VERVULD VAN DEERNIS REISDE KONINGIN DOOR GETROFFEN ZEELAND Engeland zal de Europese landen niet in de steek laten Soldaten „speelden" met schokbuis: acht gewonden 84,6 millioen Hulp voor getroffen Turkije Tijdelijke badhokjes in winkel galerij aan Vlissingse strand PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Als een moeder haar kinderen* troostte zij de nabestaanden H.M. bleek goed op de hoogte van de vele problemen Rampenfonds* Meer dan 1 millioen dollar in V.S. bijeen Meer geld voor invoer en reizen naar buitenland Nederlandse vrouw gedood bij overval in Genève Communistisch Ealkanpact 7 Onthulling legermonument Grebbeberg op 4 Mei? Kosten noodherstel geraamd op f 8400 Uitgave» Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 Exploi tante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG Ho. 243S Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DINSDAG 24 MAART 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorpj J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- ea ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 6.33 u., onder 19.01 u. Maan op 13.45 u., onder 4.50 u. Hoogwater Woensdag 25 Maart Vlissingen: 11.06 u. 1.27 m., 23.40 u. 1.17m. Terneuzen: 11.33u. 1.49 m., u. m. Wemeldingei 12.25 u. 1.22 m., u. m. Zierikzee: 12.10 u. 1.04 m., u. m. Gisteren heeft Koningin Juliana in gezelschap van haar particulier secretarisse, mevrouw N. Smitt-Avis, een bezoek gebracht aan de getroffen gebieden in Zeeland. Met vele nabestaanden heeft zij gespro- ken en hoewel het haar soms teveel moet zijn geworden, overal had zij woorden van troost en bemoediging. Als een moeder ,die haar kinde ren troost zo heeft zij de bedroefden opgebeurd en het diepe besef ge wekt, dat er hoop is voor de toekomst. Dat Zeeland niet wordt vergeten. Uitvoerig liet Hare Majesteit zich op de hoogte stellen van de verzorging der getroffenen, vooral wat de kleding betreft. Zij nam op enkele plaatsen kennis van het werk, dat door de provinciale overkoepelende organisaties op dit punt wordt verricht. Daarnaast werd zij geconfronteerd met de huis vestingsproblemen; met name kwam telkens weer de vraag aan de orde, of er barakken gebouwd dienen te worden. Het was opvallend, hoe onze Vorstin op de hoogte bleek te zqn van de vraagstukken, die samenhangen met de dichting der grote dijkgaten, met de wederopbouwproblemen, maar ook met het herstel der gronden en met de herverkaveling, waarover vooral op Schouwen druk wordt gesproken. Ook werd haar aandacht gevraagd voor de toekomstige structuur der kleine gemeenschappen. Zo werd bijvoorbeeld een warm pleidooi gehouden voor een volledige herbouw van het zwaar getroffen Oostdijk. haar overleden man. In een zee van ellende heeft de Koningin daar bij Kruiningen gestaan, is ze geconfron teerd met de diepste smart, die een mens kan hebben, heeft ze met het woord getroost en metterdaad getoond te willen helpen. Aan mevrouw Voge laar, de echtgenote van de burgemees ter, overhandigde ze dekens en een ba- byuitzet. „Ik kan het zelf niet uitde len", zei ze. „Hier is zoveel nodig". „Heeft U nog wensen?" vroeg Konin gin Juliana aan ds W. C. van Burgeier, Ned. Herv. predikant te Kruiningen in een gesprek. „Ja", zei ds Burgeier, „Bidt U veel voor ons!". Verder werd nog aan H.M. voorge steld de heer De Groot, voorzitter van de Herstelcommissie voor Kruiningen. Met de woorden „Ik wens U veel sterkte met Uw dorp", nam Koningin Juliana afscheid van burgemeester Vo gelaar, die nog in het gesprek gepleit had voor een