Conferentie over Europese landbouw- gemeenschap leverde pover resultaat op. de goud-gele VIRGINIA! ©e qAote, u£Mu-acAtütg, Rondschrijven van het Moderamen der Ned* Herv* Kerk* Besprekingen voor zes maanden opgeschorst Interim-commissie zal de kwestie gaan bestuderen. Minister Mansholt teleurgesteld. Boekhouder maakte rare sprongen. Mensenredder siai kleren, ZEELAND OP DE VOORJAARSBEURS Kijkjes bij en praatjes met exposanten uit onze provincie. Gesneuveld in Korea» Maandag 23 Maart 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina S De vertegenwoordigers der 17 landen, die deelnemen aan de conferentie te Parijs over het plan om een gemeenschappelijke Europese markt voor land bouwproducten te vormen, hebben besloten de besprekingen voor minstens zes maanden op te schorten om een j.l. Vrjjdag ingestelde interim commissie in de gelegenheid te stellen voorstellen te ontwerpen over de wijze, waarop een landbouwgemeenschap in het leven kan worden geroepen. De resolutie inzake de instelling van een interim commissie werd zonder verzet goedgekeurd, zjj het dat drie landen, nl. Zwitserland, Engeland en Ierland, verklaarden weinig heil van het werk der commissie te verwachten, terwjjl Nederland sis zijn mening te kennen gaf, dat de conferentie niet ver genoeg is gegaan. volledig mogelijke integratie onder een supra-nationaal gezagsorgaan, heeft uiting gegeven aan zijn teleurstelling over het feit, dat de conferentie geen concrete resultaten heeft opgeleverd. Hij verklaarde, niet te geloven, dat de consultatieve organisatie, die de meer derheid der conferentie blijkt voor te staan, doelmatig zal zijn. Nederland is van oordeel, zo zei hij, dat de Europese problemen alleen kunnen worden opge lost, wanneer de supra-nationale con ceptie wordt aanvaard. De andere lan den van de Kolen en Staalgemeenschap zijn in gebreke gebleven het Nederland se plan voor een gemeenschappelijke markt voor Landbouwproducten te steunen, hoewel zij de vorige maand te Rome het beginsel om etapsgewijze een algemene gemeenschappelijke markt tot stand te brengen hebben aanvaard. De zes landen der Kolen- en Staalge- De Franse minister van Landbouw, Camille Laurens, zal alle landen, die aan de conferentie hebben deelgeno men, uitnodigen een vertegenwoordiger in de commissie te benoemen. Naar verwachting zullen alle landen, behal ve Ierland, de uitnodiging aanvaarden. De commissie zal in de tweede helft van April een aanvang maken met haar werkzaamheden. Zij zal vóór 30 September a.s. verslag uitbrengen aan de zeventien deelnemende landen en minister Laurens zal dan de conferen tie weer bijeenroepen. DE TAAK. De voornaamste taken der interim commissie zullen zijn na te gaan, op wijze de markten voor landbouwpro ducten der Europese landen tot één grote markt kunnen worden samen gesmolten, voorstellen te doen met be trekking tot de instellingen, welke naar haar mening nodig zullen zijn om de Landbouwgemeenschap te be sturen, en te onderzoeken, hoe de be trekkingen zullen kunnen zijn tussen de landen, die aan de Landbouwge meenschap deelnemen, de landen, die zich met de gemeenschap associëren, en de landen, die er geheel buiten zul len blijven. GEEN GROTE VERWACHTINGEN. Een ontwerp-verdrag zal geensizins kunnen worden verwacht als resultaat van het werk der commissie. Er zullen slechts voorstellen worden gedaan, die dan door de voltallige conferentie zul len worden besproken. Volgens kringen, die in nauw contact staan met de con ferentie, ziet het er naar uit, dat er een lange en moeilijke weg zal moeten worden afgelegd, alvorens de beoogde Landbouwgemeenschap tot stand zal kunnen komen. De Nederlandse minister van Land bouw, S. L. Mansholt, die, gelijk be kend is, heeft aangedrongen op een zo Da Officier van Justitie te Middel burg heeft tegen de boekhouder J. P. P. te