VAL DA SPORT m SPEL. 2WITSAL Nationaal Rampenfonds Nieuws uit de Provincie. SIROOP D.D.D. *£ezers Vele honderden Zeeuwse onder nemers zijn geëvacueerd Er komt een tuinbouwschool met proeftuin» Landelijke verkeerscompetitie werd een succes» Opbouwende Hfl IVlf Verwaarloosde Hoest... Raad herdacht slachtoffers van de ramp. SCHEEPSTIJDINGEN DEN HAAG Giro 9575 of Giro 274289 (Zeeuwsch Dagblad) Te weinig bezinning? i-y Om*, tl erdag 12 Maart 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Uitgave van de Evacoatiepostwas een gelukkige greep Nota vermeldt tal van desiderata omtrent schadevergoedingen De heer A. S. de Jonge, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden te Middelburg, kan nog op geen stuk ken na zeggen, hoeveel zakenlieden uit zijn ambtsgebied zijn geëvacueerd. Van de ongeveer 2000 ingeschrevenen, die hun zaak in de Zeeuwse nood- gebieüeu hebben, moeten er veel meer elders in het land vertoeven dan het derde of vierde gedeelte, waarvan de evacuatie-adressen bij het secretariaat van de Kamer thans bekend zijn. Het regent nog iedere dag brieven en briefkaarten van middenstanders, die mededelen, waar zij voorlopig onder dak hebben gevonden. Het uitgeven van „De Evacuatiepost" bleek een zeer gelukkige greep van het bestuur der Kamer te zijn: de middenstanders ont vingen daarin niet alleen allerlei inlichtingen over de vraag, hoe zij met het doen van aangifte van schade moesten handelen, maar bovendien konden zij erin lezen, waarheen enkele honderden collega's waren geëvacueerd. En das betekende voor velen, dat zjj weer oude relaties konden aanknopen en op deze manier mm of meer weer aan de gang konden gaan. de z.g. bijzondere credieten voor de niddenstand, welke zoals bekend ibans ook aan door de watersnood Gedupeerde ondernemers kunnen worden verleend en waarvoor 5 rente moet worden betaald, renteloos te maken b.v. door toepassing van het renteloos crediet van het Rampen fonds. De bijzondere credieten echter aan ambachtsbedrijven, die bij het herstel zijn of worden ingeschakeld, behoren niet renteloos te worden'ver strekt. MEER INGESCHAKELD. Een wens van het bedrijfsleven is, dat de organisaties op het gebied van handel en nijv.rheid meer worden ingeschakeld bij het werk der scha de-enquête-commissies. De Vlissingse Middenstandscentrale b.v. heeft reeds gevraagd de Kamer van Koophandel in deze commissie te doen vertegen woordigen. Met alle waardering voor het moeilijke en ondankbare werk der S.E.C„ kan men zich toch niet aan de indruk onttrekken, dat deze commis sies op een té fiscaal-ambtelijke leest zijn geschoeid. In de nota wordt tenslotte gezegd, dat het ter voorkoming van ont wrichting van het bedrijfsleven, noodzakelijk is, dat de verstrekking van nieuwe goederen in natura aan de rampslachtoffers geschiedt met inschakeling van de normale han delskanalen. Dit is vooral in meer afgesloten eilandgemeenschappen van uitermate groot belang, aange zien in het tegenovergestelde geval uitschakeling voor jaren (b.v. in de meubelbranche) het geval zou zijn. Vrij eenvoudig is een regeling te treffen door middel van b.v. ramp- schadeboekjes, waarop men de no dige aanschaffing kan doen. Ook bij deze regeling blijft bestedingscon- tröie mogelijk. Het is een geluk, dat de heer del Jonge een jarenlange ervaring bezi" J omtrent al hetgeen met evacuatie van middenstanders samenhangt. Van 1942 tot 1944 leidde hij een heel apparaat, toen vele zakenlieden uit Noord-Zee land en Walcheren op last van de 'be zetter of tengevolge van inundaties hun tenten elders moesten opslaan. Die ervaring komt nu wel van pas. Al wil dit geenszins zeggen, dat de meeste moeilijkheden zijn opgelost. Integendeel, het bestuur en de secre taris van de Kamer zitten er midden in! ZIERIKZEE. Zeer veel aandacht moest