ACHTTIEN |AAR GEËIST TEGEN SULTAN HAMID II Raadsleden van Oudelande, geladen met critiek, vroegen volledige opheldering Diaboolglooiing trok minister Algera s aandacht Aanstichters van staatsgreep te Djogja in 1946 kregen slechts vier jaar Koningin Mary wordt Dinsdag bijgezet Helicoptères tussen Rotterdam en Brussel Gruwelijke ontdekking in Londens flatgebouw PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Procureur-generaal sprak over milde straf Borstlap naar LC*V De Boer naar Nieuw Guinea Ook A.R, te Goes accoord met verbonden lijst Ontwerp Zondagswet aanvaard 85*6 millioen Bewogen debat na de watersnood Burgemeester van Liere erkende beleidsfout Ook ir Maris vol belangstelling Landbouwscholieren kregen diploma Uitgavet Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754. Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2437 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DONDERDAG 26 MAART 1958 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEÏDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds i. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.28 u., onder 19.04 u. Maan op 16.07 u., onder 5.20 u. Hoogwater Vrijdag 27 Maart: Vlissingen: 0.30 u. 1.36 m„ 12.57 u. 1.61 m. Terneuzen: 0.58 u. 1.57 m., 13.24 u. 1.82 m. Wemeldinge: 2.02 u. 1.20 m„ 14.27 u. 1.48 m, Zierikzee: 1.43 u, 0.99 m., 14.12 u. 1.26 m. Het Indonesisch openbaar ministerie te Djakarta heeft gisteren achttien jaar gevangenisstraf geëist tegen Sultan Hamid de Tweede wegens hoog verraad. Het requisitoir van de procureur-geneaal, mr Supranto, besloeg 21 pagina's, waarvan de voorlezing 70 minuten in beslag nam. Hamid voerde gedurende meer dan een uur het woord. Hij las op rustige wijze een uit voerige verklaring voor, waarna tenslotte de verdediger zijn pleidooi hield. Het gerechtshof zal op 8 April vonnis wijzen. De procureur-generaal meende, dat verdachte niet de zwaarste straf (le venslang) behoefde te worden opge legd, doch een straf, die in overeen stemming was met zijn daden en vol doende zou zijn om hem tot inzicht te brengen. Hamid stelde voor, een balans op te maken van de afgelopen drie jaren. Teruggrijpend naar Januari 1950, ver klaarde hij, dat de voorlopige grond wet toen werd geschonden en de mooie woorden en beloften van de leiders niet werden ingelost. Naar aanleiding van de eis tot acht- tien jaar vroeg Hamid zich af, of zijn schuld groter was dan die van de aan stichters van de gebeurtenissen op 3 Juli 1946 te Djogja, die gericht waren op de omverwerping van de republiek Indonesia. „Ik ben ervan overtuigd, dat hun misdaden ernstiger waren, doch zij kregen slechts vier jaar", zei hij. Tenslotte uitte Hamid critiek op de regering, die hem in September 1952 had ontheven van zijn functie als vice- hoofd van het zelfbestuur West-Bor neo. Het vreemde was, dat de onthef fing gold met terugwerkende kracht Uit het C.N.V. (Van onze Utrechtse correspondent). Tot adjunct secretaris-generaal van het Internationaal Christelijke Vakver bond is benoemd de heer A. Borstlap. De heer Borstlap is de heer F. P. Fuykschot, na diens vertrek naar Ca nada opgevolgd als secretaris van het C.N.V. voor de arbeid op internatio naal terrein. Voordien was hij secre taris van de Ned. Ver. van Chr. Kan toor- en Handelsbedienden. Naar het zich laat aanzien zal de heer Borstlap zich metterwoon in Brussel moeten vestigen daar de zetel van het I.C.V. van Utrecht naar deze Stad wordt overgebracht. Een opvol ger bij het C.N.V. is nog niet gevon den. Voorts vernamen we, dat de heer K. de Boer, vice-voorzitter van het C.N.V., binnenkort voor de tweede maal naar Nieuw-Guinea zal vertrekken. Hij zal nu minstens een jaar wegblijven en in die tijd zjjn krachten wijden aan de opbouw van een Chr. Sociale beweging in dit gebied. Verbond Prot. Chr, Werkgevers. Het Verbond van Prot. Chr. Werk gevers heeft de adj. secretaris nr. C. G. van Dam tot secretaris benoemd, als opvolger van drs J. W. de Pous, die werd benoemd tot lector aan de V.U. Mr J. Kramer blijft secretaris. Tot adj. secretaris werd benoemd de heer A. Kouwenhoven. Thans definitief Daar gisteravond ook de A.R.