Tip-Top Tip-Top Mars vDonnema ...enOxKi£eA&aatiteS-aef(huttAet/ Nlmk Uw i/toerbedekkinq bij de rchoonms&b Kabouters Groentewinkel verovert zich belang rijker plaats in de maatschappij. Een nieuwe lente, een nieuwe schoen. llOEMBOUEH-MlimOÜI BeLAstmqzAken DE BESTE KWALITEITEN BIJ Leerling-V erpleegsters Rome en de Reformatie zullen ontplofbaar botsen* f\ helpt ^|\CCP Jaarvergadering Arbeider BRILLEN w. dk. schonis Nederlandse sportvelden Mars Nuts Psychiatrische Inrichting „Vrederust" HOESTBUIEN, VAST SLIJM Cl^Dan ^*<1 Verkoopkunde neemt plaats van waren kennis in. Sierlijke modellen, ook voor dames met zwakke voeten. BURGERLIJKE STAND Maandag 23 Maart 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Zeeuwse kunstenaars hel pen getroffen landgenoten. trekking Inzake de ver van schilderijen ten bate van het Rampenfonds, cal Maandag 30 Maart te 16 uur plaatsvinden in de kunstzaal van Van Ben- them Jutting N.V. Lan- Delft 64, Middeburg. uc loting bate v van de Oranje Vereniging te St Laurens op 27 Maart a.s. in het vergaderlokaal om 8 uur. Bestuursverkie zing: aftreden L. Koole herkiesbaar en J. Riemens niet herkiesbaar. (Alle le den worden verwacht). Inhoudende: 50 Gladiolen 10 Knolbegonia's 5 Dahlia's voor slechts 3.50 franco thuis. In elke gewenste hoeveel heid en kleur. Kwaliteit gewaarborgd. S. K. NIJDAM, Bloembollenkweker. Andijk- Oost Advertentiën kunt U ook afgeven aan onze agenten. Dat kost U niets meer! Gevraagd een R.-K. Intern goed kunnende ploegen, zaaien en met paarden en tractor kun nen om gaan. Liefst uit rampgebied. P. W. KRAMER, Noorder weg 7, Wijkermeerpolder, Bever wijk (N.H.). GANZEPOORTSTRAAT 3, GOES ïelef. «237 Bekwaam Bouwkundig-Opzichter- Tekenaar gevraagd op Architecten bureau. Sollicitatie onder no. A 3780,aan het bureau van dit blad te Goes. .doen het" Boekhouö- en abministRAtieauRcau BOQARöstRdat - miööeLBUR<5 - teLef. aese Herenmodes n.v. Fortuinstront 21 Bergen op Zoom Telefoon 1 298 langs de Ai U M M M Mm m Een sportgalerq der Neder landse eerste klassers, vindt U in het album (Uitgave Sport en Sportwereld), dat MARS beschikbaar stelt, wan neer U 24 omslagen van de Mars of /Vuls-Chocolade vóór 30 Juni a.s. hebt ingezonden aan de N.V.MARS Chocoladefabrieken, Sloterkade 10-11, Amsterdam (W). een MARS helpt gaarne gezondheid en energie van iedere voetballer bevorderen. Daarom, tot nadere aankondiging, geeft Uw winkelier II bij inlevering van 6 JTi of 6 JV* van de MARS- of NUTS- Chocolade gratis l stuk Mars-Chocolad* met dikke caramellaag 7.0 ct. met roomcaramel en hazelnoten 25 ct. want een Mars-eter, speelt beter! te BERGEN OP ZOOM. Geplaatst kunnen worden van positief Christelijke beginselen, om opgeleid te worden voor het Rijksdiploma Zieken verpleging B. Aanvangssalaris ƒ625,— (naar leeftijd). Di'; salaris kan na het behalen van het diploma stijgen tot ƒ2250,Alles met volledige huisvesting, genees kundige behandeling en dienstkleding. Drie weken vacantie. Diploma's geen vereiste. ZÖ, die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt of binnen kort hopen te bereiken, kunnen solliciteren of nadere inlichtingen vragen bij de 'eneesheer-directeur. LODALINE Voor rubbervloeren, linoleum, tegelsmarmer, houtwerk, ruiten, vitrage, gordijnen, wollen dekens, zijde, nylon, enz. Nederlands Protestants Convent. 