ONTWIKKELING INVESTERINGEN MINDER GUNSTIG Geef ons het gereedschap en wij zullen het wel opknappen REGERING IN PRAAG MOET EXCUSES AANBIEDEN Voltooiing van herbouw van Middelburgs binnenstad Nuttige wenken voor getroffenen, die hun huis hebben betrokken Export ook een zaak van het kleine bedrijf Gottwald is ernstig ziek Gat bij Burghsluis gedicht Zorg voor ventilatie PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Mr Milius over de economische situatie Weer waarschuwingsschoten in de luchtcorridor H, Wolzak overleden Uitgavs: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantorent Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2427 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 14 MAAT 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDK Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 6.56 u., on de* 18.44 n. Maan op 6.36 u., ondei 19.14 u. Nieuwe Maan. Hoogwater op Zondag 15 Maart: Vlissingen: 1.3 2u. 2.14 m., 14.02 U. 2.35 m. Terneuzen: 2.03 u. 2.33 m., 14.29 u. 2.54 m. Wemeldinge: 3.25 u. 1.72 m., 15.52 u. 1.98 m. Zierikzee: 3.09 u. 1.46 m., 15.42 u. 1.71 m. Zoals gebruikelijk heelt de directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, mr J. Milius, op de Vrijdag voorafgaande aan de opening van de Beurs, een redevoering gehouden, waarin hij niet enkel enige mededelin gen heeft gedaan over de Jaarbeurs zelf, maar ook een schets heeft gegeven van de economische situatie, waarin ons land verkeert. De heer Milius gaf een overzicht van de ontwikkeling van de Nederlandse volkshuishouding sinds 1948, over de personeelsbezetting, de minder gunstige investeringen, de productie, de werkloosheid om tot de conclusie te komen, dat als het buitenland bereid is ons het gereedschap te geven, wij de taak om tot een definitieve verzekering van de economische kracht van het land te komen, zullen kunnen beëindigen. De heer Milius brak een lans voor een nog groter exportbevordering, speciaal ook in Zuid-Amerika, waar Nederland een goede naam heeft en betoogde, dat het nuttig zou kunnen zijn, indien bedrijfsleven en regering in deze de handen eens ineen zouden kunnen slaan. Tenslotte vertelde de heer Milius nog, dat de beurs onherroepelijk, verder zal moeten bouwen en dat dit geld zal moeten kosten. Dit zal moeten leiden tot verhoging van de tarieven. Maar de heer Milius pleitte voor het brengen van feitelijke bijdragen van geheel het bedrijfsleven aan zijn Jaarbeurs, op een wijze als tastbaar en zichtbaar werd bij de Februariramp. In het begin van zijn redevoering wees mr Milius op twee gebeurtenis sen, die samenvallend, voor de Jaar beurs een reden zijn tot oprechte vreugde: het feit, dat de a.s. Jaar beurs de 60ste zal zijn, welke het in stituut organiseert en de opening van de nieuwe hal: de Bernhardha' Dins dag door Prins Bernhard. 1948 een keerpunt. Vormde het jaar 1948 een belang rijk jaar voor de Utrechtse Jaarbeurs, omdat in dit jaar de 50ste Jaarbeurs kon worden gehouden, het was ook een belangrijk jaar oor de ontwik keling van de Nederlandse volkshuis houding, omdat in dit jaar een keer punt werd bereikt. Afgezien van ove rigens niet onbelangrijke investerin gen in nieuwe fabrieken en/of in stallaties en andere uitzonderingen, kan men betogen, dat in het jaar 1948 een mijlpaal werd bereikt, welke het einde betekende van de periode van welke de behoefte aan herstel het voornaamste kenmerk heeft gevormd. Na 1948 begint de periode waarin niet langer het herstel, doch de uit breiding, de expansie van het econo mische leven op de voorgrond gaat treden. Twee factoren hebben deze ontwikkeling geaccentueerd. Het Marshall-plan dat op 3 April 1948 in werking trad en de industrialisatie- politiek van de