BUITENGEWONE BEVOEGDHEDEN VOOR MINISTER ALGERA Watervoorziening van Zuid- Beveland in groot gevaar Definitie! herstel aan de gang op vele plaatsen in Zeeland PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND woensdag is maart 1953 Wetsontwerp Dijkherstel in de 7 weede Kamer Geen vooruitlopen op definitieve regeling van het waterschapsrecht Minister Algera naar Zeeland Zeven militairen gearresteerd Zeeuwse Groententeeltvakschool leverde reeds 39 telers af Nieuws van het waterfront Aan de Kadijk wordt met groot materieel gewerkt Ook een avond in Kruiningen? Atoomontploffing in Nevada Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, I* Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2430 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Bie2elinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Temeuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- ea ondergang van Kon en Maan: Donderdag: Zon op 6.40 u., onder 18.50 u. Maan op 7.53 il, onder u. Hoogwater Donderdag 19 Maartl Vlissingen: 4.18 u. 2.25 m., 16.45 U. 2.13 u. Temeuzen: 4.50 u. 2.42 m., 17.16 u. 2.30 m. Wemeldinge: 6.13 u. 1.78 m„ 18.37 u. 1.75 m. Zierikzee: 5.56u. 1.52 m., 18.22 u. 1.50 m. (Van onze parlementaire redacteur.) „Als ik de verantwoordelijkheid draag moet ik 'ook behoorlijke be voegdheden hebben. Aan een opperzicbt, dat mij toekomt, beb ik niets, want dan kan ik pas ingrijpen, als het toezicht in gebreke is gebleven. Snelheid is bij het dijkherstel vereist. Het is nog steeds mogelijk, dat ogenblikkelijk op een bepaald punt, krachtdadig ingegrepen moet wor den", zo sprak gistermiddag minister Algera in de Tweede Kamer, toen hij bet ontwerp te verdedigen had, dat hem zeer bijzondere be voegdheden zou geven bij het herstel van de dijken. Het was een ontwerp, dat nogal aan critiek onderhevig was. De bedoeling is, dat het Rijk de schade aan de bui tendijken zal herstellen. In overleg met de provinciale besturen zal het herstelwerk echter zoveel mogelijk worden overgelaten aan hen, die met het beheer van de dijken zijn belast. Ook zullen deze werkzaamheden in handen van Ged. Staten gelegd kun nen worden. In tegenstelling met het geen de Grondwet voorschrijft, zal het toezicht niet worden uitgeoefend door de provincies, maar door de minister. Dit is een ingrijpend stuk wetgeving, maar daarom zal de wet slechts gel den tot 31 December 1954. Het is niet u'tgesloten, dat voor sommige gebie den de bepalingen van deze wet reeds eerder zullen vervallen. De kosten van het herstel der hoofd- en buiten waterkeringen zullen door het Rijk worden vergoed. Over het bedrag van deze Vergoeding kunnen de water schappen in beroep gaan bij de Kroon. Indien het herstel gepaard gaat met technische verbeteringen, dan kan het Rijk een tegemoetkoming in de kosten geven. CRITIEK. De critiek richtte zich voorname lijk op het feit, dat minister Algera meer macht krijgt. Vooral de heren den Hartog (V.V.D.) en Welter (K. N.P.) vroegen zich af of dit wel noodzakelijk was en of er niet ge werkt kan worden aan de hand van de bestaande wetgeving. De heer Welter (over de communisten spre ken we niet) ging het verst. Hij twij felde er aan of de waterstaatkundige werken in ons land wel voor elkaar zijn. Minister Algera, die weer bijzonder goed op dreef was, had het met deze critiek niet moeilijk. Hij las een brief voor van de Unie van Waterschaps bonden, waarin op onderdelen van liet ontwerp critiek werd