West-Duitse Bondsdag zal Europees legerverdrag bekrachtigen Boeiend vertelde Alfred van Sprang, over het Midden-Oosten Bikker en Faber blijven in hechtenis PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De laatste ronde op 19 en 20 Maart a.s, Adenauer, kampioen der Europese eenheid, wil gunstige indruk in Amerika maken t Er worden geen vlucht- schepen klaargehouden 82 millioen voor het rampenfonds. 1 SNIPPER NIEUWS Het vlot niet met de Europese landbouwgemeenschap tito en londen. Een prachtige serie foto's deed zijn woorden leven De Prot* Chr* Keciasseringsarbeid in Zeeland Vier maanden voor diefstal bij watersnood Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, TeL redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2828 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2429 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DINSDAG 11 MAART 1958 Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Modewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. 1. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg' Ds A Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdurp; J Huiis'sen Temeuzen- Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Kon en Maant Woensdag: Zon op 6.49 u., onder 18.49 u. Maan op 7.28 u, onder 23.44 u. Hoogwater Woensdag 18 Maart: Vlissingen: 3.32 u. 2.41 m., 16.01 u. 2.32 m. Terneuzen: 4.04 u. 2.57 m., 16.32 u. 2.51 m. Wemeldinge: 5.32 u. 1.88 m„ 17.57 u. 1.93 m. Zierikzee: 5.15 u. 1.61 m., 17.44 u. 1.66 m. West-Duitsland zal wel het eerste land zijn welks parlement zijn goed keuring hecht aan het verdrag tot vorming van een Europees leger. Bij voorbaat kan men volgens welingelichte kringen in Bonn aannemen, dat de bondsdag dr Adenauer geen nieuwe moeilijkbeden in de weg zal leggen, wanneer hij op 19 en 20 Maart het beslissende woord van de 400 afgevaar digden zal vragen. De kanselier kan bij voorbaat zeker zijn van een meer derheid, die naar men aanneemt minstens vijftig stemmen zal bedragen. Alhoewel de kansen op een spoedige aanvaarding van het verdrag door de vijf andere parlementen sterk zijn ver minderd, heeft dr Adenauer prijs ge steld op een zeer snelle beslissing in de bondsdag. In politieke kringen in Bonn worden hiervoor redenen aange- geves? De voornaamste wordt wel ge acht, dat de bejaarde bondskanselier niet voornemens is, om met lege han den zijn eerste reis over de Oceaan te Ondernemen. Zoals bekend gaat dr Adenauer met Pasen naar de Verenig de Staten en uiteraard heeft hij er prijs op gesteld president Eisenhower daar te kunnen verrassen met het be wijs, dat de bondsrepubliek voorne mens is de door hem gegeven hand tekening te bekrachtigen. De Duitse regeringsleider heeft zich door zijn on vermoeide ijver voor het redden van het legerplan in Amerikaanse ogen reeds gemaakt tot de kampioen van de Europese eenheid en in Bonn rekent men er met stelligheid op, dat de ko mende reis zijn crediet nog in aan- ienlijke mate zal versterken. Zozeer leeft dr Adenauer zich reeds als voor vechter van „Europa" op de voorgrond geplaatst, dat de Duitse pers reeds be paalde gevaren van een „al te gepro nonceerde Amerikaans-Duitse overeen stemming" in het licht zijn gesteld. Zo is de vrees geuit, dat hierdoor de arg waan van de Franse tegenstanders van het plan nog zou kunnen worden aan- gewaLkerd en de hindernis van de Frans-Duitse tegenstellingen verhoogd. ALS STIMULANS. De tweede bedoeling, die dr Aden auer zonder twijfel heeft met zijn eenzame uitlooppoging, is n.l.: nieuw leven te brengen in het trage Euro pese veld. Men stelt zich in Bonn voor, dat van een aanvaarding van het plan dcor de Duitse bondsdag een stimu lans Veór de andere partners zal uit gaan. Teealok wil mpn axeji dnnr snelle ratificatie