Weer vele technische snufjes op de Jaarbeurs. De toekomst van Zeelands jeugd stelt nieuwe problemen. I Kracht van Nederlandse industrie ongeschonden. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Meer dan 50.000 m' expositieruimte. „Een iegelijk in zijn eigen taal/' Domburg hoopt zijn gasten weer waardig te ontvangen* HH VITF RPSTF NFDFRT.AND^F AFFTCHFS 2Xe gAote u-eUu-acMirity. Radio- faienqt oni Dinsdag 17 Maart 1953 N DE EERSTE DAGEN na d« grote ramp, die Zeeland trof, leken als met 1 slag alle Zeeuwse problemen te zijn verdwenen. Drie dagen na de stormvloed, die een groot gedeelte van onze provincie onder water zette, zou een persconferentie worden gehouden over de plannen van de Proviciale Commissie voor de Werkgelegenheid. Men was al druk doende met het op stellen van een urgentieprogram voor de uitvoering van grote werken, die voor geruime tjjd honderden arbeid zouden geven. Want dat was hèt grote vraagstuk, waarvoor Zeeland stond: hoe zullen de inwoners straks arbeid en dus brood verkrijgen, vooral in de streken met een overschot aan ar beidskrachten. Dit probleem zal voor de eerste ja ren veel van zijn klem hebben verlo- herstel en herverkaveling het pro bleem der werkgelegenheid niet defi nitief is opgelost. WAAK ZULLEN DE BOEREN HEEN MOETEN? Het meest voor de hand ligt, dat zij een bedrijf in de nieuwe IJsselmeerpolders zullen krijgen. Maar wanneer zal dit zijn be slag kunnen hebben. Een andere op lossing is plaatsing op nieuw gewon nen Zeeuwse grond, waarbij wij den ken aan de ingepolderde gronden van Saeftingen en aan het gebied, dat be schikbaar komt, wanneer het drie- eilandenplan tot uitvoering zou komen. Maar ook hier geldt*, niemand weet, hoeveel jaren dit nog zal duren. Om maar helemaal niet te spreken van de cultuurgrond, die boven water zal ko men, als ooit het fantastische plan tot afsluiting der zeearmen zou worden ren. Het klinkt wij weten het [uitgevoerd. In het algemeen Ujkt dit enigszins cynisch, maar niemand zal pjan ons je jpeculatief om daarop voor het kunnen ontkennen: de ramp of d# eerste ^jntig jaren een Zeeuwse beter gezegd de liquidatie der gevol- politie]t te baseren, gen van de ramp betekent werk voor Waar moeten de arbeiders heen? Zo vele jaren en voor vele handen. I als wij reeds zagen komt vroeger of Maar er is ook iets anders. Dat is de iater aan bet cultuur-technische werk toekomst op langere termijn, als wij j voorafgegaan wordt door het her- het zo mogen uitdrukken. De toekomst stel en de verbetering der dijken, het- van de jonge generatie, die Zeeland geen 00k vele arbeidskrachten zal zal bewonen, die hier haar levenstaak Lisen) een einde. Lang niet allen zul- zal vinden en die dit gewest zal heb- jen jn de landbouw kunnen terug ben omhoog te stuwen op elk terrein j vjoejen_ wy zullen dan weer het punt van het leven. Wie dit voor ogen houdt hebben bereikt van vóór de storm en het kiest tot uitgangspunt voor zijn vloed- Alleen is het er ongunstiger op beschouwing en zijn beleid, mag en gew0rden. En daarom zal opnieuw het kan niet bij de komende tien of vijf- parool gelden: tracht industrie aan te tien jaar blijven staan. Hij moet zich J trekken, in alle ernst afvragen: en wat daarna? I Wü weten, dat in het bovenstaande Daarna, dat is het tijdstip, waarop men wgl zeer ver vooruit is geredeneerd. zal kunnen zeggen: Zeeland heeft.zich meer dan ver0nderstellingen kon van de geslagen wonden hersteld, de den zjjn> Wjj weten niets yan draad, die zo plotseling op 1 Februari de toekomst af. Maar wy hebben aIs 1953 werd afgebroken, kan weer wor den opgenomen. redelijke mensen de plicht' te zorgen (nee, niet om ons bezorgd te maken!) N NU komen wij terug op het be- I voor de komende dag. Misschien