NA HET AMERIKAANSE NU BRITS VLIEGTUIG NEERGESCHOTEN Laatste nieuws Mr. J. F. Hornstra directeur van de Stichting Zeeland Nederlandse profs versloe gen het Franse elftal Dreigend commentaar van Lord Ismay Stavenisses Raad bezinde zich op de naaste toekomst Nieuwe methode voor vaststelling en vergoeding der schade PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Migs opereerden weer l Zeeland kan wel touristen ontvangen t Maandagavond rijden extra bassen naar en van Tholen. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voot advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2426 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord VRIJDAG 13 MAART 1953 Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE - Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Temeuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 6.58 u., onder 18.42 u. Maan op 6.21 u., onder 17.42 u. Hoogwater Zaterdag 14 Maart: Vlissingen: 0.52 u. 1.93 m., 13.22 u. 2.14 m. Temeuzen: 1.22 u. 2.18 m., 13.49 u. 2.34 m. Wemeldinge: 2.40 u. 1.57 m., 15.06 u. 1.83 m. Zierikzee: 2.23 u. 1.32 m. 14.56 u. 1.57 m. Het Britse ministerie van luchtvaart heeft gisteravond bekend ge maakt, dat een Lincoln-bommenwerper van de Britse luchtmacht op een gebruikelijke oefenvlucht gisteren door twee Russische Migs in de corridor van Hamburg naar Berlijn bij de zönegrens is neergeschoten. Vijf leden van de bemanning kwamen hierbij om het leven en twee werden gewond. Eerder op de dag werd een andere Lincoln van de Britse luchtmacht, die eveneens een gebruikelijke oefenvlucht maakte, door een schijnaanval van twee Sowjetrussische Mig-jachtvliegtuigen bij Kassei, een eind binnen de Britse zóne, bedreigd. Volgens de bekendmaking neemt de Britse regering deze gebeurtenis binnen de iuchtcorridor HamburgBerlijn ernstig op. Aan de Britse Hoge Commissaris in Duitsland is opdracht gegeven, in de krach tigste bewoordingen te protesteren bij de Sowjetrussisohe Hoge Commis saris in Duitsland tegen deze moedwillige aanval. De aanval geschiedde in de Iucht corridor van Berlijn naar Hamburg, even voordat het Britse vliegtuig West-Duitsland zou binnenvliegen. De Britse Lincoln werd bij Bieckede aan de Elbe neergeschoten. De neergescho ten Lincoln maakte een zwaaiende be weging voordat het in vlammen neer- Stortte. Geheime stukken zijn voor de val uitgeworpen -n in de Britse zóne terechtgekomen. De bemanning had de papieren verscheurd. Chauffeurs van vrachtauto's, die gisteravond uit Oostelijke richting de Britse zóne zijn binnengekomen, heb ben verklaard, dat zij gezien hebben hoe Oostduitse brandweerlieden uit Boizenburg naar het brandende wrak van de Britse Lincoln snelden en met schuimblusapparaten het vuur be dwongen. Oostduitse politiemannen, jwjetrussische officieren en burgers stonden bij het wrak. Volgens een lezing van de burge meesters van drie Westduitse plaats jes bij Bleckede, die zeggen de aan val op de Lincoln van het begin tot het eind gevolgd te hebben, werd het Russisch protest. Rusland heeft toegegeven, zo ver namen we vanmorgen vroeg van Radio Bremen, dat Russische straal jager* het vliegtuig hebben neef- geschoten. Bij de Britse Hoge Com missaris in West-Duitsland zal een protest ingediend worden, omdat het Britse vli gtuig zich hoven de Rus- s'sche bezettingszone bevond. VERDRAG TUSSEN ZUID SLA VIE EN ENGELAND? Het semi-officiële Zuidslavische nieuwsagentschap Joegopress oppert de gedachte, dat maarschalk Tito tij dens zijn verblijf in Londen zou kun nen onderhandelen over een verdrag met Engeland in de geest van het vriendschapsverdrag met Griekenland en Turkije. Britse toestel tweemaal aangevallen. Bij de eerste aanval