bij voorbaat wapenen Nog geen beslissing over uitlevering. De uit de gevangenis van Breda gevluchte oorlogsmisdadigers Faber en Bikker blijven vooralsnog in West-Duitsland in hechtenis. Het gerechtshof te Düsseldorf heeft het bevel tot voorlopige hechtenis tegen Faber gewijzigd in een bevel tot blijvende hechtenis, met dien ver stande dat deze order telkens voor twee. maanden geldt. Het hof te Hamm besloot, dat ook Bikker voor eerst in hechtenis moet blijven. De andere vijf in Breda gevluch te oorlogsmisdadigers bevinden zich nog steeds op vrije voeten. Ten aanzien van het door de Ne derlandse regering gedane verzoek om uitlevering verklaarde Maandag een woordvoerder van het hof te Düsseldorf, dat voorlopig niet op een beslissing ten deze behoeft te worden gerekend, aangezien hier voor zeer moeilijke juridische kwes ties moeten worden opgelost. tegen de Franse protocollen, die in de huidige vorm door alle partijen in Duitsland onaanvaardbaar worden ge noemd. Na voltooiing der ratificatie door de bondsdag zou Duitsland im mers een reden temeer hebben om zich te verzetten tegen elke uitleg, die naar Duitse opvatting een wezenlijke ver andering van het verdrag zou beteke nen. De socialisten zien in de proto collen juist een reden om uitstel dei- ratificatie te vragen, maar zij staan met deze eis alleen. De regeringswis seling in de Sowjet-Unie heeft boven dien naar de opvatting van de bonds kanselier nog nieuwe argumenten ge geven om de bestaande plannen uit de verstarring los te wrikken. Meer dan ooit moet volgens hem de eenmaal begonnen Westelijke koers nu vastbe sloten worden gehandhaafd. Een wel zeer voor de hand liggende reden om haast achter het werk te zetten is tenslotte het naderen van de verkiezingen voor een nieuwe bonds- dig. In September zullen de Duitsers ter stembus worden geroepen en het is geenszins uitgesloten, dat nadien de socialisten mede de verantwoordelijk heid voor de regeringszaken zullen gaan dragen. Gezien de afkeer, die de Duitse socialisten tegenover het Euro pese leger tonen, zou dit nieuwe com- BLOKKADE VAN CHINA VERSCHERPT. De Britse minister van Vervoer heeft bekend gemaakt, volgens welke Britse schepen, waar ook ter wereld, een speciale vergunning nodig hebben, om naar havens van Noord-Korea en continentaal China te mogen varen. Ook voor een tocht tussen havens in de twee genoemde landen is een der gelijke vergunning nodig. Een en an der is in overeenstemmin£_pn$hn Bui- irffancfsè i&fen^Eden, aan de Ver enigde Staten, dat Engeland het em bargo der V. N. op strategische goe deren voor communistisch China zal verscherpen. Strop voor Nederlandse meubelindustrie. Naar wij uit Zeeuwsch-VIaanderen vernemen heeft de Belgische regering volkomen onverwacht en zonder de Nederlandse regering daarin te ken nen, besloten de belasting op uit Ne derland ingevoerde houten meubelen met 5 procent te verhogen. Het gevolg daarvan zal uiteraard zijn een teruggang van de verkoop van Nederlandse meubelen in België. Zoals men weet verklaarde onze regering zich vorige week bereid, ter verlich ting van de moeilijkheden der Belgi sche meubelindustrie onze uitvoer naar België te beperken tot een waarde van gemiddeld 1 mill, gulden per maand. Britse luchtoefeningen in West-Duitsland. De belangrijkste Britse lucht-oefe ning sedert het einde van de oorlog begint Maandagavond boven West- Duitsland met een schijnaanval door 600 vliegtuigen op de stad Hamburg. Aan de oefening, die enige dagen zal duren, nemen in totaal duizend toe stellen deel, die afkomstig zijn uit En geland en van vliegvelden op het Europese vasteland. De toestellen, die bewapend zullen zijn, moeten dertig mijl van de zone- grens blijven en zullen niet in de luchtcorridor naar West-Berlijn mogen