IR BIENVENUE BOUWDE DE METRO. JLYER Nationaal Rampenfonds „Nooit kruipen we als mollen de grond inspotten de Parijze- naars, maar de stadsingenieur werkte door. Zapotoeky* Parelwitte tanden in Tiel en slechte gebitten in Culemborg 7 Koninoin woonde galafilmavond in Den Haaa bii. Perfecte smokkelorganisatie ver schalkte maandenlang de douane* Koreastrijders offerden* Dit jaar eert Parijs „le petit père Métro" (100 jaar geleden geboren) met een tentoonstelling. V Atoomontploffing bij Las Vegas* DEN HAAG Giro 9575 of Giro 274289 (Zeeuwsch Dagblad) Verkiezingen in Zuid-Afrika* Amerikanen sloegen communisten terug* Prins Bernhard naar Washington. Woensdag 25 Maart 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 (Van onze Parijse correspondente.) Honderd jaar geleden werd er in Parijs een baby geboren. Het jongske groeide als kool, doorliep vlot de lagere school, studeerde aan de polytechnische, werd ingenieur enbouwde de métro, de Franse ondergrondse, bekend over de hele wereld. In 1936 stier! hij maar rijn naam blijft bewaard in de naar hem genoemde halte Montparnasse- Bienvenue. Juist aan Montparnasse heeft men zijn naam gekoppeld, omdat hij hield van dit deel van Parijs. Daar doolde hij graag rond als de tegenwerking der Parijzenaars hem al te erg werd, want zo gemakkelijk is hij er niet in geslaagd de Franse hoofdstad haar on volprezen vervoermiddel te verschaffen. Het is hem echter gelukt en nu is men druk doende een tentoonstelling te zijner ere in te richten; in dit jaar wil men daarmee het eeuwfeest van Bienvenue vieren. Trouwens, ook nog op andere wijze is men hem grote dank ver schuldigd: momenteel is er een plan in studie om onder andere van de metrotunnels atoomvrije schuilplaatsen te maken. Sommige tunnels liggen meer dein 40 meter onder de grond; door ze te versterken (en dat is hard nodig want Parijs „verzakt" nogal eens en de stad is op vele plaatsen ondermijnd!) hoopt men een afdoende remedie te hebben gevonden tegen dit moderne gevaar. Een gevaar dat „le petit père Métro", zoals men hem pleegt te noemen, niet heeft kunnen voorzien, maar voor welks bestrijding hij door zijn taai volhouden de grondslag heeft gelegd! Als men de kranten eens naslaat uit de tweede helft der negentiende eeuw, dan ziet men pas welk een hoon ingenieur Bienvenue heeft moeten verdragen. Hij was toen chef van het stedelijk verkeers wezen en als men leest wat men hem al lemaal naar het hoofd geslingerd heeft, ja dat men een revolutie wilde ontkete nen als zijn plan doorgang zou vinden, dan mag men er zich over verbazen dat toch zo korte tijd later de metro een feit geworden is! Het kon de kleine ingeni eur allemaal weinig schelen. Dag en nacht haast zat hij achter zijn tekentafel, werkend aan zijn project. En toen de kans voor hem ging keren, toen heel Frankrijk met geen mogelijkheid meer een scheldwoord voor hem kon beden ken en enkele schrijvers, bij gebrek aan beter, eens de lichtzijden van het plan gingen beschrijven, ook toen stoorde hij zich daaraan niet. Maar toch was het daaran te danken dat heel geleidelijk de stemming om sloeg. Zo kon in 1898 de eerste spade in de grond worden gesto ken, maar ook toen nog beweerde een groot deel van de Parijzenaars: „Nooit gaan we onder de grond reizen. We zijn §een mollen!" En spottend noemde men e in aanbouw zijnde tunnels „de darmen van Parijs!" Enorme obstakels. De eerste spade ging in de grond - maar toen pas bleek hoeveel obstakels men had te overwinnen. De geprojec teerde tunnels werden n.l. gekruist door waterleidingen, gasbuizen, rioleringen, enz., enz. Dan waren er de Parijse ca tacomben die angstvallig ontzien moes ten worden. En het ergste van al; de aarde onder Parijs bleek op vele plaat sen zeer voost Geen wonder: Parijs