Nieuws uit de Provincie. J 4000 grondmonsters zijn reeds op zoutgehalte onderzocht Ere promotie van Ir P. F. Mesu. Dc Nat. Res. en de over stroming in Zeeiand. Zeeuwse eigen vervoerders leden grote schade. Arnhem verleent Kortgene een crediet van f 100.000» Aangevoerd vee was van prima kwaliteit Revacuatie van Anna Jacobapolder Vele Zeeuwse gemeenten wer den gedopteerd. Woensdag 11 Maart 1953 ZEEUWSGH DAGBLAD Pagina 2 De wetenschap spreekt een flink woord mee. Dr ir C. v. d. Berg werd ijlings uit Perzië teruggeroepen. Op de bovenste verdieping van het vroegere hotel „De Zoutkeet" aan de Grote Markt te Goes, zit in een klein vertrek van nog geen vier bij vijf meter het hoofd van de wetenschappelijke afdeling van de Dienst Land- bouwherstel in Zeeland, dr ir C. v. d. Berg. Hij is een bekend man, die lau weren geoogst heeft bij het herstel van Walcheren en die nu ijlings uit Per zië is teruggeroepen (waar hij voor studiedoeleinden vertoefde) om mee te werken aan liet herstel in Zeeland. Want hoe hard er ook aan de dijken wordt geploeterd, de „wetenschap" spreekt een flink woord mee. De we tenschap is het-die het zoutgehalte van het inundatiewater heeft bepaald en daarna het zoutgehalte van de grond. De wetenschap cijfert en piekert, bere kent schade en zegt hoeveel gips een landbouwer kan hebben. Goes is een belangrijk centrum ge worden. In de oude kantoren aan de Grote Markt zetelen nu niet alleen de vroeger hier reeds gevestigde diensten, doch ook de landbouwvoorlichtings- dienst die Kruiningen moest verlaten, heeft er een plaatsje gevonden. Het bevordert de sneile amenwerking. Aan de Singelstraat is het Labora torium voor grondonderzoek gevestigd. Niet zo heel erg comfortabel, maar het gaat. Daar spelen in een kelderachtig vertrek een paar laborantes met klei. Dat is natuurljjk maar een grapje want deze jongedames verwerken niet minder dan 350 grondmonsters en be palen met behulp van een ingewikkeld uitziend apparaat het zoutgehalte. Vorige week Vrijdag is de grote stoot begonnen. Niet minder dan vier duizend monsters bebben zij reeds on dei-zocht. Het is wel duidelijk, dat hier alles erop gericht is de landbouwers zo snel mogelijk hun cijfers te verstrek ken. Die cijfers gaan naar de Dienst Land- bouwhprstel en vandaar naar de land bouw- en tuinbouwvoorlichtingsdien sten die daarmee weer verder kunnen werken en uit dit cijfermateriaal weer kunnen bepalen wat het bouwplan kan zijn. VELE FACTOREN. Verscheidene factoren hebben uiter aard een rol gespeeld bij de inundatie. Ir v. d. Berg vertelde ons, dat geble ken is, dat geploegde percelen over het algemeen zouter zijn geworden dan niet geploegde. Ook percelen beplant met lucerne of wintertarwe waren aanzienlijk minder zout. Bovendien is het zoutcijfer in de ge bieden, die vanuit de Westerschelde zijn ondergelopen aanzienlijk lager dan dat in die gebieden, die vanuit de Oosterschelde zijn geïnundeerd. Tevens is hier dan nog een verschil tussen de gebieden die meer stroomopwaarts l.ggen en die dichter bij de Noordzee gelegen zijn. Dat gronden, die langer geïnundeerd waren zouter zijn dan die welke korter onder water stonden, is uiteraard te begrijpen. En tenslotte het meest interessante polders, die voor de ramp slecht ont waterd waren, hebben een lager zout gehalte. Men toonde dit ook met voorbeelden aan. De Oosterlandpolder, rond Wol- faartsdijk heeft een