Uit de uxebeêd tuut 't Nederlandse kleurenfilm over het werk van Van Gogh 1050 dodent vermisten* 701 Fclie brand in kaaspakhuis* Twee doden bij botsing te Amersfoort. ,In dienst der Kerk" krijgt steeds meer contact naar buiten* Jaarvergadering te Utrecht. Nederlandse troepen in gevecht met Chinezen. 50.000 pond voor Noord- Beveland. KEHL WORDT WEER DUITS Zeer bevredigende resultaten. Vrijdag 20 Maart 1953 2EEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Tegenstelling tussen armoede en rijkdom Een klein aantal genodigden heeft te 'a-Gravenhage de eerste vertoning bij gewoond van de kleurenfilm over het leven en werk van Vincent van Gogh. Ongeveer een jaar geleden nam Poly- goon-Proflltl daartoe het Initiatief. Men wilde, ter herdenking van de honderd ste geboortedag van de grote Neder landse schilder in deze maand, een film over hem en zijn werk vervaardigen, teneinde de beroemde figuur van Vin cent van Gogh nader te brengen tot zo breed mogelijke lagen van de bevol king. De camera neemt ons in het begin van deze 700 meter lange film mee naar het graf van Vincent in Frankrijk, om vervolgens Vincents opmerkelijke leven en werk vast te leggen in beelden van de landstreken, waar hij werkte. Het zijn levende beelden van het heden lr. Zundert, de Borinage, Parijs, Arles eD Auvers, maar zij worden telkens on middellijk gevolgd door opnamen van de schilderijen, die Vincent daar heeft ge maakt. In de film wordt ook de tegenstelling naar voren gebracht tussen de bittere armoede van van Gogh en de geweldige bedragen, welke thans voor zijn schil derijen worden betaald. Flitsen van grote koppen in buiten landse bladen, die aantonen welk een grote belangstelling er thans overal voor zijn werk bestaat, afbeeldingen van de vele boeken en studies over van Gogh en zijn werk en tenslotte een scène van een veiling, waar een werk van van Gogh 200.000 gulden opbracht, contrasteren met de passages uit zijn brieven, waarin hij zijn broer Theo en kele francs vraagt, om In zijn meest dringende levensbehoeften te voorzien, Het gesproken woord in deze film, de commentaar, bestaat uitsluitend uit pas sages van die brieven. Zij verdiepen het beeld, dat de camera geeft en zij verduidelijken de gemoedsstemmingen waarin Vincent leefde en werkte. Dr J. Hulsker schreef het scenario en had de regie van deze film. Plet Hout hanteerde de camera. Hij vertoef de in de landstreken, waar van Gogh werkte en bezocht de vele musea, waar de meest bekende schilderijen van Vin cent worden bewaard. Hij had daarbij ook veel medewerking van lr V. W. van Gogh, in wiens bezit vele schilde rijen zijn. De Haarlemse componist Jan Mul schreef de muziek voor de film, die onder diens leiding werd uitgevoerd door het Amsterdams kamermuziek ge zelschap, waarvan de leden allen deel uitmaken van het Concertgebouw-or kest te Amsterdam. Het op 4 Maart gepubliceerde totaal aantal slachtoffers van de overstromingsramp (1751) heeft tot heden geen wijziging onder gaan. De doublures, die onvermij delijk ook moesten voorkomen in de tellingen van het informatie bureau van het Roode Kruis, zijn daaruit zoveel mogelijk wegge werkt. Het aantal geïdentificeerde doden, dat op 4 Maart 690 bedroeg, is inmiddels gestegen tot 1050, het aantal geregistreerde vermisten kon mede hierdoor van 1061 worden teruggebracht tot 701. KAUWGUM EN DE HAAGSE GROTE KERK. