MAARSCHALK STALIN IS OVERLEDEN Initiatief van de gedachten door I Koningin Juliana in haar rede geuit Neemt driemanschap Malenkov - Molotof- Beria het bewind in handen Schouwen en Duiveland krijgt weer een vliegveld Plan-Argelo kan voor Zierikzee van groot belang worden Rampenfondst ruim 71*500*000 Een gratis zaaimachine* Zweeds schip gezonken* PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Maakte Stalin een politiek testament? Aantal slachtoffers steeg tot 1751 Oproep van Prinses Wilhelmina Bondsdag wijkt niet voor Arabische protesten. Rectoraatsoverdracht te Kampen 1 SNIPPER NIEUWS1 ProfIhijsse was op bezoek Minister Donker confereerde met B. en W. Amsterdam stuurt voertuigen en „rattenvangers" naar Schouwen UitgavM Stinting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Moordstraat 35. Tei administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD fe JAARGANG No. 2420 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 6 MAART 1953 Hooidredaeteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zniuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.14 u., onder 18.30 u. Maan op 1.31 u., onder 9.uur. Hoogwater Zaterdag 7 Maart: Vlissingen: 5.35 u. 1.71 m., 18.00 u. 1.04 m. Terneuzen: 6.02 u. 1.90 m., 18.28 u. 1.85 m. Wemel- dinge: 7.14 u. 1.50 m., 19.38 u. 1.51 m. Zierikzee: 6.55 u. 1.27 m., 19.18 u. 1.28 m. Radio Moskou heeft medegedeeld, dat Maarschalk Stalin Donderdagmiddag in zijn woning In het Kremlin te Moskou is overleden. Het was toen tien minuten voor acht Nederlandse tijd. Een gistermorgen verschenen medisch bulletin be vatte de mededeling, dat Stalin was ingestort en dat behalve de hersenbloeding ernstige storingen van de hartfuncties waren opgetreden. Gedurende drie uur deden zich zware ademhalingsmoeilijkheden voor. Een Intensieve medische behandeling bracht enige verlichting teweeg. Gistermorgen heeft de Maar schalk een tweede ernstige Instorting gekregen, die met grote moeite teboven werd gekomen. Des mid dags kwam echter het einde aan dit leven van een man, die als een god werd verheerlijkt, maar die duizenden mensen door zijn godloze systeem de dood heeft ingejaagd. Volgens Cecil Meville, de diploma tieke redacteur van de Londense „Eve ning News", beeft Stalin enige tijd ge leden een politiek testament doen ge reedmaken, waarin hij bij zijn dood de opperste macht In de communisti sche partij overdraagt aan Malenkov en de macht In de staat aan Molotof. Wysjinski, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, die de vergade ring der V.N. bijwoont, keert vanmor gen per vliegtuig naar Moskou terug. Volgens een bericht van het Chinese nationalistische nieuwsagentschap zijn de Chinese communistische leiders Mao Tse Toeng en eerste minister Tsjoe En Lai naar Moskou gevlogen voor be sprekingen met Russische leider» en hoofden van communistische landen over de toestand, die door Stalins dood is ontstaan, Gisteravond werden plotseling de telefoonverbindingen tussen Stockholm en Moskou verbro ken. Personen, die wilden telefoneren, kregen te horen, dat er tijdelijke moei lijkheden waren aan de Sowjetzljde van de grens. MAATREGELEN. De Albanese regering heeft buiten gewone maatregelen getroffen om handhaving van de openbare orde en veiligheid te verzekeren. Ook In Oost- Duitsland zijn reeds veiligheidsmaat regelen genomen. Alle veiligheidstroe pen en gekazerneerde volkspolitie in totaal meer dan 130.000 man zijn gealarmeerd. De verloven zijn inge trokken en eenheden volkspolitie zijn zonder nadere motivering ter verster king naar de grenzen met West-Dults- land, Polen en Tsjecho-SIowakije ge zonden. Bij het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond voor een totaal bedrag gestort van auim 71,5 mil- lioen gulden. Prachtig