jLYER onncma Ir Th* Heyblom sprak voor leden van Nijverheid en Handel* Matige tevredenheid over Jaarbeurs-resultaten. 2)e qAote ueïu Grootse luchtvaartmanifestatie op vliegbasis Soesterberg* Dijkdichting is een werk van improviseren HOESTPRIKKEL, KUCHEN =Jf £te ïladio- toenqi onb Maandag 30 Maart 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Nog niet vaak bestond er voor een luttclibüeenkomst van het departement Zee land van de Ned. My voor Nyverheid en Handel zo'n grote belangstelling als Vrijdagmiddag in hotel „De Burg" te Middelburg. Ongetwijfeld waren velen be nieuwd naar de mededelingen, die de hoofdingenieur-directeur van de Rijks waterstaat in Zeeland tevens hoofd van de dienst Dijkherstel, ir Th. Heyblom, zou doen. Nieuws heeft ir Heyblom echter weinig verteld. Hij heeft „in een praatje met een plaatje" eerst de stormvloed zelf behandeld en daarna het werk, dat reeds door de Rijkswaterstaat is gedaan. Ook ging hij even in op do moeilijkheden, die de sluiting van de grootste gaten medebrengt. De spreker werd ingeleid door de heer D. F. P. Hoegen. welke ojn. mededeelde, dat het departement Zeeland geen leden heeft verloren door de watersnood en dat het departement Zeist en omstreken zijn kas met inhoud van 1500 ter vrije besteding aan Zeeland heeft afgestaan tot hulp van de gedupeerde leden of an derszins. Ix Heyblom zei o.im, dat de waterstand van 1 Februari j.l. hoger is geweest dan de bekende hoogste stand in de afgelopen 125 jaar. Hij schetste hoe het giertij ont staat en wees er op, dat nog hogere stan den kunnen optreden dan op 1 Februari, De factor „Opwaaiing" speelt een zeer voorname rol. Deze is practisch niet te berekenen; zij is afhankelijk van de rich ting en de duur van de wind, van de diepte van het water en van de gesteld heid van de bodem. Indien de storm van 1 Februari was samengevallen met het giertij van 16 Februari, zou het water nog een halve meter hoger zijn gekomen. KANSREKENING. Het is dus een kwestie van kansreke ning, aldus ir Heyblom. Naar een bere kening van prof. Freudenthal kan een waterstand als die wjj meemaakten eens in de 1260 jaar voorkomen, maar deze kan morgen of het volgend jaar opnieuw worden bereikt. Bij een langdurige Zuid- of Zuid-Westelyke wind raakt de Noord zee vol water vanuit het Engelse Kanaal, slaat de wind om, dan kan het water niet snel genoeg afvloeien en wordt het voor de Zeeuwse en Zuid-Hollandse wateren gevaarlijk. Ir. Heyblom herinnerde vervolgens aan de instelling der staatscommissie van 1916 en die van 1939welke commissie o.m. had te onderzoeken of de dijken der beneden- rivieren verhoogd dienden te worden. Zij kwam tot zeer hoge theoretische water standen en er werd berekenddat ex ééns per 100 jaar kans bestond op ernstige ca lamiteitenVolgens haar rapport zou er voor de er hoging van de dijken 40 tot 50 millioen kub. meter grond nodig zijn. Waar moest deze echter vandaan worden ge haald? Overigens is aan haar gedachten reeds een begin van uitvoering gegeven door de afdamming van de Brielse Maas. Momenteel bestudeert de delta-commis sie de vraag, welke voor- en nadelen vast zitten aan de afsluiting der zeearmen. De heer Heyblom verwachtte, dat deze com missie met bekwame spoed met voorstellen zal komen. Hij achtte het zeker g?en ty pisch Nederlandse trek met maatregelen te wachten totdat er grote schade is ontstaan. DE SITUATIE IN ZEELAND. Daarna ging de heer Heyblom in op de situaiie in Zeeland. De stro omga ten z\jn het ergst, zo verklaarde h\j. De bo dem slyt steeds verder uit door het bin nenstromende en weer wegvloeiende wa ter. Er ontstaan uitgebreide krekenstel sels. De Schelphoek, Oosterland en Krui- nlngen zijn hiervan voorbeelden. Ook Bath kan er toe worden gerekend. Ver der ontstonden er overal in de provincie minder