AMERIKAANSE THUNDERJET DOOR MIGS NEERGESCHOTEN Vele Kamerleden nemen het voor de waterschappen op Felle strijd aan het Zeeuwse waterfront is in volle gang Nooddijk bij Rilland gaat vandaag dicht Fel protest tegen Tsjechoslo waakse regering Sluiting van dijkgaten bij Burghsluis wordt voortgezet 1 SNIPPER NIEUWSk PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Een ernstig incident Ca 2300 ha fruit is ondergelopen Dr K* Sprcy bepleit instelling van tussendiploma's* Engeland moet Suezkanaalzöne ontruimen Het Rijk moet niet als regel, maar bij uit zondering het herstel verrichten - Vorderingen bij de Kruintngerpolder Levendeldijk bij Oostdijk gesloten Stichting Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Voratstr. 30, Tel. 2438, bij geen gehoor vooi advertenties 2970, voor redactie 2485. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Teief. 2754, Middelbu 6: Korte Voordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2424 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 et. per woord WOENSDAG 11 MAART 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. 1 Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 7.03 u., onder 18.38 u. Maan op 5.42 u., onder 14.37 u. Hoogwater op Donderdag 12 Mrt Vlissingen: 11.36 u. 1.63 m., u. m. Terneuzen: 12.03 u. 1.84 m., u. m. Wemel- dinge:0.26 u. 1.23 m., 13.08 u. 1.48 m. Zierikzee: 0.07 u. 1.03 m., 12.53 u. 1.26 m. Gistermorgen om 11 uur plaatselijke tijd is bij Regensburg in Beie ren, 24 km binnen de Amerikaanse bezettingszone, een Amerikaanse Thunder jet door twee jachtvliegtuigen van het type Mig» 15 neerge schoten. De Migs droegen de kentekenen van de Tsjechoslowaakse luchtmacht. Het weer was volkomen helder en er was geen sprake van dat de Thunderjet niet binnen de Amerikaanse zóne vloog. De Amerikaanse ambassadeur in Praag beeft opdracht gekregen krach tig te protesteren tegen het neerschie ten van het vliegtuig. Ook moest bet protest gericht zijn tegen de schen ding van de Westduitse souvereini- teit. In een persverklaring heeft de Amerikaanse Hoge Commissaris in West-Duitsland gezegd: „Dit is'een ernstig incident en een grove schen ding van de grens. De Amerikaanse regering is van deze schandelijke gebeurtenis op de hoogte gesteld. Ik vertrouw er op dat de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland zullen weten op te treden ten aanzien van leder toekomstige inval van deze aard". De aanvallende Migs kwamen uit de richting van de Tsjechoslowaakse Op de buitengewone algemene ver gadering van de Nederlandse Fruit telersorganisatie heelt de heer J. Boot, die de leiding had, meegedeeld, dat naar schatting ongeveer 2300 ha fruit is ondergelopen. Van een groot ge- deete van deze oppervlakte moet de beplanting wel definitief verloren worden beschouwd. De schade zal in sterke mate afhankelijk zijn van het zoutgehalte van het water, dat op het land heeft gestaan. Er is ingesteld een coördinatie commissie voor watersnoodschade in de fruitteelt. Verder wordt een rege ling getroffen voor hulpverlening aan bedrijven, die thans reeds zijn drooggevallen, teneinde de schade zoveel mogelijk te beperken en de achterstand in het werk zo mogëlijk in te halen. De vergadering besloot geen geld inzameling te organiseren, maar de leden op te wekken hun offer te zen den aan het Nationaal Rampenfonds. De leden, wier bedrijf verloren ging, kunnen gratis lid zijn. In verband met het feit, dat onge veer 2300 ha fruit door de ramp is getroffen, is het noodzakelijk, dat in de wet op de watersnoodschade reke ning wordt gehouden met de