vliegen. POOLSE VLIEGER KRIJGT ASYL. De Deense regering heeft besloten de Poolse vlieger, die tien dagen ge leden op Bornhoim landde In een Mig straaljager, als een politieke vluchte ling te behandelen. Er zijn besprekingen begonnen met de Poolse gezant over terugzending van het toestel naar Polen. Regering antwoordt: Op vragen van 't Tweede Kamerlid Welter (K.N.P.) of het juist is, dat sinds geruime tijd in de haven van Hellevoetsluis twee door de regering gecharterde schepen klaar liggen om in geval van oorlog naar elders te kun nen uitwijken is door de minister-pre sident onmiddellijk geantwoord. Dr Drees heeft meegedeeld, dat er geen schepen voor een vlucht in geval van nood in gereedheid worden gehou den. Tot gisteravond was bij het Natio naal Rampenfonds een bedrag van f 82 millioen binnengekomen. Sinds Zater dagavond kwam er cfus weer f 600.000 binnen. Uit Zuid-Afrika komt het bericht, dat alleen in de Kaapprovincie meer dan een half millioen is ingezameld en dat nog meer geld verwacht wordt Het Roode Kruis in Kaapland heeft reeds 2i ton kleding naar ons land verzonden. rj 4 4 4 plieat es scheppen. Overigens is voor de regering alles aan gelegen het thema der bewapening uit de hitte van de verkiezi ngsstrijd te houden. Beperkte betekenis, De complicaties, waarin het so cialistische verzet de plannen in Duitsland gebracht heeft, maken het noodzakelijk er bij voorbaat op te wijzen, dat aan de ratificatie van het verdrag door de bondsdag slechts een beperkte betekenis toe komt. Dat het verwachte besluit als politieke demonstratie van groot belang is, wordt te Bonn door nie mand bestreden. Opgemerkt wordt echter, dat bij deze gelegenheid geenszins het laatste Duitse woord over het plan zal worden gespro ken. De weg naar voltooiing van de Duitse retificatie blijft lang en moei lijk. De socialistische partij heeft al aangekondigd, dat zij geenszins heeft afgezien van haar plan om de verdragen, het leger-verdrag en het daaraan gekoppelde verdrag tot op heffing van de bezettingsstatus, door het staatsgerechtshof aan de grondwet te laten toetsen. BETERE ONTVANGST VAN HILVERSUM II. Aangenomen mag worden dat de P.T.T. binnenkort maatregelen zal treffen om de bijzonder slechte ont vangst van de zender Hilversum n <298 meter) in het Oosten en Zuiden van het land te verbeteren. De be sprekingen tussen de regering, P.T.T, ei de technische dienst van de Neder landse Radio Unie, hebben geleid tot een plan om in deze streken van het land een aantal F.M.-zenders te bou wen. Zo zal een goede ontvangst wor den gewaarborgd. Blen kan hiertoe overgaan omdat zeer vele luisteraars in deze gebieden toch al over een toestel met frequen tie-modulatie beschikken, want zij luis teren dikwijls naar Duitse zenders, die alle op de F.M.-golven uitzenden. In Nederland wordt de uitzending op de zeer korte golf volgens het F.M.- systeem ook reeds toegepast via zen ders te Scheveningen en Hulstbergen. Ook Goes heeft zulk een zender en wel om de programma's voor de luis teraars van de radiodistributie in Zeeuws-Vlaanderen te bedienen. Al dus is het aanleggen van een kabel onder de Schelde uitgespaard. TSJOEIKOF IS WELWILLEND. De Russische hoge commissaris in Duitsland, generaal Tsjoeikof, heèft gisteren een bezoek gebracht aan het hoofdkwartier van zijn Amerikaanse collega, dr Conant. Hoewel het een beleefdheidsbezoek gold, heeft de visi té toch resultaten opgeleverd. Zo gaf Tsjoeikof kort na afloop van het bezoek bevel, dat de controle op het wegverkeer tussen West-Berlijn en West-Duitsland sneller moet verlopen en later werd nog bekend gemaakt, dat de Oostduitse sluizen bij Maagden burg heropend zullen worden. De Parijse conferentie Fransen, die aanvankelijk enthousiast waren, manen tot