WEST-DUITSE BONDSDAG HEEFT E.V. G.-VERDRAG BEKRACHTIGD Schouwen vraagt integrale schadevergoeding Ook de Conventies van Bonn kregen een ruime meerderheid Minister Algera bracht werkbezoek in Zeeland Baselboot zat meer dan een etmaal vast bij Ouwerkerk PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Belangrijke overwinning van Dr Adenauer 1 SNIPPER A'j t Vi NIEUWS Bij Domburg en Oranjezon zullen nieuwe putten worden gegraven Ultgavei Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr, 90, Tal 2438, bij geen gehoor voor Ertenties 2970, voor redactie Giro 274289. Kantoren: Ingen: Lammensstraat 17, felef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V„ Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2432 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 et. per woord VRIJDAG 20 MAART 1953 Hoofdredacteur: 3. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Krulningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biczelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 6.42 u., ondor 18.54 u. Maan op 9.14 u., onder 2.20 u. Hoogwater Zaterdag 21 Maart! Vlissingen: 5.53 u. 1.82 m., 18.25 u. 1.60 m. Terneuzen: 6.23 u. 2.01 m., 18.55 u. 1.81 m. Wemeldnge: 7.35 u. 1.52 m,, 20.04 u. 1.39 m. Zierikzee: 7.16 u. 1.29 m., 19.44 u. 1.16 m. De Westduitse bondsdag beeft gisteren het E.V.G.-verdrag en de conven ties van Bonn bekrachtigd. Deze laatste vervangen het Westelijke bezet tingsstatuut. De bondsdag is het eerste parlement, dat het E.V.G.-verdrag ratificeert. Het verdrag is in Mei van het vorige jaar te Parijs getekend door de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg. De conventies van Bonn zijn ook in Mei 1952 getekend door de Ver enigde Staten, Engeland en Frankrijk als bezettende mogendheden en door West-Duitsland. De stemverhouding was als volgt: E.V.G.-verdrag: 224 voor, 165 tegen, 2 onthoudingen. Conventies: 226 voor, 164 tegen, 2 onthoudingen. Tijdens het debat, dat aan de goed keuring voorafging, heeft de Duitse bondskanselier, dr Adenauer, voor wie de gevallen beslissing een grote over winning betekent, een verklaring af gelegd. De dood van Stalin, zo zei hij maakt de internationale situatie nog labieier en heeft de gevaren doen toe nemen. De vliegtuigincidenten van de laatste dagen hebben tot nadenken gestemd en Adenauer wees er voorts op, dat de Russen beschikken over een legermacht van 140 Sowjet-divisies, alsmede 70 divisies uit de vazalstaten en de Sow jet-zone van Duitsland. Adenauer zei verder, dat de Bonds regering als doel stelt, onderhande lingen met de Sowjet-Unie te voeren over de hereniging van Duitsland. Zo dra het Westen tot uiterste krachts ontplooiing gekomen zou zijn, moeten nieuwe besprekingen worden geopend, De bondskanselier besloot zijn ver klaring met op te merken, dat de plan nen der N.A.V.O. een verdediging zo ver mogelijk naar het Oosten inhiel Het verzoek tot vrijlating van drie Duitse voormalige nazi's. Het Britse gerechtshof in Bielefeld heeft Donderdag het verzoek tot vrij lating van drie van de zeven op 14 Januari door de Britse overheid in hechtenis genomen voormalige nazi's verworpen. De zeven nazi's werden gearresteerd op besehuldiging van het In gevaar brengen van de staat. TITO VOERT BESPREKINGEN De Britse eerste minister, Winston Churchill, heeft Donderdag met pre sident Tito van Zuid-Slavië de verde diging van de Balkan tegen een ma Elijke communistische aanval bespro- n, aldus is van gewoonlijk betrouw bare zijde vernomen. De bespreking, die