„ALLE VRAAGSTUKKEN KUNNEN VREEDZAAM OPGELOST WORDEN President Gottwald overleden Kruiningen herrijze" thans Apeldoorn's wapenspreuk Nieuwe Belgische textielgoederen voor Zeeuwse watersuoodslachtofters Kans op behoud van de wereld vrede groter dan onder Stalin? Concentreren Sowjets troepen in Oost-Duitsland Weer een vliegtuig beschoten Eensgezind wordt gewerkt aan het herstel PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Malenkof tot de Opperste Sowjett ft 1 SNIPPER NIEUWS A'j Kampeerwagen voor Zierikzee aangekomen Gelden van gemeente Arne- muiden verduisterd. Schade aan mosselpercelen niet te voorkomen ft Zestig millioen liter water bij ieder tijmaar Bevolking van Krabbendijke weer terug Uitgave; Stichting „Zeeuwsch Dagblad" hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD te JAARGANG No. 2428 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 et. per woord MAANDAG 16 MAART 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 6.51 u., onder 18.47 u. Maan op 7.08 u., onder 22.15 u. Hoogwater Dinsdag 17 Maart: Vlissingen: 2.50 u. 2.42 m., 15.17 u. 2.48 m. Terneuzen: 3.24 u. 2.60 m., 15.49 u. 2.64 m. Wemeldinge: 4.52 u. 1.90 m., 17.15 u. 2.02 m. Zierikzee: 4.35 u. 1.61 m., 17.05 u. 1.74 m. Volgens de premier van de Sowjet-ünie, Malenkof, bestaan er geen vraag stukken in de wereld, die niet op vreedzame wijze kunnen worden opge lost. Hieronder vallen ook de verschillen, die bestaan tussen Rnsland en Amerika. Dj opvolger van maarschalk Stalin heeft dit gezegd tijdens de eerste buitengewone zitting van de Opperste Sowjet na de oorlog, die gis teren te Moskou is gehouden. Deze woorden van Malenkof hebben in Westelijke kringen de indruk gewekt, dat er inderdaad betere kansen voor het behoud van de wereldvrede bestaan, nu Stalin dood is. De woorden van Malenkof werden luide toegejuicht, niet alleen door de 678 leden, die aan wezig waren, maar ook door de buitenlandse vertegenwoordigers, die in grote getale de zitting bijwoonden. De Opperse Sowjet heeft de samen stelling van de nieuwe regering goed gekeurd. Malenkof begon zjjn rede met te zeggen, dat ieder land in de wereld dat opkomt voor de belangen van de vrede, de Ver. Staten inbegrepen, kan verzekerd zijn van de standvastige vredespolitiek van de Sowjet-Unie. Verder zei hij, dat de regeringsver anderingen de consolidatie van het re- geringsgezag beogen. De veranderin gen zijn met Stalin besproken en door hem goedgekeurd. De dood van de maarschalk heeft de uitvoering der wijzigingen slechts verhaast. Het SoW- jet-volk, zo betoogde hij, zou streven haar eensgezindheid van arbeiders en boeren en vriendschap tussen alle vol ken van de Sowjet-Unie. MINDER MINISTERS. De premier kondigde aan, dat het aantal ministers van 51 tot 25 zal wor den teruggebracht. Dit is nodig om meer effectief plannen ter ontwikke ling van de economie te kunnen uit- Volgens berichten, die de West- duitse grenspolitie bereiken worden de laatste tijd Sowjet-troepen in het Westen van Oost-Duitsland gecon centreerd. Het merendeel van het 13de leger luchtlandingstroepen drie divi sies en acht brigades zou zich in het gebied LetzÜngen (ten Noorden van Maagdenburg) bevinden, op een afstand van ongeveer 40 kilo meter van de zonegrens. Ook het 27ste Siberische pantser corps zou zich in deze streek bevin den. Het maakt deel uit van het Siberische eerste leger, dat aan de verovering van Berlijn heeft deelge nomen. Het zesde Sowjet-leger zou in het gebied van Erfurt geconcen treerd zijn. JAPANSE REGERING AFGETREDEN. Zaterdag heeft het Japanse Lagerhuis een motie van wantrouwen in de liberale regering van Josjida met 299 tegen 218 stemmen aanvaard. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de regering is afgetreden en het parlement is ontbonden. Op 19 April a.s. zullen waarschijnlijk nieuwe verkiezingen worden gehouden. In de motie van wantrouwen werd de regering beschuldigd, dat zij geen con crete plannen had gemaakt voor de we deropbouw van het land als onafhanke lijke natie. Hoewel Josjida over een meerderheid in het Lagerhuis beschikt, werd de motie aangenomen, toen 22 liberalen met de op positie mee stemden. Deze 22 dissidenten hebben inmiddels besloten de partij van Josjida te verlaten en zijn tot oprichting van een nieuwe partij, die de naam „De Japanse liberale partij" zal dragen, overgegaan. BENOEMING VAN BOHLEN ONZEKER. Senator Mccaran (democraat) heeft zich tegenover persvertegenwoordigers uitgelaten tegen de benoeming van Char les Bohlen als ambassadeur in Moskou. Bohlens aandeel aan de conferentie van Jalta is voor mij Voldoende, zo zeide hij. Bohlen trad in Jalta op als tolk voor pre sident Roosevelt. Sommige republikeinen zijn van mening, dat Bohlen de politieke gedragslijn van Amerika beïnvloed heeft. Zij zijn tegenstanders van die politiek. 81.4 MILLIOEN IN HET RAMPENFONDS. Tot Zaterdagavond was er bij het Ram penfonds een bedrag van 81,4 millioen binnengekomen. Vrijdagavond was de stand 81 millioen. De radio-actie „Beurzen open, dijken dicht" heeft tot op heden f 3.660.943,57 opgebracht. Dit cijfer werd bereikt, na dat Zaterdagavond tijdens de radiouit zending f 1.066.022 werd aangeboden. Hieronder bevond zich een gift van de gemeente Hengelo van een half millioen d.i. f 10 per inwoner. voeren, de strijdkrachten te kunnen versterken en voorts de industrie en de collectieve boerderijen tot verdere ontwikkeling te kunnen brengen. Aan het begin van de zitting werd ter nagedachtenis van Stalin een ogen blik stilte in acht genomen. Daarna werd op dezelfde wijze het overlijden van Gottwald herdacht Malenkof was in een eenvoudige tu niek gekleed. Beria en Molotof droe gen burgerkleding. Nu een lijntoestel. Naar Zaterdag bekend is geworden is Vrijdag een Viking van de Engelse lucht vaartmaatschappij B.E.A. door Russische toestellen achterna gezeten. De Russen losten een aantal waarschuwingsschoten. In het toestel, dat op weg was van Frank fort naar Berlijn zaten acht passagiers en vier leden van de bemanning. De ma chine is veilig in Berlijn geland. De Britse functionaris bij het veilig- heiscentrum te Berlijn heeft onmiddellijk bij zijn Russische college geprotesteerd. Inmiddels hebben de Russen de lijken van de bemanning, der door hen neerge schoten Britse bommenwerper overge dragen. Tegen het neerschieten van dit toestel is Zaterdag door de drie Weste lijke hoge commissarissen krachtig bij de opperbevelhebber der Russische strijd krachten geprotesteerd. Inmiddels zijn veiligheidsmaatregelen genomen en zul len, indien Westelijke vliegtuigen op nieuw worden aangevallen, onmiddellijk tegenacties worden ondernomen. TITO IN ENGELAND. Het Joego-Slavische-staatshoofd, maar schalk Tito, is Zondag voor zijn bezoek aan Engeland in de Britse wateren aan gekomen. Vandaag zal het schip de Theems opvaren, waarna Tito in Londen aan land zal gaan. Over de