uitgeoefend, maar waarin toch duidelijk te lezen stond, dat de huidige noodtoestand da den vereist; dat de practische nood zaak dit ontwerp dus aanvaardbaar maakt. Deze brief was uiteraard voor de bewindsman een grote troef. Vooral omdat de Unie van Waterschapsbon den haar blijdschap erover uitsprak, dat de Rijkswaterstaat de taak van de waterschappen aanmerkelijk heeft verlicht. WEL OVERLEG. De minister is geruime tijd lid van G. S. van Friesland geweest. Men kan van hem dus niet verwachten, dat hij de waterschappen zal passeren, indien dit niet dringend noodzakelijk is. Deze vrees, zij leefde in' de Kamer, trachtte hij weg te vagen door te verklaren, dat het zijn streven zal zijn, om zo veel mogelijk met de waterschappen overleg te plegen hoewel het uitgangs punt van het ontwerp dus is, dat het Rijk de herstelwerkzaamheden ver richt, blijft een werkdelegatie aan Pro vincies en waterschappen mogelijk. Van deze delegaties zal daarom zo ruim mogelijk gebruik worden ge maakt, omdat dan de locale krachten ingeschakeld kunnen worden. NIET BLIJVEND. De heer v. d. Feltz (C.H.) noemde het ontwerp een revolutie in ons wa terstaatsstelsel, dat als blijvend niet te aanvaarden zou zijn. Met de heer N. v. d. Heuvel (K.V.P.), C. v. d. Heu vel (A.R.), Schmall (C.H.) en Schilt- huis (Arb.) meende hij dat de nood de doorslag moet geven. Natuurlijk waren er verschillende vragen. De A.R.-afgevaardigde vond de mogelijkheid van beroep niet goed. De heer Schilthuis wilde alleen toe zicht door de minister, als het gaat om herstelwerkzaamheden, die door Rijk geschieden. Maar in wezen onderschreven zij het standpunt-Schmall, dat de persoon van de minister ,een waarborg is tegen al te grote centralisatie. De minister wenste alle toezicht te hebben, om dat hij ook de verantwoordelijke man is tegenover de Kamer. Een beroep op de Kroon vond hij voldoende, daar het geen verschil uitmaakt, of de minister of de Kroon (dan wordt de Raad van State gehoord) het laatste oordeel uit spreekt. Mr Algera zei nadrukkelijk, dat dit tijdelijke wetsontwerp niet vooruit loopt op een definitieve regeling van het waterschapsrecht. Het herstel van de binnendijken zal in een apart-ont- werp worden geregeld, dat ingediend en verdedigd zal worden door de mi nister van Financiën. Voorzover deze dijken momenteel nog bloot staan aan de werking van het zeewater zal het herstel echter onder dit ontwerp val len. Ook een wijziging van de samen stelling van een dijk zal onder het be grip herstel vallen. RISICO'S VERMIJDEN. In de toekomst zullen onverantwoor de risico's vermeden moeten worden, zo vervolgde de minister. Op tal van plaatsen zullen nadere voorzieningen worden getroffen. Zodra de commis sie, die de afsluiting der zeegaten be- Naar wij vernemen zal de-minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Al gera, Donderdag a.s. een bezoek aan Zeeland brengen. Hij zal zich aller eerst op de hoogte stellen van de toe stand in Zuid-Beveland, waarbij o.m. een bezoek aan Kruiningen zal wor den gebracht, en Noord-Beveland. Als er tijd over is, zal de minister ook nog naar Walcheren komen. Hij wordt ver gezeld door ir. A. G. Maris, directeur generaal van de Rijkswaterstaat, ir G. B. R. de Graaff, hoofding.-directeur bij de generale directie, ir J. W. de Vries, hoofding.