„TEKORT AAN MUNITIE IN KOREA EEN NATIONAAL SCHANDAAL Zapotocky president van J sjecho-Slowakije Eenzaam bleef olieman op .Spaarnestroom" achter Minister Algera opende expositie van rampfoto's tSeginselpartij niet immer een eis PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Generaal Van Fleet voor Senaatscommissie: In 1951 had hij een flinke overwinning kunnen boeken VILEM SIROKY AANG^Wi^ZEN ALS PREMihR De reis van Prins Bernhard k SNIPPER NIEUWS Rampenfonds: 84,2 millioen Eén Prot. Chr. partij bij raadsverkiezing te Goes Prof Zuidema vervolgt in Goes het debat in de Tweede Kamer Geschonden Zierikzee sloot de rij Sc hoonmaakploegen voor Rilland Bath Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 00, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Explo'tante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2434 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, f 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE MAANDAG 23 MAART 1053 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 6.35 u., onder 18.59 u. Maan op 12.33 u., onder 4.29 u. Hoogwater Dinsdag 24 Maart: Vlissingen: 9.39 u. 1.18 m„ 22.23 u. 1.04 m. Terneuzen: 10.04 u. 1.39 m., 22.51 u. 1.26 m. Wemeldinge 10.57 u. 1.15 m„ 23.45 u. 0.97 m. Zierikzee: 10.39 u. 0.98 m., 23.25 u. 0.80 m. „Het is een nationaal schandaal, dat, hoewel de laatste drie begro- tingsjaren in het geheel 160 milliard dollar voor militaire doeleinden is toegewezen en tegen 1 Juli naar schatting 103 milliard dollar uitgege ven zal zijn, wij niet genoeg munitie hebben om een oorlog in Korea te voeren", aldus heeft generaal James van Fleet, gewezen commandant van het Amerikaanse Achtste leger in Korea verklaard voor de senaatscommissie voor de strijdkrachten. Generaal Lawton Collins, de staf chef voor het leger, verklaarde voor de commissie dat er, voor het volgen van de huidige tactiek, genoeg munitie in Korea was om de beperkte taak van het leger uit te voeren, nl, om de man schappen te beschermen. Hij zei dat de taak van het leger door politiek en diplomatie werd gedicteerd en niet door de militaire eisen. Hij gaf toe dat er fouten waren ge maakt, maar deze waren een gevolg van het feit dat er „een oorlog in vre destijd" werd gestreden. Robert Johnson, onderminister van defensie, zei dat de staalstaking de productie van munitie ongunstig had beïnvloed en dat het moeilijk was ge weest arbeiders aan te werven voor vergroting van de productie. Opdat het pi bliek de gehele ge schiedenis zou weten, heeft deze se naatscommissie een deel van Van Fleet's getuigenis gepubliceerd. Generaal van Fleet verklaarde, dat hij op zeker moment de kanonniers moest bevelen het vuren te staken, omdat de voorraden munitie uitgeput raakten. In Mei 1951 waren de opslag plaatsen van de artillerie in Korea uit geput en daarna was er steeds een cri- tiek tekort aan munitie blijven be staan. Pas vorige maand, na zijn ver trek uit Korea zou de toestand jets zijn verbeterd. De generaal zei ook, dat hij het met zjjn superieuren niet eens was over de hoeveelheid munitie die moest worden verschoten en over de taak van het le ger in Korea. MAARSCHALK TITO WEER TERUG.' Maarschalk Tito heeft Engeland ver laten en aan premier Churchill en aan Koningin Elisabeth danktelegrammen gezonden voor het hartelijk onthaal en de vriendschappelijke besprekingen, „die er toe zouden bijdragen dat de banden tussen Engeland en Joegosla vië nog hartelijker zullen zijn dan voorheen". Bij Tito's vertrek werden dezelfde veiligheidsmaatregelen getroffen als bü zijn aankomst. Een kleine menigte zag toe, sommigen wuifden. Tien mi nuten na het vertrek was de kade weer normaal. Minister Eden heeft vervol gens op het ministerie van Buitenland se Zaken de ambassadeurs van Italië, de V.S. en Frankrijk op de hoogte ge steld van de resultaten van Tito's be zoek. FRANSE MINISTERS NAAR WASHINGTON. De Franse premier Mayer en drie van zijn voornaamste ambtsgenoten zullen morgen naar Washington rei zen voor besprekingen over militaire eiï economische samenwerking. Naar verwacht wordt zal Mayer de Amerikaanse regering mededelen, dat de interim-commissie van de E.V.G. practiseh overeenstemming heeft be reikt over de aanvullende Franse pro tocollen bij het E.V.G.