Borssele vier jaar gevangenisstraf geëist met aftrek van voorarrest, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Deze boekhouder uit Borssele had het er dan ook naar gemaakt. Beter had hij als zijn beroep „oplichter" kunnen opgeven. Want ln het oplichten was hü bedreven. Eens logeerde hij in een pension in Sluis, zijn operatiecentrum. Zo vertel de hij dat hij vertegenwoordiger was van een Rotterdamse autofirma. De waarheid was dat hij een blauwe Maan- v dag voor deze firma op provisiebasis had gereisd in naamplaatjes. Zijn bedrog kwam uit. Toen bleek de Borsselse boekhouder een voorliefde te hebben voor vis. Dus was hij visser. De een na de ander nam hij er tussen. Hij had een auto gehuurd zonder chauffeur en niet betaald. Alle hotel rekeningen lapte hij aan zijn laars. Benzine, dekens, handdoeken, zakdoe ken enz., alles wist hij voor niets te krijgen. En nooit had de boekhouder geld. Toen hij eens bij de tunnel in Ant werpen de tol moest betalen was zijn portemonnaie leeg en toen gaf hij het reservewiel van zijn wagen af. Onuit puttelijk zijn zijn wandaden, maar toen een rechercheur hem in de gevangenis ondervroeg zei de man: „Het schijnt, dat men mij verdenkt". Maar nu zit de boekhouder zegt hij. J. D., stoker en slager te Yerseke, heeft deelgenomen aan het reddingswerk op Schouwen en Duiveland. Hij keerde te rug in Yerseke met een zak kleren, die hij van een van de evacué's zou hebben meegekregen. Hoe was verd. nu feitelijk aan deze kleren gekomen? Op 3 Februari lag de visserskotter „Sterna" geladen met ingezamelde goe deren in de Oostersehelde voor anker. Er kwamen verschillende sloepen langs zij die evacué's overbrachten. Iemand van de bemanning van deze sloepen verd. bleef in de nacht van 3 op Februari aan boord van de „Sterna" en vroeg om een droge broek. Men zocht er een uit, maar die beviel D. niet. Die Was meer geschikt voor mensen die niets meer hadden! Een van de opvarenden van de „Ster- na" had gezien, dat D. des nachts bezig was kleding is een witte zak te doen. In de vroege ochtend van 4 Februari nam de Ye 165 evacué's, die hun schame le geredde spulletjes bij elkaar hadden gebonden, over. D. gooide toen de zak met kleding aan boord en op het laatste ogenblik sprong hij zelf ook aan boord. Dit was echter niet onopgemerkt geble ven en bij aankomst te Yerseke werd de politie gewaarschuwd. De van Justitie achtte bewe zen, dat de goederen door verd. waren weggenomen. Hij eiste 6 maanden gev. straf met aftrek van het voorarrest. De raadsman, mr M. Vlaming, pleitte voor een mildere straf. meenschap zullen echter regelmatig contact blijven onderhouden teneinde te trachten te komen tot een gemeen schappelijke politiek ten aanzien van de kwestie van een Europese Land bouwgemeenschap. Daar ons plan voor een gemeen schappelijke markt schijnt te zijn ver worpen, aldus minister Mansholt, had ik liever gezien, dat de interim-com missie de opdracht had gekregen haar werkzaamheden te verrichten binnen het kader van de organisatie voor Europese Economische Samenwerking. Er zijn namelijk reeds veel te veel ver schillende organistaties, zo zei hij. Mi nister Mansholt verklaarde voorts het te betreuren, dat het werk der com missie beperkt zal blijven tot kwesties die met de agrarische productie samen hangen, en dat de commissie zich niet zal bezighouden met de belangen der verbruikers en met de algemene as pecten van de landbouw. Hij zei hierin een groot gevaar te zien voor de ont wikkeling van de agrarische productie in Europa. Naar de minister uiteenzet te is Nederland van oordeel, dat het absoluut noodzakelijk is, dat een mo gelijke Europese politieke eenheid ge grondvest is op een gemeenschappelijke Europese markt. De Franse minister van Landbouw verklaarde na afloop van de bespre kingen, dat de conferentie een groot succes is