DE EVACUE'S hun zorgen en hun terugkeer. Europa's grondwet is „en marche D Het vluchtelingenvraagstuk in Westduitsland. N Spanning in de Russische regering 1 Winkel voer geëvacueerden geopend. Geen tegenstemmersveel bezwaren 1 Het woord is nu aan de zes regeringen. FEUILLETON. 10 Donderdag 12 Maart 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Duizenden zeeuwen zijn verdreven van huis en haard. Zij hebben een tijdelijk onder dak gevonden bij vreemde mensen in alle provincies van ons vaderland. Die mensen proberen het hen zoveel mo gelijk naar de zin te maken. Dat mo gen wij tenminste hopen wie al eens geëvacueerd is geweest, weet, dat het verblijf helaas niet altijd en overal wordt veraangenaamd door een glimlach en een vriendelijk woord. Maar aangenomen, dat onze Zeeuwse evacué's het hebben getroffen in hun tijdelijk tehuis, dan is er toch één ding, dat onomstotelijk vaststaat: de vurige wens, dat zij spoedig mogen terugke- den hebben verloren. Toch zal deze groep waarschijnlijk niet groot zijn. Er zijn zeer vele Zeeuwen, wier ver trouwen door het gebeurde ernstig is geschokt. Zij hadden gedacht veilig te zijn acher de zware dijken. Hun ver trouwen is nu te zwaar op de proef gesteld dan dat zij opnieuw risico's willen lopen. Deze categorie zal naar alle waarschijnlijkheid ook niet groot zijn. Dat zij de eerste weken zo dach ten is volkomen begrijpelijk. Maar men mag aannemen, dat velen toch wel van gedachten zullen veranderen. Daarvoor zijn twee motieven aan te voeren: het eerste is de wil weer een bestaan te hebben en het tweede is ren naar hun geboortegrond. Die I het verlangen naar de geboortegrond, wens, dat verlangen, is bij velen ster ker dan de pijn om wat zij aan ma- dat hoe langer hoe sterker zal gaan spreken. Natuurlijk zullen er mensen teriële dingen hebben verloren. Zij, die zijn, die niet terugkeren, maar dan zal dit meestal een andere reden hebben. Het bewijs daarvoor wordt geleverd door mensen van Walcheren, die in 1944 in grote getale moesten evacue- ren. Een klein gedeelte keerde nimmer terug: het kreeg een betrekking, b.v. I op Zuid-Beveland. Overigens moet niets kwijt raakten en nog in hun eigen huis wonen, kunnen zich dit heimwee naar het oude en het ver trouwde niet indenken. Nu de eerste spanning na de ver schrikking des doods in en op het vijandige water enigszins is geluwd, gaan de gedachten van allen, die niet men bedenken, dat het vandaag aan konden blijven waar zij waren naar de de daS niet 20 gemakkelijk is een baan te vinden als onmiddellijk na de oor log, toen er veel meer werkgelegen heid was en er ook nog heel wat tijde lijke diensten bestonden. Waarbij nog komt, dat het aantal geëvacueerden toen een fractie was van dat van nu. Wanneer men dit alles zo heeft overzien, dan mag men in het alge meen tot de conclusie komen, dat zij, die uit Zeeland zijn geëvacueerd, zul- toekomst. De geest veert weer op en de vraag naar wat nu en straks moet gebeuren leeft in aller hoofden en harten. Wie zal al deze Zeeuwen het antwoord geven? Dat kan niemand, omdat er geen mens is, die in de toe komst kan kijken. Een opwekkend woord, en 'n hart vol medeleven ver mogen veel, maar in de morele en vaak ook materiële nood der geëvacu eerden zegt een verzekering, dat alles len terugkeren naar hun oude, ver ft eer goed zal komen, zo bitter weinig' trouwde omgeving. Maar dan rijst on middellijk de vraag, of men nog spre ken kan van „oud" en „vertrouwd". Want er is in die tussenliggende tijd ontzettend veel gebeurd. Zóveel, dat velen hun omgeving niet zullen her kennen. Daarover willen wij in een tweede artikel het één en ander op merken. T. IE NOOD van een onzekere toe komst is het werd reeds ge zegd groot. Alleen al vanwege de brandende vraag naar bestaanszeker heid. Een timmerman-aannemer van één der zwaarst getroffen dorpen op Schouwen zei het zo: „Als je een zaak hebt zoals ik, waarin je bij wijze van spreken met een hamer en een nijp tang beginnen kunt, dan is het nog niet zo erg als b.v. met een bakkere wiens zaak onder water staat. Die man kan pas beginnen, als het dorp droog is. zijn bakkerij aan de kant