werd een motor getroffen waardoor het vliegtuig om laag gleed tot ongeveer 300 meter boven de grond. De twee straaljagers, die de aanval ondernamen, volgden het Britse toestel en losten opnieuw een salvo, die de Lincoln volkomen in vlam zette. Boven de Elbe spatte het toestel uit elkaar. Even tevoren had men drie mannen er uit zien springen. Lord Ismay, secretaris-generaal van de N.A.V.O., heeft gisteren op een persconferentie te Washington ver klaard, dat de aanvallen boven Duits land op Westelijke vliegtuigen op zichzelf staande incidenten waren, welke niet beschouwd konden wor den als gewapende aanvallen, die be antwoord zouden moeten worden met cv gemeenschappelijk optreden van de N.A.V.O.-landen. Doch mochten deze aanvallen zich herhalen, dan zouden de regeringen er nog eens over moeten denken. Het Italiaanse spoorwegpersoneel, aangesloten bij het grote door de com munisten geleide algemeen vakverbond en de kleine sociaal-democratische vakbonden, zijn Donderdag te midder nacht voor twee dagen in staking ge gaan om kracht bij te zetten aan hun eisen tot loonsverhoging. Gevaar voor waterleiding bij Kruiningen bezworen. Woensdag is in de buurt van de Veerhaven bij Kruiningen onder de stalen buis van de waterleiding een ernstige onderspoeling geconstateerd. Onmiddellijk werden maatregelen ge troffen om een breuk te voorkomen Het mocht gelukken door het aan brengen van zand- en steenstortingen het gevaar te bezweren. Bewogen vergadering in schoollokaal Nu de dijken rond Stavenisse provisorisch zijn gedicht en de polders en het dorp droog zijn gevallen, keren vele inwoners terug om te redden wat er nog te redden valt. Blijven mogen zij nog niet behoudens enkele uitzonderingen. En de meesten willen het ook nog niet; zij begrijpen, dat terugkeer nog niet zonder gevaar is. Moedig zijn zij echter aan het werk gegaan om hun woningen schoon te maken. Terwijl vrachtwagens vol blubber en vernield huisraad het dorp uit reden, stonden gistermiddag in een lokaal op de eerste verdieping van de school de leden van de gemeenteraad en een aantal toehoorders zwijgend bijeen. Men herdacht de doden van Stavenisse Op de schoolbanken, die tegen de muren waren geschoven, zaten de toehoorders, mannetje aan mannetje, benieuwd of de raad, die voor het eerSt na de rampnacht- vergaderde, beslissingen zou nemen over reëva cuatie. 'sOehte.ids hing er namelijk aan het gemeentehuis de mededeling, dat terugkeer der bevolking nog niet zal geschieden, zolang de Commissaris der Koningin zijn toestemming niet geeft. Na enige discussie besloot de raad nu de Commissaris der Koningin voor te stellen om de bewoners van Molen dijk en Stoofdijk terug te laten keren. Men nam bovendien nog de beslis sing om via jhr de Casembroot te trachten voor Rijksrekening een ba rakkenkamp voor de inwoners te la ten oprichten op een niet door het water bedreigde plaats, zo dicht mo gelijk in de buurt der gemeente. Dit LAVENDELDIJK TE OOSTDIJK WEER DOORGEBROKEN. Bij Oostdijk te Krabbendijke heeft men maar een aanvankelijk succes geboekt. Had men het Dinsdagmiddag te 4 uur zover, dat de Lavendeldijk gedicht was, Woensdagavond om streeks 10 uur is de dijk weer door gebroken. Hierdoor is een gat van ongeveer vijf meter ontstaan. De La vendeldijk is de dijk, die dwars door het gehucht Oostdijk heen loopt en die dit gehucht met de Rijksweg Bergen op Zoom verbindt. Schade aan toeristencentra niet groot. De directeur van de Rrov. Zeeuw se V.V.V. heeft medegedeeld, dat de berichten over annuleren van reeds gereserveerde logeerruimte en van reizen in groepsverband naar Zeeland nog steeds aanhouden. Het aantal aanvragen om inlichtingen over vacantieverbHjf