geworden. Hij deelde mee, dat Frankrijk is opgetreden als ver- bindingssohakel tussen de uiteenlopen de standpunten, waardoor overeen stemming mogelijk is geworden. (Van onze Utrechtse redacteur.) Ook Zeeland is met enkele exposanten op de Utrechtse Voorjaarsbeurs ver tegenwoordigd. Voor hen geldt natuurlijk ook het algemeen verschijnsel, dat op het Vredenburg wordt geklaagd over een minimaal bezoek en weinig handel, terwijl in de technische sector aan de Croeseiaan een veel optimistischer geluid te beluisteren valt. Naar de mening van de zakenmensen, zit er weinig geld onder het kopende publiek, mede door de vrijwillige aderlating voor het Ram penfonds, die velen ondergingen. De winkeliers ondervinden hiervan onmiddellijk de weerslag en zijn voorzichtig bij het plaatsen van orders. Op de Croeseiaan worden producten tentoongesteld, die aan het bedrijfsleven verkocht worden en bovéhdien is het voornaamste doel vaak niet het sluiten van orders, maar het leggen van contacten. Ingezonden Mededeling (Adv.) MALENKOF ONTSLAAT DE HELFT VAN PARTIJ SECRETARISSEN. Malenkof schijnt het aantal partij secretarissen te hebben gehalveerd. Op het jongste partijcongres, in Oc tober j.l., werd een uit tien personen bestaand secretariaat onder leiding van Stalin en Malenkof gekozen. In de bekendmaking van radio-Moskou van Vrijdagavond werden echter de namen van slechts vijf secretarissen genoemd, n.l. Kroesjtsjef, Soeslof, Pospelof, Sjatalin en Ignatief. Reuter tekent hierbij aan, dat Ma lenkof klaarblijkelijk streeft naar ver eenvoudiging. Zo werd bij de reorga nisatie onmiddellijk na Stalins over lijden het aantal leden van het pre sidium van de partij verminderd van 36 tot 14. Om deze contacten is het ook de N.V. The Vitrite Works uit Middelburg be gonnen, die in de nieuwe Bernhardhal exposeert. Deze onderneming werkt al lang volgens het systeem van de „toele, vering", dat op deze Jaarbeurs in het bij zonder wordt gepropageerd. Zij vervaar digt onderdelen als schroefkooien voor fittings en andere specialiteiten die vol gens tekening van het uitbestedingsbe- drijf kunnen worden gemaakt op de ma chines, waarover dit bedrijf beschikt. ,Het gaat ons er vooral om te laten zien, wat wij ongeveer kunnen maken" zegt de standhouder. „Daarom liggen hier allerlei onderdelen, die wij vroeger voor diverse ondernemingen vervaardigd heb ben. Dit leidt, dan dikwijls later tot het vragen van offertes". Men is hier daarom dan ook niet ontevreden over de gang van zaken, temeer niet omdat een Ame rikaanse firma reeds offerte vroeg voor een aanzienlijke leverantie. De Fa Franken en Van Weel uit Goes toont de als bulldozer uitgeruste M.G. 5- tractor van de Ransoms, Sims en Jeffe- ries Ltd. uit Engeland, waarvan zij al leenvertegenwoordigster voor Nederland is. Voor deze lilliputter in de wereld der traetoren bestond veel belangstelling. Daar de hoogte slechts 90 cm is, kan dit werktuig uitstekend in boomgaarden met lage begroeiing worden gebruikt. Twee tractoren waren juist verkocht, waarvan één aan een Hollander met een eigen be drijf in Canada. Ook hier is dus geen reden tot klagen en men is bijzonder blij met het mooie weer, dat het bezoek aan de stands in de open lucht zeer sti muleert. VOOR DE DIJKEN. We brachten ook een bezoek aan de stand van de N.V. „De Hoop" te Ter- neuzen, die naast betonnen trottoirtegels vooral de aandacht vestigt op de „Dia- boolglooiing". Dit is een constructie van betonnen zuilen, waarmee de buitenzijde van de dijken en zeeweringen beschermd kan worden. Het systeem werd ln 1941 uitgevonden door de heer L Streefkerk te Breskens, hoofdambtenaar van Rijkswaterstaat en volgens de tentoongestelde foto's heeft 't tijdens de Februarivloed zijn deugdelijk heid bewezen op de punten, waar het werd toegepast. Op het Vredenburg zagen we nog de stand