bijzon dere problemen van de getroffen fruitteeltbedrijven. De taak met be trekking tot de schade werd opgedra gen aan een speciale commissie, be staande uit vertegenwoordigers uit de getroffen gebieden. Dr de Bakker, oud-consulent in Zeeland, zal zich uitsluitend bezig houden met de fruitteeltproblemen in de rampgebieden. Er zal naar gestreefd worden de zware offers te verzachten en recht vaardige, snelle en billijke vergoedin gen toe te kennen. grens. De piloot van het Amerikaanse vliegtuig was luitenant Brown. Hij sprong na de aanval met een scherm uit het vliegtuig en landde veilig op de grond. Kort hier na stortte het toe stel neer en explodeerde op de grond. Een andere Amerikaanse straaljager, die eveneens een patrouillevlucht maakte, beantwoordde het vuur niet maar landde later bij München. Luitenant Brown is naar Wiesbaden gebracht voor een verhoor door offi cieren van de Amerikaanse geheime dienst. KONINGIN EN PRINS NAAR GRAVE. Koningin Juliana, die als een harer titels Baronesse van Grave voert, zal Vrijdagmorgen a.s. met Prins Bern hard een bezoek brengen aan dit Brabantse stadje. Zij zal aan het regi ment „Chasse" een nieuw vaandel uitreiken. Dit regiment zet de tradi tie voort van het zevende regiment infanterie, dat in het verleden o.a. uitblonk bij Quatre Bras en Waterloo. Straaljager verongelukt. Gisteravond is een meteor straal jager van de vliegbasis Twenthe in de directe nabijheid van het vliegveld, onder Deurningen, verongelukt. De vlieger, die zijn eerste solo vlucht maakte, bleef ongedeerd. Het toestel werd zwaar beschadigd, nadat het in een bos terecht gekomen was. LAATSTE SLACHTOFFER TE ELLEWOUTSDIJK GEVONDEN. Het laatste slachtoffer van de ramp is gisteren te Ellewoutsdijk gevonden. Men trof de stoffelijke resten van de heer J. Sandee aan. Enkele dagen te voren vond men de stoffelijke resten van zijn echtgenote, de 35-jarige mevr. P. P. Sandee-Heynsdijk en zijn 13-jarig dochtertje. Zij zijn te Nieuw dorp begraven. De heer J. Sandee zal vandaag te Nieuwdorp ter aarde worden besteld. Tragisch is dat ook de ouders van mevr. Sandee tengevolge van de ramp in Wolphaartsdijk zijn omge komen. De heer J. Sandee was ouderling van de Geref. Kerk. Lichter op de Schelde gezonken. Een grote lichter, die aan de oever van de Schelde, ongeveer honderd meter bovenstrooms "van de Belgische gemeente Deel lag, is gezonken. De schepen, die hier de Schelde bevaren, zijn gewaarschuwd voorzichtig te navigeren. Belangrijke conferentie over het V.H.M.O, in April a.s, Eindexamenlijst dient gegevens te bieden voor verdere studie. De contactcommissie voor het voor bereidend hoger en middelbaar onder wijs (V.H.M.O.) van het christelijk paedagogisch studiecentrum zal op 13 en 14 April a.s. op „Woudschoten" te Zeist een conferentie houden met di recteuren, rectoren en leraren van de christelijke scholen voor V.H.M.O. over het onderwerp: „De selectie op de mid delbare school". Dr K. Sprey, leraar van het chris telijk lyceum te Hilversum, lid van de contactcommissie, zal hierover een in leiding houden aan de hand van de vol gende stellingen: 1. Zelfs de beste selectie aan het begin van de school garandeert niet vermindering van het aantal doublu res: omdat vijfmaal geselecteerd wordt met telkens zwaardere maat staf, terwijl met tempoverschil in de ontwikkeling van de leerlingen en met grote variatie van de later door hen te kiezen loopbaan te weinig re kening gehouden wordt. 