-verdrag. Mayer zelf heeft Zondag bij het leg gen van de eerste steen van een stuw dam in De Horne, verklaard, dat Frankrijk bereid is bij te dragen in de opbouw van een verenigd Europa, mits zjjn positie als wereldmogendheid en zijn verantwoordelijkheid jegens de overzeese gebiedsdelen werden erkend. De productie in Juni zou bijna drie keer groter zijn dan het huidige ver bruik in Korea. Generaal van Fleet had voorts ver klaard dat de munitie slechts toerei kend was voor „een verdedigende fic tie om zich te redden". De communisten hebben tweemaal zoveel artillerie dan de strijdkrachten van de V.N. en „voldoende" munitie. Generaal van Fleet zeide, dat, in dien hij de communisten, die in Juni 1951 „in paniek" terugtrokken, had mogen achtervolgen, hij vermoedelijk 200.000. tot 300.000 gevangenen had kunnen maken en alle bijbehorende zware uitrusting had kunnen buitma ken. MEISJES IN TUCHTSCHOOL V/APENDEN ZICH MET GLAS. In een tuchtschool voor meisjes te Santa Rosa in Californië hebben vijf tien meisjes getracht te ontsnappen.' Ze gooiden ruiten in en wapenden zich met glasscherven. Zaterdag zwierven reeds 160 meisjes door de school en over het terrein, dat door de politie was omsingeld. Ze hadden nu niet al leen glasscherven maar ook messen in hun bezit. Nadat men de aanstichtsters had weten te isoleren was de opstand spoedig bedwongen. NA DE DOOD VAN GOTTWALD Antonin Zapotocky, de huidige premier van Tsjecho-Slowakije, die door de Nationale Vergadering met algemene stemmen tot president is gekozen als opvolger van de op 14 Maart overleuen president Aiement Gottwiud, schijnt het Russische voorbeeld gevoigd te hebben van scheiuing tussen rege ring en partij. Het eerste besluit van de 68-jarige Zapthocky, die als sceenhouwersleerling begonnen is, was de benoeming van Vilem Saoky tot zijn opvolger ais pre mier. Antonin Nevotny werd belast met Ue ieiuing van bet centraie comité der communistische partij. Hij blijit tevens vice-premier. Gottwald heeft steeds de leiding van de staat met die van de partij gecom bineerd, evenais Stalin. Prins Bernhard heeft Vrijdagochtend een tamelijk onverwacht bezoek ge bracht aan de Collegiate School van de Dutch Reformed Church in Man hattan. Deze kerk met aangrenzende school werd in 1638 door Nederlanders gesticht en tijdens de tweede wereld oorlog heeft Koningin, toen nog Prin ses Juliana, daar enkele •malen gods dienstoefeningen bijgewoond. De ruim 300 leerlingen van deze in stelling, die zowel een lagere als een middelbare school omvat, waren ver zameld in de kapel voor de laatste bij eenkomst alvorens de Paasvacantie be gon. Zodoende moest het bezoek min of meer inderhaast worden georgani seerd. Desondanks werd de Prins met veel kleurig vlagvertoon verwelkomd. Hij werd in de aula ontvangen door ds Romig en de heer Loverack, wnd hoofd der school. Nadat het schoolkoor de Prins had toegezongen, heeft ds Romig een korte rede uitgesproken. Na deze toespraak heeft Prins Bern hard desgevraagd een pakkende be schrijving van de overstromingsramp en het herstel gegeven. Hij betreurde het, dat blijkbaar alleen bij een na tuurramp zich onder de volkeren der aarde een gevoel van saamhorigheid van het gehele mensdom baan kan bre ken. Daarna heeft hij de uitreiking bij gewoond van de prijzen, die aan het einde van de semester aan de leerlin gen werden gegeven. Vrijdagavond zat de Prins als eregast aan