gevoerd werd in het Britse ministerie van Defensie, werd bijgewoond door de minister van Buitenlandse Zaken, Eden, en de mi nister van Defensie Alexander. Om het gehele gebouw was een politiecordon getrokken. Aan Zuid-Slavische zijde waren aanwezig de minister van Bui tenlandse Zaken, Popovic, en zijn plaatsvervanger, Bebler, alsook twee militaire adviseurs. De minister van Verkeer en Water staat, mr J. Algera, heeft gisteren een werkbezoek aan de Bevelanden ge bracht. De bewindsman was vergezeld door ix. A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. G. B. R. de Graaff, hoofding.-directeur bij de ge nerale directie en ir. J. W. de Vries, hoofding.-directeur der directie bene denrivieren. Aan het begin van de weg naar Zeeland werd hij opgewacht door ir. Th. Hejjblom, hoofd van de Dienst Dijkherstel Zeeland, ir. J. G. Snip, hoofdingenieur en ir. H. A. Ferguson, Hoofd van de studiedienst Rijkswater staat in Zeeland, Het eerste bezoek gold de Laven- deldijk. De werkzaamheden tot ver zwaring van de dijk van de Krui- ningerpolder werden in ogenschouw genomen en de minister bekeek ook de in aanleg zijnde hulpweg bij Oostdijk. Daarna werd naar de slui zen van Hansweert gereden. Hier bezichtigde mr Algera de werkha- ven en het werkterrein, die nu reeds worden gebruikt voor de voorberei dingen voor de grote aanval op de gaten bij Kruiningen. Tengevolge van de mist was het uiet mogelijk de geprojecteerde vaartocht van een uur te doen door gaan, zodat niet langs de dijkgaten kon worden gevaren. Via Goes werd naar Wolphaartsdijk gereden, vanwaar de boot het gezelschap naar Noord-Beveland bracht. Op dit eiland werden Kortgene, Co- lijnsplaat en Kats bezocht. Verschil lende gesloten dijkgaten werden bezichtigd en verder sloeg de minis ter op vele punten de werkzaamhe den aan het herstel der dijken gade. Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan het waterschap Elle- woutsdijk. De voorlopige dichting van twee zeer moeilijke gaten in de l. eringepolder had de speciale aan dacht van de minister. Hierna is i :r Algera naar Den Haag terug gekeerd. Hij was vol bewondering voor hetgeen in Zeeland de laatste weken is gepresteerd. den, zodra de E.V.G. werkelijkheid zou zijn. De vrede in Europa zou slechts beveiligd kunnen worden als de West- Europese staten aan de zijde van de V. S. en Engeland, politiek, econo misch en militair aaneengesloten wer den. DE DUITSE OORLOGS MISDADIGERS. Dr Heinrich von Brentano, de frac tieleider van de christen-democraten in de West-Duitse bondsdag, heeft Donderdag verklaard, zo juist verno men te hebben, dat de V.S. zich bereid verklaard hebben onmiddellijk stap pen te nemen om de kwestie van de oorlogsmisdadigers uit de weg te rui men, zonder te wachten op bekrachti ging van de Duitse verdragen met het Westen. Von Brentano zeide, dat de Ameri kaanse regering „in beginsel" bereid was instanties in het leven te roepen om de gevallen van de oorlogsmisdadi gers aan een nieuw onderzoek te on derwerpen en „ter afdoening van alle eventuele gevallen" gratie te verlenen, zelfs voor de ratificatie. Von Brentano weidde niet verder uit. De bondsdag hoorde zijn mededeling in stilte aan. Eisenhowers mening over vredeswil van Malenkof. De Amerikaanse president Eisenho wer heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat hij in d- onlangs door de nieuwe Russische premier, Malenkof, gehouden rede te kenen heeft bespeurd, waaruit blijkt, dat hü naar vrede streeft. Eisenhower deelde mee, dat de Ver. Staten