van de Zeeuwse Dameshandwer- kenfabriek N.V. te Middelburg. Deze on derneming vervaardigt de zgn. „voorge tekende goederen" voor borduurwerk en importeert o.a. strijkpatronen. Hier be titelde men de beurs als „de slechtste na de oorlog". Naast de algemene slapte werd als oorzaak genoemd de expositie „Textieldorado", waar veel textielhande- ren reeds hun orders plaatsten en dan natuurlijk het feit, dat het voorjaar niet het seizoen is voor handwerken. Het aan wezig zijn op de Voorjaarsbeurs is echter uit representatief oogpunt geboden en het werd beloond, daar men een vaste relatie uit Curasao op bezoek kreeg. Zo ziet men, dat er wel niet zo veel Zeeuwse deelnemers zijn op de Jaar beurs op de komende Agrarische Beurs is het aantal ongetwijfeld groter, maar dat onze provincie zich toch ook nu niet onbetuigd heeft gelaten. Amerikaans vliegtuig neergestort: 35 doden. Bij Ceriterville ln da Amerikaanse staat Californië is Vrijdag een vier motorig Amerikaans transportvlieg tuig, dat militairen vervoerde, neer gestort en in brand gevlogen, alle 35 inzittenden kwamen om het leven. De militairen waren op weg naar het Verre Oosten. Het toestel raakte bij een landingspoging op het vlieg veld van Oakland een heuvel, waarna het neerstortte. Volgens ooggetuigen trachtten ver scheidene inzittenderi het brandende wrak te verlaten, doch zij slaagden hierin niet. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen ln Korea zijn gesneuveld op 18 Maart j.l.: De 25-jarige kapitein B. J. T. Kamevaar, legerno. 27.08.27.007, ongehuwd, afkomstig uit Arnhem. De 27-jarige soldaat eerste klasse E. Meusink, legerno. 25.08.05.063, ongehuwd, afkomstig uit Enschede en de 23-jarige sold. J. te Kamp, legerno. 30.02.04.161, eveneens on gehuwd en afkomstig uit Nijme gen. De Hoekse Waard is droog. In de hoofdwaterkering van de Hoek- sche Waard zijn op het ogenblik geen ongedekte gaten meer. Het voorlopige herstel, dat veiligheid biedt tegen nor male vloedstanden, doordat, hetzij in de doorbraken van de hoofdwaterkering, hetzij in de daarop liggende buitendijken, kaden van plm, 2% meter zijn aange bracht, is practisch voltooid. De herstel werken zijn daarmee reeds in het sta dium van definitief herstel getreden. Deense predikanten krijgen les in microfoontechniek. Een aantal Deense predikanten heeft zich gezamenlijk een wire-recorder aan geschaft, die beurtelings rondgaat. Het apparaat wordt 's Zondags in de kerk opgesteld, en na de godsdienstoefeningen kunnen de predikanten thuis in hun eigen kamer zichzelf horen spreken. Pastor H. S. Barris, van wie dit voor stel is uitgegaan, zegt hiervan door zich via de wire-recorder te horen, kan men duidelijk een beeld krijgen welke fouten men begaat, en zodoende leren deze te herstellen. De wire-recorder onthult on barmhartig of men staat te hakkelen, een vervelende galmtoon gebruikt of nog an dere fouten op de preekstoel begaat. Mosselconservenindustrie. Met ingang van Zaterdag j.l. werd de gehele mossel conservenindustrie stilgelegd. Dit is een week later dan in 1952. De kwaliteit was dit seizoen beter dan het vorige. De meeste mosselen, die gekookt werden, waren van Zeeuwse oorsprong. De Bisschoppelijke hiërarchie. Bezorgdheid van Aprilbeweging verdient nu ook onze aandacht» Het Moderamen der Generale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft de ker keraden en predikanten dezer kerk een rondschrijven doen toekomen in ver band met de honderdjarige herdenking van de invoering van de bisschoppe lijke hiërarchie hier te lande. De watersnoodramp, die enerzijds een nieuwe nadruk op de nationale saam horigheid heeft gelegd, anderzijds ook de plannen der eeuwfeestviering van de R.K. hiërarchie tot een aanzienlijke versobering heeft gedrongen, heeft het Moderamen der Generale Synode doen afzien van het voornemen in een