tijd van aan komst, noch over -het programma van het bezoek zijn nadere bijzonderheden be kend. De Britten zullen om. de kwestie ter sprake brengen van een vriend schapsverdrag tussen Engeland en Joego slavië, zo is in Londen meegedeeld. RAAD VAN BEHEER NAT. RAMPENFONDS INGESTELD. Naar wij vernemen is thans ingesteld een Raad van Beheer van het Nationaal Rampenfonds, welke tot taak zal hebben in overleg met het bestuur van het Ram penfonds tot een zo juist en zo billijk mogelijke bestemming der gelden te ko men. In de Raad van Beheer hebben ver tegenwoordigers van alle groeperingen en schakeringen van het Nederlandse volk zitting .alsmede een vertegenwoor diging van de overheid. Als voorzitter van deze Raad zal optreden de oud minister 's Jacob en als secretaris de heer Lijnzaad, die daartoe door het be ltuur der Stichting Noord-Holand voor Maatschappelijk Werk enkele dagen per week in de gelegenheid zal worden ge steld. NARRIMAN TERUG NAAR EGYPTE. Ex-koningin Narriman heeft Zaterdag te Genève meegedeeld, dat zij zo spoedig mogelijk naar Egypte zal terugkeren. Verwacht wordt, dat de terugkeer Don derdag a.s. zal plaats vinden. Generaal Naguib, de Egyptische pre mier, heeft zijn toestemming voor de te rugkeer verleend. Volgens berichten uit Rome zou haar zoon, koning Foead voor lopig bij ex-koning Faroek blijven. Nar riman verklaarde, dat zij vastbesloten, is van Faroek te scheiden. Zodra zij in Egypte is zal de echtscheidingsprocedure beginnen. Zaterdag zijn in Cairo besprekingen begonnen tussen Engeland en Egypte over de ontruiming van de Suezkanaal- zöne. Ook de Soedanese kwestie is daar bij ter sprake gekomen. A A A Volgens Amerikaanse luchtmacht functionarissen hebben jachtvliegtui gen der V.N. tot dusverre in Korea 586 Migs vernield. De Amerikanen verloren 54 Sabre-straaljagers. Sinds 1950 verloren de Noordelijken in het geheel 793 toestellen tegen de Ame rikanen 716. In de omgeving van het voormalige concentratiekamp Bu- chenwald is een massagraf ontdekt met de stoffelijke resten van 600 tot 700 personen. Het merendeel der slachtoffers moet de dood hebben ge vonden door een nekschot. Bij een oefenvlucht boven de woestijn ten Zuidwesten van Cairo is een Egyptisch militair vliegtuig neergestort. Alle in zittenden kwamen om het leven. De Finse tankboot „Wiima", die met een lading vliegtuigbrandstof, bestemd voor communistisch China te Singa pore ligt, wordt scherp bewaakt. Een Brits fregat moet er voor zorgen, dat het vaartuig de haven niet onopge merkt kan verlaten. De gezondheids toestand van de 85-jarige koningin moeder Mary van Engeland is vooruit gaande. Zij moet reeds drie weken het bed houden wegens een maagaan doening. Nederland heeft in Fe bruari het saldo bij de Europese be talingsunie met 17.6 millioen dollar vergroot. In Januari werd een over schot van 8.6 millioen geboekt. Op een Nederlands Rijnvaartuig heeft zich een geval van gasvergiftiging voorge daan. Daarbij zijn het twee maanden oude zoontje en het veertien maanden oude dochtertje van het schippersgezin omgekomen. Men slaagde er in de eveneens bedwelmde 25-jarige moeder en haar broer in het leven te behou den. Volgens een Brits Zondagsblad heeft een Russische dokter enige tijd voor Stalins overlijden overleg ge pleegd met een Londense specialist, die hij alle bijzonderheden over de ziekte van de maarschalk gaf. De Lon dense arts heeft daarop medisch ad vies gegeven. llllllllllllllllllllllllilllllllli Nog geen nieuwe secr.