altijd bereid zijn minstens hal verwege aan een Russisch vredesaan bod tegemoet te komen. De atoomproef op de Yucca-vlakte. Bij een nader onderzoek naar de schade tengevolge van de atoomproef, die Dinsdag op de Yucca-vlakté is ge houden, blijkt, dat de uitwerking van de ontploffing minder krachtig is ge weest dan men eerst geloofde. Een huis op twee km. afstand van de ont ploffing is vrijwel onbeschadigd ge bleven. Een ander huis op een km. af stand zou eventuele bewoners een be hoorlijke bescherming hebben gebo den. Indien noodzakelijk zouden red dingsploegen na ongeveer vijf minu ten hulp hebben kunnen bieden aan bewoners van het eerste huis, zonder dat zij ernstig gevaar zouden lopen door radio-aetiviteit. De commissie voor atoomenergie zal waarschijnlijk in de laatste helft van Mei met nieuwe proeven beginnen, waarbij ontploffingen teweeg zullen worden gebracht, welker kracht met de jongste explosie te vergelijken is. Onder meer zal het atoomkanon van 280 mm. worden beproefd. 83.3 millioen in Nat, Rampenfonds. In het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond een jedrag gestort van 83.3 millioen gulden. Sinds Woensdag is er f700.000 bijgekomen. 60 passagiers in de mist op salonboot Bemanning van gezonken „Liège" weer terug naar Antwerpen. De mist heeft in de afgelopen dagen het scheepvaartverkeer op de Zeeuwse stromen ernstig doen stagneren. Op de Westerschelde kreeg, zoals reeds in het kort gemeld, het Belgische vrachtschip „Liège" een aanvaring met het onder Panamese vlag varende Italiaanse schip „Marinucci", met het gevolg, dat de „Liège" zonk en de opvarenden, onder wie drie vrouwen, de gehele naeht in een sloep hebben rondgedobberd. Een ander slachtoffer van de mist was de door de Provinciale Stoom bootdiensten gecharterde Baselboot „Prins Bernhard", die tijdelijk de dienst onderhoudt tussen Katse Veer en Dordrecht. Dit schip is Woensdagavond op weg naar Katse Veer in het Keeten, bij de zgn. „Hoek van Ouwerkerk" aan de grond gelopen en pas gisteravond laat vlot gekomen. De zware storm van 1 Februari beeft ook de Afsluitdijk niet gespaard. De dijk werd op twee plaatsen beschadigd; er werd een gat van 850 m. geslagen, en één van 5 m. De werkzaamheden hieraan zullen het gehele jaar duren. Een twin tigtal Duitse steenleggers uit Oberfell- Mosel bij Koblenz, is momenteel bezig aan het herstel van de dijk. De Duitsers zullen hier tot October blijven. Tengevolge van aardschok HONDERDEN DODEN IN TURKIJE. Woensdagavond heeft zich in Tur kije in de buurt van de zee van Mar mora een zware aardschok voorge daan, die vele honderden mensen het leven heeft gekost. Radio-Ankara meldde gisteravond dat in één district reeds 500 doden te betreuren zijn. Overal in het land werden de schok ken, die een gehele nacht aanhielden, gevoeld en in vele plaatsen renden de mensen in paniek de straat op. Aan beide zijden van de Oceaan werden de schokken geregistreerd. De Bilt gaf als tijd op 20.10 u. De bodem beweging in ons land hield enkele uren aan en bereikte maximum uit slagen van enkele milimeters. In Hansweert spraken we met de eerste stuurman van de „Liège". De aanvaring met het Panamese schip kwam volkomen onverwacht, vertelde hij. Het was twintig over zeven Woensdagavond toen dit gebeurde. De Panamees, een schip van ruim 7000 brt., trof de „Liège" midscheeps in de machinekamer, die in vier minuten volstroomde, en schampte toen achter langs weg, waarbij een der reddings boten onklaar raakte. Hierna ver dween de Panamees