten, verijdeld. Zij trad op tegen elke groep, die een demonstratie op touw wilde zetten. Millioenen arbeiders hebben gehoor gegeven aan de communistische op roep tot een staking van 16 uur als protest tegen de kieshervorming. Nederlandse ambassadeur in Moskou bood geloofsbrieven aan. De Nederlandse ambassadeur in Mos kou, jhr mr P. D. E. Teixeira de Mat- tos, is door de president van de Sow- jet-Unie, maarschalk Worosjilof, ont vangen. De nieuwe ambassadeur heeft zyn geloofsbrieven overhandigd. Daar na volgde een gesprek onder vier ogen. De ontvangst, die 45 minuten duur de, werd in diplomatieke kringen „zeer vriendschappelijk" genoemd. Eén en ander werd voor het Sowjet-filmjour- naal gefilmd. S.E.R.-ADV1ES OVER CADEAUSTELSEL. Het vraagstuk van het cadeaustelsel leeft al vele jaren in de middenstands kringen. Men heeft er bezwaren tegen omdat het de prijsversluiering in de hand kan werken, de deugdelijkheid van ar tikel en geschenk in gevaar kan komen en ook omdat dit stelsel niet past bij een goede ,,consumptie-ethiek". Daarom heeft de regering op 4 Juni 1952 aan de So ciaal Economische Raad een voor-ont werp ter advies gezonden om het ca deaustelsel te verbieden. Nu de S.E.R. zijn advies heeft uitgebracht zijn de moeilijkheden nog vergroot. Het blijkt nl., dat de meerderheid meent, dat het wenselijk is het cadeaustelsel te regelen, maar dat dit niet wettelijk moet gebeu ren. Deze meerderheid denkt aan de P. B.O., die echter nog steeds niet op gang komt. De minderheid is van oordeel, dat een wettelijke regeling hoogstens twee jaar zal moeten gelden. Men meent, dat daarna de P.B.O.-organen wel ingesteld zullen zijn. Nog een kleine groep blijkt tegenstander van iedere regeling te zijn. Jubileum bij de Waterleiding Mij „Zuid-Beveland". De heer J. Weststrate te Goes, fitter in dienst van de N.V. Waterleiding Mij „Zuid-Beveland", heeft gisteren zijn veertigjarig jubileum gevierd. In „De Prins van Oranje" is een receptie ge houden, waar de jubilaris werd toege sproken door mr dr A. J. J. M. Mes. voorzitter van de Raad van Toezicht door de directeur, ir M. J. Stoel Feuer- stein, en door de technisch ambtenaal A. Versteeg. By de gelukwensen ont ving de jubilaris tal van cadeaux. Aanrijding, diefstal en vechtpartij te Middelburg. Zaterdagavond reed in de Lange Noordstraat een bestelauto, bestuurd door A. V., tegen een personenauto, 1 -estuurd door A. P. V. De bestuurder van de bestelauto, die voor het post kantoor parkeerde, moest bij het weg rijden uitwijken voor enkele voetgan gers. Hij bemerkte te laat de uit tegen overgestelde richting komende perso nenauto. Tegen A. V. is proces-verbaal opgemaakt. Er ontstond materiële schade. Dezelfde avond kochten een aantal D.U.W.-arbeiders aan de kraam aan hat Molenwater patates-frites. Toen se weg waren miste de eigenaar een nikkelen klokje en een pot worstjes. Tenslotte is door de heer D. aan gifte gedaan van bedreiging op de Koudekerkseweg bij „Ter Hooge Een man hield D., die op da fiets reed aan «n wilde het rijwiel meenemen. D. r' hem een fikse opstopper en maak- zich toen met zijn fiets uit de voe ten. daan, omdat het totstandbrengen van vrede en veiligheid in het Verre Oos ten en in de gehele wereld verbonden is met een beëindiging van de bloedige Koreaanse oorlog en een vreedzame re geling van het geschil. Indien de Ver. Naties oprecht naar het totstandbren gen van vrede streven, zal dit voorstel worden aanvaard", zo zei hij. Leden der geallieerde onderhande lingsdelegatie zijn Maandag in Tokio bijeengekomen, teneinde de thans ont stane positie te bespreken en te beslis sen wat nu onverwijld moet worden gedaan. Het feit, dat de Chinese