en zijn oven in orde. Tot zo lang kan hij niets doen." Dat is precies weergegeven waar de moeilijkheid ligt. Zo'n bakker is „ergens in Nederland" bij particu lieren geëvacueerd. Hij moet voorlopig leven van evacuatievergoeding of over bruggingsuitkering. Maar hij weet, dat er straks een flinke boterham te ver dienen is, als het herstelwerk in volle gang is en er voor de duizenden ar beiders brood gebakken moet worden. Misschien gaat een collega een paar kilometer verder, die niet getroffen is, met zo'n bestelling strijken. Niemand zegt, dat het zo zal gaan, maar ieder kan begrijpen, dat die geëvacueerde bakker er zo over denkt. Men kan rustig aannemen, dat geen I EnOeiand en de E»V»G« enkel evacuatiegeval hetzelfde is. Wél kan men enkele categorieën onder- Gregory Klimof, tot 1948 majoor in het Kussische leger en daarna naar West- Duitsland uitgeweken, heeft te Muenchen op een persconferentie verklaard, dat er vele maanden lang aanzienlijke spanning onder de hoogste Russische leiders heer sen. De oudere leiders als Molotof, Ka- ganowitsj, Mikojan en vooral Beria, zou den de nieuwe premier Malenkof nooit als onfeilbaar erkennen, zei hij. Als de strijd om de macht geregeld was, moest een agressieve houding op het gebied van de buitenlandse politiek worden ver wacht. Klimof vergeleek de Sowjet-Unie als gevolg van Stalins dood met een kruitvat, dat streng wordt bewaakt door de ge heime politie, maar dat kan springen als er binnen in brand uitbreekt. De snelle vorming van een nieuwe re gering en de vele beroepen die deze re gering op het volk doet om rustig, waak zaam en vastberaden te blijven, zijn vol gens Klimof een bewijs voor de spanning. De legerleiding is volgens hem absoluut trouw aan de regering. Nog steeds houdt de vluchtelingenstroom uit de Sowjet-zöne van Berlijn naar het Westen aan. De Westberlijners zijn er tegenwoordig aan gewend in de Kuno-Fischer-strasse in Charlottenburg de lange rijen wachtenden te zien, die zich komen laten registreren. Het vraagstuk waar de mensen onder te brengen wordt moeilijker en moeilijker oplosbaar. De vluchtelingenkampen waren reeds enige tijd geleden overvol; thans brengt men de men sen onder in grote ruimten, die daarvoor zo goed en kwaad als dat mogelijk is, worden ingericht. Een vroegere fabriekshal biedt ruimte aan 3400 vluchtelingen. Ingezonden Mededeling (Adv.) i ITA'l =1 ,T tAZSrnWTO.' De Unie „Een school met de Bijbel" Naar wij vernemen zal de 74e alge mene vergadering van de Unie „Een school met de Bijbel" Dinsdag 7 April a.s. te Utrecht in K. en W. onder presi dium van prof. dr K. Dijk van Amster dam worden gehouden. In de morgenver gadering komen de huishoudelijke zaken aan de orde en in de middagvergadering zal als referent optreden ds B. Neder- hof, Chr. Geref. predikant te Dokkum, met het onderwerp: „De betekenis van de Bijbel voor het Cnr. onderwijs". Schoolraad scholen met de Bijbel. De 60e algemene vergadering van de Schoolraad voor de scholen met de Bij bel zal Woensdag 8 April a.s. in K. en W. te Utrecht onder presidium van dr G. P. van Itterzon, Ned. Herv. predikant te 's Gravenhage, worden gehouden. In de morgenvergadering komen de huishoude lijke zaken aan de orde en in de middag- bijeenkomst refereert drs D. Fokkema van Overveen over; „Gedachten over de betekenis van de Bijbel voor de leerstof en methode der Chr. schooi". De goedkeuring van de benoeming van Bohlen. De republiekeinse senator Ferguson heeft voorgesteld de goedkeuring van de benoeming van Charles Bohlen tot am bassadeur in de Sowjet-Unie uit te stel len, daar hij zich er van wil overtuigen, dat Bohlen al dan niet gedeeltelijk ver antwoordelijk geacht kan worden voor de Amerikaanse politiek, zoals die te Jal- ta gevoerd werd. Bohlen maakte deel uit van de missie van Roosevelt naar Jalta. De commissie heeft het uitstel aan vaard. Hierdoor zal ook de uiteindelijke benoeming van Bohlen vertraagd worden. scheiden. In het algemeen zal het voor mensen, die in loondienst waren, wat gemakkelijker zijn een baantje te vin den dan voor hen, die zelfstandig een bedrijf uitoefenen. Van die laatste ca tegorie is