bij een diner, dat werd gegeven door de Nederlandse club. In gezaghebbende kringen te New York meent men te weten, dat in een schrijven van Koningin Juliana, dat Prins Bernhard deze week persoonlijk aan Eisenhower zal overhandigen, een beroep wordt gedaan om een oplossing van het vluchtelingenvraagstuk ter hand te nemen. De Egyptische premier, generaal Na- guib, heeft gisteren in een toespraak t°t enkele duizenden boeren aan de Nijl gezegd, dat als de Engelsen niet uit eigen wil vertrekken, zij daartoe gedwongen zullen worden. „Wij zijn ervoor gereed" aldus Naguib, die be loofde, dat voor de bouw van 'n nieu we dam in de Nijl, in de niet al te ver re toekomst de arme woestijngrond in rijke grond zou worden veranderd. Na zijn verkiezing vertrok de presi dent onmiddellijk naar het kasteel van Praag, zijn nieuwe verblijf in het Hracdin, om gelukwensen van het corps diplomatique in ontvangst te ne men. In een toespraak tot de leden van het diplomatieke corps verklaarae Zapotocky dat de onwankelbare basis van de Tsjecho-Slowaakse buitenland se politiek „de wil tot verdediging van de vrede is, alsmede vreedzame sa menwerking met alle volken". 's Avonds dankte de nieuwe presi dent het volk voor het vertrouwen, dat het hem had geschonken. Hij sprak vanaf het balkon van het kasteel te Praag tot een menigte van duizenden. De president beloofde nooit te zullen vergeten, dat hij uit de werkende klas se afkomstig is en het doel van presi dent Gottwald „om de republiek tot een paradijs" te maken evenmin. Radio-Praag zond* Zaterdagavond een toneelstuk uit, getiteld „De strijders uit de oude tijd", van de hand van Zapotocky. ZIJN LEVEN. Antonin Zapotocky is evenals de overleden Gottwald een van de op richters van de Tsjechische communis tische partij. In Juni 1948 werd hij premier, toen zijn voorganger, Gott wald, dr Eduard Benesj als president opvolgde. Hij speelde een voorname rol 'in de crisis van Februari 1948, toen f 1 k A A A Terwijl de vrouw des huizes bene den een buurpraatje maakte, is Zater dagmiddag in een woning aan de Gan- zevoortsingel te Groningen brand uit gebroken, naar men aanneemt, door dat de vlam in een pan vlees is ge slagen, die op de kachel stond. De bovenwoning brandde geheel uit. In Tilburg is een driejarig jongetje over leden nadat het, overdekt met brand wonden, uit een loods was gered, waar in chemicaliën waren opgeslagen en waarin brand is ontstaan, vermoedelijk omdat het kind met vuur had gespeeld. Een firmant van een Amersfoorts kledingmagazijn heeft een serie „pas jasjes" ontworpen, die het mogelijk zouden maken dat bij de vervaardiging van een costuum acht tot tien uur tijdsbesparing zouden worden verkre gen. De Perzische premier Mossadeq, is het nieuwe jaar de Perzen vieren oud en nieuw op 21 Maart slecht begonnen. Hij is voor het eerst de sjah geen geluk gaan wensen. Prinses Narriman is gisteravond met een vliegtuig uit Genève naar Egypte ver trokken, waar ze onmiddellijk een echtscheidingsprocedure tegen Faroek wil beginnen. Ze zal ook met mede werking van de Egyptische regering stappen doen om haar zoontje, Koning Ahmed Faoed II weer onder haar hoe de te krijgen. De Poolse straaljager, die op 5 Maart op Bornholm landde is in Kopenhagen op een schip geladen en naar Polen vertrokken. —Uit de vil la van de Franse modekoning Jacques Heim te Neuilly bij Parijs is door in brekers een bedrag van anderhalf mil- lioen francs gestolen benevens juwelen ter waarde van tien millioen francs. de communisten de macht in handen namen. Zapotocky, wiens vader in 1878 een van de oprichters was van de Tsjechische sociaal-democratische par tij, was reeds op jeugdige leeftijd een vooraanstaand lid van het propagan- da-comité van deze partij. Hij woonde in Moskou het eerste congres van de Comintern bij. In December 1920 werd hij in