premier juist uit Moskou is teruggekeerd, wordt in kringen der V.N. beschouwd als een aanwijzing, dat Tsjoe En Lai zijn voorstel heeft gedaan met volle dige instemming van de nieuwe heer sers van het Kremlin. OVERVAL VAN BENDE. Een bende, bestaande uit 3 tot 500 man heeft Zondagnacht bij een overval op het plaatsje Tjiparaj (ten Z.O. van Bandung) 27 dorpelingen vermoord. De bende heeft bovendien een aantal wo ningen in brand gestoken. De bende overviel het dorp om half één des nachts. De aanvallers drongen het plaatsje schietend en moordend binnen. Onder de doden bevonden zich ver scheidene vrouwen, kinderen en be jaarden. 17 personen zijn gewond ge raakt. 31 huizen gingen in vlammen op. De leden van de bende gebruikten fles sen benzine waarmee zij de woningen overgoten. De bende beging een aan-, tal wreedheden, zoals het doodschieten van een zieke op zijn ligplaats. Blij kens een officiële mededeling van het Jeger, gebruikte de bende vrouwen en kinderen als schilden. De bende werd direct door het leger achtervolgd en kwam de middag na de overval in con tact met een commando-eenheid, waar bij 7 bandieten werden gedood. De ach tervolging werd voortgezet. —HM» Britse ambassadeur in Moskou naar Londen ontboden. De Britse ambassadeur in Moskou, Sir Alvary Gascoigne, is voor het ple gen van overleg naar Londen ontbo den. Minister Eden wil hem spreken over de mogelijkheid van verbetering der betrekkingen tussen de Sowjet- Unie en het Westen, voordat hij, on middellijk na Pasen, zijn reis naar Tur- kye, Griekenland en Italië begint. Prov. Staten van Noord-Brabant, Met het oog op de buitengewone zit ting der Provinciale Staten van Noord- Brabant, welke vandaag te 's-Herto- genboseh wordt gehouden, hebben Ge deputeerde Staten een drietal versla gen inzake de watersnood aan de leden der Staten overhandigd. Met betrekking tot het waterschaps wezen in Brabant vragen twee punten bijzonder de aandacht. De omstandig heid, dat door de ramp 47000 ha. in Brabant onder water kwam te staan, werpt de vraag op of de bestaande dijk- waterschappen niet te kleine gebieden omvatten. De vraag is of het gebied van deze waterschappen niet met meer land inwaarts gelegen bieden behoren te worden uitgebreid. Voorts is van de zijde van gemeentebesturen de wense lijkheid bepleit om in het bestuur der waterschappen de gemeenteleden zeg genschap te geven. Volgens officiële opgaven zyn er in Noord-Brabant tengevolge van de ramp 254 doden te betreuren. Ongeveer 30.000 personen hebben voor kortere of langere tijd hun woning moeten verla ten. Het aantal evacué's, dat voor een langere periode dan drie maanden on derdak in Noord-Brabant behoeft, wordt geschat op ongeveer 3000 Bra banders en 12.000 in Noord-Brabant verblijvende inwoners van andere ge westen. Wat de evacuatie betreft van vee wordt meegedeeld, dat 18.690 stuks vee werd afgevoerd. De destructor heeft 6700 sti'Jcs vee verwerkt. Deze opgave geeft echter niet het totale ver lies aan vee weer, daar hier en daar vee begraven schijnt te zijn. Senator Taft, de leider van de repu blikeinse fractie in de Senaat, heeft bekendgemaakt, dat de Amerikaanse hulp aan het buitenland in het belas tingjaar 1953-'54 minder zal bedragen dan de 7% milliard dollars, die presi dent Truman heeft voorgesteld. VIERDE INDUSTRIALISATIENOTA Aantal tewerkgestelden nam toe met 135.000 In de vierde industrialisatienota, die minister Zijlstra thans de Tweede Kamer heeft aangeboden, wordt met voldoening geconstateerd, dat in de afgelopen 4'/i jaar de industrialisatie van. Nederland belangrijke vorderingen heeft gemaakt. Voor ruim 5Vz milliard gulden in prijzen van 1948 werd door de