barakkenkamp bij Krui ningen voor de inwoners van het dorp. WOLPHAARTSDIJK. Bij het raadhuis van Wolphaartsdijk had zich eveneens een grote menigte verzameld toen H.M. daar tegen twaalf uur aankwam. Zij werd begroet o.m. door burgemeester S. A. N. van Oeve- ren, die Haar vertelde over het hoge zoutgehalte van de bodem en de lage verwachtingen, die men van de oogst heeft. In het stadhuis werden aan de Vor stin voorgesteld, de heer Kik, die zich heeft onderscheiden bij het reddings werk en de sociaal werkster, mej. Draaisma. Langs de weg naar het veer stonden overal groepjes mensen die luid juichten, toen de Koninklijke wa gen passeerde. Om: tien over twaalf stak het gezel schap over naar Noord-Beveland. KORTGENE. Aan de steiger te Kortgene werd Ko ningin Juliana begroet door de bur gemeester, de heer A. A. Schuit. Zij werd voorgesteld aan het gemeentebe- Het was gistermorgen goed half tien toen de Koninklijke trein, de eerste personentrein die Zeeland weer bin nenreed, bij wachtpost 20 te Rilland stopte. De Koningin werd hier verwel komd door de Commissaris der Konin gin in de Provincie jhr mr A. F. C. de Casembroot, die in gezelschap was van de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Zeeland, ir Th. Hey- blom, de hoofdingenieur-directeur van de provinciale waterstaat, ir H. D. J. Swaters en de griffier van de Staten van Zeeland, mr J. M. Pilaar. Verder werd o.m. aan de Koningin voorgesteld de wnd burgemeester, wethouder B. Butijn. Eerst bezocht het gezelschap de be faamde nooddijk over de Vierde Weg, waar men de herstelwerkzaamheden bezichtigde. Daarna sprak Koningin Juliana met de 80-jarige moeder en de zusters van de bij de ramp om het le ven gekomen burgemeester van Ril- land-Bath, de heer J. A. de Goffeau. OOSTDIJK. Bij het ernstig geteisterde Oostdijk sprak Koningin Juliana met enkele slachtoffers nadat de burgemeester van Krabbendijke, de heer J. Vader Jr diens collega uit Kruiningen, de heer M. Vogelaar en de loco-burgemeester van Waarde, de heer M. van Fraassen aan haar waren voorgesteld. Het waren onvergetelijke momenten voor de bewoners van Oostdijk toen de Ko ningin met hun sprak en als blijk van diep medeleven enkele dekens over handigde en sinaasappelen liet uitde len. Hierna werd de tocht vervolgd over de noodweg langs de ondergelo pen Kruiningerpolder. BIJ KRUININGEN. Op de kruising van de Zanddijk en de Rijksweg, daar waar het water .de toegang tot het dorp afsnijdt, stonden meer dan 2.000 Kruiningers de komst van de Koningin af te wachten. Een trieste nevel hing bo ven de ondergelopen polder en ont trok het dorp aan het gezicht. De schoolkinderen waren met oranje getooid. De nabestaanden van de slachtoffers stonden zwijgend bij el kaar. Gesproken werd er haast niet. De zwijgende menigte wachtte, som ber en terneergeslagen. Maar plotseling ontlaadden zich de ingehouden emoties in een spontaan en luid „Leve de Koningin!" Zachtjes praatte de Koningin met de nabestaan den die in een lange rij aan Haar wer den voorgesteld. Eindeloos waren de verhalen, die ze hoorde, onnoemelijk het leed, dat onze Vorstin te verwer ken kreeg. Snikkend ontluchtte men het ge moed. „Allemaal weg?", vroeg Koningin Juliana. „Ja, allemaal verloren", ant woordde iemand in Zeeuwse kleder dracht, luid huilend. Een ander liet een foto aan de Koningin zien van stuur. Koningin Juliana toonde grote belangstelling voor de uitdeling van de „kampeeruitrusting" in de Stadswijn- kelder en in de O.L. school. Zij liet zich over het aandeel, dat de