4 Referaat van prof. van Ruler over onze houding tegenover de Rooms'Katholieke Kerk. Met de woorden van de zes en veertigste psalm en het 27ste arti kel van de Nederlandse Geloofbelijdenis heeft ds J. H, Klein Wansink Donderdagavond in de Grote Kerk te 's-Gravenhage als voorzitter de bijeenkomst geopend van het Nederlands Protestants Convent, De pre dikant releveerde in zijn openingswoord het werk van het Convent als overkoepelend orgaan van een aantal organisaties, die zich ten doel stellen het protestantisme zowel geestelijk als materiaal te dienen. Niet weinige personen in protes tantse kring voelen zich in deze tijd bedreigd en spreken over „verroom- sing", aldus spreker. Doch hier dient tegenover te staan een positieve hou ding, n.l. het leven uit het geloof, waardoor men zich noch weemoedig noch bedreigd zal voelen. Om deze waarde van het geloof nog eens dui delijk te laten uitkomen is deze avond belegd. En juist in deze tijd past een bezinning op onze houding tegenover Rome, zo eindigde de predikant. PROF. VAN RULER. Over deze houding tegenover Rome voerde prof. dr A. A. van Ruler het woord. Prof. van Ruler betoogde dat men in de twintigste eeuw op een an dere wijze zijn houding tegenover Rome moet bepalen, dan in de negen tiende eeuw gebeurde. Men zal zich niet meer van het Rooms Katholicis me kunnen afmaken met de gedachte, dat het intellectuele dwaasheid is. Evenmin zal men het mogen verstaan uit een politieke machtswellust. Wat Rome drijft is veel meer dan een apostolische zorg over de mens in al de aspecten van zijn bestaan. De prac- tijk en vooral de theorie van deze zorg zijn ten enenmale te veroordelen maar het motief is edel. En de synthese, die Rome heeft aan gebracht tussen de openbaring en de rede, heeft voor alle denkende geesten et i grote bekoring. Het sprak in 1853 voor de mod .-ne staat van toen volmaakt vanzelf, dat ook de Rooms Katholieke kerk de gelegenheid ontving, zichzelf in te richten naar eigen inzicht. Ook al bracht dit met zich mee: vrijheid van propaganda en organisatie, invloed in de publieke zaak en de mogelijkheid van het grijp en naar de meerderheid. 'el worden hier grenzen van de de mocratie zichtbaar. Het ijjkt niet mogelijk, dat het Rooms Katholicisme in principiële zin democratisch en tolerant in de Staat is, waar het in de Kerk en in de ver houding van de Kerk en de Staat hiër archisch is, tot in het lai'sclijke. BOTSING. Van de reformatie uit moet over 1853 in deze zin geoordeeld worden, dat de gewetensvrijheid de' cultus- en de propagandavrijheid met zich mee brengt. In de worsteling om de in- rfchting en vormgeving van de Staat en het volksleven zullen Rome en de Reformatie echter op een ontplofbare wijze botsen. Spreker noemde hier als voorbeeld het vraagstuk van de pro cessievrijheid, dat naar zijn mening voor een democratische oplossing niet vatbaar is. De reformatie wil de Staat met de Bijbel, Rome wil de staat onder de moderatie van de kerk. Oecumenisch en apostolisch zou het zeer begeerlijk zijn zich aan Rome gewonnen te geven. Uit drie over wegingen is dit evenwel niet moge lijk: De Reformatie mist in de Kerk van Rome het hart van het Evangelie, zij ziet er het aardse leven-in-de-tijd verdrongen tot een laagste trede in het zijn, zij acht de mens, zijn hart en geweten naar1 Roomse leer en practijk in het heilsproces niet af doende gerespecteerd. Met een oproep aan de Reformatie, tot zichzelf in te keren, besloot prof. vnn Ruler zijn rede. Hij deed dit in de vorm van drie vragen: Leeft de Reformatie nog uit de Heilige Schrift als het le vend Woord van God? Wat doet de Reformatie met de eenheid en de ka tholiciteit van de Kerk? Heeft de Re formatie nog echte aandacht voor de Staat en de cultuur? M-rtprteling iadv SL'JM-OPLOSSEND Rusland zal invloed aanwenden bij Noord-Koreaanse autoriteiten. De Sowjet-Unie heeft Engeland me degedeeld, dat zij haar invloed bij de Noord-Koreaanse autoriteiten zal aan wenden om de vrijlating te verkrijgen van negen Britse burgers en een Ierse missionaris, die zich sedert de bezet ting