<Se loupe Midden-Duitsland wordt geslaviseerd door de trek naar het Westen. DIJKVICTORIE BI] HELLEVOETSLUIS. 2le gAote u-eAw-acJhJUnq,. DE VROUW EN HAAR HUISHOUDEN Meldt U! Gevaarlijke autonomie Ere wie ere toekomt Krijgen de Russen hun zin In West-Berlijn zijn meer dan 200,000 vluchtelingen» De wereldscheeps- bouw. worden op de komende voorjaarsbeurs niet vergeten, FEUILLETON. Donderdag 5 Maart 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Onder Ook in. vele der Zeeuwse steden en dorpen klinkt thans de oproep „Meldt U aan als noodwachter bij de Bescherming Bevolking!" En daarom publiceren wü op de pagina hiernaast een tweetal artikelen met foto's, waarin U getoond wordt wat de noodwachters wordt geleerd en wat hun taak is als in oorlogs- of ramp- tijd de bevolking in velerlei noden komt te verkeren. En daarnaast wordt iets verteld welke rechten de nood- wachter kan laten gelden op vergoe ding, uitkering bij ziekte en op andere sociale maatregelen. Want de over heid toont zich in deze een loyale werkgever. Is het nodig deze actie aan te beve len? Met de onheilen die de laatste oorlog over ons heeft gebracht nog vers in het geheugen, zal er toch wel niemand zijn, die deze voorzorgsmaat regel overbodig acht. „Wilt ge vrede bereidt U dan voor op oorlog!" was een wijsheid die al in het oude Rome gold en deze woorden zijn niet min der van kracht bij de bescherming van de burgerbevolking tegen oor logshandelingen. Er is echter meer, waarom het wel haast overbodig zal zijn deze wer vingsactie in Zeeland aan te bevelen. Her en der heeft men kunnen horen, dat het aantal slachtoffers en ook de schade bij de overstromingsramp wel licht niet zo groot zouden zijn ge weest, als de B.B.-organisatie reeds enkele jaren geleden in het leven was geroepen. Waarschijnlijk zou dan het waarschuwingssysteem beter, gefunc- tionneerd hebben en zou ook de hulp verlening wat meer georganiseerd hebben kunnen plaats vinden. Hier door wordt niets afgedaan aan de spontane hulp die overal is geboden en waardoor veler leven kon worden gered, maar niemand zal ontkennen, dat een organisatie die op deze dingen is voorbereid, nog beter had kunnen werken. En daarom mag en kan Zeeland niet achter blijven. Meldt U! Nu! Eén onzer zeer deskundige lezers, lid van Ged. Staten, maakte ons op een vergissing in ons blad attent. In het bericht over het voorstel om van Noord-Beveland één waterschap te maken, had onze verslaggever n.l. verband gelegd tussen pacht- en grondprijs en dijkgeschot, dit om te demonstreren hoeveel er nog gere kend zal moeten worden voor en al eer het ene waterschap een feit zal zijn. Dit is uiteraard niet juist: kwaliteit en rendement van de bodem bepalen de prijzen zoals dat bij elk ander on roerend goed het geval is. De vraag of die grond in een binnen- of een buitenpolder ligt speelt maar een zeer ondergeschikte rol. In de loop van dit gesprek kwam echter ook de juistheid van de stel ling „Wie water deert, die water keert!" ter sprake. Het is wel zeker prof. Mr. A. C. Josephus Jitta, hoogleraar in het staatsrecht te Delft, heeft dat gisteren nog eens nadrukke lijk betoogd dat de regering niet van dit beginsel zal afwijken en ook onze deskundige was hetzelfde ge voelen toegedaan. „Het ambtelijk ap paraat kan nooit die liefde en toe wijding voor zijn polders en dijken koesteren als de bewoners de men sen die er dagelijks mee te maken hebben!" zo was zijn mening. Wij achten dit juist: men moet de autonomie der polders en waterschap pen niet aantasten. Maardit mag zeker niet te ver gaan. Als zou blij ken, dat de financiering de krachten dezer autonome instellingen te boven zou gaan, dan is het toch zeker de taak van het Rijk bij te springen en zo bij te springen dat geen cent op de noodzakelijke uitgaven voor onze zeewering beknibbeld wordt. Want - en dat is nu wel heel duidelijk ge bleken heel Nederland heeft be lang bij sterke dijken en goede dui nen. En als dat nodig mocht zijn zal heel