U.V.V. hierin levert uitvoerig inlichten door mevrouw Pilaar uit Goes. Voorts sprak zij met enkele ambtenaren uit Arnhem, die in deze gemeente werken en de adoptie voorbereiden. Geruime tijd sprak de Vorstin ook hier met de na bestaanden en de zwaar gedupeerden. Omstreeks half een vertrok het gezel schap naar Colijnsplaat, waar H.M. een ogenblik vertoefde bij de coupure van de haven, waar in de rampnacht zo dapper is gestreden om het behoud van het dorp. Van Colijnsplaat stak men per po- litieboot over naar Burghsluis. Tijdens de overtocht heeft het lid van G.S., mr A. J. J. M. Mes, verklaard, dat de co ördinatie van het beleid op Schouwen bemoedigend verloopt. Namens het Watersnood-comité hebben de heren A. Schout, lid van G.S. en de heer J. M. A. C. van Dongen inlichtingen ver strekt over het uitdelen van kleding en de woningproblemen. Op tal van plaatsen is het bijvoorbeeld gebleken, dat de getroffenen als gevolg van een onbekend zijn met de verstrekking van kleren, nog niet van het nodige zijn voorzien. Aan boord van de politieboot werd ook de lunch gebruikt. TOCHT OVER SCHOUWEN. Omstreeks half drie arriveerde de politieboot in de haven van Burghsluis, waar H.M. werd verwelkomd door de burgemeester van Burgh, jhr A. van Citters en wethouder J. Bolkenbaas. Nadat men was overgevaren door het gat in de Meeldijk reed het gezelschap met jeeps naar het gemeentehuis van Burgh, waar H.M. zich onderhield met de nabestaanden van de tien slacht offers in deze gemeente en verschil lende mensen, die zich tijdens en na de ramp verdienstelijk hebben ge maakt aan haar werden voorgesteld. In Renesse, waar burgemeester mr G. F. Lunsingh-Tonckens de Koningin verwelkomde,' vond een korte doch zeer vruchtbare bespreking plaats met vertegenwoordigers van de gemeenten Serooskerke, Noordwelle, Duivendijke, Ellemeet en Eikerzee. Tijdens deze be spreking werd ondermeer gepleit voor de verstrekking van uitneembare ba rakken. H.M. onderhield zich voorts nog met de echtgenote van de over leden burgemeester van Ellemeet en Eikerzee, A. J. de Bruyn. Na de thee te hebben gebruikt reed het gezelschap terug naar Haamstede, waar burge meester jhr R. Roëll, H.M. verwelkom de en waar eveneens velen die zich tijdens en na de ramp verdienstelijk hebben gemaakt aan Haar werden voorgesteld. De Koningin onderhield zich voorts met verscheidene evacuees. Vervolgens keerde men terug naar Burghsluis, waar het gezelschap zich inscheepte op de R.P. 75 met bestem ming Stavenisse. Op deze tocht heb ben twee ingenieurs van de Rijkswa terstaat, de heren V. d. Walle en Baze len, de Koningin uitvoerig ingelicht over de dijkgaten Schelpehoek, Ha- vendam Zierikzee en Vianen. Wat op Schouwen ook sterk naar vo ren is gekomen is de vrees, dat vele in woners van agrarische gemeenten zich blijvend in de hoge gedeelten zullen vestigen. STAVENISSE. Zeer-onder de indruk toonde onze Vorstin zich ook bij het bezoek aan Stavenisse waar men omstreeks half zeven gisteravond arriveerde. Hare Majesteit werd door burge meester L. A. Verburg door het ver woeste dorp rondgeleid, waarbij het personeel van de E.H.B.O.