zgn. C-cijfer van 15 tot 20. De Onrustpolder op Noord- Beveland, die met hetzelfde water werd geïnundeerd doch veel vlugger droog was heeft een C-cijfer variërend van 10. De Emanuelpolder, liggend aan de Zuidkant van Zuid-Beveland, heeft een C-cijfer van 36; van de Krui- r.'ngerpolder verwacht men een cijfer van 1520. GIPS. Men is thans reeds begonnen met het verstrekken van geringe hoeveel heden gips nl. 1000 kg. per ha. Dit is uitsluitend gedaan om mogelijke risi co's bij het zaaien tegen te gaan. Grote hoeveelheden gips zullen pas tegen de herfst worden verstrekt. De man van Walcheren "geëerd. Grootmeester der cultuurtechniek. Aan de Landbouwhogeschool te Wa- geningen is Maandag ir P. F. Mesu gepromoveerd tot doctor in de land bouwkunde honoris causa. De promotor, prof. ir F. Hellinga, memoreerde de uit stekende verdiensten van de eredoctor, die hg de grootmeester van de cultuur techniek noemde. Na de oorlog werd dank zjj het werk van ir. Mesu door het verbeteren van oude cultuurgron den een landwinst verkregen, gelgk te stellen met bijna 40.000 ha nieuwe grond. Zjjn stuwende krachten, aldus de hoogleraar, schiep een groep deskun digen op de grens van de landbouw kunde en waterbouwkunde, die hier en in het buitenland zjjn sporen heeft ver diend. De uitvoering van het gedurfde plan van de herverkaveling van Wal cheren, dat door ir Mesu is uitge dacht, kan een goede leerschool blij ken te zijn voor de herverkaveling, die gepaard moet gaan met het her stel van de getroffen gebieden. DANKWOORD. In zijn dankwoord besprak ir Mesu verschillende aspecten van de inpol dering en de ontginning. Aandacht schenkend aan de ramp in Zuid-West- Nederland zei hij, dat ten aanzien van de ontzilting en waterkering de vraag stukken slechts kunnen worden opge lost door nauwe samenwerking tus sen Delft en Wageningen. Voor de cultuurtechniek, zo besloot de ere doctor, is op het gebied van de ruil verkaveling een grote taak wegge legd. Onder hen, die de erepromotie bij woonden behoorden de ministers Mansholt en Staf. Dat ook de Nat. Reserve in de ramp dagen in Zeeland paraat is geweest, blijkt uit het feit, dat grotere en klei nere groepjes vrijwilligers op 1 Febr. j.l. werden ingezet bij de hupverlening. Door de vlotte meldingen bjj de diver se commandanten kon aan alle aan vragen om hulp ogenblikkelijk worden voldaan. Op de eilanden, waarmee geen contact meer te krijgen was door het uitvallen van de telefoon, bleek nader hand, dat de groepen vrgwilligers zich terstond bij de burgemeesters in de diverse gemeenten hadden gemeld en dat van hun hulp direct gebruik was gemaakt. Dat de vrijwilligers hun taken be hoorlijk hebben vervuld blijkt wel uit de talrijke dankbetuigingen, die op het districtsbureau te Goes zijn bin nengekomen. Door dit goede werk is menigeen, die nog enigszins sceptisch stond te genover het Corps Nat. Reserve on getwijfeld van mening verandert. Nu deze instelling haar practische en bruikbare waarde heeft bewezen, mag aangenomen worden, dat vele nieuwe aanmeldingen voor dienstneming zul len binnenkomen. De Eigen Vervoerders Organisatie, de E.V.O., heeft onder haar leden in Zee land een enquête ingesteld naar de scha de, die de eigen vervoerders aan hun wagens tengevolge van de watersnood hebben opgelopen. Op dit ogenblik is nog op geen stukken na te zeggen, hoe groot die schade is. Vele eigen vervoer ders zijn