worden besteed aan Zierikzee. Daar is het, na een drukke tijd voor het hijkantoor van de Kamer, nu heel wat rustiger gewor den. De meeste middenstanders, die moesten vertrekken, zijn nu weg. De Kamer stelde zg. evacuatiekisten be schikbaar tegen een bedrag, dat iets beneden de kostprijs lag. Ingeveer 600 werden er afgenomen. De kisten met inhoud zijn df opgeslagen öf afgevoerd. Bovendien verleende de Kamer haar bemiddeling voor de afvoer van tal van goederen. Werktuigen, kleine machines, apparaten enz., maar ook balen bloem, konden per schip wor den afgevoerd. Ook auto's van mid denstanders werden gered. Van Mo- riaanshoofd b.v. werden enkele wa gens voor zo'n slordige 30 mille uit het water „gevist". DE SCHADELOOSSTELLING. Het vraagstuk van de schadeloos stelling, de overbrugging van inkom stenderving en van de financiering van het herstel heeft de bijzondere aandacht van het bestuur en van de secretaris der Kamer van Koophan del. „Er moet snel en afdoende worden geholpen. Ik hoop, dat het standpunt der regering met betrekking tot de vergoeding der vaste lasten en de huurwaardevergoeding nu spoedig bekend wordt. Dan weten de midden standers, waar zij aan toe zijn", zo verklaarde ons de heer de Jonge, die een uitvoerige nota heeft ontworpen over hetgeen naar de mening van de Kamer gebeuren moet. Deze nota is ook ter kennis van de betrokken autoriteiten in den Haag gebracht en men mag aannemen, dat zij zal bijdragen tot het bepalen van het regeringsstandpunt. SOORTEN VAN SCHADE. In de nota zegt de heer de Jonge o.rm, dat de schade, die is ontstaan door een „eenmalige overstroming en door slibafzetting, zich meestal zal be perken tot schade aan bedrijfsinven- tarissen en voorraden. Deze is vrü eenvoudig visueel vast te stellen door taxatie of berekening met inschake ling van terzake kundigen. Na oprui ming en vervanging kan zonodig on der verstrekking van voorschotten op de uitkeringen de zaak we->: op gang worden gebracht. Een probleem vormt echter de afzet van de beschadigde en nog wel bruik bare goederen. In aanzienlijke hoeveel heden. worden zij in het afzetgebied te gen behoorlijk lagere prijs op de markt gebracht. Daardoor kan voor geruime tijd gevaar -oor oververzadiging ont staan. In de regel zullen soepele crediet- faciliteiten voldoende zijr. om ev. ont stane moeilijkheden het hoofd te bie den. Het herstel van lichte schaden aan onroerende goederen kan snel ge schieden. De zwaardere schade kan voor taxatie worden opgegeven bij de kantoren van de wederopbouw en volkshuisvesting. OYERBRUGG1NGSSTEUN. Met 'e ikele voorbeelden wordt aan getoond, hoe ernstig en veelzijdig het vraagstuk van de overbruggingssteun is voor de niet-geëvacueerden en bij re-evacuatie voor de eerste terugge keerden. De omzetten van een slager, een bakker, een kruidenier enz., die een kleine kern van achtergeblevenen in een geëvacueerde gemeente voor zien, zijn zó klein, dat zij er niet van kunnen leven. Het is biiijfk deze mensen een overbruggingstoelage te geven. Dit geldt ook, wanneer enke le teruggekeerde gezinnen van le vensmiddelen moeten worden voor zien. Een ander geval is dat van een veer man, die zelf geen schade heeft, maar die niet kan varen als gevolg van de inundatie aan de andere oever. De pacht van zijn veer en verdere vaste bedrijfskosten gaan door. En neem een taxi-ondernemer, die vrjjwei uitslui tend ritten naar een station maakte, maar nu geen werk he oft, doordat er geen treinen kunnen rijden. Een ander sprekend voorbeeld is ook dat van een z-g. uitbrengzaak, waarvoor de be staansmogeljjkheid is ontvallen, doordat het plattelandsafzetgebied is onderge lopen. In af deze gevallen is overbmg- gingssteun het enige redmiddel. VASTE LASTEN. Alle door de ramp. getroffen onder nemers hebben in hun bedrijf de vas