- kiesvereniging te Goes haar goed keuring heeft gehecht aan het voorstel van het bestuur om bij de a.s. gemeen teraadsverkiezingen met de C.H. en de S.G.P. tezamen met één lijst uit te ko men, is deze regeling thans definitief geworden, daar de beide andere kies verenigingen de regeling reeds hebben aanvaard. Ter vergadering werd een uiteenzet ting gegeven van de voorgeschiedenis, terwijl tevens de technische details werden besproken. Zo zal het nodig zijn dat de verschillende groeperingen toch op hun eigen mensen stemmen, ook al is de lijst dan verbonden. Dit houdt verband met de berekening van de overschotten bij de verdeling van eventuele restzetels. Gezamenlijk zal een communiqué worden opgesteld, waarin deze regeling aan de kiezers wordt uiteengezet. Het tweede belangrijke besluit dat genomen werd was de vaststelling van het gemeenteprogram, waaraan de A. R.-afgevaardigden naar de gemeente raad gebonden zijn. De heer J. W. Kö- Êeler, wethouder van Middelburg, ohtte dit nieuw opgestelde program nader toe, daarbij de nadruk leggende op de besturende taak van de over heid en derhalve ook van de gemeen teraad. Raadsleden zijn geen Evange liedienaars, zo zeide hij, ook al is het hun plicht als de omstandigheden dit eisen voor de eer van Gods naam op te komen. Kort stond hij stil bij de diverse punten van het program, nu eens met voorbeelden uit de practijk toelichtend, dan eens het eigen stand punt naar voren brengend. Nadat en kele vragen beantwoord waren, ging de vergadering met het ontwerp ac coord. tot 5 April 1950, terwijl hij het besluit pas in Januari 1953 ontving. Hamid vroeg zich af of het besluit in verband stond met zijn zaak. (Indien dat zo is, dan is de regering vooruitgelopen op het vonnis van het hoogste rechtscol lege). „Ik ben blij, dat ik als zoon van In donesië heb meegewerkt in de strijd voor de vrijheid", zo besloot Sultan Hamid. Hij voegde hieraan toe, dat wat het vonnis ook zal zijn hij toch zijn krachten aan het land ter beschik king blijft stellen. De verdediger, mr Surjahi, conclu deerde tot intrekking van het tenlas- tegelegde als zijnde niet geldig of niet bewezen. Hij verzocht ontslag van rechtsvervolging. TWEEDE KAMER (Van onze pari. redacteur). Zoals te verwachten was heeft de Tweede Kamer gisterenmiddag het ontwerp Zondagswet aanvaard en wel met 60 tegen 24 stemmen. Tegen stem den de A.R., V.V.D., S.G.P. en C.P.N. De heer Schouten (A.R.) zei zijn stem aan dit ontwerp niet te kunnen geven, daar de fractie bezwaar heeft tegen het artikel, dat bij algemene maatre gel van het bestuur zal worden be paald, welke openbare vermakelijkhe den geen beletselen .zullen vormen voor de viering van de Zondag en de verstoring van de openbare rust op die dag. Ook was de A.R.-fractie tegen de bepaling, dat bij algemene maatregel van bestuur zal worden vastgesteld, welke optochten en bijeenkomsten niet onder deze wet zullen vallen. De C.H.-fractie stemde voor; zij had weliswaar bezwaren tegen dit zwaar geamendeerde ontwerp, maar „beter deze dan geen wet", zo zei de heer Ti- lanus. De bestaande toestand, de ver ouderde Zondagswet, die niet wordt nageleefd, kon hem geenszins bevre digen. Daarna kwam de begroting van maatschappelijk werk aan de orde. Talloze opmerkingen werden gemaakt, maar er zat geen lijn in het debat. Morgen komt minister van Thiel aan het woord. Dan komen we op deze be groting nader terug. HOFROUW TOT 25 APRIL Het stoffelijk overschot van Konin gin Mary zal Dinsdag 31 Maart in de kapel van St George te Windsor wor den bijgezet. Zondagmiddag zal de kist met open baar ceremonieel naar Westminster Hall in Londen gebracht worden waar het stoffelijk overschot tot Maandag avond opgebaard zal liggen. Dinsdag ochtend wordt de kist per auto naar Windsor overgebracht. Koningin Elizabeth van Engeland heeft Woensdag besloten, dat