Noordelijken willen zieke en gewonde krijgsgevangenen uitwisselen Amnestie op grote schaal in Rusland Gedupeerde landbouwers staan voor enorme moeilijkheden PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Te Panmoendjon werd een boodschap overhandigd Zij stellen ook onmiddellijke hervatting der besprekingen voor Nog twee slachtoffers van Christie gevonden Duizenden inboorlingen gearresteerd Textielgoederen voor 12,000 getroffen gezinnen Speciale commissie voor het Zeeuwse rampengebied Nieuwe gaten in Zuiddijk bij Gawege en in Rampaarsedijk Lopende vergunningen blijven geldig tot 5 April Bewogen Z.L.M,-vergadering te Krabbendijke Ir Geuze vraagt integrale schadevergoeding k SNIPPER NIEUWS Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Explo'tante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2440 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 80 MAART 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. DinsdagZon op 6.19 u.f onder 19.11 u. Maan op 20.48 u., onder 6.00 u. Hoogwater Dinsdag 81 Maart i Vlissingen: 2.27 u. 1,92 m., 14.82 u. 2.01 m. Terneuzen: 2.56 u. 2.10 m„ 15.16 u. 2.19 m. Wemeldinget 4.17 u. 1.54 m., 16.38 u. 1.73 m, Zierikzee: 4.02 u. 1.26 m., 16.29 u. 1.44 m. De Noord-Koreanen en de Chinezen hebben het voorstel van de Ver. Naties aanvaard om zieke en gewonde krijgsgevangenen uit te wisselen. Zij stellen ook de onmiddellijke hervatting van de bestandsbesprekingen voor. De boodschap, die was ondertekend door de Noordkoreaanse opperbevelheb ber, maarschalk Kim II Soeng, en de Chi nese bevelhebber, generaal Peng Teh Huai, werd Zaterdag te Panmoendjon aan verbindingsofficieren der V.N. over handigd. KOREA-VRIJWILLIGERS TERUG IN NEDERLAND. Morgen vertrekt weer een aanvullingsdetachement. Met het K.L.M.-vliegtuig uit Tokio zijn Zaterdag 21 Korea-vrijwilligers in Nederland teruggekeerd. De le luite nant F. J. F. M. Weijn Banningh uit Groenlo arriveerde op Schiphol met 18 man van zijn detachement en boven dien zetten nog de twee gebroeders de Ronde uit Baarlo voet op Nederlandse bodem. De laatste twee keerden terug in verband met familie-omstandighe den. Morgen zal in de Engelbrecht van Nassaukazerne te Roosendaal een af- scheidsplechtigheid worden gehouden bij het vertrek van het 18e aanvul lingsdetachement. Commandant is de le luit. J. Beekman, afkomstig van het regiment Huzaren van Sytzama. Met dit detachement zullen 3 offi cieren van de onderafdeling genees kundige dienst van de Milva naar Ko rea vertrekken. Volgens een woordvoerder der V.N. kan het hoofdkwartier te Tokio over enige dagen met de uitwisseling der be trokken gevangenen beginnen. De bestandsbesprekingen werden vorig jaar October geschorst, nadat men ai sinds November 1951 pogingen had ge daan om tot een vergelijk te komen. De Verbondenen weigerden in te gaan op de eis van de communisten tot gedwongen repatriëring van alle krijgsgevangenen. De Franse ambassadeur te Moskou heeft van Molotof de belofte gekregen, dat de Russische regering bij de Noord koreaanse autoriteiten zal bemiddelen bij de vrijlating van Franse burgerlijke ge- interneerden in Noord-Korea. In de tuin bij de woning van John Christie te Londen, waar in het bègin van de vorige week de lijken van vier vrouwen zijn gevonden, heeft de poli tie de stoffelijke resten van nog twee slachtoffers ontdekt. Zij werden ge vonden in een vuilnisemmer, die in de tuin was begraven, en in de grond. Het schijnt, dat er pogingen waren gedaan om de beenderen 'te verbranden. De beenderen bleken van vrouwen te zijn. Men heeft haar leeftijd nog niet kunen