is immers al vele eeuwen lang een on dermijnde stad. Vele malen in haar ge schiedenis is het al voorgekomen dat er zo maar gaten in de grond vielen, waarin mensen en huizen verdwenen. Honderden slachtoffers heeft dit ver schijnsel al geeist. Nog niet zo lang ge leden opende de aarde zich voor een moeder die met haar kind liep te wan delen. En niet veel later viel bij Na- terre een krater van 120 meter door snee, die twaalf huizen en tientallen mensen opslokte. De bewoners van die huizen waren gewaarschuwdmaar wat heeft men aan waarschuwingen als men geen andere hulzen ter be schikking stelt. De oorzaak van dit alles dateert al van vele eeuwen terug. De oudste bewoners, de Parisii, zijn begonnen met in de om- geving van de Seine steengroeven aan te leggen; met die stenen bouwden zij hun huizen. De latere bewoners hebben dat voortgezet: in de 19de eeuw kon Pa rijs bogen op steengroeven ter lengte van 300 km. Enop die groeven had men weer rustig huizen en paleizen ge bouwd. Tot 1813 toe, want toen nam men eindelijk het verstandige besluit, dat deze groeven niet verder mochten wor den geëxploiteerd. Tientallen waren toen echter al het slachtoffer van deze vreem de gang van zaken geworden. En van daag aan de dag ziet men zware scheu ren lopen door de gevels van vele huur kazernes, die er weliswaar uitzien of ze nog de eeuwen zulen verduren, maar die, als men een waterpas legt op raamkozijn en vloer, al vele centimeters verzakt blij ken te zijn. Als er niets gebeurt zullen op een ongelukkige dag ook deze blok ken instorten. De aarde laat niet onge straft voortdurend in haar binnenste wroeten! Bienvenue wist altijd raad! Dat alles echter schrikte de stadsin genieur niet af. Overal wist hij raad op. Was de aarde onder de Seine te voos - dan er maar overheen. Moesten de cata comben ontzien worden - dan maar een omweg gemaakt. Lagen de waterleiding en gasbuizen in de weg - dan moesten die maar opgebroken en verplaatst wor den. En zo slaagde hij. Op 19 Juni 1900 al, dus nog geen twee jaar nadat de eer ste spade in de grond was gestoken, reed de eerste ondergrondse: van Vincennes naar Maillot, een afstand van 8 km., waar de trein 35 minuten voor nodig had! En toen was het hek van de dam! De Parijzenaars, die eerst zo gespot en gehoond hadden, lieten zich al heel spoedig overhalen en hun belangstel ling was zo enorm, dat van dat ogen blik af in ijltempo gewerkt moest wor den om aan de vraag te voldoen. Toen „le petit père Metro" in 1936 overleed was het metro net dan ook al 165 km. lang. Men had er 10 millioen kubieke Hoog verrijst de Eiffeltoren bo ven Parijs, als het ware de vreemdelingen lokkend tot' een bezoek. Maar wat zou deze licht stad zijn zonder de métrb, het grootse werk van ingenieur Bien venue, die zijn hele leven aan dit project werkte! En thans over weegt men zijn tunnels te ge bruiken als schuilplaatsen tegen atoombommen. meter grond voor uitgegraven en in zijn bedrijf werkten ongeveer 13.500 mannen en vrouwen. En thans ver voert de creatie van ingenieur Bienve nue rond drie millioen mensen per dag. En er zijn zoveel snijpunten ont staan, dat hier en daar de lijnen elkaar drie- en vierhoog kruisen. Vandaar dat men soms zo diep moet afdalen voor dat men zijn perron heeft gevonden! Nieuwe mogelijkheden. Echter, Parijs is door al die metro tunnels niet sterker geworden en daarom zint men thans op mogelijkheden om de aarde te verstevigen. Dat plan combi neert men met de noodzaak om de be volking te beschermen tegen eventuele aanvallen met atoombommen. Er is on dergrondse ruimte genoeg: de tunnels kunnen, tezamen met de catacomben, de riolering en de steengroeven aan hon derdduizenden bescherming bieden. Als men de zaak tenminste verstevigt, een noodzaak die toch al aanwezig