Engeland verloor een groot vorstin Zij was voor de Engelsen symbool van Koningschap Nieuwe atoomexplosie in de Verenigde Staten „OPERATIE-K ADI JK", volgende stap naar Zuid-Beveland's herstel PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dc Prins in Washington Brits-Russisch overleg Nationale Reserve in Zeeland kreeg eigen drumband Rooms-rood sterk in de Kamer Viethonderd meter zandzakken Strijd bij Kruiningen en Schelphoek wordt voortgezet 85*1 millioen Vissersvaartuig ge strand bij Westkapelle Uitgave! Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren! Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Explo'tante: Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2436 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, f5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 et. per woord WOENSDAG 25 MAART 1953 Hoofdredacteur: 3. D. TROOSTHE1DE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Hujjssen, Terneuzen; Ds 3. Karelse, Goes; Drs 3. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 6.30 u., onder 19.20 u. Maan op 14.57 u., onde# 5.07 u. Hoogwater Donderdag 26 Maart: Vlissingen: 12.11 u. 1.43 m., u. m. Terneuzen: 0.08 u. 1.39 m., 12.39 u. 1.64 m. Wemel- dinge:11.06 u. 1.06 m., 13.34 u. 1.35 m. Zierikzee: 0.48 u. 0.87 m., 13.21 u. 1.15 m. KONINGIN MARY OVERLEDEN KONINGIN MARY, de moeder van wijlen Koning George de Zesde en grootmoeder van de thans regerende Koningin Elisabeth van Enge land is gisteravond om twintig minuten over elf (Nederlandse tijd) overleden. Zij heeft de leeftijd van 85 jaar bereikt, In het officiële bulletin wordt gezegd, dat de Koningin „vreedzaam slapend is heen gegaan". De Koningin zal in Windsor Castle worden bijgezet, naast haar echt genoot, George de Vijfde en haar zoon George de Zesde. Het overlijden komt nog vrij onverwacht. Gisterochtend werd een medisch bulletin uitgegeven waarin werd medegedeeld, dat de toestand van de Ko ningin, die sedert vier weken aan maagstoomissen leed, enige zorg baarde, doch gisteravond volgde een ander bulletin, waarin medegedeeld werd, dat haar krachten afnamen, doch dat zij in rustige slaap lag. Des middags heeft Koningin Elisabth, de weduwe van Koning George VI, een bezoek gebracht aan Marlborough House, de Londense residentie van Koningin Mary. Kort nadat zij vertrokken was arriveerden Koningin Eliza beth, de Hertog van Edinburgh en Prinses Margeret. Toen het allerlaatste bulletin bij Marlborough House werd uitgehangen werd de persoonlijke standaard van Koningin Mary neergehaald. De man nen onder de menigte, die zich voor het paleis had verzameld, ontblootten het hoofd, vele vrouwen weenden. De „Lord Chamberlain", de graaf van Scarborough, zal een bekendma king over de rouwperiode geven, zo dra Konnigin Elizabeth II een beslis sing heeft genomen. De B.B.C., die vanaf 9 uur slechts ernstige muziek gaf, onderbrak het program en maakte het overlijden be kend. Daarna zweeg de zender. Premier Churchill, die vanacht om kwart over twaalf de dood van Konin gin Mary in het Lagerhuis bekend maakte, verzocht aan de voorzitter de vergadering te verdagen. Hfj zeide he den, Woensdag, een condoleantie- boodschap te zullen indienen. Het Britse volk heeft de overleden Koningin beschouwd als het symbool en de verpersoonlijking van het Ko ningsschap. Zij dwong ontzag af door haar statige houding en toegenegen heid door het medeleven en de warme belangstelling, ^relke men achter haar uiterlijke