vaststellen. Vermoed wordt, dat de één zes jaar geleden werd ver moord. Inmiddels is officieel verklaard, dat Christie in het begin van dé vorige week gezien is in een pension in één der Londense voorsteden. BRITSE TEGENACTIE IN KENIA Mau Mau-moorden gaan zonder onderbreking door De Britten hebben in Kenia na de laatste massale terreuractie der Mau Mau een tegenactie ingezet. Honderden politiemannen reden Zondag voor het aan breken van de dag in pantserwagens de inboorlingenvcrbljjven te Baghatti binnen en arresteerden duizenden inboorlingen. De arrestanten werden in vrachtauto' die met prikkeldraad waren afgesloten, naar .een interneringskamp in Nairob: vervoerd, waar onderzoekgroepen onmid dellijk aan het werk togen. Gebleken is, dat ruim 500 der geïnter neerden gezocht werden wegens moord, brandstichting en het afleggen van de Mau Mau-eed en dat 200 tot 300 aan de massa-moord hebben deelgenomen. Zaterdagavond hebben Mau Mau-leden in het reservaat in Zuid-Njeri minstens 12 Kikoejoes gedood. Mau Mau-leden, die in een taxi uit Nai robi waren vertrokken, hebben Zondag in de 7 km. van Nairobi gelegen plaats Koamba drie burgerwachten doodgescho- Dinsdag Brits-Russische besprekingen te Berlijn. Dinsdag zullen te Berlijn besprekin gen beginnen tussen Russische en Britse vertegenwoordigers over de veiligheid in de lucht boven Duits land. Datum en plaats waren voorgesteld door de Sowjet-commandant in Duits land, generaal Tsjoeikof. De Britse Hoge Commissaris had het voorstel vervat in een brief, aanvaard. Dank zij credieten van Intern. Rode Kruis. Er zal thans kunnen worden over gegaan tot de verstrekking van tex- tielgoederen door het Rode Kruis, aangekocht met de credieten, die van het Internationale Rode Kruis zijn verkregen. Deze verstrekking is een onderdeel van de huisraadschaderege ling van het Nationale Rampenfonds. Er is een plan opgemaakt voor de uitreiking van textielgoederen aan 12.00*0 getroffen gezinnen, samen om vattende ongeveer 60.000 personen. Dit plan berust mede op beschikbaar statistisch materiaal over de leeftijds opbouw van de bevolking in de be trokken gebieden. Er wordt gerekend op de voorziening in de behoeften van 12.000 echtparen, van 2900 kinderen van 0 tot 2 jaar, van 4300 kinderen van 2 tot 5 jaar en van 29.000 kinde ren ouder dan 5 jaar. De te verstrekken goederen zijn gekozen zoveel mogelijk in overeen stemming met de zeden en gewoonten van de door de watersnood getroffen bevolking. De aard der goederen moet zo goed mogelijk passen in de sfeer van de -"etroffen bevolkingsgroepen. VIJFJARIG JONGETJE VERGIFTIGD? Vrijdagmiddag kwam in de ouder lijke woning te Schiedam de 5-jarige B. Kamp het huis binnen, zeggende iets vies te hebben gedronken. De ouders gaven het kind melk te drin ken, waarna het weer buiten ging spelen. Even later kwam het echter wankelend weer binnen. Men waar schuwde een dokter, maar toen deze kwam was het jongetje reeds over leden. De politie heeft een onderzoek ingesteld en op straat in de buurt van de woning een medicijnflesje ge vonden. De aard van de inhoud kon nog niet worden vastgesteld. «i Voor het candidaatsexamen arts slaagde aan de Universiteit te Leiden de heer D. Drönkers te Middelburg Alle straffen van minder dan vijf jaar kwijtgescholden De Russische regering heeft amnestie verleend aan allen, die gevangenisstraffen van minder dan vyf jaar uitzitten, en de straftijd van vele anderen gehalveerd. De behandeling van zaken, waarbij geen langere straf dan vtff jaar kan worden opgelegd, zullen worden afgebroken. De vrijgelatenen zullen hun kiesrecht terug krijgen. Het