voorzichtigheid. Er zit maar weinig schot in de vorming van een Europese land bouwgemeenschap, waarover momenteel in Parijs wordt vergaderd. Aanvankelijk enthousiast, zijn de Fransen plotseling wat voorzichtiger geworden en het ziet er naar uit, dat de conferentie weinig vorderin gen zal opleveren. De Franse minister van Landbouw, Laurens, is tot voorzitter van de conferentie gekozen. Minister Mansholt is een van de beide vice-voorzitters. Hoewel sommige landen- er geen Spanje ook tot ae -.os-gs-- laten. Er behoefde over deze toelating echter niet gestemd te worden. BOERENVOORZICHTIGHEID. De Fransen hebben te kennen ge geven, dat he' plan met „boerenvoor- zichtigheid" zal moeten worden uitge werkt. De voorzitter van de conferen tie versterkte dit denkbeeld nog door op te merken, dat het noodzakelijk is klein te beginnen. De economische in tegratie van Europa moet langzaam ge schieden, zo meende Laurens. De besprekingen zijn gewijd aan een aantal rapporten over de problemen, die samenhangen met de integratie van de markten van vlees, granen, melk, suiker, fruit, groenten, hout en tabak. De zes landen van de Europese ko len- en staalgemeenschap hebben Za- {^^Su^S^yjf^SÏSadering gehouden, door deze zes landen een landbouw gemeenschap wordt gevormd. Het is bekend, dat ingeland zich in beginsel kan verenigen met de oprichting van een Europese landbouwgemeenschap. Maarschalk Tito, het Joego-Slavisehe staatshoofd, is gisteren in Londen aan wal gestapt. Hij werd begroet door de hertog van Edinburgh en minister president Churchill. Er waren uitge breide veiligheidsmaatregelen geno men. Ook over het programma van het bezoek is niets bekend gemaakt. MEER „SABRE'S" NAAR DUITSLAND. De Amerikaanse luchtmacht in Euro pa heeft Maandag te Wiesbaden be kend gemaakt, uat „een aantal" in Engeland gestationneerde Sabre- straaijagers naar West-Duitsland is overgebracht om daar tijueiijk dienst te doen: liet is nog niet bekend wanneer de 25 Babres, die zoals vorige week werd bekend gemaakt, uit de V. S. naar Duitsland zulien worden gezonden, in Europa zullen aankomen. Zondagavond 's brand uitgebroken in de Michelinfabrieken te Clermont Ferrand (Frankrijk). Er is voor een oedrag van 500 millioen franc schade aangericht. Het Italiaanse tankschip „Miriella" is voor de tweede maal te Abadan aangekomen om Perzische olie te halen. Het schip is met vreugde door de Perzen begroet. De K.L.M. overweegt plannen om een nieuwe luchtlijn te openen op Cayenne, de hoofdstad van Frans Guyana. Dit kan geschieden door de lijn CurasaoPara maribo door te trekken. Aan boord van net motorvrachtschip „Lekhaven" is Zondagmiddag kort na het vertrek uit Marseille brand uitgebroken. Het schip is op eigen kracht naar de Fran se haven teruggekeerd, waar met het blussingswerk kon worden begonnen. De schade is beperkt gebleven. Jaarvergadering C.B.P.B. en C.J.B.T.B, op Walcheren. Zaterdagavond heeft de Chr. Platte- iindsjeugct van Walcheren in de Bo- gardzaal te Middelburg de gecombi neerde jaarvergadering gehouden. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer J. A. Njjsse, die in zijn openings woord velen kon verwelkomen. De ge combineerde jaarverslagen waren in dichtvorm opgesteld en werden door mej. Joh. Geschiere Jd. op keurige wijze voorgedragen. Hierna sprak de heer A. Haandrntman, hoofd der Chr. Lagere Landbouwschool te Oostkapel- over „De aanpassing van de plat- teiandsjeugd aan de moderne maat schappij". Hij besprak de ontsluiting van het platteland en de tegenstelling stad en platteland. Hjj wees er op, dat in het verleden de kracht van de tra ditie en zede een goede eigenschap van de dorpsgemeenschap betekende, doch wanneer de omgeving veranaerde, ver loor men zijn steun. We moeten, zo zei de