gestrengheid aanwezig wist. De Amerikaanse hulpactie 2.253.287 dollar Prins Bernhard heeft Dinsdag bij een plechtigheid in de Nederlandse ambas sade te Washington ter af afsluiting van de hulpactie in de V.S. ten bate van de slachtoffers van de watersnood in Nederland bekendgemaakt, dat in het geheel 2.253.287 dollar bijeen is gebracht. Op het hoofdkantoor van „Holland Flood Relief inc." te New York werd een bedrag van 765.401 dollar ontvan gen, terwijl plaatselijke comité's elders in het land 1.055.689 dollar inzamel den. Daarboven maakten andere or ganisaties in de V.S. een bedrag van 432.196 dollar over. „Mijn moeder is erin opgevoed, de plicht, in de stoïcijns Victoriaanse zin, voor al het andere te stellen", zo staat geschreven in de memoires van Ko ningin Mary's oudste zoon, de huidige Hertog van Windsor, wiens afstand van de troon in 1936 omwille van een vrouw een van de grootste zorgen van haar leven is geweest. „Voor mijn moeder was de monarchie iets heiligs en souverein een apart persoon" aldus de Hertog. Koningin Mary is 26 jaar lang de Koningin-gemalin geweest van Koning George de Vijfde en na diens dood zestien jaar lang de Koningin- Moeder. Zij was een echte Londense. Op 26 Mei 1867 werd zij geboren in het Kensington-paleis, als dochter van de Hertog van Teek en Prinses Mary van Cambridge. Haar vaders titel was Duits doch de Hertog verkreeg de Britse nationaliteit. Reeds als kind ge noot zfj grote populariteit. Haar doop naam was Victoria, Mary Augusta, Louisa, Olga Paulina, Claudine, Agnes. Voor haar moeder was ze kortweg „May" of Meibloempje". In Juli 1893 huwde zij met Prins George en een jaar later werd Edward geboren, de Prins van Wales en troon opvolger. In de elf jaren daarna schonk ze nog het leven aan een dochter en nog vier zonen, n.l. de latere Koning George VI, de Hertog van Gloucester, de Hertog van Kent. en Prins John. De laatste stierf in 1919 op 14-jarige leef tijd. In de eerste wereldoorlog toonde zij voortdurend haar belangstelling voor het Rode Kruis werk en in de tweede wereldbrand weigerde ze in het begin Londen te verlaten. Men vertelt, dat eens, toen zfj in een soldatencantine thee rondbracht, twee Britse soldaten haar begroetten met de woorden: „Ha Missus, twee thee alstublieft". „Dat was voor het eerst, dat ik Mis sus (de volksterm voor Mevrouwtje) genoemd werd", zei de Koningin later. Koningin Mary organiseerde ook brei-acties en nam er zelf ook aan deel door een honderdtal sjaals voor de mannen van haar eigen regiment, de „Queens Royal" te breien. Na de tweede wereldoorlog keerde zij terug naar Marlborough House in Londen. Inmiddels was haar de jongst overgebleven zoon, de Hertog van Kent, ook ontvallen. Hij vond in 1942 de dood bij een vliegtuigongeluk. Het laatste grote verlies leed zij in 1952, toen Koning George de Zesde na herhaalde ziekte kwam te overlijden. Haar dokter raadde haar aan, de be grafenis niet bij te wonen, doch zij was aanwezig in Westminster Hall toen 't stoffelijk overschot daar werd opgebaard. Zij liet niets van zwakte blijken. Later bracht zij nogmaals een bezoek aan de Hall, in gezelschap van de Hertog van Windsor.. Achter een raam staande in haar pa leis sloeg zij het voorbijtrekken van de begrafenisstoet naar Paddington Station gade, en zij wuifde even met de hand ten laatste afscheid. KRONINGSPLECHTIGHEID GAYT DOOR De Koningin heeft, aldus meldt Reu ter, de wens geuit, dat de kronings- plechtigheden 