is, ge zien de ongelukken die al gebeurd zijn en waarover wij boven schreven. Die opgave is niet eenvoudig: de werkkracht en de vindingrijkheid van een Bienvenue zullen voor dit grote werk nodig zijn. Maar de fantasie waarmee de Fransen al zo dikwijls de meest onwaarschijnlijke dingen tot stand hebben gebracht, zullen zeker ook ditmaal het volk niet in de steek laten! Waarbij men mag hopen dat die metrotunnels nooit gebruikt zullen ■worden als atoombom-schuilplaatsen. Want het bovengrondse Parijs is toch nog altijd verre te prefereren boven het ondergrondse hoe groots de schepping van Monsieur Bienvenue ook is MAO OP BEZOEK BIJ MALENKOF. Volgens de correspondent te Tokio van de „Sunday Times" zou de leider van de communistisch-Chinese regering Mao Tse-Toeng, binnenkort een bezoek aan Moskou brengen voor militaire en econo mische besprekingen met Malenkof. Het bezoek zou zijn geregeld door de Chinese Premier Tsjoe en-Lai, toen hij begrafenis bezocht. Zuidkoreanen gebruiken de napalm. Zuidkoreaanse strijdkrachten hebben aan het Oostelijk front in Korea twee Noordelijke patrouilles met brandende napalm aangevallen. De wijze waarop van de napalm gebruik is gemaakt werd niet bekend gemaakt. Een officier deelde mede, dat elders langs het front de gevechtsactiviteit aanzienlijk is afgenomen. Geallieerde artillerie en tanks hebben in de week die 21 Maart eindigde, 1.333 communis tische kazematten, ongeveer 2.600 m. verbindingsloopgraven en 1.042 opstel lingen voor wapenen, vernield of be schadigd. BRANDEN IN INDO-CHINA. Bij drie branden die binnen één week in Saigon hebben gewoed, zijn 1720 wo ningen in de as gelegd, 18.000 personen werden dakloos. Leden van de communistische Viet- minh worden als daders beschouwd. De politie deelde mede, dat Maan dagochtend 120 bamboehuisjes zijn vernield. De andere branden vonden Woensdag en Zondag plaats. Ingezonden Mededeling (Adv.) Jr pUra Gold Leaf Virginia Fluoor in hei drinkwater. Interessant experiment om tandbederf tegen te gaan. De burgemeester van Tiel, de heer N. F. Cambier van Nooten heeft op het waterwïnningsgebied van de Utrechtse waterleiding maatschappij te Tiel on langs een installatie in werking gesteld speciaal geconstrueerd voor het toevoe gen van fluoor aan het drinkwater bij wijze van proef, om tandbederf tegen te gaan. Het tandbederf tandcarles) kan met reden een volksziekte worden ge noemd. Slechts een uiterst gering percentage van de mensen in de beschaaf de landen blijft er vrij van (minder dan 5 pet.). De gevolgen van het tandbe derf voor de volksgezondheid zjjn, zonder dat de afwijking op zichzelf veel tot ziekte leidt, toch zonder twjjfel groot. Afgezien van de gevolgen voor het individu zelf, zijn ook de sociaal economische gevolgen groot, terwijl ook de kosten voor de tandheelkundige verzorging niet te verwaarlozen zijn. Mo menteel zijn deze kosten ongeveer 60 millioen gulden per jaar. Het doelmatig gebruik van de tan denborstel en het nuttigen van ge schikt voedsel, waren tot nog toe de enige wegen, die men ter voorkoming van het tandbederf kende. De laatste jaren is hier nu een mogelijkheid bij gekomen, n.l. het effect dat fluoriden op de tanden kunnen hebben. Het bekendste fluoride is natrium- floride, een zout dat vele eigenschap pen met het gewone keukenzout ge meen heeft. Het element heeft fluoor. Er zijn twee mogelijkheden voor het effect, dat fluoor op het tandbederf heeft. Di de eerste plaats blijkt, dat door opnemen van fluoor in de tand, deze minder oplosbaar in zuren wordt. Bovendien blijkt, dat onder invloed van fluoor, de bacteriën minder zuur ma ken uit de achtergebleven voedselres- ten. Beide werkingen zullen er toe lei den, dat minder emaille wordt opgelost en dns minder tandbederf ontstaat. Zodra