MA |ZEN l Overst roming ssc hade Trygvc Lie doet felle aanval op Sowjet'llnie* MATROZENSHAG Er komen zeven nieuwe Chr» militaire tehuizen Onze redarne! OlilG ZIJN Werkloosheid daalde in Februari» 25 ZAkxavt requisitoir tegen Sultan Hamid» Ver. Staten opnemen in Europese Betalingsunie. Minister Luns bezocht president Eisenhower. DE BEURS NOTEERDE GiSTEREN Minister Butler contra de V» S» Slagerij A. J. de Pagter, Slagerij Aug. Weemaes ZtEÜWSCH ÖAuBLAÖ Donderdag 12 Maart 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina S Secretaris-generaal der V. N. gaat heen. beslissing inzake Korea oorzaak van het conflict. Trygve Lie, de secretaris-generaal der Ver. Naties, die zoals bekend op 10 November 1952 zijn ontslag heeft ingediend, heeft in de alge mene vergadering der volkerenorganisatie een boekje open gedaan over de wijze, waarop hij door de Sowjet-Unie en de satelietstaten is behan deld. Hij heeft een uitvoerig rapport ingediend, waarin hij de commu nisten te lijf gaat en hun optreden in felle bewoordingen veroordeeld. Gisteren kwam de Veiligheidsraad bijeen om te spreken over de voordracht voor de benoeming van een opvolger van Lie. Indien overeenstemming wordt bereikt, zal de voordracht bij de algemene ver gadering worden ingediend. „Het is dan toch wel zeer merk- waardig, dat het secretariaat der V.N. tegelijkertijd in de V. S. is aangeval len, omdat men beducht was dat het onder communistische invloed stond. Doch ik wil hier nadrukkelijk ver klaren dat alle staten-leden der V.N. met uitzondering van de communis tische groep, mijn recht hebben er kend om te spreken en te handelen zoals ik heb gedaan, waarbij zij het recht bezaten het met mij, hetzij in het openbaar, hetzij in particuliere gesprekken, oneens te zijn". Trygve Lie besloot met de hoop uit te spreken, dat de „sfeer van verden king, teweeg gebracht door het on derzoek naar de politieke betrouw baarheid van Amerikaanse employé's de V.N., spoedig zal zijn opgeklaard" „De Sowjet-Unie heeft de meest ruwe vorm van druk op mjj uitge oefend. Zu en de vier met haar ver bonden ledenstaten der Verenigde Na ties hebben sinds 1950 zelfs geweigerd mij als secretaris-generaal der V. N. te erkennen, dit op grond van het feit dat ik de actie der V. N. tegen de ge wapenderhand uitgevoerde aanval in Korea heb gesteund", verklaarde secre taris-generaal, Trygve Lie, Dinsdag in een voltallige zitting der algemene ver gadering, waarin hij zijn personeelsbe leid verdedigde. Het vraagstuk van Lies personeels beleid is aan de orde gesteld sinds de Verenigde Staten zijn begonnen met een onderzoek naar "de politieke be trouwbaarheid van bij de Verenigde Naties in dienst zijnde Amerikaanse burgers. STIL VEBDBAGEN. „Bijna drie jaar heb ik deze beje gening in stilte verdragen, zonder acht te slaan op de vele schendingen der voor de werkwijze der V. N. vast gestelde regels, welke volgden. Doch ik acht het thans het iuiste ogenblik te verklaren dit dit optreden der communistische staten-leden de meest ernstige schending vormt van artikel 100 van het handvest, waarin is oe- paald, dat „de secretaris-generaal, noch zijn staf, bij het vervullen van hun plicht bevelen zullen ontvangen van enige regering of gezagsorgaan, buiten het daartoe aangewezen or gaan der internationale organisatie", verklaarde Lie. Hij vervolgde met te zeggen volko men bereid te zijn geweest zijn ambt tot het einde van de daarvoor gestel de tijd te vervullen, „ware het niet dat het hier niet slechts ging om de vele aanvallen van de Sowjet-Unie en