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft een bericht van radio-Boedapest tegengesproken, volgens hetwelk de Verenigde Staten zouden heb ben aangeboden de grote kerk in Den Haag te herstellen, als op de toren Ame rikaanse reclame kon worden aange bracht. In een uitzending voor het binnenland had radio-Boedapest gezegd, dat de Ver enigde Staten geld hadden aangeboden voor het herstel van de Grote Kerk, „een oude kerk beschadigd door de laatste overstromingen in Den Haag". „In ruil voor hun vrome edelmoedig heid", aldus radio-Boedapest, „vroegen de agenten van de gangsterbeschaving slechts één ding van de Nederlandse kerk: dat zij na de restauratie reclame voor coca-cola en kauwgom op de toren mogen aanbrengen". Het A.N.P. tekent hierbij aan kauwgomfabrieken van Wrigley hebben indertijd het Haagse comité „actie toren spits" een aanzienlijk bedrag aangeboden voor de bouw van een nieuwe Spits op de Haagse toren. Wrigley stelde als voor waarde, dat gedurende de tijd van de bouw op de steigers lichtreclame mocht worden gemaakt. Van kerkelijke zijde werd daartegen echter bezwaar gemaakt. Gistermorgen is te Gouda omstreeks 9.15 uur een felle uitslaande brand uit gebroken in het pakhuis van een boter- handel aan de Lange Groenendaal. Het vuur, dat in de bovenverdieping, waar veel verpakkingsmateriaal was op geslagen, is ontstaan, greep met grote snelheid om zich heen, zodat de brand weer, behalve de motorwagen, ook de magyrusladder moest laten uitrukken. Het vuur ging met een hevige rook ontwikkeling gepaard, hetgeen de taak van de brandweer aanzienlijk bemoei lijkte. Hetzelfde gold ten aanzien van de grote hoeveelheden materiaal, die in het pakhuis waren opgeslagen. De hoeveelheden kaas en vet, samen ter waarde van 85.000 gulden, hebben -so goed als geen schade geleden. Wel is de voorraad verpakkingsmateriaal, die een waarde van 18.000 gulden heeft, vrijwel geheel verloren gegaan. Ook aan het pand werd grote schade aangericht. De totale schade wordt geraamd op 40.000 gulden, die door de verzekering wordt gedekt. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Twee andere inzittenden ernstig gewond. Tijdens dichte mist is gisteravond om streeks kwart over tien nabij café-res taurant „De Spitsheuvel" aan de Utrecht- seweg te Amersfoort een huurauto uit Enschede, bestuurd door de 26-jarige P. T T. ambtenaar G. W. Haverkort, tegen een militaire auto aangereden. De be stuurder was op slag dood. In de auto bevonden zich vijf passagiers, van wie de 48-jarige caféhouder J. F. Wiering eveneens het leven liet. De 24-jarige J. H. Sommer verkeert nog in levensgevaar. De 18-jarige B. Wiering kwam er vrij goed af. Zijn moeder liep ernstige ver wondingen op en mevr. Haverkort kreeg lichte verwondingen. Het gezelschap was op weg naar Utrecht. Het ongeval werd veroorzaakt doordat een militaire auto tegen een trekker met oplegger botste met het gevolg dat de militaire wagen dwars over de verkeers weg kwam te staan. De auto uit Enschede vloog tegen de militaire auto op, sloeg enige malen over de kop en kwam 12 meter verder ondersteboven met openge reten zijkant tot stilstand. De slachtoffers zijn vervoerd naar het ziekenhuis „De lichtenberg" ve Amersfoort. Gerbrandy verlaat televisieraad. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is aan prof. mr P. S. Gerbandy op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van de televisieraad, onder dankbetuiging voor de door hein in die functie bewezen diensten. Deens vliegtuig neergestort. Bij Born- holm (Denemarken) is een oefentoestel van de Deense luchtmacht neergestort. De twee inzittenden zijn omgekomen. Poolse piloot krijgt asyL in Engeland. Francisek Garecki, de Poolse piloot, die veertien dagen geleden met een Mig naar het Deense eiland Bornholm is uitgewe ken, heeft als politiek vluchteling asyl in Engeland gekregen. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken weigerde mee te delen waar Ga recki zich bevindt. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen is hij reeds in Groot-Brittannië aangekomen. DRUKTE IN VATICAANSTAD. Paus Pius de twaalfde heeft gisteren op de feestdag van Sint Josef, een achtdui zendtal mensen ontvangen op zijn eerste openbare audiëntie, sedert zijn laatste ziekte waarvan geen gevolgen aan hem te bemerken waren. De menigte juichte de zeven en zeven tigjarige paus enthousiast toe, toen hij op zijn draagstoel de zaal werd binnen gedragen. ONDERLING VERTROUWEN IS GEGROEID. Heftige strijd bij „De Haak". Het Amerikaanse achtste leger heeft Donderdag bijzonderheden bekend ge maakt over het optreden der Neder landse troepen bij de aanval van een Chinees bataljon. De Nederlandse troepen, ingedeeld bij Amerikaanse tweede divisie infan- trie verdedigden een vooruitgescho ven post bij „De Haak", een heuvel rug, die zich ten Zuiden van „Klein Gibraltar" (Westelijk front) in de Chinese stellingen boort. Om twee uur des nachts (plaatse lijke tijd wierpen de Chinezen plotse ling twee peletons tegen de Neder landse stelling bij „De Haak" in de strijd. De aanval werd gesteund door zwaar mortier- en artillerievuur. De Nedelanders lieten een tegen-artille- rie-vuur openen en begonnen zelfs de aanvallers met lichte wapens, automa tische wapens en handgranaten te be stoken. De Chinezen konden zodanig opeen afstand worden gehouden, dat zij er niet in slaagden in een gevecht van man tegen man te geraken. Na een gevecht van drie kwartier trok ken de Chinezen zich terug: zij lieten vijftien doden op de hellingen achter. Volgens Nederlandse schatting be droeg het aantal gewonde Chinézen tenminste 35. Het verenigingsjaar, dat de organi satie voor Hervormde mannen „In dienst der Kerk" thans achter de rug heeft, wordt materieel gekenmerkt door stilstand en zelfs enige achteruit gang. In geestelijk opzicht is echter een verheugende vooruitgang te be speuren. Het onderling vertrouwen is gegroeid; de trouw der leden is oorzaak, dat de organisatie zich kon verbeteren en consolideren. Ir E. Voet, de secretaris dezer or ganisatie, die op de te Utrecht gehou den jaarvergadering zijn verslag uit bracht wees op de waardevolle con tacten die naar buiten gevormd kon den worden. Het ledental der organisatie be draagt thans 4047, het aantal afdelin gen 165. De gevolgen van de over stromingsramp zijn hierin nog niet verwerkt. Des ochtends werden de huishoude lijke zaken afgewikkeld. De voorzitter dr M. A. Krop, Herv. studentenpredi kant te Groningen en de secretaris werden herkozen. Des middags heeft ds Krop een re feraat gehouden over het onderwerp: Voor of Tegen?" DE KERK IN HAAR GEHEEL. Ds Krop, wiens rede door de N.C.R. V. werd uitgezonden, bracht het pro bleem naar voren, wie de mensen zijn, die door het reformatorisch getuigenis nog aangesproken worden en hoe zij in de wereld-van-nu optreden. De re formatie schiep een nieuw menstype, dat zelf wil beslissen aldus de refe rent die de reformatorische kerk in haar begin schetste als een puber, op staand tegen het kind-zijn (onder de vaderlijke hoede van de paus) der R. K. kerk. Nu is echter, aldus ds Krop, de reformatorische kerk in de puber teit blijven steken. Hij noemde als verschijningsvormen daarvan: absolu tisme, zich uitend in een weinig mild oordeel; het argumenteren vanuit het negatieve; verzet tegen het gezag en het nog niet willen dragen van ver antwoordelijkheid en ten slotte een angstgevoel. Dit is de impasse waarin wij