te lasten benouden. Zij kunnen aan hun verplichtingen vaak niet vol doen, omdat er geen middelen zijn. Huren, hypotheekiasten en belastin gen van de verlaten panden b.v. gaan door. Hiervoor dient een vergoedings regeling te komen, wil men het maat schappelijke leven in de getroffen ge bieden met verder ontwrichten. Een regeling analoog ais in de bezettings tijd ware daarvoor in te voeren. De samensteller der nota is vooi is van mening, dat het nooctzuKe/ys is EINDLES MOTORENCURSUS TE MIDDELBURG. In bijzijn van vele genodigden, waar onder de heer G. H. Verstraaten, Chef Practische opleiding der K.P.M. te Vlis- singen, vond in één der lokalen van de Technische school de eindles plaats van de cursus in motorenkennis welke ook deze winter door E. Visscher, directeur van de Technische- en Machinistenschool te Middelburg is gegeven. De gestelde vragen werden vlot be antwoord. De heer M. J. Louws, voorzitter der examencommissie, uitte zijn. bewonde ring over de kwaliteit van het gegeven onderwijs. Ook dhr L. J. van 't West einde, wethouder van Openb. Werken en bestuurslid der scholen te Middelburg had waardering voor de gegeven ant woorden en vergeleek de motortechniek van 40 jaar geleden met de thans gang bare. Mevrouw Visscher-Albers, feliciteerde de jongelui met het behaalde diploma en traeteerde hun op een versnapering. Voor het Groot-diploma slaagden: A. Simpelaar, W. G. S. Spierens, A. W. Waardenburg, P. Tange, M. van Leeu wen allen te Middelburg. I. P. Imanse, J. W. A. Matthijssen, te Goes. J. A. Bieze, L. P. J. Koster, H. M. Koeting, J, J. Elich, allen te Vlissingen. W. F. J. Bous- sen te Yzendijke, J. Nagelkerke te Ber gen op Zoom, N. de Kok te Krabbendijke, D. Pasalbessy te Breskens, J. A. C. Ta- lahatu te Koudekerke, Ph. A. Gilbert te Haarlem, J. P. van den Berghe te Koe wacht, J. J. M. Kouijzer te Zierikzee, C. L. v. d. Wekken, te Kerkwerve, A. J. Gerfen te Almelo. Voor het Klein-diploma slaagden: P. R. Walter, R. de Vries, C. J. de Plaa, allen te Middelburg. A. J. Aspeslagh, P. W. F. Leertouwer, te Vlissingen. M. Schat te Biggekerke, H. J. de Lijser te Breskens, H. Nieuwenkamp te Alkmaar, J. I. J. Maat te 's-Heer Arendskerke, E. Lv Sa- mu-Samu te Koudekerke, J. Kloet te Serooskerke CSch.l, J. Bunders te Den Haag, W. van Mossevelde te Terneuzen, L. W. A. Minneboo te Souburg, A. L. H. Kempees te Domburg. Commissaris der Koningin bezocht Ellewoutsdijk. Gistermiddag heeft de Commissaris der Koningin, jhr mt A. F. C. de Casembroot, met de leden van G.S een bezoek gebracht aan Ellewouts dijk. In gezelschap van B. en W. van Ellewoutsdijk bezocht men de gedich te dijl: van de Everingepolder. Ellewoutsdijk heeft weer licht. Ellewoutsdijk is weer normaal op het net van de P.Z.E.M. aangesloten zodat het dorp weer voldoende elee- triciteit kan afnemen. Gisteren werd de laatste hand gelegd aan de her stelwerkzaamheden aan de Achterweg. Ook de straatverlichting is volledig hersteld. Raad van Kapelle bijeen. Gemeente verleent jaarlijks subsidie. In Kapelle Iran worden overgegaan tot het bouwen van een permanente lagere tuinbouwschool. Bjj deze school zal ook een kleine proeftuin komen voor de klein fruit-cult uur. In de Dins dagmjddag gehouden raadsvergadering heeft de raad aan het bestuur der Z.L.M. een oppervlakte van plm. 20 are grond, aan de v. d. Biltiaan, voor school en proeftuin beschikbaar gesteld. Deze grond zal voor 75 jaar in erfpacht worden gegeven. Bovendien zal de gemeente een jaarlijkse subsidie van 1550 verlenen. Hiervoor kunnen dan de eerste 10 leerlingen de school gratis bezoeken, terwijl voor de volgende leerlin gen f 20 per leerling betaald r oet worden. Ruim 20 leerlingen uit Kapelle be zoeken de school. De heer A. de Waard (S.G.P.) was werd aangeboden. In de commissie tot wel de tolk