dit mogelijk was, ging men na de oorlog, in Amerika over tot de toevoeging van fluoride aan het drink- Staiins I water in enige plaatsen ten einde vast [te stellen of de fluoridering kunst- Anton Zapotocky is door de Nationale Vergadering met algemene stemmen gekozen tot president van Tsjecho Slo wakije als opvolger van Klement Gott- wald, die 14 Maart overleed. Een woordvoerder van de commissie voor atoomenergie heeft gezegd, dat nog een groep Amerikaanse militairen een atoomproef krijgt te doorstaan. De woordvoerder zei, dat de weers vooruitzichten gunstig lijken voor een atoomproef op Dinsdagochtend. Het is echter mogelijk dat een wind uit de richting van de kust van de Stille Oceaan uitstel noodzakelijk maakt. Ongeveer 1300 militairen wachten op hun beurt om in loopgraven nabij het proefterrein ^ij Las Vegas een atoom ontploffing te ondergaan. Een onbemand jachtvliegtuig, dat door een moedervliegtuig zal worden bestuurd, zal door het centrum van de ontploffing vliegen. Bij de ontploffing van vorige week werd deze proef afgelast Benzinevaten met koffie. „Engelse" soldaat kon geen Engels spreken en viel door de mand. De smokkelarij in koffie viert de laatste tijd weer hoogty aan de Belglsch- Duits-Nederlandse grenzen, waarbjj de smokkelaars dikwijls blijk geven van een grote stoutmoedigheid. Onlangs heeft de politie bv. een smokkelbende kunnen inrekenen, waarvan de leden allen gekleed gingen in Engelse unifor men. Bovendien waren zij voorzien van valse paspoorten en militaire soldij- boekjes. Maandenlang hebben deze verklede smokkelaars hun winstgevend bedrjjf kunnen uitoefenen en zjj hebben niet alleen de Duitse, Nederlandse en Belgische douane, doch ook de Engelse contröle-instanties in Duitsland om de tuin kunnen leiden. pen naar Dusseldorp te brengen, vanwaar deze dan met andere vracht auto's naar een verdere bestemming werd vervoerd. De smokkelaars verklaarden dat hun groep deel uitmaakte van een organisa tie, die zich met de smokkel van aller lei goederen bezig hield en aan het hoofd waarvan onverbiddeljjke leiders stonden. De leider van deze goed georgani seerde smokkelorganisatie is een ge wezen onderofficier van het Engelse bezettingsleger in Oostenrijk, een ze kere Thomas Taylor. Door zijn rela ties te Wenen kreeg hij de beschik king over de nodige documenten en stempels en de nummerplaten van de auto's werden hier ook op meester lijke wijze nagebootst. Het vervoer geschiedde met legerauto's, die voor weinig geld waren opgekocht bij de autokerkhoven in Oostenrijk en Duits land. Met een dergelijk convooi werd dan in één keer 20.000 kg koffie tege lijk van België naar Duitsland ge smokkeld. GEEN ENGELS. Deze perfecte smokkelorganisatie had nog lange tijd ongemoeid haar werkzaamheid kunnen voortzetten, indien de begeleiders van dit „Engel se" convooi alleen maar de Engelse taal machtig waren geweest. Het feit dat dit niet het geval was werd hun namelijk noodlottig. Toen de militaire vrachtauto's enkele dagen geleden de Nederlands-Belgische grens waren overgetrokken, geladen zogenaamd met vaten benzine, werd één der be- gelieders van het convooi te Emme rich in Duitsland aangesproken door een lid van de Engelse militaire po litie. Tot dieng grote verwondering sprak de in Engels uniform geklede chauf feur echter geen woord Engel». Uit een onmiddellijk Ingesteld onderzoek bleek hierop dat de vaten benzine, die van buiten een vuil en vettig aanzien had den, tot de rand toe waren gevuld met koffiebonen. De drie begeleiders van het con vooi vielen hierop al snel door de mand. Zij bekenden dat zij in Frank fort van Engelse uniformen waren voorzien en de benodigde papieren hadden ontvangen. Naar gelang zij in Duitsland, Nederland of België reden werden de nummerborden