loopt gin. Hoe zal het zijn na dat her- het volkomen anders dan wij denken stel en die wederopbouw? Zullen dan met onze beperkte kennis en ons ge- de problemen van vóór 1 Februari brekkig inzicht. Alleen God weet ten- 1953 niet terugkeren en voorgoed geen slotte, hoe het met deze provincie zal rol meep spelen? Zal er werkgelegen- gaan. Ook of de problemen, die zich heid zijn voor iedere Zeeuw, die de aan otis opdringen, kunnen worden handen uit de mouwen Wil steken? opgelost. Maar hij vraagt toch ook vain Kan, om het heel concreet te zeggen, ons, niet om al die vraagstukken, van een commissie, die zich met het op- welker oplossing het toekomstige Zee stellen van grote projecten bezighoudt, land in zeer belangrijke mate afhan dan haar slotsamenkomst houden? Zie- kelijk zal zijn, voorbij te gaan, maar, hier een aantal vragen, welke velen onder het afbidden van Zijn zegen, ze misschien zo kort na de ramp vreemd ernstig onder ogen te zien en als het in de oren zullen klinken, maar die wij kan ons gewest beter en mooier over in Zeeland toch zeer nadrukkelijk ter te dragen aan hen, die na ons komen, discussie dienen te stellen, juist omdat I T. het gaat om de toekomst van de jonge generatie. En ook omdat herstel zon der meer van hetgeen verloren ging of schade leed dikwijls niet mogelijk zal zijn, ja, niet verantwoord. Wat dat laatste betreft is ook Wal- I cheren weer een sprekend voorbeeld. Toen dit eiland in 19451946 droog kwam, stond het wel vast, dat er iets zou moeten gebeuren. De landbouw-1 gronden waren dermate versnipperd, I dat het niet juist zou zijn geweest deze toestand te doen terugkeren. Er kwam een Herverkavelingswet tot stand. Natuurlijk ging het daarbij niet om het herverkavelen als zodanig. De sa- nering van de landbouw stond op de| voorgrond. Dat betekende ook, dat er| boeren moesten afvloeien. In de N.O.P. werd 3000 ha ter beschikking gesteld. Het ligt geheel in de lijn der ver- (Van onze Utrechtse redacteur), UTRECHT. Dinsdag. Wanneer vandaag de Koninklijke Jaarbeurs voor de zestigste keer haar poorten opent zullen 4027 exposanten uit dertig landen gereed staan om ongetwijfeld weer een stroom bezoekers uit binnen- en buitenland voorbij te zien trekken. Niet alleen zullen deze bezoekers zich kunnen overtuigen van de groei der Jaarbeurs gebouwen, maar ook van de kracht der Nederlandse industrie, die hier bewijst, dat ze ongeschonden is! len? Alle voedingssappen en vitami nen blijven gespraard, en volgens de uitvinders, tijd evenzeer! Schoudertashouders, die verhinde ren, dat de riem van de tas van de schouder glijdt, zijn ook te zien. Anti-slip boenwas, anti-motwas en fameus vlekkenwater is een ander Ne derlands product. Voorts is er een nieuw gasmasker te bezichtigen, speciaal geschikt voor de chemische industrie en de brand weer. Filterpatronen en zuurstoftoe stellen hebben zij dat masker afgedaan. Men is er in geslaagd een apparaat Meer dan 50.000 vierkante meter is de expositie-oppervlakte nu reeds. Uit ons land zijn 1540 deelnemers aanwe zig. Uit België 138, uit Zwitserland 158, uit Engeland 479, terwijl West- Duitsland met niet minder dan 1020 exposanten is vertegenwoordigd. Van groot belang is de textielafde- ling, die georganiseerd werd door de Stichting Ned. Textiel jaarbeurs in nauwe samenwerking met haar Belgi sche zusterorganisatie. Rond zestig ga ren- weefsel en confectiefabreken ne men er aan deel. Op de parterre van het derde gebouw is de nieuw gefor meerde afdeling levensmiddelen ge vestigd. In het landenpaviljoen be vinden zich' collectieve inzendingen van België, Luxemburg en Zwitser land, Oostenrijk en Oost-Duitsland. De Ver. Staten, Canada, Engeland, Frank rijk, West-Duitsland en Indonesië heb