-directeur der directie bene denrivieren, ir Th. Heijblom, hoofd van de Dienst Dijkherstel Zeeland, ir J. G. Snip, hoofdingenieur en ir H. A. Ferguson, hoofd van de studiedienst Rijkswaterstaat in Zeeland. IN GOES WERD LOODKABEL GESTOLEN. Dief en diefjesmaat komen voor. De 25-jarige los werkman W. C. zal Vrijdag voor de Middelburgse recht bank moeten verschijnen op beschuldi ging, dat hij in de maanden Decem ber en Januari j.l. meermalen een hoeveelheid loodkabel heeft weggeno men van het P-T.T.-opslagterrein aan de Wijngaardstraat. H. p., een Goese wachts- en koopman, moet zich ver antwoorden wegens hem ten laste ge legd vervoer en bewaring van deze loodkabel. Ook zou hij een hoeveel heid daarvan hebban verkocht aan ze kere C. J. l. Goederen gestolen. Naar wij vernemen zijn in het mili taire kamp te Sprundel (N.-Br.) zeven militairen gearresteerd. Zij hebben zich schuldig gemaakt aan diefstal van goederen, die voor de getroffen gebie den bestemd waren. Toen zij op het punt stonden met een auto, waarin voor een waarde van f6000.aan schoenen en textiel was geladen, het kamp te verlaten, werden zij gepakt. KONINGIN IN NIEUW- VOSSEMEER. H. M. Koningin Juliana heeft giste ren met de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, prof. de Quay, een bezoek gebracht aan de zwaar getrof fen gemeente Nieuw-Vossemeer. Zij werd op de Pelsendjjk ontvangen door de burgemeester, de heer E. Janssens, met wie zij een onderhoud had. Op de Moorsedijk sprak H. M. met de heer van Oorschot, wiens drie kinderen op de boerderij in de rampnacht zijn ver dronken. Een bezoek werd gebracht aan de herstelwerkzaamheden, waarbij de Koningin, toen haar auto in de modder bleef steken, een grote afstand te voet aflegde Voorts bezocht de vorstin de Italianen, die bezig zijn enkele polders leeg te pompen en sprak enige tijd met hen. Daarna had zij een onderhoud met het polderbestuur. Tenslotte be zocht H. M. het gedeelte bij de Pelser- dijk, waar 22 personen om het leven zijn gekomen. In de kom der gemeente ontving de Koningin in café Swijters een aantal getroffenen, waarna zij in het gemeentehuis nog enige bespre kingen voerde. Vanuit Nieuw-Vos,te meer reed de Koningin naar Rucphen en Sprundel, waar zij de militaire op slagplaatsen bezocht. Vrouwelijke vrij willigers zijn daar bezig binnenkomen de goederen voor de getroffen gebie den te sorteren. studeerd, tot een conclusie is gekomen zal er een beslissing moeten vallen. Tot zolang zal er enig risico gedragen moeten worden. Het systeem van de hulpverlening en de waarschuwing zal worden verbeterd en er zijn nog verschil lende andere maatregelen om een betere verdediging te waarborgen. Zo worden er ook plannen beraamd om de binnenkant van de dijken te versterken. De minister was er dus van overtuigd, dat een grotere vei ligheid bereikt kan worden. Maar, zo voegde hij daaraan toe, we zijn aan de normale risico's nog lang niet toe. De toestand blijft précair. Het dijkherstel moet met kracht ter hand worden genomen en daartoe dient dit ontwerp, dat gisteren nog niet is aangenomen, want de Kamer wenste heden nog te repliceren. Uitstel gemeenteraadsverkiezingen. Voordien had de Kamer nog een ander ontwerp aangenomen, dat een uitvloeisel was van de watersnood ramp. De minister van Binnenlandse Zaken werd gemachtigd om de verkie zingen en de candidaatstelling in de gemeenten, die in de rampgebieden liggen uit te stellen. Minister Beel deelde mede, dat slechts in noodzake lijke gevallen zal worden afgeweken van de termijn van 43 dagen, tussen candidaatstelling en stemming. Zo spoedig