in de mist. GEEN PANIEK. Er ontstond op de snel zinkende „Liège" geen paniek. De opvarenden lieten zich rustig naar de overgeble ven reddingboot leiden, die, zonder dat men haar behoefde te vieren, kon wegvaren. Het water stond reeds toen tot aan het sloependek. Van half acht tot gisterochtend vijf uur hebben de 39 mensen in de red dingboot door de mist gezwalkt. Zij waren volkomen verkleumd, toen zij plotseling een schip bemerkten en op hun noodkreten aan boord werden ge nomen. Zij waren terecht gekomen op de Panamees. Dit schip had de voor steven beschadigd, waarbij de voor- piek vol water was gelopen. Gisterochtend heeft, ondanks de mist, een marineboot met aan boord de Belgische consul te Hansweert, de Panamees weten te bereiken en de schipbreukelingen te Hansweert aan wai gezet. De kapitein, de eerste stuur man en de eerste machinist uitgezon derd, zijn zij allen direct met een bus, via Krabbendijke en Rilland naar Antwerpen vervoerd. De „Liège" ligt midden in het vaarwater voor Wals oorden. Bij laag water komt het hoofd- dek bloot, bij hoog water nog juist het sloependek. 36 UUR WACHTEND IN DE MIST. De „Prins Bernhard", die Woensdag tegen de avond in de „Hoek van Ouwerkerk" aan de grond liep, is een boot van de Rijnrederij te Rotterdam en wordt des zomers steeds gebruikt voor tochten over de Duitse rivieren. Het ondervond toen het Woensdag ochtend van Katse Veer naar Dor drecht voer, reeds vertraging en kwam door de mist pas om half drie in Dor drecht aan. Dat is twee uur te laat. Om tien over drie vertrok het schip weer met aan boord ongeveer zestig passa giers. Het passeerde om half zeven de haven Zijpe. Een half uur later zat het schip vast. Toen het schip gisterochtend nog niet in Katse Veer was gearriveerd, is een boot van de Rijkspolitie, de R.P. IV van Wemeldinge uitgevaren om het schip te gaan zoeken. Dit vaartuig moest echter onverrichterzake terug keren. De R.P. IX, die nadien een po ging waagde, slaagde erin gistermid dag om vijf uur contact te krijgen. Ondanks het feit, dat zij reeds een nacht en een dag op bevrijding had den zitten te wachten, was de stem ming onder de passagiers uitstekend. Er is trouwens een restaurant aan boord. In Vlissingen lagen twee sterke sleepboten van de Kon. Mij. „De Schelde" gereed, n.l. de „Rammekens" en de „Westkapelle" om, zodra de mist was opgetrokken, uit te varen tenein de het schip assistentie te verlenen. Gisteravond om kwart over tien lagen zij er nog. Kort daarop kwam bericht binnen, dat de „Prins Bernhard" vlot was ge komen, vermoedelijk op eigen kracht. Een vaartuig van de R.W.S., „de Hon' te", was in de nabijheid. Men zou trachten nog naar Katse Veer te varen. Of dit plan lukken zal is niet bekend. Bij bet verschijnen van deze editie was het schip er nog niet gearriveerd. OOK VERTRAGING. Ook de dienst tussen Katse Veer en Zierikzee had te kampen met tegen slag, niet alleen vanwege de mist doch bovendien omdat het werk in de ha ven van Zierikzee oponthoud oplever' de. Er hebben twee diensten gevaren. De dienst VlissingenBreskens begon om half elf te varen. De andere diens ten voeren normaal Nu de Oost-Duitse president Pieck de begrafenis van Gottwald in Praag niet heeft bijgewoond, doen de geruch ten, dat ook hij ziek zou zijn, opnieuw de ronde. Officieel is er echter niets bekend. Volgens een woordvoerder van de West-Duitse regering over weegt dr Adenauer een bezoek aan Canada te brengen. Zoals bekend zal de bondskanselier van 2 tot 17 April de V.S. bezoeken. Een