ben informatiestands ingericht. MANIFESTATIES. De openingsdag is tevens Midden standsdag. De Jaarbeurs nodigde hier 100 jonge middenstanders uit leden van de Middenstandsbonden die aan de lunch door Prins Bernhard toegesproken zullen worden. Morgen komt een aantal gasten uit de Scandinavische landen naar de Beurs. Op 23 Maart is een exportdag georganiseerd en dan is er nog de. „Dag van de Uitbesteding", waarover we reeds schreven. WAT ER ZOAL TE ZIEN IS. Een trip over de beurs zal U, zoals steeds weer, verbaasd doen staan over hetgeen mén aan handige en doelma tige apparaten ziet. Het zijn niet al leen de verbeterde machines die het arbeidsproces in de fabriek efficiënter doen lopen. Ook voor de huisvrouw zijn er die handige apparaten, waai ze al lang eens van gedroomd naa. Een voorbeeld? "Wat denkt U van een handige tafelstrijkplank? De on derzijde is een mouwstrijkplankje. Een uitkomst voor de klein-behuisden. Een wat denkt U van nylon-droogiq- nen die een last van 20 kilo Kunnen zijn? En van een electrisch Draadap- paraat, werkend met infra-rode stra- te vervaardigen, dat dertig minuten aan één stuk gedragen kan worden. Het is voorts van een méér-uren aansluiting voorzien en heeft het voordeel, dat de ingeademde lucht koel blijft en de glazen in het masker nimmer beslaan. Een Technisch bureau uit Den Haag brengt, om nog een greep te doen, een nieuw soort fietslantaarn. In de kop lamp zit een batterij en een batterij- reactivator. De rijwieldynamo levert de stroom om de batterij op te laden. De koplamp is afneembaar en kan dus brandend op de batterij als loop lamp dienst doen. Een handig instru ment voor kampeerders-op-de-fiets. De nieuwe Bernhardhal (9076 vierk. meter) wordt geheel ingenomen door de machine-industrie, de electrotech- nische industrie en de bouwnijverheid. De hoofdingang naar het Croeselaan- terrein is verplaatst naar de Graadt van Roggenweg. ZEEUWSE DEELNEMERS. Ook Zeeland zal op de Voorj aars- beurs door een viertal exposanten vertegenwoordigd zijn. Uit Goes is daar aanwezig de firma Franken Van Weel als alleenvert. van Ran soms, Sims Jefferies Ltd. te Ips wich (Eng.). Uit Middelburg komen de N.V. Vitritefabriek en de Dames- handwerkenfabriek N.V. Tenslotte is er nog een stand van de N.V. Han dels- en Scheepvaartmij „De Hoop" uit Terneuzen. (Van onze Utrechtse redacteur). Tijdens de Jaarbeurs vertoe ven in Utrecht altijd honderden buitenlandse bezoekers en dit jaar zullen de kerken trachten hun Boodschap ook aan deze vreemdelingen te brengen. Iedere avand wordt daarom op het Vredenburg een openluchtsamen komst gehouden, waaraan de Gereformeerde Kerken, de Lu therse gemeente, de Vrij Evange lische gemeente, het Leger des Heils en de Waalse Herv. Ge meente hun medewerking ver lenen. Hier wordt hei Evangelie ge bracht aan „een iegelijk in zijn eigen taal", want na een korte toespraak in het Nederlands volgt een getuigenis in het Frans, Duits, Engels, Hongaars en Zweeds of Deens. Door affiches in de hotels en op andere punten worden de buitenlandse beursbezoekers op gewekt deze samenkomsten bij te wonen. Joden in Polen worden geteld. In Polen wordt een geheime telling gehouden van Poolse Joden. Naar deze in Stockholm ontvangen berichten zeg gen is in Bialystok (bij de Sowjetgrens) een speciaal bureau hiervoor opgericht, dat onder leiding staat van de Rus Morozof. V.V.V.