mogelijk zal bekend ge maakt worden in welke gemeenten de verkiezingen worden uitgesteld. De gegevens daarvoor worden verzameld door de Commissarissen der Koningin, die overleg met de burgemeesters zul len plegen. Medewerking uit buitenland voor „Beurzen open Dijken dicht". Enkele buitenlandse artisten zullen aan de twee uitzendavonden, die de radioactie „Beurzen open-Dijken dicht" nog resten, hun medewerking komen verlenen. Op Zaterdagavond 21 Maart a.s. in Tivoli te Utrecht, zal de Engelse orkestleider Geraldo het Metropool orkest komen dirigeren, waarbij ook de zangeres Ann Sheïton zal optreden. Beiden hebben spontaan hun medewerking toegezegd. Voor de slotavond, op Zaterdag 28 Maart in het Concertgebouw te Amsterdam, heeft de Amerikaanse dirigent André Costellanetz, met wie een der omroep organisaties reeds in onderhandeling was, zijn belangloze medewerking aangeboden. Hij zal die avond het omroeporkest diri geren. Op eigen kosten vliegt hij van de Verenigde Staten naar Amsterdam. Waar schijnlijk zal de radioactie worden uit geluid door dr L. G. Kortenhorst, voor zitter der Tweede Kamer, die destijds de actie voor het Rampenfonds ook heeft ingeluid. Boekhouder uit Borssele maakte Zeeland onveilig. Voor de Middelburgse rechtbank zal Vrijdagmorgen a.s. moeten verschijnen de 29-jarige boekhouder J. P. P. uit Borssele, die zich van Juli tot en met December 1952 heeft ledig gehouden met het kopen van goederen zonder die volledig te betalen. In Juli 1952 lukte hem dit met vistuig ter waarde van f 133 te Middelburg. De gehele maand September at en dronk hij in een hotel te Sluis zonder zijn verterin gen geheel te betalen. Eind Augustus sloeg hij in Middelburg voor f 112.50 aan paling in en even later haalde hij hetzelfde grapje uit met twee blikken kreeft in Vlissingen. In October waren benzineleveranciers in Rilland, Honte- nisse, Nieuwdorp en Zundert de dupe van P.'s praktijken en in Decembei verkocht een textielhandelaar uit B. o. Zoom dekens, handdoeken, zakdoeken en een overhemd, tot een gezamen lijke waarde van f468, aan de boek houder. Tenslotte zag hij kans zich een reserve-autowiel met banden, eigen dom van een Terneuzenaar, weder rechtelijk toe te eigenen. WEER TWAALF JONGE TUINDERS. Resultaat van de derde cursus: 12 geslaagden. De eindles van de Zeeuwse Groen tenteeltvakschool te Middelburg, die eerst op 4 Februari zou worden gehou den, vond nu plaats gistermiddag in de bovenzaal van de Lunchroom van Ham. Daar de voorzitter der Zeeuwse Groententelers Vereniging, de heer P. Ton te Serooskerke, nog altijd niet her steld is, stond de samenkomst onder leiding van de waarnemend voorzitter, de heer M. Ton te Middelburg, die kon welkom heten de Rijkstuinbouwconsu- lent, ir W. van Soest, de heren C. L. de Wilde en M. Wattel, leraren, als mede vertegenwoordigers van de Plantenziektenkundigen Dienst en de Coöp. Veilingsvereniging „Walcheren". Ir van Soest gaf daarna enige bij zonderheden over deze cursus, welke Wat gevreesd werd, dreigt te geschieden TELEFOONKABEL GOES—BREDA GEBROKEN, DOCH SNEL HERSTELD. De waterleidingmaatschappij Zuid-Beveland heeft pogingen aangewend om hulp te verkrijgen van genietroepen teneinde de hoofdleiding te redden, die bij Kruiningen dreigt door te breken. Wat reeds enkele weken werd ge vreesd, dreigt thans te geschieden. Op de Grindweg bij Kruiningen is een duiker, waarop deze leiding rust. door het water onderspoeld en de buis kan ieder