Nederlandse industrie geïnvesteerd. Op basis van de thans geldende prijzen kan deze investering aan productiemiddelen op ruim 7 milliard wor den gesteld. Dit betekent, dat het resultaat nagenoeg gelijk is aan de raming. Het wil ook zeggen, dat de werkgelegenheid in de industrie belangrijk is vergroot. Van medio 1948 tot eind 1952 steeg het aantal tewerkgestelden met 135.000 of 9 Daarbij moet worden bedacht, dat nog niet alle be schikbare plaatsen in de industrie zijn bezet. De thans beschikbare industriële apparatuur maakt plaatsing van ca. 30.000 arbeidskrachten meer mogelijk. De productie-index van onze industrie bedroeg eind vorig jaar 134 ten op zichte van 1948. Het volume van de industriële uitvoer was 280 van het in 1948 bereikte peil. Naar raming zullen in de periode 19521957 voor ongeveer 75.000 per sonen nieuwe investeringen in de in dustrie moeten plaatsvinden. Dat is ongeveer een derde van de aanwas der beroepsbevolking over genoemde ja ren. Naar schatting zal in de komende vijf jaar vermoedelijk een investering in industriële gebouwen en apparatuur in de orde van grootte van rond negen milliard nodig zijn, gerekend tegen de prijzen van medio 1952. A Een legerpatrouille heeft gisteren negen leden van de Mau Mau doodge schoten ten Noorden van Nairobi. Al len hadden deelgenomen aan de mas samoord. Op de Azoren is een Ame rikaans vliegtuig van het type B-29 neergestort. Zes inzittenden kwamen om het leven en 9 werden gewond. Alle 13 inzittenden van een Viking-toestel van de „Central African Airways", dat Zondag in Tanganjika is neergestort, zijn omgekomen. Het vliegtuig was Zondag uit Nairobi naar Zuid-Rhodesia vertrokken. Tito is Maandag na zijn vijfdaags bezoek aan Engeland in zijn land teruggekeerd. Te Split, waar zijn schip binnenvoer, viel hem een uitbundige ontvangst ten deel. <- Zweden en Australië hebben ge protesteerd tegen het door de Ameri kaanse regering afgekondigde invoer verbod voor bepaalde soorten melk poeder. Koningin Juliana is gister avond om 19.45 uur Engelse tijd in Northolt geland. Zy reed per auto naar Windsor. Tachtig colli, inhoudende ruim 23.000 kg. thee, zijn Maandag met de Nederlandse „Bree Helle" aangeko men, een geschenk van de regering van Pakistan ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood. Maandag is een contract gesloten tus sen de Sowjet-Unie en de redersver eniging van de Ned. Haringvisserij voor dé levering van 20.000 vaten ijle haring. Door deze order is de vangst van het seizoen 1952 vrijwel geheel uitverkocht. Minister Zijlstra is van oordeel, dat de afzet van industrieproducten op de binnen- en buitenlandse markten be langrijk grotere weerstanden zal on dervinden. Met het oog daarop zullen verdergaande maatregelen nodig zyn, teneinde de bereidheid van het be drijfsleven tot het uitvoeren van nieu we projecten op een voldoende peil te houden. Een belangrijk middel daarbij zullen verschillende fiscale faciliteiten vor men. Bovendien is een wetsontwerp in voorbereiding tot het stichten van eén garantiefonds ter grootte van 100 mil- lioen gulden, waaruit bestaande of op te richten financieringsmaatschappijen in de gelegenheid zullen worden ge steld risicomijdende middelen op de ka pitaalmarkt op te nemen en deze risi codragend in ondernemingen uit te zetten. Ook zal in een wetsontwerp een aanzienlijk groter bedrag worden aan gevraagd voor de financiering van in dustriële ontwikkelingsobjecten. Thans staat hiervoor één millioen op de be groting. Belangrijk is ook een crediet- verlening door de Ned. Middenstands- bank onder garantie van de Staat. STADSBESTUUR VAN GENT NAAR MIDDELBURG. De burgemeester van Gent zal in ge