decreet, waarin deze besluiten zyn samengevat, behelst bovendien de mede deling, dat het strafrecht herzien zal worden; een aantal kleinere vergrijpen zal voortaan administratief of disciplinair gestraft worden in plaats van gerechtelijk. Veroordeelden op grond van misdrijven op ambtelijk en economisch gebied en op grond van bepaaldè militaire misdrijven; vrouwen met kinderen van minder dan tien jaar en zwangere vrouwen; alle man nelijke gevangenen ouder dan 55 jaar en alle vrouwelijke ouder dan 50 jaar; onge neeslijke zieken. Geen amnestie krijgen zij, die veroor deeld zijn tot meer dan vijf jaar wegens contra-revolutionnaire misdrijven, grote verduistering van socialistisch bezit, banditisme en moord. In de considerans staat, dat tengevolge van consolidering van het Sowjet-systeem de vooruitgang op materieel en cultureel gebied en de eerlijke vervulling van de burgerplichten, het wettelijke stelsel en de socialistische orde versterkt zijn en de misdaad aanzienlijk verminderd is, en dat het daarom niet nodig is, dat personen, die misdrijven begaan hebben, waardoor de staat niet direct in gevaar wordt ge In vrijheid gesteld worden ook, afge zien van de lengte van hun gevangenis straf: ten en vervolgens de lijken met lange messen verminkt. Een Viking passagiersvliegtuig van de Central African Airways, met dertien personen aan boord, is Zondag boven Ke nia vèrmist. CANADESE GOEDEREN VOOR NEDERLAND. Op een terrein aan de Merwehaven te Rotterdam heeft de zaakgelastigde van de Canadese ambassade in ons land, Paul Tremblay, Zaterdagmorgen een aantal goederen, bestemd voor de slachtoffers van de watersnood, over gedragen aan schout bij nacht P. C. Broekhoff, die tevens bestuurslid van het Ned. Rode Kruis is. De goederen zijn aangekomen met de „Montrose". Zij omvatten o.m. 112 kisten nieuwe kleren, 2074 lakens, 5992 slopen, 110 wollen dekens, 350 gestikte dekens, grote hoeveelheden baby-uitzetten, 25 buitenboordmoto ren van 10 p.k. en 25 van 25 p.k., een kist onderdelen voor deze moto ren en 100 thermoskannen. Ex-Koning Peter van Joego-Slavië in Nederland. Vrijdag is in ons land aangekomen ex-Koning Peter van Joego-Slavië. Hij zal vandaag ons land weer verlaten. Of zijn bezoek verband houdt met een rechtzaak tegen de 32-jarige Am sterdamse textielkoopman E. H. D., die in September j.l. in Lugano werd gearresteerd op verdenking van op lichting, is niet bevestigd. Bij de ar restatie van D. werd de naam van ex-Koning Peter genoemd als één der genen, die het slachtoffer van deze oplichtingen zou zijn.geweest. TLN.V.-kadervergadering te Goes. Zaterdagmiddag wéren in de bovenzaal ran de „Prins van Oranje" te Goes sa mengekomen bestuurders van de diverse organisaties aangesloten bij het C.N.V., voor wat betreft de Besturenbonden te Goes, Krabbendijke en die in Zeeuwsch- Vlaanderen, onder leiding van de heer A de Lange, voorzitter van de C.B.B. te Goes. De heer Roolvink uit Utrecht, bestuur der van het C.N.V., sprak over „Grote problemen van deze tijd". Als derde punt stond op de agenda: steun aan de slacht offers van de ramp óp 1 Febr, 1953. Velen, vooral geëvacueerden, stelden vragen en uitten klachten. Het bleek, dat verschil lende naar voren gebrachte feiten niet door de beugel konden. Aangeraden werd alle klachten aanhangig te maken bij de commissie van het G.N.V., welke speciaal Voor het Zeeuwse rampgebied is samen gesteld, en die bestaat uit de heren H. Koetsveld en A. Vingerling, beiden te Goes en J. Lodder te Vlissingen. Het adres dezer commissie is H. Koetsveld, Karei Doormanstraat 30, Goes. Op een vraag van één der