Nederland eraan mee moeten betalen. Niet alleen nu, na de ramp, maar voortdurend. Laat men de stel ling „Wie water deert, die water keert!" niet ook op financieel terrein doortrekken. Tenzij men het zo stelt dat het water ons allen deert! De mensen die belast zijn met de leiding van de Prov. Stoombootdien sten hebben zich enigszins gegriefd gevoeld over het in deze rubriek af gedrukte artikeltje „Veerperikelen". En nadat zij ons de omstandigheden, waaronder is gewerkt en nog wordt gewerkt, uiteengezet hadden, kunnen wij ons dat enigszins voorstellen. Want er bleek uit, dat het inderdaad niet mogelijk is geweest ook maar één dag eerder de verbeteringen in de dienst TerneuzenHoedekensker- ke tot stand te brengen dan na het staken van de dienst op Zierikzee. Tenzij men ernstige en in dit stadium onverantwoordelijke stagnatie in en kele diensten had willen veroorza ken. Graag geven wij dan ook aan deze onsen de eer die hun toekomt. Al- :el- het publiek wist dit niet! De plotselinge stijging van het toch reeds onrustbarend grote aantal vluch telingen uit Oost-Duitsland heeft ln de Westduitse hoofdstad ernstige zorgen gewekt, niet alleen over de technische moeilijkheden waarvoor de Westelijke autoriteiten worden geplaatst, doch vooral ook omdat velen vrezen, dat met deze vlucht het eerste stadium zou worden Ingeleid van een slavlsering van het gebied ten Oosten van de Elbe. De massavlucht heeft nameljjk thans zo danige vormen aangenomen, dat het moeilijk wordt aan te nemen, dat zjj ge heel en al tegen de Russische concepties in zou gaan. In bevoegde kringen in Bonn wyst men met nadruk op de opvallende laksheid, waarmee de Oost- Duitse volkspolitie de bestaande voorschriften voor contröle van de vluchte lingen toepast. Men acht het geenszins uitgesloten, dat ook deze laksheid officieel gedecreteerd is en dat ln Oost-Duitsland verspreide geruchten, die de vlucht sterk hebben gestimuleerd, hun oorsprong zouden vinden ln een doel bewuste taktiek der overheid. sen, die zich tot nog toe als zelfstandig ambachtsman of handelaar hebben kun nen handhaven. Ook bij deze is de mas savlucht rechtstreeks veroorzaakt door recente maatregelen, die het hen onmo gelijk maken hun zelfstandig bedrijf te handhaven. HAVELOZE MENSENRIJEN. In de lange en haveloze mensenrijen, die nu dagelijks voor de opnamebu- reau's staan, bevinden zien echter ook vele werklieden van de belangrijkebe drijven, de zogenaamde „zwaartepunt- bedrijven", die voor een groot deel zijn ingeschakeld in de militaire productie van het Sowjet-blok. 1.4 pet. der in In het ministerie voor vraagstukken, die geheel Duitsland betreffen, wordt het aannemelijk geacht, dat de Russen gaarne een deel van de bevolking van Oost-Duitsland zouden zien vertrekken. Voorshands zijn er weliswaar geen aan duidingen van maatregelen om de trek naar het Westen door een immigratie van Slavische elementen in het Duitse gebied te doen volgen, maar men acht het geenszins uitgesloten, dat zulk een immigratie in een later stadium zal volgen. Daarmee zou dan de eerste stap zjjn gezet op de weg van een slavisering van het gebied, dat men hier thans offi cieel als „Midden-Duitsland" aanduidt. Men vreest temeer voor een dergeljjke ontwikkeling, daar het hier naar Russi sche opvatting gaat om een gebied dat van oorsprong Slavisch zou zijn geweest en door Germaanse volksstammen zou zjjn gekoloniseerd. Uiteraard rekent men erop, dat de vlucht niet alleen West-Duitsland en vooral West-Berlijn voor materiële moeilijkheden plaatst, doch dat ook het economische leven van Oost-Duitsland er een directe terugslag van zal onder vinden. Vooral de toch reeds zo penible toestand, waarin de agrarische produc tie in Oost-Duitsland verkeert, moet door de uittocht van zovele boeren ver der worden bemoeilijkt. Het wordt evenwel aannemelijk ge acht, dat de Russen gaarne bereid zijn zulke moeilijkheden op de koop toe te nemen, wanneer zjj inderdaad op een slaviserin- van het gebied