W.-Duitsland betaalde Israël 3.5 milliard N. Willemstad ligt als een eiland in de ver dronken Ruigenhilsche polder. Nationaal Rampenfonds De vraag „Waarom Chr.Vakbeweging?" is ook in deze tijd actueel. Herstelsom voor de Jodenvervolging Adenauer: Een einde van 't vreselijkste deel van onze geschiedenis. Overtollige goederen ook voor gerepatrieerden. Canada wenst handel met ons land uit te breiden. Referaat van de heer C. van Mastrigt. Van rampgebied tot werkgebied. Dank zij de vestingwallen en vooruit ziende blik van burgemeester. DEN HAAG Giro 9575 of Giro 274289 (Zeeuwsch Dagblad) „De aarde gaat in bloemen lachen"* Ruzie Televisie-Stichting en Metropole-orkest. Vrijdag 20 Maart 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 11 De Westduitse regering zag Woensdagavond laat in de Bondsdag haar herstelverdrag met de staat Israël gered door de sociaal-demo cratische oppositie, die met het grootste deel van de Christelijk-Demo- cratische Unie en met het Katholieke Centrum de meerderheid voor het verdrag opleverde, die de regeringscoalitie zelf niet kon opbren gen. De ratificatie werd door een slechts kort debat vooraf gegaan, waarin de Duitse bondskanselier niet deelnam. Dr Adenauer heeft toen hij begin Maart het verdrag bij de Bondsdag indiende, verklaard: „Wij wensen hiermede plechtig een einde te maken aan het vreselijk ste deel van onze geschiedenis Het verdrag, waarin Duitsland zich verplicht over een periode van veer tien jaren een hersteisom van drie en een half milliard Duitse mark te be talen, werd geratificeerd met 238 stemmen tegen 34. 86 afgevaardigden ont hielden zich van stemming. De tegenstemmers en de onthoudingen kwamen in hoofdzaak van de twee rechtse regeringspartijen, de liberale en de Duitse partf). Volgens het verdrag zal drie milliard j van de herstelsom in goederen ten goe-1 de komen aan Israël ten behoeve van de vestigingskosten van een half mll lloen emigranten. 4500 mlllloen zullen door de staat Israël worden overgedra gen aan de Joodse wereldorganisaties voor de buiten Israël levende slacht offers van de Jodenvervolging In Duits land. Tenslotte zal de Duitse regering een bedrag' van vijftig mlllloen mark moeten besteden voor schadevergoeding aan de in Duitsland achtergebleven Joden, die de Joodse godsdienst niet meer belijden en daardoor bulten de zorgen der wereldorganisatie vallen. De woordvoerders van de Christelijke ea de socialistische partij lieten voor do eindstemming nog eens de droeve passage der Duitse geschiedenis in g< voelige woorden leven. De christelijke afgevaardigde Gerstenmaier sprak over de Jodenvervolgers als roekeloze moor denaars, wier werk ertoe had geleid, dat geheel Duitsland na de oorlog in een reusachtig ghetto ward veranderd. Het is de grootste prestatie van onze politiek, dat thans bressen in de mu ren van dit ghetto zijn geslagen. Dit verdrag heeft het doel Duitsland defi nitief en voor altijd uit dit ghetto te bevrijden, aldns dr Gerstenmaier. Voor de socialistische partij sprak professor Carlo Schmid over de bar baarsheid, die tot de Jodenvervolging Ariv en de verdelging van zes mlllloen Jo len geleld heeft. Wij hopen, dat dit verdrag in de gehele wereld zal worden gezien als een bewijs, dat het Duitse volk ten minste iéts van het gebeurde wil goed maken. Maar wij beseffen, dat niets van het leed kan worden weggeno- '1 Wordt lentell 1 Voor 'I verven SPEURDER LAKVERFj Fabrikante: Fa. Gebr. Tjaliema, Snoek Na 1 April verstrekking. Naar aanleiding van de mededeling van het Roode Kruis, dat door alle charitatieve en sociale instellingen in den lande goederen kunnen worden aangevraagd van de overtollige inge zamelde kledingstukken enz., heeft ook het centraal comité van kerkelijk en particulier initiatief voor sociale zorg ten behoeve van gerepatrieerden (C.C.K.P.) een