2 Juni voortgang zullen vinden. Het vermijden van incidenten Premier Churchill heeft Dinsdag* in het Lagerhuis medegedeeld, dat Enge land het Sowjet-voorstel voor bespre kingen over maatregelen ter vermij ding van incidenten, zoals het jongste neerschieten van een Britse Lincoln- bommenwerper boven Duitsland, zal aanvaarden. De b^prekingen zullen uitsluitend tussen Engeland en de Sowjet-Unie worden gehouden, maar Engeland zal in nauw contact blijven pret de Ame rikaanse en Franse autoriteiten in Duitsland, aldus deelde het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken mede. De plaats van samenkomst enz. moet nog worden geregeld. Een foto van het bezoek van H.M. de Koningin aan onze getroffen provincie. Bij de Oostdijk vertel de een der inwoonsters hoe de ramp over deze buurtschap was gekomen. Rechts achter de Ko ningin loopt burgemeester M. Vogelaar van Kruiningen. Bur gemeester J. Vader van Krabben- dijke begeleidt H.M. ter linker zijde. PAASVERLOF VOOR MILITAIREN Ter gelegenheid van Goede Vrijdag en Pasen worden voor de Koninklijke Landmacht en de Luchtmacht met uit zondering van die scholen en onderde len waarvoor 'n afzonderlijke regeling is vastgesteld, o.a. de volgende regelen vastgesteld inzake verlof. Voor zover de dienst zulks toelaat, kan al naar gelang de categorie waartoe betrok kenen behoren algemeen- of bui tengewoon verlof worden verleend van Donderdag 2 April 1953 na 13.00 uur tot Dinsdag 7 April 1953 eerste reis gelegenheid na 6.59 uur. Aan het per soneel, dat door dienst, doch uitslui tend op 3, 5 of 6 April van deze rege ling gebruik kan maken, kan een over eenkomstig aantal werkdagen buiten gewoon verlof, aansluitend aan een Zondag, worden verleend. Op de proefterreinen bij Las Vegas heeft men gistermiddag om 14.13 uur (Ned. tijd) weer een atoomontploffing teweeggebracht. 53 vliegtuigen, waaronder 12 bommenwerpers van het type B 36, vlogen boven de woestijn van Nevada, die door de atoomontploffing in een hei iicht werd gezet. over de afdeling van 1300 militairen, die zich op ongeveer 4 km van de plaats der ontploffing bevonden, zeide, dat er geen slachtoffers zijn gevallen. De militairen zullen dieren te zien krijgen, die aan de uitwerking van de ontploffing zijn blootgesteld, zodra het proefterrein veilig betreden kan wor den aldus een mededeling van het Amerikaanse leger. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft slechts medege deeld, dat dit de eerste keer is, dat zoveel vliegtuigen aan de proefneming hebben deelgenomen. Volgens een be kendmaking van de commissie is de ontploffing teweeggebracht op een 90 meter hoge toren ift de vlakte van Yucca, 120 km van Las Vegas. Generaal Bullock, die de leiding had Overdracht te Vlissingen Het district Zeeland van de Natio nale Reserve heeft een eigen drum band gekregen. Gisteravond heeft de voorzitter van de Provinciale Commis sie van Steun Wettig Gezag, burge meester mr B. Kolff van Vlissingen in het Scheldekwartier de band overge dragen aan Overste W. K. de Feyter, commandant van het District Zeeland der NJR. Trots stonden de leden van de drum band, die in Vlissingen wordt gesta- tionneerd, op het podium opgesteld toen de commandant van het Verband DE ZONDAGSWET Een hechte Rooms-rode coalitie zal de Zondagswet er door slepen. Dat is gisteren wel gebleken toen de Tweede Kamer zich nog vrij laat in de middag door een berg van amendementen heenworstelde. Deze beide fracties hebben