de hof rouw voor haar overleden grootmoe der een maand, tot 25 April, zal duren. De kroning van Koningin Elizabeth zal op de vastgestelde datum 2 Juni geschieden. Reeds vroeg stond gisterochtend een zwijgende menigte voor Marlborough House, waar het stoffelijk overschot van Queen Mary rust. Koningin Eli zabeth, de Hertog van Windsor en an dere leden van de Engelse Koninklij ke familie woonden een herdenkings dienst bij in het paleis van Koningin Mary. De dienst werd geleid door de aartsbisschop van Canterbury, dr Fisher. Het personeel van Buckingham Pa lace en Marlborough House is ver sterkt om de telegrammen en telefoon gesprekken te verwerken. Ambassa deurs van vele landen hebben een be zoek gebracht aan Marlborough House waar zij het gastenboek van Koningin Mary tekenden. Koningin Juliana heeft mede namens de Prins een tele gram gestuurd. De stand van het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond I 85,6 millioen. Sinds Woensdag avond is er een half millioen gulden bijgekomen. „DE WINKELPUI KWAM OP ONS TOE Iedereen van ons dacht: Ik word niet goed, meteen sla ik tegen de grond. Maar het was een aardbeving. Toen we In het hotel terugkeerden, begon de kamermuur te schudden en vielen de schilderijtjes op de grond". Dit vertelden de spelers van de mili taire voetbalploeg, die hadden deelge nomen aan het internationale tournooi in Turkije en in Istanboel „de winkel pui op zich toe zagen komen Nb de ramp hebben de jongens di rect een voetbalwedstrijd gespeeld te gen Frankrijk. Ze verloren met 14, maar de wedstrijd bracht f 15.000 op. In het tournooi dat door de Belgen werd gewonnen waren ze niet geluk kig. Na drie wedstrijden lag de Hol landse ploeg er al uit. Groots plan van Sabena De Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena heeft drie grote hefschroef- vliegtuigen gekocht, die aan het eind van deze zomer in dienst genomen zul len worden. Met deze toestellen, die zeven personen kunnen vervoeren zal o.a. een verbinding worden onderhou den tussen Brussel en Rotterdam. Het ligt in de bedoeling om op het nieuwe Sabena-gebouw dat in het hart van Brussel wordt gebouwd, een betonnen dak aan te brengen waarop helicop ters kunnen landen. Egypte verzoekt Italië Faroek op de vingers te tikken De Egyptische regering heeft Italië verzocht een einde te maken aan de politieke activiteit van ex-Koning Fa- roek of deze uit het land te wijzen. Het is de tweede keer dat dit verzoek wordt gedaan. NIEUWE BEWONER VERWIJDERDE HET BEHANG. Vier vrouwenlijken gevonden De ontdekking van vier vrouwen- lijken in een Londense flat heeft de politie aan het speuren gezet naar een 55-jarige man, Christie genaamd, die in deze flat heeft gewoond en die in 1949 de voornaamste getuige was in een proces tegen een jonge vrachtauto chauffeur, die zijn vrouw en dochter tje om het leven had gebracht en in hetzelfde flatgebouw woonde. Een nieuwe bewoner van het huis, een zekere Beresford Brown uit Ja maica vond, bij het zoeken naar een alcoof, die met behang was afgesloten, het eerste lijk. Hij waarschuwde de politie, die bij nader onderzoek nog twee stoffelijke overschotten vond tus sen enkele kasten en een dag daarop tussen de vloer een vierde. Christie, die volgens de buren een rustige ge reserveerde man was, is een maand geleden uit de flat vertrokken. Men neemt aan dat één van de lij ken van de vrouw van Christie is. RINGDAM OM ZIERIKZEE AANBESTEED De gemeente Zierikzee heeft, in te genwoordigheid van de directeur van de centrale dienst Noord-Zeeland, aan besteed het leggen van een ringdam rond de stad volgens het in de ge meenteraad van 19 Maart aangenomen plan. Het werk werd, behoudens goed keuring van Ged. Staten, gegund aan de firma's De Oude, De Jonge en Van den Heuvel te Zierikzee. De wal (van zandzakken) biedt geen zekerheid bij hoge vloeden of storm wind, maar biedt de stad een kans om droog te komen, wat nog niet wil zeg gen dat de geëvacueerden terug kun nen keren. De Bilt zegt: Weersverwachting, geldig tot van avond. Zonnig weer. Droog en zonnig weer met een zwak ke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Dezelfde middagtempe- raturen als gisteren of iets lagere. Twee van de vrouwen waren nog geen dertig jaar, aldus een medisch rapport. Tenminste één van de vrouwen zou door worging zjjn gedood. Drie van de vrouwen zijn waarschijnlijk reeds ver scheidene maanden dood, de vierde se dert verscheidene weken. Christie was schrijver bij een trans portbedrijf. Negen Amerikaanse officieren, allen vrijwilligers, hebben de atoomontplof- fing van Dinsdag goed doorstaan op een afstand van slechts 2500 meter. Zij zaten in mangaten van anderhalve me ter diep. Deze reusachtige vergroting van het huwelijk van Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh, beslaat de gehele breedte van het trottoir van Fleet Street in Londen. De foto zal per vrachtwagen naar Liverpool worden gebracht, waar zij een deel zal vormen van een kroningstentoonstelling, die daar momenteel wordt ingericht. Tijdens de raadsvergadering van Oudelande heeft het gisteren duchtig gestormd. De heer A. W. Buteyn stelde tijdens de rondvraag namens de P.v.d.A,, de C.H. en de A.R. een tiental vragen over het beleid van B. en W. tijdens de rampdagen. Het was namelijk gebleken, dat in die dagen burge meester W. N. van Liere geruime tijd in Baarland vertoefde, wethouder D. J. Dees als dijkgraaf zijn taak elders had, wethouder C. Douw ziek was en de raadsleden onder deze omstandigheden voor de verantwoordelijke posten waren gepasseerd. Ook waren de raadsleden niet gekend in het bezoek van Prinses .Wilhelmina en later van de Commissaris der Koningin aan de ge meente. Verder werd volledige opening van zaken verzocht betreffende het ontvangen en het uitdelen van goederen, het uitbetalen van lonen aan de dijkwerkers en het evacuatiebevel. Burgemeester van Liere erkende het als een beleidsfout, dat de raadsleden waren gepasseerd. Tenslotte werd, nadat de burgemeester enkele vragen had bautwoord een woord van lof gesproken over het gevoerde beleid door de P. Rijk (R.K.). B. en W. zullen in de volgende raadsvergadering verder opening van zaken geven. De publieke tribune was overvol. gemaakt met het bezoek van de Com missaris der Koningin aan de gemeen- Toen U als burgemeester werd ge ïnstalleerd, aldus de heer Buteyn, heb ik U toegewenst dat het scheepje, waarop U de leiding had in rustige wa teren zou vallen. Maar een ramp kwam met een golf van beroering. En deze golf van beroering is er nog. Ze dreigt de dijk van vertrouwen tussen de inwoners en de raadsleden en tus sen de raadsleden en B. en W. te door breken. Beschouwt daarom de komende cri tiek als een stormsein om de naderen de ramp te voorkomen, aldus de heer Buteyn, die hierna de volgende vra gen stelde: 1. Was tijdens de watersnood het gezag in de gemeente in handen van B. en W. of was het gezag in handen van de militairen' Burgemeester van Liere antwoord de, dat B. en W. voor zover mogelijk het gezag in eigen handen had gehou den. 2. Indien het gezag in handen was van B. en W. waarom hebben de raads leden geen bericht gekregen van het bezoek van H.K.H. Prinses Wilhelmina aan de gemeente op Maandag 2 Fe bruari en waarom zijn de leden van de raad niet uitgenodigd om dit bezoek bij te wonen? Burgemeester van Liere antwoord de dat hem Zondagavond Iaat ver trouwelijk was meegedeeld dat Prin ses Wilhelmina de gemeente zou be zoeken en dat hij verzocht werd voor de ontvangst aanwezig te zijn met en kele gedupeerden. 