grote hoeveelheid aan gevraagd toegewezen gekregen. De verdeling, sortering en uitreiking van deze kleding en andere gebruiks voorwerpen, die gratis ter beschikking van de gerepatrieerden worden ge 8teld, zal na 1 April a.s. over het gehele land geschieden. De gerepatrieerden kunnen zich voor verkrijging van de goederen wenden tot de plaatselijke C.C.K.P. vertegenwoordiger in hun woonplaats of ressort. Bij eventuele onbekend heid kan men zich ook wenden tot het gemeentebestuur van de plaats van inwoning. Volksstemming in Frankrijk over het E.V.G-verdrag 1 Volgens leden van de commissie ▼oor defensie van de Franse nationale vergadering heeft de minister van Buitenlandse Zaken Bidault verklaard, dat het E.V.G.-verdrag aan het oor deel van het volk moet worden voor gelegd als de nationale vergadering het niet ratificeert. „Het verdrag is een nationale moeilijkheid die door een nationale uitspraak moet worden opgelost", had hij gezegd. Deze verklaring heeft in de wandel gangen van de algemene vergadering nogal wat opwinding veroorzaakt. Op de vraag van één der leden van de defensiecommissie of de minister aan een referendum dacht, gaf Bidault geen duidelijk antwoord. Parlements leden merken echter op, dat de enige manier waarop het verdrag aan het oordeel van het volk kan worden voorgelegd, het houden van nieuwe verkiezingen is, nadat de huidige na tionale vergadering tot haar. eigen ontbinding besloten heeft. Welingelichte politieke waarnemers zjjn van mening, dat Bidault zijn op merkingen gemaakt heeft om druk uit te oefenen op de nationale verga dering. Hij heeft ook laten door schemeren dat hij geen minister van Buitenlandse Zaken zal blijven als het E.V.G.-verdrag niet bekrachtigd wordt. Sleutel overhandigd. Een gepolijste aluminium sleutel, symboliserend de gunstige mogelijk heden voor de Nederlandse exporteurs op de Canadese markt, is gistermiddag overhandigd aan de voorzitter van de raad van beheer van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, mr W. H. Fockema Andrea. Deze overhandiging geschiedde tijdens een plechtigheid in de Canadese stand op de Jaarbeurs in Utrecht, door de heer J. A. Langley, handelsraad bij de Canadese ambassa de in Den Haag. Een groot aantal per sonen uit het zakenleven en Jaar beursvertegenwoordigers was hierbij tegenwoordig. De sleutel, die in opdracht van de Canadese regering werd vervaardigd door de aluminiummaatschappij van Canada, draagt de inscripties: „Sleutel tot de Canadese handel" en aan de achterzijde „Aangeboden aan de pre sident van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs door het Canadese departe ment van handel en verkeer ter ge legenheid van Canada's deelneming aan de 60ste beurs". In. een toespraak gewaagde de heer Langley van de wens, die Canada koestert, dat meer Nederlandse pro ducten op de Canadese markt zullen worden verkocht. Gedurende de laat ste tijd benadert de handel tussen Nederland en Canada een maandelijk se waarde van f 4.500.000. men, dat over onze Joodse medebur gers gebracht is", aldus prof. Schmid. Beide woordvoerders zelden, dat hun partijen de theorie van een collectieve schuld van het Duitse volk evenzeer af wijzen als die van een collectieve on schuld. Belden ook spraken de overtui ging uit, dat Duitsland zich door de weerstand der Arabische landen tegen het Verdrag niet zal mogen laten af houden van zijn plicht. De socialistische spreker verbond daaraan echter scher pe critlek ap de regering, die door tij dige inlichting van de Arabische landen volgens hem zou kunnen hebben voor komen, dat de moeilijkheden zich zo zeer toespitsten. RELATIES MET HET MIDDEN-OOSTEN. Een goed deel der liberale afgevaar digden motiveerden hun afkeer van het verdrag met de vrees voor een verlies der economische relaties met de Arabi sche landen. Een