MALENKOF PREMIER SOW|ET-UNIE Molotot heeft Buitenlandse - en Beria Binnenlandse Zaken Bekisting rond Zierikzee Amerikaan Adonis wil in hongerstaking gaan A'j Herv. Schoolvereniging kan gaan bouwen Duizenden trekken langs Stalins baar PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZATERDAG 7 MAART 1953 Hoogste Sowjetleiders waken bij toerbeurt SNIPPER NIEUWS1 A Drie doden bij ongeluk op Kreekrakdam Rampenfonds ruim 75o000*000 Geref* Kerk van Lewedorp heeft een nieuw gebouw Te weinig inter- Europese handel» Uitgave! Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. DO, Tel. 2438, by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2485. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte 'Voordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2421 Abonnementsprijs j #.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon- en Maan. Maandag: Zon op 7.09 u., onder 18.33 u. Maan op 3.47 u., onder 10.31 u. Hoogwter op Maandag 9 Maart! Vlissingen: 7.19 i. 1.41 m., 19.56 u. 1.27 m. Temeuzen: 7.41 u. 1.64 m., 20.23 u. 1.49 m. Wemel- dinge: 8.43 u. 1.38 m., 21.22 u. 1.24 m. Zierikzee: 8.25 u. 1.19 m., 21.01 u. 1.06 m. Spoediger dan werd verwacht heeft Radio Mos kou mededelingen gedaan over de opvolging van Maarschalk Stalin. Het allerbelangrijkste is, dat de 51-jarige Malenkof is aangewezen als premier van de Sowjet-Unie. Er zijn ook vier vice-premiers benoemd, n.l, Beria, Molotof, Boelganin en Kaga- nowitsj, een schoonzoon van de overleden Maar schalk. De 72-jarige Maarschalk Worosjilof is aan gewezen als president. Hij volgt Sjwernik op. De samenstelling der Russische regering ondervindt door het overlijden van Stalin enige ingrijpende wijzigingen, hetgeen blijkt uit talrijke benoemingen. Secretaris van het presidium van de opperste Sowjet (raad) wordt Pegof, een in het Westen tot nu onbekende figuur. Molotof is minister van Buiten landse Zaken en Beria zal het ministerie van Bin nenlandse Zaken beheren, dat voortaan ook het ministerie voor de Veiligheid zal omvatten. Boel ganin is minister van Oorlog en Wysjinski is be noemd tot permanent afgevaardigde naar de Ver. Naties. Oud-president Sjwernik zal worden aanbe volen als voorzitter van het Sowjet-vakverbond, De tegenwoordige voorzitter, Koeznitzof, wordt van die functie ontheven. Bovendien wordt een uit tien leden bestaand presidium van, het centrale co mité der communistische partij gevormd, waarvan lid zijn; Malenkof, Beria, Molotof, Worosjilof, Per- woekhin, Miko"jan, Kroestjsjef, Kaganowitsj, Boel ganin en Saboerof, Deze reorganisatie betekent, dat de groep leiders van 36 tot 10 is teruggebracht. Er zijn nog tal van benoemingen verricht, waarvan de voornaamste hier onder vermeld: Maarschalk Wassilews- ky en Maarschalk Zjoekof worden onder-minister van Oorlog. Gorkin, de tegenwoordige secretaris van het pre sidium der opperste Sowjet, wordt adjunct-secretaris van dit orgaan. Wysjinsky, Malik en Koeznitzof zijn benoemd tot onder-minister van Bui tenlandse Zaken. Verder zijn enkele ministeries samengevoegd. DIEPE ROUW. Overal in de Sowjet-Unie heerst diepe rouw. Zeven, acht, negen en tien Maart zijn nationale rouwdagen. Van alle kuizen waaien zwartomran- de rode vlaggen en van de buiten landse ambassades hangen de nationale vlaggen halfstok. Het was gister lange tijd niet mo gelijk telefonisch verbinding met Mos kou te krijgen. Pas om zes uur gister morgen hoorden de Russen over de radio, dat de dictator was gestorven. Aan