ernstige stroomgaten. Om tot ver kleining van het sluitgat te komen wordt getracht het stroomgebied te beperken. Een voorbeeld was de Reigersbergsepol- der. Overigens was ir Heyblom van oor deel, dat het wel niet gelukken zou het gat in de zeedijk van Bath dicht te spui ten, maar dat er nog wel een schip aan te pas zou komen. „KADIJK" Bij Kruiningen wordt nu hetzelfde ge probeerd. Bij waarnemingen was nl. ge bleken, dat er een grote weerstand moest bestaan bij het vol en leeglopen van dit gebied. Een onderzoek wees uit, dat de dijk nog bestond, hoewel deze zwaar ge perforeerd was. Op het stuk Kadijk— Mededeling (adv.) Pura Gold Leaf Virginia Rijksweg komen stalen elementen en CKITIEK. Nader ingaande op vaak gehoorde cri- tiek wees ir Heyblom er op, dat het dijk herstel een zeer zorgzaam en moeilijk karwei is en uitermate goed moet wor den voorbereid. De opmerking wordt wel eens gehoord: „Zet er toch een schip of een caisson in". Zo'n opmerking raakt kant noch wal, want het gaat nu een maal niet op ongelijke- en uitgespoelde grond. Rammekens heeft dit wel bewezen. Als dichtingsmiddelen noemde de heer Heyblom o.m. de beroemde zandzakken, gevuld met zand, klei of stenen. De kos ten van deze zakken zouden niet zo'n rol spelen, als er niet zoveel nodig wa ren. Voor een dakdichting op Tholen waren er b.v. 540.000 nodig. En dat be tekende zo'n slordige half millioen. Als de zandzakken in een bietennet moeten worden verwerkt komt er voor zo'n net nog eens 30 tot 60 gulden by. Ook de kosten van de houten palen zyn hoog. IMPROVISEEEN. „Dijkdichting is een werk van impro viseren, dat in het beginstadium dag en nacht doorgaat. Het Is vallen en opstaan. Je houdt de adem even in als het lukt en als het niet lukt, begin je weer van, voren af aan", zo zei ir Heyblom, die het een groot geluk noemde, dat zovele tech nici van de vroegere Dienst „Droogma king Walcheren" konden worden aange trokken. Daarna gaf hij een verklaring voor de omstandigheid, dat een zandzuiger soms moet stilligen. Dat was b.v. bij Bath het geval en er werd zelfs al gezegd, dat zij alleen maar werkte, toen de minister er was. De zuiger kan alleen maar bij hoog water persen. Deed hij dat ook by laag water dan werd al het werk weer onge daan gemaakt. Verder wordt er op vele plaatsen werk verricht, waarvan een buitenstaander niets ziet. Voordat tot sluiting van het gat kan worden over gegaan, moeten er zinkstukken in. Een kostbare geschiedenis, want een vierkan te meter zinkstuk kost 20 gulden. Mo menteel is de situatie in Zeeland zo, dat men op Schouwen en Duiveland nog in het beginstadium verkeert. Dat geldt ook voor Kruiningen en Rilland. Verder is de eerste fase afgesloten. Over vele kilometers dijk, waar zware beschadigin gen ontstonden, zal in een volgend sta dium een nieuwe dijk moeten worden aangelegd. Na deze causerie werden ir Heyblom enige vragen gesteld. ■f, yS V. h/ r - j. Ingezonden Mededeling (adv.). Dan helpt OUtDOP SLUM-OPLOSSEND Mening van mr Miliua Aantal buitenlandse bezoekers steeg tot 1100. (Van onze Utrechtse redacteur.) „De 60ste Jaarbeurs kan „bevredigend geslaagd" worden genoemd", zo verklaarde de directeur van de beurs, mr J. Milius, Vrijdagmorgen op de gebruikelijke slotconferentie. Hy bevestigde de reeds eerder door ons weer gegeven indruk, dat op het Croeselaan terrein betere resultaten waren geboekt dan op het Vredenburg. De standhouders op de Croeselaan waren volgens mr Milius „redelijk tevreden", die in het hoofdgebouw in het gunstigste geval „niet ontevreden". Opmerkelijk was de sterke toename van het buitenlands bezoek, dat uit niet minder dan 56 verschillende landen afkomstig was. Er waren 1100 buitenlandse inkopers meer, dan op de vorige Voorjaarsbeurs. In de textielsector zijn na de Korea- crisis nu