half uur nadat de Bondsdag zijn beslissingen genomen had, deelde de regering evenwel mede, dat de onlangs afgebroken handelsbe sprekingen met Egypte zullen worden hervat en dat een Duitse studiecommis sie naar Egypte was vertrokken om de voorwaarden te onderzoeken voor de houw van een stuwdam ln de Nijl bij Assoean door Duitse firma's. Het pro ject voor deze stuwdam wordt hier be schouwd als een der grootste, die tot nog toe gemaakt werden. De spreker der Duitse partij, Meer- katz, motiveerde de tegenstand van zijn fractie tegen hét verdrag boven dien nog met de verklaring, dat tegen over de uit het Oosten verdreven Duit sers evenveel onrecht was aangedaan als aan de Joden. Wij missen gelijke rechten voor de verdreven Duitsers, zo zeide hij. De uiterst rechtse afgevaardigde van Thadden tenslotte meende de Bondsdag te moeten mededelen, dat naar zijn me ning niet zes millioen, doch „slechts" één mlllloen Joden het slachtoffer wa ren geworden. Geen vrijdom van tunnelrechten te Antwerpen. De K.N.A.C. heeft zich on langs tot de tunneldirectie te Antwerpen gewend met het verzoek Nederlandse vrachtwagens voorzien van een zgn. kustpaspoort vrijdom te verlenen van tunnelrechten. Dit zou voor alle vrachtwagens naar en van Zeeland, die thans gedwongen zijn via België te rijden, een vrij grote tegemoetkoming in de door het ge dwongen omrijden toch al hoge extra lasten, betekenen. De K.N.A.C. heeft thans bericht ontvangen, dat haar initiatief geen sncces heeft gehad. GEHEIM DAGBOEK VAN GOTTWALD VERDWENEN? Volgens het Britse blad „Daily Sketch" is het geheime dagboek van de overleden president van Tsjecho- Slowakije, Gottwald, op geheimzin nige wijze verdwenen. In dit dagboek zouden geheime gegevens over zijn overeenkomsten met Moskou zijn aan getekend. Het blad zegt, dat de politie hon derden personen uit de omgeving van Gottwald zonder resultaat heeft ver hoord. De „Daily Sketch" schrijft, dat het' dagboek tijdens de tweedaagse ziekte van de president uit een koffer werd ontvreemd, maar dat de verdwijning na het overlijden van Gottwald werd ontdekt. Oir. normen zonder de Christus leiden tot normloosheid. (Van onze Utrechtse redacteur). „Waarom Christelijke vakbewegingT" Deze vraag werd Dinsdag op een studieconferentie van het C.N.V. te Utrecht beantwoord door de secretaris van dit verbond, de heer C. J. van Mastrigt. Referent wees er op, dat ook ia eigen kring deze vraag wel eens gesteld mag worden. Het historisch over geleverde moet niet critiekloos worden aanvaard, doch tot eigen bezit ge maakt. Het is dan ook goed, dat dit van tQd tot tjjd weer eens aan de orde wordt gesteld. De vakbeweging is niet een organi- men ten grondslag moeten liggen aan satie, die slechts de belangen behar tigt van een bepaalde bevolkings groep. In deze tijd is zij een belang- het collectief optreden in een organi satie. Ook de humanisten pretenderen uit te gaan van normen, die van het rijke factor in het maatschappelijk (Christendom zjjn afgeleid. Dit behoeven Landbouwer nam granaat op hooivork. Toen de landboüwer Warries uit Dieverbrug dezer dagen bezig was op de hooiberg voeder voor zijn vee te steken, stootte hij op iets hards. On bewust van het gevaar dat dreigde, in het vermoeden met een steen of iets dergelijks te doen te hebben, wist hij het voorwerp, dat m het hooi niet thuis hoorde, op zijn vork te krijgen, waarna hij het op de deel gooide. Toen hij van de hooiherg was ge klommen er, het hooi opruimde, ont dekte hij eerst, dat hij met een gra naat te doen had gehad. OPDRACHTEN AAN COMPONISTEN. Het bestuur van de Johan A. Wage- naarstichting heeft in zijn onlangs ge houden vergadering besloten aan de componisten Kees van Baaren en Guillaume Landré een opdracht rie verlenen tot het componeren van een kort muziekwerk ter uitvoering door het