ogenblik breken. Naast de duiker wil men thans ijzeren palen in de grond slaan van negen meter lengte en daarop een soort bruggetje bouwen waaraan de buisleiding kan worden opgehangen. De leiding, die een doorsnee heeft van 40 cm. vormt de regelrechte ver binding tussen Ossendrecht en de wa tertoren bij Kloetinge. Ook op ver scheidene andere plaatsen is deze buisleiding onderspoeld, maar met be hulp van stortsteen drie schepen in totaal heeft men de zaak weten te redden. Teneinde de watervoorziening niet spaak te laten lopen is men begonnen over de gehele lengte van het onder gelopen gebied in totaal 4 kilome ter buizen verticaal in de grond te slaan. Aan deze buizen zal een nood- leiding worden opgehangen boven wa ter met een doorsnede van 25 cm. De snelheid waarmee het water zijn vernietigend werk verricht wordt wel gedemonstreerd door hetgeen ir M. J. Stoel—Feuerstein, de directeur der waterleidingmaatschappij ons vertelde. Toen hij Maandag de bedreigde plaats controleerde was er nog niets aan de hand. Toen hij gisterenmiddag om 12 uur dezelfde plaats controleerde, zag hij direct dat het mis ging. Hij heeft toen onmiddellijk alarm geslagen en via de berichtendienst een waarschu wing gegeven, dat het gewenst zou zijn, dat iedereen alvast wat water in voorraad aftapte. Het water dat getapt wordt, ver toont een bruine kleur, maar dit heeft niets te betekenen, zo zeide de heer Stoel Feuerstein. Doordat op zijn ver zoek de mensen water hebben getapt, is er zoveel uit de toren weggestroomd, dat de aanslag in de buizen heeft los gelaten. Het beste is, om het water even rustig te laten bezinken. De electriciteitskabel van de P. Z. E. M. ligt eveneens ter plaatse van de verzakte duiker. Vandaag zal onder zocht worden of de ligging van deze kabel gevaar kan opleveren. Dit be tekent overigens niet dat Goes zonder stroom zal komen, want deze stad be trekt stroom uit Vlissingen. Wel zou het nadelen op kunnen leveren voor Krabbendijke. De telefoon. Gisterenmiddag om kwart voor vier ontstond een telefoonstoring tussen Goes en Breda. Hoewel men aanvankelijk meende, dat dit een gevolg was van onderspoeling in het gebied van Kruiningen, bleek later, dat een dragline bij Rilland de kabel had geraakt. Om het ver keer gaande te houden heeft men in het begin de in Goes opgestelde straalzender gebruikt. Later is men overgegaan op handverkeer. Tegen acht uur was de verbinding weer hersteld en kon men weer automa. tisch draaien. Luitenant verduisterde goederen van het Rijk. Tegen de 2e luit. C. K. van de Motor Transport afdeling van de luchtbasis Woensdrecht werd proces verbaal op gemaakt wegens verduistering van goederen van het Rijk. uit het magazijn verduisterde hij eigen auto. Daarbij heeft hij zich ook nog schuldig gemaakt aan verduiste ring van een autoband welke bestemd was voor de noodgebieden en deze ook om zijn auto gelegd. Hij keek teveel naar een dame Op de hoek SpuistraatDam te Vlis singen botste gistermiddag eert bestel auto tegen een bus van de N.V. Stoomtram Walcheren. De auto kwam van de Dam, terwijl de bus in de rich ting van het Beilamypark reed. De be stuurder van de personenauto keek te veel naar een in de Spuistraat wande lende dame en bemerkte daardoor de bus te laat. De personenauto werd ern stig beschadigd, de bus liep betrekke lijk geringe schade op. Op vele plaatsen in onze provincie, waar het water dijken heeft vernield of zwaar beschadigd, is het