Amerikaanse bommenwerper is op New Foundland neergestort. De tien inzittenden wer den gedood. De „Faustus", het in de monding van de Nieuwe Waterweg ge zonken schip, is nu zover weggezakt, dat de zandzuiger „Ahoy", die een jraf had gedolven, de werkzaamheden heeft gestaakt. Sinds gistermorgen onderhouden de N.S. een geregelde autobusdienst tussen Dordrecht en Breda en tussen Dordrecht en Zeven bergen via de Moerdijkbrug. Daardoor is het maken van een omweg via Utrecht overbodig geworden. Bij een' hotelbrand in Rhenen is een vijf we ken oud kindje verbrand. Een straal- kachel was te dicht bij de wieg ge plaatst, waardoor het riet vlam vatte. TSJOEIKOF WIL CONFEREREN. In een brief aan de Westelijke hoge commissarissen in Duitsland heeft de Russische generaal Tsjoeikof voorge steld een conferentie te houden over luchtveiligheidsproblemen. Tsjoeikof heeft de protesten tegen het neerschieten van de Britse bom menwerper afgewezen. Hij wees er op, dat herhaaldelijk westelijke vliegtui gen boven Oost-Duits gebied vliegen. Met het oog op de veiligheid van vlieg tuigen en om misverstanden te voor komen vraagt Tsjoeikof in Berlijn een conferentie te beleggen. Door de Fa. Bijkers uit Gorcum zijn de door de storm op 1 Februari bij het Katse Veer op de dijk geworpen passagierbootjes van de veerman Noordhoek weer in het zilte sop ge bracht. Deze bootjes kunnen resp. 80 en 40 persoen vervoeren. DE WATERVOORZIENING VAN WALCHEREN. Vlissingen krijgt voorlopig water per tankschip. Nu door het uitvallen van de leiding der Waterleidingmaatschappij „Zuid- Beveland" bij Kruiningen ook de watervoorziening van Walcheren in een précaire situatie is komen te verkeren, zijn onmiddellijk maatregelen ge troffen om deze voorziening te waarborgen. Allereerst is een tankboot geeharterd, die zolang het nodig is dagelijks water naar Vlissingen zal brengen. Bovendien wordt gewerkt aan een tweetal projecten op Wal cheren zelf, waardoor meer water kan worden verkregen. In de omgeving van de watertoren van Domburg zullen vier putten of bronnen worden gegaven, terwijl in het waterwingebied van Middelburg aan Oranjezon 15 kleine bronnen water aan de grond zullen gaan onttrekken. Deze mededelingen werden gister middag gedaan door de heer P. Kas, directeur van de N.V. Waterleiding maatschappij „Midden-Zeeland" te Vlissingen, en ir. B. C. Roeters van Lennep, directeur van het Middelburg se waterleidingsbedrijf. Tussen beide heren bestaat doorlopend een nauw contact. De watervoorziening van Wal cheren wordt thans als één geheel be schouwd en in onderling overleg wordt getracht tot een zo goed en zo econo misch mogelijke leverantie van water te komen. Gisteren was Walcheren geheel op zichzelf aangewezen en dit zal van daag naar alle waarschijnlijkheid ook het geval zijn. Er wordt gehoopt, dat daarna weer spoedig aanvoer van wa ter zjj het zeer sterk gereduceerd via Zuid-Beveland mogelijk zal zijn door het bewaard gebleven stalen bui zennet, dat slechts een middellijn van 300 mm heeft. EEN TANKSCHIP. Onmiddellijk nadat bekend werd, hoe de toestand op Zuid-Beveland was, heeft de heer Kas zich in verbinding gesteld met Ps. van Ommeren te Rot terdam, die zich bereid verklaarde de tanker „Libya" te verhuren. Dit schip, dat een inhoud heeft van ruim 600 kub. meter, wordt in Rotterdam schoon gemaakt en hoopt Zaterdag avond met Rotterdams water in Vlis singen te arriveren. Daarna zal het schip op Breskens gaan varen en elke dag een lading water uit Zeeuwsch- Vlaanderen