Praag gearresteerd als voorzitter van het revolutionnaire comité maar weer vrij spoedig vrijgelaten. In 1922 werd hij secretaris-generaal van de, als splintergroep uit de soc. democra tische partij gevormde, communisti sche partij. Toen de Duitsers in 1938 Tsjecho-Slowakije bezetten, kreeg hij opdracht van zijn partij het land te verlaten. Bij het overschrijden van de grens werd hij gearresteerd en hij bracht de verdere oorlogsjaren in een Duits kamp door. In 1945 werd hij door de Russen bevrijd. SIROKY. Siroky werd in 1902 geboren als zoon van een spoorwegaroeider. Tot 1935 bekleedde hij een lage post in de communistische partij. In 1935 werd hij parlementslid. In 1950 volgde hij de later terechtgestelde Clementis als mi nister van Buitenlandse Zaken op. Tot Zaterdagavond is bij het Na tionaal Rampenfonds in totaal f 84.2 millioen binnengekomen. Sinds Vrijdagavond is er dus f 400.000.— bijgekomen. De samenwerkende omroepvereni gingen, die onder het motto „Beurzen open, dijken dicht" eefi radio-actie voeren ten bate van het Nationaal Rampenfonds hebben tot Zaterdag avond f 4.271.799.80 ingezameld. Via de giro werd afgelopen week f 305.624,64 ontvangen. VENEZUELA EN COLUMBIA EEN TEGEN COMMUNISME. Venezuela en Colombia hebben alle meningsverschillen op zij geruimd ten einde eén overeenkomst te kunnen sluiten tegen communistische infiltra tie. In een tent, opgericht op een brug over de rivier Tachira, welke de grens tussen beide landen vormt, kwamen Zaterdag daartoe kolonel Jimenez, de president van Venezuela en de wnd. president van Columbia, dr Arbelaez, bijeen. 'Ze bespraken de verdediging van hun landen en woonden ook een conferentie van stafchefs bij. Verklaard werd, dat beide regeringen dezelfde in zichten hebben en dat haar idealen fundamenteel gelijk zijn aan die der Westelijke landen. STUDENTEN KOMEN IN NOODGEBIEDEN WERKEN De Nederlandse studenten zullen deze zomer in samenwerking met de I enst Landbouwherstel werkkampen in de noodgebieden organiseren. De kampen, waaraan ook buitenlandse studenten zullen deelnemen, z. len drie weken duren. Er zal zwaar pol- derwerk moeten worden verricht, zo dat slechts zij, die over een groot uit houdingsvermogen beschikken, aan deze kampen kunnen deelnemen. Ook op Zuid-Beveiand zal, naar wij verne men, een dergelijk kamp worden in gericht. PIECK VERSIERD MET HAKENKRUIS. In Oost-Duitsland zijn achthonderd duizend schoolboeken in beslag geno men omdat op een foto van president Pieck duidelijk een hakenkruis te zien was. Het gold hier een speling van licht en schaduw op het voorhoofd. De persfotograaf, die de foto genomen had, is naar het Westen uitgeweken.. REDDING IN DE MIST In dichte mist is Vrijdagavond laat in Het Kanaal het 857 ton metende Nederlandse m.s. „Spaarnestroom" na bij Dover in aanvaring gekomen met het Duitse schip „Waldemar Sieg". De „Spaarnestroom", een schip van de N.V. Hollandse Stoomboot Mij te Am sterdam, zonk gedeeltelijk. Vijftien op varenden werden door de „Waldemar Sieg" gered, maar één man werd ver mist. Ook deze werd gered, maar het was een redding, die gevolgd werd door vele wederwaardigdigheden. Zaterdagmorgen voer namelijk de uit Suriname thuisvarende m.s. „Sten tor,, van de K.N.S.M. in Het Kanaal toen men aan bakboord de schim van een schip bemerkte. Het achterstuk stak onder water en dichterbij geko men zag men midscheeps een eenzame figuur, die druk stond te zwaaien. Het was de als vermist opgegeven veertig jarige olieman C. Schuurman. Hoewel de zee, zoals dit in de vaktermen heet „tamelijk hobbelig" was, werd een sloep gestreken en de man, die als ge volgd van de doorstane ontberingen bijna niet in staat was te spreken en Als voorstel wordt aanvaard Als de leden der A.R.