aanwezigen, waarvoor het geld, dat door D.E.I-. werd gevraagd in verband met de ramp, zal worden besteed, Werd medegedeeld, dat dit bedrag niet aan het Rampenfonds zal worden afgedragen, doch dat het waar- schjjn'ijk zal worden bestemd voor het lénigen van meel' persoonlijke nood in de gezinnen van leden, wanneer zulks straks zal blijken nodig te zijn. Geslaagd. Voor 2e stuurman G1H.V. G. M. Felius; voor scheepswerktuigkundige diploma A J. J. Labijt, leerlingen der „De Ruijterschool" te Vissingen. SPANNING AAN DE ZEEUWSE DIJKEN Op verschillende plaatsen in onze provincie heeft het gisteren tengevolge van de sterke wind weer gespannen. In enkele dijken zijn opnieuw gaten ontstaan. Honderden zijn in het geweer gékomen om de schade onmiddellijk te herstellen. Het tamelijk hoog water in de Kruinin- ger- en in de Waardepolder veroorzaakte vooral in Krabbendijke ongerustheid. 'Gistermiddag sloegen in de Zuiddijk bij Gawege, de dijk, die Krabbendijke be schermt voor het Scheldewater in de Waardepolder, drie gaten. Men man en macht was men gisteravond nog bezig de beschadigde dijk te herstellen. Een door braak ontstond niet. Aan de dijk spoelde gisteren het stof felijk overschot aan van de heer Goet- heer, geboren in 1918. Tevoren was het lijkje aangespoeld van zijn 2-jarig zoon tje. Ook bij Oostelijk spoelde een lijk aan. Aan de zeedijk bij Bath was gistermid dag vier uur de toestand critiek. Er ont stond door de golfslag flinke schade, maar door krachtdadig ingrijpen werd erger voorkomen. In de zandzakkendijk op de Vierdeweg traden enkele verzak kingen op. Met man en macht is men aan het werk getogen om verder onheil te voorkomen. In Yerseke stond men giste ren met zandzakken gereed om zo nodig in te grijpen. Het bleek gelukkig niet no dig te zijn. THOLEN. Rond Poortvliet werd flinke afslag der dijken geconstateerd. Met zandzakken zijn de bedreigde punten versterkt. Bij Strijen spande het gisteravond om een uur of negen, doordat zandzakken in de dijk aan het schuiven gingen. Dertig man togen er onmiddellijk heen. Op alle plaatsen werd vannacht doorgewerkt of in ieder geval de wacht gehouden. DE AFSLUITING VAN DE WEG OVER OOSTDIJK Commissie voor ontheffingen in gemeentehuis van Krabbendijke Zoals wij reeds hebben gemeld, ligt het in de bedoeling de verbindingsweg tussen Yerseke en Krabbendijke over Oostdijk af te sluiten voor alle verkeer, met uitzondering van de voertuigen, die nodig zijn voor het werk aan de nieuwe weg. Deze stopzetting zal "ingaan op 1 April a.s. Be oude, dan reeds verlopen doorgangsbewjjzen zullen bij wijze van overgangsmaatregel geldig blijven tot 5 April. Alleen voor dringende gevallen kunnen ontheffingen worden verleend voor het verkeer tussen acht uur 's avonds en zes uur 's morgens, terwijl in zeer uit zonderlijke gevailen deze ontheffing mogelijk is voor overdag, dus tussen zes uur 's morgens en acht uur 's avonds. In geen geval zullen vrijstellingen van het verbod worden verkregen voor aanhangwagens en opleggers. Aanvragen voor ontheffing kunnen worden gericht aan de Rijkswaterstaat, die voor dit doel zetelt in het gemeente huis van Krabbendijke. In de aanvragen moet duidelijk worden vermeld de naam, het adres en de woonplaats van de aan- ue staat met mieet m eevaar wutut ee- vrager, alsmede het soort van voertuig Koningin Juliana doet beroep op president Eisenhower. In een brief, die Prins Bernhard aan president Eisenhower heeft over handigd, heeft Koningin Juliana een beroep gedaan op de president der V.S. om persoonlijk de leiding te nemen bij het oplossen van één der grootste problemen