meebrengen. Een geluk is, DAGELIJKS BESTUUR DER Z.L.M. BIJEEN. Voor gronden met een hoog zoutgehalte wordt dit voorjaar geen gips verstrekt. Het aantal slachtoffers op Schouwen en Duiveland tengevolge van de ramp bedraagt vermoedelijk 500. De helft van dit aantal is nog niet gevon den. Alleen in de gemeente Nieuwerkerk, waar 1800 mensen woonden, worden 300 slachtoffers vermist. Van de ruim 10.000 stuks vee op het eiland gingen er 4000 verloren. Het ergst getroffen gebied op het eiland is de Vier Bannenpolder. Ruim 60 pet. van de woningen in deze polder is weggespoeld of onbewoonbaar. Ook het Waterschap Schouwen, dat voortdurend aan de werking van eb en vloed bloot staat, heeft het zwaar te verduren. Een sterke kreekvorming is hier aan de gang. Deze mededelingen werden gedaan op de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z.L.M. gehouden te Goes. SCHADEVERGOEDING. Met nadruk werd door de afgevaar digde van Schouwen, de heer Geluk, betoogd, dat wanneer er geen integrale schadevergoeding verleend zal wor den, het met de welvaart van het eiland gedaan zal zijn. Bij de gehele schadebepaling is het wenselijk dat Schouwen en Duiveland een aparte positie inneemt. De huidige regeling is zodanig, zo betoogde men, dat de ge troffen mensen eerst armlastig moeten worden, voordat zij aanspraak kunnen maken op een uitkering voor levens onderhoud. Een dergelijke vernedering moet voorkomen worden. De heer Geluk vroeg tenslotte voor het eiland dringende hulp van buiten af. De vergadering sprak unaniem als haar mening uit dat alleen integrale schadevergoeding voor de getroffenen aanvaardbaar is en hen de kans geeft een nieuw begin op te bouwen. Een even somber relaas als dat van Schouwen en Duiveland werd gegeven door de heren Scheele de Putter en Klompe over de gebieden rond Krui ningen en Rilland-Bath. 3500 ha. staat hier nog onder water. Een flink gedeelte van Tholen kan weer ingezaaid worden. De individuele schade op Noord-Beveland is zeer groot. De eerste gips is op dit eiland verstrekt en ook hier denkt men weer aan inzaai. G1PSVERSTREKKING. De Rijkslandbouwconsulent, ir van Beekom, gaf een overzicht van het zoutgehalte van de bodem van het ge ïnundeerde gebied. Voor gronden, die een lager zoutcijfer hebben dan 6 wordt geen gips verstrekt. Voor gronden, waarvan de cijfers liggen tussen 6 en 15 wordt één ton gips verstrekt per ha. Bij de najaars verstrekking zal men uitgaan van de zwaarte van de grond. Voor gronden, waarvan het zoutcijfer boven de 15 ligt of voor polders die na 15 April droog vallen, wordt dit voorjaar geen gips meer verstrekt. Dit heeft geen zin meer. Deze gebieden vallen onder de regeling van verstrekking voor het najaar. Een spoedig inzaaien van de grond met een hoog zoutgehalte is wel ge wenst, zo deelde ir. van Beekom mee. Een voorwaarde is dat de grond zich in een geschikte toestand bevindt en dat de slootwaterstand niet te hoog is. Sprekend over de vergoeding voor het verloren gegane vee, was de ver gadering van mening dat de finan ciële draagkracht bij de schadevergoe ding niet betrokken mag worden. Men kwam tot de conclusie dat men voor Zeeland moet aandringen op een cen trale aankoop van gebruiksvee na een bepaalde datum. De vrije aankoop zal momenteel nog van weinig betekenis zijn. Gezien de huidige omstandighe den is de datum nog niet vast te stel len waarna men over gaat tot een centrale aankoop van vee. dat het schip niet naar binnen be hoeft, maar in de buitenhaven zijn last onmiddellijk kwijt kan in