zijn sterfbed waren Stalins doch ter Svetlana en zijn zoon Vassili met enige andere familieleden. Nadat gistermorgen het stoffelijk overschot van de Maarschalk was gebal semd, is het gistermiddag overgebracht naar de zuilenhal van het Huis der Vakverenigingen in Moskou. Op zijn borst prijkten al zjjn onderscheidin gen; vele schijnwerpers wierpen hun stralen op de baar. Toen begon bet publiek, in een on afzienbare rij, die een lengte van 16 kilometer had, langs de baar te trek ken. Twee aan twee traden de Sow- jet-burgers de zaal binnen, waar op de achtergrond de treurmars van Chopin klonk en af en toe een werk van Stalins lievelingscomponisten Tsjai- kofski, Beethoven en Rachmaninoff. CORDON. Een cordon van duizenden leden van de veiligheidstroepen en de poli tie zette een groot gebied rondom het gebouw af. Alle onbevoegden werden geweerd. De (merendeels buitenland se) aanwezigen in het Metropole Hotel werden geïsoleerd. Voor het Huis van Vakverenigingen hing een groot por tret van Stalin in gouden lijst.Gister- avond stelden de hoogste Sowjet-lei- ders zich op bij de baar om des nachts bij toerbeurt de wacht te houden. De erewacht van militairen werd gisteren om de vijf minuten afgelost. De hal blijft dag en nacht open voor het pu bliek. Er is een commissie ter regeling van de begrafenis van Stalin gevormd, die bestaat uit Kroesjtsjef, Kaganowitsj, Sjwernik, Wassilefsky, Pegof, Artem- jef en Jasnof, burgemeester van Mos kou. Naar Reuter meldt zal Stalins stof felijk overschot Maandag worden bij gezet naast dat van Lenin in bet grote rosekleurige mausoleum aan het Rode Plein. Verwacht wordt, dat diploma ten en buitenlandse correspondenten slechts op uitnodiging de plechtigheid zullen kunnen bijwonen. GEMEENTERAAD BESLOOT Kosten worden begroot op f 165.000. De gemeenteraad van Zierikzee heeft gisteren beraadslaagd over het door de Centrale Dienst Noord-Zeeland uitge brachte advies om rond de stad een bekisting aan te brengén, die een leng te zal moeten hebben van omstreeks twee en een halve kilometer en die een bedrag van f165.000 zal vragen. Na een toelichting door de directeur BESLISSING INZAKE UITLEVERING BLIJFT UIT. Hij zit al vanaf 22 November 1952 in het Huis van Bewaring te Amsterdam. De 12-jarige Amerikaan Harold John Adonis, die op 22 November j.l. door de vreemdelingenpolitie te Amsterdam werd gearresteerd en zich sedertdien in hechtenis bevindt is van plan twee maal 24 uur in hongerstaking te zul len gaan om een beslissing over zijn uitlevering te bewerkstelligen. De toestand van de Amerikaan is, zowel lichamelijk als geestelijk, de laatste tijd erg achteruitgegaan. Hij is zeer verzwakt en kan de trappen in het Huis van Bewaring aan de We teringschans niet meer oplopen. Zijn raadsman, mr J. Roggeveen uit Haar lem, zal proberen Adonis van zijn Aanrijding bracht autodiefstal aan het licht. Donderdag is op de grote Rijksweg in de gemeente Oegstgeest een ernstig verkeersongeval gebeurd, waarbij niet minder dan tien personen min of meer ernstig werden gewond. Alien werden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Vijf personen, die ernstig waren gewond, moesten ter verpleging worden opgenomen. Een personenauto bleek afkomstig te zijn van diefstal. Op het Plein te 's-Gravenhage was n.l. een auto ontvreemd, toebehorend aan een Hagenaar. In de wagen zaten twee jongelui, de 18-jarige los werk man H. H. M. en de 18-jarige R. B. uit Den Haag. De eerste wist met een