regering, welke in het najaar van 1948 in een nota aan de volksvertegenwoordiging werd voor gelegd. Investering bleef ten achter. Na een uitvoerige schets gegeven te hebben van de ontwikkeling van de industrialisatie en de werkgelegen heid in de afgelopen jaren, conclu deerde mr Milius, -dat ten aanzien van de ontwikkeling van de beroeps bevolking, werkzaam in de industrie, zeer gunstige resultaten zijn verkre gen in de loop van de periode 1948 —1953. Minder gunstig zijn de vooruitzich ten ten aanzien van de ontwikkeling der investeringen, die naar alle waar schijnlijkheid enigszins ten achter zijn g -bleven op het gestelde programma. Dit is des te ernstiger, omdat de toe komstige welvaart voor een belang rijk deel aan het volumen van deze investeringen is gebonden. Niet onbevredigend is de ontwik keling van het productievolumen. De industrialisatiepolitiek moet echter steeds worden geprojecteerd tegen de achtergrond van onze internationale handelspositie. Van belang is in dit verband de vraag of onze industrial! satie directe resultaten heeft afge worpen ten aanzien van onze export. In de jaren 19461950 maakte de agrarische uitvoer gemiddeld onge veer 48 uit van het totaal, tegen 52 voor de industrie. Bij bestude ring van de ontwikkeling van de ex- porthoeveelheden blijkt, dat de indu striële uitvoer van 19491951 met ongeveer 80 steeg, de agrarische export daarentegen met circa 40 toenam. Uit betrouwbare bron kon worden vernomen, dat de industriële uitvoer in 1952 ruim 55 van de to tale uitvoer zal bedragen, waaruit de conclusie kan worden getrokken, dat de gunstige tendentie zich ook in 1952 heeft voortgezet. Give us the tools. Uit het moeras van moeilijkheden na de bevrijding heeft Nederland zich weten omhoog te werken. Van de uiterst bedenkelijke grondslag, waar op onze wankele economie rustte, heeft het een stevig fundament we ten te vormen, waarop de volkswel vaart voor jaren kan worden geba seerd en uit chaotische toestanden 'n organisatie gemaakt, die niet slechts in eigen land, doch ook in het buiten land zich doet gelden. Van een voor namelijk handeldrijvende en zeeva rende natie is Nederland geworden mede tot een gebied waar de industrie een goede voedingsbodem vindt. Door deze ontwikkeling, gepaard gaande met een aanmerkelijke verbe tering van onze betalings- en handels balans naast een toenemend vertrou wen van het buitenland daardoor in Nederlands toekomst, heeft het Neder landse zelfbewustzijn in de loop der laatste jaren aanzienlijk aan kracht gewonnen. Dankbaar voor de steun, die ons land voor zijn herstel in zo ruime mate heeft ondervonden, wint de neiging veld, nu men het gevoel heeft weer stevig op de eigen benen te staan,-' de toekomst dan ook weer zelf maar op eigen kracht onder het oog te willen zien. Een duidelijk eer ste symptoom daarvan is geweest het afstand doen onlangs van een deel van de Amerikaanse steun. Nederland wil weer zich zelf zijn. Kan het dit? Ja, echter onder bepaalde voorwaar den. Regering en volk zullen in deze doelbewust moeten samenwerken met een open oog voor de realiteit. Bij de vervulling van bestaande wensen, hoe nuttig en nodig ook, zal men zich dan echter beperkingen moeten op leggen om te voorkomen, dat men in zijn haast het eerst nodige doel, defi nitieve verzekering \an de economi sche kracht des lands, zou voorbij schieten. Aan het buitenland kunnen wjj zeggen: Give us the tools, and we'll finish the job. (Geef ons het gereed schap en we zullen het karwei op knappen.) Het buitenland moet ons dan echter een kans geven, zijn gren zen op aannemelijke wijze binnen te komen. De Nederlandse export, zo belangrijk voor eigen welvaart, houdt immers nooit een bedreiging in voor de levensbelangen