het Vlissing- se buizennet, waardoor het water naar de watertoren zal worden gevoerd. Uiteraard blijft het waterwingebied bij Dishoeck ook leveren. Het is ech ter heel moeilijk te zeggen, hoeveel dit zal zijn, omdat niemand weet, hoe het niet grote terrein zich zal houden en er voor moet worden gewaakt, dat het ook deze zomer nog bruikbaar zal zijn. Er wordt eigenlijk al meer water uit gehaald dan volgens de begroting mag, NOOD WATERVOORZIENING. De W.M.Z. bereidt thans een nood- watervoorziening voor bfj Domburg. Getracht zal worden in de buurt van de watertoren vier putten te graven tot een diepte van 15 tot 18 meter. Het water kan dan van tussen twee klei lagen worden weggehaald. De directeur van het Middelburgs» bedrijf heeft een tweede tankschip ge charterd, de „Daimatia", met een capa citeit van 670 kum. meter. De ander» tanker, de „Italia" (capaciteit 900 kub. meter) blijft normaal in de vaart. Bei de schepen hebben een dubbele be manning aan boord, zodat zy dag en nacht op Rotterdam kunnen varen. Overigens was er gisteren lelijk pech, doordat de „Italia" vanwege de mist niet kon binnenkomen. Als alles goed gaat, kan Middelburg dus op 750 kub. meter water per dag uit Rotterdam rekenen. Gebleken is, dat dit goedko per uitkomt dan wanneer water uit Breskens zou worden aangevoerd, aan gezien uan iedere keer geschut zou moeten worden. Uit de 30 kleine bronnen van Oran jezon, die nu enige tijd in gebruik zijn, wordt al meer water gehaald dan eigenlijk kan. Het waterleidingskanaal is voorlopig niet bruikbaar. Het zout gehalte is nog aanmerkelijk te hoog. Er is nu een project in voorbereiding om in het gebied 15 putten te slaan op een gemiddelde diepte van 25 tot 30 meter. Uiteraard moeten de in ge bruik zijnde bronnen straks wat met rust worden gelaten met het oog op een reservevorming voor de zomer. Voor de nieuwe bronnen moet c.a. 1300 meter leiding worden gelegd. Mocht spoedig Vlissingen weer Zuid- Bevelands water ontvangen, dan is 't mogelijk de voorraden van de „Libya" in het Middelburgse buizennet te pom pen. In Middelburg blijft voorlopig tussen 7 en 10 uur 's morgens hoge druk op het net en daarna zeer lage druk. WERK WORDT VERSNELD. Teneinde de' watervoorziening zo veilig mogelijk te stellen zullen de aan de gang zijnde werken worden versneld, o.m. bij het leggen van een dubbelleiding over 4 kilometer in Zuid-Beveland. Dezer dagen zal de dubbelleiding tussen Nieuw en St. Joosland en Souburg (tot bij het ron de putje) gereed gekomen. De dubbel leiding SloedamNieuwland ligt er al geruime tijd. Verwacht wordt, dat per 1 Mei a.s. de capaciteit van het op- jaagstation bij de Sloedam door het plaatsen van een sterker agregaat zal worden verhoogd. De vernielde leiding bij de Sloedam komt vandaag of mor gen ook klaar. De noodleidingen wor den dan opgeruimd. Tenslotte de moraal van dit verhaal I Weest zuinig met leidingwater. Als men slechts verbruikt wat men nodig heeft, zijn er geen moeilijkheden te verwachten. Dan kan er permanent lage druk op het net worden gegeven. En dan benadeelt men ook niet de be drijven, waarvoor leidingwater één der eerste levensvoorwaarden is. Ko ken van het water blijft nodig, nu ook in Vlissingen, daar ook hier thans niet meer permanent druk op het water leidingnet staat. DE BILT ZEGT Mistige ochtend. In de ochtend op vele plaatsen mist. Later op de dag bijna overal zonnig weer. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Weinig wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1