-kiesvereniging te Goes zich Woensdagavond accoord verklaren met het bestuursvoorstel zui len bij de komende gemeenteraadsver kiezingen de Goese afdelingen der A. R.P., C.H.D. en S.G.P. met een verbon den lijst uitkomen. Voor het eerst sinds lange tijd, (ongeveer 50 jaar) zal het prot. chr. volksdeel zich dan naar buiten als een eenheid presenteren. Zoals bekend hebben drie C.H.-ver- tegenwoordigers en twee Anti-Revo- lutionnairen in de raad zitting; de 5.G.P. is niet vertegenwoordigd. De verbonden lijst zal vermoedelijk zo worden samengesteld, dat de C.H. de nummers 1, 3 en 5 bezetten, de A.R. de nummers 2 en 4 en de S.G.P. nummer 6. De C.H.-kiesvereniging heeft haar candidaten nog niet aangewezen, zodat nog niet bekend is wie lijsttrekker zal zijn; de A.R.-vertegenwoordigers Zui- dema en drs Knibbe komen dus als nummers 2 en 4 op d lijst. Sensatie vrijwel vermeden Een close-up van een op haar lip bijtende moeder met een van paniek vertrokken gezicht, die 'haar angstig huilende en verbluffend veel op haar gelijkende vier-jarïge zoontje op haar arm draagt, is de best geslaagde sym bolische, fotograrische uitbeelding jan het onbeschrijfelijke leed, dat de over- stromingsramp over ons land bracht. Een enorme vergroting van deze op name is te zien op de Zaterdagmiddag te Amsterdam door minister mr J. Al gera geopende fototentoonstelling der Nederlandse vereniging van foto-jour nalisten die de opbrengst zullen afdra gen aan het Rampenfonds. Meer dan welke andere foto ook, is het deze opname geweest, die de we reld heeft gegrepen en er toe heeft bij gedragen, dat overal op onze aarde ontroerde, mensen geld en goederen hebben afgestaan voor het getroffen Nederland. De heer H. Blansjaar, fotograaf van „Panorama", is er de maker van. Moe der en zoontje werden een dag na het doorbreken der dijken, dus op Maan dag 2 Februari, uit hun ondergelopen woning te 's-Gravendeel des morgens om 8 uur met een roeibootje gered. „Het is verheugend te constateren, dat het niveau van de voorlichting over deze ramp een enkele uitzon dering daargelaten zeer hoog is ge weest", zei minister Algera in zijn openingsrede. „In de berichtgeving, ook door middel van fotoreportages, is sensatie vrijwel steeds vermeden. Op sobereen degelijke wijze is ons volk en ook het buitenland over de ramp voorgelicht". x De minister roemde voorts „de ge wone menselijke bewogenheid over het leed van andere", dat journalisten pen of camera Heten rusten om eerst deel te nemen aan reddingswerkzaam heden of om zandzakken te sjouwen voor het dichten van dijken". IDEAALVORMING IN DEZE TIJD De velen, die afwezig waren op de Provinciale toogdag van het Verband van Anti-Revolutionaire Jongerenstudieclubs, die Zaterdag werd gehouden in de „Prins van Oranje" te Goes, hebben heel wat gemist. Prof. dr S. U. Zuidema hield een betoog over „Beginsel en ideaal" en wierp een verras send licht op heel wat oude en te vertrouwde waarheden, waarbij hij ook nog wat vermeende heilige huisjes omver kegelde. Drs O.. Jager, Geref. pre dikant te Vrouwenpolder, sprak over de Goden van deze tijd, die, zoals hij opmerkte, tegenwoordig ook zitten in de Eerste en Tweede Kamer. voeren. Gij zult niet begeren, luidt een gebod. Wat kan de Overheid hier doen? De Zondagsheiliging behoort niet tot het vlak van de publieke ge- rechti^ieid, die de Overheid heeft te handhaven. De Zondagsheiliging is een zaak van het hart. De ouders hebben zelfs niet de heiliging van de Zondag in hun eigen gezin in de hand. Een voorwaarde voor de invoering van een wet is, dat ze weerklank vindt in de volksconcsiëntie. Anders is een wet uitsluitend een aanleiding om overtreden te worden. Hoe zit het dan met onze ideaals- vorming? Waar we even houvast in het volk hebben, zo betoogde prof. Zuidema, moeten we toegrijpen. Dan hebben we een ideaalsvorming in de ze tijd. Te trachten de dijken van de godverlatenheid te dichten, daar waar nog enige houvast en enige verbinding mogelijk is, dat is ons ideaal. Onze vraag moet zijn. Hoe kunnen we het christelijk element in onze tijd nog versterken? Beginselpolitiëk kunnen we alleen voeren als we weten, waar we moeten De voorzitter van de provinciale Ar- jos, de heer D. J. Rouw, leidde prot Zuidema met een principieel openings woord in. „Beseft als AJR.