haar aanhangers op mijn persoon, doch tevens om het behoud van de positie van de secretaris-generaal binnen de V. N. „De secretaris-generaal der V. N. moet de hem verleende functie met een maximum van gezag en doelma tigheid kunnen uitoefenen, ook op politiek gebied, daar hij slechts kan worden gekozen, indien de vijf per manente leden van de Veiligheidsraad hieraan eenstemmig hun goedkeuring hechten. Dit is vgn zeer groot belang voor het geval de secretaris-generaal der V. N. in de toekomst opnieuw in het belang van vrede en vrijheid moet spreken of handelen". Sommigen zullen wellicht zeggen dat mijn aftreden een bezwijken is onder de door de Sowjet-Unie c.s. op mij uitgeoefendedruk. Dit is niet zo. Ik handel aldus, om in eventuele nieuwe crisis in de toekomst het ge zag van de secretaris-generaal te ver sterken, opdat hij aldus zijn invloed nog meer zal kunnen aanwenden voor het bewaren van de wereldvrede". VEBDACHTMAKINGEN. Trygve Lie vervolgde met te zeg gen, dat er sinds 1950 door de Sow jet-Unie en de met haar verbonden staten een stroom van verdachtma kingen aan zijn adres is geuit. Het centrale punt hiervan was, dat het secretariaat-ger.eraal door Amerika nen werd beheerst en dat het perso neel hiervan, met de secretaris-gene raal aan het hoofd, niets anders waren dan de gehoorzame werktuigen van Wall Street en Washington. zeide in personeelszaken weer stand te hebben geboden aan de van vele zjjden op hem uitgeoefende krach tige druk, om personeelsleden te be noemen of te ontslaan. „In het poli tieke vlak heb ik in de afgelopen ze ven jaar mijn politieke verantwoorde lijkheid, zoals deze in het handvest is vastgelegd, krachtig uitgeoefend en ver dedigd". Flinke daling in Zeeland. Eind -Februari bedroeg 't aantal ge registreerde werkloze mannen 120.670 tegen 140.535 op 31 Januari j.l. In eerstgenoemd aantal zijn 2636 geëva- cueerden uit de noodgebleden begre pen. Bovendien waren op 28 Februari 28.752 personen werkzaam aan de D.U.W.-objecten tegen 30.504 op 31 Januari. De belangrijkste daling van het werk loosheidscijfer moet aan verschillende oorzaken worden toegeschreven. In de eersto plaats werden in streken met grote werkloosheid een aantal van rijkswege gesubsidieerde werken in uit voering genomen. Verder werd de werk gelegenheid gunstig beïnvloed door het voortschrijdende seizoen en het gun stige weer. In hoeverre de watersnood Invloed heeft op de verruiming van de werkgelegenheid kan nog niet worden nagegaan. De daling in Zeeland was eveneens groot. Eind Februari stonden 1322 werklozen ingeschreven tegen 3236 eind Januari. Van de bovengenoemde 2636 geëva- cueerden zijn er 952 afkomstig uit Zee land. Tijdens de voorzetting van het pro ces tegen Sultan Hamid heeft giste ren Daan Jahja, die thans secretaris la van de gecombineerde staf-chef der strijdkrachten, een verklaring afgelegd. H(j deelde mede over de aanval op Ban dung rapporten te hebben ontvangen. H(J wist echter niet hoe deze aanval zou geschieden. Twee dagen voor de aanval was h(j In Bandung geweest <Vi de gegevens, die verzameld waren te vergelijken met de beschikbare rappor ten. Op 23 Januari 1950 (de dag van de aanval) had hij berichten ontvangen, dat er belangrijke gebeurtenissen op til waren. Sultan Hamid verzocht hier op kennis te mogen nemen van de rap porten en bronnen, waaruit de Inlichtin gen werden verkregen. De procureur- generaal zei daarop, dat het niet mo gelijk is de bronnen te noemen. Voorts ls ter zitting een verklaring van Anak Agung voorgelezen, waarin werd