an de raadsleden toen hij het genoegen uitsprak dat de school in Kapelle komt. Tevoren was nog een discussie gevoerd over de plaats waar de school moet komen. Dit zal nu toch de v. d. Biltiaan worden. Nadat de burgemeester, H. G. van Suylekom de vergadering had geopend, werden de slachtoffers van de over stromingsramp herdacht. Er werd een minuut stilte in acht genomen. Hierna deelde de voorzitter mede, dat het doortrekken van de Oude Bosstraat niet aanbesteed zal worden, maar in eigen beheer zal geschieden. De rekening over 1951 van het B.A. Ingezonden Mededeling (Adv BIJ GRIEP PASTI LLES ITXStïl VALDAMILD Ruim tachtig deelnemende clubs. M. C. de Zeeuwen provinciaal kampioen. De onlangs gebonden landelijke verkeerscompetitie van de K.N.M.V. is eea bijzonder sueces geworden. Er werd aan deelgenomen door niet minder dan 82 clubs. Thans is de officiële uitslag bekend gemaakt. Hiervoor golden van elke deelnemende club de resultaten van de beste zes deelnemers. Een bijzonder prachtig succes boekte de Motorclub De Slipper te Utrecht. Van deze club maakten de beste zes deelnemers, die toch ieder 110 vragen te beantwoorden kregen, samen slechts acht fouten. Uit deze landelijke verkeerscompeti tie zijn de elf provinciale kampioenen te voorschijn gekomen. Zjj komen in de volgende ronde, welke eveneens uit een schriftelijk verkeersexamen zal bestaan. De drie clubs, die in deze ron de het best uit de bus komen, binden dan nogmaals de strijd aan in een practisch examen, dat beslissend zal zijn voor het landskampioenschap. De elf provinciale kampioenen zijn: Utrecht, M.C. De Slipper, 8 punten; Noord-Brabant, O.M.A.C., Oosterhout, 11; Friesland, M.A.C. Zuid Friesland, iddeitstand Uitbreiding „Glascultuur" te Zontespui. Het bedrijf „Glascultuur" van de Gebr. Boeye heeft zich al meer en meer aange past aan de behoeften van de omgeving. Het heeft thans een flink en goed zaad- depót van allerlei zaden. Nu weer is de zaak uitgebreid met de verkoop van al lerhande bestrijdingsmiddelen voor land en tuinbouw. Door een aantrekkelijk foldertje heb ben ze hun uitbreiding bekend gemaakt Zes maanden wegens veroorzaken van auto-ongeluk. Door de Arrondissementsrechtbank te Middelburg werd uitspraak, gedaan in de navolgende strafzaken. S. K., grossier te Middelburg, werd wegens het onjuist invullen van een belastingaangiftebiljet veroordeeld tot ƒ250 of 30 dagen. De kantoorbediende H. H. uit Kou dekerke, die dit misdrijf had uitge lokt door opzettelijk inlichtingen en aanwijzingen hierover te verschaffen, kreeg drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met twee jaar proef tijd. B. S. C„ aannemer te Oostburg, die op 13 December 1952 op de weg IJ- zandijkeSchoondijke een auto-on geluk had veroorzaakt waarbij een i ode en twee zwaar gewonden te be treuren waren, werd schuldig ver klaard aan hetgeen hem was te- laste gelegd en veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis, alsmede drie jaar ontzegging van de bevoegdheid tot het besturen van motorrijtuigen. P. J. S., marconist te Vlissingen, werd schuldig verklaard aan oplich ting en flessentrekkerij en veroor deeld tot 20 weken gevangenisstraf met ai.rek voorarrest en waarvan 10 weken ooi waardefijk met twee jaar proeiuju. Heerenveen 17; Overijssel, AJSJ.C, Al melo 20; Drente, M.C. Assen, 21; Zuid- Holland, Haagse Motorclub 22; Noord- Holland, M. C. Alkmaar 27; Gronin gen, M.C. Zuidhorn, 46; Gelderland, Vélpse M.C., 52; Zeeland, M.C. De Zeeuwen, Middelburg 52; Limburg, Maastrichtse M.C. 76. De titel vor Zeeland ging dus naar de M.C. de Zeeuwen te Middelburg, die met 52 punten in het landelijk klasse ment de 19de plaats deelt met de Velp- se M.C. De verdere uitslag voor Zee land was: 2. M.C. Sparta, Zierikzee SI (23ste in landelijk klassement); 