gezonde marktverhoudingen teruggekeerd. De standhouders van deze groep zijn tevreden, want zij boek ten een behoorlijke omzet op de bin nenlandse markt en voor aanzienlijke bedragen aan buitenlandse orders. De nieuwe afdeling huishoudelijke electri- sehe apparaten bereikte in enkele da gen tijds een omzet van f 1.000.000. Er was een aanzienlijke export naar Bel gië en er kwamen tevens orders uit Zweden, Duitsland, Frankrijk, Zwitser land en Zuid-Amerika. De voedings- en genotmiddelensector bood over het algemeen weinig pers pectieven. In de lederwarengroep heerst een „vakbeursziekte". De resultaten waren hier slecht en men overweegt in deze kring het aantal vakbeurzen te beperken. In de speelgoederensector waren de resultaten verdeeld. Voor Delfts blauw, porselein en souvenirs bleek echter in het buitenland veel belangstelling te bestaan. CROESELAAN. De metaalgroep is zeer tevreden, zo wel over de standplaats in de Bern- hardhal als over de resultaten. Som mige exposanten bereikten een omzet, die het drievoudige bedroeg van verle den jaar. Ook in de bouwsector heerste een tevreden stemming. In de afdeling transportmiddelen werden, belangrijke contacten gelegd. In de stand van de actie „Uitbesteden en Toeleveren" wer den aan 5000 geïnteresseerden inlich tingen verstrekt. De buitenlandse stands hadden vaak een meer informatief karakter. Over het algemeen is men tevreden over de betoonde belangstelling. Het publiek legde grote Interesse aan de dag voor de stand van de republiek Indonesia. Het aantal bezoekers bedroeg de eer ste dagen 1700 en later zelfs 2200 per dag. Uit deze mededelingen van mr Milius blijkt dus wel, dat deze Jaar beurs een goed beeld geeft van de huidige stand van zaken. Het pu bliek wordt steeds kieskeuriger en kan niet meer zo veel besteden met als gevolg een grote voorzichtigheid in het inkopen bij de tussenhandel. De dagelijkse gebruiksartikelen heb ben over het algemeen het minst en de luxe artikelen het meest on der deze ontwikkeling te lijden. In het bedrijfsleven heerst gelukkig een behoorlijke activiteit, die zich weerspiegelt in bevredigende orders voor materialen en machines. En het buitenland blijkt een willige af nemer te zijn van artikelen, die prima zijn, concurrerend in prijs, zo nodig aantrekkelijk verpakt en aan gepast aan de smaak van de lan den waarheen men exporteren wil. GESNEUVELD IN KOREA De regering deelt ons mede, dat tot haar leedwezen op 18 Maart 1953 in Korea gesneuveld is, sol daat J. A. van ExteL De soldaat van Extel werd 5 December 1931 geboren. Hij was ongehuwd en woonde te Gemert. Studieconferentie C.N.V. Het C.N.V. belegt op 21 April a.s. een ééndaagse studieconferentie te Utrecht, welke gewijd zal zyn aan de Chrlsteiyk- sociale arbeid in Nieuw Guinea. De heer K. de Boer, de tweede voor zitter van het C.N.V,, zal de besprekin gen inleiden. Een hartewens ging in vervulling. L, S. K. werd Koninklijke Luchtmacht» (Van onze Utrechtse redacteur.) Voor do Nederlandse militaire luchtvaart was het Vrijdag een grote dag. Haar commandant, de luit.-generaal vlieger I. A. Aler, noemde het zelfs „de grootste dag in haar geschiedenis". De Luchtstrijdkrachten werden n.l. losge maakt van de Kon. Landmacht en verklaard tot zelfstandig militair orgaan. De nieuwe gevormde Luchtmacht kreeg tevens het praedicaat Koninklijk en 2. K. 11. Prins Bernhard werd benoemd tot inspecteur-generaal van deze Ko ninklijke Luchtmacht. Dit alles werd bekend gemaakt tijdens een grootse militaire manifestatie op de vliegbasis Soesterberg in aanwezigheid van de minister van Oorlog, ir C. Staf en talloze binnenlandse en buitenlandse bur gerlijke en militaire autoriteiten. Een wapenschouw besloot de plechtigheid. Vijftienhonderd man, behorende tot de grondtroepen van de L.S.K. stonden in carré-vorm op de basis opgesteld, toen tegen half elf de autoriteiten ar riveerden. De staatssecretarissen van Oorlog en Marine, mr F. J. Kranenburg eri vice-admiraal A. de Booy, werden met de gebruikelijke eerbewijzen ont vangen evenals de chef van de Generale Staf, luit.