gezegd, dat diens relatie met Ha mid niet intiem genoemd kan worden en dat er tussen hem en de sultan niets geheims is besproken. De volgende zitting wordt gehouden op 25 Maart a.s. Dan zal de procureur- generaal zijn requisitoir houden. Premier van Houtte wil: De Belgische minister-president, van Houtte, heeft Dinsdag voorgesteld de Europese betalingsunie uit te breiden door ook de Ver. Staten er in op te ne men. Dit voorstel maakt deel uit van een plan tot het tot stand brengen van algemene inwisselbaarheid. Van Houtte zeide, dat het tweede deel van het plan zou moeten bestaan in de verandering van de E.B.U. in een Europees federal reserve system, ter verzekering van de overgang tus sen transfermogeiijkheid van Europe se valuta, inclusief het pond sterling, en de inwisselbaarheid van die valuta in dollars. Hierdoor zou een Europese federal reserve board de inwisseling van Europese valuta in dollars kun nen verzekeren, teneinde te kunnen voorzien in de behoeften van de ver schillende centrale banken. Van Hout- te wees er nog op, dat er in de E.B.U. geen voorzieningen zijn getroffen voor inwisselbaarheid, alleen voorzienin gen ten aanzien van de transfer van valuta, welke niet inwisselbaar blij ven. „ANBROKKO" De agent keek Karolus en Pieter eens goed aan. „Ik ben de kluts kwijt", zuchtte hij. „Er heeft zich binnen een week een ver andering binnen de stads muren voorgedaan en nu is alles even naar. Ieder een is humeurig en ik heb niets meer te doen want er wordt niet meer inge broken, er zijn geen vecht partijen meer, er komt niemand meer op straat, niemand werkt meer, niemand verdient wat, niemand heeft wat, deze stad heet Anbrokko en mijn naam is Ali ben Tuut!" „Aangenaam!" riepen .onze vrienden tegelijk. „En wat is de rede van deze inzinking?" „Ach, wat zal ik zeggen, ga zelf maar kijken, maar ik raad U aan om niet te blijven, want dan wordt zo mager als een lat. Tot ziens!" Nog volkomen onder de indruk vqn de sombere woorden van de politieman slenterde Pieter met Karolus op zijn hoofd door de nauwe straatjes van An brokko. Er hing een drukkende stilte en een drukkende hitte en na Ali ben Tuut was er geen levend wezen meer te bespeuren. Slechts hier en daar zat een ma gere kat te dromen voor een leeg melkbakje en kluifde een spichtige hond voor de tiende keer het zelfde beentje af. .Echt gezellig hier, ik krijg er honger van", kraste de kraai sarcastisch. „Iedereen is hier blijkbaar overleden, zelfs een kraai gaat hier dood". „Ik hóór wat!" zei Pieter, zijn handen achter zijn oren duwend. „Ga mee Karolus, het lijkt wel of de laatste inwoner van deze stad wordt be graven!" Inderdaad hoorde de kraai nu ook een sombere, hoi klinkende man nenstem door de straatjes zweven. Onze vrienden vonden de eigenaar van de stem op het balcon van een groot huis op een pleintje. De man hing in mineur stemming over de ballustrade en hield een toespraak. Er was echter niemand op het pieintje te bekennen en omdat Pieter en Karolus dat zo sneu vonden, bleven ze aandachtig staan luisteren. fnMededeli-""- 'adv t VAN ROSSEM S Internationale toestand besproken. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, de heer Luns, die in Amerika is aangekomen om de Nederlandse delegatie bij de V. N. te leiden, heeft een bezoek ge bracht aan president Eisenhower, Over dit gesprek verklaarde de mi nister, dat hij met de president de gehele internationale toestand had besproken. Daarbij was vooral aan dacht geschonken aan Europa en de Europese verdedigingsplannen. Minister Luns had president Eisen hower duidelijk te kennen gegeven, dat ons land vastbesloten is, zijn vol ledige militaire verplichtingen in NAVO-verband dit jaar na te komen niettegenstaande de grote kosten in verband met de watersnood. Bij de bespreking van de nieuwe situatie in de Sowjet-Unie was ge bleken, dat het nog te vroeg is om precies te zeggen welke koers door Malenkof zal worden gevolgd. Hier over waren de president en minister Luns het volkomen eens. Tenslotte zijn ook economische pro blemen ter sprake gekomen. INDIA PROTESTEERT BIJ ZUID-AFRIKA. India heeft bij de Unie van Zuid-Afri- ka geprotesteerd tegen de opheffing van de concessie van 1914, volgens welke In dische vrouwen en kinderen tot' Zuid- Afrika toegelaten werden. De concessie, gedaan door maarschalk Smuts, had ten doel een evenwicht te brengen tussen het aantal Indisché man nen en vrouwen in Zuid-Afrika. De Zuidafrikaanse regering heeft bij de opheffing der concessie verklaard, dat het evenwicht thans hersteld is. EGYPTE-EN DE V b. Generaal Ifaguib, de Egyptische eerste minister, heeft Dinsdag verklaard van president Eisenhower „daden te verwach ten, die zullen bewijzen, dat hij beseft, dat de Arahische vriendschap beter is dan Trumans politiek, die door Enge land en Israël was gedicteerd". Naguib voegde er aan toe: „Onze betrekkingen met het Westen kunnen niet verbeterd worden tenzij de evacuatie (van het Suez kanaal) onmiddellijk en onvoorwaarde lijk ^wordt uitgevoerd. Het doet mij wer kelijk genoegen te vernemen, dat presi dent Eisenhower alle Arabische landen uit een nieuw gezichtshoek' beschouwd, overeenkomstig hun belang in het inter nationaal bestel. Dit zal bijdragen tot de vestiging van vrede en vriendschap m het Midden-Oosten". sj-ÜTKOERSEN AMSTERDAMSCHE. EFFECTENBEURS medegedeeld door de 4MSTERDAMSCHJ; BANK N.V., GOES. Nederland 194/ - 9-tft DoHariening 1947 -94% 94% Invest. Certify 95% 95% Ned. I%2/64 cum 96ft' Grootboek 1946 94ft 94ft 3K. Olie 1950 109% 109ft Cu... H. Ind. Bk 50% 50ft - 115% 115% Na.. Handelsbank Ned. Handel Mij A.K.I. Beikel's Patent Calvé Delft Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Ned. Ford BergfcV Jurg, Ned. Kabelfabr. Philips' "Gloeil. Do 6 cum. pref. wd. Utu lever VVilton-Fijenoord Bilitoa I rubr. Bilitoa li rubr* rdtsche Petr* pref. Uli» 159% 159% 161% 162 104% 104% 118% H9ft 104% 104 162 161% 158% 15K% 199% 20t 269% 269% 214 214 159 l.v'ft 1~6 184ft 184% 169% 170 243 - 180 29029U% 298% 298% 308ft 308ft Dito, onderaaml. Moéara Eiirni A'dani Ruber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kcndeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Hol!. Am. Lijn. Jav. Ch, Jap.lijn Kou. Boot Kon. Rott. Lloyd Kon.- l'aketvrt Ned. Sch. Unie Ommeren's Sch.vrt 154 St.v. Mij Nederl. H.V.A. Java Cult. N.l.S.U. orstenlandeii Deli Bat. Mij Deh Mij Muller'(Is Co Aiusterd. Bank tscompto Bank Rotterd. Bank Tweattch* ilauk 306% 308 Borneo Sumatra 497% 498 Am. Radiator 89% 89% Overzeese Gas #r 89%lï Senembah 93% 93 Am. Smelting 72 71%B Anaconda Copper '32% 32 Bethl. Steel 98 •97% Chrysler 41% -42 Ford Canada 142% General Motors 117 Hudson Motor 128% 125% Intern. Nick-ei 125% 126% lvennecott 119 119% Rep. Steel 129% 1297ft Stand. Brands 154 15a% U.S. Steel 131% 155 North. Am. 101% 101% Cont. Oil 41 41 Alidcont. Oil 84 -&>% Tide Water 18 -1/% l-hilips uil 112 Ul% Shell Union 52% 52% Baltimore 177 17; Miss. K. Texas 162ft 162% -iew \orlc Ccnu. 61% 61% ï'cnusyivania 161% 161% Canadian i'ac. 165% 106% 107.