Nieuws uit de Provincie, Zaamslag leefde tussen hoop en vrees. Uitgebreid „noodprogramma" der Ned. Herv. Kerk in Zeeland. Een moeilijkemaar grootse taak. Arbeid onder dijkwerkers en maat schappelijk werk zeer vóórname onderdelen. Een Vlaams blad schrok erg. Aan dc waterleiding wordt gewerkt KERK DE BEURS NOTEERDE GISTEREN Het scheen een verloven zaak. en veiling Woensdag 25 Maart 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Er zijn in Zeeland vele Hervormde gemeenten door de watersnood getroffen. Hoe groot de schade is, zal pas kunnen worden vastgesteld, wanneer het water de eilanden zal hebben hebben verlaten. Maar zo lang kan niet worden gewacht met het lenigen van de nood en het verlenen van hulp en steun. De Ned. Herv. kerk is op vele punten met grote activiteit al heel spoedig aan het werk gegaan, in geestelijk en in stoffelijk opzicht. Haar predikanten zijn uitgezwermd in het land om de geëvacueerde gemeenteleden te steunen in deze moeilijke dagen. Hun werk Is zwaar en vermoeiend. Ook wanneer zij in Zeeland zijn gebleven. Dan hebben zij niet slechts de zorg voor hun - vaak zeer gereduceerde - gemeente, maar ook voor de mensen, die op tientallen plaatsen in onze provincie werken aan het herstel der dijken. Hier krijgt de kerk een prachtige kans om te wijzen op de Enige Naam, die ter zaligheid is gegeven! Maar hier staat de kerk ook voor uitzonderlijk zware problemen. De arbeid onder de dijkwerkers en het maat schappelijk werk, ziedaar enkele belangrijke onderdelen van het „noodprogram ma", dat de Ned. Herv. Kerk zich heeft voorgelegd in deze tijd, waarin tien duizenden het vertrouwen in God en in elkander hebben verloren. De generale synode der Ned. Herv. Kerk heeft al enige tijd geleden een wa tersnood-commissie ingesteld, welke in een elftal afdelingen is onderverdeeld. Elke afdeling heeft een speciale taak met betrekking tot één der onderdelen van het hulpverlenings- en verzorgings- werk. Aangezien dit als de taak van de gehele kerk - van alle kerkleden - moet worden beschouwd, wil men het zoveel mogelijk landelijk bekijken. Gemeenten uit elkaar. Sommige predikanten, voornamelijk van Schouwen en Duiveland, zijn met hun gemeenten geëvacueerd. Eigenlijk is dit niet geheel juist. Want deze ge meenten liggen volkomen uit elkaar. In -tientallen plaatsen van Nederland zijn de gemeenteleden ondergebracht en meestal besloot de predikant dan maar zich te vestigen in de plaats, waar hij de meeste van zijn lidmaten kon vinden. Het bericht, dat ds Huizing van Drei- schor hulpprediker te Delft is geworden is niet juist. Ook hij zwerft rond in ons land, waar zijn gemeenteleden zitten. De meesten zijn in de provincie Utrecht be land. Het Hervormd Kerkelijk Centrum in Zeeland heeft aan alle Zeeuwse ge meenten gevraagd een opgave te ver strekken van de évacué's. De namen en de adressen werden onmiddellijk door gegeven aan de Herv. predikanten ter plaatse. Een predikant van Schouwen en Dui- veland n.l. ds Nauta van Eikerzee, is naar de kop van Schouwen geëvacueerd, waar vele gemeenteleden zijn. Ds v. d. Grift van Serooskerke is van plan zich daar te gaan vestigen. Een andere taak. Ook zijn er dominé's, die thans een andere taak op zich hebben genomen. Zo is ds Kuin v. Ouwerkerk in Zierikzee begonnen met hét werk onder de man nen, die bij het herstel der dijken wer ken. Tot heden kon helaas nog zeer wei nig gebeuren, omdat er geen geschikte gelegenheid bestaat de arbeiders op te vangen. Het is buitengewoon verheugend, dat da Oecumenische Raad alle hulp heeft toegezegd. Er staan reeds hulpploegen gereed om op eerste verzoek naar Zie rikzee te komen, waar zjj zich zullen be lasten met de ontwikkeling en de ont spanning der dijkwerkers. Zij brengen alles wat daarvoor nodig is zelf mee. Er komen spelen, cantine-inventarissen