-generaal der V.N. De Veiligheidsraad heeft na langdurige discussie de Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Lester Pearson, benoemd tot seeretaris-generaal der Ver. Naties. Hij zou Trygve Lie opvolgen. De Sowjet- Unie heeft onmiddellijk na net bekend worden van de uitslag der stemming, van het vetorecht gebruik gemaakt, en de be noeming daarmee ongedaan gemaakt. GESCHENK UIT ZWEDEN. Met „De Schelde" van de R.T.M. kwam Zaterdagmiddag de door de Zweedse fir ma in Amal geschonken kampeerwagen mee. Op de buitenwand stond met grote letters „Aan onze vrienden In Neder land" B. enW. Van Zierikzee waren bij de ontscheping aan de aanlegplaats der Prov. Boten aanwezig, evenals de heer D. A. N. Vriezendorp de Nederlandse vertegenwoordiger der Zweedse firma, welke de wagens ter beschikking stelde van burgemeester jhr mr J. Sehnnrbeqne Boeije. Deze laatste kan er naar welge vallen over beschikken. Dit soort wagens wordt in Zweden ge bruikt door mannen, die 's winters in de bossen moeten werken. Bij een tempera tuur van 20 graden beneden het vries punt buiten, is het binnen nog goed uit te houden. De inventaris bestaat uit o.a. vier opklapbare britsen, droogkast, vier provisiekasten, een werkbank, twee losse tafels, luchtkokers, houtkachels, zitban ken enz. Bovendien stelt Zweden beddegoed, linnengoed, keukengerei enz. ter beschik king. Persoonlijk schonk de directeur Ivar Nordstrom een servies. Met grote dank aanvaardde de burge meester dit mooie geschenk van de Zweedse firma. De wagen werd aan de tractor gekoppeld en naar het midden van de stad gereden, waar de kampeer wagen voorlopig op het Havenplein werd gestationneerd. Ambtenaar ontslagen. Tijdens een Vrijdagmiddag gehouden spoedeisende, raadsvergadering hebben B. en W. van Arnemnlden meegedeeld, dat zij de 42-jarige derde ambtenaar, ter secretarie, J. A, L„ afkomstig uit Den Haag, onmiddellijk oneervol heb ben ontslagen. L. zou zich hebben schuldig gemaakt aan verduistering van gemeentegelden en vervalsing van bescheiden. Het gaat hier om verduistering van gelden uit de legeskas, welke de betrokken amb tenaar sedert het najaar van 1951 on der zijn berusting had. Het bedrag waarvoor de gemeente is benadeeld is nog niet nauwkeurig vastgesteld, doch aangenomen wordt, dat dit niet zo groot is. L. is niet gearresteerd. De jus titie heeft de zaak in handen en kon in dit stadium nog geen verdere mede delingen doen. Zoals we Zaterdag al meldden is men te Bruinisse ongerust over de gang van zaken bij de herstelwerk zaamheden, omdat geulen zouden worden gebaggerd door de mossel percelen. De burgemeester van Bruinisse heeft daarop o.m. reeds de minister van Verkeer en Waterstaat gewe zen. Van de zijde van het ministerie van Verkeer en Waterstaat verne men wij omtrent de plannen van de Rijkswaterstaat tot het graven van geulen in de slikken van het eiland Overflakkee, dat het aanvankelijke plan om gaten te graven om de vijf kilometer is gewijzigd. De Provinciale Waterstaat ter plaatse deelde ons mede, dat het aantal geu len is beperkt en dat officieel niet in de mosselpercelen zal worden gebag gerd. Zover bekend, heeft men tot dus ver geen schade aan de mosselpercelen toegebracht, hoewel het uiteraard niet is uitgesloten dat bij de werkzaamhe den een of meer percelen zullen wor den aangetast. Hoewel door de Provin ciale Waterstaat, die het werk groten