leven. Deze moderne wereld vraagt echter om een volwassen, mondige beslissing, aldus de predikant. Reeds een nega tieve instelling werpt het bestaans recht van de protestantse kerken op het spel. We moeten voluit de, in casu, Herv. Kerk durven nemen zoals zij is en zelf verantwoordelijkheid op ons nemen. We moeten met de kerkelijke situ atie in Nederland, zich o.a. manifes terend in de verdeeldheid, geen ge noegen nemen en de vragen daarom trent niet ontwjjken. We moeten de kerk in haar geheel willen zien als een een die medeverantwoordelijk is, we moeten dit leven in dit jaar, ook een jaar onzeg Heren, durven ontvangen en dan is Gods Geest machtig ons te brengen tot volwassenheid. Het met vele sprekende voorbeelden verhelderende betoog is met grote aan dacht beluisterd en de tweede voor zitter zei in een kort dankwoord, dat de organisatie nieuw licht had gekre gen op de achtergrond van haar werk èn op het perspectief daarvan. Chèque uit Nieuw-Zeeland. Het gouvernement van Nieuw Zee land beeft toegezegd andermaal een cheque van 50.000 pond voor hulp aan de rampgebieden ter beschikking te stellen. Dit bedrag is speciaal bestemd voor de wederopbouw van huizen en boerde rijen op Noord-Beveland. TREINONGEVAL MET DODE LIJKE AFLOOP BERECHT. De 32-jarige locomotief-bankwerker C. J. S. en de 25-jarige rangeerder G. van L., beiden uit Rotterdam, wer den gistermorgen door de Rotterdam se rechtbank ieder veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes weken. Zij reden op 7 November j.l. op een trein, die arbeiders van de olieraffi naderijen te Pernis naar Rotterdam vervoerde. Aan de Waalhaven reed deze trein op een stilstaande trein, die eveneens arbeiders vervoerde. Twee arbeiders, die in de stilstaande trein zaten, lieten bij dit ongeval het leven. De locomotief-bankwerker zou de trein sneller hebben laten rijden dan voorgeschreven was en de ran geerder .zat niet voor op de trein, zo als bepaald was, doch had volgens de dagvaarding een plaats ingenomen met onvoldoende uitzicht. De eis tegen ieder van hen was gevangenisstraf van drie maanden. Te New York is gisteren een bijeen komst gehouden, waarop gepleit is voor clementie jegens het echtpaar Rosenberg, dat op beschuldiging van atoomspionnage ter dood veroordeeld is. Mislukt Frans experiment Langzame terugtocht in het plaatsje bij Straatsburg Een kleine volksverhuizing is thans aan de gang in Kehl, een haven stadje tegenover Straatsburg aan de Rijn, dat als gevolg van de oorlog een zeer wisselend lot heeft gekend. Eens stak hier Marie Antoinette de Rijn over om te worden uitgehuwelijkt aan Lodewijk. Thans gaan haveloos uit ziende mensen met volgepakte wagens dezelfde weg. De bedrijvigheid der verhuiswagens betekent in feite de likwidatie van een Frans na-oorlogs experiment. Toen de Franse troepen op 15 April 1945 de Rijn overstaken, vonden zij Kehl leeg en verlaten. Bijna een half jaar tevoren was de plaats op last van de Duitse bevelhebber ontruimd. In een half uur tijds moesten de inwoners vertrekken, practisch dus met achterlating van have en goed. Dat was de tweede ontruiming overigens, want. reeds in 1939 waren de twaalfduizend Kehlers voor een half jaar weggestuurd. Het feit,, dat Kehl leeg stond, be zorgde de stad een ander lot dan de rest der Franse bezettingszone. Kehl werd practisch als Frans gebied Inge lijfd. De oude bewoners mochten niet terug en de stad werd bewoond door Straatsburgers en lieden uit Elzas en Lotharingen, die hun huis verloren hadden. Drie Jaren lang kwam geen andere Duitser in Kehl dan de chef der water leiding en de doodgraver, die