van Seoel door de Noord-Korea- nen, in Juni 1950 in gevangenschap bevinden. Dit is Zaterdag vroeg door het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken gemeld. NARRIMAN STELT VERTREK UIT. Ex-koningin Narriman van Egypte heeft te elfder ure van de Egyptische legatie te Bern instructies gekregen om haar vertrek uit Geneve naar Caïro, dat op Vrijdag was gesteld, uit te stellen. De legatie zeide haar in Geneve te blijven tot nadere mede deling. Men meent dat de reden voor het uitstel gezocht moet worden in ver schil van mening in de boezem van generaal Naguibs regering over de wenselijkheid van de terugkeer van Narriman in de huidige omstandighe den. Republikeins gezinde leden van de regering zouden er sterk tegen zijn omdat Narrimans terugkeer ook die van de jonge koning Foead de tweede, Groente- en fruithandelaren in Leeuwarden „Het aanzien van de groente- en fruitwinkel zal in de nabije toekomst ver moedelijk anders en beter worden. Nu reeds is het gebruikelijk, dat in deze winkels niet alleen gróenten en fruit, maar bijv. conserven en dranken verkocht worden. En dat assortiment zal waarschijnlijk nog groter worden. De standaardisatie van de producten en de vereenvoudiging van in- en verkoop werken deze ontwikkeling in de hand". Zo voorspelde de heer K. Ton, hoofd van de afdeling Economische Zaken van het Bedrijfsschap voor Groenten en Fruit op het Congres van Christelijke kleinhandelaren, dat te Leeuwarden is gehouden. In een historisch overzicht had de mogelijk, een partij fruit telefonisch heer Ton deze ontwikkeling nader besproken. Tot de twintigste eeuw was de tuinder veelal zelf ook de handelaar, die rechtstreeks aan de markt of vaak ook aan particulieren leverde. In onze eeuw kwamen de veilingen op en parallel daarmee de groot- en de kleinhandel. De klein handel heeft twee functiesin- en verkoop. Deze beide functies zijn de laatste jaren sterk vereenvoudigd. thans veertien maanden oud, zou kun- Speciaal door de standaardisatie van nen meebrengen. rhèt fruit. Het is immers heel goed De hoge hak doet het weer. (T Demonstratie liep verkeerd af Uit protest tegen de traagheid, waarmee naar hun oordeel de dij ken worden hersteld, hebben de bewoners van het gehucht Mel- Antwerpen), een zwarte vlag selehoek te Melsele (provincie op hun huizen uitgestoken en hun meubels op straat gezet. Hierna namen zij een deel van de zand zakken weg, die militairen ter verhoging van de Melseledtjk had den aangebracht. De bewoners meenden, dat zij hierdoor een ver laging van het overstromingspell konden bewerkstelligen. Het eni ge resultaat van hun handelwijze was echter, dat zij een gedeelte lijke overstroming van de Melsele- polder veroorzaakten (Van een verslaggeefster) Ook deze nieuwe len te brengt weer een nieu we schoen. We hebben 1 ons daarvan kunnen over tuigen, tijdens de jaar lijkse schoenenshow in het hoofdstedelijk Carl ton, waarin meer dan twintig fabrikanten hun nieuwste creaties voor iet voetlicht brachten Dat nieuwe zal dit jaar overigens niet zo zeer tot uitdrukking komen in het lanceren van andere modellen, maar eerder in de modekleuren, waarin de schoenen worden ge bracht. De fabrikanten weten trouwens wel, dat de dames zich hier niet zullen laten verleiden tot de aankoop van de extra vagante creaties, die in het buitenland worden getoond. De Nederlandse vrouw heeft nog steeds een voorliefde voor de ge makkelijke en sportieve schoen, de zgn. „flat". Dit voorjaar zullen de verschillende nuancerin gen beige van dit type domineren. Het zware sportschoei- sel is niet langer favoriet en het werd dan ook in het geheel niet getoond. Veel aandacht zal wor den besteed aan het se- mi-sportieve schoeisel