geëvacueerd, al of niet met medeneming van hun auto. Niet al hun adressen zijn bekend, zodat het secreta riaat van de E.V.O. nog niet kan nagaan, of de voertuigen met het zeewater in aanraking zijn geweest. Per circulaire is aan iedere eigen ver voerder in de overstroomde gebieden ge vraagd mede te delen, of zijn wagen on bruikbaar is, hoe groot de schade is en of hij dringend behoefte heeft aan een wagen voor het vervoer van zijn artike len of producten. Bovendien is gevraagd, of hij tijdelijk vervoer nodig heeft, dat door huurwagens kan worden opgevan gen en of hij in staat is de huurprijs daarvoor te betalen. Zodra de antwoor den binnen zijn, kan een overzicht wor den opgesteld van de schade, die het ei gen vervoer heeft opgelopen. De E.V.O. verricht thans gratis expertises voor haar gedupeerde leden. Filmavond Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. In de vergadering van de afdeling Walcheren van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde hebben ge nodigden en leden genoten van de fraaie kleurenfilm „Hollands Glorie", waarbij de heer P. van Nouland van de N.V. Hollands Bloembollenhuis te Lisse, een toelichting gaf. Als wnd.-voorzitter leidde de heer A. Lokker, de spreker in, die op, ook voor de leek bevattelijke wijze, ver telde van wat er in het bollenleven en -handel te doen is. Merkwaardig is, dat bij de hyacinthen wel de bloemvorm ver beterde. maar de kleuren nog steeds de zelfde zijn als die, welke er voor 40 tot 50 jaar reeds waren. Bij de tulpen waarvan er zo'n slordige 1500 verscheidenheden zijn, komen er nog ieder jaar nieuwe bij. Die worden niet alleen verkregen door kruisingen met daarvoor uit de Kauka- sus en Turkije geïmporteerde, wilde tul pen, dikwijls helpt de natuur een handje mee. Er ontstaat dan 'n speling di.e men mutatie noemt. De laatste jaren zijn met röntgen-bestraling ook goede resultaten bereikt voor het verkrijgen van nieuwe kleuren. Dat, op welke wijze zo'n nieuwe tulp ook verkregen is, daarmee nog wel wat te verdienen valt, blijkt uit de ver koop van 4 kg. bollen der allernieuwste, die f26.000 opbrachten. Reeds lang is het bekend dat de bollen voor een vervroegde bloei geprepareerd kunnen worden. Het is nu ook mogelijk de bloei te verlaten. Daardoor kan men nu bollen uitvoeren naar landen waar het lente is wanneer wij hier van de zo merzon genieten. De export naar 81 lan den bedroeg het vorige jaar 145 millioen gulden. Op schilderachtige wijze toonde de film hoe reeds met een gering aantal bollen mooie resultaten in de tuin verkregen worden. Met prachtige opnamen van de ten- in de omgeving van Lisse en momenten uit het Jacoba van Beierenspel werd de film besloten, 'n Hartelijk applaus volgde en onderstreepte daarna nog de woor den van dank die de heer Lokker sprak. Op begrafenis aan hartverlamming overleden. Maandagmiddag is de heer A. P. van de Ree, die tijdens een begrafe nis te St. Maartensdijk behulpzaam was als drager, onwel geworden en ter plaatse overleden. Dokter Smit, die direct ter plaatse was, constateer de een hartverlamming. Het stoffelijk overschot werd door personeel van de brandweer huiswaarts gebracht. Brandweer van Beuningen in Nieuw-V ossemeer Burgemeester Janssens van het zwaar getroffen Nieuw-Vossemeer heeft bij het opruimings- en herstelwerk in zijn ge meente hulp gekregen uit zijn .geboorte plaats Beuningen (bij Nijmegen). De