-jongeren, dat ge niet moet repeteren in imiteren. Want dan kunt ge er zeker van zijn, dat de kracht van de A.R. in het publieke le ven zal wijken. Onze tijd vraagt om een eigen taak en een eigen ideaals vorming", zo sprak prof. Zuidema, na dat hij eerst had aangetoond hoe voos het standpunt van de relativist is. De ze ziet alles betrekkelijk in zijn eigen tijd. Zijn ideaal komt op uit zijn eigen tijd, wordt gevormd door zijn tijd en verdwijnt ook weer mettertijd. Maar ook had prof. Zuidema het debat over de Zondagswet in de Tweede Kamer vervolgd en critiek geleverd op hen, die altijd en eeuwig dezelfde waarhe den hebben en eeuwig de voorouders napraten en imiteren. Ds Zandt, zo zei prof. Zuidema, is trouw aan de begin selen, maar hij marcheert op de plaats. Hij wil de klok terugdraaien en wat erger is de staat een totale bevoejgd- heid geven. De Overheid is niet com petent om alle tien geboden door te beginnen. Aan idealen, die niets uit richten hebben we niets. Evenwel onze ideaalsvorming mag niet los staan van het verleden. Hij, die voortbouwt op hetgeen dat vorige generaties tot stand brachten, die han delt verantwoord. Wij moeten het ver leden niet negeren, maar ook niet re peteren. CHR. PARTIJFORMATIE. De christelijke partijformatie is juist een eis van onze tijd. Juist onze tijd eist dit om de ontkerstening zoveel mo gelijk te keren. Ik wil niet beweren, zo bracht prof. Zuidema naar voren, dat de chr. par tij-formatie een eis is van alle tijden. Het is niet juist om te zeggen, dat een beginselpartij ons ideaal is ten allen tijde, maar wel voor onze tijd. Maar nooit mag men vergeten, dat boven en buiten de overdracht van de vorige generaties, de roeping van de Christenheid. Het leven bij de Bij bel geldt voor alle mensen, alle plaat sen en alle tijden. Dit leven heft ons uit boven alle ideaalsvorming en geeft ons het ide aal voor altijd. Daarrtn is beginselpoli- tiek steeds terugvallen op de Bijbel. Dus geen repetitie en gebonden zijn aan de tijd. Dit is het begin van het einde. Maar het begin van onze be- ginselpolitiek is de Bijbel. Drs JAGER. Drs O. Jager zei dat we nu niet meer in de eerste plaats moeten strij den tegen de geest van de rust in de vorige eeuw maar vooral tegen de geest van onrust in deze eeuw. In zijn betoog constateerde drs Jager eerst een gebrek aan eerbied voor het Ge zag. We zijn soms bang dat de staat te veel gezag zal krijgen totale macht en we begaan veel overtre dingen in het publieke leven. God is de Heer van het verkeer. Dat verge ten we wel eens. Verder constateerde drs Jager nog een gebrek aan eerbied voor het verleden en aan eerbied voor het vorstenhuis. slechts gekleed was in ondergoed van boord gehaald. Nadien besloot men een poging te wagen de Spaarnestroom op sleeptouw te nemen en naar Dover te brengen. Bij de eerste poging om de tros over te brengen dreef echter een sloep weg met één matyoos erin. Een tweede sloep wist de eerste weer te vinden en de trossen konden worden overge bracht. Toen de matrozen weer terug wilden roeien naar de „Stentor" raak ten zij plotseling weer op drift; het scheen in de dikke mist een hachelijk avontuur te worden. Tot niet geringe opluchting doemde echter vrij spoedig in de mist de contouren van een schip op en groot was de verbazing van de elf „zwervers" toen dit hét zusterschip „Hector" van de K.N.S.M. bleek te zijn. Ook dé mannen van de „Hector" die telegrafisch gewaarschuwd waren naar een sloep uit te