Residentie-orkest. Tevens werd besloten de componist Hendrik Andriessen uit te nodigen tot het componeren van een symphome, op te dragen aan het Residentie-orkest ter gelegenheid van zijn 50-jarig ju bileum in 1954. De componisten hebben deze op drachten aanvaard. Hertog van Edinburgh als tankschutter. De hertog van Edinburgh, gemaal van Koningin Elizabeth van Engeland, die een bezoek van vier dagen aan de Britse strijdkrachten in West-Duitsland brengt, heeft er zijn vaardigheid getoond in het schieten met het kanon van een centu rion tank. Na een korte uitleg ontvangen te hebben, wist hij tot driemaal toe een doel op duizend meter afstand te raken. De commandant van de betrokken tank afdeling, majoor Coaster, noemde de her- togh een „zeer vlugge leerling". Ook an dere deskundigen deden van hun waar dering blijken. Er werd gul gelachen in Nieuw Vosmeer toen HM. Koningin Juliana een bezoek bracht om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de vorderin gen der opruimingswerkzaamheden. De Koningin maakte ook een babbeltje met de vrouwelijke vrijwilligers en liet zich samen met hen fotograferen. leven geworden. Zij wil ook bewust het maatschappelijk bestel beïnvloe den, aldus spreker. De activiteit -van de vakbeweging richt zich op het zedelijk handelen der mensen. De mens is niet alleen enkeling, maar ook lid van de ge meenschap en heeft een taak tegen over deze gemeenschap. Het volvoeren van deze taak gaat in deze wereld nu eenmaal moeilijk zonder enige con centratie van krachten en daarom is in de vakbeweging zo'n concentratie van individuen gevormd. Het optreden van de mens is ge bonden aan de Goddelijke normen en bij een collectief optreden van de mensen in een organisatorisch verband zal dit verband aan deze voor het in dividu geldende normen moeten wor den gebonden. Organisatie is niet het overdragen van een stukje individuele verantwoordelijkheid, maar zij is slechts een middel om deze verant- «joordelijkh-eid op een bepaald terrein te kunnen dragen. De Christen heeft dus te kiezen voor een vakbeweging, die zich in haar handelen toil laten regeren door normen, die zijn neer gelegd in Gods Woord. NOODSITUATIE. Spreker noemde het een noodsituatie, dat een grote groep wil strijden voor sociale gerechtigheid, zonder zich daar bij door het richtsnoer van het Woord te laten leiden. Anderen willen dit wel voor zichzelf, maar zij .scharen zich ln een organisatie, die de Goddelijke nor men niet aanvaarden wil. „Men voegt ons vaak toe, dat het een waagstuk is een Chr. organisatie te hebben", aldus de heer Van Mastrigt. „Het is ook een waagstuk, Maar tenslotte is het geloof ook een waagstuk. Wij zijn zondige mensen en het gevaar bestaat, dat de naam Gods gelasterd wordt door ons optreden als Christelijke beweging. Ditzelfde ge vaar dreigt echter ook door ons per soonlijk optreden als Christenen en door het optreden van de Kerk. Hei is dus een waagstuk, maar het moet een veel groter waagstuk worden ge noemd om mede verantwoordelijkheid te dragen voor het optreden van een beweging, waarin andere dan de Christelijke normen met deze worden gelijkgesteld". DISCUSSIE. Tijdens de discussie werd er op ge wezen, dat het niet voldoende is te wijzen op de taak van de vakbewe ging tegenover individu en gemeen schap. Het eigene van de Christelijke maatschappij is juist, dat alle activi teiten moeten zijn gericht op de ere Gods. Daarom zal in de maatschappij het accent noch eenzijdig op het indi vidu noch op de collectiviteit zijn ge richt. Prof. dr ir H. van Biessen wees er op, dat niet kan worden volstaan met te wjjzen op de eis, dat Christelijke nor- (Van onze speciale verslaggever). De burgers van Willemstad zijn trots op hun burgemeester e i dank baar voor het feit, dat de oude vestingwalen nog als een ring om hun woonplaats liggen. Want