-generaal B. R. F, P. Hassel- man en generaal Aler. Onmiddellijk na zijn aankomst inspecteerde minister Staf de troepen en de 25 Gloster Me teors en hun bemanningen, die achter het carré stonden opgesteld. Daarna legde hij een krans bij het monument voor de gevallen vliegers. Na opening van de ban werden de beide Kon. Besluiten voorgelezen, waar in de zelfstandige organisatie van de Kon. Luchtmacht en de benoeming van de Prins tot inspecteur-generaal zijn vastgelegd. Minister Staf sprak nu de troepen en de aanwezige gasten toe, waarbij hij er aan herinnerde hoe 40 jaar geleden op deze zelfde plaats de Luchtvaart afdeling van ons leger geboren werd. De simpele vlieghei van toen is nu uit gegroeid tot een moderne vliegbasis van staal en beton. Pioniers gaven hun leven en anderen bouwden voort op hun arbeid. DANK AAN V. S. Vervolgens richtte de minister zich in de Engelse taal tot de buitenlandse militaire autoriteiten, waarhij hij spe ciaal zijn dank betuigde aan de Ver. Staten voor hun steun en hulp bij de opbouw van onze luchtmacht en de opleiding van onze vliegers. Tenslotte droeg hij de Kon. Luchtmacht over aan generaal Aler onder het uitspreken van de woorden: „Moge zij onder uw leiding gelukkig vliegen en een grote toekomst tegemoet gaan tot heil van Koningin en Vaderland". Generaal Aler beantwoordde deze rede met een toespraak, waarin htj me moreerde, hoe de Luchtstrijdkrachten jarenlang met groot verlangen naar deze dag hebben uitgezien. De Kon. Luchtmacht heeft met zeer veel genoe gen vernomen, dat de Prins, „de meest ervaren generaal-vlieger ter wereld" tot haar inspecteur-generaal werd be noemd. Spr. liet de historie van onze mili taire luchtvaart de revue passeren, waarbij na de oprichting op 1 Juli 1913 de hoofdmomenten waren de omzet ting van de Ludhtvaartafdeling in het wapen der militaire luchtvaart (1914) het verlenen van de Mil. Willemsorde der vierde klasse aan dit wapen en de uitreiking van de vlag door H. K. H. Prinses Juliana bij het 35-jarig bestaan op 1 Juli 1948. Thans is het sluitstuk van de ontwikkeling bereikt. Generaal Aler herdacht de velen, die gevallen zijn in dienst van de militaire luchtvaart en noemde deze dag een aansporing om met alle kracht de te kortkomingen van onze luchtmacht weg te nemen. WAPENSCHOUW. De plechtigheid werd besloten met een grote wapenschouw, waarbij de Luchtvaarttroepen o.l.v. de kolonel M. A. Smeenk voor de minister en de an dere autoriteiten. Nauwelijks waren de laatste rijen de tribune gepasseerd, of daar kwam het- vliegend deel van de Kon Luchtmacht zich bij de parade aansluiten. Een for matie van 25 Harvards vloog over de tribune, evenals de marcherende troe pen in rijen van vijf. Zij vertegen woordigden 't commando Luchtvaart opleidingen. Toen kwamen met gie rend geluid 25 Thunderjet F-84 straal jagers aanrazen, afkomstig van de basis Volkel, als vertegenwoordigers van het Commando Tactische Lucht strijdkrachten. Nauwelijks waren deze éénmotorige jagers aan de horizon ver dwenen, of daar kwamen 25 tweemo- torige Gloster Meteors aan. Deze wa ren op Soesterberg opgestegen en ver tegenwoordigden het Commando Luchtverdediging. RECEPTIE. Na afloop van de Wapenschouw was er receptie in het officiers-casino, waar men de Kon. Luchtmacht in de persoon van generaal Aler en zijn echtgenote kon complimenteren met haar promo tie. Velen maakten van deze gelegen heid gebruik en het was in ons oog een zeer sympathieke geste, dat alle onder delen van de Luchtmacht bjj Wapen schouw en