kan- selboodschap zoals aanvankelijk in de bedoeling lag datgene, wat ons als Nederlanders nog altijd zo diep verdeeld houdt, zo nadrukkelijk aan de orde te stellen. In plaats daarvan wil het Moderamen de kerkeraden gaarne van dienst zijn met de in het genoemde rondschrijven vervatte overwegingen, waarvan iedere kerkeraad naar eigen inzicht gebruik kan maken. Aldus ontlenen we aan „Trouw. Het Moderamen heeft in het licht van de R.K. beschouwingen wel begrip voor de uitspraak, dat de bisschop als pontifex d.w.z. bruggenbouwer door heel zijn bisdom bruggen slaat tussen God en de mensen en tussen de mensen en God, maar meent deze en dergelijke uitspraken toch te moeten tegenspreken. Jezus Ghristus Zelf is het, Die de brug tussen God en de mensen en tus sen de mensen en God opnieuw heeft gebouwd; Hij is de Enige aan Wie in het Nieuwe Testament de ambtsnaam Hogepriester binnen de nieuwe bede ling werd toegekend. Een gezag en een positie als door de R.K. Kerk aan haar bisschoppen wordt toegeschreven, kent de apostel Petrus slechts toe aan Jezus Christus Zelf, Die als de Herder en Bisschop onzer zielen door hem wordt beleden. KERK. Met een beroep op de belijdenisge schriften der Ned. Herv. Kerk wordt in het rondschrijven de leer, dat de ware Kerk van Christus slechts daar zou zijn te vinden, waar de band met Rome of apostolische successie der bis schoppen aanwezig is. In art. 27 van de Ned. Geloofsbelijdenis wordt ander zijds even duidelijk aangegeven, waarin de eenheid dan wel gelegen is. Geheel in overeenstemming hiermede geeft art. 29 van dezelfde Geloofsbelijdenis bij de merktekenen van de ware Kerk geens zins aan, dat in deze Kerk de bisschop pelijke bestuursinrichting moet worden gevonden, maar legt er alle nadruk op, dat de reine predicaties des Evangelies, de reine bediening der Sacramenten en het gebruik van de kerkelijke tucht om de zonden te straffen daar dienen te worden aangetroffen. APRILBEWEGING. Hoewel het Moderamen der Gene rale Synode als zijn oordeel uitspreekt, dat degene, die zich met de Aprilbe weging van 1853 bezig houdt, daarin ontwaking van Protestants bewustzijn wei kan waarderen, maar toch tegen over veel, wat in die dagen gezegd en gedaan is, niet dan met de grootste reserve zal kunnen staan, wordt in het rondschrijven toch naar voren gebracht, dat de bezorgdheid, waaruit deze April- FE UILLETON. Twee Grieken zijn door het perma nente militaire tribunaal te Kavalla ln Macedonië, ter dood veroordeeld op beschuldiging van spionnage ten behoeve van Bulgarije. Zij waren ver leden jaar Juni gearresteerd, toen zij uit Bulgarije naar Griekenland kwa men. door J. BRANDENBURG. 19 BMIlUfflliMIlillUaiiiillllllliMHIIIillllllliHIliillllllllllllliillllllllllllimilüllllllflHJIliglIl De Hogepriester, Hyrkanus II, wordt gevangen genomen en zijn neef laat hem in de koeien slaan. Zó fel is de haat tegen zijn oom, dat hij de oude man een stuk van zijn oor afbijt en hem daarmee verder voor goed ongeschikt maakt voor het ambt van Hogepriester. Herodes vlucht met zijn weinige soldaten en huisgenoten naar het Zuiden. Thans blijkt hem, hoe de Joden hem haten. Overal wordt hij lastig gevallen en vervolgd en telkens moet hij, al vechtend zich een weg banen door de hartstochtelijk vechtende Joodse benden, die hem naar het leven staan. Ergens aan de westelijke oever van de Dode Zee, ten zuiden van Engedi, in de zelfde woestijn, waar eeuwen geleden ook David eens vluchten moest, toen hij ontkoming zocht tegen de haat van koning Saul, ligt een hoge, steile en kale rots. Er is rondom water noch schaduw. In de ondragelijke hitte van de middag is alles als met een witte sluier overdekt; des morgens en des avonds schemert het diepe blauw van de uitgestrekte Dode Zee aan de gezichtseinder, en aan de andere zijde steekt het kale gebergte met levendige