elkaar op de critieke punten gevonden, zodat de rest van de Kamer er practiseh niet aan te pas kwam. De verwachting is dan ook dat het wets ontwerp aangenomen zal worden. Het is wel zeker, dat de A.R., de V. V.D., S.G.P. en C.P.N, tegen zullen stemmen. Ds Zandt stond meer dan eens alleen. Zijn amendement om alle Zondagssport in het openbaar te ver bieden werd verworpen met 3 tegen 88 stemmen. Een eindstemming werd nog niet gehouden. Twintig amende menten en een sub-amendement wer den door de Kamer behandeld. Tijdens de debatten werden er 6 ingetrokken, o.a. drie door de heer Maenen (K.V.P.) één door de heer Stufkens (P.v.d.A.), één door de heer Bruins Slot (A.R.) en één door Ds Zandt. Zes amendementen werden aanvaard en zeven sneuvelden. Tsjechisch passagiersvliegtuig te Frankfort geland Een Tsjechoslowaaks passagiers vliegtuig met 25 passagiers en een be manning van vier aan boord is van nacht op het Frankfortse vliegveld Rfjn-Main geland. Verscheidene inzit tenden hebben om asyl verzocht. Het werk aan de Kadijk, tussen de Kruininger- en de Waardepolder, gaat door. Het is momenteel het grootste karwei, dat in Zuid-Beveland onder handen is. Een zandzuiger-perser voert grote hoeveelheden zand naar de gaten, die in de dijk over een flinke lengte zijn ontstaan. De oude dijk wordt verzwaard en er wordt een perskade gelegd, waartussen zand wordt ge spoten. Over een lengte van 400 meter zal een zandzakkendijk worden aan gelegd, die de verbinding zal vormen tussen de Kadijk en de Rijksweg. In de berm van de Rijksweg komt straks het sluitgat. Op het eind wan de Laven- deldijk komt een groot zanddepöt. Hierheen worden de zandzakken voor de dijk vanuit Oostdijk gebracht. Met dukws gaan de zandzakken dan naar de plaats, waar de nooddijk moet komen. Het voordeel van dit systeem is, dat ook bij hoog water kan worden doorgewerkt. Deze „operatie Kadijk" heeft tot doel de Kruiningerpolder (1468 ha) af te sluiten van de Waardepolder (830 ha.). Lukt zij, dan komt er per tij inpiaats van 60 millioen kubieke meter water „maar" 40 milloen binnen. Uit Rilland-Bath werd gemeld, dat druk wordt voortgegaan met de ver hoging en de versteviging van de nood dijk aan de Vierde Weg. De bemaling van het afgesloten gedeelte van de Rei- gersbergsepolder is aan de gang. Aan de Noordzijde van de spoorlijn staan twee pompen, die er per minuut elk zeventig kubieke meter water uitgooi en. Aan het Noordeinde van de Vierde Weg werken twee pompen met dezelf de capaciteit. Het gat in de zeedijk wordt nog meer bezonken en bestort. De haven voor de bakkenzuigers is gereed en langs dijkbressen boven de hoogwaterlijn zijn kleikaden gelegd tot een hoogte van vier meter boven NA, P. De grote aanval op dit gat kan waarschijnlijk nog eind deze week worden verwacht. KRUININGEN. De bezinking van de drie grote gaten bij Kruiningen wordt nog steeds voort gezet. De zijkanten van de dijken bij de gaten worden nog beter beschermd. Het is nu dood tij, zodat er minder water binnenkomt. Over de wijze van dichten staat nog niets definitiefs vast. Er zijn verschillende mogelijkheden. Eén daarvan is: het uitbouwen van landhoofden aan de heel gebleven dij ken en daartussen het plaatsen van een betonelement. Het is ook mogelijk, dat er geen landhoofden komen, maar dat van meer dan één betonelement gebruik zal worden gemaakt. SCHOUWEN EN DUIVELAND. De toestand op Schouwen en Duive- land is bet minst gunstig. De poging om het grote gat