kijken waren niet wei nig verwonderd. Nadat de mist wat was opgetrokken konden de mensen van de „Hector" weer op de „Stentor" terug keren en kon worden begonnen met slepen. Een met radar uitgerust Engels schip dien de als gids en zo arriveerde de „Spaar nestroom" in Dover, waar de 15 opva renden, die door de „Waldemar Sieg" aan wal waren gezet tot him vreugde hun vermiste olieman terugzagen. Chinese communisten hebben Zater dag een Amerikaans jacht met drie Amerikanen, twee journalisten en een kapitein en twee Chinezen op zestien kilometer afstand van Honkong onder schept en opgebracht. De Amerikaan se regering zal stappen ondernemen om hun vrijlating te bewerkstelligen. Onze Van Sprang-tournee. Het concertgebouw te Zierikzee wu wel de fraaiste zaal met de beste ne- comodatie, die onze buitenlandse ver slaggever, de heer Alfred van Sprang, op zijn tournee door Zeeland heëf$ ge zien vreemde tegenstelling met dese gehavende en haast ontvolkte stad. De zaal was gratis door de directie ter beschikking gesteld en er werd ook geen entree geheven: het was enkel en alleen een bijdrage van de heer Van Sprang om ook in deze stad enige ont spanning te geven. En de mensen di« Zaterdagmiddag gekomen waren, een kleine honderd, hebben ten volle van de geestige causerie genoten. Het was tevens het einde van de ge hele tournee. De avond daarvoor had den de mensen uit Axel en omgeving met aandacht en veel enthousiasme geluisterd en had de heer Van Sprang kennis gemaakt met de mist. om half twee vertrok eerst de boot van Terneuzen naar Hoedekenskerke! Omstreeks 3000 mensen hebben ditmaal de heer Van Sprang gehoord en zullen ongetwijfeld belang stellend zijn naar zijn volgende arti kelen in ons blad. En het is niet aan twijfel onderhevig, dat de heer Van Sprang ook in de verre landen die hij ditmaal gaat bezoeken niet zal nalaten te vertellen van de ramp die Zeeland zo bijzonder heeft getroffen. De regering heeft hem verzocht films te nemen. Dat hij dit werk als good- will-ambassadeur uitstekend zal ver vullen, daarvan zal ieder die hem thans gehoord heeft, ten volle over tuigd zijn. De gemeenten Aalten, Doodewaard, Echtveld, Valkenbburg-Houtem en Zaandam zullen binnenkort schoon maakploegen uitsturen naar Rilland Bath, die zij hebben geadopteerd. Uit Zaandam vertrekken voor dit doel vandaag vijftien Zaandammers, die zul len helpen bij de installatie van liet gemeentehuis en andere openbare ge bouwen van Rilland Bath en bij de reiniging van de riolering. In het adoptieschema is ook opge nomen de verstrekking van leermid delen aan scholen, assistentie ter sec retarie en hulpverlening aan het ver enigingsleven. Zaandam is voornemens op 31 Maart een commissie te installeren, samenge steld uit gemeentebestuur, U.V.V., so ciale en culturele afdeling van de Zaandamse gemeenschap en de sectie sport, en het conwent van predikan ten. Wijziging autobusdienst GoesHoedekenskerke. De sedert 14 dagen van kracht zijn de tijdelijke autobusdienstregeling GoesHoedekenskerke zal met ingang van morgen, Dinsdag 24 Maart, wor den gewijzigd. Bij wijze van proef wa ren de diensten de laatste 14 da.^en practiseh verdubbeld. Voor verschil lende ritten bestond echter onvoldoen de belangstelling. Morgen wordt cie of ficiële winterdienstregeling weer '.an kracht, zij het met enige uitbreid: :g. Op werkdagen vertrekt ook een bus uit Goes om 16.58 en uit Hoedekens kerke om 17.20. Op dc Zatert'a en zul len twee extra ritten wort en uit e- voerd, n.l. om 12.58 en 14.58 ver' ek Goes en om 13.20 en 15.20 vertrek Hoedekenskerke. DE BILT ZEGT: Weinig veranuertiig. Zwaar bewo: .t met aanvang'ijk hier en daar mist, maar later in net Zuiden van het land kans op en1 ie opklaringen. Weinig wind. Dez. e temperaturen ais, of iets nogere can gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1