2. Terwijl moet worden vastgehou den, dat het M.O. niet leidt tot het behalen van „het" einddiploma, niet temin cultureel en maatschappelijk waardevol geacht moet worden, ver dient het aanbeveling, dat de middel bare school ook tussentijds diploma's uitreikt, die een bepaalde afgeronde opleiding attesteren en een welom schreven maatschappelijke waarde (b.v. rechten tot overgang naar andere opleidingsinstituten) moeten ontvan gen. Het leerplan zal met het oog daarop opzettelijk moeten worden op gesteld. 3. Bij de selectie zal de prognose op de voorgrond moeten staan, zodat be vordering naar een speciale afdeling en afwijzing voor een andere moge lijk moet worden. Bijvoorbeeld moet het mogelijk gemaakt worden een leerling te bevorderen naar 4 A H.B.S. en af te wijzen voor 4 B H.B.S., te be vorderen naar gymnasium 5 alpha en af te wijzen voor gymnasium 5 betha, te bevorderen naar de H.B.S. en af te wijzen voor gymnasium, te Bevor deren naar M.M.S. en af te wijzen voor H.B.S., etc. 4. Evenzeer als de „tussendiploma's" behoort het einddiploma een diploma met cijfer (of andere symbolen) te zijn, die de gegevens moeten bieden om de toelating tot een te kiezen fa culteit moeten verschaffen. Elke faculteit kan dan zjjn speciale eisen stellen, zonder dat deze eisen ook worden opgelegd aan leerlingen, die in een andere richting willen gaan. Een eindexamenlijst moet dus de. gegevens bieden, waaruit kan worden afgelezen, of zij voldoet aan de eisen van Delft, Rotterdam, VVageningen, theologische faculteit, enz. Elke candidaat ontvangt een einddiploma, dat kan variëren van geschikt voor geen universitair onder wijs (doch b.v. wel voor secretarie of kantoor) tot geschikt voor alle facul teiten. 5. Een systeem van kern- en neven vakken, waarbij de school bepaalt welke leergang gevolgd moet worden, verdient de voorkeur boven een stel sel van kern- en keuzevakken, waar bij de leerling slechts verplicht zou zijn de kernvakken te volgen en uit de overige zich zelf een keuze zou kunnen maken. Het onderwijs in de kernvakken zou een technisch, dat in de nevenvakken een refererend, d.i. resultaten mededelend, karakter moe ten dragen. MOSSADEQ ZAL BRITSE VOORSTELLEN VERWERPEN De Perzische eerste minister, Mossa- deq, zal de jongste Britse voorstellen tot regeling van het oliegeschil niet aannemen, aldus is gisteren in diplo matieke kringen te Teheran vernomen. De Perzische minister van Buiten landse Zaken, Hoessei Fatemi, zei in een commentaar op het communiqué van de Britse en Amerikaanse minis ters van Buitenlandse Zaken, dat, in dien het de bedoeling van beide lan den is een politiek spel te spelen of meer druk op Perzië uit te oefenen, Perzië zich zal verzetten en zijn rech ten verdedigen. Begrafenis van de heer A. Cijsouw te Yerseke, Gistermiddag is Yetrseke begraven de heer A. Cijsouw, in leven water bouwkundig opzichter o.m. van de Reygersbergsepolder te Rilland. Aan de groeve werd gesproken door de heer J. Krijger namens de polder besturen van de Reygersbergsepolder, de Bathpolder en de Waarderpolder. Ook voerde het "woord de heer J. A. A. Mol uit Veere namens de Bond van Waterschapsambtenaren. Ds F. J. Dieleman te Yerseke sprak woorden van troost tot de nabestaanden. Een broer van de overledene sprak een dankwoord. Zoals bekend verdronk de heer TURKS-FRANSE BESPREKINGEN TE PARIJS. Turkse en Franse ministers heDben gisteren op een bespreking van twee uur in het ministerie van Buitenlandse Zaken te Parijs gesproken over de toestand op de Balkan en de vooruit zichten op een militair hoofdkwartier voor het Midden-Oosten. De Turkse ministers lichtten de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, in over het onlangs