receptie niet alleen door hun commandant en een officier, maar ook door een onderofficier en een sol daat vertegenwoordigd waren. Directeur Nijgh 8 Van Ditmar jubileert. Op 1 April a.s. zal de heer W. Reits- ma, thans directeur van de N.V. Advies bureau voor reclame en algemeen adver tentiebureau te Rotterdam het feit her denken, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad bij dit bureau. Kwam hij op 1 April 1913 in dienst, in 1919 volgde zijn aanstelling tot pro curatiehouder, terwijl hij in 1945 direc teur werd. Woensdag zal er van vier tot half zes In de Beatrixhal van het Groothandelsgebouw te Rotterdam gele genheid zijn de jubilaris te complimen teren. FEUILLETON. besprekingen over Ned. militaire missie in Indonesië. Donderdag zijn te Djakarta de be sprekingen tussen Nederland en Indo nesië begonnen over de terugkeer van de Nederlandse militaire missie. De voorzitter van de Nederlandse delega tie, baron van Ittersnm, heeft daarby verklaard, dat de Nederlandse regering toch al het plan had om een aantal of ficieren terug te roepen, daar «U nodig zijn voor de organisatie van het Noord- Atlantisch Pact. De leider van de Indonesische dele gatie had er tevoren al op gewezen, dat Indonesië meent, dat het militaire ac- coord niet na 31 December van dit jaar verlengd moet worden. Dit ver mindert echter de bereidheid niet, dat Indonesië met Nederland vrijwillig wil samenwerken. MENING VAN MIN. LUNS. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, heeft in een vraaggesprek met Antara gezegd, dat voortzetting van de medewerking zal afhangen van het feit, of Indonesia er om vraagt. De minister noemde de verdachtmaking van de Ned. missie in de Indonesische pers zeer onbillijk. De opbrengst van de Ingelijste Zeeuw se schetstekeningen, die geëxposeerd werden ln de toonzaal van de heer Sturm te Goes was f92.75. Dit is 50 procent van de bruto-opbrengst en zal overgemaakt worden aan het Rampen fonds, door J. BRANDENBURG. 25 Maar haar woorden hebben geen goede uitwerking. Opnieuw bespringt hem de onrust. Zijn borst begint weer zwaar te hijgen en nerveuze trekken vliegen over zijn somber gelaat. Je moet met je moeder hier over gesproken hebben, zegt hij. Mariamne conspireer jij met je moeder tegen mij? Zeg het me! Ik wil weten, waar ik aan toe ben. Je moeder heeft over deze zaak aan Cleopatra ge schreven en die vrouw haat me, dat weet je. Je moeder heeft er in feite landverraad mee gepleegd. Wist jij daarvan af? Zeg het mei Hij is plots vreselijk om aan te zien. Er is geen koninklijke gratie meer te bespeuren in zijn houding. Hij heeft de primitieve uitdrukking van het woeste Idumeërsgeslacht op zijn gelaat en ruw grijpt hij haar in de borst. Zó haat ze hem. Zó ziet ze in haar huwelijk een afschuwelijke mésalliance een verbintenis tussen een koninklijke Makabese met een plebejer, een ruwe, onbeschaafde bruut van lage afkomst. Een diepe afschuw maakt zich van haar meester. Met een ruk maakt ze zich los uit zijn greep, verheft zich in haar volle gestalte en striemt hem met de genadeloze zweepslag, terwijl haar hand gebiedend naar de deur wijst: Verdwijn, plebejer! En Herodes gaat. Wanneer hij het doek wegslaat, slipt een gebogen vrouwengestalte achter hem om en schuilt weg achter de neerhangende kleden. Hij heeft haar niet opgemerkt, maar Salome heeft woord voor woord, het twist gesprek aangehoord en glimlacht voldaan over wat zij gehoord heeft. Ozias is buiten zinnen. Geheel ontdaan komt hij thuis bij Judith. Vijf en veertig godvruchtige Farizeërs zijn er vanmorgen vermóórd, zonder vorm van proces, zogenaamd omdat zij landverraders zijn Ook de vrome Simon, mijn Rabbi is er bij. Ze zijn uit de gevangenis gesleept en als misdadigers neergesabeldHoe lang kan Jahwe dat nog gedogen?.,.... Al hun goederen