er de Duitse soldaten moest begraven, die ln October 1944 gevallen waren bij een poging om Straatsburg te heroveren. De Duitsers vreesden, dat Kehl verlo ren was en bestemd om een Frans bruggehoofd op de rechteroever van de Rijn te vormen. Kehl zelf werd ln een Frans kleed gestoken. Alle Duitse op schriften verdwenen van de huizen en werden door Franse vervangen. De straten werden genoemd naar Franse divisies en dichters, maar zij zagen er weinig dichterlijk uit daar van herstel van de oorlogsschade geen sprake was. WEER HOOP, Eerst geleidelijk aan herleefde de Duitse hoop, dat Kelü niet definitief verloren zou gaan. In 1949 werd die hoop bevestigd, toen de Franse rege ring in Washington toezegde, dat zij Kehl vóór 1 April 1953 weer zou terug geven. Die teruggave is sedertdien bij stukjes en beetjes voltrokken. Straatf na straat zijn de Fransen uit Kehl teruggetokken. 35 maal wer den de prikkeldraadgrenzen, dwars door de stad, verlegd. Het grenskan toor verhuisde mee. Driemaal werden nieuwe grensbarakken opgetrokken. Een ervan staat nog doelloos midden in de stad en is door de volksmond het „Kremlin" gedoopt vanwege haar monumentale torens. Het laatste deel van de stad wordt nu ontruimd. Week na week verschuift het prikkeldraad, dat de straten over langs doorsnijdt. Week na week ver andert ook het stadsbeeld aan belde zijden van de draad. De Franse kant raakt meer en meer verlaten, de Duit se leeft in een ongekend tempo op. Achtduizend Kehlers zijn thans terug en zij werken als mieren om hun stad een beter aanzien te geven dan zij ooit heeft gehad. Alom wordt gebouwd en geverfd en de overheid heeft de her winning van de stad gevierd met bouw- eredieten van vele mlllioenen. Wie Kehl een jaar geleden gezien heeft zou het thans niet meer terug kennen. De Franse ontruiming en de Duitse bezetting voltrekken zich zonder wrij vingen. De Franse families hebben zich nooit prettig gevoeld sedert het prik keldraad door de stad loopt. Zij gaan terug met een grote zorg: voor hun huis in „Ia patrie" zullen zij vaak het twintigvoud moeten betalen van het huurpeii van Kehl. De vijfduizend nog verspreide Kehlers hebben al hun kof fers gepakt om in de eerstvolgende weken hun oude bezit, of wat daarvan over is, te hernemen. De nieuwe Jaarbeurshal, de „Prins Bernhardhal", die Prins Bernhard Dinsdag heeft geopend. Prof. Dr Ir H. van Riessen: „Roeping en Probleem der Tech niek". J. H. Kok N.V., Kampen, 1952. 56 blz., geb. f2.95. In dit boekje ontstaan uit een drietal radiolezingen, waaraan een hoofdstuk werd toegevoegd beziet Prof. van Riessen een aantal vragen waarmee alle grote cultuurfilosofen van de moderne tijd zich hébben moe ten bezighouden. Men denkt onwille keurig aan de scherpzinnige beschou wingen over de techniek van een man van formaat als Ortega Y. Gasset. Het bijzondere van het onderhavige werk je is echter, dat hier gepoogd wordt de vragen vanaf Christelijk standpunt te doorzien. Het moet echter nog bij een pogen blijven, daar deze vragen en ik ben het met de auteur eens, dat ze een van onze ernstigste cul tuurproblemen raken door de Christenheid evenals dat trouwens b(j vele andere vragen het geval is zeer verwaarloosd zijn. Zelfbeschuldi ging is pijnlijk, doch ik mag het in dit verband wel weer zéggen: Het humanisme houdt zich overal diep gaand mee bezig, maar het Christen dom staat haast overal nog aan het begin! Deze recensie moet niet teveel plaats innemen. De auteur beziet de verhouding van levensbeschouwing en techniek, daarna die van wetenschap en die van arbeid en techniek, om dan te besluiten met een