heer Haandrikman, in een gees telijke strijd door het geloof ook bui ten de kring van het eigen bedrijf tre den t welzijn van ons vaderland en het Koninkrijk Gods. Er volgde na dit boeiende referaat enige gedachtenwis- seling. Na de pauze werd opgevoerd „De onbekend erfgenaam", terwijl de financiële verslagen werden voorgele zen en een koppeispraakwaterval ge houden. De in de pauze gehouden col lecte voor het Rampenfonds leverde f 33.op. Zeeuwse Burgemeesters gaan vergaderen. Woensdagmiddag zal in de „Prins van Oranje" te Goes een samenkomst worden belegd door het Prov. Bestuur van Zeeland, waartoe de Zeeuwse bur gemeesters zijn uitgenodigd. In deze samenkomst zullen de burgemeesters gelegenheid ontvangen te spreken over de schadeproblemen c i de schadever goeding, de vraagstukken rondom de evacuatie enz. Van de zijde van het Prov. Bestuur zowel als van de kant der landelijke overheid zullen uiteen zettingen worden gegeven van de reeds getroffen regelingen. Naar vernomen wordt, heeft de per manente Sowjet-Russische vertegen woordiger 'j de V.N., Wysjinski, een visum aangevraagd om zich naar de algemene vergadering van de V.N. te kunnen begeven. Oude man aangereden te Middelburg. In de Korte Noordstraat te Middel burg is gisteren een oude man aan gereden door een auto, toen hij van het trottoir afstapte. Hij werd met een verwonding aan de enkel naar het ziekenhuis vervoerd voor het maken van een foto. De man, W. R., was in middelburg geëvacueerd. Tholen had de primeur Ongetwijfeld is het gisteravond de bewoners van het eiland Tholen ge gaan zoals het ons gegaan is: een ogenblik hebben zij hun vertrouwde om geving vergeten en zijn zij meegereisd met Alfred van Sprang naar die vreemde wereld van het Midden-Oosten, naar die ^Arabische landen, waar armoede en ellende teersen en waar het leven zich afspeelt in 'n voor ons onbegrijpelijk traag tempo maar waar ook het nationalisme oplaait met ongewone heftigheid, waar koningen en presidenten worden afgezet'en waar in diepste wezen Oost en West, Ame rika en Rusland, eikaar de macht en invloed betwisten. Tholen had de primeur van deze door ons blad georganiseerde reeks van lezingen en men bleek zich dit bewust want de grootste zaal van Tho len was geheel gevuld; extra' bussen brachten de mensen naar en van de dorpen. En zax er iemand spijt van heb ben? De manier waarop de heer van Sprang vertelt is immers zo hoeiend: hier staat een nuchtere Hollandse jongen, die de zaken heel scherp gezien heeft, maar die er toch geen drama van maakt. Het is geen op geschroefd verhaal van duistere ro mantiek: met een grapje hier en een doodnuchtere opmerking daar weert hij het valse sentiment, zodat alleen het werkelijke overblijft zoals hij 't gezien heeft. En dat is heel wat. De reis is be gonnen in Marokko; „met een oude autobus die door zijn vooras zakte en 'n aftandse jeep zijn we de Sahara in geweest, hebben we iets gezien van 't ie -en van de Bedouinen, een hard le ven onder een onbarmhartig felle zon. Daarna Tunis, de Libanon, Lybië, Jor danië. Velen zuilen zich nog zijn uit zending via de N.C.R.V. herinneren uit Bethlehem ook daarvan vertelde de heer Van Sprang. Want hj heeft er di Kertsmis viering meegemaakt, „meer een kermis dan Kerstmis" zo als hjj zei. Zijn interview met Naguib, de nieu we heerser van Egypte, passeerde de revue, daarna de onlusten in Irak en Iran. „Premier Mossadeq zo zei hij helemaal niet ziek. De man is oud, maar hij heelt geen enkele reden om iedereen aan zijn bed te ontvan gen. Naar cJjn idee doet hij dat al leen maar om meer indruk te maken. Ben slimme vos, die Mossadeq!" En zo Kreeg ook de heer Kasham een veeg Ztóclfé 'WiOii<iiiiift^.a.vp)ï— steid en die men vergeten is af te zet- ten!" ueel dit