van de eigen indu strie in andere landen. Evenmin streef t Nederland naar een machtspositie. Zuid-Amerikaans offensief. Over de emigratie-mogelijkheden zeide spr., dat gedurende de reis, die hij kortgeleden voor de Jaarbeurs heeft gemaakt naar Midden- en Zuid- Amerika, ter gelegenheid van de ten toonstelling „Asi es Holanda" in Me xico, het hem opgevallen is, dat het Nederlandse product ongetwijfeld in de landen die hij bezocht, kansen maakt en een goede naam geniet, wat voor de toekomst verwachtingen kan wekken. Maar de goodwill, welke werd gekweekt zou in korte tijd kun nen verdwijnen, indien niet het be drijfsleven de tanden op elkaar zet en koste wat het wil in persoonlijk contact tracht te treden met de fabri kanten en importeurs, die Nederlandse goederen kunnên afnemen. Export. Hoewel bevordering van de export vóór alles een vraag is, die de indu strie zelf te beantwoorden heeft, vraagt spr. zich toch af of het niet nuttig zou kunnen zijn, dat bedrijfs leven en regering in deze eens de handen ineen zouden slaan om geza menlijk in onderling overleg na te gaan, wat enerzijds het bedrijfsleven in deze van node heeft en anderzijds, waartoe de regering ter vervulling van gebleken wensen zich bereid zou kunnen verklaren. Daarnaast zal een vorm van nauwe samenwerking tussen bedrijven, welke gemeenschappelijk handelskantoren kunnen inrichten, overweging bunnen verdienen. Naar sprekers meni g zullen voorts onze handelsvertegenwoordigingen aan de overzijde van de oceaan, noodzake lijk dienen te worden uitgebreid. Exporteren is intussen niet alleen zaak van onze grote en bekende ex portindustrieën. Er schuilen in onze kleine en middelgrote industrieën, zo ook in het ambacht, nog tal van krach ten, die voor een doelmatige export van haar producten te activeren zou den zijn. Samenwerking en het vor men van exportcombinaties kunnen daarbij geschikte en doelmatige mid delen blijken. Amerika eist: De Verenigde Staten hebben Tsjechoslowakije gisteren meegedeeld, dat de Amerikaanse autoriteiten in Duitsland de nodige maatregelen zullen nemen om nieuwe aanvallen op de grens door Tsjechische vliegtuigen te voorkomen. Dit werd medegedeeld in een tweede Amerikaanse protestnota, welke gisteren door de Amerikaanse ambassadeur te Praag op het Tsjecho- slowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken is overhandigd. In de nota wordt geëist dat de Praagse regering haar verontschuldigingen zal aan bieden voor het, Dinsdag jj., omlaag schieten van een Amerikaanse straal jager door twee Tsjechoslowaakse „Mig"-gevechtsvliegtuigen, Het Tsjechoslowaakse tegenprotest dat de omlaag geschoten Amerikaan se „Thunderjet" het Tsjechoslowaak se luchtruim nabij de Westduitse grens zou hebben geschonden, wordt in de Amerikaanse nota verworpen. Verklaard wordt, dat de omlaag ge schoten straaljager en een ander, be geleidend vliegtuig, zonder onderbre ken op een Amerikaans radarscherm zijn gevolgd en dat geen van beide toestellen de Tsjechoslowaakse grens ook maar een enkel ogenblik heeft overvlogen. Volgens de Amerikaanse nota wa ren de beide „Thunderjets" opgeste gen om een onderzoek in te stellen naar een onbekend vliegtuig, dat op een radarscherm was waargenomen. HET BRITSE VLIEGTUIG. De opperbevelhebber der Russische bezettingstroepen in Duitsland, gene raal Tsjoeikof, heeft Donderdag de Britse Hoge Commissaris in Duits land, sir Ivone Kirkpatrick, een nota doen toekomen, waarin hij protesteert tegen het schenden van de demarca tielijn van de Duitse volksrepubliek door een Brits vliegtuig. Volgens de Russische generaal wei gerde de Britse bommenwerper niet alleen gehoor te geven aan een bevel van twee Russische vliegtuigen om hen te volgen naar het