enz. Maar dit werk zal pas goed kunnen be ginnen, als er barakken zijn gebouwd en cantines kunnen worden ingericht. Dan zal naar verwachting ook een Wika wor den aangesteld. Uiteraard geldt ook voor Kruiningen, dat er iets voor de arbeiders zal gebeu ren. Momenteel geeft ds Zunneberg uit Ellewoutsdijk veel tijd' aan dit werk. Het maatschappelijke werk. Het maatschappelijk werk is een ander, minstens even belangrijk facet van de uitgebreide kerketaak. De eerste weken na de ramp werden 12 maatschappelijke werksters in de Zeeuwse noodgebieden ingezet, die nu echter geleidelijk aan door de instellingen, welke hen afston den, worden teruggetrokken. Zy werk- Zwinkwestie opgerakeld. DE BLOEMPJES KUNNEN NIET MEER BLOEIEN. Een Vlaams blad is erg geschrokken over een bericht in enige Nederlandse kranten, die als uitvloeisel van de wa tersnood algehele afdamming bepleitte van het natuurreservaat. Het blad sctiiijlt: „En wat nu? De Belgische leden van de Zwincommissie zullen zich ongetwij feld niet neerleggen bij het Nederland se voorstel. Hoe jammer, dat de storm van 1 Februari alles heeft verknoeid. De „Zwinkwestie" was voordien opge lost, naar onze mening. Enkele dagen na de ramp deelde de heer Gouverneur onzer provincie ons mede, dat hij in het Zwin was geweest, en datde „Hollandse maatregelen" weggespoeld waren door de hoge vloedzodat het zeewater weer regelmatig over de schorregrond trok, met het gevolg, dat de Zwinnebloemen waarschijnlijk dit jaar overvloedig zouden zijn. Immers, die bloemen hebbeneen beetje zee water nodig! Op niet-zilte grond ge dijen zij niet. Er' was toen sprake van, aan Nederland te vragenom het nu zo maar te laten, zodat het Zwin „tot in lengte van dagen" bewaard zou wordenEn nu komt dat Neder landse bericht, dat spreekt van totale sluiting van het gat in de duinen, waar door het zeewater tot de Zwinschorren toegang krijgt. Een werk dus, dat on geveer 2 millioen frank zou kosten, ter wijl het herstellen van de oude toe stand, met golfbrekers, kanaaltje en zovoort, 20 millioen zou vergen. Nog maals: wat nu? V/y zijn nog altijd voorstanders van het behoud van de Zwinschorren. Niet om financiële redenen. Slechts uit sen timentele overwegingen. Omdat dit na tuurreservaat uniek is in Europa. En omdat het (toch een beetje „zakelijk" gesproken dus)van groot belang is voor het leven van de badstad Knoc- ke. Zowel overigens als voor de kleine badplaats Cadzand. Wij zijn benieuwd, wanneer de be sprekingen door de Belgisch-Nederland se Zwincommissie zullen beginnen. Nog meer benieuwd zijn wij naar het resul taat daarvan. Misschien is er toch weer een oplossing te vindenl" ten in gemeenten, waar vele évacué's waren ondergebracht en ook in plaatsen, waarvan de bevolking mocht terugkeren. Deze maatschappelijke werksters kunnen echter voorlopig nog volstrekt niet worden gemist en daarom wordt met grote voortvarendheid getracht vaste krachten aan te stellen, hetgeen geschiedt in overleg met de Stichting. Zeeland. Het blijkt echter, dat er zeer weinig maatschappelijke werksters zijn. Dat geldt ook voor gezinsverzorg sters, die niet minder nodig zijn in Zeeland. Alle opleidingsinstituten zijn- aangeschreven en het resultaat is, dat er nu drie sollicitaties lopen. Voor minstens een jaar is er werk voor deze vrouwen. Zolang de noodtoe stand duurt, geeft het Rijk een flinke subsidie. Daarna zal de kerk, al of niet met andere kerken en de burgerlijke overheid, voor de kosten staan. Thoolse Hervormde gemeenten geadopteerd. Zoals bekend heeft een aantal gemeen ten in Noord-Holland de Thoolse ge meenten geadopteerd. Als uitvloeisel dezer adoptie hebben de Hervormde ge meenten van deze plaatsen die van Tho- len voor haar rekening genomen. In het kader daarvan wordt nu gezocht naar vorm van hulpverlening, welke misschien