dit weer het moeilijkst voor wat wij zouden willen noemen de dis tribuerende middenstanders, die (een manufacturier b.v.) over voorraden moeten beschikken of bepaalde machi nes nodig hebben (een slager en een bakker b.v.) Wanneer de evacuatie maar enkele maanden duurt (overigens al lang ge noeg voor wie het betreft) zullen ve len niet alles op alles zetten om een betrekking te vinden. En als men het toch doet, dan weet men van tevoren, dat de betrekking wel zeer tijdelijk moet zijn. Maar wanneer het langer zal duren, zoals voor de mensen van Schouwen en Duiveland geldt, dan wordt het heel wat moeilijker. Een Zeeuw houdt niet graag de hand op. Hij werkt liever voor zijn brood. En hij zal op de één of andere wijze in het arbeidsproces een taak willen heb ben. Maar hoe moet dat? Zo'n eerste tijd lukt het misschien wel wat te vin den, maar als het wat langer gaat du- Van gewoonlijk betrouwbare zijde te Parijs is Dinsdag vernomen, dat Frank rijk spoedig zijn beroep op Engeland, grotere verplichtingen tegenover de Eu ropese verdedigingsgemeenschap op zich te nemen, zal herhalen. De betrekkingen van Engeland tot de E.V.G. zullen later in de maand te Parijs besproken worden wanneer de Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, zal aankomen om de ministerraad van de organisatie voor Eu ropese economische samenwerking op 23 en 24 Maart te presideren. Het wordt niet uitgesloten geacht dat Frankrijk voordien een nieuwe nota zal sturen in antwoord op het memorandum van de Britse regering, dat op 2 Maart in Parijs ontvangen werd. Franse regeringsleiders hebben hun teleurstelling over wat zij de negatieve Britse houding noemen, niet verheeld. Initiatief te Utrecht. (Van onze Utrechtse redacteur). Utrecht is de eerste gemeente, die be schikt over een speciale winkel voor ge- evacueerden. Deze werd Dinsdagmorgen in aanwezigheid van verschillende auto riteiten geopend. Een groot warenhuis heeft hiervoor een afzonderlijke ruimte afgestaan, die niet toegankelijk is voor het gewone publiek. De winkel beschikt over een grote sor tering kledingstukken als pakken, man tels, truien, onderkleding enz. uit de voorraad, die door het Rode Kruis werd bijeen gebracht. Het grote voordeel is. dat de evacué's hier niet de - geheel on juiste - indruk krijgen, dat ze „bedeeld" worden. Ze kunnen op de normale wijze hun keus maken, alsof ze in een gewone winkel kopen. Alleen wordt niet met geld betaald, maar met bonnen, die door de Dienst van Sociale Zaken zijn afge geven. De klanten worden geholpen door een zestal leden van het Ü.V.V. die werken onder de deskundige leiding van een chef-verkoopster van het warenhuis. Daar de Zeeuwen en de bewoners van de Zuidhollandse eilanden meestal tame lijk forse figuren hebben, zal het Rode Kruis trachten nog een grote hoeveel heid kledingstukken in de grote maten te zenden, want die zijn steeds het eerste uitverkocht. Hervorming van het Syrische leger voorgesteld. In Damascus Is een wetsontwerp gepu bliceerd, ter reorganisatie van het Sy rische leger. Onder meer zal volgens het wetsont werp de president de opperbevelhebber en de voorzitter van de defensieraad zijn. Hij zal oorlog kunnen verklaren en met instemming van de ministers vrede kun nen sluiten. In de defensieraad zullen zitting hebben de premier, de ministers en de stafchef. Officieren zullen slechts diegenen kun nen zijn, die reeds vijf jaar de Syrische nationaliteit bezitten en niet met een buitenlandse vrouw gehuwd zijn,. Ingezonden Mededeling (adv.) if De Europese grondwet is weer een stapje dichter tot haar verwezenlijking gekomen. Maar een heel klein stapje, want hoewel er in Straatsburg geen tegenstemmers waren (50 leden van dit uitgebreide kolen- en staalparle ment stemden voor en 5 onthielden zich van stemming), verklaarden ver scheidene leden, dat zjj zich het recht voorbehielden om straks, als het ontwerp in het eigen parlement behandeld zou worden, tegen bepaalde arti kelen te stemmen. Zo bleken alle Nederlanders, met uitzondering van mej. Klompé, tegenstanders van het voornemen om Europese verkiezingen te houden voor het parlement. De heer