3. M.A.C. Scheldegouwen, Middelburg 60 (26ste); 4. M.C. Eendracht, Thoien, 77 (42ste); 5. M.A.C. Inter-Scaldes, Goes, 98 (59ste). GYMNASTIEK. Gebr. v. d. Sande niet in keurploeg. De gebroeders Joh. en Jaap van de Sande zullen geen deel uitmaken van de Zebra-keurploeg, die op Zaterdag 21 Mrt zal medewerken aan de .jubileumuitvoe ring van Achilles. Op die dag moeten zij namelijk te Leeuwarden deelnemen aan de selectiewedstrijden van het K.N.G.V. voor de samenstelling van de Nederlandse ploeg, die in April tegen Saarland zal uitkomen. Voor Achilles on getwijfeld een grote teleurstelling. Achilles heeft weer een beschermvrouwe. Voor de oorlog was mevrouw E. Hoe gen van HoogelandeDavies, toen. te Serooskerke, beschermvrouwe van de Middelburgse gymnastiekvereniging A- chilles. Tijdens de oorlog moest daaraan noodgedwwongen een einde komen, maar thans heeft mevrouw Hoegen, hoewel zij te Scheveningen woont, opnieuw het beschermvrouweschap aanvaard Ingezonden Mededeling (Adv.) kan oorzaak zijn van allerlei kwalen tGeef Uw kind al bij het kleinste kuchje:] WEMELDINGE. In de raadsvergadering van Wemel- dinge bracht burgemeester C. N. F. van Sas de ramp in herinnering. „Die pe rouw vervult ons bij de gedachte aan hen, die zo plotseling uit het leven werden weggerukt. Onze gevoelens van deelneming gaan uit naar de nagelaten betrekkingen en naar hen, die in hun stoffelijke bezittingen getroffen zijn. Toch zijn hef niet alleen gevoelens van deernis, die ons vervullen. Iimners hoe zullen wjj ooit vergeten de golf van medeleven, die over ons hele volk is gegaan en die tot ver buiten onze lands grenzen weerklank heeft gevonden", aldus de heer van Sas. Na hetgeen reeds namens het ge meentebestuur in een boodschap aan de bnrgerjj is gezegd, wilde spr. niet na laten hier nog melding te maken van de geest van hulpvaardigheid en saam horigheid onder de ingezetenen die het mogelijk heeft gemaakt, al is het dan ook in bescheiden vorm, iets te doen om de eerste nood te verlichten. In afwijking van de gewoonte in de eerste vergadering van het jaar wenst spr. thans geen opsomming te geven van hetgeen in het afgelopen jaar tot stand is gekomen. Na het vaststellen der notulen van de vorige vergadering wordt o.m. me degedeeld, dat aan de o.l. school een tijdelijke vierde leerkracht zal wor den aangesteld i.v.m. de toelating van geëvacueerde leerlingen. Van Gedep Staten is bericht ontvangen, dat het uitbreidingsplan thans definitief is goedgekeurd. Van de door de raad aan B. en W. verleende machtiging tot het bevelen van beperking van het vervoer bij opdooi is door 't college gebruik ge maakt van het tijdvak van 16 Janu ari tot 23 Januari j.l. De heer M. C. Lindenberg heeft zijn herbenoeming tot lid van het B. A. aangenomen. Adressen van het Hoofdbestuur der Ned. Onderwijzers Vereniging, de Ned. Mil. Bond, Pro Rege, de Kath. Mil. Tehuizen worden voor kennis geving aangenomen, evenals het jaar verslag van de Comm. tot wering van schoolverzuim. Overeenkomstig het advies van de AJÜ.WJ3. wordt besloten tot handha ving van het raadsbesluit, waarbij 'i gedeelte van de Achterweg, uitko mende op de Noordelijke Achterweg, voor het verkeer uit Zuidelijke rich ting is gesloten verklaard. Het bezwaarschrift van de heer Joh. Noussen tegen dit besluit kan hiermede als afgedaan worden be schouwd. Besloten wordt tot het verlenen van voorschotten op de exploitatie-ver goeding voor 1953 t.b.v. de school voor Chr. Schoolonderwijs en de school voor Chr. Onderwijs aan Schipperskinderen resp. 4995.99 en 1696. Na wijziging van de gemeentebe groting voor 1953 wordt besloten bij te dragen in de kosten van aanslui ting op het electrisch net van twee percelen aan de Oostzijde van het kanaal eh tot overdracht in beheer en onderhoud van. de- Provincie Zeeland van een gedeelte