op het maatschappelijk werk betrekking zal hebben. Een nieuw facet van het diaconaat in de Ned. Herv. Kerk is de verzorging van de kinderen, die bü de ramp één of beide ouders hebben verloren. Zover thans be kend zijn er in het gehele noodgebied 40 geheel verweesde kinderen en in Zeeland 20. Velen daarvan zijn reeds door familie leden in huis opgenomen. Naar alle Her vormde diaeoniën is een circulaire ge zonden met het verzoek een opgave te verstrekken van de namen der wezen. Er is een diaconale commissie benoemd, die tracht de helpende hand te bieden, wanneer daarom gevraagd wordt. Het jeugdwerk. Het Hervormde jeugdwerk is ook in vele plaatsen zeer zwaar getroffen. De gegevens worden verzameld door één der afdelingen van de watersnood-com missie die door de generale synode werd ingesteld. De jeugdclubs en -verenigin gen zullen, wanneer de bevolking naar de gemeente kan terugkeren, centraal worden geholpen. Reeds zijn er C.J.M.V.'s, die clubs in getroffen plaatsen hebben geadopteerd. Op Zuid-Beveland zijn genietroepen gearriveerd, die begonnen zijn met de aanleg van de baileybrug in de Krui- ningerpolder. Vandaag zal waarschijn lijk deze brug gereed komen, waaraan de nieuwe waterleidingbuis wordt op gehangen. De tweede leiding, die niet gebroken is, zal het vermoedelijk wel houden. Ook de aanleg van de der de leiding vordert goed. De genietroepen zijn gelegerd op de Beestenmarkt 'te Goes en in een woon ark aan de haven, waar ook de keuken is gevestigd. De onderdelen van de brug zijn by Vlake per schip aange voerd. OMHOOGGEVAREN EN GEZONKEN. Het m.s. „St, Antonius" beladen met kolen van Antwerpen naar Zeebrugge is ter hoogte van boei 43/44 rood boven Bath aan de grond gevaren en gezon ken. De schipper met zyn gezin is te Hansweert aan de wal gebracht. De berging zal geschieden door de Fa. Muller uit Terneuzen in combinatie met W. A. v. d. Tak's Bergingsbedryf uit Rotterdam. Rotterdam heeft, op initiatief van ds Schoch, de Vlissingers nog wel be kend, aan de Vlissingse Jeugdraad, die een schade van f2000.heeft op gelopen, een prachtig aanbod gedaan. De Rotterdamse Jeugdraad zal die van de Scheldestad nl. adopteren. Waar mogelijk zal de hulp aan de getroffen clubs en verenigingen niet alleen be staan uit materiële zaken, maar ook uit het beschikbaar stellen van jeugd leiders. De financiën. Tenslotte nog iets over de financiën. Het is te begrijpen, dat de financiële toe stand van tal van Hervormde gemeenten volkomen in de war is. In de geëvacu eerde gemeenten kunnen geen collectes worden gehouden en kan ook de hoofde lijke omslag niet worden geïnd. Vele kerkelijke eigendommen (men denke slechts aan de landerijen, die vele ge meenten bezitten) staan onder water en eventuele baten zullen dit jaar uitblyven. Dit betekent o.m„ dat sommige gemeen ten niet in staat zyn de tractementen voor haar predikanten op te brengen. Er is nu een algemene voorlopige regeling getroffen, waarby met voorschotten wordt gewerkt. Enkele predikanten za gen hun gehele bibliotheek in de golven verdwünen. En verder hebben vele bi bliotheken onder water gestaan zodat er grote schade is ontstaan. M ewg/üig Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Boyl, .toez,, K. v. d. Sloot, cand. te Cornjum (Fr.); te Hille- gom, toez. mr C. Luyten te Mijnshee- renland. Aangenomen naar Boyl, K. v. d. Slooten, cand. te Cornjum (Fr.); naar Wijhe, toez., H. A. Jellema te Balk. Geref. Kerk. Beroepen te Hantum, R. Siertema, cand. te Haarlem. Bedankt voor de benoeming tot hulpprediker te Heusden, C. J. Hak man te Borne-Bergum. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) Beroepen te Zaltbommel-Tiel, C. J. Breen, cand. te Amsterdam. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Huizen, B. Beyleveld, te Noordeloos en C. den Hertog te Urk. Ds L. J, Wcsscldijk f Te Zeist is in de ouderdom van 83 jaar overleden ds L. J. Wesseldijk, emeritus predikant der Ned. Herv. kerk. Ds Wes seldijk die in 1870 geboren werd aan vaardde in 1896 het predikambt te Schraard. In 1906 vertrok hij naar Rijn- zaterswoude en in 1908 werd hy predi kant in Indonesië. Hy was aldaar werk zaam te Charibon en op Amboina. In 1922 verkreeg hy eervol ontslag uit de Indische dienst en was achtereenvolgens predikant te Wanneperveen, Opwierda en Willemsoord waar hij in 1936 met emeritaat ging. Ds Wesseldijk is met zijn 80-jarige echtgenote door gasverstikking om het leven gekomen. Toen een der zoons zijn ouders bezocht vond hij beiden levenloos. Het gasstel in dë keuken brandde en een scheur in de gasslang heeft het gas doen. uitstromen en is de beide hoogbejaarde echtelieden nood lottig geworden. TIJDENS KERKDIENST OVERLEDEN. Te Zeist waar hy als emeritus-predi kant woonachtig was is gistermorgen ty- dens een kerkdienst overleden ds A. J. W. van Ingen, voorheen predikant bij de Ned. Herv. kerk. Ds van Ingen werd in 1876 te Utrecht geboren en aanvaardde in 1900 het predikambt te Bergschenhoek. Hij stond vervolgens te Klundert, Game ren, Hattem en Dordrecht, waar hij in 1940 met emeritaat ging. De overledene heeft zich in zijn verschillende stand plaatsen op allerlei gebied bewogen en was o.m. bestuurslid van de Herv. Geref. predikantenvereniging en lid van het prov. kerkbestuur van Gelderland. Aanrijdingen te Middelburg Maandagmiddag zijn op de hoek Penningshoeksingel-Lambrechtstraat 2 wielrijdsters met elkaar in bosting ge komen. De ene, mej. M. A. J. S., reed op de Penningshoeksingel in de rich ting van de Zuidsingel, toen uit de Lambrechtstraat mej. M. M. L. kwam. Zij botsten op elkaar en kwamen te vallen. Mej. L. bleek haar linker- scheenbeen gebroken te hebben en werd naar het ziekenhuis gebracht. De fietsen liepen schade op. Gistermiddag had op de Noordweg eén aanrijding plaats tussen een brom fietser J. D. en een auto, bestuurd door G. M. N. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor, doch er ontstond Belgisch schip aan de grond in de Westerschelde. Het Belgische stoomschip „Stavelot", groot 8065 bruto registerton en toebe horende aan de „Compagnie Maritime Beige" te Antwerpen is gisternacht na- by Baarland aan de grond gevaren. De sleepboot „John P. Best" was van Ter- neuzen ter assistentie uitgevaren, doch hoefde geen hulp te bieden daar het schip gistermorgen om vyf over tien zonder sleepboten is vlotgekomen. Het zal by Terneuzen voor anker gaan voor onderzoek. Yersekse motorsloep voer op paal. By het bergen van granen in de pol ders van Schouwen, had de schipper van Ast, uit Yerseke, het ongeluk zijn motorsloep YE 50 op een paal te zet ten, waardoor in het vlak een groot gat ontstond. De opvarenden konden worden opgenomen door een politie- boot. De sloep moet als verloren be schouwd worden. SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V., GOES. Nederland 1947 94% 95 Dollarlening 1947 9494J4 Invest. Certif. 95% Nederl. 1962/64 cum 96% Grootboek 1946 94% 94% 3% K. Olie 1950 111*4 112 Cult. H. en Ind. Bk 55% 54?* Nat. Handelsbank 115% 115 Ned. Handel Mij 159% 159*4 A.K.U. 163 163% Bergh's Jurg. 267% 267 Berkel's Patent 104% 104*4 Calvé Delft 121 121 Fokker 105 104% Gelder Zonen 158 159% Kon. Hoogovens 161% 162% Ned. Ford 204' 199 Ned. Kabelfabr. 214 214% Philips' Gloeil. 159% 159% Do 6 cum. pref. wd. 138% Unilever 190% 188% Wilton-Fijenoord 175 175 Biliton I frubr. 236B Biliton II rubr. 178 178 Dordtsche Petr. 296% 297% Dito, pref. 304% 303*4 Kon. Olie 311% 3147% Dito, onderaand. Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl, Am. lijn Jav. Ch. J;ap.lijn Kon. Boot Kon. Paketvrt Kon. Rot. Lloyd Ned. Sell. Unie Ommeren's Sch.vrt St.v. Mij Ned. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij Deli Mij Senembah Müller Co Amsterd. Bank Atnsterd. Bank Escompto Bank 312% 313 502% - 92% 92% 92 92 99 99 73*4 72 33% 32% 101% 102 44 B 43 145% 146% 118*4 - 129% 129 120% - 125% 125 132% 129*4 158% 158% 154% 151% 104% 102*4 44 - 84 - 18% 19 111 82% 82% 76 76% 176% 176*4 161% 161*4 161% 161*4 68 67% Rotterd. Bank 161% 161% Twentsche Bank lólexdiv. 161*4 Overzeese Gas Am. Radiator Am. Smelting Auaconda Copper Chrysler Ford Canada Borneo Sumatra Bethl. Steel General Motors Hudson iMotor Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steel North. Am. Cities Service Coat. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tide "Water Baltimore Miss. K. Texas New York Centr. Pennsylvania 87 15% 15*4 39% 39% 41% 41% L 109 54*4 67%. 15*4 45 76*4 50% 28% 40%exd. 40% 22% 22% 92% 91 63%ex 62% 66J s 65% 109% 54% 67L Gil 75 K 50/. 28*1 69W 25fé 29 6 4 23 n 2444 28/, 6 23 'A 2SH CO LI 1NSPLAA T Ziekenhuisverpleging. Onder voorzitter schap van dokter L. P. Maas hield de vereniging voor Ziekenhuisverpleging een algemene vergadering. Uit het ver slag van de penningmeester bleek, dat er een goed batig saldo was. Op voorstel van het bestuur werd besloten om hier van een bedrag, groot ongeveer f 600. nog uit te keren aan degene, die meer dan 40 dagen in een ziekenhuis zijn ver pleegd of wier bykomstige verplegings- kosten meer waren dan f 100. Vergadering Weegbrug. In de vergade ring van de weegbrugvereniging „Alge meen Belang", bleek uit het verslag van de secr.-penningmeester, de heer N. Hou terman, dat in 1952 was gewogen: Suiker bieten 4.278.994 kg. Aardappelen 10.679.098 kg. Hooi en stro 571.261 kg. Uien 389.869 kg. Pulp 215.810 kg. Diversen 1.145.662 kg. Vee 80 stuks. Bij de bestuursverkiezing werden de heren N. Houterman, A. Ver burg en A. van der Zande herkozen. „Het Groene Kruis". In de jaarvergade ring van de vereniging „Het Groene Kruis" bleek uit het jaarverslag van de penningmeester, dat er een klein nadelig saldo was. De aftredende bestuursleden, dokter L. P. Maas, N. Houterman en M. J. van Hee werden herkozen. GRIJPSKERKE Jaarfeest Hervormde Jeugdverenigin gen. De Hervormde Jeugdverenigingen van Grijpskerke hebben o.l.v. ds J. van Winterswijk een geslaagd jaarfeest ge houden. De jongensclub voerde enkele schetsjes op. Na de pauze werd door le den van C.JJVI.V. en Meisjes vereniging op verdienstelijke wijze het toneelstuk „De opvolger van „De Eendracht" voor het voetlicht gebracht. Het pijpercorps „Juliana" verzorgde het muzikale ge deelte. HEINKENSZAND Ouderavond Chr. School. Op de ouder avond van de Chr. school, alhier, heeft het hoofd der school een kerkgeschiede nisvertelling gehouden. Mej. S. E. F. Dik- kenberg droeg een schets met opvoed kundige strekking voor. Na de pauze werden lichtbeelden vertoond over „Vis serij" en „Landbouw". Van het bezichti gen van het werk der leerlingen werd een dankbaar gebruik gemaakt. HANSWEERT Overplaatsing. De heer J. P. Stuik assistent der Invoerrechten en Accijnzen te Hansweert is met ingang van 16 April overgeplaatst naar Nunspeet. 's-H. ARENDSKERKE Raad. Vrijdagmiddag a.s. hoopt de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen te komen. De voornaamste punten van de agenda zijn: Subsidie-verzoek Z.L.M., een voorstel tot vaststelling van de verordening houdende verbod tot het betreden van de zeedijken, wijziging ge meentebegroting 1952 en 1953 en vaststel ling voorschotten op de exploitatiever goeding voor de bijz. scholen over 1953. KRABBEN DIJKE Kerkdiensten normaal. Nu de evacua tie van de bevolking zo goed als geëin digd kan worden beschouwd, zullen er geen interkerkelijke diensten meer ge houden worden. Met ingang van Zondag a.s. zullen dus de Herv. en Geref. kerk weer apart kerken. KRUININGEN Benoemd. De heer C. van 't Leven, cal