in de Zierikzeese ha- vendam te beteugelen door het doen zinken van casco's moest worden op gegeven. Welk plan nu zal worden ge maakt is nog niet bekend, doch het is' niet onwaarschijnlijk, dat voor de dich ting van het gat van beton gebruik zal worden gemaakt. Helaas vergroot het zich nog altijd, terwijl het ook dieper wordt. Het zgn. plan-Argelo tot het leggen van een dijk ter bescherming van Zie rikzee is nu definitief van de baan. Het werd niet verantwoord geacht een bedrag van rond een millioen voor de ze nooddijk uit te geven. SCHELPHOEJK, Aan Schelphoek is begonnen met be zinken, teneinde een verder uitschu- ren van het enorme gat te voorkomen. De dam in de inlaagdijk bij Burghsluis is op een hoogte van vier meter boven N.A.P. gebracht. De achterzijde van de dijk is versterkt met zand. Het werk aan de weg van Renesse naar Scharen dijke schiet flink op. De polders Noor der Nieuwland, Christoffel en Keet worden thans bemalen. De voorlopig gedichte gaten in de dijk van de Dreischorpolder worden definitief hersteld. Aan de Noordzijde van de Vierbannen en Sir Jansland wordt materieel aangevoerd voor de dichting van gaten. Het werk aan de Oudedijk van de Bruinissepolder vor dert regelmatig. De versterking van de dijk bij Viane ter hoogte van de sluis wordt voortgezet. Het baggerwerk in de Val bij Sir Jansland voor de aan leg van een werkhaven schiet goed op. THOLEN. Tholen is nu rondom gesloten. Het herstelwerk aan de dijk van de Stave- nissepolder gaat door. De persleiding ligt gereed, oude bunkers worden op geruimd en er wordt van kiei een perskade gemaakt. Voor de definitieve dichting der gaten in de dijken van de Margaretha- en Oud Kempenshofstede- polder is een zuiger aan het zandspui- ten. De nooddichting in de dijkgaten van de Nieuwe Annex Stavenissepol- der wordt verzwaard. Het herstel van binnen- en buiten talud aan de dijken van de Noord- en de Oudelandpolder is achter de rug. Voor de nieuwe dijk van de Anna Vos- dijkpolder is het zandlichaam geheel opgespoten. SINT PHILIPSLAND. Op Sint Philipsland zijn de kistdam- Vlissingen, de le luit. C. Antheunisse, de avond opende en de vrijwilligers en de genodigden, gekomen uit alle delen van Zeeland, welkom heette. Een spe ciaal woord van welkom gold de In specteur van de Nationale Reserve, Ko lonel W. van Hinte, Overste W. Ver- strate, aanwezig namens de comman dant Maritieme Middelen te Vlissin gen, alsmede de Garnizoenscomman dant van Middelburg, Majoor W. Pot- teboom. Bij de overdracht uitte burgemeester Kolff zijn vreugde over de gestadige groei van het N.R. in Zeeland. Ver houdingsgewijs telt deze provincie het grootste aantal vrijwilligers. Namens de burgerij van Vlissingen heeft ver volgens de heer J. L. Verhagen twee pauken trommen aangeboden en boven dien een cheque ter waarde van ruim 550 gulden Overste "W. K. de Feyter toonde zich zeer erkentelijk voor dit gebaar. Hij hoopte dat de drumband veelvuldig in de straten der Zeeuwse gemeenten mag worden gezien. Zaterdag zal de band met vrijwilligers uit Vlissingen, Middelburg en Goes een mars dóór Middelburg en Vlissingen maken. Kolonel van Hinte bleek zeer tevre den gesteld over de gang van zaken in Zeeland. Nederland telt thans 11.000 parate vrijwilligers, zo vertelde hij on dermeer. Tussen de bedrijven door gaf de drumband verscheidene nummertjes weg en na de pauze werd een luchtig programma gebracht door de Zuidwes ters te Middelburg. De stand van het