brandweer van die gemeente meldde zich Maandagochtend op het gemeentehuis van Steenbergen, waar Nieuw-Vossemeer een tijdelijke secretarie heeft. Onmid dellijk konden de brandweerlieden aan het werk, want een aantal huizen in Vossemeer is drooggekomen en met het leegpompen der kelders kon direct wor den begonnen. O "7 De Engelsen beheersten omstreeks het jaar 1700 de J Oostkust van Noord-Amérika, maar in het binnen land probeerden de Fransen vaste voet tc krijgen. Franse Jezuieten drongen tot het gebied rondom het Michigan-meer door en van pelsjagers vernamen zij dat er iets verder naar het Westen een geweldige rivier moest zijn. In het voor jaar van 1673 trok daarop de jonge pelshandelaar Joliet vergezeld van de monnik, vader Marquette en 5 Indianen erop uit, om die grote rivier te zoeken. QO In lichte kano's van berkebast voeren zij zo ver JO. mogelijk de rivier Fox op. Daarna droegen zij de kano's over een bergketen naar een andere rivier. Deze bracht hen naar dc rivier de Winconsin, die zij 7 dagen volgden. Op 17 juni 1673 bereikten zij de Mississippi zelf. Hier was nu die grote rivier, maar waar leidde die heen? Ja. dat was 'n moeilijke vraag, maar ze waagden het erop en plaatsen de boten in deze reusachtige river. Natuurlijk moesten ze nu alles aan het water overlaten. Burgemeester Schuit doceerde ramphistorie. In de Maandag j.l. gehouden raadsvergadering van Arnhem, heeft de raad zjjn fiat gegeven op het voorstel om de gemeente Kortgene te adopteren en om met gebruikmaking van gedeblokkeerde gelden uit het gemeentefonds een maximaal crediet te verlenen van honderdduizend gulden. Hiermede zul len alle uitgaven worden bestreden, no dig voor de hulpverlening van Kortgene, waarbij uitgaven welke voor vergoeding door het rgk aan Kortgene in aan merking komen als verleende voorschotten zullen worden beschouwd. Staande voor een grote kaart van de overstroomde gebieden heeft bur gemeester A. A. Schuit van Kortgene de gemeenteraad van Arnhem ver teld hoe zijn gemeente werd getrof fen in de rampzalige nacht van 1 Fe bruari. „Niets is zo verschrikkelijk", aldus de heer Schuit, „als het water en men wordt stil, wanneer men de ellende ziet, die door één nacht te weeggebracht is". Verder was Kortgene's burgerva der zeer erkentelijk voor de zo spon taan geboden hulp, vooral daar het door een stad gebeurt, die zelf zwaar getroffen is geweest. „Wjj hebben ons zeer gefeliciteerd, toen Arnhem onze adoptie-gemeente werd", zo ging hg verder, „het gaat b(j ons in de eerste plaats niet om finan ciële hulp. We zijn daarom zeer erken telijk voor het Arnhemse aanbod, om dat dit zo'n grote morele steun bete kent. Wy weten nu, dat we niet alleen staan, dat de rest van het land en de wereld ons niet in de steek laat." Vol lof was de heer Schuit ook over de reeds geboden hulp jdoor Arnhem en met dankhaarheid maakte hij melding van het vele werk, dat de Arnhemse burgers reeds in Kort gene verzet hebben. De ploeg, die sedert Woensdag in Kortgene aan de slag is, is druk bezig met het reinigen van het dorp en het opruimen van de aangespoelde goederen. Monteurs van het Arnhemse G.E.B. zijn druk bezig met voorbereidend werk om de wo ningen weer zo snel mogelijk op het electrisch net aan te sluiten. Na het betoog van burgemeester Schuit, waarop een kleine gedachten- wisseling volgde, ging de gehele Arn hemse raad accoord met het