aanbod van een onzer abonnee's. TJit de kring van onze abonnee's is ons een prachtig aanbod ge daan. Een landbouwer uit Zeeuwsch-VIaanderen biedt n.l. via onsblad aan een gedupeerde collega geheel gratis een Schmidt Nonparel Zaaimachine aan; zaal breedte 2.10 meter en 10 pijpen. Wijst U de machine maar toe aan de zwaarst gedupeerde!" schrijft bij ons. Te zijner tijd kan ze in Goes in ontvangst genomen worden. Voor ons is dat geen gemakke lijke opgave, want wie is de zwaarst gedupeerde? Wij zullen echter proberen deze opgave naar beste weten uit te voeren. Vrien delijk verzoeken wjj aan die ge troffen landbouwers, die menen voor de machine in aanmerking te komen, zich persoonlijk of schrif telijk te melden bjj de directie van bet Zeeuwsch Dagblad, Lange Vorststraat 90 te Goes, vóör 15 Maart e.k. Na het verstrijken van deze datum zullen wjj trachten een keus te doen uit hen, die zich heb ben gemeld; zo nodig zullen wjj hierover in overleg treden met een In Goes gevestigde landbouwin stelling. Naderhand zullen wjj in ons blad bekend maken wie de ge lukkige bezitter van de machine is geworden. Maar nu al betuigen we onze dank aan de gever voor zijn fraaie aanbod! Nieuwe onderhoudsopdracht voor Avio Diepen. De Amerikaanse luchtmacht in Europa heeft aan de Avio Diepen N.V. wederom een belangrijke opdracht ge geven voor het zgn. groot onderhoud van transportvliegtuigen van het type Douglas C 47. Mei deze opdracht, die veel groter is dan de voorgaande, is een bedrag van verscheidene millioenen guldens gemoeid. De betaling zal in dollars ge schieden. Dit contract is de eerste grote „Off shore procurement"-op- dracht van de Amerikaanse luchtmacht in 1953. AANBOD BLIJFT VAN KRACHT, President Eisenhower heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat het verleden week door hem gedane aanbod voor een ontmoeting met Sta lin, onder dezelfde voorwaarden van kracht blijft voor de opvolger(s) van de Maarschalk. Eisenhower zei: „Eén ding staat vast: de Ver. Staten zijn vastbesloten vorderingen te maken. Indien er één of andere weg zou zijn om de zaak van de vrede te bevorderen, zal geen per soonlijk ongemak en geen opoffering mij te veel zijn om die weg te volgen". EEN DRIEMANSCHAP? Twee mannen, die Rusland goed ken nen, n.I. de vroegere Britse en Ameri kaanse ambassadeurs te Moskou, Sir David Kelly en William Bullitt, hebben als hun mening te kennen gegeven, dat Stalin zal worden opgevolgd door het driemanschap Molotof (vice-premier), Malenkov (secretaris-generaal der communistische partij) en Beria (hoofd der geheime staatspolitie). Een andere voormalige Amerikaanse ambassadeur Rode Kruis deelt mede; Het informatiebureau van het Ned. Rode Kruis heeft medegedeeld, dat Het bij dit bureau op 4 Maart geregistreerde aantal slachtoffers gestegen is tot 1751. Het aantal geregistreerde doden, die geborgen of geïdentificeerd zijn bedroeg 690 en het aantal gere gistreerde vermisten 1061, w.o. 32, welke niet geïdentificeerd zijn. in Moskou, Avereli Harriman, voor spelde, dat na Stalins dood in geheel Rusland een periode van buitengewone spanning en terreur zal beginnen, Dr Israël Goldstein, voorzitter van het Joodse Wereldcongres, verklaarde, dat het anti-semitisme in Oost-Europa aan kracht zal winnen, indien Malen kov, die bekend staat als anti-semiet, Stalin opvolgt. Om zes uur gistermorgen is in Hoek van Holland het s.s. „Arnhem" aangeko men, dat de dienst tussen Harwich en Hoek van Holland onderhoudt". De reis van de „Arnhem" is niet zo geruisloos verlopen als gewoonlijk het geval is. Het schip had n.l. 29 opvarenden aan boord genomen van het Zweedse s.s. „Rigel", dat in aanvaring is gekomen met het 1701 brt. metende Italiaanse m.s. „Senegal" van de rederij „Sigula di Na- vigazione