deels op Goeree-Overflakkee uitvoert, alles in het werk wordt gesteld de mosselcultuur te sparen, moeten ten gevolge van de ernst der situatie de werkzaamheden aan de dijken preva leren. Deze ernst van de situatie wordt zeker niet in de laatste plaats ver oorzaakt doordat het eiland Goeree- Overflakkee uitermate moeilijk is te bereiken voor de aanvoer van mate rialen. Vrijwel alle havens zijn ver zand en de hoek van St. Jacob (een kleine haven nabij Stellendam) is nog slechts te bereiken met kleine boten en bij hoog water. Deze en vele an dere factoren maken nu en dan maat regelen noodzakelijk, waardoor be paalde belangen worden geschaad. Voor alles moeten evenwel de dijken dicht, zo deelde men ons mede. BENELUX IN DE PRAKTIJK I Prachtig geschenk van Nationaal Verbond van Katoenwevers in België. De Belgische katoenwevers hebben Zeeland op een waarlijk vorstelijke wijze bedacht. Er is Zaterdagmorgen in Middelburg een grote zending tex tielgoederen aangekomen voor de Zeeuwse slachtoffers van de watersnood. Alles is splinternieuw. De grote dankbaarheid voor dit prachtige gebaar van onze Zuiderburen werd tweemaal tot uiting gebracht, eerst ten kantore van de Stichting Zeeland door de heer A. Schout, vice-voorzitter van de Stich ting Watersnood Zeeland, en daarna op de Prov. Griffie door de Commisa- ris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot. Daar werd ook no„ in uit zicht gesteld een gift van de stad Gent voor de hulp aan de slaeatoifers, bij monde van de Nederlandse consul aldaar, de heer H. A. E. Hamerlinck, een Zeeuw van geboorte. De goederen, die zijn geschonken, zullen straks de linnenkasten van vele Zeeuwse huisvrouwen kunnen vullen. Er waren 471 paar lakens, 44 slopen, 895 meter kledingstof, 123 meter stof voor hoerendracht, 527 meter flanel, 305 meter hemdenstof, honderden stuks bad- en keukenhanddoeken, een grote voorraad pyamastof, geribd flu weel, 100 dozijn zakdoeken en nog tal van andere textielgoederen, die in elk huishoucjen van pas komen. Met de zending waren meegekomen behalve de heer Hamerlinck de heren Chr. Uijttenhove, voorzitter, en A. Lannoy, secret .ris van het Natio naal Verbond der Katoenwevers in België. BANDEN HECHT EN STERK. De heer Schout heeft zijn hartgron dige dank uitgesproken voor hetgeen België voor onze getroffen provincie heeft gedaan. „Nu is wel gebleken, dat de banden tussen Zeeland en Oost- Vlaanderen hecht en sterk zijn. Het spreekwoord zegt, dat men in de nood zijn vrienden leert kennen. Dat blijkt ook nu weer. Wij zijn, toen wij wisten welke geschenken u bracht, er een ogenblik klein onder geworden. Voor al omdat wij weten, dat Gent al zo veel meer in het belang van Zeeland heeft gedaan. De totstandkoming van de Benelux gaat niet zo gemakkelijk, maar wat wij nu beleven is de Bene- Vicaris te Axel benoemd. Tot vicaris bij de Ned. Herv. gemeente te Axel is benoemd met ingang van 15 Maart .jl. de heer I. J. Wisse te Kam perland. Wie zal hem opvolgen? Tsjecho-Slowaaks staatshoofd kwam ziek terug uit Moskou. Clement Gottwald, de 56-jarige president van de Tsjecho-Slowaakse republiek, is Zaterdag in Praag overleden. Vorige week Maandag woonde hij te Moskou de begrafenis van Stalin bij en keerde ziek terug naar Praag. Hij leed aan een accute longontsteking. In 1948 nam hij bij de communistische staatsgreep in Tsjecho-Slowakije de macht in handen. Hij volgde dr Benesj op, toen deze in hetzelfde jaar