-vrijwilligers gaan de duinen herstellen. Plannen tot herbouw van toko en badcabines op dezelfde plaats. Het strand en de duinen van Domburg bieden op dit ogenblik al een heel ander beeld dan de eerste dagen na de ramp van 1 Februari. De ergste rom mel is al lang opgeruimd en alles wordt op alles gezet om de badgasten straks weer op waardige wijze te kunnen ontvangen. Ai is de schade, die deze Wal- cherse badplaats heeft geleden, onbeduidend in vergelijking met die, welke tientallen andere plaatsen hebben te verwerken, voor degenen, die hun be staan vinden in het badleven, is het eeen flinke strop. Maar men is niet blij ven wachten tot men wist, hoe groot de schadevergoeding zou zijn. Onmid dellijk heeft men de handen uit de mouwen gestoken. De ravage is verdwenen, dank zjj vooral de activiteit van veie tientallen vrijwilligers en natuurlijk ook van de besturen der V.V.V. en van de Stichting Badplaatsbelangen Dom burg. Wat het water aan duinen heeft weggeslagen kan helaas niet volledig worden hersteld, al ligt het in de bedoeling tegen het steile duin grond aan te brengen om zodoende bovenop weer het bekende en bij de badgasten zo geliefde wandelpad te kunnen aanleggen. De golven hebben, zoals bekend, de nieuwe toko en badcabines volko men vernietigd. Zjj hebben waarlijk de functie van golfbrekers verricht, want indien het betonnen complex er niet had gestaan, zou het achterlig gende duin met uitkijkpost naar alle waarschijnlijkheid zijn verdwenen, torsen en ook binnenshuis zeer hanulg_ Het meeste puin is opgeruimd. De grootste blokken liggen er nog, maar die zullen ook nog worden opgeruimd. de bekroonden exposeerd. FEUILLETON. door J. BRANDENBURG. 14 Als noogtepunt van de jaarlijkse affiche-bijeenkomst van het Genootschap voor Reclame, vond te Utrecht de bekendmaking en uitreiking plaats van de jaarprijzen 1952 voor de in dat jaar gepubliceerde beste vijf.Neder- wachtingen, dat er straks soortgelijke I landse affiches. plannen voor andere, geïnundeerde of °e, zes bekroonden waren: Koen van Os (Bata- affiche), Otto Treumann (affiche Eeuwfeest Rykstele- overstroomd geweest zijnde Zeeuwse graaf), Harry Sierman en Gerard Wernars (die tezamen het affiche voor de Pas-Toe meubelen vervaardigden), is al bericht, dat de regering de begin-1 Frans Mettes (Sketch-sigaretten) en Jan Bons (Luna- selen, waarop de Herverkavelingswet) Park van de gemeente Amsterdam). Walcheren is gebaseerd, van toepas- sing wil verklaren voor Schouwen en) Duiveland. Het is dus zeker niet te gewaagd aan te nemen, dat hier een algemene herverkaveling, waarmede de sanering van de landbouw hand in hand gaat, zal worden toegepast. (Er moet worden bij verteld, dat hier reeds voor grote gebieden een vrijwillige ruilverkaveling aan de gang was). Ook op Tholen zal er iets moeten ge beuren. Zoals bekend hebben Ged. Staten voor dit eiland reeds een her verkaveling aangevraagd. Herodes treedt haar tegemoet. Ook hij imponeert door zijn konink- Welke zullen echter de consequen- I houding. Zijn zwarte haar is gekruld en zijn baard in twee punten ties zq'n van deze millioenenwerken? gesneden. Hij heeft zich, op Joodse wijze, gestoken in een lang kleed Er zijn heel wat voordelen: de bedrijfs- van kostbaar Syrisch linnen. Aan zijn gordel hangt de gouden schede voering zal economischer worden, de met er ujt stekend, het uit ivoor kunstig bewerkte handvat van een productie zal stijgen tengevolge van kort zwaard. Zijn gelaat is niet onknap, maar heeft een wrede, koele een betere afwatering enz., terwijl expressie, zijn dikke lippen verraden grote zinnelijkheid, zijn forse neus honderden mensen voor vele jaren I heeft de gebogen lijn van een havik en zijn ogen verraden een sluwe werk zullen hebben. Maar er zijn ook geest in dié ogenblikken, waarin hij anderen bespiedt en zichzelf niet nadelen! In de eerste plaats zullen er geobserveerd waant. Maar zij hebben de levendige afwisseling, welke landbouwers moeten afvloeien. Mis- zjch bliksemsnel in elke situatie aanpast. En zo hebben zij op dit mo- schien niet zoveel als op Walcheren, ment