gapende hoofdwond te ontsnappen, doch werd later door de politie van zijn bed gelicht. De ander werd ter plaatse aangehouden. De auto was ge heel vernield. Minister Alexander: V.N. STRIJDKRACHTEN KUNNEN DOORBRAAK IN KOREA VOORKOMEN. De Britse minister van Defensie, veldmaarschalk Alexander, heeft Woensdag in het Britse hogerhuis verklaard dat hij vol vertrouwen is dat de strijdkrachten in Korea een grote doorbraak kunnen voorkomen. Er zijn volgens de minister geen te kenen die er op wijzen dat een groot offensief op handen is, maar het is altijd mogelijk, dat de vijand een of fensief inzet zonder dat er tevoren veel van te bespeuren is. Alexander deelde verder nog mede dat de strijdkrachten van de Verenig de Naties in Korea, met inbegrip van de Zuidkoreanen, 380.000 man aan ge sneuvelden, gewonden en vermisten hebben verloren. Het aantal gesneuvelden bedraagt 60.000. voornemen om in hongerstaking te gaan, af te brengen. Adonis wordt door de justitie in de staat New Yersey beschuldigd van omkoping. Hij zou 228.000 dollar heb ben aangenomen van twee gangsters om een onderzoek door de politie naar gokhuizen en bookmakerspractijken in deze staat te doen stopzetten. Hij ont kent echter zich aan dit delict schul dig te hebben gemaakt. Op 19 Januari heeft de rechtbank te Amsterdam Adonis gehoord en de conclusie van de Officier van Justitie was, dat de door Amerika gevraagde uitlevering kon worden verleend. De raadsman concludeerde toen tot het tegendeel. De rechtbank heeft daarna aan de mi nister van Justitie, aan wie de beslis sing over de uitlevering is, haar niet bekend gemaakte advies uit gebracht. Ten Zuiden van Bagdad, de Iraakse hoofdstad, zijn de dijken langs de Ti- gris op verscheidene plaatsen doorge broken. Deskundigen vrezen ernstige overstromingen. De Indiase politie heeft Vrijdag in New Delhi 21 per sonen aangehouden, die trachtten een massa-betoging te leiden ter onder steuning van agitatie van Hindoes in Djammoe (Kasjmir), Met traangas- bommen werd een menigte uiteenge dreven. Dertien landen van Oost en West-Europa zullen op 13 April a.s. te Genève bijeenkomen voor het voe ren van handelsbesprekingen. Ne derland zal niet deelnemen, omdat het geen nut van de handelsbesprekingen verwacht. Da Belgische staat zal 23 Maart a.s. een nieuwe staatslening uitgeven van 3,5 milliard frs, waar van de opbrengst ten dele bestemd zal zijn ter bestrijding van de kosten voor het herstel van de watersnood- schade en ten dele voor dekking van de buitengewone begroting. Minis ter Mansholt heeft de landelijke raad voor de landbouwvoorlichting geïnstal leerd. Deze bedoelt meer contact te leggen tusen de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst en de georganiseerde landbouw. De 24-jarige ongehuwde arbeider R. uit Doetinchem werd gister middag te Doetinchem bij het inhalen van een andere wielrijder door 'n hem achterop komende vrachtauto aange reden en gedood. van deze dienst werd hiertoe in prin cipe besloten. Het werk zal worden uitgevoerd door de gezamenlijke aan nemers van Zierikzee. Over het leggen van een dijk vanaf de Heuvelweg onder de gemeente Kerkwerve naar Borndamme (een lengte van 4 km) werd meegedeeld, dat dit project de aandacht heeft van de Rijkswaterstaat. De dienst met de Spido-boten op Dordrecht zal worden gehandhaafd, tot de spoorlijn Roosendaal-Dordrecht weer in gebruik kan worden genomen. De raad besloot voorts in verweer te gaan tegen de in hoger beroep aan hangig