IJdelheid werd Gestapo-spionne noodlottig. STERK WERK VADEMECUM Voor AL Uw drukwerk Geallieerde geheime agenten zochten naar mysterieuze vrouw. Oosterbaan Le Cointre N.V. Goes Zeeuwsch Dagblad Pagina 7 Het verraad van Helvig Delbo. VEILINGBERICHTEN KefiJk en fending,. Prov. Commissie voor veilingen vergaderde Waterkering rond Zier ik zee m Yliet allten maal a-a-fc OPENBARE AANBESTEDING jZeeuwsch Dagblad' Deell: Noord-Holland Prijs f 2.50 - Hoeveel merken cigaretten zijn er? j Vrijdag 20 Maart 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Op een donkere nacht in het jaar 1943 wendde sergeant-vlieger James Beard, afkomstig uit Kansas in de Verenigde Staten, pogingen aan om boven de Duitse haven Kiel zijn twee en dertigste Duitse nacatjager naar beneden te schieten. Zijn eigen vliegtuig werd echter door een goeü gericht schot in brand geschoten en alleen door een uitstekende noodlanding wist ny zijn leven te redden. James werd gevangen genomen en in een krygsgevangemnimp ondergebracht. Hy zat daar center met lang, want ai spoedig geiuüve nei atm met vyi kameraucn te ontsnappen en de i>eens-Duitse grens te oereiken. Koud en hongerig meldden zy zien mj een gro«.e tieeuse boeruery, waar zy un^ekend werden verzorgd. De voigenne uag xvvaiu uit, dat de boer de zes maaien met ,,op hun goede gezient gaaivrjjncm nad verleend. Uren voordat de AJmerntaaiise piloted de boerderij nadoen bereixi, was iiy al op nun aomst voorhereiü geweest. Ambte naren van de Deense grenspolitie ondermennen ni. nauwe relaties met de Deense verzetsoewegrng, waurvan ae uoer deei uiiinaante. De Duitsers hadden onmid dellijk na ae omsnappmg de Deense grensposten gewaarschuwd en de namen der ontsnapten uooigegeven. En zo naa ae ooer beïicnt gekregen, dat zes Ame rikanen ücMi' zyii u^ctuerij zouden worden gedirigeerd. Enige dagen nadat ae pnoten een gast vrij onderaak m de Doeraery naaaen ge vonden, Kwant van net nooxükwaruer der verzetsorganisatie in Kopennagen ae order, aai ae Kmerntanen naar En^eiana zouden kunnen reizen, indien ze zien aan de Deense orders zouden houden. Dat wilden .zij wei en zo begon op een nacht een tocht, die larfg zou duren en als eers te doel Kopennagen had. Ieaere nacht 4rok Tiet groepje verder, van boeraery tot boerderij en van pastorie tot pastorie. De Gestapo was te actief omde tocht snel te aoen verlopen. Als vissers ver momd bereikten zy eindelijk Kopenha gen, waar eik hunner op een apart aares werd ondergebracht. De tyü, voordat de tocht naar Zweaen zou worden onderno men, duurde maanden. Dat kwam, omdat de Britten en Amerikanen er achter wa ren-gekomen, dat de nieuwe maatregelen van de vijand ten aanzien van de bewa king der ueense kusten een bepaalde re den had; een reden die lag in het bestaan van een meesterprograrnma, die op my sterieuze wijze de handelingen van de Deense illegalen aan de vijand rappor teerde. James Beard siiep iedere nacht op een ander „duikadres" om het gevaar van ontdekking te reduceren, feen der meest y verige beschermsters van ja mes was 'n knappe, blonde vrouw, Helvig Delbo ge naamd. Zij was zeer behulpzaam wan neer door Duitsers opgejaagde mannen moesten worden geho.