tinten af tegen de strakke, trillende lucht. Bovenop de rots is een plateau van ongeveer vijf honderd meter lang en twee honderd meter breed, schier aan alle kanten omringd door de scherpe rotsspitsen van meer dan drie honderd meter hoogte. Aan één zijde is dit plateau slechts te benaderen en deze toegang is zo smal, dat er zelfs geen paard door kan. Op deze top was door de Makkabeën de vesting Masada gebouwd; zij gold voor onneembaar en naar deze vesting probeert Herodes met zijn have te ontkomen. Begunstigd door de duistere nacht en geholpen door zijn zwaar be wapende soldaten gelukt het hem en één voor één klimt men door de nauwe ingang op het plateau. Het is een grote stoet. Herodes begeleidt zijn oude moeder, Mariamne, zijn verloofde en zijn zuster Salome. Mariamne heeft ook haar moeder en haar jongste broeder bij zich. Dan volgt een grote schare van bedienden. In totaal ongeveer acht honderd,mensen. De vesting is wel voorzien van levensmiddelen, drinkwater en wat verder nodig is. Enige maanden kan men het hier wel uithouden. Maar intussen moet Herodes voorzieningen treffen. Want hier blijven kan hij niet. Daarom dankt hij een groot deel van zijn troep af, laat de familie en de hofhouding onder de hoede van zijn broeder Joseph, die hij bij zich heeft, en vertrekt zelf door zijn vaderland Idumea naar Alexandrië, waar hij een schip vindt dat naar Rome gaat, waarvan de redding uiteindelijk komen moet, zoals hij maar al te goed begrijpt In Rome toont hij zijn ware gedaante. Hij offert op het kapitool en neemt deel aan de heidense afgodendiensten. Juda is hem wel wat offervlees waard. Hij is geslepen genoeg om zich aan te passen en krijgt gedaan, dat hij in een plechtige zitting van de Romeinse senaat benoemd wordt tot Koning van Judea. En met een goed uitgerust leger keert hij terug van Joppe naar de vesting Masada. Het wordt dan ook hoog tijd, dat hij komt. Zijn broeder Joseph staat juist op het punt een wanhoopsdaad te verrichten en met zijn weinige soldaten een uitval te doen. Het drinkwater is op en de belegerden versmachten. Maar juist in die laatste wanhoopsnacht, wordt deze uitval der des perado's onnodig, doordat een zware regenval water brengt. Zo houdt de kleine vesting het uit tot Herodes komt. Maar daarmee heeft hij Jeruzalem nog niet in zijn macht. Zijn leger is te klein en te weinig geoefend om een belegering tegen de sterke stad met succes te kunnen beginnen. Hij doolt enige tijd rond en heeft intussen zoveel vertrouwen in de toekomst, dat hij te Samaria het huwelijk met Mariamne toch maar sluit. En dan wordt met behulp van de machtige legers der Romeinen, die inmiddels de Parthen uit Syrië weer verdreven hebben, het beleg voor Jeruzalem geslagen. Een beleg van twee maanden, waarbij telkens uitvallen worden ge daan door de verbitterde Joden, die menen, dat wanneer de nood op het hoogst geklommen zal zijn, Jahwe tot redding verschijnen zal. Maar zij vergissen zich. Stormenderhand wordt de stad genomen en de Romeinse soldaten, verbitterd door de felle tegenstand, richten een bloedbad aan, waarbij niemand, die hen in de weg komt gespaard blijft. De stad wordt boven dien geplunderd en van haar kostbare schatten beroofd. Herodes verzet zich in 't begin tevergeefs tegen deze massamoord en plundering. Hij begrijpt, dat wanneer hij zó koning van dit volk moet worden, hij weinig plezier van zijn koningschap beleven zal. In wanhoop roept hij dan ook uit: „Gij laat mij als een Koning van een woestijn achter!" Tenslotte slaagt hij er in, voor grote sommen, de aftocht der Romeinse legers te kopen, en kan hij zijn „koningschap" beginnen...... beweging is voortgekomen, thans zeker onze aandacht verdient. In verschillende landen, waar de R. K. Kerk in de meerderheid is, laat een ondubbelzinnige aanvaarrding van gods dienst- en