vafl de Wemelding- se Zandweg tegen een bijdrage ineens van ƒ26983. N.a.v. een vraag van de heer de Jonge omtrent nog niet plaats gehad hebbende uitbetalingen wegens werk lonen voor verrichte hulpdiensten bij de watersnood, antwoordt de voor zitter dat dezer dagen uitbetalingen zullen plaats hebben, doch dat nog vele gevallen van dienstpresiaüe zui len moeten worden achterhaald, al vorens tot uitbetaling kan worden overgegaan. Daarna sluiting. nazien hiervag werden benoemd de heren J. de Jager, A. de Waard en L. de Koeyer. Van de heer S. Rottier te Biezelinge werd een perceel grond, groot 6700 m- aangekocht voor bouwterrein. Over het voorstel betreffende het rogelen van de voorwaarden, waarop aan bijzondere kleuterscholen subsidie uit de gemeentekas wordt verleend, werd uitvoerig gesproken. De heren de Koeyer (C.H.), de Waard (S.G.P.) en van Hoorn (V.V.D.) zagen in deze maatregel een te grote admini stratieve rompslomp. Een voorstel om deze te vereenvoudigen werd verwor pen met de stemmen van eerstgenoem- den vóór. Hierna werd de verordening vastge steld met de aantekening dat de heer de Koeyer (C.H.) tegen had gestemd. Aan de besturen van de bijzondere lagere school werd een voorschot ver strekt van f 24.21 per leerling, volgens art. 101 van de L.O.-wet 1920. In de rondvraag maakte de heer Goud nog een opmerking over de toe stand van de weg bij café de Pree te Schore en de heer van Hoorn over de sneeuwploeg, die lange tijd gedeeltelijk op de weg heeft gelegen in de v. d. Biltiaan. Ingezonden MededMi-w Adv i Zuiver en ontsmet luw huid met de hel- kdervloeibareD.D.D. - De Jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN GROTE VAART. AAGTEDIJK: 10 van Bahia. ANDIJK: 10 te Mobile. APPINGEDIJK: 10 te Galveston. ARNEDIJK: 11 v. Guardafui n. Aden. VEENDAM: 10 v. Rotterd. n. New York. LAURENSKERK: 10 v. Bremen te Rot terdam. NIEUW AMSTERDAM: 10 Recife gepass. R1JNKERK: 11 v. Calcutta n. Rotterd. SIBAJAK: 10 v. Wellington n. Rotterd. SOMMELSDIJK: 10 v. Lake Charles n. New Orelans. ABBEDIJK: 11 v. Antwerpen. ABBEKERK: 11 te Genua verw. JOH. VAN OLDENBARNEVELT: 11 van. Tj. Priok n. Amsterdam. LEUVEKERK: 11 v. Genua n. Port Said. MARIEKERK: 10 v. Pt. Sudan n. Aden. MEERKERK: 10 v. Hongkong n. Singa pore. MUIDERKERK: 11 v. Rotterdam n. Cal cutta. NOORDAM: 10 Kp. Race. WESTERDAM: 10 v. New York n. Rot terdam. HAVEN VAN VLISSINGEN. Aangekomen 10 Maart: ALDEBARAN van Brussel; MENHIR BRAZ van Ant werpen; HEBE van Zeebrugge. Vertrokken 10 Maart: HEBE naar Cher bourg; MENHIR BRAZ naar Duinker ken. Gepasseerd naar Antwerpen 10 Maart: DE RUYTER van Cardiff; TIBERIUS v. Bremen; F1GEL van Bover; URMAJE van Gravesand. Gepasseerd van Antwerpen 10 Maart: LAURENSKERK naar Rotterdam; FI- GEL naar Kopenhagen; HEBE NOBEL naar Boston van Hansweert; BEREND N. naar Queensbrough; KOLGA n. Mid- deibrough; JAGERSFONTEIN: n. Am sterdam; 11 Maart; OLWE n. Dublin; CONDOR naar Londen; RLJNKERK naar Rotterdam; CONFIANCA naar Aloha. Officiële Publication KEURING TREKHONDEN. B. en f. van Middelburg maken he kend, dat de jaarlijkse keuring van trek honden in deze gemeente zal worden ge houden op 25 Maart 1953 te 9.30 uur in de graanbeurs op de Dam. Belanghebbenden dienen hun honden met de kar of karren op die datum aan een keuring te doen onderwerpen. Middelburg, 10 Maart 1953. Faillissementen. Uitgesproken: 4. Maart L. Huiszoon, h.o. Metaalwarenfabriek ..Breda", Ver lengde Paul Krügerstr. 