-post, de lui tenant J. W. Buitendijk van de Rijks politie alsmede de opperwachtmeester B. C. Blom en enkele leden van de Reserve Rijkspolitie, die uitstekend werk hebben verricht en nog verrich ten aan Haar werden voorgesteld, evenals het personeel van de Dienst Identificatie en Berging. Ten gemeentehuize heeft de Konin gin zich geruime tijd met de nabestaan den onderhouden. Tenslotte bracht de Vorstin een bezoek aan de ernstig be schadigde Ned. Herv. Kerk waar ds en mevrouw Enkelaar aan Haar wer den voorgesteld. Omstreeks kwart over zeven verliet de Koningin Stave nisse per auto. Vanuit Bergen op Zoom, waar Zij door burgemeester Peters werd opge wacht, is de Koningin weer naar Soest- dijk vertrokken. De stand van het Nationaal Rampenfonds was tot op gister avond f 84,600.000. Dit is ten op zichte van de stand van Zaterdag avond een vermeerdering van f 400.000 De aardbeving in Turkije heeft aan meer dan 500 mensen het leven gekost. Het aantal gewonden bedraagt meer dan 2.000, het aantal daklozen 15.000. Er zijn 2.000 gebouwen vernield en 6.000 beschadigd. In het plaatsje Gue- nen, waar veertig doden te betreuren vielen, zoeken overlevenden tussen de puinhopen naar slachtoffers. De liga van Roode-Kruisverenigin- gen te Genève heeft gisteren op de gehele wereld een beroep gedaan om tenten en medicamenten aan de slacht offers van aardbeving te geven. Het leven van 15.000 personen, die dakloos zijn en te lijden hebben van sneeuw, regen en koude, hangt af van de onmiddellijke levering van tijdelij ke beschutting, aldus een- mededeling van de Turkse Roode-Kruisvereniging. Uit verschillende delen van de we reld is hulp gezonden, in geld en goe deren. GESNEUVELD IN KOREA. De regering deelt mede, dat tot haar leedwezen na bekomen ver wondingen op 15 Maart 1953 tij dens actie in Korea, is overleden op 17 Maart A. A. W. Groothedde. De soldaat Groothedde werd 10 Februari 1933 geboren. Hij was ongehuwd en woont te Almelo. Prins stelde zich op de hoogte Prins Bernhard heeft Maandagoch tend een bezoek aan de kantoren van „Holland Flood Relief ine" (de Ame rikaanse hulporganisatie voor de over stromingsslachtoffers) gebracht, waar hij ontvangen werd door de voorzitter van het comité, Clarence Michalis, en de secretaris, Albert Balink, die de Prins een uiteenzetting gaven van de werkwijze van het comité en de tot dusver behaalde resultaten. Tezamen met elders in de Verenigde Staten bin nengekomen gelden bij plaatselijke co- mité's heeft het totale bedrag de som van een millioen dollar overschreden. (De officiële mededeling van het totale bedrag zal vandaag in Washington worden gedaanjn een door Prins Bern hard bij te wonen plechtigheid, die de hulpactie voor Nederland in de Ver. Staten zal besluiten). Op de negende verdieping van het kantoorgebouw waór de „Seamens Flood Relief" gevestigd zijn, onder hield de Prins zich afzonderlijk met ruim twintig aan hun lessenaars geze ten assistenten en klerken, die nog steeds druk bezig zijn ontvangstbewij zen uit te typen voor de aanhoudende stroom binnengekomen gelden. Prins Bernhard nam met belangstelling in zage van fotos van de speciale .Hol land dike"-trein, die Zaterdag voor een week inzamelingsacties ondernam in de buurtgemeenten ten Noorden van New York. DE INWISSELBAARHEID VAN HET POND STERLING. De Engelse minister van Financiën, Butler, heeft de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking Maandag beloofd, dat Engeland de Europese landen niet in de steek zal laten bij het streven naar inwisselbaarheid van het Pond Sterling. Tevens kondigde hij aan, dat Engeland meer geld beschik baar zal stellen voor de invoer en voor reizen in het buitenland, waardoor het continent de ponden zou kunnen verdienen, die het nodig heeft om Engelse goederen te kunnen blijven kopen. Vooral Frankrijk en Italië stonden voor het besluit de invoer uit Enge land te beperken, wanneer zij niet meer ponden