burgemeester en wallen tezamen hebben er voor gezorgd, dat het aardige oude stadje nu als een droog eiland uit steekt boven de verdronken Ruigenhilsche polder. De vestingwallen hebben de kracht van het aanstormende water gebroken en burge meester C. A. van der Hooft gaf reeds op Zaterdag 31 Januari op dracht de enige gaping in deze wal op het meest geschikte punt a£ te sluiten met een muur van zandzakken. Willemstad zal wel de enige gemeente zijn, waar die Zaterdagmiddag al hard werd gezwoegd, niet tot stuiting maar ter voorkoming van de ramp. Wie Willemstad bezoekt na in Sta- venissé, Zierikzee en Bruinisse te zijn geweest, slaakt onwillekeurig een zucht van verlichting. Hier nu eens geen grote verwoestingen en puinho pen. Slechts één huis binnen de wal len is door het water ondermijnd en ingestort. De mooie koepelkerk staat onbeschadigd in het hart van het stad je en logenstraft zo de geruchten dat zij „alweer'' verwoest zou zijn. Maar buiten de wallen is de situatie geheel anders. De Ruigenhilsche pol der staat onder water, dat hier door vier gaten binnenstroomde. Ook het burgemeestershuis stond buiten de be schermende ring en het water rees er tot manshoogte. Maar de burgemees ter had de eerste weken geen gelegen heid zich hierover druk te maken, want onder zijn leiding werd in Wil lemstad het herstel met kracht aange pakt. De eerste burger van de veste spreidde daarbij dezelfde voortva rendheid ten toon, die de mooie kerk tot tweemaal toe uit het puin deed herrijzen. HARD GEWERKT. De burgemeesterskamer in het fraaie, oude raadhuis is herschapen in een voorraadkamer. Hier staan de goede gaven opgestapeld, waarmee het Roode Kruis en vele particulieren Willemstad hebben bedacht. Het mees te is al uitgedeeld en ook dit restant zal z'n weg wel vinden. De burge meester en zijn vrouw stappen hier op laarzen rond, want ze komen juist uit hun weer drooggevallen huis dat echter nog alleen na een wandeling door het water te bereiken is. Lang zal dat niet meer duren, want de gaten in de dijken zijn alle boven vloedhoogte gedicht en het grootste is juist definitief gesloten. Binnen veer tien dagen zal de polder weer droog zijn als alles goed gaat. Ontzaglijk hard is er gewerkt om dit resultaat te bereiken. Hard gewerkt werd er ech ter ook binnen de gemeente. Toen er van de inschakeling der schade-enquêtecommissies nog niets bekend was, had de burgemeester al een gemeentelijke commissie inge steld. Met een bootje voeren de leden rond door het verdronken land om op korte termijn de schade te kunnen op nemen bij alle getroffenen. In de com missie hebben zitting de belasting ambtenaar, die na langdurige dienst de inboedel van de ingezetenen op z'n duimpje kent, de burgemeestersvrouw, een man van de Rijkspolitie, het hoora der school en een deskundige van bui ten de gemeente. Zodoende waren hier al rapporten gereed, toen men elders nog beginnen moest» Het is nu maar de vraag of de ze erkend zullen worden. De burge meester hoopt van wel en wij nopen dat hij gelijk heeft. Maar „Den Haag" kennende, zijn we er bang voor. ALLEEN MIDDELMAAT In deze gemeenten werden ook alle getroffenen onmiddellijk weer in de kleren gestoken, waartoe uit de ge meentekas een voorschot op de late re uitkeringen werd verstrekt en er werden nog meer dingen gedaan, die misschien niet geheel klopten met ar tikelen en paragrafen, maar die de ge troffenen en de gemeente als geheel teri goede kwamen. Snelle hulp is nu eenmaal steeds dubbele hulp. Hartelijk hopen we, dat de verschil lende regeringsinstanties, ook als straks de eerste indrukken van de ramp vervaagd zijn, begrip voor dit soort initiatieven zal weten op te brengen. Helaas was het in de eerste weken na de ramp al meermalen zo, dat naast degenen, die zich aan hun verantwoordelijkheid onttrokken en niets