14 en wanende Nicolaas Beetslaan 5, Vlissingen. Surséance van betaling: In de surcê- ance van betaling van C. C. Nobels, aan nemer, Terneuzen. is een omwerpaccuord .jiy-uoueu, benemende volledige kwy- .mg tegen Detanng van 18 a 'M'A. Doe bet vandaag nog! E.V.C. stelt eisen, N.V.V. belooft, C.N.V. doet concrete mededelingen. JAARVERGADERING CHR. BESTURENBOND GOES E.O. Aan de vooravond van de Biddag heeft ook dit jaar de Chr. Besturen bond Goes e.o. veer de jaarvergade ring gehouden, die opnieuw een echte traditionele familieavond is gewor den. De heer A. de Lange, die de leiding had, memoreerde in zijn openings woord de grote ramp, die mede onze provincie heeft getroffen en herdacht de slachtoffers. De secretaris, de heer M. D. van de Slikke, bracht zijn jaar verslag uit, waarbij bleek, dat er 22 afdelingen met totaal 912 leden zijn aangesloten. Hij wekte de afdelings bestuurders op meer dan tot dusver aandacht te schenken aan de sociale cursussen van het C.N.V. De heer H. Koetsveld, districtsbe stuurder voor Zeeland van de N.C.B., sprak een principieel propaganda- woord, voorafgegaan door verschil lende concrete mededelingen namens de Raad van Vakcentfalen, speciaal bestemd voor de geëvacueerde leden, die deze vergadering bezochten. Door ue heer Nobel uit Amersfoort werd voorts op verdienstelijke wijze gedeclameerd. Ter afwisseling wer den enkele films vertoond en zorgde de heer Meyer voor de muzikale om lijsting van de samenzang. De zeer goed geslaagde bijeenkomst werd door de oud-secretaris, de heer C. K. Maartense, met dankgebed gesloten. Goese middenstand op de bres. Op de deze week gehouden vierde verlcoopcnrsus van de middenstand te Goes werd besloten de voorgenomen feestelijkheden op de laatste cursus avond geen doorgang te doen vinden. Het hiervoor bestemde bedrag ad f 300 werd namens de cursisten overgemaakt aan het Rampenfonds. De voorzitter deelde mede, dat uit een gehouden enquête by de waters noodslachtoffers is gebleken, dat de ge hele middenstand uit Goes en omgeving op buitengewoon vaardige wijze hun diensten hebben bewezen bij het op knappen en herstellen van huisraad, dat door het water werd aangetast. Besloten werd hiermee door te gaan. P.T.T.-kantoren in Kortgene en Wolphaartsdijk weer open. Naar de P.T.T. ons mededeelde zijn de postkantoren te Kortgene en Wol phaartsdijk weer geopend. In Kortgene Is men Dinsdag weer begonnen, In Wol- faartsdyk Woensdag. Koole te Souburg voor f 1640, Het huis en tuin aan de Wïlhelmina- straat 4, groot 4.251 ca. Koper de heer L. Verhage te Souburg voor f5000, OOSTKAPELLE ZXJtt. vergaderde. Onder leiding van de heer K. de Buck hield de Z.I. M., afd. Oostkapelle haar jaarvergadering. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter de slachtoffers van de ramp en dankte ver der de leden voor de spontaan geboden hulp. Uit het jaarverslag van de peningmees- ter bleek, dat er een voordelig saldo was over 1952. De secretaris kon getuigen van een goed verenigingsjaar en groei der afdeling. Nadat de voorzitter nog enkele mededelingen gedaan had, werden de vraagpunten behandeld en de films, „Langs ongebaande klingen" en Land- bouwjournaal 1952 vertoond. ST. ANN ALAND Een woord van dank. De burgemeester van St. Annaland, de heer F. M. Boo gaard, heeft zich in een schrijven tot de inwoners van zijn gemeente en allen, die op enigerlei wijze hun medewerking heb ben verleend om de ellende, veroorzaakt door de stormvloed van 1 Februari j.l., te lenigen gericht, om hen hiervoor dank te brengen. „Dankbaar mogen we zijn", zo zegt de heer Boogaard, „dat in onze gemeente geen slachtoffers te betreuren zijn. Diep zijn we onder de indruk over het verlies van zovele mensenlevens". Verder brengt hij een woord van hulde aan H.M. de Koningin voor het blijk van medeleven, dat ze gaf door haar bezoek aan deze gemeente alsmede aan de Com missaris der Koningin, die de gemeente verscheidene malen heeft bezocht. „Maar ik zou tekort schieten", zo vervolgt hij, „als ik U, inwoners van St Annaland geen dank bracht voor Uw spontane me dewerking op allerlei gebied". Vol waardering en bewondering sprak hij zich verder