is zeer gering, in vergelijking met Februari in voorgaande jaren. Dit alles schrijft de heer Smit toe aan de gedetail leerde berichten over de ramp en de geleden schade, waardoor a.s. bezoekers de indruk kunnen krijgen, dat het beter zou zijn dit jaar maar niet naar Zeeland te gaan. De directeur deelde echter mede, dat de schade in het gehele provincie^ tou- ristisch gezien, vrijwel nihil ls. Alleen de steden Zierikzee en Brouwershaven zullen weer tollet moeten maken voor de vreemdelingen, al zyn daar geen belangrijke gebouwen verloren gegaan, terwijl over het dorp Drelschor nog weinig te voorspellen valt. Het ls dan ook noodzakelijk In zo breed mogelijke kring bekend te maken, dat Zeeland tegen het komende seizoen weer ge heel ln staat ls alle bezoekers te ont vangen en dat alle bezienswaardighe den en ontspanningsmogelijkheden nog volkomen intact zijn. AFSCHEID VAN DE HEER C. LIJNZAAD In de vergadering van het algemeen bestuur der Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk te Middelburg is gistermiddag afscheid genomen van de directeur, de heer C. Lijnzaad, die met ingang van 16 Maart a.s. de functie zal aanvaarden van directeur der Stichting Noord- Holland voor Maatschappelijk Werk, gevestigd te Haarlem. Het algemeen bestuur heelt met algemene stemmen tot zijn opvolger benoemd mr J. F. Hornstra, die vanaf 1950 adjunct-directeur der Stichting Zeeland was. Na afloop der vergadering hebben velen de heer Lijnzaad dank gebracht voor zijn arbeid in onze provincie en hem alle goeds in zijn nieuwe werkkring toegewenst. De Commissaris der Aoningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, heeft als voorzitter der Stiehting, de heer Lijn zaad, in de vergadering hartelijk be dankt voor hetgeen hij in onze pro vincie tot stand heeft gebracht. Voor al gaf de Commissaris uitdrukking aan zijn erkentelijkheid voor het feit, dat, mede door de grote bezieling en het stimulerende enthousiasme van de directeur, de Stichting Zeeland, die bij de oprichting vijf jaar geleden volkomen onbekend en dus onbemind was, de goede naam heeft gekregen, die zij thans bezit. Gezegd moet wor den, aldus jhr de Casembroot, dat er nooit ontevredenheid over of critiek op de Stichting in de officiële licha men openbaar werd. Hij bood de heer Lijnzaad zijn beste wensen aan vóór zijn nieuwe werk en heette de nieu we directeur, mr Hornstra, hartelijk welkom. Hij verklaarde van hem de beste verwachtingen te hebben en wees erop, dat er voor de toekomst nog een belangrijke taak is weggelegd voor de Stichting. Deze zal n.l. niet alleen haar normale werk behouden, maar zich ook moeten bezighouden met de reconstructie van het sociale, het sociaal-culturele en het culturele werk, dat door de watersnood ern stig heeft geleden. In zijn antwoord bracht de heer Lijnzaad dank aan allen, die hem hun vertrouwen schonken, zonder hetwelk hij moeilijk iets had kunnen bereiken. De vele- contacten op sociaal terrein, die hij kon leggen, waren van pret tige aard. Persoonlijk zijn de vijf Zeeuwse jaren voor hem geestelijk zeer verrijkend geweest. Hij was en is overtuigd van de grote mogelijk heden, die de samenwerking en het onderling begrip voor Zeeland bieden. Tenslotte sprak de heer Lijnzaad de hoop uit op een versterking van het Zeeuwse bewustzijn en het Zeeuwse besef. In de laatste vergadering van het dagelijks bestuur was de schei dende direeteur een vulpen aange boden. Mr Hornstra, die ons mededeelde voornemens te zijn in dezelfde geest door te werken, is reeds vanaf Juni 1948 aan de Stichting Zeeland ver bonden. Hij kwam daar toen als as sistent van de directeur. In 1950 werd hij adjunct-directeur. De heer Horn stra werd