Nationaal Rampenfonds is tot hedenavond f 85.100.000, hetgeen ten opzichte van gisteravond een stijging is van f 500.000. De „Vlissingen 27", met drie man aan boord, is gistermorgen omstreeks half negen, even voor hoog water en komende uit de Wielingen, tengevolge van de zware mist op de glooiing van de Westkappelse zeedijk recht tegen over het gemeentehuis gevaren. Het schip kwam zeer hoog te zitten. De schipper stond, toen hij bij hoogwater zijn vaartuig verliet, nauwelijks tot men van de Anna Jacoba- en de Wil- j aan de knieen in het water, lempolder tot 3.5° meter boven N.A.P. I De opvarenden hebben verderde ve r Hoog d. Kr a mm a t en k leib ek leding gehele dag aan boord doorgebracht. In zijn gedeeltelijk aangebracht. Een zandzuiger spuit zand in depót, dat la ter per spoor zal worden vervoerd voor het definitieve herstel van de dij ken. De Oudepolder, die bijna geheel droog is, loost het laatste water nu door de uitwateringssluis. De kistdam is met zandzakken verhoogd. Op Sint Philipsland werken nog ongeveer 250 arbeiders. NOORD-BEVELAND. Ook Noord-Beveland meldt gunstige dingen. Het eiland is rondom gesloten. De aanleg van de nooddijk, tevens perskade, in de Willem Adriaanpolder is gereed gekomen, hetgeen ook bij de Adriaanpolder het geval is. Het herstel van het dijkgat in de Jonkvrouw An- napolder geschiedt met drie draglines en een zandzuiger. De beschadigde dijkvakken zijn met klei bekleed en van graszoden voorzien. In de Leendert Abrahampolder zijn ook de draglines en een zuiger doende met een verder herstel van de gedich te gaten. In de Oud en Nieuw Noord- Bevelandpolder wordt het definitieve herstel voortgezet. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tenslotte Zeeuwsch-Vlaanderen. Hier zijn alle gaten dicht, met uitzondering van een gat in de Noordelijke dijk van de Nijspolder. De dichting zal binnen enkele dagen haar beslag hebben ge kregen. Verder wordt overal het de finitieve herstel voortgezet. Waar dat nodig is laat men bunkers springen en slecht men oude loopgraven. Aan de gang is de afwerking van de Nolle voor de uitwateringssluis in Oud en Jong Breskens. de loop van de middag kwam een vrachtauto, waarop de lading garnalen werd overgeladen. De schipper wenste geen sleepboothulp, maar wou trach ten bij hoog water gisteravond op eigen kracht vlot te komen. Veel kans werd hem niet gegeven, aangezien het laag tjj is. Het schip zelf, dat met de voorkant naar het dorp ligt, schijnt hoegenaamd geen schade te hebben op gelopen. DELFTSE STUDENTEN NAAR ZEELAND Vandaag komen met bussen uit Delft ongeveer 70 studenten, vergezeld van enkele professoren. Deze studenten van de Technische Hogeschool behoren tot het „Gezelschap practische studie". In Hansweert zullen zij aan boord gaan van een schip, dat hen langs verschil lende dijkgaten zal voeren. Van de zfj de van de Rijkswaterstaat zal toe lichting worden gegeven. Daarna rij den zij naar Middelburg, waar de oude gebouwen bekeken zullen worden. De studenten zullen logéren in de Jeugd herberg te Vlissingen. Donderdagmor gen maken zij een trip over Walche ren, waarbij speciaal de dijkbeschadi- gingen en dijkherstellingen hun aan dacht zullen hebben. Ook de Vlissing- se sluizen worden bezocht. Daarna ver trekt het gezelschap naar België De Bilt zegt: N Vrij zonnig. Rustig, vrij zonnig en zacht weer, maar langs de kust hier en daar mistig en vrij koud.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1