SJP.A." te Palermo. Het 3823 brt. metende s.s. „Rigel" - ge bouwd in 1905 - was met een lading ijzer erts onderweg van Oxelosund naar Port Talbot. Het schip bevond zich op onge veer twaalf mijl van het galloper vuur schip, toen het in aanvaring kwam met het Italiaanse motorschip. Er hing een zware mist, zo vertelde de gezagvoerder van het Zweedse schip, die zich echter niet uit wenste te laten over het hoe en waarom van de aanvaring. Aan zijn spaarzame mededelingen ontlenen wij, dat de aanvaring om tien minuten over half één Nederlandse tijd geschiedde. Het ging allemaal ontzettend vlug. Na een minuut zaten 29 opvarenden van de Zweed dan ook in de reddingboot. BELANGRIJKE OPDRACHT VOOR DE HEIDE MIJ. Luchtbrug tussen Holland en het verdronken eiland De Nederlandse Heidemaatschap pij heeft opdracht gekregen om in korte tijd bij Haamstede op Schou wen en Duiveland een vliegveld aan te leggen. De bedoeling is om het oude vliegveld bij Haamstede, dat geheel aan zijn lot is overgelaten, zo spoedig mogelijk vliegklaar te ma ken, zodat er zware vliegtuigen kunnen landen. Daartoe zal het .vliegveld zeker uitgebreid moeten worden. Als het veld gereed is, zal er een soort luchtbrug geopend worden tus sen het verdronken Schouwen en Dui veland en Holland. De isolatie van het eiland zal dan voor een groot deel op geheven zjjn. De aanleg is, van groot belang voor het herstel en de ophouw van het eiland. Niet alleen zal het mogelijk zijn zo snel mogelijk arbeidskrachten aan en af te voeren, maar ook zal het zo broodnodige materiaal vlug verkregen kunnen worden. De werkzaamheden van aanleg van het veld vallen onder het ambtsgebied Goes van de- Nederlandse Heidemij. Naar men ons verzekerde is de gehele technische staf hier op dit grote werk ingesteld. Buiten de omvangrijke werkzaamheden, die de Ned. Heidemij momenteel reeds verricht in Zeeland, zal men deze opdracht zeker aan kun nen. De Heidemij heeft trouwens al haar sporen verdiend met het aanleg gen van vliegvelden. Het wachten is nog op een gedetail leerde opdracht. Van heler harte sluit ik mij aan bij de woorden van onze Koningin H na de ramp van de nacht van 31 Januari op 1 Februari gesproken tot m haar volk, woorden van medeleven en troost, woorden die haar be- B wondering weergaven voor wat door onze .naamloze helden werd ge- S daan en voor de zelfopoffering, waartoe zovelen bereid waren. Zij B wees op de eensgezindheid, die als bij overrompeling zich weer liet 31 gelden. Het is naar aanleiding van deze eensgezindheid, gewekt door deze ramp, waarvan de zwaarste slag op Nederland neerkwam, dat ik mij richt tot de gehele vrije wereld. Broeders buiten en binnen onze grenzen. Toen resultaten van menselijk vernuft het onheil van de watersnood B niet konden keren, stonden wij geconfronteerd met onze eigen machte- loosheid. Diep bewogen door de nood hebt gij meteen gehoor gegeven aan jj het grote gebod van Christus: „Hebt uw naaste lief als uzelve". Toen J is in de harten het beginpunt gelegd voor een verbroedering der M mensheid. Wij ervoeren toen de kracht, tevens de bevrijding die er uitgaat van het gevolg geven aan dit gebod. Tegenover deze kracht ■- schrompelen vrees en wantrouwen ineen, verdwijnt zelfs haat. Deze geest, waarvan de genezende werking door ons heen is ge- M gaan, kan niets of niemand ons meer ontroven: noch mens noch maatschappij, noch ramp noch chaos. Laten wij in die geest van H verbroedering ons vertrouwen stellen en daarin voortbouwen voor K de toekomst. Nu richt ik mij in het bijzonder tot allen in Europa, die zich vrij kunnen uiten. Toen onze dijken bezweken hebt gü gevoeld: hier wordt een stuk ii Europese kust overspoeld, en metterdaad een Europees saamhorig- heidsbesef getoond. Dit was doeltreffend Christendom, reëel