deden ook vaak werden gestraft die te veel eigen initiatief ontplooiden als de omstandigheden dit nodig maakten. In de ambtelijke wereld is men vaak verknocht aan de middelmaat en be vreesd voor alles wat daar boven uit steekt. Als de geschiedenis van de ramp geschreven wordt, zullen vele bladzij den gevuld kunnen wofden met staal tjes van zelfopoffering en uitzonder lijke moed. Helaas zullen ook zwarte bladzijden niet ontbreken, want ach ter de schermen hebben zich zowel in de civiele als in de militaire sector maar vooral in de laatste akelige staaltjes van ambtenarij afgespeeld en werd een snelle hulpverlening soms door allerlei competentiekwesties ge remd. VERGOEDING. In een gemeente als Willemstad, waar alle bewoners binnen zeer af zienbare tijd weer in hun woningen zullen zijn teruggekeerd, is de kwes tie van de schadevergoeding wel zeer actueel. Erg optimistisch is men niet op dit punt. Wat de regering zal doen is nog niet bekend, maar het Nationale Rampenfonds zal niet meer dan 60 pet. van de huisraadschade kunnen vergoeden, zo is al aan sommige bur gemeesters medegedeeld. Dan resteert nog de vaak zeer aanzienlijke schade aan gebouwen en bedrijfsmiddelen en het is geen wonder, dat men de toe komst met zorg tegemoet ziet. Van de adopties moet niet te veel worden verwacht, zoals ook in Willem stad weer is gebleken. Het stadje is ge adopteerd door Deventer, maar de be woners van de koekstad kunnen onmo gelijk zorgen voor een nieuwe veesta pel voor de polderboeren, voor vergoe ding aan hen, die na zuinig sparen een eigen huisje kochten en die dat nu weg zagen spoelen. De beloofde adoptie door een Belgische stad ging niet door en nu is er nog een aanbod van een groep New Yorkers om Willemstad hulp te bieden. Het is allemaal erg sympathiek en men is er erg dankbaar voor, maar niemand moet denken, dat na adoptie door een andere gemeente een getroffen stad of dorp nu uit de nood is. 73 cm HOGER. Op de terugweg naar de steiger pas seren we het huis van de groepscom mandant der Rijkspolitie. Het is een oud gebouwtje, vlak aan het water en een drietal stenen met inscriptie in de zijmuur geeft aan, hoe hoog het water bij vorige overstromingen tegen deze oude muur heeft gestaan. Het hoogst zit de steen, die de herinnering aan de ramp van 1916 levendig houdt. Maar de nieuwe steen, die van de Fe bruarivloed 1953, ligt al klaar. Deze zal 73 cm hoger in de muur gemet seld moeten worden dan de vorige en ongetwijfeld zullen in de toekomst velen niet dan met een huivering kunnen kijken naar dit stukje graniet, bijna 2 meter boven de begane grond. We komen ook voorhij het kerkhof, waar de 134 Belgische krijgsgevange nen rusten, die in Mei 1940 hier vlak bij verdronken. Het monument werd verwoest en het vredige plekje werd omgeploegd door de golven, maar als op Tweede Pinksterdag de Belgen ko men voor de jaarlijkse dodenherden king zal ook hier alles weer in de oude toestand zijn hersteld. In Wil lemstad houdt men nu eenmaal van aanpakken. Als dan ook de „Koninginneplaat" de steven weer naar het Noorden wendt, terug naar de thuishaven, en we de indrukken van deze tocht nog eens aan ons geestesoog voorbij laten gaan, domineert daarbij, ondanks alle ellende en verwoesting die we zagen, de herinnering aan de rusteloze ijver, waarmee overal aan het herstel wordt gewerkt. Iedere zandzuiger, elke dijkwerker en elke met emmers en bezems ge wapende huisvrouw vormt een on misbaar onderdeel van het grote ar beidsleger, dat niet rusten zal voor het rampgebied weer woongebied is geworden. Ook nu zal Nederland weer herrijzen. wjj niet te bestrijden, maar we zullen moeten zeggen, dat dit geen enkele waarborg biedt, omdat deze normen zijn losgemaakt van Hem, Die ze stel de. Daarom worden ze geleidelijk uitge hold en zinken ze weg en zo ligt de weg open