preitige verhaal werd ge ïllustreerd met geprojecteerde foto's, uie uoor de heer Van Sprang zelf zijn genomen. Een serie buitengewoon goeue foto's, die de feiten nog meer „oen leven. Men ziet het leven in de woestijn zo goed ais de relletjes, die in ue afgelopen maanden in diverse Dronken bestuurder reed in de sioot. Gistermiddag reeu op de Noordweg te beroosKerke (W.). de heer C. van H. uit Middelburg tegenover net wijk- gebouw van het Groene Kruis in de sloot. De bestuurder bleek onder de mvloed van stenre drank te verkeren. Bij werd aan het hoofd gewond en naar het ziekenhuis te Middelburg overgeoracht. De auto, een huurwagen, wero beschadigd. hoofdsteden van deze Arabische lan den hebben plaats gehad. Van deze foto's gaat actie uit en de heer Van Sprang verdient hiervoor een bijzon der compliment! Op deze avond is ook voor het eerst het filmpje gedraaid dat in de afge lopen zomer is opgenomen van de Zeeuwseh Dagblad-wandel- en fiets tochten. Het bleek een succes te zijn: een goede propaganda zowel voor deze sporten als voor ons blad. Vanmiddag en vanavond spreekt da heer Van Sprang te Goes. Voor de middagsamenkomst (3 uur) zijn nog kaarten beschikbaar, de avondbijeen komst is uitverkocht. JAARVERSLAG 1952. Aantal uitgebrachte voorlichtingsrapporten iets gedaald. In het jaarverslag over 1952 van de afdeling Zeeland der Frot. Chr. Re- classerings Vereniging deelt de secretaris, de heer J. Boner, o.m. mede, dat het totale aantal uitgebrachte voorliciumgsrapporien in het arronuissement Middelburg 169 bedroeg. In 1951 was dit aantal 182. Deze kleine teruggang heeft volgens de secretaris geen bepaalde aanwijsbare oorzaken. Men kan niet anders dan verheugd zijn over het toenemend begrip voor de waarde van het voorlichtingsrapport, dat inliet .ingen geeft over de persoon, zijn milieu, de voorgeschiedenis en de aanleiding tot het m.sdrjjf, zo wordt ge zegd. Eveneens wordt gewezen op het grc.e nut van het instituut der voor waardelijke veroordeling. Vele delinquenten hebben hierdoor in de don kerste tijden van hun leven de kans gevonaen en ook gegrepen. te houden. De Reclas- De afd. Zeeland van de P.C.R.V. ont ving van de secretaris van de Reclas- sermgsraad 32 maal het verzoek een voorlichtingsrapport uit te brengen. De aard der misdrijven kan als volgt wor den gesplitst: diefstal 13, verduistering 3, oplichting 3, zedendelicten 7, poging tot moord 1, brandstichting 1, heiing 1 en dronkenschap 1. De godsdienst der verdachten was: Ned. Hervormd 24, Gereformeerd 3, Geref. Gemeente 1, Vrij Evang. Gem. 1, geen godsdienst 1. De rapporten werden in 1952 uitge bracht door de secretaris en de heer W. v. d. Zwaan. De prettige samen werking zal spoedig worden beëindigd, omdat laatstgenoemde predikant wordt in de Geref. Kerken. Dankbaar werd gebruik gemaakt van de contactpunten in de verschillende gemeenten. De zorg voor de gezinnen van de delin quenten werd niet verwaarloosd. Vaak kon worden geholpen, hetgeen meest al op prijs werd gesteld. ONDER TOEZICHT, Op 31 December 1951 stonden 54 personen onder toezicht. In 1952 kwa men er 26 bjj. Afgevoerd werden 22 personen (18 wegens einde toezicht, wegens intrekking toezicht en 1 we gens dodelijk ongeval), zodat een jaar later het aantal onder toezicht staan de personen 58 bedroeg. In drie ge vallen werd een z.g. overtredingsrap port ingezonden en de voorwaardelijke straf ten uitvoer gelegd. Het aantal toezichthouders en toezichthoudsters bleef gelijk, n.l. 49. Door de moeilijke verbindingen was het niet mogelijk met toezichthouders bijeenkomsten sermgsraad organiseerde twee lezingen voor allen, die voor het reciasserings- werk belangstelling hadden. HET BEZOEK. Het reclasseringsbezoeK vond gere geld plaats. De geaetmeerden, die dit