der auto's veranderd. Hun taak had er In be staan de smokkelwaar van Antwer- Uutiol' HUaplClCH Vdii Dot IniHIlStftrni Vu** juiuttCllliUlUbC /ianc.tl Cal liet iiiilllStC- rie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is Donderdagavond in het Metropole-theater te Den Haag een gala-filmavond gegeven, welke door H.M. de Koningin werd bijgewoond. Twee culturele films werden voor de eerste maal vertoond, nl. de films „Het open Venster", welke tot stand kwam bin nen het kader van het cultureel aceoord van het verdrag van Brussel en de Polygoon-Profiltiproductie, en „Vincent van Gogh", welke is vervaardigd ter gelegenheid van de Van Gogh-herdenking. Naast de bovengenoemde werden nog enkele andere culturele films van de landen van het verdrag van Brussel voor het eerst in Nederland vertoond. H.M. de Koningin in gesprek met de regisseur van de film „Het open Venster", de heer Henri Storck. Sedert het bericht over de watersnood in Nederland op Korea werd ontvangen, zijn niet alleen bjj het Nederlandse de tachement Verenigde Naties, maar ook bij alle andere geallieerde legereenheden aldaar inzamelingen gehouden ten be hoeve van het watersnoodfonds, zo meldt de oorlogscorrespondent Lt. J. Rups. Tot de 14e Maart bracht het N.D.V.N, een bedrag van 3404,35 dollar bijeen. Amerikaanse legereenheden stortten 5069,35 dollar, het Franse bataljon 200 dollar, de Canadezen 1081,25 dollar en nog steeds stromen de giften binnen. Film over de ramp, gemaakt door Poly goon, worden in heel Korea voor de mili tairen van alle nationaliteiten afgedraaid en meestal is daaraan tevens een collecte verbonden, terwijl de omroepers van de „far east network Korea" (strijdkrach tenprogramma's) hun luisteraars aan sporen om voor het fonds te storten. Thans is bij het N.D.V.N. reeds bijna tien duizend dollar aan giften ingeschreven, waarnaast de United Nations Funding Of ficer ook nog een zeer aanzienlijk be drag heeft ingezameld. Dit toont wel dui delijk het medeleven van de militairen op Korea met de slachtoffers van de ramp, die Nederland heeft getroffen. Een treffend staaltje van offervaardigheid ga ven de driehonderd Koreanen, die bij het N.D.VN. zijn ingedeeld, van wie de meesten niet meer dan een dollar per maand verdienen, maar die toch geza menlijk 361,50 dollar opbrachten. Doe het vandaag nog! DE HERBOUW VAN DE VERWOESTE WONINGEN. De minister van Volkshuisvesting en Wederopbouw ziet geenaanleiding om de bepaling te wijzigen dat de slachtoffers van de watersnood, indien zij een grotere woning willen gaan bouwen dan de verloren gegane, ge bonden zullen zijn aan een maximum inhoud van 325 kub. meter. Dit is meegedeeld op vragen van het Twee de Kamerlid van Vliet, die van mening was dat de slachtoffers ernstig door deze regeling ln hun herbouwplannen worden belemmerd. Tot nu toe was de maximum inhoud 375 kub. meter en daarom vroeg de heer van Vliet deze grens te handhaven. Op 15 April a.s. zullen de stemgerech tigde burgers van Zuid-Afrika en Zuid- West-Afrika 156 vertegenwoordigers voor het Parlement kiezen. De verkiezingscampagnes van de twee grote politieke partijen zijn reeds in volle gang. Aan de ene kant de Nationale Par tij, die op het ogenblik aan de regering is, aan de andere kant het „Verenigd Front" van de verenigde partij met steun van de arbeiderspartij. Voor het eerst in de Zuid-Afrikaanse geschiedenis speelt ook de radio een rol in de verkiezingen. De Zuid-Afrikaanse radio-omroep heeft een gelijk aantal zenduren aan de twee partijen ter be schikking gesteld. Elke toespraak zal in beide officiële landstalen, Afrikaanse en Engels worden uitgezonden. De leiders van de twee partijen, dr D. F. Malan (de huidige eerste minister) en J. G. N. Strauss, zullen de radiopraatjes