in 1924 te Blokzijl als zoon van een arts geboren. Hij studeerde aan de R.K. universiteit te Nijmegen en aan de Rijksuniversiteit te Utrecht van 1942 tot 1948. In dat laatste jaar behaalde hij zijn meesterstitel, waar na hij naar Zeeland kwam. Hij is de jongste directeur van een opbouw- orgaan in Nederland. Weer een millioen. RAMPENFONDS BIJNA 80 MILLIOEN. Tot gisteravond was er een bedrag van bijna 80 millioen gulden in het Rampenfonds gestort. Dat is ten op zichte van gisteren een vooruitgang van bijna 1 millioen gulden. Laatste vermiste van Oostdijk gevonden. Gisteren heeft men in de boom gaard van de heer Weststrate aan de Boomdijk te Krabbendijke het stoffe lijk overschot van mevrouw F. Hart- hoorn-Sinke gevonden. Hiermee is het laatste der vermiste slachtoffers van het gehucht Oostdijk gevonden. om de bewoners, die nu nog geëva cueerd zijn, tegemoet te komen. Ze zijn dan dichter bij huis en kunnen gemakkelijker werken. Dit waren de belangrijkste beslui ten. Wie gedacht had, dat het beleid van B. en W, aan de orde zou komen, kwam bedrogen uit. En het paste ook niet in deze raadsvergadering, welke in de eerste plaats bedoeld was om de slachtoffers te herdenken, de on geveer 150 doden waarvan men er thans 118 heeft geborgen. In zijn rede, waarin hij een over zicht gaf van de ramp, heeft burge meester Verburg voorts het raadslid Adr. van 'tVeer, die zijn echtgenote, drie kinderen en zijn schoonzoon ver loor, en wethouder J. Hage, die zijn ouders en enkele andere bloedverwan ten door de dood zag weggenomen, zijn innige deelneming betuigd. Beide heren en ook de andere inwoners heeft hij zijn hulde betuigd voor hun moed en plichtsbetrachting. WANKLANKEN Wie thans Stavenisse bezoekt zal wanklanken horen. Enkele zegslieden trachtten ons ervan te overtuigen, dat het beleid van B. en W. en spe ciaal dat van burgemeester Verburg, maar zo-zo is geweest. En dat is jam mer in deze gemeente, waarin juist samenwerking nu zo dringend nodig is. Burgemeester Verburg ging hier op in zijn herdenkingsrede kort in. Hij wees erop, dat het gebeurde in de laatste weken snel handelen ver eiste en dat vaak beslissingen zijn ge nomen waarover de raad krachtens de wet moest oordelen. „Weest U in deze mild in Uw oordeel en houdt rekening met de omstandigheden", zei hij. „In een noodtoestand kan men geen mi nuut verspillen door het bijeenroepen van vergaderingen".... Over het reeds genoemde voorstel inzake het barakkenkamp is langdurig gesproken. B. en W. vonden dat Waterstaat moet beslissen over de plaats in verband met de veiligheid. Maar raadslid L. Hage Lzn (Vrije lijst) gelooft niet in Waterstaat. De mannen op de dijk weten het beter, zei hij. „En wie is verantwoordelijk als er iets gebeurt", vroeg wethouder J. W. v. d. Slikke. Waarop de heer Hage als antwoord gaf, „dat men dan beter nu de zaak maar helemaal kon verlaten". De heer I. de Vos (S.G.) maakte bezwaar tegen de stroom bezoekers, die op Zondag kwam kijken. De heer A. van 'tVeer merkte daarentegen op, dat hoe zwaar dit velen ook zal vallen, onder de „touristen" veel Bel gen zijn, mensen, die na een bezoek direct bereid zijn in hun land "hulp acties te organiseren. Men heeft voorts nog gesproken over de woningen. De heer de -Vos stelde voor hulp te vragen van vrijwilligsters; de heer A. J. J. Tazelaar adviseerde de Bond van Plattelandsvrouwen in de arm te nemen. Tot een vast besluit kwam men nog niet. En intussen werken de vrouwen van Stavenisse onverdroten voort. Gisteravond zelfs heel haastig en gejaagd, want bij Poortvliet is in de hoofdbuis van de waterleiding een breuk geconstateerd en nu worden Stavenisse, St. Annaland, Scherpe- nisse en St. Maartensdijk