% 6 86% 74% 43 53% 8.7% 15% 44% 77 47% 2/ft 40»% 22H 63 2J% 62% 707 8 15% 86% 74% 40 42ft 54 •86% 657% 15% 44% 77% 48 27J« 40% 22% 57-ft •62% 63 71 "Sft 28$i 23> .t; 22% 22%. 33% 33ft Slotavond actie Rampenfonds 28 Maart a.s. Op Zaterdagavond 28 Maart a.s wordt met een grote avond in het Amsterdamse concertgebouw de actie voor het Nationaal Rampenfonds af gesloten. Aan dit fonds zullen dan de op brengsten van diverse inzamelingen worden overgedragen, zo bijv. die van de radio-actie „Beurzen open, dijken dicht". Burgemeester d' Ailly zal dan de opbrengst overhandigen van de hoofdstedelijke „harteplicht-actie" elke stemgerechtigde een certificaat voor een gestort offer -, die stellig meer dan een kwart millioen zal be dragen. Deze opbrengst is nul reeds op ruim 700 gulden na bereikt. Nog circa 60.000 kiezers moet de stembus worden aangeboden. De slotavond zal door radio en te levisie worden uitgezonden. Amerikaanse economie niet met prikkeldraad omringen. In een toespraak te New ÏOTk heeft de Engelse minister van Financiën, Butler, verklaard, dat de Amerikanen niet behoeven te denken, dat zij hun altjjdbloeiende economie moeten omrin gen met prikkeldraad en andere ver sperringen om de op het beginsel der concurrentie gebaseerde handel buiten te houden. Er is voor ons allen een rijke toe komst, aldus minister Butler, wanneer gij ons de wegen kunt wijzen, waar langs wij het peil kunnen bereiken, dat ons tot meer gelijke deelgenoten maakt. In een dergelijk deelgenoot schap brengen wij met het gemene best een eenheid van landen van grote economische kracht en politieke be tekenis in. Wanneer dit grote geme nebest zich met Amerika m een ge meenschappelijke inspanning ver enigt, kan geen macht ter wereld ons weerstaan. Sprekende over het voorstel tot aanzienlijke verlaging van de Ame rikaanse douanetarieven, dat onlangs door een economische adviescommis sie van het bureau voor wederzijdse beveiliging is gedaan, zeide minister Butler, dat Engeland slechts een zo groot mogelijke kans vraagt om zon der belemmeringen zijn levensonder houd te kunnen verdienen op basis van commerciële concurrentie. De in spanningen, welke Engeland zich tot ousverre heeft getroost, moeten wor den voortgezet, en dit kan slechts ge schieden, wanneer Engeland zijn po sitie kan verstevigen door handhaving en versterking van het stelsel, dar door het -sterlinggebied wordt ge- ormd, en van de positie van het pondsterling in de internationale han del. Nergens zijn ze harder nodig dan in de rimboe ,.Pro Rege" wil aantal leden tot 100.000 opvoeren Ongeveer 25.000 militairen zijn tegenwoordig steeds ondergebracht in de zeven nieuwe kampementen, die in het Oosten en Zuiden van ons land verrezen. Deze legerplaatsen liggen haast allemaal op grote afstand van de bewoonde wereld, soms zelfs meer dan een nur lopen van het naaste dorp verwijderd. Joist hier, waar onze mannen in uniform meer dan ergens anders behoefte hebben aan huiselijke gezelligheid, was tot dusver niets van die aard te vinden. Het is daarom zeer verheugend, dat thans met spoed begonnen kan worden aan dè bouw van Chr. militaire tehuizen in de 7 kampen te Stroe, Oldenbroek, Havelte, Nunspeet, Ermelo, Ossendrecht en Oirschot. In October, dus neg voor de komende winter, hoopt men de tehuizen te kunnen openen. Zo zal dan nog deze maand een re quest aan de minister worden gezon den om de subsidie per tehuis te ver hogen van f1500 tot f2500. Thans wordt ongeveer f 3.50 per man en per jaar gesubsidieerd en als men dan in de Militaire Spectator van Maart kan lezen, dat achter elke soldaat in een