gemaakte zaak van de Zierik- zeese middenstanders. Deze zaak zal op 18 Maart voorkomen bij het Haagse gerechtshof. Wethouder A. den Boer lichtte ver volgens het door de gemeente gevoer de evacuatiebeleid toe. Hij deed uit komen, dat het bevel tot evacuatie aanvankelijk op hoog bevel streng moest worden doorgevoWd, maar dat men later wat soepeler geworden is. Omstreeks half twee vannacht is op de Kreekrakdam bij Rilland een vre selijk ongeluk gebeurd, dat aan drie inens.n het leven heeft gekost. Een autobus van de fa. P. Liefbroer, be stuurd door J. Standers, kwam met werkvolk uit West-Brabant, werk zaam aan de dijk bij Rilland, uit deze richting aangereden. Het was erg mis tig op dat ogenblik. Van de richting Bergen op Zoom kwam een zware G.M.C. vrachtwagen, bestuurd door G. Dons uit Kerkrade. Deze laatste is in volle vaart op de autobus gereden. Deze werd vlak achter de zitplaats van de bestuurder gegrepen. De chas sis werd finaal van de bus afgerukt, De inzittenden, elf arbeiders, allen af komstig uit Rucphen en Sint Willi- brord, werden allen ernstig gewond, Drie hunner zijn op weg naar het zie kenhuis te Bergen op Zoom overleden. De eerste hulp werd verleend door een militaire arts en een dokter uit Hoo- gerheide. De G.M.C. kwam pas 300 m, verder tot stilstand. De bestuurder had van het ongeval niets gemerkt. Hij is onmiddellijk naar het politie bureau te Bergen op Zoom overge bracht, waar hij aan een bloedproef werd onderworpen. Actieve fondsenwerving wordt per 1 April gestaakt. De stand van de bij het Nationaal Rampenfonds binnengekomen be dragen was tot gisteravond totaal ruim 75 millioen gulden. Er is thans besloten de actieve fondsenwerving per 1 April a.s. stop te zetten. Hoewel dit betekent, dat nieuwe acties na 31 Maart niet meer vanwege het N.R.F. zullen worden gestimuleerd, houdt het besluit niet in, dat acties, die zich automatisch voortzetten (overwerk-, salariskorting-, verkoop- acties enz.) dan wel naar dezelfde op zet pas na 1 April beginnen, moeten worden gestaakt of opgeheven. Het bestuur van het Rampenfonds is van oordeel, dat de ongelimiteerde voortzetting der acties niet zal nalaten invloed uit te oefenen op het econo misch leven in al zijn sectoren. Bin nen niet al te lange tijd moet ook weer de weg worden geëffend voor de charitatieve organisaties, die afhanke lijk zijn van de offervaardigheid van het Nederlandse volk. |Het N.R.F. is overigens niet van m,ening dat de stand der middelen reeds thans de verwachting kan wek ken, als zou men binnenkort in staat zijn alle in de persoonlijke sfeer lig gende noden in de rampgebieden vol ledig te lenigen. Daarvoor zou min stens 125 millioen nodig zjjn. Men meent daarom nog eenmaal op het Nederlandse volk een beroep te mogen doen om te trachten in de vóór 1 April a.s. nog resterende tijd dit bedrag van f 125 millioen zo dicht mo gelijk te benaderen. Het nationale fotoboek „De Ramp" zal in een oplaag van 500.000 exem plaren verschijnen. Drie papierfabrieken zijn bezig het papier te vervaardi gen. Zeven drukkerijen bebben op zich genomen deze enorme oplage to drukken. Dezer dagen is men na het gereedkomen van de eerste hoeveel heden papier met het drukken begonnen, doch het zal nog weken duren, voordat tot de aflevering kan worden overgegaan. Tien binderijen hebben zich belast met het binden van het boek. RUIM ZES JAAR NA DE INSTITUERING. Na ruim zes jaar in de chr. school te bebben gekerkt, heeft de Geref. Kerk van