overleed. De staatsbegrafenis zal Donderdag te Praag plaats vinden. communistische ideologie. Het was de- Gottwald ging reeds op 16-jarige leeftijd in de politiek, toen hij toe trad als lid van de jeugdafdeling van de socialistische party. Na de stich ting der republiek werd hij sociaal democraat en in 1921 trad hy toe tot de pas gestichte communistische partij. De tweede wereldoorlog bracht hij door in Moskou. In Mei 1945, toen hij teruggekeerd was in Praag, werd hij vice-premier, hetgeen hij bleef tot Juni 1946. In Mei van dat jaar werd hij tot voorzitter van de Tsjecho-Slowaak se communistische partij gekozen. Vo rig jaar tekende Gottwald het bevel tot het uitvoeren van de doodstraf, uit gesproken over Rudolf Slansky, die ontrouw zou zqn geworden aan de zelfde Slansky met wie hy altijd nauw had samengewerkt en met wie hij sa men de putsch in 1948 had uitgevoerd. DE OPVOLGING. Over de opvolging is nog niets offi cieel meegedeeld. De mogelijkheid be staat, dat prof. Zdenek Nejedly, vice- premier en lid van het uit negen leden bestaande presidium der Praagse re gering, de overledene zal opvolgen. De vice-premier is 75 jaar oud. Onder de telegrammen van rouwbe klag, die naar Praag werden gezonden, bevond zich ook een telegram van de Amerikaanse regering. President Eisenhower zond een korte boodschap aan de weduwe van Gottwald. (Van een onzer verslaggevers.) „Kijk", zegt burgemeester Vogelaar van Kruiningen en hij toont me een enveloppe. „Die ontving ik vanochtend. Ik kan II wel zeggen, dat het me ontroerde" Op de achterzijde van de enveloppe staat een vuurrode afdruk van een stempel; het wapen van de gemeente Apeldoorn, En daar rond de woorden: „Kruiningen Herrijze". De morele steun, die Kruiningen, naast financiële hulp, van Apeldoorn ontvangt, is niet in geld uit te druk ken. Burgemeester Vogelaar, die nu te Hansweert onderdak heeft gevon den, is er zeer dankbaar voor. „We kunnen die steun zo goed gebruiken", zegt hij en hij vertelt, hoe alles in het werk wordt gesteld, om op het industrieterrein de woonbarakken te kunnen krijgen. Als die er komen is er alvast iets van de grote nood gelenigd. Maar of het lukken zal? Hy haalt weifelend de schouders op. Men moet onderdak zoeken voor tweehonderd gezinnen. „De Wederopbouw in Den Haag sprak al over het aftrekken van nor maal bouwvolume voor de bouw van deze barakken", zegt hij en dan in eens feller: „Maar dat kan immers niet?Dat zou een ramp zijn op zichzelf, een ramp veroorzaakt door bureaucratie. Maar dan klaart zqn gezicht, dat zorgelijk staat, ineens op. Hij zoekt even tussen de berg papieren, die voor hem op een laag tafeltje ligt en zegt: .Vanochtend belden ze uit Apeldoorn. Ze zeiden: „Burgemeester Vogelaar, wij zullen óók voor U in Den Haag gaan pleiten". „En weet U", zo vervolgt hy, „men overweegt in Apeldoorn eveneens om noodscholen voor ons ter beschikking te stellen". „En Ottawa?", vraag ik. „Ook daar hebben we, al is het na tuurlijk niet zo frequent, regelmatig contact mee. Het technisch bureau van de Vereniging voor Nederlandse ge meenten is thans bezig aan de kaart, waarop de schade staat aangegeven. NOG ÉÉN KEER. Burgemeester Vogelaar vertelt ook over de samenwerking in zijn gemeen te en als hy dat doet, dan glinsteren zqn ogen achter de brilleglazen. Zo was daar byvoorbeeld raadslid A. van Hootegem. Hy zei: „Tjonge burgemees ter, om dat allemaal weer voor elkaar te krijgen.,.." „Van