slechts en kele uren per dag van water voor zien. „Het is een ramp apart", zei een huisvrouw 'vermoeid, en dan te be denken, i.at het op de 16e Maart weer mis kan lopen" RECONSTRUCTIECOMMISSIE SCHOUWEN SPOEDIG AAN HET WERK. Ged. Staten van Zeeland hebben tot voorzitter van de Reconstructie commissie voor Schouwen en Duive- land benoemd het lid van hun col lege, mr dr A. J. J. M. Mes. Zeer binnenkort zal de commissie met haar werkzaamheden beginnen. Dezer da gen zullen de vertegenwoordigers van het eiland zelf het verzoek ontvan gen in de commissie zitting te nemen. Alle groepringen van Schouwen en Duiveland zullen vertegenwoordigd zijn. Van buiten het eiland zullen o.m. van de commissie deel uitmaken de directeuren van de Stichting Zeeland, het Economisch Technologisch Insti tuut, de Planologische Dienst, de Prov. Waterstaat, de hoofding.-direc- teur van de Wederopbouw en Volks huisvesting in Zeeland, de land- en tuinbouwconsulenten e.a. De commissie zal zich bezinnen op de reconstructie in de meest uitge breide zin. Ongeveer dezelfde werk wijze zal worden gekozen als destijds de Snelcommissie Walcheren had. Er is echter één zeer belangrijk verschil. De Snelcommissie bepaalde zich tot adviezen omtrent de planologische aspecten, de herverkaveling, het we gennet en wat daarmede verband hield, terwijl de Reconstructiecom missie niet-alleen deze vraagstukken, aar ook de sociale en maatschappe lijke problemen, alsmede de weder opbouw in het algemeen zal bekijken. De dezer dagen bü de scheepswerf N.V. Gebr. Sander te Delfzijl uitge broken staking is opgeheven. Hoewel reeds enige stakers het werk hadden hervat, werd een twintigtal alsnog in de gelegenheid gesteld, het werk te hervatten, waarvan direct gebruik is gemaakt. Zeven stakers werden door de directie ontslagen. MIDDENSTANDERS BERAADDEN ZICH Drie kardinale vragen zijn naar voren gekomen tijdens de vergadering van middenstanders, die gisteravond in Goes was belegd door de christe lijke middenstandsvereniging „Goes en Omstreken" en die door vele ge dupeerden en niet-gedupeerden uit geheel Zeeland was bezocht: 1. Door wie en op welke wijze wordt de schade opgenomen? 2. Welke denkbeelden bestaan er over de vergoeding en hoe komen de middenstanders weer aan goederen en voorraden? 3. Hoe wordt de periode van gedwongen werk loosheid overbrugd en wie betaalt de kosten van evacuatie en de veilig stelling van nog te redden goederen en inventaris? Sprekers waren de heren Joh. de Jong, voorzitter van de Commissie Noodvoorziening Middenstand en van de Chr. Middenstandsbond en mr J. P. I. van der Wilde uit 's-Gravenhage. worden aangebracht, maar deze me thode heeft dit voordeel, dat ze snel ler werkt en dat de middenstanders sneller weten waarop ze kunnen reke nen. Het onder de oude methode ge geven voorschot biedt immers geen rechtszekerheid. De bedragen dienen pas te worden uitbetaald op h*t ogenblik, waarop men weer aan do opbouw van de zaak gaat beginnen. Niet eerder en ook niet later. De heer de Jong bepaalde zich er toe een overzicht te geven van het werk, dat door de Chr. Middenstands bond en speciaal door de Commissie Noodvoorziening wordt verricht. Dat werk moet zich op het ogenblik nog bepalen tot het leggen van contacten en geven van adviezen aan tal van officiële instanties als ook aan de Kamers der Staten-Generaal. Over de punten 1 en 2 sprekend, gaf hij als zijn mening, dat de rege ring in een moeilijk parket zit, omdat zij moeilijk op dit ogenblik met een schaderegeling kan komen, die soepe ler is dan de Wet op de materiële oorlogsschade; de uit deze wet voort vloeiende verplichtingen zijn immers nog niet alle afgewerkt! Hij betreurde het