gewetensvrijheid nog steeds op zich wachten. Als de Rooms-Katho- lieken in ons land de meerderheid zou den bereiken, zou het vrij'e recht tot uitoefenen van godsdienstoefeningen wel in stand blijven, maar de mogelijk heden tot evangelisatie tot overgang van Rooms-Katholieken naar de Ned. Herv. Kerk zouden zeer dubieus wor den en bovendien moet worden ver wacht, dat de thans reeds hier en daar optredende bevoogding van het open bare leven, door Rooms-Katholieken in overheidsfuncties dan steeds meer tot regel zou worden. ZORG. Het Is geenszins de bedoeling de ge meenten in dit rondschrijven op te roepen tot een hol activisme, maar de kracht van het Reformatorisch leven heeft als diepe bron altijd gehad de dagelijkse getrouwe omgang met da H. Schrift. Het is met name het ver slappen van dit leven met de Bijbel, dat het Moderamen met zorg vervullen kan. Daarom wordt opgewekt de acti viteit in zake de R.K. feestelijkheden in deze richting te leiden. Van een nieuw leven bjj de H. Schrift mag ook een nieuwe toenadering van de nu gescheiden kerken tot elkander worden verwacht. De beide huizen van het Oost-Duitse parlement hebben Vrijdag eenstemmig een resolutie aangenomen, waarin da verdragen van Bonn en Parijs worden veroordeeld en de hereniging van Duitsland wordt geëist. Wat brengt de radio? DINSDAG 24 MAART 1953. HILVERSUM I. (402 m.) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Orgelspel. 9.00 Morgenw. 9.15 Geestelijke liederen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterst. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmed. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Hammondorgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Med. of gram. 13.20 Me- tropole orkest. 14.00 Zeg eens, Amerika. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Vraaggesprek over Luchtacrobatiek in formatie. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U. Prof. R. W. Broekman: „Le vensblijheid". 19.00 Paris vous parle. 19.05 Fanfare-orkest. 19.25 Reportage of gram. 19.30 Pianorecital. 20.00 „Beurzen open! Dijken dicht!" 20.05 Nieuws. 20.10 Gev. programma. 21.20 Lichte muziek. 21.40 Med. 21.45 Gram. 21.55 Tiroler muziek. 22.35 Buitenl. overzicht. 22.50 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM IL (298 m.) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en Liturgi sche kalender. 8.00 Nienws en weerber. 8.15 Symphonette-orkest en solisten. 8.55 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 9.45 „Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land- en tuin bouwmed.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Actuali teiten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Gram. 14.25 Pianokwartet. 15.00 School radio. 15.30 „Ben je zestig". 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Drs J. I. S. Zonneveld: „Het Surinaamse landschap". 18.00 Gev. muziek. 18.15 Gram. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Gram. (20.0520.10 De gewone man zegt er 't zijne van.) 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Gram. 21.40 Radio Philh. orkest en solist. (Gram.-intermezzo.) 22.45 Avond gebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Cembalogezelschap en solisten. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 12.00 Om roeporkest. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 16.15 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Gram. 17.50 Boek- bespr. 18.00 Gram. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Causerie. 20.00 Omroeporkest. 20.30 Gram. 21.00 „Wat is dat?" 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.45 Idem. 22.5523.00 Nieuws. VARA TELEVISIE UITZENDING. 20.15—21.45 1. Actualiteiten. 2. Weerover- zieht. 3. Dokters televisite. 4. Geacteer de improvisaties.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3