toegepast op reële nood. De eenheid in hem, die werkt en bouwt aan onze toekomst en die met ons is en bij ons is, werd een feit. Bouwt het verrijzende Europa M op, de ogen gericht op deze hoge eenheid: maakt er het cement van, H dat mensen en volken samenbindt. U allen, die dit leest, nodig ik uit, indien deze gedachte bij u weer klank vindt, daarvan te doen blijken, opdat wij elkaar leren kennen. Ik ben er zeker van, dat allen bij wie deze gezindheid leeft, haar in m daden begeren om te zetten. Wjj reiken elkaar de hand en verwelkomen elk initiatief, dat op j deze grondslag reeds is opgebloeid of nog zal ontluiken. En nu allen tezamen met dit verworven goed op weg, de B toekomst in. Volgen wjj Hem, Wiens stem vanuit onze verbondenheid tot ons spreekt. WILHELMINA, PRINSES DER NEDERLANDEN, gf Verzocht wordt betuigingen van instemming- te zenden aan de secre- tarie van H. K, H. Prinses Wilhelmina, afdeling reacties oproep, 9 paleis „Het Loo", Apeldoorn. Illlllllllllllllllllllllili. Spoedig herstelbetalingen aan Israël? Zonder debat heeft de We&tduitse Bondsdag het wetsontwerp op de bekrachtiging van de schadevergi dings regeling aan Israël en de doodse wereldorganisaties, naar een commissie ter bestudering verwezen. Burgemeester Mr Am. J. d'Ailly van Amsterdam heeft de „Philips rijdende tentoonstelling", die een plaats heeft gevonden aan de rand van het Museum plein, geopend. Deze tentoonstelling brengt het publiek in kennis met de techniek en wel in het bijzonder met de electrotechniek met haar toepassingen voor de mens. Na de opening heeft de burgemeester een kleine uitvoering van de heteluchtmotor in werking gesteld, die stroom leverde voor een amateurzender, waarover Amsterdams burgemeester een gesprek voerde met een redacteur van het A.N.P. te Den Haag. Bondskanselier Adenauer had tevo ren gezegd: „Voor zover wij iets kun nen doen om althans de materiële schade, die de Joden hebben geleden, te vergoeden, moeten wij dat doen en zelfs dan wanneer wij, niet schuldig, ons hiervoor opofferingen en mis schien zelfs grote offers zullen moe ten getroosten. Over de protesten der Arabische Liga verklaarde de Bondskanselier „West-Duitsland heeft aangeboden de Arabische staten bij hun economische ontwikkeling zoveel mogelijk te hel pen. Wjj zijn ook bereid naar andere Arabische staten dan alleen Egypte handelsdelegaties te sturen, maar de onderhandelingen kunnen alleen dan slagen als zij wederzijds in een geest van vriendschap worden gevoerd. Het moet niet zo zijn, dat dergelijke eco nomische besprekingen beginnen on der de terughouding, teweeggebracht door bedreigingen welke reeds direct door de wederpartij worden geuit 1" Toen hij hieraan toevoegde: „Wij ho pen allen, dat het vraagstuk der Ara> bische vluchtelingen uit oedig zal worden opgelost", plaudiseerde de Bondsdag. Hoogheemraadschap tussen Bergen op Zoom en Dintelsas? De polder- en gemeentebesturen tus sen Bergen op Zoom en Dintelsas zijn het in principe eens geworden over de vorming van een hoogheemraadschap in dit gebied en over de noodzakelijk heid van samenwerking tussen water schappen en gemeenten. Aan Ged. Staten is een verzoek gericht in over weging te nemen, op welke manier men op korte termijn tot de vorming van het hoogheemraadschap kan over gaan. Het wordt begrensd door Een dracht, Volkerak en Mark. Theol. School art. 31 K.O. De Theologische Hogeschool der Geréf. Kerken onderh. art. 31 K.O. te Kampen beleefde gisteren en vandaag hoogtijdagen, toen de plechtige recto raatsoverdracht plaatsvond en de nieu we hoogleraren mochten inaugureren. Gisteravond heeft de aftredende ree- tof, prof. Deddens, ln de aula der school in tegenwoordigheid van zijn collega's, curatoren, studenten en vele belangstellenden, het