culator bij de firma F. van der Peyl te Kruiningen is met ingang van 1 April a.s. aangesteld in gelijke functie by de Haagse Courant te 's-Gravenhage. OOSTKAPELLE Ontspanningsavond. De mandolineclub TOVIDO heeft in het verenigingsgebouw, alhier een ontspanningsavond gegeven, ten bate van het Rampenfonds. In de pauze werd een Amerikaanse verkoping gehouden. De vele aanwezigen hebben genoten zowel van de muziek als van de schetsjes. OV, ZANDE Kindermiddag. Uitgaande van de school met de Bijbel werd een kindermiddag belegd. Een collecte gehouden voor het Rampenfonds bracht f 23.34 op. De mid dag werd gevuld met voordrachten, zang enz. Door de leerlingen van deze school zijn ook 600 watersnoodpostzegels ver kocht. SCHORE Voor het Rampenfonds. Zaterdagavond hielden de Chr. Meisjesclub „Van knop tot bloem" en de Chr. Jongensclub „Sa muel" te Schore gezamenlijk een uitvoe ring in het verenigingsgebouw, onder leiding van de heer A. Leijs. Het toneel stukje „Barend de dief" viel zeer in de smaak. De bruto-opbrengst van deze avond werd geheel bestemd voor het Rampenfonds. Aan entrees en baten uit een verloting kwam het mooie bedrag bijeen van f 150.26. SLUISKIL Jaarvergadering CJ.C. In een der lo kalen van de Chr. school had de 23ste jaarvergadering van de Jongensclub „Eben Haëzer" plaats. Voor de leider, de heer J. P. Hamelink, was het tevens een zeer belangrijke avond, want hij her dacht het feit, dat hij reeds 10 jaar de jeugd weet te boeien en te binden voor het mooie werk van het Christelijk Jon genswerk. In vlot tempo werd een vro lijk programma afgewerkt en konden de ouders genieten van het spel van hun jongens. Vooral de stukjes „De Schoen maker en de Spoken" en „De Maagope ratie" oogstten veel bijval. Ook deed het prettig aan, de jongens zelf het openings woord Rinus de Jonge en het slot woord en de toespraak tot de jubilerende leider Hamelink Rudi Philipsen te horen verzorgen. ST. LAURENS Candidatenltfst S.GJP. De kiesvereni ging van de S.G.P. heeft de volgende can- didatenlijst vastgesteld voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing. 1. P. A. Abra hamse; 2. C. Wisse; 3. Jan Marinissen Cz; 4. A. Pieterse; 5. A. Francke Mz. WESTKAPELLE Maatschappelijk werk. Op initiatief van de plaatselijke afdeling van de bond van Plattelandsvrouwen werd een vergade ring belegd met het doel tot aansluiting te komen bij de Stichting voor Maat schappelijke en Gezinszorg. De voorzit ter, burgemeester mr M. Tydeman sprak een woord van welkom tot de diaconieën van de plaatselijke kerken, het gemeen tebestuur en besturen van enkele ver enigingen. Namens de afdelingen heeft ds Theunissen een inleiding gehouden, waarin hij de aanwezigen opwekte meer belangstelling te tonen voor dit bij uit stek zo sociaal werk. Vervolgens gaf mej. Westra, maatschappelijk werkster, een uiteenzetting van het werk van een maatschappelijk werkster. Op beide inleidingen volgde een geani meerde bespreking. Bij de aansluiting bij de stichting zal de gemeente f25.per lid moeten sub sidiëren, ook de kerken zullen jaarlijks een bijdrage van f 25 moeten storten. Met een dankwoord en de belofte, dat hij deze kwestie bij de raad ten zeerste zou aanbevelen, sloot burgemeester Ty deman de vergadering. Groslijst Gemeentebelang. Bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen zal Gemeente belang met de volgende lijst uitkomen: 1. L. Roelse, 2 J. Minderhoud; 3. P. Minderhoud; 4. H. Verhulst; 5. mej. T. de Vos, 6. P. de Vos; 7. H. Slabber; 8. Chr. Minderhoud. Uitvoering „Stormvogels". De korfbal vereniging „Stormvogels" gaf haar jaar lijkse uitvoering in het Zwitsers kamp. Opgevoerd werd een blijspel in drie be drijven, getiteld: „Om de wille van de smeer." Twee accordeonisten van de „Krekels" brachten enkele liedjes ten ge hore. De jeugd werd