3. Waarom is de raad niet bekend BIJ BEZOEK AAN JAARBEURS (Van onze Utrechtse redacteur). De Minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, bracht gisteren met ir J. Maris, directeur-generaal van Rijkswaterstaat, een bezoek aan de Jaar beurs. Onder leiding van mr W. M. Fockema-Andreae en mr Milius, resp. voorzitter van de Raad van Beheer en directeur van de Jaarbeurs, maakte de minister een rondwandeling over het Croeselaanterrein. Ook de Utrechtse wethouder van financiën, dr J. de Nooy, gedelegeerde in de Raad van Beheer voor het gemeentebestuur, sloot zich bij het gezelschap aan. Met veel belangstelling bekeek de bewindsman een nieuwe vinding, de zgn. „werptransporteur". Dit werktuig spuit zand en ander materiaal met een nauwkeurig te richten straal meters ver weg en bespaart zo bij allerlei werkzaamheden op bouwgebied zeer veel tijd. In de Bernhardhall bezocht de minister de stand van de actie „Uit besteden en toeleveren", waarover we reeds schreven en ook de grote expo sities van de grond-, water- en wegen bouw en die van de Burgerlijke- en utiliteitsbouw, ingericht door de geza menlijke aannemers hadden zijn be langstelling. VOOR DE DIJKEN. Veel interesse toonde zowel mr Al gera als ir Maris voor de stand van de N.V. „De Hoop" uit Terneuzen en de daar geëxposeerde diaboolglooiing waarover wij reeds berichtten. De di recteur van de N.V., de heer G. F. P. v. d. Peijl vertelde dat deze glooiing al op tal van plaatsen is toegepast o.a. bij Breskens, Biervliet en op Ameland. Aan de hand van foto's liet hij zien, hoe de aldus beschermde dijken overal het geweld van de Februari-vloed glansrijk hebben doorstaan. „Dat is wel een overtuigend bewijs" merkte mr Algera op, toen hem foto's van de dijk bij Breskens voor en na de vloed werden vertoond. Ir Maris toonde veel belangstelling voor de constructie van de diabolo-vormige blokken en voor het feit, dat ongeschoolden met dit materiaal een glooiing kunnen leggen. Nu een tekort aan ervaren steen werkers dreigt, is dit natuurlijk een belangrijk punt. Als factor van bete kenis werd ook genoemd dat het ver voer gemakkelijk en goedkoop zou zijn gezien de ligging van Terneuzen t.o.v. de getroffen dijken. Tenslotte bezocht het gezelschap nog de hall van Polynorm waarna de mi nister de terugtocht naar de residentie aanvaardde. te. Heeft de samenspreking resultaat gehad? Zo ja, wat zijn de resultaten? WANTROUWEN. „Uit deze vragen blijkt", zo ant woordde burgemeester van Liere „een behoorlijk wantrouwen". Het was niet de bedoeling van de Commissaris der Koningin dat de raad van dit bezoek in kennis werd gesteld. Zelfs de wet houders behoefden niet ingelicht te worden. De heer Buteyn antwoordde: „U zegt dat er wantrouwen bestaat. Ik sprak van een golf van onrust, die de dijk van vertrouwen dreigt te doorbre ken". 4. Hadden B. en W. reden om geen gebruik te maken van de aangeboden hulp en diensten van de raadsleden. Waarom verrichtten geen-raadsleden diensten, die raadsleden hadden kun nen verrichten? Is dit volgens de ge meentewet? Burgemeester van Liere antwoordde, dat hier absoluut geen opzet in het spel was. „Voor mij was het erg moei lijk", zo zei de burgemeester verder. „Ik moest in twee gemeenten tegelijk zijn. Ik was een zwerver. Toen ik de volgende dag in Oudelande kwam liep de zaak aardig en ik meende dat het aanbod van de raadsleden overbodig was". „Ik heb dezelfde Zondagmorgen me nog aangeboden", interumpeerde de heer Remijnse (P.v.d.A.). Ook andere raadsleden toonden zich verontwaar digd. De heer Buteyn vertelde verder hoe hü herhaaldelijk zijn hulp had aange boden. Tenslotte kreeg hij het bevel tot evacuatie, waaraan hij zich heeft onderworpen. Op het gemeentehuis vervulde an dere mensen taken, terwijl hier toch zeker een taak lag voor de beëdigde raadsleden. De Commissaris der Ko ningin, zo bracht de heer Buteyn ver der naar voren, had gezegd dat het in Ellewoutsdijk beter was geregeld. Daar was elk ogenblik een lid van de raad op het gemeentehuis aanwezig. „Klemt niet de vraag", aldus de heer Buteyn, „was het niet de plicht ge weest van B. en W. om een van de raadsleden op het gemeentehuis aan te stellen. De eerste wethouder, de heer Dees, was niet beschikbaar, om dat hij zijn taak had als dijkgraaf. Wet houder Douw was ziek en de burge meester was in Baarland. Moest niet volgens de gemeentewet een beroep worden gedaan op de raadsleden?" TEKORTKOMING. „Ik zie dit als een tekortkoming