de uitdrukking van deemoedige onderworpenheid. Hij laat zich waar de gemiddelde bedrijfsgrootte Cp een knie vallen en grijpt de hand van zijn bruid, hem bijna achteloos wel zeer klein was, maar niet allen toegestoken, en kust deze vurig. zullen er kunnen blijven. Dit bete-1 Dan staat hij aan haar linkerzijde en de oude Hogepriester Hyrkanus kent, dat zij elders een bedrijf zullen III legt zegenend zijn handen op het jonge paar. Want verloving is in moeten krijgen. En dan de arbeiders. I het Oosten een bijna go sterke verbintenis als een huwelijk. Een gesaneerd landbouwgebied bete- Van de receptie wordt een druk gebruik gemaakt. De Overpriesters, kent: veel meer mogelijkheden tot ra- die gerekend worden te behoren tot de Priester-aristocratie, uit welke tionalisatie en mechanisatie. Het ge- groep de Hogepriester gekozen wordt, zijn in ruime getale vertegen- volg zal zijn, dat nog minder arbeiders woordigd en betonen een nederige eerbied voor Herodes. In vleitaal in de agrarische sector nodig zullen wensen ze hem geluk met de verbintenis. Leden van het Sanhedrin, zijn dan thans. Waar moeten zq heen? voornamelijk de Sadduceërs, zijn getrouw vertegenwoordigd. Maar er en mag zich dus, als men over del komen ook Farizeërs, die, ofschoon in Herodes hun vijand ziende, dit wa verder verwijderde toekomst niet openlijk willen doen blijken, te meer niet, daar zij weten, dat hij spree t, niet laten sussen met de op- met hen nog een dure rekening te vereffenen heeft voor het feit, dat mer ing, at er de eerste jaren werk hoofdzakelijk zij het waren, die, jaren geleden, hadden weten door të n overvoed za zijn! Dat is natuurlijk drijven, dat Herodes voor het Sanhedrin gedagvaard werd. Hij moest zo, maar daarna komt er een andere uit Galilea komen om als beklaagde terecht te staan, wegens moord op U n wanneer men het zo stelt, dan Hisjia, een aanhanger van de Makkabese regering, die noodgedfwongen com men tot de conclusie, dat metjals bende-aanvoerder tot een guerillakrijg was overgegaan en door De voorzitter van het Genootschap voor Reclame, jhr W. van Andringa de Kempenaer, reikte gelijkwaardige plaquettes uit. De beoordeling had plaats gevonden door een jury, bestaande uit de heren M. Aronson, W. H. Benier, H. Molenaar, H. Nijgh, L. v. d. Plas, E. de Smet, jhr W. J. H. B. Sandberg en M. Wilmink. Gedurende de Jaatbeursdagen worden negen en dertig door de jury uitgekozen affiches waaronder die van op het terrein Vredenburg ge- Het is de bedoeling toko en cabines met garderobes op dezelfde plaats als voorheen te herbouwen. Alles wordt van beton. Aan de spoedig te beleggen algemene vergadering der Stichting Badplaatsbelangen zullen de nodige voorstellen worden gedaan. Keurt deze de plannen goed, dan zullen toko en badcabines worden neergezet op zware palen, die diep in de grond zullen wor den geheid. De capaciteit van het com plex zal even groot zijn als die van het vorige. Waarschijnlijk wordt de toko en het terras iets ruimer. Men wil de zaak nog voor het komende seizoen ge reed hebben. HET STRAND. Zonder onderbreking is men doende met het schoonmaken van het strand. Er spoelen nogal wat pakken geperst stro aan, die worden verwijderd, zo dat zjj niet onder het zand bedolven worden, 't Blootgekomen puntdraad is weggehaald en betonnen obstakels, die zo niet konden worden verwij derd, zijn met behulp van springstof fen verwijderd. De vier strandtoegan- gen worden hersteld. Waar dat voor heen zo was komt ook nu weer een verhare toegangsweg. De Polder Walcheren is al een eind gevorderd met het herstel van de zwaar beschadigde steenglooiing. Het stuk, dat is afgewerkt achter de her zette glooiing ligt een met een kram- mat bedekte kleikade ziet er