^en. James sprak haar veel en was op het laatst zo over moedig, dat hij haar soms in naar luxueu ze mode-atelier, waarvan zy eigenaresse was, op klaarlichte dag opzocht.... ONVOORZICHTIG. In een sfeer van gevaar en in een ver land ontspon zich in het mode-atelier aan de bankelmarksgade 30 in Kopen hagen een liefdesafiaire tussen James Beard en Helvig Delbo. In haar kamer had Helvig behalve portretten van Roo sevelt, Churchill, Stalin en Eisenhower ook een Amerikaanse vlag als muurbe dekking opgehangen. James wees haar er op, dat op ontdekking hiervan een zware straf stond, doch Helvig lachte dan en zette dubbel zo luid de Engelse zender aan. Zij verbelde James, dat zij deel uitmaakte van de topleiding van de Deense verzetsbeweging. Zij was een Noorse, doch uit Noorwegen gevlucht omdat ze gezocht werd wegens een serie spioiiiiaguaaden. James moest haar veel vertellen over Amerika, het Amerikaan se leger en over zijn ontsnappingstocht. Er zouden nl. na de oorlog onderscheidin gen worden uitgereikt en daarom stelde ze er belang m precies te weten hoe zyit ontsnapping in zijn werk was gegaan en wie daaroy nadoen genolpen. James kon, zo zeide hij haar, niet veel namen noe men. Hij had alleen maar Darsch en An- aersen omnouden, doen. dit waren namen» die even veel voorkomen als Jansen en Rietersen in Nederland. Na maanden in Kopenhagen te heb ben vertoefd kwam eindelijk het bericht, dat James via Zweden naar Engeland zou kuimen vertrekken. Zijn laatste etmaal op Deense bodem bracht hy bij Helvig uoor. De twee gelieiden kwamen over een elkaar na de oorlog geer te ontmoe ten. Ontroerd kusten zy elkaar ten af scheid. Heivig's verliefdheid zou James de vrykeid bezorgen.... ONDERVRAAGD. De nachtelijke overtocht naar Zweden geiükte schitterend en zes weken later bevond sergeant-vlieger James Beard zich in Londen, waar nij urenlang onder vraagd werd door de officieren van de Britse en Amerikaanse geheime diensten. Hij uchtte zijn ondervragers uitvoerig in omtrent zijn wederwaardigheden en vroeg herhaaldelijk hoe het met zijn vijf kameradeh was gesteld. Reeds vanaf het moment, dat hij m Zweden voet aan wal had gezet, had hij naar zijn vrienden ge- informeerd, doch niemand had hem iets over hen kunnen vertellen. In Londen vertelde men hem tenslotte, dat zijn ka meraden waren gevangen genomen. Ja mes kon dit niet geloven, totdat hem een Deense krant werd getoond, waarin het verhaal van hun gevangenname stond. Hoe was het mogelijk geweest, dat hij dans was ontsprongen? Maar voor dit probleem interesseerden de Amerikaanse en de Britse geheime dienst-officieren zich eveneens. Deze begonnen echter dank zij de openhartige verklaringen van James over zijn omgang met Helvig Del bo lont te ruiken eri zij vroegen zich af of deze vrouw soms dubb'el spel had ge speeld. Zij begrepen, dat het een geraffi neerde spionne niet moeilijk moest val len een openhartige jongeman als James om de tuin te leiden en op listige wijze uit te horen. Welke doorgewinterde ver- zetsvrouw zou bovendien portretten van Duitsland's grootste tegenstanders in haar kamer hangen, de Amerikaanse vlag eta leren en openlyk naar geallieerde zen ders luisteren. Men besloot het geval Helvig Delbo te onderzoeken MAATREGELEN. Amerikaanse en Britse officieren stel den zich in verbinding met de vrije Noor se regering in Londen en informeerden naar een Noorse dame, Helvig Delbo ge naamd, die wegens verzetsactiviteit uit Noorwegen zou zijn gevlucht en thans in Kopenhagen ver'oliji zou houaen. Nie mand echter wist iets van Helvig Delbo af, doch men zou de zaak verder onder zoeken. Een week later ontvingen de Amerikanen en Britten een rapport. Hier uit bleek, dat