Hootegem", heeft toen de bur gemeester tegen hem gezegd, „Van Hootegem, laten we het met z'n allen nog één keer proberen om Kruiningen weer op te bouwen". En Van Hoote gem zei: „Burgemeester, ik doe méé!" En ze hebben elkaar de hand gedrukt. Ze begrépen elkaar, Kijk, dat is het. Die eensgezindheid is ook tot uiting gekomen in de in de consistorie der Ned. Herv. Kerk te Hansweert gehouden raadsvergade ring. Hier heeft de burgemeester vol ont roering en weemoed de doden her dacht. Drie en dertig slachtoffers zijn reeds begraven; negen en twintig wor den er nog vermist. „Wy konden in deze raadsvergade ring uiteraard nog niet met voorstel len komen", zegt burgemeester Voge laar. „Binnenskamers wordt echter reeds druk aan het herstel gewerkt. De kom van het dorp moet behouden blijven. Maar of er veel hersteld zal kunnen worden? Hy schuift me een album toe. Het is geheel gevuld met foto's van zqn verwoeste gemeente. Terneergeslagen leg ik het terug. Het is ontmoedigend. Maar voor me op ta fel ligt die enveloppe uit Apeldoorn met dat vuurrode stempel: „Kruinin gen herryze...." GEDULD. Het zal herrijzen, ja, maar er is ge duld voor nodig. „De mensen denken vaak, dat er niets gebeurt en ze ge loven haast niet, dat met September de dijken weer dicht kunnen zijn. Maar ze vergeten, dat, als iemand op dracht krijgt voor de bouw van een huis, hy óók eerst met rekenen en te kenen moet beginnen. Pas, als de fun damenten boven de grond komen, dan zie je, dat er gebouwd wordt. En zo gaat het met de dqken net eender". Het is een waar woord. Ogenschijn lijk gebeurt er niets bij Kruiningen. Het water gulpt ieder etmaal met de zelfde snelheid de dijkgaten binnen. Maar dan het dubbele van de hoeveel heid, die by Rammekens destijds naar binnen stroomde, vloeit hier by ieder tyzestig millioen liter water! Maar in één der gaten ligt, on zichtbaar, op de bodem reeds een zinkstok, dat verdere uitschuring moet tegengaan en in de werkhaven Hansweert, naast de sluizenmon- ding, ligt een ander stok gereed. En tot diep in de nacht zitten in een kleine keet de mensen van Wa terstaat en rekenen, rekenen, reke nen lux in de praktijk!" zo zei de heer Schout. De heer Uijttenhove verklaarde, dat hij geen dankwoorden wilde horen. „Er is niets natuurlijker dan dat men een vriend, die in nood zit, ter hulp snelt. Wat wij kunen doen is maar zeer gering in vergelijking met al de moeilijkheden, waarvoor u staat. Be schouw dit geschenk als een symbool van onze sympathie en vriendschap ten opzichte van uw land en uw pro vincie. Wij weten, dat er vele moei lijkheden zijn voor de verwezenlijking van de Benelux. Maar door deze daad van vriendschap moeten wij tot de overtuiging komen, dat de economi sche tolgrenzen zijn opgelost". HOE DE ACTIE VERLIEP. De heer Lannoy vertëlöe tenslotte iets over de actie zelf. x)e voorzitter had daartoe het initiatief genomen. Op zijn verzoek richtte de raad van be heer van het Nationaal Verbond der Katoenwevers een oproep tot alle le den om goederen beschikbaar te stel len voor de watersnoodslachtoffers in Zeeland. Individueel hadden de leden al heel wat geschonken, maar deze ge zamenlijke actie („beschouwt u het als een toemaatje", '.ei de heer Lannoy) was ook een succes. Het Nationaal Verbond is geen gewestelyke organi satie, maar een verbond van alle Bel gische katoenwevers. Velen stelden textielgoederen beschikbaar, die zeer practisch zqn en enige