zelschap van de schepenen en de stads secretaris Donderdag a.s. een bezoek aan Middelburg brengen. Het stadsbe stuur komt niet met lege handen. Me degedeeld is n.l., dat een bedrag van 50.000 Belgische francs zal worden af gedragen voor de watersnoodslacht offers. Deze gift sluit aan bij de hulp, die in natura is geboden en enkele we ken geleden al in Middelburg is over gedragen. Het ligt in de bedoeling, dat het ge zelschap door de Commissaris der Ko ningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, zal worden ontvangen. Daarna volgt een ontvangst door het gemeentebe stuur van Middelburg. Er zullen enkele bezienswaardigheden worden bezocht. Het bezoek zal een eenvoudig karakter dragen. Deze foto werd genomen, toen het Water nog in de straten van Sint Philipsland stond. De ravage is enorm. Op de voorgrond ziet men de ruïne van de zesklassige school ën op de achtergrond de bouwval, die is overgebleven van de oude school, welke bij de gemeente als opslagruimte in gebruik was. Voor het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond 87.9 millioen gulden bijeengebracht. Om admini- stratief-technische redenen is de op brengst van de radio-actie „Beur zen open Dijken dicht" hierbij nog niet inbegrepen. Zaterdag was de stand van het Rampenfonds 87.4 millioen. SCHOUWEN ENIGE UREN ZONDER STROOM. Door een ongelukkige samenloop van omstandigheden heeft Schouwen gis teren een paar uur zonder electrisehe stroom gezeten. Vanuit Goes loopt over Noord-Beveland een tweetal hoog spanningskabels, een zgn. West- en Oostkabel. Men had op Noord-Beve land juist de Oostkabel afgezaagd in verband met een omlegging wegens dijkherstel, toen niet ver daar van daan een dragline de Westkabel raak te. Dit ging uiteraard met wat vuur werk gepaard, maar de draglinemachi nist kwam er zonder kleerscheuren af. Door omschakeling wist men de stroomvoorziening na enkele uren weer te regelen. Met de electriciteitsvoorziening op Schouwen loopt het overigens naar wens. Zijpe en een gedeelte van Brui- nisse nl. de Oudestraat en de Ha venbuurt hebben weer stroom ge kregen vanuit Zierikzee. Vooral voor Bruinisse is dit van groot belang, om dat hier vele industrietjes belast zijn met herstel van draglines e.d. Zelfs het zwaar getroffen en nog door de golven omspoelde Nieuwer- kerk heeft stroom. Enkele huizen, o.m. een café, zijn nog bewoond en aange zien de kabel uit Zierikzee er toch langs loopt, heeft men de bewoners meteen maar wat stroom en dus ook licht verschaft. Koorddansen over de Rijn, De Franse koorddanser Elleano is in de omgeving van Straatsburg over een koord de Rijn overgestoken. Hij legde de 300 meter in 25 minuten af. Daarna keerde hij in dezelfde tijd naar de Franse oever terug. Speelgoed van Jeugd Rode Kruis voor Zierikzee. Het Jeugd Rode Kruis zal op 8 April a.s. om twee uur in het Concertgebouw te Zierikzee uitreiken als geschenk van de jeugd aan de jeugd: speelgoed, kinderkleding en andere geschenken, die deels door het Nederlandse Jeugd Rode Kruis, deels door het Jeugd Rode Kruis in het buitenland zijn bijeenge bracht. De directeur van het liga-bureau van het J.R.K. in Genève, de heer Ch. S. Schussele, komt voor deze uitrei king speciaal naar Nederland. Zonder onderbreking is gisteren en vannacht op vele plaatsen aan de Zeeuwse dyken doorgewerkt om door braken te voorkomen. Gistermiddag was de toestand bij Stavenisse zeer critiek. Het water spoelde reeds over de dunne ry zandzakken, die momen teel de dijk vormt. Het water was door de opstuwing hoger dan normaal. Het kon nog net gekeerd worden. Men hoopte ook de afgelopen nacht daarin te kunnen slagen. De toestand van de Schouwsedijk was