zijn door Herodes in beslag ge nomendenk eens aan, Judith, alles sleept hij in de wacht. Hij weet Igoed, wat hij doet. De rijksten heeft hij uitgezocht. Het is die moor denaar alléén te doen om het geld. Millioenen heeft hij gestolen. Alles voor de tempelbouw, heeft hij gezegd. Maar wanneer deze Tempel met dit bloedgeld betaald moet worden, zal Jahwe er nóóit Zijn woning maken. Dan rust de vloek des Almachtigen er opHoé kunnen we ooit in zo'n Tempel onze offers brengen?De vlóékde vlóék ligt er op, Judith. Hij slaat de handen voor het gelaat en barst in snikken uit, waarin al zijn opgekropte woede en verdriet zich ontladen. Judith, die binnen enkele weken haar kindje verwacht, laat hem uit wenen. Ze zegt niets, maar haar verschrikte gedachten gaan snel. Zelf weet ze niet, wat ze tot hem zeggen moet om hem te troosten. De ge beurtenissen hebben ook haar overrompeld, maar zij denkt aan Anna, haar tante. Dié blijft door alles heen rustig en schijnt op alles het goede antwoord te weten. Als Ozias eens met haar ging praten? Maar ze weet: het is nu niet de geschikte tijd hem dat voor te stellen. Later zal ze het hem aanraden, wanneer hij meer vatbaar zal zijn voor de rede en luisteren kan. Intussen vervult bange zorg om Ozias haar hart. Wan neer hij zijn driftige woorden in het publiek uitspreekt', kan het ook hem het leven kosten. Herodes brengt er, door zijn strenge en wrede maat regelen de schrik in. Iedere collaborateur kan elk ogenblik voor goed het zwijgen worden opgelegd en Ozias kan zo moeilijk zijn mond houden. Verslagen zitten beiden in hun woninkje. Dan gaan haar gedachten uit naar hun éigen toekomst. Is het bedrijf van Rabbi Simon ook in beslag genomen? vraagt Judith. Hij knikt. Wat moeten wij dan gaan doen? vraagt ze, denkend aan het kindje, dat ze verwacht, Ozias heeft er nog niet over nagedacht. Hij is vervuld van geheel andere dingen. Hij trekt de schouders op. Maar wanneer hij haar verslagen gezichtje ziet, begrijpt hij, dat deze zorgen voor zichzelf en hun kindje bij Judith de eerste plaats moeten innemen. Ik begin voor mijzelf te werken. Ik ken het vak en zal op de markt wel aftrek vinden voor de wol. Heb maar geen zorgen. Ik kan dag en nacht werken als het moet. Ik ben jong en sterk, zegt hij overmoedig. En deze wending van het gesprek brengt redding. Ozias begint plan nen. te maken. Werken, hard werken is het enige middel om er geestelijk weer bovenop te komen, ook al blijven honderd vragen onbeantwoord in zijn hart leven. Na een paar dagen weet Judith zo onopzettelijk mogelijk Anna in huis te krijgen, wanneer Ozias ook thuis is. Ozias is met het bezoek niet zeer ingenomen. Hij heeft de afkeer voor deze vrouw van zijn meester over genomen. Tijdens de wapenschouw: de minister van oorlog, Ir C. Staf, geheel links, naast hem, chef luchtmachtstaf Luit.-Generaal I. A. Aler; midden, met helm, de commandant van de vliegbasis, rechts achter hem, plaatsvervan gend chef luchtmachtstaf, Gen.- Maj. A. Baretta, naast deze, chef van de Gen. Staf Lt.-Gen. B. R. P. F. Hasselman; vervolgens in vliegercostuum, de commandant van het eskader en rectus achter deze de chef van de marinestaf Vice-Adm. A. de Booy. PROMOTIE Ds P. L. SCHOONHEIM. Gistermiddag is aan de R.U. te Utrecht bij prof. dr W. C. v. Unnik ge promoveerd tot doctor in de theologie op een proefschrift getiteld: „Een se- masiologisch onderzoek van parousia met betrekking tot het gebruik in Matth. 