beschouwing over een probleem der techniek, n.l. de de valuatie van de arbeid. Van belang is zijn afwijzen van een tweetal opvat tingen over de techniek die men in onze kringen wel vindt: de techniek is niet uit de boze en de techniek is geen neutraal terrein; alles ter ere Gods! De techniek is een geschenk en een roeping! Techniek is bij iedere nieuwe vondst het oplichten van de tip van de sluier die over de schep pingsgeheimen ligt, geheimen die God voor ons heeft weggelegd. Het gevaar is, dat de techniek van een schep pingsopdracht een „cultuur"-macht gaat worden van de mens die van God onafhankelijk wil zijn! Daarom heeft de Christen in de techniek een gewel dige taak: Hier plaats maken voor de geest die .uit Christus is! De arbeidsdevaluatie ondergraaft de bodem van onze cultuur. Menig on geschoold arbeider kan de zin van zijn automatisch verrichte werk niet meer zien. Zijn wereld wordt omgekeerd: zijn vrije tijd wordt belangrijker dan zijn werk: Ontspanning wordt het le ven, inspanning een last! Zo verliezen duizenden hun roepingsbesef tegen over hun werk. En juist door dit roe pingsbesef kon onze Westerse cultuur zozeer tot bloei komen! Twee dingen wens ik na kennisma king met dit bevattelijk geschreven boekje: 1. Dat het vele lezers, ook doodgewone, eenvoudige lezers zal vinden; 2. dat Prof. van Riessen het slechts in zijn totaliteit mag beoorde len, ben ik van mening dat deze gave gedichten zouden gewonnen hebben, indien het positief-religieuze element er sterker in sprak. Ik ben echter ook zo heel dankbaar voor dit diep-mense- lijke bundeltje. J. Kw. Dr G. Brillenburg Wurth. „Liefde en Angst in de moderne Psychologie en in het Bijbelse Denken". (Rede). Uitg. J. H. Kok N.V., Kampen, 1952. 24 blz., ing. f 0,90. Deze rede werd gehouden bij de over dracht van het Rectoraat van de Theo logische Hogeschool te Kampen op 8 niet bij deze korte weergave van zijn gedachten laten zal: diepgaande voor lichting op alle terreinen van het le ven is voor de Christenen van nu in de wereld van nu meer dan broodno dig! Wie een boekje als dit kan schrij ven, kan ook meer en tenslotte is kunnen in dit verband vanzelfspre kend een opdracht! J. Kw. Harriet Laurey: „Loreley". Tweede vermeerderde druk. Uitgevers Mij Holland, Amster dam 1952. 29 blz., ing. f 2.75. Dit kleine boekje verdient stellig aandacht: het verschijnen van een kleine bundel gave verzen van een jonge dichteres, is geen gebeurtenis van elke dag! Twee dingen onder streep ik: Dit zijn gave verzen en ver zen van een dichteres. Een vrouwe lijk, enigszins romantisch aangelegd gemoed spreekt zich uit in deze ver zen van eenzaamheid en gemis, van breekbaar-tere liefde en verwonde ring voor het onuitsprekelijke. Deze verwondering voor het onuitspreke lijke brengt ons tot aan de grens van het alleen-maar-aardse. Een enkel ver» geeft zelfs reeds een gevoel van eeuwigheid. Daar men een vers uiteindelijk Dee. van het vorige jaar. De auteur vraagt aandacht voor twee begrippen ln hun onderlinge verhouding.' Liefde - waarvan de moderne wereld van he den te weinig en angst waarvan de moderne wereld van heden te veel heeft. Hij beziet de opvattingen van Freud in wiens angst- en liefdebe grip beide al het wezenlijk-menselijke ontbreekt van de romantische psy chologie die de levensverhoudingen veretoriseert en van de anthropo- logische of existentiële psychologie die de liefde beziet als een menselijke zijnswijze, waarvan angst het tegendeel ls. De Bijbelse zienswijze is eveneens; liefde ls een menselijke zijnswijze. Doch ln de Bijbel komt hierbij: de liefde als een gebod, als de