zouden kunnen verdie nen om deze invoer te betalen. Butler deed deze mededeling in de bijeenkomst van de raad van ministers van de Organisatie voor Europese Eco nomisehe Samenwerking, die Maandag begon. De Engelse vertegenwoordigers gaven te kennen, dat de inwisselbaar heid van het Pond Sterling, die op lange termijn als doel gesteld werd op de conferentie van het Engelse geme nebest in November en December van het vorig jaar, waarschijnlijk de ko mende twaalf maanden niet bereikt zal kunnen worden. Butler deelde mede, dat Engeland verlenging van de Euro pese Betalings Unie met 12 maanden steunt, maar stelde tevens voor, dat elk land het recht zou krijgen om voor 1954 opnieuw over dit besluit te onder- Concentratie van wapens bij neutrale zone op Korea. Het opperbevel van de V.N. heeft Maandag in een nota aan de Noorde lijken verklaard, de indruk te hebben, dat zij „op ongeoorloofde wijze mili tair voordeel pogen te behalen" door wapens te „concentreren" bij de neu trale zone van Panmoendjon. De nota waarschuwt dat zulks een beschieting door geallieerde artillerie zou kunnen uitlokken. De nota verwerpt een klacht van de Noordelijken, dat op 9 Maart 2 granaten in de neutrale zone zijn terechtgekomen. handelen. De E.B.U. zou op 30 Juni a.s. aflopen en de continentale landen had den gevreesd, dat Engeland zou trach ten de ontsnappingsclausule te doen wijzigen, teneinde het zich mogelijk te maken zich uit de E.B.U. terug te trek ken, wanneer het Pond Sterling weer vrij zou worden. Het Engelse voorstel om de levensduur van de E.B.U. met op zijn minst een jaar te verlengen, zal naar verwacht wordt door alle an dere aangesloten landen gesteund wor den, wanneer deze kwestie vandaag ter sprake komt. Zondagavond, kort voor midder nacht, ontdekten voorbijgangers in de wijk Eaux-Vives te Genève een jonge vrouw, die met een bloedende hoofd wond bewusteloos op straat lag. De in houd van haar handtasje bleek te zijn verdwenen. Het slachtoffer werd onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht, waar zij Maandagmiddag, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overle den. Volgens de politie betreft het een Nederlands dienstmeisje van ongeveer 30 jaar, wier naam opgegeven wordt als T. Kuit. Voor zoverre tot nu toe uit het on derzoek blijkt, is de vrouw het slacht offer van een overval. ERNSTIG ONGEVAL IN KAZERNE TE GRAVE. In de Generaal de Bons-kazerne te Grave is gistermiddag om drie uur tengevolge van het ontploffen van een schokbuis een ernstig onge luk gebeurd, waardoor een achttal militairen werd gewond, van wie vier zwaar. Een van de militairen had de schok buis, het onderdeel, waarmede een gra naat tot ontploffing kan worden ge bracht, mee naar zijn kamer genomen. Het ontuig kwam te vallen nadat de soldaten er mee waren gaan gooien, met alle ernstige gevolgen van dien. Mccarty wenst Bohlen op waarheid te toetsen. De republikeinse senator Joseph McCarthy heeft er Maandag in de se naat op aangedrongen Charles Bohlen, die door president Eisenhower be noemd is tot Amerikaans ambassadeur te Moskou, te ontwerpen aan een on derzoek met een „leugenontdekker" met betrekking tot zekere inlichtingen over diens betrouwbaarheid. Mccarthy stelde deze eis aan het be gin van het debat over Bohlen's be noeming, dat naar men verwacht drie dagen in beslag zal nemen. Narriman zal hertrouwen, zegt haar moeder Narrimans moeder heeft verklaard, dat haar dochter zal hertrouwen met een Egyptenaar zodra zij van Faroek zal zijn gescheiden. De