gesloten Turks-Grieks-Joegoslavisch Pact. Ook werd van gedachten gewisseld over de wijze, waarcp men de Ara bische staten er toe zou kunnen bren gen deel te nemen aan een commando voor het Midden-Oosten. Egypte zal eisen: Egypte zal Groot-Brittannië op kor te termijn een in krachtige bewoor dingen gestelde nota doen toekomen, waarin de eis tot onvoorwaardelijke ontruiming door de Britse troepen van de Suezkanaalzöne zal worden gesteld. Deze ontruiming zou in zes maanden tijds een feit moeten zijn. Men verwacht, dat de nota op of omstreeks 21 dezer aan de Britse am bassadeur te Cairo ter hand zal wor den gesteld. Bij de voorgestelde ontruiming in zes fasen is het de bedoeling, dat Egyptische strijdkrachten, telkens wanneer Britse eenheden een bepaald gebied zouden hebben ontruimd, dit zouden bezetten. De Egyptische regering zal met het indienen van haar nota wachten tot de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, teruggekeerd is van zjjn bezoek aan Washington, waar hij DE HISTORISCHE TAAK IN GEVAAR Verscheidene leden van de Tweede Kamer twijfelen er aan of het wel juist is, dat in het ontwerp van wet betreffende de noodvoorzieningen voor het dijkherstel, als regel wordt aangenomen, dat herstel van schade aan hoofd- en buitenwaterkeringen verricht wordt door het Kijk. Na overleg eerst met G.S. kan in bepaalde gevallen het herstel overgelaten worden aan Waterschap, Provincie ol Gemeente. Deze Kamerleden voelen er meer voor als dit stelsel wordt omgekeerd. Dit houdt dan in, dat de vanouds geldende regelen blijven bestaan met de mogelijkheid, dat m af wijking daarvan de herstelwerkzaamheden worden verricht door het Rijk. Cijsouw in de rampnacht nabij Ril laond. Zijn stoffelijk overschot werdjdê Brits-Egyptische vraagstukken met Zondag gevonden. president Eisenhower zal bespreken. Wordt dit stelsel gehandhaafd, dan kunnen vele initiatieven van lagere publiekrechtelijke lichamen beter tot hun recht komen. De bij deze licha men bestaande omvangrijke kennis van waterstaatszaken in het algemeen, alsmede de locale en gewestelijke kennis van deze vraagstukken zou den dan een groter en nuttiger effect kunnen verkrijgen. Vele leden constateren bovendien, dat het ontwerp van wet met zich mede brengt dat de historische taak van de waterschappen, welke met het beheer en onderhoud der waterkerin gen zijn belast tijdelijk buiten wer king worden gesteld. Deze taakover- dracht mag niet ianger gehandhaafd blijven als door de omstandigheden wordt geboden. Over het algemeen had men be zwaren tegen de centralisatie van de bevoegdheden. Steeds werd er op aan gedrongen dat de wettelijke regeling van tijdelijke aard moet zijn. Ook was men teleurgesteld in het ontwerp geen voorzieningen te heb ben aangetroffen tot het herstel van de binnendijken. De voorgestelde re- e' In het grote Westelijke gat in de zeedijk van de Kruiningerpolder is thans de bezinking aangebracht, bestaande uit zinkstukken en stort- steen. Tegen de zijkanten van de gaten bij de Veerhaven zijn z.g. kraagstukken gelegd, die het verder wegslaan van de dijk moeten voorkomen, Deze kraagstukken zijn zinkstukken, welke tot boven de waterspiegel reiken. Bij onderzoekingen is gebleken, dat zich langs de binnendijk van de polder een brede en diepe stroomgeul heeft ge vormd, die gevaar voor de dijk kan opleveren. Door het neerlaten van zinkstukken hoopt men dit gevaar te hebben bezworen. Zodra de reeds nu beroemde nood- dijk van zandzakken over de Vierde- Weg bij Rilland, die over een lengte van 300 meter weer was weggeslagen, weer dieht is