voorstel van B. en W. om Kortgene te adop teren en 100.000 crediet te verlenen voor de hulp aan deze plaats. Jaarvergadering Walcherse smeden In de vergadering van de afdeling Middelburg van de Bond van Smeden Constructie en Machinebedrijven herdacht de voorzitter, de heer S. Hillebrand, in zijn openingswoord'het overlijden van het lid de heer D. Kesteloo, die na een langdurige ziekte deze week overleed. Tevens herdacht hij de collega's, die door de waters nood zijn omgekomen. Ter nagedach tenis werd een minuut stilte in acht genomen. Besloten werd dit jaar een lezing met demonstratie te laten geven door het adviesbureau voor autogene las techniek. Zo spoedig mogelijk zql weer een cursus hoefbeslag ingesteld worden. De tractorencursus zal weer voortgezet worden. Het landbouw werktuigencontract en de haarden- en kachelregeling werden besproken. Als afgevaardigde naar de vergade ringen van de Zeeuwsche Combinatie werd de heer de Kam gekozen. De voorzitter kon mededelen, dat voor de hulpactie ten behoeve van de getroffen smeden door de afdeling 925 was bijeen gebracht, terwijl op deze vergadering nog 78 werd afge dragen als bijdrage van echtgenoten czr leden. Bij de rondvraag werd ge wezen op een advertentie in de dag bladen waarin men het doet voorko men alsof zekere instellingen de uit l.et zeewater gekomen machine's gra tis conserveren; het is echter zo dat dere smid na opdracht van de klant ait gratis kan doen, want de rekenin gen kunnen bij de daarvoor aangewe zen instantie worden ingediend. Jaarmarkt te Zuiddorpe. Voor de Maandag j.l. te Zuiddorpe gehouden jaarmarkt waren de belang stelling en de aanvoer iets minder dan vorige jaren; de kwaliteit der aange voerde dieren was evenwel zeer goed, aldus burgemeester M. A. B. Puylaert, vorzitter van he ere-comité. Aangevoerd werden 117 stuks rund vee, 17 paarden, 88 varkens en c.a. 15 trio's konijnen en pluimvee. Ook deze laatste twee categorieën werden een groot succes. DE PRIJZEN. In categorie paarden werden prac- tisch alle prijzen behaald door de heer C. van Overloop te Zuiddorpe. Kampi oen fokvee werd de heer C. van Bam- best uit Overslag met een excellente melkkoe. Voorts werden in deze cate gorie de meeste prijzen gewonnen door de heren A. Dhert, R. Dhert en gebr. de Mejj, allen te Zuiddorpe en door de heer C. v. Bambest uit Overslag. Het kampioenschap in categorie vet- vee alsmede vier eerste prijzen werd- den behaald door A. Verbist en Zonen te Zuiddorpe. In categorie varkens werden nage noeg alle eerste prijzen behaald door gebr. de Meij te Zuiddorpe. Kampioen in categorie pluimvee werd de heer J. Belaert te Zuiddorpe met Australops haan, terwijl hij ver der nog diverse andere prijzen behaal de. In de afdeling konijnen werd de heer P. Wijnands te Zuiddorpe kampi oen met jonge Chinchilla-ram. AARDENBURC- Koffie voor geëvacueerden. Door H.K.H. prinses Wilhelmina was ten behoeve der geëvacueerden een zending koffie ge schonken, waarvan de uitdeling te Aar denburg plaats vond in de geëvacueer- densociëteit. Burgemeester van Dongen hield een toepasselijke toespraak en het kopje koffie smaakte best. ARNEMUIDEN Vergadering V.U.