dat de huisraad- schade buiten de overheidshulp zou vallen en gedragen zou worden door het Rampenfonds. Op geen stukken na is immers te schatten hoe groot die schade zal zijn. De stroom van goederen die het Roode Kruis heeft ontvangen, noem de hij „een ramp op zichzelf". Het economische leven wordt erdoor ont wricht, terwijl de detailhandel er een omzet door ontbeert, die de getroffe nen juist nu zo dringend nodig hebben. Mr van der Wilde ontwikkelde voor de punten 1 en 2 een nieuwe methode, afwijkend van de manier die gevolgd is bij het vaststellen van de oorlogs schade. Toen ging men uit van de schade van ieder persoonlijk thans zou men moeten uitgaan van hetgeen een middenstander nog overheeft en daarop een dusdanig aanvullend be drag moeten geven, dat deze midden stander weer een gelijkwaardig be drijf kan opbouwen. Hiervoor is nodig, dat een instantie (de Kamers van Koophandel b.v.) voor iedere getroffene nagaat in wel ke branche hij zjjn zaak uitoefende, welk genre bedrijf hij had en hoe groot zijn gemiddelde omzet was in de laatste 5 jaar (de belastingaangif ten kunnen hierbij dienst doen). Aan de hand van deze gegevens kan het bedrag worden vastgesteld, waarvan dan weer dienen te worden afgetrok ken: de waarde van nog aanwezige voorraad en inventaris, de grootte van het bankcrediet en het leveran- cierscrediet en de waarde van het be drijfspand. De waarde van voorraden en inventaris dient door een commis sie van deskundige middenstanders geschat te worden. Uiteraard zullen van geval tot geval correcties moeten Voor de Van Sprang-avond. De busdienst „Klundert" heelt voor de bezoekers van de samen komst met onze buitenlandse verslaggever, de heer Alfred van Sprang, twee extra bussen inge legd, n.l. een uit St. Annaland en een uit St. Maartensdijk. De ver trektijd voor belde bussen ls kwart voor zeven. De bus nit St. Anna land rijdt over Oud Vossemeer, die van St, Maarten «dijk over Seherpenlsse en Poortvliet. Na afloop rijden ze wem langs de zelfde routes terug. WETHOUDER POPPE. Wethouder Poppe stelde de gang van zaken te Vlissingen hiertegen over, waar men onmiddellijk na dg ramp formulieren aan de gedupeer den heeft uitgereikt, waarop ze hun inboedelschade, hun voorraadschade en hun inventarisschade konden op geven. Onmiddellijk hierna zijn ambte naren, steeds samen met een vak- genoot-niet-gedupeerde van de te onderzoeken zaak, de formulieren gaan verificeren. Het gevolg is ge weest, dat 8 dagen later een voor. schot tot een totaal van f300.000 kon worden uitbetaald. De heer Poppe schatte dat de scha de, die in Vlissingen is toegebracht aan voorraden en int entaris der be drijven, f 2 millioen zou bedragen. Ook voorspelde hij, dat zeer binnen kort een voorschot op de huisraad- schade te Vlissingen zal worden uit betaald. De directeur van de Middenstande- bank te Goes, mr Carpentier, kon hierop meedelen, dat een dergelijk initiatief reeds genomen is. Ook ver» telde hij, dat de Borgstellingsfondsen voor de Zeeuwse eilanden credieten tot een maximum van f2000.be schikbaar stellen voor bedrijven, waar men weer aan de slag kan en wtt gaan. Over deze credieten moet eób» ter rente betaald worden. Aan een plan voor ruimere financiering wordt hard gewerkt en gedokterd. Wat het plan van mr van der Wilde betreft, er ls reden om aan te dat dit bij de Middenstandsbonden ernstige overweging zal worden ge» nomen en dat het niet uitgesloten dat men het ter kennis van 'de offi ciële instanties zal brengen. Ook zal de overbruggingsregelinfc die tenslotte niemand bleek te vol doen het regende klachten in Den Haag aanhangig gemaakt worden. GENT HELPT ZEELAND MET GOEDEREN. Morgenochtend zal ten kantore