dichtstbijzijn- do vliegveld, doch opende de Lincoln het vuur op de Russische toestellen, die hierop het Britse toestel neer schoten. Een woordvoerder van de British European Air Ways heeft te Londen verklaard, dat Donderdag door Sow- Radio-Praag meldt, dat de Tsjecho slowaakse president Clement Gott- wald ernstig ziek is. Hij heeft long ontsteking. De president had een temperatuur van 37,7 en zijn polsslag bedroeg 108 per minuut. Gottwald wordt door de negen be kwaamste dokters van het land be handeld. De longontsteking is door onmiddel lijk en krachtdadig medisch ingrijpen tegengegaan. Het was hierdoor tevens mogelijk een verdere verzwakking van de bloedsomloop te verhinderen. Niettemin blijft de gezondheidstoe stand van de patiënt ernstig. jet-vliegtuigen waarschuwingsschoten gelost werden bij een Viking van de maatschappij die op weg was naar Berlijn. De woordvoerder zei, dat de Viking zich in de corridor bevond, doch dat het toestel aan de grens vloog. Reuter meldt daarentegen uit Bonn, dat een woordvoerder van het Britse Hoge Commissariaat verklaard heeft, dat het vaststaat, dat de Viking bui ten de corridor heeft gevlogen en door de Sowjettoestellen weer teruggedre ven werd. De Viking bereikte verder zonder bijzondere voorvallen Berlijn. HOOFDMAN IN KENIA GEDOOD. De hoofdman Jozua van de Emboe- stam is Donderdagavond door een der tigtal leden van de Mau-Marj, gedood. De Mau-Mau-leden waren miet pisto len gewapend. De hoofdman werd begeleid door twee bedienden, die wisten te ontsnappen. De overval vond plaats te Kitsjoegoe, ongeveer honderd kilometer van Nairobi. Leger en politie zetten een jacht in naar de Mau-Mau-leden, die het hoofd Jozua doodden. Inheemse krijgers, gewapend met speren en panga's (lange messen), namen eveneens deel aan de jacht. Schade aan mosselpercelen door zandzuigers. Burgemeester Michaelis van Brui- nisse heeft aan de minister van Ver keer en Waterstaat, mr J. Algera, ir Maris, directeur-generaal van de Rijks waterstaat en prof. Thijsse, directeur van het waterloopkundig laboratorium verslag uitgebracht over de schade, die thans door zandzuigers in de Gre- velingen wordt toegebracht aan mos selpercelen. Besloten is met de ver eniging voor Zeeuwse visserijbelangen te zoeken naar een oplossing, die Waterstaat en mosselkwekers kan bevredigen. VERGADERING VAN DE OPPERSTE SOWJET UITGESTELD. Radio-Moskou heeft medegedeeld, dat de zitting van de Opperste Sowjet niet vandaag zal wozden gehouden, zoals oorspronkelijk was aangekondigd, maar morgen. De vergadering moet de benoe ming van Malenkof tot premier goedkeuren. Stijging van binnenlandse koffieprijs? De Amerikaanse regering heeft de prijscontrole opgeheven voor con sumptiegoederen inclusief koffie en men verwacht te Washington dienten gevolge een stijging van de koffie prijzen. Ook in Nederland moet met een hogere binnenlandse koffieprijs rekening worden gehouden, aldus meldt het A.N.P. MILITAIRE PARADE OP KONINGINNEDAG. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin zal op 30 April te Amsterdam een grote militaire pa rade worden gehouden. Hieraan zullen onderdelen van marine, leger en lucht macht deelnemen. Over de route zal nog overleg gepleegd worden. In mili taire kringen neemt men aan, dat deze rarade één der grootste zal zijn die tot dusverre in Nederland is gehouden. Tsjechoslowaaks vliegtuig in Oostenrijk geland. Volgens Oostenrijkse ooggetuigen is gistermorgen vroeg een Tsjechoslo waaks militair vliegtuig van het Duit se type Arado 96 op het vliegveld van Graz in de Britse zone van Oosten rijk geland. De bemanning, bestaande uit een luitenant en twee sergeanten van de Tsjechoslowaakse luchtmacht, ver klaarden volgens berichten uit Oos