hoofdsom van de goddelijke wet! De ware liefde sluit de vrees uit, ls de overwinning op de angst! Een belangrijk punt ln deze rede ls de noot, waarin de auteur een studie over „Het christelijk llefdebegrlp" be looft. Stilistisch is deze Interessante uit eenzetting minder verzorgd dan we van deze geleerde gewoon zijn. Wan neer men veel Duits materiaal ver werkt, dient men voor Germanismen dubbel op zijn hoede te zijn. Wü no teerden echter dingen als: ;,de angst als „generaalverschijnsei" in het mens zijn" (blz. 15) en; „een „recht-bijbelse" anthropologic" (blz. 22). J. KW. „Korte verklaring van de Heilige Schrift". Jesaja 1 door dr J. Rid derbos. Uitgave Kok, Kampen. Geb. f 6.95. Ook dit deeltje ziet er weer best verzorgd uit. Reeds meerdere malen hebben wij in deze rubriek deeltjes uit de korte verklaring beoordeeld. We mogen nu wel met deze aankondiging volstaan. Ds Y. van der Schoot: „De Her vormde Kerk van Brugge". Be knopt overzicht van haar ge schiedenis, geplaatst in het raam van de tijd. Boekencentrum N V., 's-Gravenhage, 1952, 35 blz. f 0.75. Een wel zeer algemeen gehouden overzichtje van het Protestantisme in België; géén geschiedenis van de Her vormde Kerk te Brugge. In meer dan één opzicht een goedkoop boekje! Het geeft beslist niets nieuws, doch kan geen kwaad. J. Kw. De Pensioen- en Spaarfondsen wet. Losbladige Sociale Wetten. Uitgave Bureau Fed, Amster dam-W., Roemer Visscherstraat 29. Prijs f 1.50. In deze serie sociale verzekerings wetten, door dit Bureau uitgegeven, verscheen thans de gloednieuwe Pen- sioen- en Spaarfondsenwet. Behalve het voordeel van een los- bladige uitgave (de enig juiste ma nier bij deze dynamische wetgeving) kenmerkt deze uitgave zich door een practische indeling in 4 rubrieken. Na de wettekst volgt een artikelsgewijze toelichting,, uit officiële gegevens ver- zameld. In de derde rubriek wordt artikelsgewijs overzicht der jurispru dentie gegeven. In de laatste rubriek volgen critische aantekeningen, circu laires en overzichten van belangrijke tijdschriftartikelen. Uiteraard zijn bij deze uitgave de rubrieken 3 en 4 nog blanco. Een zeer bruikbare gids. Aanbevo len, B.B.-actie te Terneuzen en Sluiskil. „Wij mogen over de wervingsactie heus niet klagen; in vergelijking met andere gemeenten slaat Terneuzen werkelijk geen slecht figuur en het is tbans nog slechts een kwestie van volhouden om '1 gewenste aantal te bereiken", aldus de heer K. Reinders, inspecteur der politie te Terneuzen en hoofd van het A-gebied der B.B. aldaar. „Het eerste deel van de werving is nu achter de rug, hetgeen niet wil zeggen, dat de actie thans stop zou staan. Doch dit was hoogstens een zeer intensieve wervingsperiode van 1216 Maart. En wij gaan thans rustig verder. In genoemd tijdvak zijn te Terneuzen 380 vrijwilligeri aangenomen, terwijl in totaal 600 perso nen benodigd zijn. Hoofdzakelijk dienen thans nog vak lieden te worden ingeschakeld, zoali chauffeurs, monteurs en bv. bouwvakar beiders in de ruimste zin des woords, voor functies bij de brandweer en ds reddingsdienst. Steeds blijkt nog tijdens de wervings periode, dat men zich geen juist beeld vormt van de B.B. Daarom is verders voorlichting dringend gewenst en zullen vandaag, via mobiele filmwagens, diverss propaganda-films worden gedraaid bij ds grote bedrijven. Woensdag a.s. worden deze films te Terneuzen vertoond. Sluiskil spant de kroon, want hier wai binnen 14 dagen het vereiste aantal vrij willigers ruimschoots bereikt, hetgeen niet wil zeggen, dat er geen mensen meel kunnen worden aangeworven. De diens ten kunnen daar nog sterker