Egyptische autori teiten hebben haar toegestaan naar Egypte terug te keren, mits zij het leven van een normale burgeres wil leiden zonder bijzondere voorrechten. DODELIJK ONGELUK OP JAARBEURSTERREIN Op het Jaarbeursterrein aan de Croeselaan te Utrecht is een dodelijk ongeluk gebeurd dat aan de te Utrecht woonachtige 35-jarige technisch op zichter W. Botterman het leven heeft gekost. B. had belangstelling voor een betonmachine die werd gedemon streerd. Bij het bekijken der machine raakte hij met het hoofd bekneld tus sen het chassis en een zich bewegende grendel. Hij was onmiddellijk dood. 2700 ton water op één dag verzonden De Rotterdamse drinkwaterleiding heeft dit weekeinde een record in hét zenden van drinkwater naar de getrof fen gebieden, n.l. 2700 ton. Zaterdag j.l. vertrokken van Rotterdam naar Vlissingen de „Libbia" met 600 ton drinkwater, naar Zierikzee de „Venlo" met 300 ton, en Zondag vertrokken naar Oude Tonga en omgeving de „Ab coude" met 120 ton, naar Ooltgens- plaat en Bruinisse de „Olievos" met 300 ton en naar Middelburg resp. de „Italia" met 800 ton en de „Dalmatie" met 600 ton. De gewonden zijn naar het Canisius ziekenhuis te Nijmegen overgebracht, waar voor enigen hunner operatief in grijpen noodzakelijk bleek. Volgens de laatste berichten schijnt geen der gewonden in levensgevaar te verkeren. In de Generaal de Bonskazerne te Grave is het regiment Zware Infan terie gelegerd. „Le Monde" maakt'melding van ge ruchten en persberichten, volgens wel ke Roemenië, Hongarije en Bulgarije een communistisch Balkanpact geslo ten hebben als tegenhanger van de overeenkomst tussen Zuid-Slavië, Grie kenland en Turkije. Het pact zou té Boekarest getekend zijn. Men zou be sloten hebben tot opstelling van een gemeenschappelijk strategisch plan, waaronder eenmaking van de legers der drie landen, tot benoeming van maarschalk Konief tot bevelhebber van dit verenigde leger, vergroting »an het legereffectief in dit voorjaar, bespoe diging van de bewapening en aanvaar ding van het Russisch als voertaal voor de staven. Naar in Vaticaanstad vernomen wordt, is de Poolse bisschop van Katowice, mgr Stanislas Adamski, in gevangen schap overleden. De 78-jarige bisschop wdfe vorig jaar gearresteerd aldus dit bericht. Burgemeester schept koperen centen in smeltoven. Vermoedelijk op 4 Mei, tijdens de jaarlijkse militaire herdenking zal het legermonument op de Grebbeberg worden onthuld. Dit gedenkteken heeft de vorm van een toren waarin een klok wordt opgehangen. Op 15 April a.s. zal de klok, die tot stand komt door samenwerking van de drie Neder, landse klokkengieterijen, in de gieterij van de firma Eijshouts te Asten wor den gegoten. De burgemeester van Rhenen, mr L. Bosch ridder van Ro senthal, zal persoonlijk, als voorzitter van het comité „Nationaal Legermonu ment Grebbeberg" een deel van de ko peren centen waarvan men door een speciale actie er 2,4 millioen bin nenkreeg en men nog steeds niet ge noeg heeft! in de smeltoven schep pen, als een bewijs, dat de in de loop der jaren verzamelde munten ook in derdaad de kern vormen van het mo nument. De klok, die de toon as zal krijgen, 60 kg zal wegen en een middellijn heeft van 97 cm, zal versierd worden met het Nederlandse wapen. Daaron der komt de tekst „Ik spreek voor hem die viel". Men koos de eenletterige woorden om het rhythme van een luidende klok te kunnen geven. E.H.B.O-WEDSTRIJDEN TE GOES. De E.H.B.O.