tenrijkse bron, dat zij reeds lang plannen voor een ontsnapping hadden gehad. De drie mannen zijn in be waring gesteld. Het toestel schijnt uit Bratislawa te zijn gekomen. Gisteravond is de heer H. Wolzak, bekend Goesenaar, op straat plotse ling onwel geworden en enkele ogen blikken later overleden. De heer Wolzak keerde terug naar huis van een vergadering van de con tactcommissie van de middenstand, waarin hij zitting had namens de chr. middenstandsvereniging „Goes en Omstreken". Het was de eerste ver gadering van deze commissie, die hij na een langdurige ziekte bijwoonde. Hfj voelde zich uitstekend, tot hij en kele meters voor zijn huis ineenzakte. Behalve dat Goes in hem een ac tief middenstander verliest, zal dit overlijden, ook in de Zeeuwse zan gerswereld beroering wekken. In vrij wel geheel Zeeland kende men de heer Wolzak immers, omdat hij vele jaren in tal van plaatsen zangkoren heeft geleid; de laatste jaren trad hij niet meer actief als dirigent op, doch wel was hij nog de afgevaardigde van Zeeland in het hoofdbestuur van de Kon. Bond van Chr. Zangvereni gingen. De begrafenis zal vermoedelijk Dinsdagmiddag om 2 uur plaats vinden. Practisch geen oesters naar Engeland. Hoewel nu iedere oesterexporteur zelf oesters naar Engeland kan sturen, en de Vebo daarbij niet langer is in geschakeld, komen er practisch geen orders. Dit is te meer verwonderlijk, omdat de 30 procent invoerrechten op oesters per 1 Maart is weggevallen omdat de Engelsen daardoor gelegen heid hebben goedkoop zaaioesters in Frankrijk te kopen (zonder dat zij ho ge invoerrechten moeten betalen). Voor hen die hadden gehoopt dat de vrije export van oesters naar Engeland een opleving zou betekenen, is dit wèl teleurstellend. HET LAATSTE GAT WORDT GEDICHT WINKELGALERIJ EN ETAGEWONINGEN OP DE HOEK LANGE DELFT-SEGEERSTRAAT Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met de bouw van een grote winkelgalerij met étagewoningen op de hoek van de Lange Delft en de Segeerstraat te Middelburg. Dit zeer verheugende nieuws betekent, dat nu eeii definitieve bestemming is gevonden voor het lelijke gat, dat ais laatste was overgebleven in het centrum van Zeelands hoofdstad. Wanneer het complex er staat, kan worden gezegd, dat de herbouw der binnenstad ge heel zal zijn voltooid, net is een ontwerp van de architect J. B. van Vuijck- huïjse te Middelburg en het zal worden gebouwd door de N.V. Aannemings bedrijf R. J. Jansen en Broek. Er bestaat voor de winkels zowel als voer de woningen zeer veel animo. CENTRAAL TRAPPENHUIS. Men zal alle woningen kunnen be reiken via een centraal trappenhuis, dat enkele meters vanaf de hoek der Segeerstraat is geprojecteerd. Heeft men de trap bestegen, dan zal men weer buiten staan op een breed via duct of een straat, enkele meters bo ven de begane grond. Deze betonnen brug loopt achter alle huizen langs, welke alleen van hieruit te bereiken zullen zijn. Het is miet de bedoeling vanuit de winkels toegangen tot de bovenver diepingen te maken. Ook de zaken lieden, die ev. boven wonen, zullen van het trappenhuis gebruik moeten maken. Het systeem van de „lucht brug" is voor zover bekend nog niet eerder toegepast in ons land. Tenslotte kan worden medegedeeld, dat achter de winkels magazünen zullen worden gebouwd en bergplaat sen voor fietsen, enz. De breedte van het front aan de Lange Delft zal 2814 meter bedragen en die aan de Segeerstraat 33 meter. Aan de Lange Delf( komen 4 win kelpanden en 9 woningen daarboven: In het gedeelte aan de Segeerstraat is ruimte voor 2 winkels en voor 4 woningen. Dit betekent dus, dat in totaal 6 zakenlieden een nieuw pand zullen kunnen betrekken en dat 13 gezinnen aan huisvesting kunnen wor den geholpen. Het is