mij nerzijds", zo antwoordde de burge meester. „Ik geef dit toe als een be leidsfout. Niemand had ik willen pas seren. Ik bied mijn excuses aan". De heer Buteyn antwoordde dat hij gaarne dit excuus aanvaardde. Ieder een maakt in moeilijke omstandighe den fouten. „Ik moest deze vraag stel len", aldus de heer Buteyn, „omdat dit een vraag van de bevolking was". Desgevraagd deelde de burgemeester nog mede, dat hij de gemeentesecreta ris, de heer Everse, de heer Bakker en kapitein Kloosterman opdracht had ge geven alles te regelen in het dorp. 5. Van wie is het evacuatiebevel uit gegaan? De burgemeester vertelde hierop hoe personen van elders het gezag in de gemeente trachtten over te nemen. Harde woorden had hy dikwijls moe ten wisselen. Van hem was het eva cuatiebevel nimmer uitgegaan, on danks aandrang van buiten. Burge meester van Liere onthulde hoe hij op Oudelande kwam en wanhopige inwo ners vertelde, dat ze van een marine officier bevel hadden gekregen om t« evacueren. De heer van Liere had toen het advies gegeven om rustig naar huis te gaan. 6. Was naar het oordeel van. B. en W. juist, dat de commandant van de brandweer gedwongen werd om te evacueren? De burgemeester antwoordde dat hö 1 vreselijk boos was geworden, toen hij hoorde dat de commandant van dé brandweer weg was. Hij kon er verder ook niets meer aan doen. 7. Zijn B. en W. bereid in een open bare vergadering een overzicht tè ge ven van de betaling van de werkkrach ten? 8. Is het juist, dat aan bepaalde Ïiersonen die hier gewerkt hebben oon is uitbetaald en aan anderen niet? GOEDEREN. 9. Zijn B. en W. bereid een over zicht te geven van de ontvangen en uitgegeven goederen en levensmid delen? 10. Verklaren B. en W. aangebo den goederen in dank te hebben ontvangen of zijn er goederen afge wezen? Vooral deze vraag bleek een heet hangijzer te zijn. De heer Buteyn merkte op hoe dakwerkers, die door nat waren om jassen hadden gevraagd. Deze jassen waren niet aanwezig, ter wijl men in Goes in de mening ver keerde, dat er in Oudelande genoeg was. De A.R.-afgevaardigde voerde een warm pleidooi om de zo spontaan ge geven goederen niet te weigeren. Mo menteel schijnt er genoeg te zijn. Maar de gevolgen van de ramp zijn nog niet te overzien. Wat zal er de volgende winter wel niet nodig zijn. De nood is nog groot. En het gaat niet aan spontaan gegeven goederen te weige ren. Tenslotte dankte de heer Buteyn voor de beantwoording van de vragen en vroeg hij volledige opening van zaken tijdens de volgende raadsverga dering'. De Lagere Landbouwschool voor de Zak van Zuid-Beveland te Oudelande heeft gistermiddag haar eerste geslaag de leerlingen afgeleverd. In het Ver enigingsgebouw van de Ned. Hervorm de Kerk te Ovezande, werd de eindles gegeven. Bij deze gelegenheid voelden het hoofd van de school, de heer W. Fase en de Rijksconsulent voor het landbouwonderwijs, ir Versteeg de leerlingen nog even duchtig aan de tand. Maar alle vragen werden netjes beantwoord, ook de wel zeer practische vragen over de geïnundeerde gronden. Tenslotte konden allen het diploma in ontvangst nemen. De voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer D. J. Dees, sprak in zijn openingswoord over de wel zeer moeilijke omstandigheden, waaronder de leerlingen hebben moeten studeren. Bij het uitreiken van de diplo ma's werd aan de twee beste leer lingen, A. Krijger uit Borssele en P. J. Dieleman uit Ellewoutsdijk, een boekwerk uitgereikt. Namens de leerlingen sprak P. J. Dieleman, die aan de heer Fase een boekwerk overhandigde en aan de Commissie van Toezicht een foto van de eerste leerlingen, die de school heb ben verlaten. Tijdens deze bijeenkomst sprak nog de heer L. Anderson namens de Z.L.M. De namen van de geslaagden zijn: C. W. v. d. Bosse; P. Goeree; W. Nijsse en G. v. Oosten, allen uit Drie wegen. P. J. Dieleman, Ellewoutsdijk; A. Krijger; L. Nieuwenhuijse; J. Ste- ketee en A. Zweemer, allen uit Bors sele.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1