gemaakt, zal een begin worden gemaakt met de dichting der twee grote gaten in de zeedijk van de Reigersbegrsepolder. Zinkstukken en stortsteen worden gereed gehou den om zo snel mogelijk in de gaten te worden gebracht. Een kleiner gat in deze zeedijk, dat al was gedicht, wordt nu van een kleibedekking voor zien. Dat is ook het geval met een gesloten gat in de zeedijk van de Zimmermanpolder. Verder is een be gin gemaakt met het definitieve her stel van de zeedijk van de Zimmer manpolder. Zinkstukken zijn gezonken in één der gaten van de dijk van dé Emmanuelpolder. BIJ WAARDE Rond het gat aan de Oostelijke zijde in de zeedijk van het waterschap Waarde is op het schor een noodkade in wording. De klei ervóór zal wor den gebruikt voor het maken van het dijklichaam in 't grote gat. Het Wes telijke gat in de dijk van dit water schap is gedicht. Er is een begin ge maakt met het spuiten van zand en het aanbrengen van de kleibedekking. SCHOUWEN EN DUIVELAND. Ook op Schouwen en Duiveland gaat het werk met kracht voort. Het sluiten van de dijkgaten bij Burgh- r f y w i 1 t 4 4 De drie Westelijke commandanten te Berlijn hebben de Sowjet-autoritei- ten om hervatting van het tram verkeer tussen Oost- en West-Berlijn verzocht. Het is in Januari gestaakt. Volgens berichten uit Alexandropo- lis (Griekenland) zjjn daar twintig personen aangehouden op beschuldi ging van spionnage. Te Dresden in Oost-Duitsland zijn vier leden vaneen ondergrondse bende tot in totaal 30 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zij zijn schuldig bevonden aan het ver spreiden van anti-communistische pro paganda en het vernielen van por tretten van communistische partij leiders. Op grond van het Ameri kaanse program voor wederzijdse bij stand zijn gisteren de eerste vier Amerikaanse straalvliegtuigen aan de Joegoslavische autoriteiten overge dragen. De Duitser Heinz Arntz uit Düsseldorp heeft het op zijn naam staande wereldrecord pianospelen met Neheim-Hüsten 243 uur aan één stuk. Op 19 Mei zal Arntz te Parijs een wedstrijd spelen tegen de Fransman Robert Sergil. sluis met zinkstukken en stortsteen wordt voortgezet. Wanneer de gaten dicht zijn, zal de cal. Burgh- enWest- landpolder droog vallen. Dit betekent tevens, dat er met Renesse weer ver binding mogelijk zal zijn. Aan het dichten van de gaten in de havendam van Brouwershaven wordt hard gewerkt. Eén der Oostelijke ope ningen is al dicht. De ernstige dijk breuk in de Schouwensedijk, die van Zierikzee naar Brouwershaven loopt, is ter hoogte van Kakkersweel weer ongedaan gemaakt. Het uitbaggeren van de Val voor Sirjansland, waar een grote werkhaven zal komen voor de aanvoer van mensen en materieel, gaat in hoog tempo voort. Alle gaten in de polder Dreischor zijn gedicht. De dijk is opgehoogd tot 2 meter plus N.A.P. In de Vierbannenpolder gaan de herstelwerkzaamheden ook door. De'zeven gaten in de Oudedijk (een binnendijk) van de polder Bruinisse worden met man en macht gedicht. Achter de dijk zal vanuit het Zijpe een enorme hoeveelheid zand worden gespoten. Er zullen barakken worden neergzet. Van hieruit zal het herstel werk op het eiland in groot verband kunnen worden aangepakt. THOLEN EN SINT PHELIPSLAND. Op Tholen ziet de zaak er niet on gunstig uit. De twee gaten in de zee dijk van de Nieuwe-Annex-Stave- nissepolder komen vandaag waar schijnlijk dicht. Dan zal heel Tholen rondom weer van het water zijn af gesloten. Achter de gesloten gaten van genoemde polder zal zand worden ge spoten om het nieuwe dijklichaam te maken. Op Sint Philipsland is de situatie thans zo, dat het eiland over een dag of zes geheel droog zal zijn. De Oude dijk, een binnendijk, wordt hersteld en verzwaard. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen is de situatie ook gunstig. Op de dijken van de Herdijkte Zwarte- en Thomaespol- der wordt de definitieve verzwaring aangebracht. Deze dijk krijgt een an der profiel; hier vindt dus verbete ring plaats. Het gat in de Hoofdplaat polder is gesloten. In de Groot- en Klein-Baarzandepolder wordt het her stelwerk met spoed voortgezet en in de polder Oud- en Jong-Breskens is het herstel van de duinvoet en van het afwateringsstelsel achter de rug. Met definitief herstel is een begin ge maakt. De gaten in de dijk van de polder Groede-en-Baanst zijn geslo ten en de glooiingen zijn herzet. Het voorlopige dijkherstel in de polder Tienhoven en Zwarte is gereed. In Oost-Zeeuwsch-Vlaanderer. is om het dijkgat van de Nieuw Neuzen- polder een ringdijk gelegd. De zwa re beschadigingen in de Serlippens- en de Othenepolder zijn hersteld. De polders liggen droog. Met het dich ten der gaten in de dijk van de Se- rarenspolder is een begin gemaakt. Op de dijk van de Hooglandpolder, die verhoogd moet worden, is men bezig met het aanbrengen van zand zakken. De dam op de dijk van de Klein Molenpolder is opgehoogd tot 4.10 plus N.A.P. Het 'at in de Melo- polder, die droog staat, is voorlopig gedicht. NOORD-BEVELAND. Ook van het waterfront op Noord- Beveland kunnen weer enkele suc cessen worden gemeld. Het dijkgat in de Jonkvrouw Annapolder is geslo- gelingen zijn beslist onvoldoende. „De regering verlieze niet uit het oog", zo lezen we verder in het Voor lopig Verslag van de Tweede Kamer inzake dit wetsontwerp, „dat, indien de hulp van Rijkswege beperkt blijft tot die, welke in het ontwerp is voor zien, dt reeds ook in ander opzicht zwaar g lupeerde ingelanden van de betrokken waterschappen voor lasten komen te staan, welke zij in het al gemeen niet kunnen dragen". Men had een breder gebaar van de rege ring verwacht. Enkele leden dringen er nog op aan, dat uitvoerig wordt onderzocht of bepaalde oude dijken wel* in goede staat waren. Honderden kilometer! oude dijken zijn weggeslagen, terwijl de nieuwe dijken intact bleven. Als er fouten zijn gemaakt behoren die bekend gemaakt te worden, niet om maatregelen te nemen tegen personen, maar óm daaruit lering te trekken. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond. Bewolkt. Overwegend droog weer met tijde lijk veel bewolking en in de nacht of ochtend mogelijk plaatselijk nevel of mist. Matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. ten. Een perszuiger is al bezig het nieuwe zandlichaam van de dijk te maken. In de Leendert Abraham- polder is het definitieve herstel aan gevangen. De Geersdijk-, Willem- en Westpolder lozen langs natuurlijke weg. De Willem Adriaanpoider heeft een noodkade van 3.25 boven N.A.P. gekregen. Tussen deze kade en de aanwezige kistdam zal een perszuiger straks het nieuwe dijklichaam spuiten. De binnendijken van de Stadspolder zijn hersteld en over een lengte van 1400 meter is een noodkade voor de Adriaanpoider opgeworpen. De Oud- Kortgene- en de Fredericapolder wor den bemalen en komen deze week nog droog. In de Katspolder is een bemaling opgesteld. In de Anna Friso- polder zijn dijkkruin en betonglooiin- gen goeddeels hersteld. Het dijkgat van 80 meter breed en 114 meter diep in de Jacobapolder is gesloten en de kruinafsehuivingen zijn definitief her steld. MEN WILDE GEEN RISICO NEMEN IN RILLAND wordt bewezen, dat de laatste loodjes het zwaarst wegen. Men had