met een hak van 1 tot Vh. cm. Hiervan zagen we enkele prettige typen, zeer licht en geweldig buigzaam van zool. Vele dames met zwak ke voeten zullen het toe juichen, dat van de zgn. „steunschoen" veel werk wordt gemaakt. We za gen buitengewoon aardi ge schoentjes, ook in suède en zelfs een moc- casin-model, waarvan nie mand zou zeggen dat er een steunzool is inge bouwd. Bij het uitgesproken geklede genre komt vooral voor jonge vrou wen en meisjes de ho gere hak weer op de voorgrond. We zagen prachtige pumps met een hak van ongeveer 5 cm. Naar ons werd verzekerd, zorgt de brede bal er echter voor, dat de voet toch voldoende steun heeft en niet zwikt. Dit model had een geplis- seerd voorblad, wat er een zeer apart cachet aan gaf. In dit genre zal, naast het klassieke zwart, lakleder aan populariteit winnen, terwijl ook rood en grijs met „naaldhak ken" werden getoond, met zeer fragiele bandjes. De mannequin bewoog zieh er blijkbaar zeer ge makkelijk op, maar deze modellen worden toch met de naam „zitschoe- nen" uit vakkringen afkomstig geplaatst in de categorie, waar zij horen. Voor de komende zo mermaanden worden de sportieve soorten sanda len en sportschoenen in meer sprekende tinten gebracht, zoals rood, geel en roomkleur. De sanda- lettes verschijnen weer in het veel gevraagde zwart, maar zoals wij zagen zul len ze ook in verschillen de pasteltinten te krijgen zijn. De totale indruk? On ze fabrikanten hebben gezorgd voor een uitste kende collectie, die goed is aangepast aan de vraag, die uitersten schuwt. De meeste experimenten ver dienen lof en de ande ren....? Wel daar stap pen wij letterlijk en fi guurlijk gewoon niet in! te bestellen. ACCENT OP DE WINKEL. Doordat deze handelingen eenvoudig werden, viel het accent meer en meer op de winkel. De winkelverkoop ging een grotere rol spelen. Bovendien zijn de woningen, die na de oorlog gebouwd werden, klein, zodat het voor een huis vrouw aantrekkelijk is, schoongemaak te groenten en geschilde aardappelen te betrekken uit de winkel. De detailhan del is tegenwoordig steeds meer op weg een voedingsmiddelenbedrijf te worden. Mogelijk zijn er thans nog wettelij ke bepalingen, die deze ontwikkeling kunnen belemmeren. Op den duur echter, zo zeide de heer Ton, zal de wet zich moeten aanpassen aan deze economische verandering. De detail handel verovert zich gaandeweg een belangrijker plaats in de maatschap pij. Vroeger was warenkennis de eerste vereiste. Thans wordt er veel van de verkoopkunde van de winke lier gevraagd. Het spreekt vanzelf, dat het bedrijf voor deze gang van zaken een beter aanzien zal krijgen. „WEG, EGYPTISCHE UIEN". De Chr. Bond van Kleinhandelaren in Aardappelen, Groenten en Fruit telt thans negentien jaren. De Alge mene Bond viert zijn zilveren jubile um dit jaar. De voorzitter, de heer J. H .van Erven, herinnerde aan dit ju bileum en bracht een ere-saluut aan het werk van de neutrale bond. Ma terieel heeft deze bond de belangen van de aangeslotenen uitstekend kun nen behartigen. Toch misten sommige leden iets en wel de mogelijkheid tot het uitleven en uitdragen van hun overtuiging. Daarom werd 19 jaar geleden de Christelijke Bond opge richt. Een uittocht uit' Egypte onder moeilijke omstandigheden was het. Farao was er en de Rode Zee. En het groepje dat deze weg ging was zeer klein. De voorzitter rich nu ver heugen over de groei van de Bond. Dat wil echter niet zeggen, dat het voortgaan nu gemakkelijk is. Integen deel, het vraagt steeds bereidheid tot offers. Wie die bereidheid niet op kan brengen, moet nu terugkeren. Voor de anderen geldt: kap af het verlangen naar de Egyptische uien en spoedt u naar de druiven van Eska- lon. BEPALING VAN DE KOERS. Aan bet begin van de werkvergade ring heelt de heer van Erven de koers KORTGENE. Geboren: Adriaan J., z van G. P. van der Weele en A. J. ML Onderdijk; Lavina A„ d. van J. L. O. Maas en W. van der Maas. Gehuwd: M. H. de Jonge, 26 j. te Waardenburg en L. Leendertse 24 L, !