worden ge formeerd. BURGERLIJKE STAND -MIDDELBURG. Geboren: Johannes P, z. van P. J. van den Ouden en M. A. Putters; Antoinette M„ d. van D. P. ds Jong en A. v. d. Leden; Dingenita A., d van D. Boone en A. Maas; Willem P., z. van W. Midavaine en P. K. Sijrier; Plo- nia P.. d. van J. Ooms en M. C. P. Schippers; Jacobus P., z. van J. P. Volk en P. A. Noordhuis; Gerard F., z. van S, G. van der Paal en S. M. Christiaansa Ondertrouwd: H. Borghuis, 27 j. te Rijs- sen en A. van Damme, 21 j.; R. M. Merz, 24 j. en L. Pouwer, 29 j.; J. E. van dei Maas, 43 j. te Breskens en J. J. van Nieuwenhuijzen, 35 j.; G. E. Overweg, 44 j. te Wissenkerke en M. J. den Hollan der, 41 j.; A. P. de Jong, 27 j. en H. L. Reichel, 24 j.: W. Krommenhoek, 41 j, en P. Reijnierse, 34 j.; J. Joziasse, 22 j. en M. Hendrikse, 18 j. Gehuwd: B. J. C. van Overbeeke, 31 j. en D. H. Muller, 35 j.; J. de Roock, 23 j. en J. W. van den Berge, 25 j. Overleden: E. Vader, 73 j., geh. met J. Wondergem; E. Legemate, 83 j.; A. Hoef- kens, 87 j., geh. met J. Janse. VLISSINGEN. Geboren: Francien J. M., d. van W. A. Vermeijlen en M. L. De- wilde; Jozias P., z. van A. A. de Munck en P. Schets; Johanna D. C., d. van A. van Rijs en H. Monster; Antonius A. N., z. van A. Hofman en C. J. A. van Lit; Maatje A., d. van A. Meerman en B. J. J. Zijlmans; Bernardus R„ z. van Z. Lo- pata en E. C. J. van Krieken; Piet, z. v. P. de Nooijer en A. W. Kooning; Cor nells, z. van J. Suurmond en J. Bezemer; Andrea M. J„ d. van M. van der Kloos ter en J. Oppenneer; Willem, z. van H. van Belle en J. Boone; Cornells A., z. v. C. Cornelisse en N, J. Brugge. Ondertrouwd: M. G. van Gelder en R. J. Vereecke, 21 j. te Gent. Gehuwd: J. Wijkhuis, 37 j. en K. Klei- nepier, 35 j.; C. B. van Steenkiste, 30 j. en M. J. Kalle, 24 j.; P. Burgers, 24 j. en A. E. Braat, 24 j.; J. van de Velde, 25 j. en E. van Tuijl, 22 j.; A. Clarisse, 24 j. en H. A. Janssen, 27 j.; B. Goedhart, 22 j. en N. C. Lere, 23 j.; J. D. de Jonge, 24 j. en P. M. Wissekerke, 20 j.; A. de Koning, 44 j. en M. L. Cornells, 34 j.; G. E. Bleijenberg, 30 j. en D. Siervogel, 25 j.; A. M. de Bart, 24 j. en M. C. van Dommelen, 30 j.; G. J. de Rooy, 34 j. en M. C. Lorier, 23 j. Overleden: W. P. Harent, 81 j., echtg. van P. J. H. de Leeuw. GOES. Geboren: Geertruida C. D., d. v. M. de Jongh en E. G. Henderson; Adri- aan C., z. van A. Boonman en M. Boon man; Gerardus R., z. van F. Schuur- biers en A. M. van der Velden. Ondertrouwd: J. C. Oostdijk, 23 j. en M. Quant, 19 j.; I. Ph. F. van de Plas- sche, 26 j. en A. L. Oosterling; M. de Jager, 37 j. en A. de Jonge, 27 j. Gehuwd: H. Westenberg, 32 j. en B. M. H. Kool, 31 j.; J. A. Schouwenaar, 21 j. en M. J. C. Branderhorst, 22 j.; A. Nagelkerke, 36 j. en J. Wisse, 36 j. Overleden: M. Meeuwse, 81 j„ echtg. van A. van Heel; M. P. Verburg, 62 j. echtg. van J. Koppejan; C. H. Sinke, 10 j.; P. Polderdijk, 78 j., wedn, van A. de Jonge te Wolfaartsdijk; H. Wolzak, 71 j., wednA van J. G. J. E. Vollenhoven; J. Achterberg, 64 j„ echtg. van G. Meer- ding; W. F. den Herder, 80 j., echtg. van M. E. Molhoek; M. A. Kuick, 76 j., echtg. van J. Tissing; M. H. van Buel, 11 dagen. GROEDE. Gehuwd: P. A. Keijmel, 22 j„ te Breskens en E. S. Ekkebus, 23 j. Overleden: I. de Kramer, 69 j., te Schoondijke; G. de Bree, 88 wed. van P. Keukelaar; E. M. Breemes, echtg. v. A. L. van Poucke, 69 j. OUDELANDE. Geboren: Pieternella J„ d. van M. A. de Dreu en A. J. Ponse. Overleden: C. A. Jansens, 77 j„ echtg. van J. Mol; J. de Jager, 76 j.; J. Mol, 77 j., echtg. van C. A. Mot

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5