divisie een bedrag staat voor bewape ning, voorraden enz. van f25.000 tot f40.000 dan is het huidige subsidie toch wel aan de lage kant. Tenslotte is „Pro Rege" begonnen met een ledenwerf-actie, waarbij als ideaal is gesteld om het ledental op te voeren van 40.000 tot 100.000. Van de bestaande leden zal een gift in eens van fl worden gevraagd. Wellicht worden deze en nog ko mende acties door velen gezien als „weer een bedelpartij". Hiermee kan men deze zaak echter niet af doen, want daarvoor staan te grote belangen op het spel. Het gaat hier jaarlijks om 25.000 jonge mannen, die „in de rimboe" moeten leven in het belang van ons gehele volk. Wie ziet hoe b.v. op de weg van Oir schot naar Den Bosch dagehjks tientallen vrouwen van 17 tot 45 jaar lopen te wachten of er een militair met hen mee wil gaan, wie weet hoe in het Zuiden honderden Protestantse militairen onder in vloed van roomse meisjes en hun families tot het rooms-katholicisme zijn overgegaan een feit dat he laas uit valse schaamte te veel ge heim wordt gehouden zal niet kunnen ontkennen, dat Protestants Nederland hier een belangrijke taak heeft. KERK EN SCHOOL Dit werd medegedeeld door de kolo nel b.d. G. Wiehnga en de heer W, Nieweboer, resp. voorzitter en direc teur van de Ned. Militaire Bond „Pro Rege". Dat de nieuwe tehuizen ge bouwd kunnen worden is te danken aan de medewerking van de minis ter van Oorlog, die inziet dat het de regering ook plichten oplegt La.v. de vrije-tijdsbesteding als zij de jonge mannen voor 18 maanden wegnaalt uit gezin, verenigingsleven en vrien den kring. Zo lym „Pro Rege" dan de zeven maal TlOO.OOO lenen, die voor de zeven tehuizen nodig zijn, terwijl rente en aflossing door de re gering worden gegarandeerd. Om de kosten zo laag mogelijk te houden, zullen de tehuizen vrijwel eender zfjn en alle worden gebouwd volgens het voortreffelijke ontwerp van de architecten Van Donkelaar en Bodegraven. Elk tehuis biedt plaats aan 240 militairen. Het militair tehuis wil de mannen na afloop van de dienst juist even halen uit de massaliteit om ze in de huiselijke sfeer te brengen. Daarom is het tehuis verdeeld in ruim ten voor hoogstens 69 tot 80 man. Elk tehuis heeft een gezellige hal, een grote zeshoekige conversatiezaal, een studiezaal met bibliotheek, een spelzaal met gelegenheid voor het be oefenen van handenarbeid en woon ruimte voor de tehuisouders. MOEILIJKHEDEN. Een en ander brengt voor „Pro Rege" echter consequenties mee, want nu het aantal tehuizen van 44 op 51 wordt gebracht, zal het exploitatie-budget met f 50.690 tot f 60.000 per jaar stijgen, terwijl ook 110.000 per tehuis beschik baar zal moeten zjjn voor de meubi lering. De middelen om dit aiies op te vangen zullen gevonden moeten wor den, zonder dat de jaarlijkse P.I.T.- collecte wordt aangetast, want die vormt nu eenmaal de basis voor het bestaande, normale werk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rouveen, toez., P. J. S. Lamens te Elspeet. Geref. Kerk. Drietal te Klazinaveen, D. Broer Jr te Haulerwijk; J. van Eerden 1» Drachtsfercompagnie en H. Hazen berg te Siddeburen. Beroepen te Leeuwarden, vac. J. P. Prins, L. G. Pleysant te Stadskanaal; te Portugaal, J. Dijk te Raamsdonks- veer. Bedankt voor Wij he, P. B. Suur- mond te Openhuizen. NESTOR DER GEREF. PREDIKANTEN 95 JAAR. De nestor van predikanten der Geref. kerken in ons land. ds K. Fernhout, eme ritus predikant te Baarn, zal vandaag zijn 95e verjaardag vieren. Hij is de laats te nog in leven zijnde der Geref. predi kanten, die een actief