-comité. In een ver- vergadering belegd door het V.U. comité in de Geref. Kerk heeft de heer Arendse uit Souburg een lezing gehouden over de Vrije Universiteit. Ds Veldhuijzen ein digde met dankgebed. Ongeluk. Een zoontje van de heer D. van Belzen werd aangereden door een auto en liep een beenfractuur op. Het ventje moest naar het gasthuis te Mid delburg worden overgebracht. COLIJNS PLAAT Uienexport. Wederom werden alhier uien verladen voor export naar Engeland. Maandag arriveerde de kustvaarder „Hë- be-Nobel" uit Rotterdam, welke een la ding innam. O.- EN W.-SOUBURG Coöp. Boerenleenbank. In de ledenver gadering van de Coöp. Boerenleenbank, alhier deelde de kassier, de heer P. Jon- gepier, mee, in zijn jaarverslag, dat de omzet in 1952 bedroeg f2.827.200,94 met een balans totaal f303.120,30 en een winst van f5.164,97. Van deze winst werd f 2500,toegevoegd aan het reserve fonds kantoor en het restant f2664,97 naar het reservefonds, dat hierdoor steeg tot f26.729,56. In de vacature, wegens het bedanken van de heer Joh. de Pagter, werd als be stuurslid gekozen de heer A. de Visser Czn. In de plaats van de heer A. de Vis ser Czn., welke voorheen lid van de raad van toezicht was, werd gekozen de heer L. W. Kodde. Vervolgens werd door de voorzitter gesproken over een terzij- ner tijd nieuw te bouwen kantoor. De vergadering ging hiermee op eën enkele na accoord. Zo mogelijk zal het in de Kanaalstraat worden gebouwd. Bij de rondvraag bracht de voorzitter het afgetreden lid, de heer de Pagter, dank voor de wijze waarop hij deze func tie heeft vervuld. De kassier bracht hem in dichtvorm dank. OOSTKAPELLE Jaarvergadering melkcontrolevereniging In de jaarvergadering vap de melkcon trolevereniging Oostkapelle bleek uit de jaarverslagen van de secretaris, de heer J. Maljaars, en de penningmeester, de heer D. de Visser, dat dat de vereniging momenteel 21 leden en 144 koeien telt. De kas sloot met een batig saldo. De con troleur. de heer J. Volmer, liet in zijn verslag goed het verschil uitkomen tus sen productieve en onproductieve koeien. De voorzitter bracht hem dank voor het vele werk, in belang van de vereniging verricht. Als bestuurslid werd gekozen de heer K. Poppe Jzn. Hierna merkte de heer J. Stroo op, dat het nut van controle nog te weinig woTdt ingezien. Er zijn nog te veel veehouders die geen lid zijn. RETRANCHEMENT Overgeplaatst. De grenskommies. de heer J. P. Reijner uit Goirle werd over geplaatst naar Retranchement. Uitvoering. Op de uitvoering van het het muziekgezelschap „Ons Genoegen" gaf de Rederijkerskamer ,,De Oranje bloem" uit Sluis te Retranchement een opvoering van het spel „Maaike" door Rosita Peters. Er werd goed gespeeld, de zaal was geheel gevuld. ST. LAURENS Legaat. De kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te St. Laurens ontving uit de na latenschap van wijlen de heer J. Philipse te Middelburg een legaat, groot f2040,—. terwijl de diaconie dezer kerk ook zulk een bedrag ontving. Busdienst naar Stavenisse. Zodra bekend werd, dat de geëvacu eerde bewoners van Stavenisse naar hun woonplaats konden komen, om hun hui zen te reinigen, c.q. inboedel, te halen, hebben de autobusondernemers Fa. van de Klundert te Oud-Vossemeer en Fa. Krijger te Goes in overleg met de Rijks verkeersinspectie plannen beraamd, om de busverbindingen naar Stavenisse voorlopig door te trekken naar St. Anna- land. De voorlopige dienstregeling: De busdiensten, die op 7.45 en om 9.30 uur uit Bergen op Zoom vertrekken, rijden via TholenSt. Annaland door naar Sta venisse; vertrek uit Tholen om 8 uur en 9.45 uur; uit St. Annaland om 8.30 en 10.15 