uit stekend uit. Hierachter zal de Polder Walcheren de brede sleuf, waardoor nu de vrachtwagens met klei en ste nen rijden, met zand opvullen. Is dat eenmaal gebeurd, dan komen de vrijwilligers van V.V.V. aan bod om tegen de geschonden duinen grond aan te brengen .Er is berekend, dat tussen de 809 en 1000 kub. meter nodig zal zjjn. Het duin moet hier van boven tot beneden 2 tot 8 meter worden ver breed en van rijshout worden voorzien. Reeds spoedig na de stormvloed heeft V.V.V. teben de steile duinwand rijshout aangebracht, om verdere ach teruitgang van het duin te voorkomen. Het wandelpad is op vele plaatsen tengevolge van de duinafslag verdwe nen. Het komt echter terug, zij het op een enkele plaats wat meer landin waarts. De grote bult, die het zicht vanaf het terras van het strandpavil joen lelijk benam, wordt geslecht. Daar zit zo'n 75 cm. grond, die uitstekend voor de duinversterking kan worden gebruikt. DE BADGASTEN. En dan is het maar afwachten, of ook dit jaar de badgasten willen ko men. De heer W. Brand, voorzitter van V.V.V., is daar gerust op. Voor de stormvloed waren er al heel wat aanvragen ontvangen, maar daarna kwamen er vele bedankjes. Men dacht, dat ook Walcheren onder water stond! Via de Prov. V.V.V. en de A.N.V.V. is overal bekend gemaakt, dat de Wal- cherse badplaatsen niet getroffen zijn en nu komen de aanvragen weer bin nen. Wèl bestaat er enige ongerustheid vanwege het feit, dat de grote Rijks weg naar Zeeland niet te gebruiken zal zijn. Er wordt n.l. verwacht, dat badgasten uit Holland het zullen ont zien de lange reis door België te ma ken. Vooral de weekend-gasten, die met de auto willen komen, zullen naar ver wachting dit jaar in heel wat kleiner aantal Domburg bezoeken. Ingezonden Mededeling (Adv 1 VOEDT VERSTERKT EN DESINFECTEERT DE HUID DE BLOKKADE VAN ISRAEL. Naar op Cyprus vernomen wordt zou de commissie van de Arabische Liga, die belast is met het vraagstuk van de blok kade van Israël, aan de leden van de Liga opdracht hebben gegeven om over hun gebied geen vluchten meer toe te laten van transportvliegtuigen, die zich naar Israël begeven. Dit verbod zou de betrekking hebben op lijnen, die bet Israëlische vliegveld Lydda gebruiken. Op Cyprus worden besprekingen ge voerd over de mogelijkheid of dit eiland niet Lydda kan vervangen. Herodes, zonder vorm van proces als roverhoofdman was vermoord. Over dat eigenmachtig optreden waren de heren te Jeruzalem maar slecht te spreken geweest. Doodvonnissen vellen ging nu eenmaal niet zonder het Sanhedrin, vonden zij en daarom was Herodes als beklaagde gedagvaard. En hij was gekomen. Maar tot hun grote ontzetting, niet in het gebruikelijke zwarte kleed van de beklaagde, maar in vol ornaat, in purper en naar de mode gekapt en bovendien omringd door een sterk gewapende escorte. En zijn houding was uitdagend, met het air van wie durft het te wagen, iéts van mijn doen en laten te zeggen? Herodes wist zich te goed verzekerd van de vriendschap van Rome om het niet tegen de machtige Sanhedristen-partij van Jeruzalem te durven opnemen. En de zwakke Hyrkanus II had zich er bij neergelegd. Hij stelde een wijziging van het reeds uitgesproken vonnis voor en gaf Herodes toen de geheime raad zich uit de voeten te maken en de zaak ging de doof pot in. Intussen is de internationale politieke situatie al wel zodanig ge wijzigd, dat de heren van Jeruzalem niets meer durven beginnen tegen deze vriend des Keizers en Herodes weet het alles heel goed. Maar de Farizeërs en de Sanhedristen, die mede bewilligd hadden in het vonnis, weten het óók heel goed en zien het zwaard van Da mocles steeds dreigender boven het hoofd hangen. Daarom durven zij niet weg te blijven van dit verlovingsfeest