gisteren critiek en de burgemees ter van Noordgouwe heeft terugkeer naar zijn gemeente ernstig ontraden. De Oudedijk tussen Oosterland en Bruinisse dreigde gistermiddag te overspoelen en stond op doorbreken. Omstreeks vier uur werden alle weer bare mannen van Bruinisse opgeroe pen om zandzakken te vullen. Duizen den zandzakken werden naar de be dreigde plaatsen gebracht en het ge lukte de dijk te behouden. Bij St. Philipsland spande het gister middag ook. Het water zakte aan het begin van de avond byna niet. Dit was ook het geval bij Nieuw-Vosmeer. Daar stond het gelijk met de kruin van de zandzakkendijk. Op enkele plaatsen vloeide het er overheen. Prof. Dr J. Waterink naar de Verenigde Staten. Prof. dr J. Waterink uit Amsterdam zal begin Januari 1954 op uitnodiging van de „Calvin Foundation" voor een half jaar naar de Verenigde Staten ver trekken. Prof. Waterink zal aan het „Calvin College" te Grand Rapids college geven in de psychologie en de paedagogie. Voorts zal de hoogleraar op tal van andere universiteiten lezingen houden. Alle schepen op de Schelde zijn ge waarschuwd voor een drijvende mijn bij Vlissingen. Ruim 60 recruten en 19 genodigden, o.w. predikanten en kerkeraadsleden, hebben gisteren de door de Geref. Kerken in samenwerking met de Chv. Geref. Kerken in Zeeland georgani seerde recrutendag bijgewoond. Dit maal kwam men in de Middelburgse Hofpleinkerk bijeen, waar ds P. van Til, Geref. predikant te Middelburg, de aanwezigen in de morgenuren harte lijk verwelkomde. Alleen de classes Tholen en Zierikzee waren door de wa tersnood verhinderd afgevaardigden te zenden. Ds van Til sprak in zijn openings woord over het Lijdensevangelie uit Mare. 14„De verloochening van Christus door Zijn jongeren". Na hem gaf serg.-maj. M. J. Ver spoor, die verbonden is aan de C.O. A.K. te Middelburg, enkele inlichtin gen over hoe het toegaat in de militai re dienst. Hij gaf waardevolle adviezen en aanwijzingen voor de toekomstige militairen en besprak o.m. ook de ad ministratieve zijde. Ds P. v. d. Schaaf, voorm. veldpre- dikant en thans te Vlissingen, besprak de geestelijke verzorging in de dienst. Hij wees er de aanwezigen op, dat trouw aan de beginselen en trouw In het vervullen van de godsdienstige plichten ook in de militaire dienst een eerste vereiste is. Hierop werd aan al len het blad „Réveille" uitgereikt. Na de koffiemaaltijd was het woord aan de Vlissingse chirurg, dr P. C. Kraan, die sprak over de sexuele en morele vraagstukken in de militaire dienst. Op eenvoudige, doch uiterst boeiende wijze heeft hij voorlichting gegeven. Hoe groot de aandacht en hoe nuttig deze voorlichting was, bleek uit de talrijke schriftelijke vragen, die dr Kraan na de theepauze voorgelegd werden en die hij beantwoordde. Ds van Til zwaaide in zyn slot woord de chirurg dan ook veel lof toe voor zijn causerie. Ds v. d. Schaaf sloot de zeer geslaagde bijeenkomst met dankgebed. Benoemd tot hoofdlandmeter. Bij K.B. zijn de volgende landmeters van het kadaster benoemd tot hoofd landmeter van het kadaster: de heren P. Verhage, Middelburg; W. J. M. Ko- le, Goes; ir W. A. van der Werff, Mid delburg en K. Doekes, Goes. DE BILT ZEGT: Kouder. Enkele regen- of hagelbuien, maar ook opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen Zuidwest en West. Kou der, vooral in het Zuidoosten van het land. VOORSTELLEN AAN DE GEMEENTERAAD Chr. Burgerschool krijgt alleen nieuw gebouw voor lager onderwijs De Middelburgse gemeenteraad zal, ondanks de op Walcheren gevierde derde Paasdag, bijeenkomen op de eerste Dinsdag van de maand, 7 April a.s. Een groot aantal voorstellen moet worden behandeld. Zo is er een voorstel