herstelwerk thans zo ver gevorderd, dat een begin kon worden gemaakt met het definitieve herstel. In sommige gevallen gaat dit gepaard met werkzaamheden, die een verbetering betekenen in vergelijking met de situatie voor de ramp van 1 Februari 1953. Over de grootste werken Schelphoek en Kruiningen kan nog niets vaststaands worden medegedeeld. Na het bezoek, dat professor Thijsse vorige week aan Schelphoek bracht, worden de onderzoekingen in het Waterloopkundig Laboratorium te Delft voortgezet. Dat dit gat dicht komt, evenals dat in de havendijk van Zierikzee, staat als een paal boven water. Momenteel echter moet de toestand hier ongunstig worden genoemd. Het enige nieuws van Kruiningen is, dat de enorme betonelementen in Botterdam in aanbouw zijn. Zodra zij gereed zijn, zullen ze naar het gewenste punt worden ge bracht. Waarschijnlijk zullen de eerste betonnen kolossen voor Kruiningen zijn bestemd. Alle gaten hier zijn bezonken en waar nodig zijn tegen de dijkgedeelten aan weerszijden van de gaten z.g. kraagstukken aangebracht. Het grootste werk vindt momenteel plaats voor de Kadijk. Drie zandzuiger persers zijn bezig de zeven grote gaten in deze dijk dicht te spuiten. Hoe lang het karwei zal duren kan moeilijk worden gezegd, omdat men van verschillende onberekenbare factoren afhankelijk is. Voor het herstel van deze Kadijk is ingeschakeld de combinatie Bos, Kalis, Breejen van den Bout en Verstoep, welke met groot materieel ter plaatse is. Er zijn twee grote en één kleine zandzuiger-persers in bedrijf, alsmede enige sleepboten, draglines, een grote kraan met grijper, water- en kolen schepen, 49 gewone bakken en 2 kan- telbakken. De dijk moet over een lengte van 1800 meter worden hersteld. Dichting van de gaten is zeer belangrijk, omdat dan de polder Waarde kan worden leeggemalen en het terugstromende water geen schade meer kan aanrich ten in Kruiningen. In Zuid-Beveland is van definitief herstel der dijken sprake in de pol ders Zuidvliet, Oosterland, Baarland, Westkerke en Hoedekenskerke. De nu weer geheel gesloten dijk van de West- veerpolder wordt met klei bekleed. Zowel de zeedijk van de Emmanuel- als van de Zimmermanpolder wordt met schorklei afgedekt. NOORD-BEVELAND. De verwachting is, dat over onge veer zes dagen geheel Noord-Beveland, misschien met uitzondering van de al lerlaagste gedeelten, droog zal zijn. Ook hier is al een flink begin gemaakt met het definitieve herstel. Dat geldt voor de Vliete-, de Oud en Nieuw-Noord-Beveland-, de Anna Frisopolder en de Jacobapolder. De nooddijk van de Willem Adriaanpol- der, die een hoogte heeft van 3.25 me ter boven N.A.P., en 800 meter lang is, komt deze week gereed. De polder loost langs natuurlijke weg. Die van de Adriaanpolder, ter lengte van 1400 meter, is gereed. De binnendijken van de Oud Kortgenepolder zijn hersteld en de gedichte dijkbres van de Leen- dert Abrahampolder wordt verder ver sterkt met door een zangzuiger aan gevoerd zand. SINT PHILIPSLAND EN THOLEN. Sint Philipsland is rondom van het water afgesloten. De Jacoba- en de Oudepolder zijn gedeeltelijk droog, de Henriëttepolder geheel. De aange brachte kistdam wordt met klei afge dekt en de glooiing wordt hersteld. Verwacht mag worden, dat het eiland deze week geheel zal droogvallen. De stroomgaten in de Stavenissepol- der op Tholen zijn thans dicht. De bunkers, die nog op en tegen de dijken stonden, zijn opgeruimd en er wordt een steiger gemaakt