Lewedorp gisteravond haar nieuwe gebouw officieel in gebruik genomen. Alvorens de predikant, ds H. Wiersinga, een inleidende predi- catie hield, overhandigde de heer J. den Herder, als voorzitter van de bouwcommissie, hem een Bijbel als teken van overdracht. Ds Wiersinga preekte daarna over Efeze 2: 14a, dezelfde tekst, die boven de ingang van de kerk is aangebracht: „Hij is onze vrede". Op 31 December 1946, zo bleek uit een kort verslag, dat de ouderling der Geref. Kerk en voorzitter van de bouwcommissie na de predicatie gaf, werd de kerk geïnstitueerd. Tot dat tjjdstip gingen de leden iedere Zondag naar Nieuwdorp ter kerke. Er was toen echter nog geen kerk. In één der lokalen der chr.. school is men kerk diensten gaan beleggen. In October '52 deed candidaat Wiersinga zijn intrede. De bouw van de nieuwe kerk, die een eenvoudige, maar prettige indruk maakt, heeft slechts een maand ge- Gemeenschappelijke markt voor staal uitgesteld. Het Hoge Gezagsorgaan van de Turopese Kolen- en Staalgemeenschap heeft in overleg roet de raad van mi nisters der gemeenschap, welke thans te Luxemburg in conferentie is, be sloten de datum voor het inwerking treden der gemeenschappelijke markt voor staal van 10 April te verschuiven naar 1 Mei. Gebleken is n.l. dat de systemen der indirecte belastingen op staal in de onderscheidene landen zo verschillend zijn, dat allereerst een commissie van deskundigen dit pro bleem moet bestuderen. Bijzonder hoogleraarschap in de parapsychologie. Dr W. H. C. Tenhaeff, docent in de parapsychologie te Utrecht, is bestemd het bijzonder hoogleraarschap in deze tak van wetenschap aan de Utrechtse Universiteit te bekleden. Het wordt in gesteld door de studievereniging voor psychical research te Amsterdam. Deze bijzondere leerstoel is de eer ste op dit gebied ter wereld. HEFTIG DEBAT IN GOESE RAAD. Gemeente neemt speciale zorg van het B.A. over. De leden van de gemeenteraad te Goes hebben elkaar gisteravond onge veer gedurende anderhalf uur sommetjes voor zitten rekenen over het aan tal leerlingen van de Hervormde scholen. Het debat ging n.l. over het voorstel van B. en W. om medewerking te verlenen aan de aanvraag van het bestuur der Hervormde Schoolvereniging „Het mosterzaad" voor de bouw van een school, bestaande uit vijf klassen en de bouw van een handenarbeid- lokaal in bet te stichten gymnastieklokaal bij de Prinses Ireneschool aan de Kamperfoeliestraat. Het leek er aanvankelijk op, dat de nieuwe Her vormde school er in het geheel niet zou komen, want behalve van R.K.-, C.H.- en A.R.-zijde werd ernstig bezwaar gemaakt tegen het voorstel. Maar burgemeester mr W. C. ten Kate en wethouder J. J. van Melle ver dedigden vurig en uitvoerig het voorstel, zodat uiteindelijk enkele raads leden omzwaaiden en het voorstel met de stemmen van de heren J. S. Vischer en Ph Haverhoek (arb.) tegen werd aangenomen. Het tweede be langrijke besluit, dat de raad nam, was, dat het reglement voor het B.A. in deze zin werd gewijzigd, dat voortaan de sociale zorg door de gemeente wordt uitgeoefend. Voordat de raad met de behandeling Gemeentewerken, de brandweer, de der agenda begon, memoreerde de bur gemeester de ramp, die ons land en onze provincie trof. Hij herdacht allen, die familieleden verloren en betuigde zijn innige deelneming. „Laat het een gro te troost zijn", zo zei mr Ten Kate, „dat niets bij geval geschiedt, maar alles komt van Gods hand". In het bijzonder wat Goes betreft past