van onze tijd, n.l. het vluchtelingenvraagstuk. alsmede het doel, waarvoor de vergun ning nodig is en de datum of data, waar op de ontheffing wordt verlangd. EEN COMMISSIE. Alle aanvragen zullen worden beoor deeld door een commissie, die uit vier personen zal bestaan. Dringend wordt verzocht de aanvragen zoveel mogelijk te beperken en er oog voor te hebben, dat het particuliere verkeer tot het aller uiterste moet worden beperkt om het mogelijk te maken, dat de in aanleg zijn de weg snel gereed komt. Kosten noch moeite worden gespaard om op de kortst mogelijke termijn een goede verbinding tussen Beveland en Brabant te verkrijgen. Het spreekt van zelf, dat dia alles geen zin heeft, wan neer het verkeer het verrichte werk weer kapot zou rijden. De nieuwe weg krijgt gedeeltelijk een dek van beton en gedeel telijk van asfalt. Als alles volgens de riannen verloopt, zullen de Ned. Spoor- wi-en per 21 April a.s. over de weg een pendeldienst met autobussen inleggen. Naar wij tenslotte vernamen is het reeds thans niet meer noodzakelijk, dat de me de-inzittenden van voertuigen over een doorreisvergunning beschikken. Deze zal ook straks, wanneer de nieuwe regeling van kracht zal zijn, niet meer zijn vereist. Dit betekent voor degenen, die met een auto kunnen meerijden, dus een grote verruiming, daar zij tot heden verplicht waren een bewijs aan te vragen. SCHOUWEN EN DUIVELAND. Gistermiddag om 5 uur heeft in Brui- nisse opnieuw de noodklok geluid. Alle manlijke inwoners, die bij de herstel werkzaamheden behulpzaam konden zijn, snelden naar de Oude dijk, waar op ver schillende plaatsen gevaar voor door braak was ontstaan. In korte tijd wer den door 400 mannen duizenden zand zakken gevuld en op de gevaarlijke plaatsen aangebracht. Hierdoor kon het gevaar worden gekeerd. De gaten, die na de ramp reeds waren gedicht, hielden hoge vloed. In de Rampaarsedijk, de binnendijk tussen Oostcrland en Nieuwerkerk, zijn nieuwe gaten ontstaan. De oude gaten waren nog niet gedicht. Ook bij de dijk langs het Zijpe bij An na Jacoba Polder zijn gisteren de gehele dag talrijke bewoners, onder wie zelfs kinderen in de weer geweest om de reeds gedichte gaten in de dijk te versterken met zandzakken, aangezien vele zakken waren weggespoeld. Het gevaar voor een dijkdoorbraak achtte men niet zo groot. CENTRALE A.R, KIESVERENIGING GOES. Zaterdag hield de Centrale A.R.-Kies vereniging in de Kieskring Goes haar j aarvergadering. Dadelijk na de opening van de verga dering herdacht de voorzitter, de heer R. Zuidema, wijlen de heer G. Heijnsdflk te Wolphaartsdijk, die jarenlang als be stuurslid fungeerde en de eveneens bij de stormramp omgekomen leden van aange sloten kiesverenigingen, de heren Sandee te Ellewoutsdijk en Leendertse en Bal kenende te Kruiningen. Deze woorden werden staande aangehoord. In zijn openingswoord gaf de voorzitter uiting aan zijn dankbaarheid over het feit, dat ondanks de ramp, die ee« doel van deze omgeving trof, de Centrale weer haar jaarvergadering kan houden, ter wijl hij de kiesverenigingen opwekte bij de komende gemeenteraadsverkiezingen een krachtige actie te ontwikkelen en ook in deze arbeid te ijveren voor de doorwerking van de A.R.-beginselen. De jaarverslagen van de secretaris, de heer Hommes en van de penningmeester, de heer Buitenhuis, weiden goedgekeurd. Op voorstel van de penningmeester werd besloten de getroffen kiesverenigingen, die in financiële moeilijkheden verkeren, vrij te stellen van contributiebetaling. Aan het Prov. Comité en het Centraal Comité zal worden verzocht dit voor beeld te volgen. Verder werd bet be stuur gemachtigd, getroffen kiesvereni gingen zo nodig steun te verlenen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer R. Zuidema opnieuw tot voorzitter geko zen. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren J. Louisse te Baarland, J. Fraanje te Borssele en J. Balkenende te Kapelle, De leden van het moderamea werden opnieuw afgevaardigd naar het Prov. Comité. DE BILT ZEGT. Iets minder wind. Zwaar bewolkt met tijdelijk enig» regen. Krachtige tot vrij krachtig» wind tussen Zuidwest en West. De- zelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. De gedupeerde en niet-gedupeerde Z.LJH.-ers uit Oost-Zuid-Beveland zijn Zater dagmiddag in een bewogen vergadering bijeen geweest in het afmijnlokaal van de veiïing „Krabbendijke e.o.". Meer dan ooit tevoren is gebleken, iioe groot en ingrijpend de problemen zijn, waarmee de getroffen agrariërs te worstelen hebben. Meer dan eena viel tijdens de discussie van deze vergadering in een gefundeerd betoog het woord „Sociale Zaken", „Armbestuur" of D.U.W. Bezielend was het woord van de voorzitter van de Zeeuwse Z.L.M., ir M. A. Gouze, die zich niet alleen richtte tot de vergadering, maar over de hoofden heen een beroep deed op het Nederlandse volk om de getroffenen volledig schadeloos te stellen. ;,Voor het verder bestaan van onze streek", zo zei ir Geuze, „is een integrale schadevergoe ding vereist". Tijdens deze vergadering deden ir J. D. Dorst, ir J. Post, dr ir C. W. C. van Beekom, ir W. van Soest en de heer B. Meyers belangrijke mededelingen over de te treffen maatregelen in verband met de ramp. iVJ l'f Zondag is het stoffelijk overschot van Koningin Mary van Engeland van het sterfhuis, Marlborough House, naar Westminster Hall overgebracht, waar het opgebaard zal liggen tot morgen ochtend. Zaterdag zijn 22 lijken ge borgen uit de wrakstukken van twee passagierstreinen, die 'Vrijdagavond bij Connaut (V.S.) op een ontspoorde goe derentrein zijn ingereden. Zondag ochtend is in een verpleeginrichting bij Largo (Florida, V.S.) brand uitgebro ken. Er waren 70 patiënten, van wie er 32 zijn omgekomen, met een ver pleegster. Zaterdag is bijna de ge hele stad Lewis, een kolenmijnstad in Indiana (V.S.), tengevolge van het in de lucht vliegen van een munitietrein in een ruïne herschapen. De wagons ontploften de één na de ander. Twee mensen worden vermist. Volgens het West-Berlijnse inlichtingenbureau zijn kortgeleden bij een instorting in de uraniummijn van Aue, in Saksen (Sowjet-zóne) 18 mijnwerkers om het leven gekomen, terwijl er ruim dertig werden gewond. Zaterdag is in Ko penhagen een 7-jarig meisje overval len en beroofd van haar moeders beurs met 100 kronen, ca. 50 gulden. De. soldaat Holla, één der slachtoffers van de ontploffing in de Generaal de Bons kazerne te Grave, is in 't Canisius zie kenhuis te Nijmegen overleden. Een tramstel van lijn 3 is Zondaglniddag bij de halte Frederik Hendrikplantsoen te Amsterdam, doordat de rem weiger de, ingereden op een ander tramstel. Negen passagiers werden licht gewond. „Wanneer de doden begraven zijn' zo zei ir Geuze in zijn toespraak, „be gint weer het leven. Thans staan we voor een zware taak. In Zeeland zijn binnen de tien jaar drie keer gebieden door het water getroffen. De laatste klap is haast dodelijk aangekomen. De taak, waarvoor we staan, is te zwaar en kunnen we niet vervullen in eigen kracht. Nodig is in de eerste plaats een gelovig godsvertrouwen en daarnaast de materiële hulp van de regering. We zijn nog steeds niet in veiligheid en velen van ons leven nog op de rand van een vulkaan. De ramp