Korthals zag hierin geen heil zolang er geen Europese politieke partijen zijn gevormd. En natuurlijk stonden ook alle Nederlanders star op hun zienswijze, dat economische eenwording onlos makelijk verbonden moet zijn aan politieke integratie. En zoals de Nederlanders zich weer den, zo deden ook de afgevaardigden van andere landen. De Fransman Maro- ger begon met 'n wel zeer zonderlinge rede. „Ik accepteer geen ander Europa dan een, waarvan Parijs de hoofdstad is, waar alle burgers Fransen zijn en waarvan het Frans de enige officiële taal is!" zo zei hij, waarop een andere Fransman repliceerde: „Ik voel me door deze rede als Fransman in mijn trots gekrenkt!" De Engelsman lord Hope vond het onderwerp 'n brillant stuk werk van historische betekenis. Hij waarschuwde tegen een streven om „een derde neutrale macht los van de Ver. Staten" te willen vormen. „Dit zou een even tragische vergissing zjjn als wanneer de Amerikanen zich van Europa zouden afwenden!" En hjj zegde de loyale steun van Groot- Brittannië toe. HET SAAKGEBIED. Hoe gering het stapje vooruit is blijkt ook wel hieruit, dat men het artikel over de deelneming van de Saar blanco heeft gelaten, l'arjjs en Bonn zullen samen dit varkentje moeten wassen en voor het Saargebied een Europese kies wet moeten opstellen. Dit heeft welis waar de grote woede van de Saarlan- der» opgewekt, die van mening waren, dat zij dat zelf wel konden regelen en die met weglopen dreigden als zjj hun zin niet zouden krjjgen, maar men heeft dit brandje weten te blussen door het artikel blanco te laten. Onenigheid heerst er ook over de vraag of de komende „Europese re gering" tevens de leiding zal krijgen van de Kolen- en Staal-Gemeenschap en de Europese Verdedigings Gemeen schap. Het eerste plan was om na verloop van twee jaar die leiding in derdaad te geven, maar dank zij felle critiek van o.m. mej. Klompé heeft men dit artikel anders geredigeerd. Het hoge gezagsorgaan van de K.S.G. blijft bestaan als administratief or gaan, benoemd door de nationale re geringen doch onder toezicht van de Europese regering. Met deze regeling zullen de Duitsers zeker geen genoe gen nemen want zij willen geen K.S.G. als autonome organisatie. HOE NU VERDER t Het woord is nu aan de regeringen der zes landen die zullen moeten pro beren dit ontwerp verdrag tot een wezenlijk verdrag te maken. Gezien al de hierboven getekende verschillen zal niemand wel de illusie koesteren dat dit gemakkelijk zal gaan. Die illusie hebben de opstellers van deze grondwet zelf ook allerminst. Daarom hebben zjj van de Straatsburg- se vergadering opdracht ontvangen om „de activiteit der regeringen te volgen en maatregelen te nemen om hun er varingen ter beschikking dezer rege ring te stellen". Een wat vreemde op dracht, daar zij hiertoe in het geheel niet door de regeringen zjjn uitgeno digd en deze zeker geen prjjs zullen stellen op een dergeljjke contröle op haar activiteiten! Voorlopig hebben de ministers der zes landen besloten op 12 Mei pag over het ontwerp besprekingen te voe ren. En of zjj dan de hulp der ont werpers zullen inroepen is nog een open vraag! Duitsers ontvluchtten het vreemdelingenlegioen. Dinsdagavond werden op de Rijksweg nr 12 onder de gemeente Linschoten twee jonge mannen aangehouden, die na een verhoor door de politie te Linschoten, ontvluchte Duitsers uit het Franse vreem delingenlegioen bleken te zijn. De jon gens, die respectievelijk 25 en 20 jaar oud zijn en een verwaarloosde indruk maakten waren bij het vreem delingenlegioen in Oujda ongeveer 200 km. van Casablanca in Noord-Afrika. Door slechte behandeling en de vrees voor doorzending naar Indo-China had den zij plannen beraamd te ontvluchten, Een week geleden zagen zij kans, na te voren op een Duits schip van burger kleding te zijn voorzien, zich als verste keling aan boord van een naar hun zeg gen onbekend schip te verschuilen. Met dit schip zijn ze in Rotterdam aangeko men, vanwaar ze probeerden te voet naar Duitsland te komen. Wat brengt de radio? ■ill gAete. [Wwu-acMuig. door J. BRANDENBURG. De vrouwen verwijderen zich uit het vertrek en de dode wordt ge balsemd