ons dank jegens Hem, Die het al regeert en ons wonderlijk bewaarde. Burge meester Ten Kate noemde het een voorrecht, dat Goes een toevluchtsoord en een verzorgingscentrum mocht zijn. Veel hulp is er in Goes verleend en in het bijzonder bracht de burgemeester dank aan de burgerij, die veel gast vrijheid betoonde. Verder bood jong en oud zich aan om aan de dijken te werken, en verrichtte de plaatselijke afdeling van het Roode Kruis uitste kend werk. In antwoord op gestelde vragen van de heer Zuidema deelde de burgemeester mee, dat er in ons waterland geen wettelijke bepaling be staat voor een dergelijke ramp. Van verschillende diensten, die in de B.B. zullen worden opgenomen, is dank baar gebruik gemaakt. Verder bracht mr Ten Kate dank aan de Dienst van Raad van Evacuatievergoeding en het secretariepersoneel. DE NIEUWE HERVORMDE SCHOOL. De heer Haverhoek opende het de bat over de nieuwe Hervormde school. Hij had met verwondering kennis ge nomen van het voorstel en vond de cijfers van het te verwachten aantal leerlingen maar speculatief. Dat was een schatting in de lucht. Mr J. Se- pers (C.H.) daarentegen vond, dat de aanvraag de normale eisen niet over schreed. De practjjk wijst uit, dat er in de Hervormde school een sterke groei- tendens zit en dat de prognose van het aantal leerlingen, vermeld in het voorstel, absoluut niet te hoog is. Hij verzekerde de vergadering, dat het aantal leerlingen nog hoger zal zijn dan de vermelde cijfers (647 per 1 September 1953). De heer Vischer (arb.) was erg ge schrokken van het voorstel. Hij voelde niets voor rekensommetjes, maar re kende toch uit, dat de Hervormde school per 1 September 1964 meer 2 leslokalen nodig zal hebben. Verder had hij gehoord, dat B. en W. besloten hadden de nieuwe school in West te doen bouwen. Dit leek helemaal op niets, want de groei van Goes heeft juist in Oost plaats. De heer Zuidema (A.R.) wilde van deze schoolbouw geen principiële kwestie maken en rekende voor, aan de hand van het gemiddeld aantal leerlingen per klas, dat de aanvraag zeer reëel was. De heren A. de Roo (V.V.D.) en P. de Munck (P.v.d.A.) verklaarden zich tegen het voorstel. Het verdere verloop van het debat bestond voor een groot deel uit een scherp duel tussen de heer de Roo en de burgemeester. Vele getallen wer den genoemd. Toen wethouder van Melle zich in de discussie mengde, bleek, dat wan neer de school in West zou komen, zij zeker door 200 leerlingen bezocht zal worden, volgens een ingesteld onder zoek. Deze mededeling deed het debat weer heftig oplaaien. De aangevoerde cijfers betreffende de geboorte en het vrijwel zekere aantal leerlingen, dat de school zou bezoeken, waren ten slotte overtuigend. By de hoofdelijke stemming bleken slechts twee tegen stemmers te zijn. Toen het voorstel aan de orde kwam om de sociale zorg voortaan door de gemeente te doen uitoefenen, felici teerde de heer de Roo de fractie van de P.v.d.A. hartelijk. De heer Vischer wimpelde deze felicitatie hoffelijk af en betrok de andere fracties er ook in. De heer Zuidema zag evenwel de noodzaak van de nieuwe reorganisatie niet direct in, maar kon wel met het voorstel meegaan. „Maar wij nemen dit niet op afbetaling", zo zei hij. De heer de Roo vroeg nog enige in lichtingen en de heer Vroome (K.V.P.) vroeg de voorzitter, of het gehele complex van maatregelen betreffende de reorganisatie de raad zou passe ren. Tijdens de rondvraag dankte de heer Zuidema de voorzitter voor zjjn woor den naar aanleiding van de ramp. De heer de Munck vroeg, wanneer het antwoord komt van B. en W. op een request van middenstanders naar aan leiding van de winkelsluitingswet. duurd. Iedere maand werd voor het bouwfonds gecollecteerd. Als eerste spreker op deze zo feestvolle avond betrad ds E. Beuke- ma em.