in dit schrijven tot zijn ge meenteleden uit. ST. MAARTENSDIJK Gunning. De nieuwe bestrating en het leveren van zand in de gemeente St. Maartensdijk is gegund aan P. Knuist, stratenmaker te Thoien. ZAAMSLAG Eindles tuinbonwenrsns. In tegenwoor digheid van de Rijkstuinbouwconsulent, B. en \Y Commissie van Toezicht, lera ren en cursisten had de eindles plaats van de twee-jarige tuinbouwcursus te Zaam- slag. Verscheidene aanwezigen voerden het woord. Door de burgemeester had de uitreiking van de diploma's plaats. De volgende personen werd een diploma uit gereikt: R- C. Boeije en Chr. Hollebek, Axel; D. Dees, A. Dey, P. Slabbekoorn, J. Heynsdijk en J. Scheele, Zaamslag; F. de Ruyter en mej. C. van Wïjck, Sluiskil. Eén leerling werd afgewezen. De lei ding van de avond berustte bij het hoofd van de cursus, de heer S. van Harn. DOMBURG Uitvoering gymnastiekvereniging. De gymnastiekvereniging „Domburg" gaf haar jaarlijkse uitvoering in de zaal „Tramzicht". De avond werd geopend door de voorzitter en leider, de heer P. v. d. Velde. De 2e voorzitter, de heer J. Maas dankte hem en de leidsters, mevr. Schelling en mej. A. v. d. Wellevoor het vele dat zij geheel belangeloos voor de vereniging doen. Zij mochten resp. een rooktafel, een radiotafel en een. boek in ontvangst nemen. Hierna werd een vlot programma afgewerkt. De heer en mevr. Krepel-Roosendaal verzorgden op uitstekende wijze de pia nobegeleiding. In de pauze werd een ver loting gehouden ten bate van 't Rampen fonds. KATTEND1JKE Zeldzaamheid. Het schaap van de ar beider M. te Kattendijke bracht niet min der dan 4 lammeren ter wereld. Moeder en kinderen maken bet goed. O- EN W.-SOUBURC- Openbare verkoping. Ten overstaan van notaris J- L. van der Harst te Mid delburg had te Souburg te verkoping plaats van het huis met erf en tuin aan de Visodeweg 1, ong. 417 ca. groot. Ko per de heer L. Arend se te Souburg voor f2980;—. Het huis met eri en turn aan de Viso deweg 3, ong. 438 c.a. groot. Koper de lieer Kwekkeboom te N. en St. Jooslancl voor f1695» Het huis met erf en tuin aan de Vi- sodeweg. ong. 422 c.a. groot Koper de heer J. Duurmond te Souburg voor 12290. Een landbouwersschuur naast perceel 3 ong. 743 c.a. groot Koper de heer B. grijpen naar de Hef is Vrouwen Wereldgebedsdag ge weest Uit 114 landen van de gehele we reld zijn de vrouwen samengekomen um haar noden en die van de wereld neer te leggen voor de troon van God. Is dit niet iets geweldigs ontroerends en een groot voorrecht, dat wij dit nog mogen doen? Zijn de noden niet ontstellend groot en God wil immers gebeden zijn? In een klein Zeeuws dorp kwamen ook een klein aantal vrouwen en enkele grotere meisjes bijeen. Het weer en alles werkte mee om samen in Gods Huis de gemeenschap met God te zoeken; behal ve dat er in het dorp nog een vergade ring was, die evengoed op een andere avond had kunnen plaats hebben ,en waardoor ook vrouwen verhinderd wa ren, omdat ze voor de kinderen thuis moésten blijven, Is het nu juist in deze dagen, nu ook onze provincie zo diep door de ramp is getroffen, niet dubbel nodig, dat we onze gebeden van schuld belijdenis en om schuldvergeving ver menigvuldigen. en meeleven met het leed van anderen? Mag er dan in een dorp, waar Zondags ieder toch een oi twee keer naar de kerk gaat, geen eerbied zijn voor de Christen vrouwen, die in deze hun plicht verstaan en moet er niet in nog veel grotere mate eerbied zijn voor het zoeken van de gemeenschap met God en Zijn Dienst? Of hebben de rampen van deze tijd nog niet genoeg tot ons gesproken of zijn ze nog niet groot genoeg geweest? Ik noop, dat een andere keer vooraanstaande mannen ons niet in de weg zullen staan, maar mee zullen werken om onze Chris tenplicht te doen. LEZERES.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2