een zekere Max Pelving als contactman tussen de Gestapo in De nemarken en de Quisling politie in Noor wegen fungeerde en door de nazi's was aangesteld als commissaris van politie in ivopennagen. .Kort daarvoor was Pelving in de Noorse hoofdstad gesignaleerd in gezelschap van een knappe, blonde vrouw, ureta Jonanssen genaaxud om met de Gestapo besprekingen te voeren in het beroemde Continental-hotel. De beschrijvingen van James Beard klopten echter precies met die van Greta Johanssen en dies besloten de geheime dienst-officieren maatregelen te nemen. Een der in Kopenhagen verblijvende J Britse geheime agent kreeg opdracht Hel- vig Delbo te schaduwen. Na slechts enke le weken had men zekerheid: Greta Jo hanssen en HelVig Delbo waren één en dezelfde persoon» De leiders der Deense verzetsbeweging Werden onmiddellijk gewaarschuwd.... GESTRAFT, In Kopenhagen handelde men snel. Voor verraad en bedrog gold maar één straf. Toen op zekere aag Max Pelving en Helvig Deioo in een dienstwagen door Kopenhagen reden, naderde van tegen overgestelde richting een andere wagen, waaruit tydens het passeren de sten-guns ratelden. Max Pelving werd gedood, Hel vig Delbo zwaar gewond. Men nam haar in een Duits hospitaal op, omdat zij om begrijpelijke redenen niet in een Deens ziexennuis wenste te worden verpleegd. Na haar genezing in Januari 1944 werd zy per vliegtuig Noorwegen gezon nen om in cuenst te treden bij de Gesta po en zy zou de Deense verzetsstrijders waarschijnlijk ontkomen zijn, wanneer zij niet in Mei 1944 met een persoonlijke opdracht van Quisling de Noorse Mus- sert naar Zweaen werd gezonden om uit te zoeken, door wie de Noorse ver zetsstrijders vanuit Zweden werden ge steund. Deze gelegenheid greep Helvig Delbo aan om haai' geld en bovenal om haar sieraden in Kopenhagen veilig te stollen. De geallieerde geheime diensten en Dêense illegalen zaten haar om het hardst op ae nielen en 24 uur nadat zij in Denexnarxeh voet aan wal had gezet, wist de Deense ondergrondse, waar zij zich ophield De volgende dag meldden de Deense kranten, dat een zekere Helvig Delbo door onbekende daders in de buurt van de Sankelmarksgade was neergeschoten. Haar begrafenis had op de 13e Juni van het jaar 1944 plaats.... GOES, 19 Maart. Spruiten 3848; Peen 58; Uien (afw.) 1421; idem (stek) 7.50; Witlof 4059; Boerekool 7—8; Rodekool 8—19.; Veldsla 17—22; Kroten 15; Knolselderij 15; Koolrapen 2.503; Spinazie 6373; Andijvie 73 75. Alles in guldens per 100 kg. Veemarkt 's-Hertogenbosch. Aangevoerd werden 7.352 stuks vee, zijnde: 3.225 runderen, 230 vette kalveren, 1.531 nuchtere kalveren, 75 fokzeugen, 305 slachtzeugen, 150 lopers, 1.637 biggen, 134 schapen, 31 geiten, 34 lammeren. De prijzen waren als volgt alles p. stl: Melk- en kalfkoeien 8251175; guiste koeien 600850; kalfvaarzen 7001000; klamvaarzen 675775; guiste vaarzen 600 700; pinken 400500; graskalveren 225 320; fokkalveren 90140; nuchtere slachtkalveren 3246; zware soorten 53 67; lopers 6575; biggen 3355; drach tige zeugen 240320; weischapen 50—70; vette schapen 75105; ooien met lamme ren 108—130. Aanvoer van slachtvee 1011 stuks. Prij zen: extra kw. tot 3.05, le kw. 2.752.85, 2e kw. 2.50—2.65, 3e kw. 2.20—2.25; vette stieren 2.502,55; worstkoeien 2.15—2.25, alles p. kg geslacht gew. Vette kalveren lichte 1.802.15 p. kg. lev. gew.; Vette kalveren zware 2.302.70 per kg. lev. gew., prima boven notering. Nuchtere slachtkalveren 