is van een ongekende omvang geweest. Een winstpunt is, dat nu overal het besef wakker is geworden, dat de kos ten voor het onderhoud van de dijken niet gauw te hoog zijn." Hoewel ir Geuze uiteraard- nog niets kou meedelen over de strekking van d nog in te dienen rampschadewet, pleitte hij met klem voor een inte grale schadevergoeding. Hieraan moe ten we vasthouden. Het bestaan van de streek staat op het spel. Dit moet het Nederlandse volk kunnen betalen. „Men maakt mij niet wijs," zo zei ir Geuze, „dat, als het Nederlandse volk dit niet kan betalen, de 5 gedu peerde landbouwers dat wel kunnen." Het levensonderhoud in de toe komst, zo werd verder betoogd, mag niet ten laste komen van de getrof fenen. Dit betekent een interen op het bedrijfskapitaal. Straks, als we in de zoutsteppen zijn teruggekeerd, zullen we voor vele onvoorziene uitgaven komen te staan. Ons be drijfskapitaal hebben we dan bitter en bitter nodig. Het is een misbruik maken van de ramp om een bepaald politiek ideaal te verwezenlijken, als men de schade vergoeding wil koppelen aan de draag kracht. Dit zou onkies, onbillijk, on wettig en onjuist zijn. „Moed hebben we te herwinnen. Vertrouwen moet ons fundament zijn. Vertrouwen in God, Wiens raads besluit begin Februari zo raadselachtig was", zo zei de voorzitter van de Z.L.M. nog, die zijn toespraak besloot met de woorden uit het lied: „O God, Die droeg ons voorgeslacht...." Ir J. D. DORST. Ir J. D. Dorst, de Prov. Voedsel- commissaris, deelde mede, dat in Zee land 4500 agrariërs voor geleden scha de stonden ingeschreven. Het is mo gelijk, dat in eerste instantie voor bedrijfsmiddelen f 800.0.wordt uit gekeerd. Uit de discussie bleek, dat dit bedrag voor een bedrijf weinig be tekende. Ir Dorst raadde zijn gehoor aan, nu op de plaatselijke zitdagen de schade opgenomen zal worden, deze zo nauw keurig mogelijk te verstrekken met overlegging van bewijsstukken. Begin Mei zal hiermee een begin worden gemaakt. Over het geëvacueerde vee werd meegedeeld, dat de-taxatiewaarde van het geslachte vee aan de gedupeer den als een voorschot wordt uitge keerd. Dit kan later verhoogd worden, daar door de evacuatie van het dier de geschatte waarde te laag geweest kan zijn. Het verbruiksvee is verkocht. De opbrengst is gestort in een cen trale kas. Een belangrijk punt is in de toe komst de aankoop van het vee. Deze aankoop kan individueel geschieden en via 'n centrale aankoopcommissie. Met zo'n centrale aankoopcommissie heeft men op Walcheren reuze goede ervaringen opgedaan. Het voordeel van deze aankoopmethode is, dat de overheid alle aankoopkosten betaalt en dat prijsstijgingen niet van invloed zijn op de aankoop. Uit de uitvoerige discussie over dit punt bleek, dat in het algemeen in kringen van veehandelaren grote be zwaren bestonden tegen de aankoop via een centrale commissie. Tenslotte sprak de vergadering zich uit voor een centrale aankoop. De afgenomen natte aardappelen zullen niet betaald worden voorlopig. Wel zijn voorschotten mogelijk. Voor de afgevoerde droge aardappelen uit bedreigde polders wordt een voor schot van f 8.per 100 kg verstrekt. De kosten van de beschadigde werk tuigen worden dadelijk en volledig betaald. Ir Dorst waarschuwde ervoor om de schade aan de werktuigen niet te onderschatten: Ir J. POST. Ir J. Post van de Cultuurtechnische Dienst en Landbouwherstel deelde mee, dat er een wetsvoorstel ingediend zal worden voor een integrale ver goeding voor de waterschappen. Ook het herstel van het binnenwerk van de waterschappen zal een verbetering moeten betekenen. Het herstel van de particuliere