en onderwerpen zich ge- veinsdelijk. Daarom ook is de sfeer gespannen op dit feest en de bruid, die goed met de politieke situatie op de hoogte is, (daar heeft haar geslepen moeder Alexandra wel voor gezorgd), weet ook wel, zo goed als zij, dat deze verloving en het opzij schuiven van Herodes' eerste vrouw, in de eerste plaats een politiek spel is. Herodes gelooft op deze manier invloed te krijgen in de partij van de Makkabeërs, die nog altijd grote invloed op het Joodse volk heeft, een volk, dat leeft bij het "roemruchtig verleden, dat dit geslacht als een aureool omkranst. Maar er komen op deze receptie ook nog andere figuren hun geluk wensen aanbieden. Mannen, óók uit de aristocratie, maar daar naast evenzeer uit de meer burgerlijke groepen des volks, die speculeren op de toekomst. Zij voorzien de toenemende macht Van Herodes en willen zich alvast dekken en veilig stellen niet alleen, maar ook een worp doen naar hoge functies onder zijn bewind. Zij doen het om den brode, willen ambtenaren worden en magistraten. Zij zijn de voorlopers van de nieuwe partij, welke zich straks zal gaan vormen, de partij der Herodianen, de collaborateurs, die er de felle haat van iedere rasechte Jood voor riskeren willen. WOENSDAG 16 MAAK'i 1053. HILVERSUM I. (402 m.) VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 7.30 Idem. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Or gelconcert. VPRO: 10.00 Schoolradio. VA RA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Zigeunërklanken. 12.30 Land- en tuinbouwmed. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 13.00 Nieuws en com mentaar. 13.20 Orgel en klein koor. 13.45 Gram. 14.00 „De weg omhoog", causerie. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de kinde ren. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Franse en Spaanse gitaarmuziek. 16.12 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Dans muziek. 17.50 Regeringsuitz.: Mr M. P. Bajetto:: „Techniek in dienst der voor lichting in Indonesië". 18.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Lichie muziek. 20.50 „John Every" of „Hoeveel is een mens waard?", hoorspel met muziek. 21.50 Strijksextet. 22.25 „Isotopen als wegwij zers", causerie. 22.40 Viool en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Es peranto. 23.20 Jazzmuziek. 23.3524.00 Gram. HILVERSUM li. (298 m.) NCRV: 7 00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Mor- gend. 11.00 „Heieen keert terug", hoor spel. 11.50 Gram. 12.10 Alt en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmed. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gram. 14.00 Reportage. 14.45 Gram. 15.00 Voor de meisjes. 15.15 Gram. 15.30 Viool, clavecimbel en cello. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Mil causerie. 18.00 Gev. muziek. 18.30 Spec trum van höt Chr. Organisatie- en Ver enigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Boekbe spreking. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. over zicht. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philh. orkest en solisten. 21.20 Lij- densoverd. 21.50 Vierhandig pianospel. 22.30 Reportage. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL.-Vlaams (324 m.) 11.45 Om roeporkest en solist, 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.50 Koersen.) 13.00 Nieuws, 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.40 Gram. 15.50 Koorzang. 16.30 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Vlaamse liederen en gedichten. (In de pauze: Causerie.) 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Hoorspel. 21.11 Gram. 21.15 Idem. 22.00 Nieuws. 22.15 Muziek en voordr. 22.55—23.00 Nieuws.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3