besluiten. Voorzitter van Italiaanse Senaat afgetreden. Giuseppe Paratore Is Maandag afge treden als voorzitter van de Italiaanse Senaat wegens incidenten, die zich tij dens stormachtige debatten over het re geringsontwerp inzake kieswethervor ming voordeden. Paratore, die 76 jaar is en onafhankelijk lid van de Senaat, ver klaarde voorts, dat hij een slechte ge zondheid heeft. Hij was in Juni j.L tot voorzitter van de Senaat gekozen. De Senaat heeft het ontslag niet' geaccep teerd. matige toevoeging van fluoriden aan het water) de zelfde gunstige uitwer king had ten opzichte van het optre den van tandbederf als het natuurlijk voorkomen van fluoriden in het wa ter bleek te hebben. HET ONDERZOEK. Voor het onderzoek waren twee ge meenten nodig, in zo veel mogelijk factoren gelijk, opdat beide steden vergelijkbaar zouden zijn. De gemeenten Tiel en Culemborg werden als de meest geschikte voor een dergelijk experiment aangewezen. Zij waren representatief voor geheel Nederland. In één der beide gemeenten moest nu het drinkwater gefluorideerd worden. Dit zal geschieden door toe voeging van natrium-fluoride in een hoeveelheid van 1 deel fluoride op 1.000.000 delen water 1 gram per 1.000 1.). De andere gemeente zou dan dienen als controle. Uit zuiver watertechnische overwe gingen is de keuze tenslotte op da gemeente Tiel gevallen. Zoals duidelijk zal zijn is deze fluori dering zeker niet uitsluitend een locaal Tiel's belang. Geheel Nederland zal met spanning uitzien naar 't resultaat, daar men hier voor het eerst een middel in handen heeft, waar men inderdaad veel verwachtingen van mag koesteren. Felle strijd in Korea. Het Amerikaanse achtste leger in de Westkoreaanse frontsector heeft een aanval door drie duizend man Chinees- communistische troepen afgeslagen. Het was de grootste aanval der communis ten sinds de herfst van 1952. De aan vallers werden, na aanvankelijk enig succes te hebben geboekt, door Ameri kaanse en Columbiaanse troepen terug gedreven. De Chinezen vielen aan over een frontbreedte van acht kilometer. Dins dagochtend duurden de gevechten op de hellingen van de heuvel „Oude Kale" voort. Amerikaanse troepen waren hier bezig de communistische militairen langzaam te verjagen uit de diepe loop graven en bunkers, welke zij tijdens hun nachtelijke aanvallen hadden we ten te bezetten. Na buitengewoon heftige tegenaan vallen der Verbondenen werd de front linie recht getrokken, zodat beide par tijen thans weer hun oude stellingen bezetten. Prins Bernhard heeft Maandagmid dag het „Cinerama" bioscoopgebouw te New York bezocht, waar hij een drie dimensionale film aanschouwde. Later was hij de gast van de „Coun cil of Foreign Relations", een particu liere groep, die zich de bestudering der internationale betrekkingen ten doel stelt. Leden zijn onder meer president Eisenhower, minister Foster Dulles, Averell Harriman en David Rockefel ler. De Prins werd in het clubgebouw van de „Council" door de voorzitter welkom geheten. Vervolgens hield hij voor een zestig tal leden der groep een voordracht over „Development of European Attitudes Towards the United States" („De ont wikkeling der verstandhouding tussen Europese landen en de Verenigde Sta ten"). Na afloop beantwoordde de Prins hem gestelde vragen. Gistermiddag vertrok Z. K. H. per Amerikaans militair vliegtuig naar Washington, waar hij vier dagen zal blijven. Gift van Prinses Wilhelmina voor slachtoffers in Turkije. Het Nederlandse Roode Kruis heeft een belangrijke gift ontvangen van Prinses Wilhelmina ten behoeve van de slachtoffers van de aardbevingsramp in Turkije. Dit bedrag is onmiddellijk be steed voor een aanvullende zending bloedplasma voor de „Rode Halve Maan" in Istanboel.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4