opgewekt tot de vereniging toe te treden. Een en ander viel goed in de smaak bij de aanwezigen. Ingezonden Mededeling (Adv.) In de nacht van Zaterdag op Zondag loeide in Zaamslag de brandsirene aanhoudend. Het eerste bericht was, dat er brand was in Terneuzen en er om hulp van de Zaamslagse brandweer was gevraagd. De brandweer vertrok naar Terneuzen. Men besefte niet het gevaar waarin Zaamslag verkeerde. Nauwelijks was de brandweer vertrokken ol het bericht kwam binnen, dat op verschillende plaat sen in de gemeente de zeedijk was doorgebroken, of dreigde door te breken. Te Othene bleek de Nieuw Othenepolder reeds te zijn ondergelopen, terwijl in de Zuid-Oosthoek van die polder het water in een brede en wilde stroom over de binnendijk in de Zaamslagpolder liep, waarin de hoofdkom van de gemeente ligt. Het zag er daar lelijk uit. Eerst toen het licht werd bleek hoe ernstig de situatie was. De bin nendijk was lelijk beschadigd en dreigde te be zwijken. Bij de Griete was er een gat in de kruin van de zeedijk geslagen. Meer naar het Oosten dreigde de dijk op een drietal plaatsen te bezwyken. De Kleine Huissenpolder werd bedreigd. Op de plaats waar de gaszinker in de Schelde was gelegd bij de Eendrachtpolder was de situatie eveneens ernstig. Het zag er naar uit of begonnen moest worden aan een reeds verloren zaak. Elke minuut was kostbaar. De toestand was critiek. Onmiddellijk werd in het dorp alarm gemaakt en het werkvolk opgeroepen. Toen was het aanpakken, om het land te redden, het dorp te redden. Het vervoer naar Othene en de Griete geschied de per auto, vrachtauto en autobus. Auto's, die werkvolk naar de dyken brachten, zorgden op de terugweg weer voor de evacuatie. Zo verliep de Zondagmiddag. Aanvoer van per soneel, afvoer van de bevolking. De gehele dag bleef het leven tussen hoop en vrees. Bij de Griete kon van uur tot uur winst gemaakt worden en tegen de avond was er een gegronde hoop, dat de dijk het zou houden op deze plaats. Maar te Othene was men geenszins de situatie meester. De binnendijk was over de gehele leng te beschadigd en dreigde elk ogenblik te bezwij ken. Reeds in de loop van de Zondag waren deskundigen van mening dat de dyk het niet zou houden. Maar verbeten vocht men door. En het gevolg was, dat men het hield. Tydens het hoge tij van Zondagmiddag werd het v, ater weerstaan en Zondagavond by laag water kon men enigszins gerust de nacht in gaan. De Zaam slagpolder was gered. Toen kwam de tijding dat de sluis tussen de Nieuw Othenepolder en de Zaamslagpolder was bezweken. Dit was zeer teleurstellend na een daf van strijd tegen wind en water. De kleine polder liep leeg in de Zaamslagpolder, waardoor de Kreek aanmerkelijk steeg. Het hoogwater van Maandagnacht kwam. geluk kig niet over de dijk en Maandagmorgen begon men met de aanleg van een nooddijk voor de sluis. Ook de dijken aan de Griete en te Othene werden afdoende versterkt. Er is moedig reddingswerk verricht. In de ondergelopen Nieuw Othenepolder woonden twee landbouwersgezinnen. Het gezin de Putter had zich in veiligheid weten te stellen, maar voor het gezin Buyze was het uiterst gevaarlijk. De landbouwschuren waren reeds bezweken. Wat zouden de woningen doen? Toen zijn F. Maas van Othene en A. Willemse van Zaamslag met een boot er op uitgegaan. Zij slaagden er in de Wed. Buyze met haar zoon te redden. De rijks politie heeft nog enkele kinderen uit een op de dijk staande woning gehaald. Zij moesten door het over de dijk stortende water waden. Allereerst moet onze dank uitgaan naar God, die ons heeft willen bewaren voor grote onheilen. En daarna past een woord van dank aan allen, van hoog tot laag, die1 lichaam en geest hebben ingezet om zichzelf en de naaste t« beschermen. Dronken op de motor De Middelburgse politie heeft Maan dagmiddag proces-verbaal opgemaakt tegen een man, die op zijn motor door de Langeviele tufte, terwijl hij in ken- nelyke staat van dronkenschap ver keerde. Waar rijn onze schepen*^ GROTE VAART. AAGTEKERK: 24 te Adelaide. ABBEDIJK: 23 te Otaru. ARENDSKERK: 23 van Marseille naar Cadiz. EDAM: 23 te Philadelphia. GROOTE BEER: 23 ten O. Kp Race. HEEMSKERK: 23 van Teneriffe naar Antwerpen. JAGERSFONTEIN: 23 van Amsterdam naar Z.