rectoraat over gedragen aan zijn opvolger, prof. C. Veenhof. Prof. Deddens herinnerde aan het geen hij vijf jaar geleden opmerkte over de opvattingen van wijlen prof. dr H. H. Kuyper inzake de zelfstandigheid der plaatselijke kerken en dieris latere .Palestina I zwenking. Hij wees toen Kuypers be- ap- I roep op de Westminsterse synode af. I Thans wilde hij stilstaan bij Kuypers beroep op de Franse synode, dat hij eveneens afwees. Het uitgangspunt van spreker was Calvijns opvatting over'het kerkrecht. De hoogleraar stond eerst stil bij Cal vijns gedachten inzake de ambtsbe voegdheid, speciaal van de diakenen en de meerdere vergaderingen. Ver volgens zag hij onder het oog, hoe deze gedachten aanvankelijk in het Franse en Nederlandse kerkrecht waren op genomen om tenslotte de vraag te be antwoorden, hoe later hiervan is afge weken. Hierna, vermeldde de hoogle raar de fata, waarbij hij uiteraard stil stond bij de grote verliezen, die de School heeft geleden in het heengaan van de hoogleraren Schilder en Hol- werda. Nadat hij het rectoraat had overgedragen aan prof. Veenhof, ging hij voor in dankgebed. Vanmorgen zal ds L. Doekes zijn inaugurele oratie houden en vanmiddag ds H. J. Schilder. /l l J A De Perzische Tweede Kamer is Don derdag in besloten zitting bijeengeko men om te trachten een oplossing te vinden van de meningsverschillen tus sen d% voorzitter, Kasjani, en de aan hangers van Mossadeq. Men kwam niet tot enig resultaat. Te Fontainebleau is een conferentie begonnen van de chefs der generale staven van de Wes telijke luchtmachten over het pro gramma der oefeningen en de ontwik keling der tactische luchtmachten. Ook de Duitse industrie heeft thans het Nederlandse plan voor een tolunie van zes Europese landen afgewezen. Bij de gisteren gehouden inschrijving is de 3% Staatslening 1953 zodanig overtekend, dat bij de toewijzing een aanzienlijke reductie zal moeten worden toegepast. Vanmorgen vroeg heeft de kruiser „De Ruyter" de werf van Wilton-Fijenoord te Schiedam, met be stemming Den Helder verlaten, om vandaar gedurende tien dagen kleine proeftochten te maken. De heer J. Kalisvaart, arts te 's-Gravenhage, is door het „United Nations Korean Re construction Agency" benoemd tot .Medical Officer" in Korea voor de duur van één jaar. Hij vertrekt op 10 Maart. Vrijdag a.s. zal de Koningin in de Generaal de Bonskazerne te Gra ve een nieuw vaandel uitreiken aan het regiment zware infanterie Chassé. Aanzienlijke schade is Donderdag avond door brand aangericht in een fa briek voor dropfabricage te Meppel. Gisteren kreeg Zierikzee bezoek van de minister van Justitie, mr L. A. Donker, én van prof. dr J. Th. Thijsse, de directeur van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft. Laatstgenoemde heeft op het kantoor van het water schap Schouwen, waar momenteel ook de Rijkswaterstaat gehuisvest is, be sprekingen gevoerd over het z.g. plan-Argelo. De heer A. J. Argelo, directeur van de Centrale Dienst van Noord-Zeeland, heeft n.l. ih Den Haag het idee ontvouwd om vanaf het midden van de Schonwse dijk, tussen Noordgouwe en Schuddebeurs, regelrecht een dam te leggen door het water naar de zee dijk, rechts van het Westelijk havenhoofd. Hierdoor zou Zierikzee worden afgesloten van het gat in de Schelphoek. Uiteraard is nog niet bekend welke beslissing er genomen is. In ieder ge val echter zal de gemeenteraad van Zierikzee er vanavond over vergade ren, want de veiligheid van de stad zou aanzienlijk groter worden door deze af sluiting; de z.g. Beddewaertsedijk houdt n.l. het water aan de andere zij de, uit de richting Duiveland, tegen. Mr Donker arriveerde om 2 uur per helicopter en had een lange conferen tie met burgemeester en wethouders. Echter niet over de evacuatieplannen, zoals