vu de Stichting Watersnood Zeeland Middelburg een grote zending goede ren uit Gent arriveren. Deze zending zal bestaan uit splinternieuwe textief producten, die geschonken xUn doof het Nationaal Verbond der Katoen» wevers in België. Zij worden o*< gedragen door de Nederlandse in Gent, de heer Amelijnck, en vota tegenwoordigers van het Nationaal Verbond. DE BILT ZEGT* Weersverwachting, geldig tot avond. Veel bewolking. Voel bewolking maar ovi droog weer. Zwakke tot matig* delijke wind. Over het aigemeoi nig verandering in temperatuur. varwwoad -tige Hoof meen wov WEDSTRIJD TEN BATE VAN HET RAMPENFONDS Toen de Luxemburgse scheidsrechter Eischen, die in de wedstrijd tussen het Franse elftal en de Nederlandse professionals de slechtste man van het veld was, gistermiddag het eindsignaal floot, stormden duizenden Neder landse supporters het terrein van het Pare des Princes op. De politie stond voor een hopeloze taak, de supporters van Nederland, zwaaiend met oranje- en rood-wit-blauwe vlaggetjes, wonnen de slag glansrijk van de Franse politie, en juichend namen zij de spelers op de schouders. De Fransmannen in het blauwe shirt met de rode Franse haantjes op de horst, verlieten met gebogen hoofd het veld. Het Franse publiek floot de eigen spelers uit. Nederland had met 21 gewonnen. En wat ook belangrijk was. De wedstrijd bracht niet minder dan fr. 11.400.000 voor het Rampenfonds op. En daar was het toch in de eerste plaats om begonnen. Ga. 35000 toeschouwers hebben de ont- 35.000 toeschouwers hebben de ont moeting bijgewoond. De Franse ploeg speelde met de wind mee in de eer ste helft. Het Wilhelmus werd door de duizenden toeschouwers uit volle borst meegezongen. Maar de Marseil laise klonk eenzaam langs de tribunes van het Pare des Princes. Een Volen- dammer, in costuum, reikte voor het begin aan de spelers tuiltjes tulpen uit, met rood-wit-blauwe linten en de Nederlandse ambassadeur te Parijs, mr C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, liet zich de spelers van beide ploegen voorstellen. Het Franse doelpunt werd na 34 minuten gescoord door Saunier, na e i combinatie met de rechtsbuiten Kopa. Aan dit doelpunt zat een bui tenspel-luchtje. Trouwens, scheids rechter Eischen was niet zeker van zijn zaak en aarzelde lang om het doelpunt toe te kennen. Eerst toen d Franse grensrechter ontkende, dat van off-side sprake was, wees Eischen naar het midden. In de tweede helft kwam de gelijk maker na 13 minuten, toen Appel een voorzet gaf en de Harder, die voort durend over het veld zwierf en een demonstratie modern-voetbal ten bes te gaf, waarover een ieder verrukt was, met bal en al in het Franse doel verdween: 11. Negen minuten voor het einde mis lukte een aanval op het Franse doel na een vrije schop, door Rijvers ge nomen. De bal werd half weggewerkt, het leder kwam bij Timmermans te recht, die Marche omzeilde en een vodlzet gaf, welke Bram Appel, langs vele Franse benen, onhoudbaar in het doel van Ruminski wist te schieten: 1—2. In de resterende tijd wist het Ne- lerlandse prof-elftal deze voorsprong, Frans de Munck, OUD-GOESENAAR ....Hij was fantastisch.... aangemoedigd door het „Hup-hup Holland, laat de lepuw niet in zijn hemdje staan", dat van de tribunes klonk, te behouden, zodat het einde van deze bijzonder belangwekkende en op zeer hoog peil staande wed strijd een klasse beter dan het Franse competitie-voetbal kwam met een 21 zege der Nederlandse voetballers. Alle Nederlandse spelers hadden zich bijzonder goed geweerd en naast Rijvers en de Harder mogen met ere genoemd worden de oud-Gocsenaars keeper Frans de Munck en de Kubber,

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1