voor het leggen van een persleiding. De dijkgaten van de Margaretha- en Oud Kempenshof- stedepolder zijn gedicht. Een bulldozer is bezig met bet opwerpen van een perskade. Eveneens is er een perslei ding in aanleg, waardoor straks zand zal worden aangevoerd voor het nieu we dijklichaam. Spoormateriaal wordt ook aange voerd voor een definitieve dichting van de stroomgaten in de Nieuwe An nex Stavenissepolder, welke gaten met behulp van kistdammen voorlo pig dicht waren gemaakt. Het binnen- zowel als het buitentalud van de zee dijk van de Noord- en de Oudeland- polder wordt over vele honderden me ters hersteld. In de gesloten dijkbres van de Anna Vosdijkpolder worden grote hoeveelheden zand gespoten. De dijk van de Klaas van Steenlandpol- der, waar het stroomgat is gedicht, wordt op profiel gebracht. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Het werk aan de dijken van de Nieuw Neuzenpolder in O.-Zeeuwsch- Vlaanderen is goeddeels gebeurd. In de dijkgaten is een zandlichaam ge spoten en daarna is zowel de kleibe- kleding als de nieuwe steenglooiing aangebracht. Definitief dijkherstel vindt plaats in de Ser Lippens- en de Nieuw Othene- polder. Er wordt nu volop zand gespo ten in de dijkgaten van de Ossenisse- polder, zodat de heersende ongerust heid der bewoners wel spoedig zal zijn verdwenen. Dat de zandzuiger niet eerder aan het werk kon gaan, was een gevolg van het feit, dat voor de dijk 1200 meter schor ligt, waardoor de zuiger zich eerst moet heengraven. Met veel risico heeft men over een af stand van enkele honderden meters tenslotte maar een persleiding over 't schor op hoge stellages gebouwd. De grote gaten in de dijken van de Mo len- en de Perkpolder zijn gedicht. Enkele kleine gaten zijn nu nog on derhanden. Definitief herstel geschiedt in de Kruispolder, alsmede in de Klei ne Molen- en de Melopolder. Ook in West-Zeeuwsch-Vlaanderen vindt het definitieve herstel voortgang in de polders Groot- en Klein Baar- zande, Oud én Jong Breskens, Groede en Baanst en Zwarte. Het deel van de Hoofdplaatpolder, dat geïnundeerd is geweest, staat nu weer droog. op 7 October 1951 met 12 leerlingen begon. Er werd les gegeven in het schaftlokaal van de Chr. lagere land bouwschool der Z.L.M. aan de Koude- kerkseweg gedurende 63 lesdagen. In het begin werd niet erg hard gestu deerd, maar later veranderde dit, zo dat nu aan alle 12 cursisten het diplo ma kon worden uitgereikt. De prac tische werkzaamheden konden op tuinbouwbedrijven in de omgeving van Middelburg worden verricht. Er wer den verschillende excursies buiten Zeeland gehouden, waarbij grote be dreven, proeftuinen enz. werden be zocht. Ir van Soest feliciteerde het be stuur der Z.G.V. met het destijds ge nomen initiatief tot het stichten van een groententeeltvakschool in een toch betrekkelijk kleine tuinbouwstreek. Na de eerste cursus 19481949 kon den aan 16 leerlingen diploma's wor den uitgereikt, na de tweede cursus 19491950 aan. 11 jongelui en één toe hoorder en nu na de derde cursus aan 12 leerlingen, zodat er in totaal 39 ad- spirant-tuinders konden worden „afge leverd". Vervolgens was het woord aan en kele cursisten, die korte inleidingen hadden gemaakt over verschillende facetten van de groententeelt. De he ren van Soest, Wattel en de Wilde stel den vele vragen aan de leerlingen. Na de pauze overhandigde ir van Soest aan elk der leerlingen met een toepasselijk woord het diploma. Hij feliciteerde hen