anderen, die meer luxe artikelen vervaardigen, schonken een geldsbedrag, waarvoor goederen konden worden gekocht. Ook de heer Hamerlinck wees erop, dat de gift groter is dan wat werd meegebracht, omdat velen individueel iets geschonken. Zelfs op het Neder landse consulaat werden balen vol met got "eren gebracht, die de consul al eerder naar Middelburg was komen brengen. Hij prees de prachtige vriendschap der Belgen, die, hoewel ook België werd getroffen, van het geen geschonken werd tweederde voor Nederland en slechts éénderde voor zichzelf bestemde. STEEDS CRESCENDO. In de kamer van Ged. Staten ont ving even daarna de Commissaris der Koningin hot gezelschap. Namens de Zeeuwse bevolking en het Prov. Be stuur dankte hy voor de schitterende gift. „De vriendschappeiyke relaties met Oost-Vlaanderen zijn nu al vijf jaar oud", zo zei de Commissaris, „en het is steeds crescendo gegaan. Nu Zeeland in nood is merken wij pas goed, wat deze vriendschap betekent. De banden tussen beide nabuurprovin cies zullen er weer sterker door wor den aangehaald. Duizendmaal dank voor uw bewijzen van sympathie en vriendschap. Ik hoop, dat God de ge legde banden moge verstevigen. En mocht het onverhoopt noodzakelijk blijken u te helpen, dan zullen wy in Zeeland dat zeer graag doen". GIFT VAN GENT. De heer Hamerlinck deelde mede, dat er nog een gift op komst is van het stadsbestuur van Gent. Hij bracht het verzoek over aan de Commissaris om de nieuwe burgemeester van Gent na de verkiezingen hebben de libe ralen en socialisten de meerderheid en zijn de katholieken in de oppositie ge gaan, tengevolge wa-rvan ook burge meester Claeys zijn functie niet lan ger kon uitoefenen met enkele wet houders te ontvangen voor een eerste contact op 2 April a.s. Tenslotte deed onze consul in Gent nog enkele mededelingen omtrent de regeling van het verkeer door België, nu de Rijksweg door Zeeland onbruik baar is. Hy had Maandag 2 Februari j.l. reeds contact opgenomen met de douane-autoriteiten, teneinde te ver kregen, dat het verkeer uit Holland zonder stagnatie de grens zou kunnen passeren op wég naar Zeeland. „De medewerking, die werd verleend", al dus de heer Hamerlinck, „was in alle opzichten voortreffelijk. Het gaf niet* of de auto's van papieren waren voor zien of niet, zq mochten door naar het getroffen Zeeland. Er bestonden geen grenzen meer. Douane en gendarmerie verdienen een zeer gemeend compli ment!" Op eigen verantwoordelijkheid. Het ligt in de bedoeling om per 15 April a.s. het evacuatiebevel voor Krabbendijke geheel op te heffen. Dit be tekent echter niet, dat de bevolking tot die datum met terugkeer behoeft te wachten. Met ingang van Zaterdag a.s. zal de bevolking reeds kunnen terugko men, doch uitsluitend op eigen verant woordelijkheid. De evacué's uit Waarde, Rilland en Kruiningen mogen eebter niet naar Krabbendijke komen. EDEN OPTIMISTISCH. De minister van Buitenlandse Zaken van Groot Brittannië, Eden, die is te ruggekeerd uit Amerika, waar hij gespro ken heeft met president Eisenhower en Foster Dulles, heeft verklaard, dat Enge land en de V.S. op dit ogenblik dichter bij elkaar zijn, dan ooit in de vele kwes ties, die alle delen van de wereld raken, het geval is geweest. DE BILT ZEGT Zonnig, maar schraal weer. Matige tot vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid- Oost. Iets hogere temperaturen dan gis teren.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1