-ploeg uit Goes zal een beslisingswedstrijd moeten houden met de winnende ploeg van de Walcherse districtswedstrijden om de afvaardi ging naar de landelijke wedstrijden, die deze zomer te Amsterdam worden gehouden. Met de laatste drie .wedstrij den behaalde de Goese ploeg een totaal gemiddelde van 477 punten. 's-Graven- polder en Yerseke haalde ieder een gemiddelde van 422 punten en Kloe- tinge een gemiddelde van 358 punten. De uitslagen van de gisteravond in de „Prins van Oranje" te Goes gehou den wedstrijden waren: 1. Roode Kruis 238 pnt. leider 55 pnt. (buiten medede ling)^. 's-Gravenpolder I 225 (51); Yerseke 223 (50); 4. Goes 223 (55); 5. 's-Gravenpolder II 219 (55); 6. Yerseke II 206 (50); 7. Kloetinge 148 (40). De opgave was om de helpende hand te bieden bij een ongeval, waarbij een brik te water was gereden. Een land bouwer en zijn zoon zaten op de bok en een studente zat in de brik, die in het water terecht kwam. De studente had veel water binnen gekregen, pa had vermoedelijk een lichte hersen schudding en de zoon een gecompli ceerde bbovenbeenbreuk. VOORSTEL AAN DE RAAD. De drie Amerikanen, die zich met enige andere personen aan boord be vonden van het jacht, dat Zaterdag door Chinese communisten k opge bracht, zijn beschuldigd van spionnage. De gemeenteraad van Vlissingen zal Vrijdagmiddag een voorstel te behan delen krijgen tot het treffen van nood voorzieningen aan het gemeentelijk badbedrijf, waarvan de kosten worden geraamd op f 8.400. Het definitieve her stel der badhokjes c.a. kan vóór het komende badseizoen niet gereed ko men en daarom moet voor een zo goed mogelijk functionneren van het badbe drijf een noodvoorziening tot stand worden gebracht. Als oplossing daar voor is gedacht aan het maken van provisorische badhokjes in de winkel galerij door middel van eenvoudige houten schotten en deuren. Op deze wijze kunnen 42 badhokjes worden gemaakt met bijbehorende garderobe, ter vervanging van de 48 verwoeste badcabines. Voorts zullen in de bergruimte van het badpaviljoen gemeenschappelijke kleedruimten worden gemaakt voor vrouwen en meisjes en voor mannen en jongens, die dan van de garderobe in het paviljoen gebruik kunnen ma ken. Ook de E.H.B.O. kan tijdelijk in het badpaviljoen worden gehuisvest. Voor de winkeltjes, die in de winkel galerij gevestigd waren, is dan helaas geen ruimte beschikbaar. B. en W. willen verder trachten de ruimte nog te vergroten door bijv. een aantal badkoetsjes of tenten te huren, die op het strand bij het badpaviljoen kunnen worden neergezet. Door middel van een houten vlonder zal een loop pad worden gemaakt tussen de winkel galerij en het badpaviljoen. Voor de opgang naar de galerij moet èen kleine trap worden aangebracht. De kosten worden als volgt geraamd: voor inrichting kleed- en garderobe ruimten f 5.300; aanbrengen waterlei ding f 350; houten trap f 325; houten vlonder f 1.900; voorzieningen kleed ruimten en E.H.B.O. f 525; totaal f 8.400 Deze kosten zullen ten laste van de rampschadepost worden gebracht. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat in de kosten van noodherstel een Rijks bijdrage zal worden verleend. Boven dien zijn er enkele onderdelen, die na het herstel van de winkelgalerij bruik baar zullen blijven. De Bilt zegt: Weersverwachting geldig tot van avond. Weinig' verandering. Aanvankelijk bijna overal mist of laaghangende bewolking, maar later op de dag op vele plaatsen opklarin gen. Weinig wind, maar langs de Wad- denkust later matige Westelijke wind. Dezelfde temperaturen als Maandag of iets hogere.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1