uur. De mogelijkheid bestaat, dat ook om kwart voor twaalf uit Tholen nog een dienst naar Stavenisse wordt ingelast. De bus uit Stavenisse vertrekt 's avonds om 16.45 uur vanaf Hotel van Dalen. Het op Zondagmorgen j.l. te Rilland gevonden stoffelijk overschot was niet van de heer C., maar van A. Cijsouw, vv'ateroouWKUndig opzichter der Keyger- uergsepolder te Rilland. Ingezonden Mededeling (Adv SPROETEN-*—1 komen vroeg in t voorjaar Koop tijdig S.PRUTOL Na een verbeten strijd van vier we ken Is het gelukt het water van Zype uit de polder -te keren en de beide ga ten in de zeedyk te Anna Jacobapolder te dichten. De bevolking van deze plaats heeft toestemming gekregen naar hun woonstede terug te keren. Ook een gedeelte van de gemeente St. Philipsland zal deze week naar huis mogen terugkeren. Naar ons door oog getuigen werd meegedeeld is een derde van de huizen van dit dorp in de rampnacht en daarna vernield. De vol gende straten zgn, zo deelt onze zegs man mede, het ergste getroffen: Zuid- dgk, Karreveld en de Achterstraat. Het dichten van de dijken te Anna Jacobapolder is niet gemakkelijk ge weest. Vele teleurstellingen moesten overwonnen worden. Een van de twee gaten had men met zandzakken ge dicht. Toen men de volgende morgen weer verder wilde gaan, bleek ech ter, dat de stroom alles weer had meegesleurd. Een teleurstelling, die een slordige millioen gulden kostte. WESTKAPELLE Ouderavond O.L. school. Op de ouder avond van de O.L. school gaf het hoofd der school, de heer I. v. d. Sande, een overzicht van het afgelopen jaar. Aan spaargeld was door de leerlingen over het cursusjaar meer dan f3000,ingelegd. Hij deed een beroep op het gemeentebe stuur om de centrale verwarming goed te laten herstellen en sprak er zijn spijt over uit dat ondanks herhaalde pogingen steeds geen Godsdienstonderwijs wordt gegeven. Later werd van de zijde van 't gemeentebestuur medegedeeld, dat ós Oosthoek thans bereid is gevonden met April de catechisatie te hervatten. Mevr. L. Minderhoud-Huibregtse werd in de oudercommissie gekozen. De heer J. de Pagter werd herkozen. Na afloop werd door de heer Vellinga. onderwijzer aan de O.L. school filmpjes vertoond over de watersnood en de visserij. Van de zijde van de ouders bestond er veel belangstelling. ZOUTESPU1 Vergadering buurtvereniging. In de ver gadering van de buurtvereniging „Spui- Schapenbout" werd de mogelijkheid be sproken om de buurtschap Schapenbout te voorzien van waterleiding. Vertegen woordigers van de gemeenteraad, de he ren de Feijter en Pijpelink, alsmede enkele vertegenwoordigers van de wa terleiding ifcij. waren aanwezig. Het re sultaat was, dat wanneer 80 pet. van de bewoonbare percelen zich aansluiten, er vermoedelijk in 1953 al watervoor ziening^ zal zijn. SCHEEPSTIJDINGEN GROTE VAART. GROOTE BEER: 12 te Hoek van Holland verw. LOENERKERK: 10 v. Barcelona n. Antw. WATERMAN: 10 v. Kp. Bon n. Zeebrugge AAGTEDIJK: 10 v. Rio de Janeiro te Bahia. AAGTEKERK: 10 v. Colombo n. Fre- mantle. AMERSKERK: 9 v. Brisbane n. Sydney. ARNEDIJK: 9 v. Antwerpen. AXELDIJK: 9 v. Rotterdam n. New Or leans. BLOEMFONTEIN: 9 v. Dakar n. Tene- riffe. HEEMSKERK; 10 te Kaapstad. HOOGKERK: 9. v. Ceylon n. Penang. JOH. VAN OLDENBARNEVELT: 9 van Belawan n. Colombo. LAAGKERK: 9 v. Aden n. Port Said. LEUVEKERKi 9 v. Marseille te Genua. LINDEKERK: 9 te Hamburg. MUIDERKERK: 9 v. Madras. SIBAJAK: 9 