en in doeken gewikkeld. Dan komen de gehuurde klaagvrouwen, die verstand van kermen ren, dan zullen velen, die het werk I hebben en in het smalle straatje krijst het gegil en lawaai, dat zij maken, hoog tegen de blinde muren op. Er wordt voor betaald en zij doen hun best. De volgende morgen draagt een aantal Priesters de dode naar het verschaffen, tot de conclusie komen, dat het nu langzamerhand welletjes is. Laten wij maar nuchter zijn: deze vorm van medelijden door het ver-1 graf, bij het Kedrondal schaffen van werk vaak niet eens helemaal noodzakelijk! gaat ger of later over. En in het geval een In het huisje is het vreemd de eerste dagen, nu de rustbank leeg is. Vader Isboseth is stil en Jacob is voor het eerst van zijn leven van geëvacueerde wél slaagt in het vinden I nabij geconfronteerd geweest met de ijzingwekkende majesteit van de van hem passend werk, dan zal hij op I dood. Hij heeft de inhoud van de zegen, welke zijn grootvader over zijn een gegeven ogenblik voor de keuze hoofd heeft uitgesproken, heel goed begrepen. Zijn wens was, dat hij komen te staan: blijven of terugkeren. Priester zal worden, dienen in de voorhoven van de Tempel en de wens Een keuze, die voor hem erg moeilijk van een stervende is zo goed als heilig. Maar wanneer hij met zijn vader bij de Tempel komt, telkens weer, en daar de bloedgolf van de geslachte dieren ziet wegstromen langs het kanaal naar het Kedrondal, laait de U MAG MEN RUSTIG AAN-1 oude weerzin bij hem telkens weer fel op. Hij kan geen onschuldige NEMEN, dat het overgrote ge- beesten slachten, het mes langs hun keel halen, hun doodsgerochel deelte der geëvacueerden zal terug- iedere dag weer aanhoren. Hij heeft er een afschuw van en hij kan niet keren naar de gemeenten van her- vatten, dat Jahwe een welbehagen hebben kan in het afslachten van komst, zodra dit mogelijk is. Het is deze dieren, bekend, dat verschillenden, toen zij na de grote verschrikking werden ge-I En dan komt het moment, dat de jonge geit voor het eerst haar kleine red, gezegd hebben: „Wij gaan nooit werpt en hij weet, dat dit beestje, wanneer het helemaal gaaf is, ge- teiug! En ongetwijfeld zuilen offerd moet worden in de Tempel, dat het wrede mes van de Priester er enkelen zjjn, voor wie het alles te- met één lange haal de keel zal afsnijden en het bloed zal vloeien in de veel is geweest. Zij willen nooit meer schaal, die een andere Priester zal bijhouden, de schaal, die hij zo goed terugkeren naar de plaats waar zovele J kent. een voorwerp, dat met een scherpe punt uitloopt en dus niet op herinneringen "üten, waar zy gelief- j ae gronc[ geplaatst kan worden, alles uit voorzorg, dat de Priesters het bloed niet laten stollen: het moet geroerd worden, tot het gesprengd is voor Jahwe en dan gaat de rest in het kanaal naar beneden. O, hij kent het systeem zo goed, het harde, koude systeem en hij rilt er van. Wanneer het jonge geitje op de morgen, dat het zal worden weg gebracht want het is zonder enig gebrek stil bij de moeder ligt eh Jacob een moment alleen in het vertrekje is, staan zijn ogen vol tranen. Hij springt van de verhoogde vloer naar de beesten en slaat zijn arm om het kleine, prille diertje. De moeder-geit knippert met de ogen en blaat zachtjes, in volmaakte tevredenheid. Judith, zijn zuster, komt in het vertrek en staart verbaasd naar het tafereel. Dan krijgt Jacob plots een ingeving. Met één sprong is hij bij haar en zegt hees: Judith, waar is het mes? Waarvoor? vraagt ze verbaasd. Dat geeft niet, waar is het mes. Gauw, voordat moeder komt. Ze trekt de schouders op en Jacob zoekt het scherpe mes, waarmee zijn vader de vruchtboompjes in het tuintje snoeit. Wanneer hij het gevonden heeft springt hij bij het geitje. Even is er de aarzeling en Judith zegt: Jacob, wat ga je doen, dat mag nietniet doen Jacob! Maar dat verbod is hem juist de aansporing zijn aarzeling té over winnen en met één haal snijdt hij het rechteroor van het jonge geitje af, Een paar droppels bloed vloeien over zijn hand en hij siddert er van. De moedergeit is overeind gekomen en snuffelt aan de bebloede plek en begint klagelijk te