aandeel namen aan de doleantie (de afscheiding van de Ned. Herv. kerk) in 1886. Ds Fernhout werd op 3 September 1883 predikant te Buiten post en stond vervolgens te Tzum Zwartsluis, Dordrecht, Utréeht, Amster dam en Vreeland, waar hij 15 October 1933 met emeriaat ging. Hij is o.m. voor zitter geweest van de Generale Synode van Assen in 1927. Ds Fernhout, die of ficier is in de Orde van Oranje Nassau, heeft verscheidene geschriften gepubli ceerd. Gezien zijn hoge leeftijd geniet hij een zeer goede gezondheid. Tarwe na 3 weken zout water nog goed? In de Stoofpolder bij Bruinisse, een polderje dat drie weken met zout water geïnundeerd is geweest, komt een perceel wintertarwe voor, dat nog een zeer goede stand vertoont. VEILINGBER1CH TEN TERNEUZEN, 11 Maart 1953. Veld sla 1.011.10, Boerekool 19, Rode kool 1014, Savoye kool 2122, Peen 412, Prei 4856, Knolselerij per st. 2030, Spruiten 45, Schorseneren 26, Uien 23—26, Witlof 46—62, afw. 40— 42. Fruit: Brabantse Bellefleur 612, Goudreinette 1317, Winston H I 38 41, Zoete Ermgaard 17, K 25, fabr. 20, St. Remy 310. VEERE. Vismijn van 11 Maart 1953. 363 kg export-garnalen 1,501.70, 8 kg bot 1618, 2 kg kabeljouw 75, 6 k wulken 20. ST. MAARTENSDIJK, 10 Maart. Gewone uien 44.40; bonken 43.00; drie lingen 43.00; stek 12.60. Aanvoer- 20 ton. Peen B 9.80; idem C 8.30; Prei I 30.00. Aanvoer 15 ton. Eerst heden ontvin gen wij zekerheid dat in de rampnacht van 1 Februari de Here tot Zich geroepen heeft ons mede-raadslid JAN SANDEE. Wij gedenken in lief de de trouw waarmede hij de A.R.-beginselen tal van jaren heeft ge diend. De God aller ver troosting zij met Zijn genade de twee achter gebleven weeskinderen nabij. Namens de A.R.-raads- fractie te Ellewoutsdijk L. HOSSELAAR. Ellewoutsdijk, 12 Maart 1953. Heden werd plotseling van ons weggenomen onze geliefde Broeder, Zwager en Oom, de Heer ADRIAAN WAGENAAR, Weduwn. van Adriana Geleedst, in de ouderdom van 72 jaar. Namens de familie: L. KAAISTEKER. 's-H. Hendrikskinderen B 28, 11 Maart 1953. Advertentiën kunt (1 ook afgeven aan onze agenten Dat kost U niets meer! Denk aan de „Kabouters" in „Zeeuwsch Dagblad". Zij doen het. DE VERZEKERINGSBANK „DE NIEUWE EERSTE NEDERLANDSCHE" N.V. Ie 's-Gravenhage maakt bekend, dat zij de in haar Autopolissen voorkomende uitsluiting van overstromingsschade met terugwerkende kracht tot 30 Januari 1953 als vervallen beschouwt. De door de overstromingsramp ontstane schade aan bij haar op all-risks condities verzekerde auto's en motor-rijwielen zal derhalve volledig door haar worden vergoed. van deze week is: 500 gram Gehakt 1.50 500 gram vet Spek 1.20 500 gram mager Buikspek 1.50 500 gram rauwe Reuzel f 0.70 Een pakje Rundvet of Reuzel (prima) f 0.40 Onze vleeswaren zijn zoals bekend van prima kwaliteit, hieruit slechts een greep. Gekookte Metworst 30 cent per 100 gram Fijne Haagse Leverworst 24 cent per 100 gram Echte Boerenhoofdkaas 30 cent per 100 gram Gebraden Gehakt 40 cent per 100 gram Hamworst 40 cent pér 100 gram Boterhamworst 36 cent per 100 gram Gevuld Ontbijtspek 46 cent per 160 gram Saksische Leverworst 40 cent per 100 gram Korte Noordstraat 51, Middelburg Telefoon 2914 Lange Noordsiraat 55, Middelburg Telcloon 2326 betekent niet, dat me|i niets moet uitgeven. Dat zou onverstandig zijn. Z&inig zijn betekent: oordeelkundig uitgeven Dit geldt ook in de reclame Adverteren in dagbladen, mits doaltretfend, is stëeds verantwoord Bodenk, wat dagbtadreolama vermag brengt da naam ar IN 1

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5