0.951.05 p. kg. lev. gew.; Zware soorten 1.151.38 p. kg lev. gew.; Slachtzeugen 1.52—1.58 p. kg lev. gew. m. 4 kg tarra, prima boven no tering. Jonge slachtvarkens 1.651.70 p. kg lev. gew met 4 kg tarra. Beroepingswerk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Scherpenzeel, H. A. van Slooten te Wierden; tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (gees telijke verzorging van de inrichtingen „Meer en Boseh), J. A. de Klerk te Heemstede; tot predikant voor buiten gewone werkzaamheden (secretaris van de Oecumenische Jeugdraad), H. van Coeverden, cand. te Utrecht; te Dussen, toez., B. Haverkamp te Veèn. Aangenomen naar Nunspeet, toez., vac. W. G. G. Beerekamp, H. van Niel te Sneek. Bedankt voor Utrecht, vac. dr H. v. d. Hoeven, A. D. Wumkes te Zutphen. Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Beroepen te Uirum, J. de Feyter te Valthermond; te Loenen aan de Vecht, C. J. Breen, cand. te Amsterdam. Geref. Gemeente. Beroepen te Dordrecht, H. van Gilst te Elspeet. Ds B. PLANTING f. In de ouderdom van 82 jaar is te Am: sterdam overleden de bekende emeritus» predikant van de Unie van Bapt. gemeen ten. ds B. Planting. De overledene werd 22 Dee. 1870 te Haulerwijk geboren en studeerde te Hamburg om 26 Dec. 1896 te Groningen het predikambt te aanvaar den. Na 15 jaar vertrok hij naar AmsteÉ"-; dam,., waarbij hij tot 1925 ook predikant was te Haarlem, waar in 1925 een eigen predikant kon worden beroepen. Hij maakte tal van jaren deel uit van de commissie van de Unie van Bapt. ge meenten, die hij ook ais voorzitter, en secretaris diende en was redacteur van „De Christen", het officiële orgaan van de Unie. In de commissie voor de op» leiding had hij eveneens zitting terwijl hij redacteur was van „De Zaaier". Na 1944 mocht hij niet meer preken in ver hand met zenn gezondheidstoestand. In 1946 viel hem ter gelegenheid van zijn gouden ambtsjubileum een grootse hul diging ten deel. Zaterdag a.s. zal zijn stoffelijk overschot te Amsterdam wor den teraardebesteld. Prof. Dr H. N. Ridderbos. Blijkens de door het curatorium voor leerstoelen aan het Calvin Seminary te Grand-Rapids bij de in Juni a.s, bijeen komende synode van de Chr. Ret Church ingediende nominaties is op het dubbeltal voor de leerstoel voor het Nieuwe Tes tament geplaatste prof: dr H. N. Ridder bos, hoogleraar aan de Theol. Hogeschool der Geref. kerken in Kampen. De benoe ming geldt voor één jaar of langer. Eervol ontslag prof dr W. F. Dankbaar. Het breed moderamen der generale synode der Ned. Herv. Kerk heeft a'an dr W. F. Dankbaar eervol ontslag ver leend als lid van het directorium van de Raad voor de Zending, wegens zijn benoeming tdt hoogleraar te Gronin gen. Dr Dankbaar wordt tevens per 1 Mei a.s. eervol ontheven uit zijn ambtsbediening als predikant, met de bevoegdheid yan emeritus. Tot lid van: het directorium van -de Raad voor de Zending, voor admini stratieve en financiële aangelegen heden, werd benoemd mr C. C. W. Uffelie te Hardegarijp. Tot leden van de Raad voor de Zending werden be noemd: Ds A. Oskamp (Heemstede), Th. v. d. Mast (Eindhoven), mr H. Rypstra (Beilen), Hi J. Schuiveling (Amster dam) en mr J. H. van Wichem (Am sterdam). Eervol emeritaat voor prof. dr W.» Banning. Het breed moderamen der generale synode van de Ned. Herv. Kerk heeft per 1 Mei a.s. aan prof. dr W. Ban ning eervol emeritaat v.erleend uit zijn ambt als predikant met bijzon dere opdracht. Per 1 September a.