-Afrika. MEERKERK: 23 van Colombo n. Aden. ORANJEFONTEIN: 23 te Londen Oost. SAMARINDA: 23 van Lorencomarques naar Bombay WESTERDAM: 23 ten W. van Scillijs. ZUIDERKRUIS: 23 Monrovia Las Palmas- LAAGKERK 24 Kp St. Vincent. ANDI-JK 23 te Corpus Chrisü. SCHIEDIJK 22 te New Orleans. SLOTERDIJK 22 te Havanna. GROOTE KERK 26 te Antwerpen verw. HAVEN VAN VLISSINGEN Te Vlissingen aangekomen 23-3: GUD- REN van Regueada. Van Vlissingen vertrokken 23 3: MARY naar Vilvoorde; KAREL nr Antwerpen; MADO idem; GUDREN nr Odda; GO LIATH nr Zeebrugge. Gepass. van Antwerpen 23-3: BATA VIER naar Denemarken; PRINS FREDE- RIK WILLEM nr Bremen; DOLLARD nr Dundee van Terneuzen; RESNOVA, Denemarken. Gepass. naar Antw. 23-3: FIVEL van zee naar Terneuzen. VAN MARKT ROTTERDAM, 24 Maart. Aan voer in totaal 5190. Vette koeien en ossen 650; Gebruiksvee 1644 (493 t.b.c.-vrij); Vette kalveren 25; Gras kalveren 143 (39 t.b.c.-vrij); Nuchtere kalveren 2319; Varkens 51;' Paarden 129; Veulens 13; Schapen of lammeren 115; Weide-zulglammeren 37; Bokken of geiten 64. Vette koeien 282—290, 270—278, 220—230; Vette kalveren 285295, 275—285, 245215; Graskalveren 400, 350, 260; Nuchtere kalveren 42, 40, 36; Slachtpaarden 235, 195, 185; Scha pen 135, 110, 90; Lammeren 95, 85, 70; Kalfkoeien 1200, 1000, 860; Melkkoei en 1200, 1000, 860; Vare koeien 850, 750, 680; Vaarzen 900, 800, 700; Pin ken 600, 525, 450. GOES, 24 Maart. Exportfruit: Goudreinette I (b 80) 37.90, I (70) 3538.10; I 29.2031; II 18; Jonathan AA 55; A 63.10—64.10; BC 54.80— 55.10; I grof 53.70—59.70; I 39.50— 39.80; II 20.90; Gold. Del. AAA 65; A 67—72.80; BC 48.80—49.40; I grof 61 —66.40; I 37—40; II 21. Verpakt fruit: Jonathan A 66; Hard fruit: Jonathan keuken 2437; fabriek 724; Gold. Del. keuken 24 49, fabriek 1027; Goudreinette keu ken 16—24, fabriek 8—16; Zure Bel lefleur keuken 1215; fabriek 35; Zoete Ermgaard 36; Gieser Wildeman 835; St. Remy 513; Pondspeer 5 Kleiperen 315, alles in guldens per 100 kg. GOES, 24 Maart. Kipeieren 11, Eendeneieren 10, Kalkoeneieren 20, Ganseieren 25 cent. Prijs voor verse kippeneieren 2.13 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 cent per stuk minder uitbetaald. KAPELLE, 24 Maart. Jonathan A 62.10—62.50; BC 51.30; I grof 51.50— 55; I 40.6542.10; II 17.80; Goudrei nette I grof 37.70; I 30.55—30.80; II 18.40; Zure Bellefleur I grof 24.90; I 17.80: II 7.90; Golden Delicious I grof 6065; I 4247; Verpakt fruit: Jona than I B 75 68—69; I B 70 63—68; I B 60 5261; Monsters: Goudreinette I grof 38.40; I 30.5030.55. Kleine vei ling: Golden Delicious 1843: Jona than 1841 Goudreinette 1226; Zure Belefleur 814; Winston 714; Bald win 712; Hollands zoet 16; Souv. de Vacheur 412; Kleipeer 310; St Re my 413; Brederode 514; Pondspeer 48.50; Comtesse 69; Conference 8 25; Br. Hardy 515; Gieser Wildeman 1129. Groenten: Spinazie 5458; Ra dijs 1517 per bos; Snijsla 9296; Koolrapen 3.50; Uien (stek) 915; Ro de kool 9.50; Uien 2633 ;Aardappels 14; Prei 23—34. MIDDELBURG, 24 Maart. Fruit: Goudreinette 1425; Lombart Caiviiie 3948; Appels kroet 312; Brederode 15. Groenten: Rodekool 1121; Sav. kool 26; Prei 43—58; Witlof- 38—58; Kroten per kg 6—16; Bosradijs 21—27; Spruiten 49—72; Boerekool 15—17; Uien per kg 543; Sla per kg 491.38 Andijvie 7080; Spinazie 4775; Ra barber 4050; Sla per stuk 825; Veldsla 27—2.02; Koolrapen 14—15.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2