van B. en W. om een crediet van f 85.000.beschikbaar te stellen voor de watervoorziening. De Ver. Chr. Burgerschool heeft een verzoek ingediend voor een nieuw schoolgebouw voor het l.o. en het u.l.o. alsmede voor een gymnastieklokaal. B. en W. stellen voor medewerking te verlenen tot het bouwen van een school voor lager onderwijs en door verbouwing de school aan de Singeistraat geschikt te maken voor het u.l.o. Aangezien er een gemeentelijk gymnastieklokaal komt, dient het verzoek om de bouw van een dergelijk lokaal voor deze school te worden afgewezen. De watervoorziening bezorgt het gemeentebestuur veel hoofdbrekens en financiële lasten. De vordering van het seizoen brengt een verhoogd wa terverbruik met zich. De W.M.Z. kan niet meer leveren en dus zou er niets anders overblijven dan meer tankbo- ten water te laten aanvoeren. De kos ten van aanvoer per tankboot komen op minstens f 1.75 per kub. meter. In overleg met het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoorziening is een plan op gemaakt, dat in verband met de ur gentie reeds in uitvoering is, om 15 pompputten te slaan in twee kleilagen in het prise d'eau te Oranjezon. De capaciteit van elk der putten zal 5 kub. m. per uur bedragen. Hot extra te winnen water per dag wordt ge schat op ongeveer 1500 kub. m. De to tale kosten van het project bedragen f 85.000.B. en W. hebben uitgere kend. dat by 'n onttrokken van 48.572 kub.*m. de kosten al zijn gedekt, ver geleken bij de aanvoer per tankboot. Deze hoeveelheid zal zeer zeker in de zomermaanden nodig zijn, daar gere kend moet worden, dat, zonder tank- bootaanvoer, dagelijks ongeveer 2000 kub. m. aan de Oranjezon moeten worden onttrokken. De kosten zullen bestreden worden uit de vergoeding wegens de geleden stormschade, door het Rijk aan de gemeente te.vergoe den. SCHOLENBOUW. Omtrent het verzoek van het bestuur der Chr. Burgerschool dolen B. en W. mede, dat de school aan de Singel- straat enige jaren geleden 1 is afge keurd. Gebleken is echter, aat het ge bouw na een verbouwing zou kunnen worden gebruikt uitsluitend voor het u.l.o. Daarom stellen B. en W. voor alleen medewerking te verlenen voor de bouw van een nieuwe school voor 1.0. De Staat heeft het gemeentebestuur verzocht afstand te doen van het recht tot herroeping van de schenkingen aan de Staat van het Muntplein met inbe grip van het Donkere Schuurtje (muntje), alsmede van de Statenzaal,^ B. en W. hebben daartegen geen be-** zwaar doch willen uitdrukkelijk vast gelegd zien, dat de voorwaarden van de schenking ten aanzien van Munt plein e.d. gehandhaafd blyven. Het gaat hier om de openstelling van dit historische gedeelte van de Abdij voor bezichtiging door het publiek. SUBSIDIES. Het bestuur van de Openb. Leeszaal heeft twee verzoeken om subsidie-ver hoging ingediend. B. en W. doen hier voor vier voorstellen. Het subsidie over de jaren 1949 t.m. 1952 wordt ver hoogd met f 85.per jaar. In verband met de salarisstijgingen wordt over de jaren 1951 en 1952 een extra subsidie uitbetaald van f 19^.11 per jaar. De normale subsidie voor 1953 wordt in overeenstemming gebracht met de door het Rijk gegeven richtlijnen en zal dan. bedragen f 7282.(tot heden werd f 5694.per jaar betaald. Wegens de hoge kosten van onderhoud aan het ge bouw zal van 1953 tot en met 1962 nog een extra subsidie worden uitgekeerd van f 66.— per jaar. Een andere subsi dieverhoging wordt voorgesteld ten aanzien van de verpleging van kinde ren in kinderherstellings- en vacantie- kolonies. Tot nu toe werd per kind i 0.52Va per dag vergoed. Voorgesteld wordt dit bedrag op f 0.65 te brengen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1