de bedoeling, dat de winkeliers, die hier een zaak hu ren, eerste keuze hebben vóór de bovenliggende woningen. De hoogte van het gehele complex zal ongeveer 12 meter tot aan de gootlijn bedragen. PALEIS VAN GLAS. Het fraaie ontwerp toont aan de zijde van de Lange Delft een front, dat wat de winkelpanden betreft, wordt onderbroken door twee ruime portieken, waarin de toegangsdeuren tot de winkels zullen komen. Dit on derste gedeelte zal, door de brede spiegelruiten voor de ruime étalages, bet karakter hebben van een paleis van glas. De bewoners van de eerste verdie ping zullen al hun vertrekken op ge lijke hoogte hebben. De kamers van de bewoners daarboven zijn over twee verdiepingen verdeeld. De woon kamers worden 4.50 bij 6 meter. Er komen 3 of 4 slaapkamers, die zullen variëren van 3.70 bij 4.50 meter tot 4.20 bij 2.75 meter. De politieke commissie der V.N, keurt resolutie goed. De politieke commissie der V.N. heeft met 54 tegen vijf (communistische) stemmen en bij één onthouding (In dia), een resolutie goedgekeurd, waar in een „welgemeend beroep" wordt ge daan op de regeringen der communis tische staten de drie duizend Griekse krijgsgevangenen, die zich sinds de da gen van de Griekse burgeroorlog in haar handen bevinden, weer naar Grie kenland terug te zenden. De voorzitter der Algemene Verga dering wordt opgedragen zich met de regeringen der betrokken staten in verbinding te stellen en de vergade ring nog in haar huidige zitting rap port van zijn bevindingen uit te bren gen. In December 1950 is een overeen komstige resolutie door de Algemene Vergadering aanvaard. De Griekse delegatie had verklaard dat de communistische staten deze re solutie naast zich neer hebben gelegd en dat alle Griekse pi gingen, om zich van het lot der krijgsgevangenen op de hoogte te stellen, moedwillig zijn verijdeld. BOSBRAND IN Z.-FRANKRIJK. Aan de voet van de Canigou, een bergketen in het oostelijk deel van de Franse Pyreneeën, woedt een hevige bosbrand, die een aanplant van jonge bomen over vijftien kilometer heeft verwoest. Drie personen worden ver mist. Een sanatorium, dat door het vuur wprdt bedreigd, is ontruimd. Meer dan 1000 brandweerlieden, po litiemannen en militairen namen aan het blussingswerk deel. Vliegtuigongelukken bij Gibraltar. Van gezaghebbende zijde wordt te Londen vernomen, dat bij Gibraltar drie Britse militaire vliegtuigen zijn verongelukt, als gevolg waarvan vier Britten vermist worden. Zij zijn ver moedelijk omgekomen. Twee van de drie vliegtuigen stortten neer nadat zij met elkaar in botsing waren gekomen. De toestellen waren opgestegen van het vliegdekschip „Eagle". Gisteren is in eerste instantie een gat gedicht te Burghsluis btf de haven van Burgh op Schouwen. De dijk zal nu nog niet tegen stormvloeden be stand zijn, maar het water stroomt de polder Burgh niet meer binnen. Deze kan worden drooggemalen, het geen volgens verwachting enkele we ken zal duren. De pogingen om het gat- in de West- havendijk bij Zierikzee te dichten, gaan onverminderd voort. Bakken worden neergelaten om de stroom in de bres te breken. Vier grote bakkeii en een kleine werden reeds neergela ten en in een kring om het gat ge legd. Tussen deze bakken ontstaat 'xj stroomversnelling. Om te voorkomen dat hier weer diepe geulen worderj uitgeslepen, worden kleinere sink- stukjes neergelaten, terwijl de bak ken vol met zand worden gespoten. Deze werkzaamheden zijn evenwel sterk van weer en wind afhankelijk. Bij Viane, waar een gat van plm, 40 m. was ontstaan, heeft men een dam kunnen leggen nadat men daar aan drie weken gewerkt heeft. Deze provisorische afsluiting is men mf bezig te versterken. Deze dichting it van belang omdat men de sluis ter plaatse kan