wensen, woraen'inmstens eenmaal per maand bezoent. Dit werk is van grote oetekems en mag met worden onder schat. De samenwerking met ue direc tie van het Buis van Bewaring en de sociaal ambtenaar was steeus van aangename aaro. Hoewel de no aige aandacht werd besteed aan de nazorg, kwamen slechts ennele gede- tmeeruen hiervoor in aanmerKing, om dat in het Huis van Bewaring ie Mid delburg dikwijls korte stranen wor oen uitgezeten. Er was geregeld con tact met het GewestenjK AroeidsDU- reau, maar het vinden van een ge schikte werkkrmg was een grote moei iijkheid, mede door de stijgende werk loosheid. GOEDE SAMENWERKING De s menwerking tussen de reclas seringsinstellingen is zeer goed. Met de directeur en de sociaal amotenaar van het Huis van Bewaring werd een be spreking gehouden over de ontwikxe iing en de ontspanning van de geue tineerden. Iedere instelling nam op zich één of meer avonden te verzor gen. De P.C.R.V. heett hierin een zeer werkzaam aandeel gehad. Ook ditmaal verzorgde de Jonge Kerkgroep der Ned. Herv. Kerk een deel van het 'Kerstprogramma. De Politierechter te Middelburg heeft Zaterdag de 21-jarige los werk man H. J. uit Sint Annaland, conform de eis, veroordeeld tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf van vier maanden. Hij had zich schuldig ge maakt aan diefstal van goederen, daar bij misbruik makend van de toestand, die door de watersnood was ontstaan. Er werd snel recht gedaan: de man was Zaterdagmorgen voor de Officier :.n Justitie geleid, die hem onmiddel lijk dagvaardde om voor de Politie rechter te verschijnen, welke voor dit geval een bijzondere zitting hield. Op 9 Maart j.l. was J. aan het werk bij het dichten van de zeedijk van Stavenisse, vlak bij het huis van een geëvacueerde inwoner. Hoewel hij met dit huis niets te maken had is hij de zwaar gehavende woning binnenge gaan, waarna hij met een verrekijker en een staaflantaarn terugkeerde. En kele arbeiders hadden dit gezien. Zij drongen er op aan de spullen terug te brengen, omdat J. er anders moei lijkheden mee zou krijgen. Hij zei dit te zullen doen, maar in werkelijkheid nam hij de voorwerpen mee naar huis. Toen de ploegbaas hem de volgende dag weer uit hetzelfde huis zag ko men, vertrouwde hij het hele zaakje niet meer en na overleg met de eige naar werd de politie in de arm ge nomen. Deze ondervroeg J., welke ech ter ontkende. Uiteindelijk gaf hij toe de kijker en de lantaarn te hebben gestolen. Zijn vader had de goederen, uit vrees voor ontdekking, in het wa ter gegooid. Direct daarop werd J. ge arresteerd en naar Middelburg over gebracht. „Prins Willem I" op ha vendam bij Temeuzen. Gistermorgen is de „Prins Willem van de Prov. Stoombootdiensten, die de verbinding tussen Hoedekens- kerke en Terneuzen onderhoudt, op de havendam van Terneuzen gelopen. Toen het schip de haven wilde bin- nendraaien, kwam er net een scheep je uit. De kapitein van de „Willem" stond /olkomen onverwacht voor de keuze: óf doorvaren en het scheepje rammen: óf het eigen schip op de ha- vendam zetten. Om mensenlevens te sparen besloot hij tot het laatste. De „Prins Willem" heeft maar korte tijd vast gezeten. Hoewel het voorroer vast bleek te zijn geraakt, is»het schip toch naar Vlissmgen kunnen varen, waar het in het dok v erd gezet. De repa ratie zai waarschijnlijk enkele da0en in beslag nemen. Direct is de gin Emma" ingelegd op KerkeTerneuzen. komn- Hoedekens- Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot verlenging van de zittingsduur 'an de in 19d3 te ver- Kiezen gemeenteraadsleden. DE BILT ZEGT Voorjaarsweer. Weersverwachting geldig dagavond: Zonnig weer met opnieuw iets hogere raturen. tot Dins- weinig wmci en maxunumtempe-

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1