-predikant te Nieuwdorp, het gestoelte. Deze predikant, die zich nauw verbonden voelde met de ge meente Lewedorp, omdat hij zovele malen hier gepreekt had, noemde de ingebruikname een vreugde. Hierna spraken ds G. Heijerman, Geref. pre dikant te Wolfaartsdijk en namens de Classis Goes ds J. v. d. Leek te Kapel- Ie. Dr Stam bracht namens de parti culiere synode en de gemeente Goes de gemeente Lewedorp zijn gelukwen sen over. Hierna spraken nog de heer Traas, namens de Herv. Gemeente van 's-Heerenhoek-Nieuwdorp, en ds Tal- ma, Herv. predikant te 's-Heer Arends- kerke. Namens het gemeentebestuur sprak loco-burgemeester J. Hommes. In. het nieuwe gebouw zal ook de Herv, Gemeente haar diensten houden. Oost en West rond de tafel. De economische commissie voor Europa, een der drie regionale commis sies van de economische en sociale raad der Ver. Naties, is op het ogen blik zo ongeveer het enige ontmoetings punt tussen de landen voor en achter het ijzeren gordijn. Op het ogenblik is deze commissie bijeen om een lijvig rapport van 400 bladzijden over de economische toestand van Europa sinds de oorlog te bespreken. Hierin staan belangrijke feiten. Er blijkt uit dat de industriële capaciteit van na de oorlog groter is dan die voor de oorlog en dat het verlies aan men senlevens ten gevolge van de oorlog vrijwel in evenwicht is met de natuur lijke bevolkingsgroei. Cher de Oosteuropese landen wordt gezegd dat zij een snelle industriële ontwikkeling doormaken, speciaal wat zware industrie betreft, maar dat de levensstandaard der bevolking niet ho ger wordt zolang de agrarische plan nen in deze landen bescheiden blijven. De industrialisatie van de Sowjet-Unie is groter dan in welk ander Europees land ook, zij het dat het tempo iets minder hoog is dan enkele jaren ge leden. Geconstateerd wordt dat de goede renproductie van Europa in de laatste 40 jaren met 70 pet. is toegenomen, maar dat de intereuropese handel slechts met 2 pet. is gegroeid. De Be nelux wordt geprezen als het enige voorbeeld van na-oorlogse onderhande lingen over een douane-unie, die tot practisehe resultaten hebben geleid. Voorstel van B. en W. van Arnhem Voor hulp aan Kortgene wordt f 100.000.gevraagd. B. en W. van Arnhem hebben de raad voorgesteld Kortgene te adopte ren. Met gebruikmaking van de ge deblokkeerde gelden uit het gemeente fonds willen B. en "W. een crediet ver lenen van f 100.000, teneinde hieruit alle uitgaven te bestrijden, nodig voor de hulpverlening. Uitgaven, welke voor vergoeding door het Rijk aan Kort gene in aanmerking komen, zullen ais verleende voorschotten worden beschouwd. Maandagmiddag zal de raad beslissen. Het spoorwegverkeer in Zeeland. Van Maandag 9 Maart a.s. af zullen tussen Vlissingen en Goes twee trei nen niet meer rijden, n.l. de trein van 9.55 uur uit Vlissingen en die van 10.55 uur uit Goes. Hierdoor kunnen vier treinen van de dienst Vlissingen- Goes doorrijden naar en van Kapelle. De Bilt zegt: Veel bewolking. Veel bewolking met in de ochtend plaatselijk nevel of mist. Later op do meeste plaatsen tijdelijk enige lichte regen of motregen. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1