-s. wordt prof. Banning eervol ontslag verleend, met dank voor de door hem in deze functie bewezen diensten, als directeur van het sociologisch insti tuut der Ned. Herv. Kerk te Utrecht. Steun aan getroffen veilingen. De Provinciale commissie voor de veilingen heeft gisteren in een te Goes gehouden vergadering uitvoerig ge sproken over de positie van de door de watersnood getroffen veilingen. Met erkentelijkheid gewaagde men van de steun, die door het Centraal Bureau voor de tuinbouwveilingen te 's-Gra- venhage is toegezegd. De vergadering besloot f 5000.te voteren voor steun aan de getroffen veilingen in Zeeland en West-Brabant. De veiling Krabben- dijke heeft 50 pet, van haar areaal verloren, die van Fijnaart 56 pet., die van St. Maartensdijk 75 pet. en die te Göes 25' pet'. Voorts wérden vastgesteld de te -verlenen subsidies aan de proef tuinen voor 1953 en wel als volgt: Zeélands Proeftuin f 5000, de' Zeeuw se Groententelersvereniging, de Ned. Üiénfederatie en de Proeftuin Philip pine ieder f 500 én de proeftuin te Klundert f 750. De bestuursleden, de heren P .J. J. Dekker te Wemeldinge, B. Koole te Souburg, J. F. Brooijman te St. Annaland en P. Rammelo te Philippine werden allen herkozen. Tenslotte .werd gediscussieerd, over de vraag of het tegenwoordige veiling systeem t.a.v. de afzet van bewaard fruit uit de koelhuizen en bewaar plaatsen niet gewijzigd moet worden. De raad besloot; Gisteravond kwam de gemeenteraad van Zierikzee in spoedeisende verga dering bijeen onder voorzitterschap van wethouder R. Gerritsen. Meege deeld werd, dat G. S. in verband met de inundatie het raadsbesluit tot aan koop van terreinen voor de woning bouw, niet hebben goedgekeurd. De raad heeft B. en W. gemachtigd om een brief te richten tot de minister van Verkeer en Waterstaat met ver zoek te willen bevorderen, dat er op de dienst Zijpe—A. J. Polder boten met koplading gaan varen. Van de ontvanger van Sluis was een brief ont vangen betreffende geldinzameling door de kinderen van Duinbergen en Heyst in België voor de getroffenen. Vervolgens werd met algemene stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen om in plaats van de be kisting, waarvoor G. S. geen goedkeu ring hebben gegeven, een waterkering te maken rond de stad. Besloten werd dit werk zo spoedig mogelijk uit te voeren. Er komt een dam van zand zakken, waartegen een kleilaag, als mede rijshout en een steenbezetting, worden aangebracht tot een hoogte van 2.50 m. boven N.A.P. Oud-leerlingen van Land- en Tuinbouwwintercursussen bijeen. Woensdagavond vergaderde in café „De Tol" te Kloetinge de vereniging van oud-leerlingen van Land- en Tuinbouwwintercursussen. Het jaar verslag van de secretaris gewaagde van een kalm verenigingsjaar. De fi nanciële toestand van de vereniging is gunstig. De periodiek aftredende be stuursleden, de heren W. P. Beye en J. de Jonge werden herkozen, gesloten werd uit de kas f 50 ter beschikking te stellen van het Rampenfonds. De heer J. A. van de Guchte, keurmees ter V.V.Z.B., sprak over: „Kwaliteits ei:: sorteringseisen van het fruit". Spr. zei dat de bewaarduur van het fruit dit jaar tegen was gevallen) Ook de financiële resultaten war en ongunstig. Het is gewenst dat in Zeeland een goe de sortering wordt toegepast. Momen teel is er een behoorlijke opleving in de fruitprijzen in verband met de ex port naar België en Frankrijk. Op de ze inleiding