blaten. Verstijfd blijft Jacob staan en zo treft zijn moeder hem. Dan snikt hij en werpt het mes op de vloer. Een zwarte sluier ver spreidt zich over zijn jonge ziel, want hij heeft het gevoel, dat hij een doodzonde gedaan heeft, maar hij kan er geen berouw over gevoelen. Op de vraag van zijn moeder, wat dit betekenen moet, snikt hij: Ik wil niet, dat het geitje geofferd wordt, het moet bij de moeder blijven En hij verbergt zijn gelaat in haar schoot. Wanhopend schokken zijn smalle schouders.. En de moeder strijkt haar hand over zijn zwarte krullen. Het enige wat zij 2egt is: Mijn jongen, als grootvader dat eens wist Vader Isboseth is vertoornd, wanneer hij die avond thuiskomend, hoort wat zijn zoon gedaan heeft. Zijn hand beeft van verontwaardiging over het gruwelijk feit en zijn toorn mengt zich met een bittere droefheid, want hij heeft het gevoel, dat nu de zware toorn Gods op zijn huis zal rusten. De Wet is zwaar overtreden en hoe kan dat ooit verzoend worden? VRIJDAG 13 MAART 1953. HILVERSUM I. (402 m.) VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws en weer- ber. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kleuters. VPRO: 10.00 „Thuis", cau serie. 10.05 Morgenw. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Orgel en zang. 11.20 Radiofeuilleton. 11.40 Pianotrio. AV RO: 12.00 Musette-orkest en soliste. 12.30 Land- en tuinbouwmed. 12.33 Sport. 12.48 Gramofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Med. en gram. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Viool en piano. 14.50 Voordracht en muziek. 15.10 So praan en piano. 15.30 Lichte muziek. VA RA 16.00 Gram. 16.20 Voor de jeugd. 16.50 Promenade orkest. 17.00 Gram. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Voordracht. 18.00 Meis jeskoor. 19.15 „Het volle pond", causerie. VPRO: 19.30 „Vreugde en verdriet", cau serie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Inleiding tot het volgend programma. 20.15 Voordracht met muziek. 20.30 Be nelux. 20.40 „Aanpassing", causerie. VA RA: 21.00 Caberet. 21.30 „Het hangt aan de muur en het tikt". 21..55 BuitenL weekoverz. 22.10 Rhytmisch strijkor kest. VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 „In huwelijk en gezin", causerie. 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Instrumentaal octet. 7.45 Morgenge bed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Gram. 9.45 Schoolradio. 10.00 Amusementsmuziek. 10.35 Pianorecital. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Mannenkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmed:) 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Pianospel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Orkest.vereniging en so liste. 15.00 Schoolradio. 15.30 Tenor, vi ool en orgel. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Pianoduo. 18.00 Mil. reportage. 18.10 Jon genskoor. 18.30 Amusementsmuziek. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Rege- ringsuitz.: Verklaring en toelichting. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 Politiekapel. 21.00 „Met onze neus in de wolken?", causerie. 21.35 ,Om de toekomst van Nederland", klank beeld. 21.55 Metropole orkest en solisten. 22.38 Causerie over de Voorjaarsbeurs. 22.45 „Ik geloof in ene, heilige, Katho lieke kerk", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15- 24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel en gram. 14.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 16.00 Voordracht en moderne muziek. 16.40 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianore cital. 17.45 Gram. 18.00 Idem. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Causerie. 20.00 Gram. 20.15 Sym- phonie-orkest, koor en solisten. (In de pauze: Kunstoverzicht). 21.45 Gram. 22.00 Nieuws. 22.10 Causerie. 22.15 Intern. Radio Universiteit. 22.45 Gram. 22.5523.00 Nieuws. NCRV TELEVISIE UITZENDING. 20.1521.45 1. Journaal. 2. „Het Dier en de samenleving". 3. „Wetenschap op mars", film. 4. Weerbericht. Pauze. 5. „In de straat van de sprekende pop", spel met muziek. 6. Dagsluiting.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3