in Zierikzee werd rondverteld wij kunnen dat gerucht met nadruk tegenspreken. De'reis van Mr Donker had een zuiver oriënterende betekenis. Hij was nog nooit in Zierikzee geweest en hij had zich niet kunnen voorstel len, dat het zo erg was, zei hij. OVER 14 DAGEN LEIDINGWATER? Een tamelijk ingewikkeld maar wel uitvoerbaar plan maakt het mogelijk, dat Zierikzee over een dag of veertien weer water krijgt via de kraan. Van Renesse af kan tot Scharendijke water geleverd worden en men wil nu probe ren dit water ook in Brouwershaven te krijgen. Als men daar nu een aan jager plaatst kan men het water via de bestaande leidingen over Zonne- maire en Noordgouwe naar Schudde beurs persen. Van daar af kan men dan langs de Leversdijk buizen leggen naar Zierikzee. OOK IN STAVENISSE. Minister Donker en de secretaris generaal van Justitie, mr J. C. Ten- kink, hebben gistermiddag ook een be zoek gebracht aan Stavenisse. Er werd een bespreking gehouden met burge meester Verburg en met de districts commandant van de Rijkspolitie in Zeeland. Na de bespreking werd een korte wandeling gemaakt door de ge meente. Toen minister Donker en mr Tenkink wilden vertrekken, kon de helicopter niet opstijgen. De burge meester moest enkele reserve-accu's laten aanrukken. Woensdagmiddag heeft een aantal burgemeesters uit de kop van Noord- Holland Stavenisse met het oog op de adoptie der gemeente bezocht. Tevoren had men een bespreking te St. Maar tensdijk, welke gemeente eveneens werd geadopteerd. Verder in de mid dag kreeg Stavenisse bezoek van de Commissaris der Koningin en het vol tallige college van Ged. Staten. Nadat een bespreking wag gevoerd met B. en W„ waarbjj de Commissaris zijn deel neming betuigde met de slachtoffers en voorts B. en W. hulde bracht voor hetgeen in de afgelopen weken werd gedaan, werd een rondgang door de gemeente gemaakt. Niet alleen Amsterdam, maar ook enkele Overijsselse gemeenten, heb ben, met Voorburg en Boston (V.S.) Schouwen en Duiveland geadopteerd. De hulpverlening zal worden gecoör dineerd. Het staat reeds vast, dat de hulp van de hoofdstad voornamelijk de publieke sector zal beslaan en de hulp van de hoofdstedelingen in ruimer zin, in de vorm van „vak helpt vak" zal worden geboden. Gisteren zijn uit Amsterdam naar het eiland 3 vletten en 6 zolderschuiten vertrokken met velerlei materieel, o.a. voor het opvissen van landbouwge reedschappen etc. Reeds is een „ratten vanger" van de geneeskundige dienst ter bestrijding van het rattengevaar naar Zierikzee vertrokken. Binnen kort-zullen nog enkele „vangers" hem volgen. Vandaag gaan 8 gasfitters met mate rieel naar Zierikzee. Een Amsterdam se baby-brandspuit is reeds in Noord gouwe. Zodra het eiland zal zijn drooggeval len, zal de „vak helpt vak" actie op volle toeren worden gebracht. De be drijfsorganisaties worden al opgeroe pen om voorbereidingen te treffen. POOLSE PILOOT LANDDE OP BORNHOLM. Een jonge, Poolse militaire vlieger is Donderdag met een straaljager van het type MIG 15 van Russische makelij op het Deense eiland Bomholm in de Oostzee geland. De piloot, een 21-jarige luitenant, vroeg om asyl. Hij deelde mede, dat hij deelnam aan oefeningen met straaljagers. Op een gegeven ogenblik, toen de vlieg tuigen op een hoogte van 6000 meter waren, liet hij beide reservetanks val len en hij dook zeer snel in de rich ting van Börnholm. Door de radio hoorde hij, dat aan de andere piloten opdracht werd gegeven hem neer te schieten. Zij staakten de achtervolging, toen Box'nholm in zicht kwam. DE BILT ZEGT: - Rustig weer. Overwegend droog weer met in de ochtend bijna overal laaghangende be wolking. Overdag plaatselijk opklarin gen. Weinig wind. Iets hogere tempe raturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1