er tenminste een zware dragline voor nodig om ze van de G.M.C. vrachtwagens te tillen. Om wat duidelijker te zijn, vandaag gaat de nooddijk dicht. Definitief. Men heeft het eerst gisteren willen doen, maar bij nader inzien besloot men géén risico te nemen. Daarom heeft men gisteren in één tempo „pakketjes" van met zandzakken gevulde bieten- netten aangevoerd. Men heeft hiervan namelijk niet minder dan duizend nodig. Bovendien nog tweeduizend losse zakken zand om „de gaatjes te vullen". Met man en macht is er gewerkt om vandaag de grote slag te kunnen leveren. Vanaf de Kreekrakdam snorden de militaire- en particuliere vrachtwagens door het water, langs het station Rilland en over de droge hoofdweg naar Hof Reigersberg. Vanaf deze hofstede heeft men naar de zeedijk de nieuwe nooddijk gelegd, nadat de andere, die over de Vierde Weg liep, bij de zeedijk was door gebroken. Deze dijk, die even ten Westen van de vroegere doorbraak ligt, is flink breed. Bovendien heeft men aan het eind bij de zeedijk, vlak naast het gevaarlijke stroomgat, stellingen ge heid waar de zandzakken tussen moe ten worden geworpen en die moeten rhinderen, dat de sterke stroom de zakken mee zal sleuren. TEGEN DE KLOK. Er is hard gewerkt om de slag tegen de klok te winnen. De tijd speelt een woordje mee. Iedere dag, ja iedere seconde dat het langer duurt betekent verlies, want het water stijgt iedere dag meer. Vandaag is het reeds 15 cm hoger dan gisteren. Zal het thans lukken om met de bietennetten-pakketten de laatste weerstand te breken? De mensen, die het werk hier uitvoeren, de combi natie-Verstoep en de zeven- a acht honderd militairen van het Regiment Oranje-Gelderland, die hier ploeteren, zijn vol vetrouwen. „Al is het stroom gat drie meter diep vandaag zal het lukkenl"zeggen ze. Het is te hopen. Als het gat dicht is, moet men razend snel de nooddijk zelf gaan ophogen. Ze is wel breed, ongeveer vier a vijf metar en aan de zijkanten met balken versterkt, doch nog lang niet hoog genoeg, zeker niet voor de springvloed, die op 17 Maart a.s. is te verwachten. In Bath zelf beginnen de woningen door het regelmatig In- en uitstro mende water gevaar te lopen voor instorting. Men zal nu trachten in de dijkgaten zinkstukken te leggen en dan moet een zandzuiger de rest doen. Voorlopig is het echter nog niet zover. SUCCES BIJ OOSTDIJK. Toch is er gisteren nog een succes aan het waterfront in Oost-Zuid-Beve land geboekt n.l. op de Levendeldijk bij het zwaar geteisterde Oostdijk. Gisterenmiddag om vier uur wist men daar liet breedste en diepste stroomgat (en meteen ook het laat ste) dicht te maken. Niet minder dan 40.000 zandzakken heeft men er voor nodig gehad. De werkmensen, Groninger, Dren tenaren en Friezen, die op Walche ren in kampen zijn ondergebracht en met bussen hierheen worden ver voerd, waren in hun nopjes. Men heeft hier eerst een stelling gebouw; geheel met de hand ingeheid, waartussen men de zandzakken heeft geworpen. Vandaag wordt „de laatste hand" aan het werk gelegd, d.w.z. men gaat nu voor de vier meter hoge zandzakken- dam nog een aparte „dam" bouwen en daartussen wordt dan zand gestort. Voor de gemeente Waarde is dit alweer een stap in de goede richting. Een stap nog maar, want nu wachten nog enkele flinke gaten in de Kadijk, de binnendijk, die het water, dat via de Kruiningerpolder naar Waarde stroomt, moet tegenhouden. Maar er is nu reeds een zandzuiger aanwezig door het dijkgat bij Kruiningen naar binnen gesleept die de gaten met zand gaat volspuiten.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1