v. Wellington n. Rotterdam. WESTERDAM: 9 ten Z. Sable eil. ZUIDERKRUIS: 9 in Walvisbaai. HAVEN VAN VLISSINGEN. Aangekomen 8 Maart: INNES CARRA- DE van Hamburg. Vertrokken 9 Maart: INNES CARRA- DE naar Antwerpen; MAKKUM n. Ant werpen; NEPTUNES n. Antwerpen. Gepasseerd naar Antwerpen 9 Maart: IRIS van Londen n. Brussel; ALCIJONE van Calcutta; GLOBE van Rotterdam; ALNATIE van Hamburg; INSPE van Aarhus; MERAK van Rotterdam; NIM ROD van Boulogne; BRANDARIS van Rotterdam; MARLE van Sauda. Gepasseerd van Antwerpen 9 Maart: ARNEDIJK naar New York; PRINS ALEXANDER naar Montreal; HELEN n. Yarmouth; 10 Maart: MARGARETHA naar Londen. r Wierin- Goed werk van Ver. van Ned. Gemeenten. Meer dan honderd steden en dorpen helpen de getroffenen bij het herstel. In heel Nederland is het medeleven met de getroffen gemeenten groot. Zelfs plaatsen, waar van schade nauwelijks sprake is, zijn in het hulpverleningsplan opgenomen. Via de Ver. van Ned. Gemeenten is a.h.w. een verbroedering tassen diverse gemeenten tot stand ge komen via het adoptieplan. De vereniging acht thans haar voornaamste taak op dit gebied verricht en heeft een overzicht gegeven van de adopties. Hier volgen de Zeeuwse gemeenten, die zijn geadopterd door bemiddeling van de Ver. van Ned. Gemeenten. ZUÏD-BEVELAND. Ellewoutsdijk en Driewegende Waterlandse gemeenten in Noord- Holland, zoals Edam, Beemster en Purmerend. Kruiningen Apeldoorn. Rilland-BathZaandam, Aalten, Valkenburg- Houthem, Echteld en Doodewaard. Waarde achttien gem enten in Zuid-Hol land en Utrecht, w.o. Woerden. Wolf aartsdijk Harlingen, Smallingerland, Gaas- terland. Oudelande en Baarland Voorschoten, Nootdorp, Zoeterwou- de. Oegstgeest, Hillegom, Valken burg, Nieuwerkerk a. d. IJssel en Vriezen veen. Hoedekenskerke Arnhem. Krabbendijke nog geen verzorgende gemeente aangewezen. NOORD-BEVELAND. Kortgene Arnhem. WissenkerkeWieringermeer, Schagen, gerwaard en Barsinghorn. SCHOUWEN -DUIVEL AND EN ST. PHILIPSLAND. Brouwershaven Voorburg (Z.-H.). Bruinise o.a. door Gorssel en enige nog niet nader aangewezen gemeenten in Overijssel. Burgh Oostkapelle en Noordwijk. Dreischor hiervoor is nog geen gemeente aan gewezen. Duivendijke, Eikerzee en Ellemeet Oldenzaal, Tubbergen, Ootmarsum, Hellendoorn, Avereest en Nieuw Leusen. Haamstede Markelo en Diepenveen. Kerkwerve Leeuwarden, Woudenberg, en St. Laurens. Zonnemaire Amsterdam. Nieuwerkerk en O'-werkerk Enschede. Oosterland Rijssen en Soest. Noordgouw e Leeuwarden. Noordwelle Noord Oost Polder en IJsselmuiden. Renesse Maarn. Serooskerke Ruurio, Wisch en Krommenie. Zierikzee Almelo. St. PhilipslandHengelo en Am' t-Delden. Amsterdam zal bovendien voor aanvullende hulp zorgen voor net gehele eiland. WALCHEREN. Veere Be Bilt. THOLEN. Poortvliet, Scherpenisse, St. An naland, St. Maartensdijk en Sta- _T venisse gemeenten m de kop van Noord- Holland en Ha .rlemmermeer met uitzondering van Wieringermeer en Schagen, die andere gemeenten reeds adopteerden. OOST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Hontenisse, Te/neuzen, Vogel- waarde, Hoofdplaat Venlo, Heel, Panheel en Haelen. Ook vele steden en organisaties in het buitenland trokken zich hel lot van de getroffen plaatsen aan. Een algemeen overzicht hiervan kan thans nog niet worden gegeven, daar de adoptie door het buiten land pas kort goed op gang komt.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2