24", ds P. L. Schoonheim, predi kant voor bijzonder kerkewerk bij de Ned. HerV. gemeente te Leiden. Als paranymfen fungeerden de pre dikanten dr S. v. d. Linde, Ned. Herv. predikant te Loenen a. d. Vecht en dr H. v. d. Linde, beroepen predikant te Middelburg. Dr Schoonheim werd 26 Febr. 1913 te Utrecht geboren. Hij be zocht het Chr. gymnasium aldaar en studeerde aan de R.U. te Utrecht. Van 19371938 was hij hulpprediker te Amersfoort om 27 Aug. van laatstge noemd jaar te Gelselaar het predik ambt te aanvaarden. In 1939 werd hij predikant te Aalten en 30 Nov. 1952 verbond hü zich aan zijn tegenwoordige gemeente. Na de bevrijding was dr Schoonheim medewerker in de clas- sicale commissie Zutphen voor gemeen te-opbouw en leidde hij in Aalten het kerkelijk gesprek. Hij was ook enkele jaren eindredacteur van „De Hervorm de Kerk" in de classis Zutphen en Doe- tinchem. In zijn lijvig proefschrift han delt dr Schoonheim in het eerste deel allereerst over Parousia in Matth. 24 om in het tweede deel het gebruik van parousia buiten het N. Testament en de oud-christelijke literatuur nader te bespreken. In het achtste hoofdstuk van dit deel geeft de promovendus dan enkele slotbeschouwingen en conclu sies. Dr Schoonheim heeft niet minder dan 22 stellingen bij zijn dissertatie ge voegd. Daarvan vermelden wij de 18e „De Herv. kerk verlene, zo mogelijk gezamenlijk met andere kerken aan de vrouw volledige toegang tot het ambt van ouderling, van diaken en van pre dikant". In de laatste stelling betoogt dr Schoonheim, dat tegenover dr C. Th. Niermeyer die in zijn proefschrift had gezegd dat „Principiële geheelonthou ding niet Schriftuurlijk is" dat hoewel men uit de Bijbel geen rechtstreekse argumenten voor principiële geheelont houding aanvoeren kan, deze keuze bij de Christengeheelonthouders uiteraard op schriftuurlijke gronden berust. Voor de promotie bestond zowel uit Leidse als Utrechtse kringen grote be langstelling. DINSDAG 31 MAART 1953. HILVERSUM L (402 m.) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Morgenw. 9.15 Geestelijke liederen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterst. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmed. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Med. of gram. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gram. 14.40 „Zeg eens, Amerika 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: Prof. R. V. Broekman: „Levensmoeheid". 19.00 Paris vous parle. 19.05 Kamerkoor. 19.30 Reportage of gram. 19.35 Strijkkwartet. 20.00 Nieuws. 20.05 Gev. muziek. 21.05 Mededelingen. 21.10 „Moet je horen". 21.25 Oosterse muziek. 21.40 Disco-causerie. 22.20 Dansmuziek. 22.45 Buiten! overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20-24.00 Gram. HILVERSUM n. (298 m.) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturgi sche kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Idem. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Gram. 10.00 Voor de kinde ren. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 Land- en tuinbouw med.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Radio Philh. orkest en soliste. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17 15 Felicitaties voor da jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Prof. Dr G. Stuiveling: „Moderne schrijvers over Indonesië." 18.00 Metropole orkest, koor en soliste. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Reportage. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 „Uit het Boek der Boe ken." 19.30 Gram. (20.0520.10 De ge wone man zegt er 't zijne van). 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Kamermuziek. 22.00 Clavecimbelrecita! 22.45 Avondge bed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00, 14.30 en 14.45 Idem. 15.30 Electrisch orgelspel. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Koorzang. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse liede ren. 19.50 Causerie. 20.00 Omroeporkest en solisten. 21.00 Gram. 21.15 Ethnischa muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.55 23.00 Nieuws.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3