volgde een bespreking. Voor het Rampenfonds; dat was het motto van Rinus ten Hove, Anton Moerland, Jaap Rijstenbil, Danie Va ders, Rien Vos en Leert Voshol, toen ze met een fles erwten in Oud-Vosse- meer 'op stap gingen om het aantal te laten raden tegen een kwartje per keer. Het resultaat f 100.55 mag er werkelijk zijn. GOTTWALD BEGRAVEN. In Praag is gisteren het stoffelijk overschot van president Gottwald bij gezet in het nieu ve „bevrijdingsge denkteken", dat op één van de zeven heuvels van de Tsjecho-Slowaakse hoofdstad is geplaatst. - De begrafenis ging met redevoeringen en een parade gepaard. Xviv.;...;. n die VoUie van a,a z',tten "S kort* Vw een Weer»»}* heer. Nette* K°*ei(riaaV. vanop i cs „art ÉM H' trots op Uw [vakkennis trots I op Uw%£ |g materiaal de oplage bepaalt de publiciteitswaarde van een blad, het verlangen om van de inhoud dadelijk kennis te nemen! VAKKLEDING IN HET verkrijgbaar bij H. Blok Zonen Kapelle (Z. B.) Haccou Zn Si Jacobsir., Vlissingen TE KOOP. Nog enige voorraad van Bintje A 35/45, Alpha A 35/45 Furore AB 45/60, gekiemde Eerstelingen A 28/35. JAC. ARENDSE, Middelhurgsestr. 13, Souburg, Tel. K 1183-246. ,Zeeu vsch Dagblad" geeft het allerlaatste nieuws. Burgemeester en Wethou ders van de gemeente Zou- telande zijn voornemens op Donderdag 2 April 1953, des voormiddags om 11 uur, in het gemeentehuis te Zou- telande, in het openbaar aan te besteden: A. Het bouwen van 3 wo ningen met schuurtjes op een terrein, gelegen aan de Noordstraat in de ge meente Zoutelande. B. Het slopen van een wo ning Noordstraat 29 met belendende schuur en een wagenhuis en het bouwen van een brand weergarage met schuur tje op een terrein gele gen aan de Noordstraat in de gemeente Zoute lande. Bestek en voorwaarden met 1 tekening voor de 3 wo ningen en bestek en voor waarden met 1 tekening voor de brandweergarage zijn, zolang de voorraad strekt, vanaf heden, tegen betaling van ƒ5.per stuk voor elk werk afzonderlijk verkrijgbaar ten kantore van de Centrale Dienst Bouw- en Woningtoezicht op Walcheren", Parklaan 1 te Oost- en West-Souburg, alwaar elke werkdag van 8.30 uur tot 12 uur inlich tingen zijn te verkrijgen. Restitutie voor inlevering van ongeschonden exempla ren van bestekken en teke ningen alleen op de dag van aanbesteding ƒ2.50 per stel. „Beuw- en Woningtoezicht op Walcheren" De Directeur van de cen trale dienst, J. D. P. DE SMIT. Ik wens niet te wachten op het radio-nieuws. 'k Wil kennis nemen van het nieuws op het ogenblik dat het me schikt. Daarom een krant. Daarom een abonnement op De nieuwste „CEBUCO"-uitgave van een aantal Marktanalytische gegevens per provincie. Indeling naar verzorgingsgebieden Buitengewoon over zichtelijke tabellen en kaartjes Cijfers omtrent: Bevolking Bevolkingsdichtheid: Aantal dagbladabonné's W elstandgegevens Bedrijf sta-kk en Ondernemingen Detailhandel en Ambacht Binnen een klein bestek een groot aantal nuttige cijfers. Verkrijgbaar bij: Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit Bezuidenhoutseweg 45 's-Gravenhage. Waarschijn'ijk weet niemand bet juiste' aantal. Maar veel kunt U er zo opnoemen Waarom Omdat er regelmatig voor wordt ge adverteerd Hebt U daar al eens over nagedacht Doe dat eens. Het zal U overtuigen, dat met Dagbladadvertenties uitstekende resultaten worden bereikt Bedenk, wat dagbladreclame vermag! BRENGT DE NAAM ER IN

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 7