gronden zal enorme kosten meebren gen. Gehele percelen zijn overzand en wat nog erger is, van hele percelen is de bovenlaag weggespoeld. Het her stel zal soms enkele tienduizenden guldens per ha kosten. De schade vergoeding voor de grond geschiedt in naf.ura, maar bet is niet onmoge lijk, zo zei ir Post, dat gezien de grote herstelkosien de schade in geld uitgekeerd moet worden. Dan zal van het herstel van de grond moeten worden afgezien. Ir Post gaf het advies geïnundeerde boomgaarden pas na toestemming van de Tuinbouwvoorlichtingsdienst te rooien. Er zullen ongetwijfeld nog wel boomgaarden zijn, die nog rendabel zijn op de duur. Naar aanleiding van de discussie deel de ir Post mee, dat de herverkave ling van Tholen, Schouwen en Duive- land en streken in de Zak van Zuid- Beveland op het program staat. De sanering van de gronden zal een be langrijke plaats innemen. De heer A. Dek uit Waarde vroeg vooral de aandacht voor het lot van de kleine boeren in de omgeving van Waarde. Iedereen praat over plannen, maar wat moet voor hen gedaan wor den? In zijn antwoord noemde ir Post. de dienst van „Sociale Zaken". Ir W. VAN SOEST. Ir W. van Soest, de Rijkstuinbouw- consulent, vertelde, dat van de 400 ha geïnundeerde boomgaarden e» slechts 45 ha. gered is. Hij beschikt» over nog weinig gegevens. De Tuin bouwvoorlichtingsdienst had weinig ervaring opgedaan met geïnundeerd» gronden. Wel werd meegedeeld, dat de boom gaarden in de Zak van Zuid-Beveland nog wel de moeite van het redden waard waren. In het algemeen werd de raad gegeven de eultuurzorg wel toe te passen, temeer daar er een regeling in het leven is geroepen, die een vergoeding voor verkeerd en te vergeefs genomen verzorgingsmaat- regelen mogelijk maakt. De boomgaarden bij Kruiningen, Waarde en Rilland konden wel afge schreven worden. Er wordt een rege ling in het leven geroepen voor kapi taalvergoeding voor verloren gegane boomgaarden. Dr Ir VAN BEEKOM. De Rijkslandbouwconsulent, dr ir O. W. C. van Beekom, waarschuwde vooral voor het structuurverval van de geïnundeerde bodem. Voor zware grond is dit structuurverval een kwes tie van 5 jaar, voor lchte grond van 3 jaar. De kalibemesting moet achter wege blijven. Als aan de ontwatering voldoende zorg is besteed kan hel probleem van de ontzilting van de grond van de baan zijn. De eerste tijd moet gewassenkeus bepaald wor den door de chloorgevoeligheid van de grond en daarna door de struc tuurgevoeligheid. Uit de discussie bleek, dat door de beperkte keuze van de gewassen In de toekomst de winst gering zal zijn. In dit verband verklaarde mr J. F. G. Schlingemann, secretaris van de Z.L.M., dat het dagelijks bestuur niet alleen op een integrale schadevergoe ding zal hameren, maar ook zal plei ten voor een mogelijke vergoeding van de in de komende jaren te derven inkomsten. B. MEYERS. De heer B. Mayers van het boek- hoi.dbureau der Z.L.M. stelde in zijn referaat tegemoetkomingen door de fiscus voor de gedupeerde boeren voor. Zo vroeg hij o.m. ontheffing van de grondbelasting, en de vermogens belasting per 1 Febr. 1953 in te laten gaan. De vergadering, die geleid Word door de heer J. Scheeie de Pulier, koos als derde afgevaardigde in iiet hoofdbestuur de heer J. van Mal e- gem uit Waarde. Plaatsvervangend i id werd de heer I. Smallegange uit Krabbendijke. De overige leden van het hoofdbestuur werden herkozen. Onder ae vele aanwezigen m k- ten we o.m. op de burgemeesters \.m Kruiningen, Waarde, Krabbendijke en afgevaardigden van het gemeenie- bestuur van Rilland Kath.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1