behouden evenals de ge bouwen van het gemaal. IN HET RAMPENFONDS 81 MILLIOEN. In het Nationale Rampenfonds i* tot gisteravond 81 millioen gulden binnengekomen. Donderdagavond was bijna 80 millioen bijeengebracht. Een waardevol stuk uit een Hon gaarse verzameling kroonjuwelen is Woensdag, tezamen met andere kost baarheden, uit een winkel van oud heden te Edinburgh gestolen. De bei de dieven ontkwamen met een buit van 300 voorwerpen met een gezamen lijke waarde van naar schatting 20.000 pond sterling. DE BILT ZEGTt Weersverwachting, geldig tot van avond. Later zon. Aanvankelijk op vele plaatsen mist of laag hangende bewolking, later op de meeste plaatsen echter opklarin gen. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen Noord en Oost. Over het algemeen iets hogere temperaturen. HOUTVOORLICHTINGSINSTITUUT GEEFT RAAD Laatste slachtoffer te Rilland gevonden. In Rilland is gistermiddag het laat ste van de twaalf vermiste slacht offers gevonden. Het is de ruim 30- jarige mevr. J. A. van Zwienen-van der Maas. Men vond het stoffelijk overschot in een boomgaard aan de Eerste Weg. Het houtvoorlichtingsinstituut heeft een in overleg met het houtinstituut T.N.O. (toegepast natuurwetenschap pelijk onderzoek) opgemaakte vragen lijst ter beschikking gesteld van de Nederlandse Huisnoudraad, welke voor distributie onder de getroffenen zal zorgdragen. Daarbij worden onder meer de volgende algemene adviezen gegeven ten gerieve van de getroffen die hun huizen weer hebben betrok ken. a. Aannemende dat thans het huis droog en schoongemaakt is, zorgemen in de eerste plaats dat roosters voor ventilatie onder de vloer, welke zich meestal in de voor- en achtergevel der huizen bevinden, open zijn eri dat onder de vloer tussen deze roosters de lucht vrijelijk kan circuleren. b. Uit plankenvloeren moet het wa ter zo goed mogelijk kunnen verdam pen. Men hale er dus alle vloerbedek king af, reinige de vloer. Opbreken zal bijna nooit nodig zijn en is zeker niet wenselijk. c. Parketvloeren, die op houten ondervloeren liggen, kunnen er door het water van zijn losgeraakt. Indien dit niet het geval is, zal men goed doen het parket toch op te nemen en afzonderlijk te drogen. Dit laatste zo mogelijk in overleg met een leveran- oier of vloerenlegger. d. Het veiligst lijkt ons meubels in de vertrekken langzaam te drogen. Brandt er een kachel, dan de meubels vooral niet dicht daarbij zetten, wel ventilatie veroorzaken door bij licht stoken toch ramen en deuren op enige plaatsen open te laten. De stoffering, die veelal beschadigd zal zijn, zoveel mogelijk geheel te verwijderen, zo dat beter gedroogd kan worden. Lak en verf, welke eveneens veelal be- sohadigd zullen zijn, zo laten zitten, of nog verder verwijderen. In geen geval opnieuw aanbrengen, alvorens alles redelijk gedroogd is (indien men buitenshuis zou willen drogen, de voorwerpen wel in de wind zetten, maar buiten de zon houden). Het valt niet te zeggen, hoe gauw een en ander droog zal kunnen zijn, doch wij verwachten eigenlijk nau welijks voor Kerstmis. e. Zijn deuren of ramen nat en scheef getrokken, dan zou het beste zijn deze uit de hengsels te nemen en onder een of andere vorm van be lasting plat neer te leggen met cir culatie erom heen, als men plaats daarvoor heeft. In ieder geval voor lopig niets bijschaven. f. Op plaatsen, waar de lijm in meu bels losgelaten heeft, niet proberen opnieuw te lijmen vc»r het hout weer droog is en dan eerst na verwijde ring van de oude lijm (door afschu ren of oplossen met een weinig warm water). g. Voor de behandeling van getrok ken tafelbladen is eenzelfde behande ling wenselijk als boven voor deuren aangegeven.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1