>-8® J' 1 ddiueuuuig en u, ijmiucitac. Overleden: J. C. van de Velde, wedn. van P. Boot; G. M. van de LindA 83 j., wed van W. I. van de linde; J. Verburg, 75 j„ man van J. de Wit; A. de Wit, 69 j., man van M. L. Karreman; S. M. de Fouw, 41 j., ongeb.; C. de Witj j., wed. van J. Plantefeber te Wissen- kerke; H. Corbijn, 49 j„ man van G. Boot; M. Strijd, 80 j., wed. van G. Koster, Overleden bevonden: P. A. de Looft 69 j., wedn. van J. van de Kreeke; H. A. Kramer, 5 mnd., d. van M. Kramer en J. W. Wolse; J.. C. Schrier, 46 j„ ongeh.; A. Verhulst, 56 vr. van J. Verburg; L. Koster, 53 j„ wed. van J. Gillisse; W. S. Timmerman, 3 i„ d. van M. Timmer man en F. J. van Strien; J. F. Wijs, 43 J., man van N. C. Maartense; H. van Vliet 61 j., ongeh.; G. van Vliet, 47 j., ongeh.; C. Bolle, 30 j„ vr. van M. Nijsse; J. 4 j., z. van B. Boer en L. Geijten"-'" M. Engelvaart, 83 j„ man van J. Koeti J. Koets, 79 j., vr. van J. M. Engelvaart A. A. Clement, 40 j„ man van C. Huige C. Huige, 40 j„ vr. van A. A. Clemen., J. J. Clement, 10 j.f z. van A. A. Clement: B. N. Clement, 6 j., d. van A. A. Clement en C. Huge; N. H. E. Wijs, 7 j., d. van I. F. Wijs en N. C. Maartense; K. Janse, 71 j., ongeh - E. Wijs, 2 j., d. van J. f. Wijs en N. C. Maartense; S. D. van Bo ven, 46 j„ vr. van W. Westerweele; J. de Looff, 05 j., ongeh.; A. Jacobs, 39 wed. van P. H. J. Keydeniers; C. P. Nijsse, 5 j., z. van M. Nijsse en C. Bolle; B. Dierkx, 6 j., z. van A. Dierkx en A. Ja cobs; J. Verbburg, 57 j., man van A. Ver huist; J. P. van Hoorn, 67 j., ongeh.; L. Platschorre, 83 j., wed. van J. Verwelj J. van Vliet, 4 j., z. van G. van Vlietj D. Verburg, 23 j., z. van J. Verburg en A. Verhulst; F. Dierkx, 11 maanden, van A. Dierkx en A. Jacobs; A. P. Blok, 52 j., ongehuwd; G. Welleman, 65 j., ongeh.; G. A. Dierkx, 2 j., z. van A. Dierkx en A. Jacobs; J. Blok, 86 j., man van T. van der Weele; L. Boot, 53 wed. van N. Poortvliet; L. Verburg, 21 L z. van J. Verburg en A. Verhulst; P. C. Nijsse, 1 j., z. van M. Nijsse en C. Bolle; T. van der Weele, 82 j„ vr. van J. Blok; P. C. Kloet, 50 j., vr. van L. A. Lam- brechtse; A. P. L. Barentsen, 59 j., ongeh. bepaald, zoals zijn onderwerp luidde. Nederland kent drie vrije organisatie! van de detailhandel voor groenten en fruit. Sinds veertien dagen is er een Federatie, die in overleg zal kunnen treden met Overheid en Overheidsin stanties. Het accent bü de organisatie moet echter liggen op de arbeid van de plaatselijke afdelingen. Als derde or ganisatievorm is er dan het Bedrijfs schap voor Groenten en Fruit, het pu bliekrechtelijk orgaan met verordenen de bevoegdheid. De voorzitter waarschuwde er voor, dat het onderscheid tussen deze or ganen steeds in het oog gehouden moet worden. Anders gaan de diverse bevoegdheden door elkaar lopen en verliest de vrije organisatie haar be tekenis. In de Wet op de Bedrijfsor ganisatie zijn de zekerheden gegeven om dit latente gevaar te voorkomen. Krachtig ontwikkelde vrije organisa ties waarborgen de juiste uitvoering van de P.B.O. En door de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie is de Bond in een periode geraakt, die voor zijn organisatieleven van zeer groot belang kan zijn. De bond telt thans 1460 leden. De contributie werd verhoogd tot 22.- per jaar. Voor de propaganda zal drie dagen per week een bondsbestuurder worden vrijgemaakt.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4