hartelijk, maar wees erop, dat dit resultaat nog maar een begin is van een verdere studie. In Zeeland en ook op Walcheren is nog een groot gebrek aan jeugdige groen tentelers, die zelf een bedrijf willen opzetten. Helaas zijn er oud-cursisten, die een volkomen andere kant zijn uit gegaan en die soms achter 'n winkel toonbank staan. Dank bracht ir. van Soest ook aan de leraren voor hun vaak niet gemakkelijke werk. De heer Ton dankte daarna ir. van Soest en zijn medewerkers voor al hun steun. Hij wenste de geslaagden geluk en zei hen als collega's te beschouwen, die altijd op de steun en de medewer king, technisch zowel als economisch, van de Z.G.V. kunnen rekenen. Namens de leerlingen dankte de heer W. Joziasse voor het genoten on derwas. HU bood de leraren een boe- kenbon aan. Boekenbonnen of boeken waren daarvoor al door ir. van Soest uitgereikt aan de vier beste leerlingen. Tenslotte werd nog gesproken door de heren de Wilde, Wattel en Joziasse namens de Veilingver. „Walcheren". De namen der geslaagden, in volg orde van het hoogste aantal behaalde cijfers, zijn: P. Pattenier, Domburg; M. Burger, Temeuzen; W. Joziasse, "Se rooskerke; D. Caljouw, Souburg; C. Wisse, Nieuwdorp; J. Tissink, Seroos kerke; L. Ton, Grijpskerke; P. v. d. Putte, Middelburg; B. Birza, Aagte- kerke; B. Koole, Souburg; I. de Zwar te, Axel; M. v. d. Dries, Nieuwdorp. Grondwerk voor Vlissings zwembad begonnen. Er is een begin gemaakt met het uitvoeren van het grondwerk aan de dijk langs het kanaal bij Vlissingen ten behoeve van de bouw van het zwembad. Zoals bekend» zal langs het kanaal aan de zijde van de Nieuwe Vlissingseweg het nieuwe zwembad worden gebouwd en heeft de raad reeds vorige jaar medewerking toege zegd. Overeenstemming werd bereikt met de Waterstaatsautoriteiten over de bouw van het zwembad op deze plaats. Alfred van Sprang stelde voor: Zelf is Alfred van Sprang met het Idee gekomen: zijn lezing ook in Krui ningen te houden. Gistermiddag en gisteravond had hij in Goes gesproken voor een talrijk en geboeid luisterend publiek, dat hem met applaus begroet te en met applaus afscheid van hem nam. Maar tussen die twee lezingen door had hij met mensen van Krui ningen gesproken, die zestig man die daar het water trotseert en voor deze zwaar getroffen gemeente doet wat er gedaan kan worden. En gisteravond sprak hjj zijn gedachten uit: „Ik heb nog één avond vrij in deze week. Don derdagavond. Kunnen we dan niet naar Kruiningen gaan om daar de mensen eens even uit die droeve sfeer te halen?" We hebben onmiddellijk contact ge zocht met burgemeester Vogelaar, die uiteraard enthousiast was over het voorstel. En zo zullen we het vandaag zo zien te regelen, dat dat dappere ploegje mensen, die onder zo moeilijke omstandigheden hun plicht doen, Don- dagavond Alfred van Sprang zullen zien en horen. Morgen hopen we er nadere bijzonderheden over te kunnen publiceren. Gistermiddag om 14.20 uur Neder landse tijd is op een honderd meter hoge toren in de staat Nevada een „alomisch apparaat" tot ontploffing gebracht. Op slechts drie km. van de plaats, waar de explosie geschiedde, waren 1000 militairen opgesteld in loopgraven. Allen bleven ongedeerd. Het was de 35ste atoomontploffing in do V. S. sinds het einde van de oor log. DE BILT ZEGT Over het algemeen zonnig weer. Ma tige wind tussen Noord en Oost. On geveer dezelfde temperaturen als gis teren.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1