naar de normeloosheid van het nihilisme en van de communistische maatschappij. ■Ill Doe het vandaag nog! ■m tniniMiiiii Keukenhof in nieuw kleed. „De aarde gaat in bloemen lachen". Dat is de belofte van de bollenstreek, de bolbloemkwekers, van vreemdelingen verkeer, ja eigenlijk van geheel Neder land. In dit jaar immers zal Nederland- bloemenland, meer dan ooit in het cen trum van de wereldbelangstelling staan. De 's winters zo kale bollenstreek toont nu reeds groen en kleur. De cro- cussen hebben de lentetafel in diep paars en lila, geel en wit gedekt en de narcis sen staan gereed om met behulp van een mild zonnetje de taken op het palet der duizenden kleuren over te nemen. De Flora te Heemstede heeft de poor ten reeds geopend. Gisteren was de Keu kenhof aan de beurt. Minister-president dr W. Drees komt ditmaal in Lisse het bollenseizoen inluiden. De Keukenhof is in een nieuw beto verd ientekleed gestoken. Onder de oude beuken zijn goeddeels nieuwe beeldhouw werken tussen de knoppende bloemen ge plaatst. De kas van Keukenhof biedt nu reeds voor de liefhebbers zeldzame ver rassingen op het gebied van tulpen. Hier ook zijn thans grootbloeminge amarylis- sen ondergebracht, het in Nederland ver edelde geschenk van Zuidafrikaanse bo dem. Amerikaanse dokters op de bres voor Russische collega's. Honderdtwintig Amerikaanse dok ters hebben de Verenigde Naties ver- zocht een internationale commissie in te stellen voor het onderzoeken van de beschuldigingen tegen de negen Russische dokters in Moskou, die wor den beschuldigd van moord of poging tot moord op Sowjetleiders. De Amerikaanse dokters zonden een verzoekschrift aan Lie, de secretaris generaal van de Verenigde Naties. On der hen bevindt zich de nobelprijswin- naar dr Otto Loewi. GESNEUVELD IN KOREA. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 15 Maart in Ko rea zijn gesneuveld: De korporaal J. L. Gorlee, leger- nummer 260829217, geb. 29 Aug. 1926. Korporaal Gorlee was afkomstig uit Amsterdam en was ongehuwd. De soldaat S. van Breukelen, le- gernummer 291004128, geb. 4 Oct. 1929. Soldaat van Breukelen was af komstig nit Oudewater en was on gehuwd. „Beurzen open Dijken dicht". De kans is groot, dat de voorgenomen extra-uitzending op Zaterdagavond a.s. van „Beurzen open, Dijken dicht" per televisie, niet zal kunnen geschieden. Er is n.I. een conflict gerezen tussen het Metropole-orkest en de Nederandse Televisie Stichting over de betaling van honoraria. Dit orkest, dat in vaste dienst aan de Nederlandse Radio Unie verbonden is, zal Zaterdagavond in Ti- voli te Utrecht aan het programma mdewerken onder leiding van de En gelse dirigent Geraldo. Voor de tele visie-uitzending echter eist het orkest extra betaling, waarmee ee-i sluime rend probleem plotseling acuut is ge worden. Het standpunt van de N.T.S. is n.I., dat, indien een toch reeds bestaande radio-uitzending voor de televisie wordt benut, geen extra gage behoeft te worden uitgekeerd, evenmin als aan omroepmedewerkers in vaste dienst, die voor de televisie optreden. De artisten daarentegen huldigen de mening, dat voor een televisie-uit zending meer vereist is dan voor het gewone radiowerk, en vragen dienten gevolge extra honorarium. In dit ges val wenst het Metropole-orkest een gage, die men echter onmiddellijk in het Rampenfonds zal storten. Zelfs is men genegen met een symbolisch be drag genoegen te nemen, waardoor echter de televisie erkent, dat voor een dergelijk optreden aan de artisten een extra gage toekomt. De onderhandelingen over deze kwestie zijn thans in het stadium ge komen, dat mag worden aangenomen, dat de televisie Zaterdagavond op het appèl ontbreken zal, indien althans op een nog komende bespreking dit principieel geschil niet wordt opge lost.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 11