zouden wil len aans„. ;rpe maatregelen. De samenstelling van de vluchtende massa geeft alle reden om te veronder stellen, dat de Russen aan de poorten van Berlijn de volksbeweging ooglui kend gadeslaan. Van de bijna veertig duizend mensen, die in de maand Fe- ruari door de sluizen van Berlijn naar westelijk gebied vluchtten, bestond meer dan het vierde deel uit boeren. Het gaat daarbij in hoofdzaak over die boeren, die volgens de in Oost-Duits land geldende maatstaven als „Koela ken" gelden en die toch niet voor üe daar heersende nieuwe orde Kunnen worden gewonnen. De meeste vluchten de boeren zijn volgens Russisch begrip grootgrondbezitters, dat wil zeggen, dat zij een landbezit van meer dan twintig hectaren hadden. Dientenge volge komen zij niet in aanmerking om in een coöperatie te worden opgeno men. Juist tegen deze categorie zijn in de laatste maanden de scherpste maatre gelen genomen. Aan hen zijn verplich tingen tot levering van producten ge geven, die zij naar hoeveelheid en naar termijn onmogelijk konden nakomen, temeer daar zij zowel van arbeids kracht als van materiaal verstoken zijn. Daarnaast zijn de belasting- schroeven voor deze grote boeren zodanig aangeschroefd, dat zij practisch voor de keuze gesteld zijn hun bezit op te geven en als landarbeider te gaan werken of wel een heenkomen naar het Westen te zoeken. Opgemerkt wordt daarbij, dat de druk niet in alle delen van Oost-Duitsland gelijk is. In sommige plaatsen is de vertwijfeling van deze boeren zover gegaan, dat zij vrijwel allen verdwenen zijn 'en huis en haard hebben achtergelaten. De tweede grote categorie der vluchtelingen is die der kleine beambten en bedienden van het nog op particuliere basis geschoeide deel van het bedrijfsleven. Het vijfde deel der vluchtelingen be hoort tot deze groep. Voorts bestaat tien procent der vluchtelingen uit men- Februari geregistreerden had in de volkspolitie gediend. Tien procent be stond uit jeugdige personen, die over het algemeen gevlucht waren uit vrees voor dit half-militaire politiecorps te worden gereeruteerd. Het totaal van de in West-Berlijn verblijvende „illegale" vluchtelingen loopt nu al over de 200.000. De West duitse regering heeft zich opnieuw over de te nemen noodmaatregelen be raden en zij heeft de ministers-presi denten der negen deelstaten tot een nieuwe spoedconferentie over 't vraag stuk opgeroepen. Deze zal morgen in Bonn worden gehouden. Het doel daarvan is nieuwe moge lijkheden tot onderbrenging van de vluchtelingen te beraden en voofal om een oplossing te vinden voor het vraag stuk der niet erkende vluchtelingen. In Berlijn dringt men er namelijk op aan, dat ook deze voortaan naar het Westen zullen worden vervoerd. Een woordvoerder der regering heeft voorts verklaard, dat de vlucht nu zul ke afmetingen heeft aangenomen, dat men meent zonder internationale hulp de gevolgen niet meer te kunnen op vangen. Een zegsman van het ministe rie voor vraagstukken betreffende ge heel Duitsland sprak zjjn grote waar dering uit voor de Nederlandse geste een grote hoeveelheid aan Nederland ter beschikking gestelde goederen voor de Duitse vluchtelingen te bestemmen. Volgens mededeling van Lloyds- shipping valt voor de scheepsbouw in de Verenigde Staten, Duitsland en Ja pan voor het afgelopen jaar melding te maken van een grote stijging, doch niettemin heeft Engeland de leiding behouden met 29.6 pet. van de totale wereldproductie aan nieuwe tonnage. Door de Britse werven werden in totaal te water gelaten 1.302.548 ton of 38.476 ton minder dan in 1951. De te water gelaten tonnage in de Ver enigde Staten steeg met 301.662 ton tot 467.545 ton, in Duitsland bedroeg de te water gelaten tonnage 520.172 ton. Japan dat na Engeland de tweede plaats inneemt heeft in 1952 608.373 ton te water gelaten of 174.087 ton meer dan in 1951. De tonnage voor Zweden bedroeg 454.349 ton of 50.282 ton meer dan in 1951, voor Nederland 295.905 of 79.036 ton meer en voor Italië 131.951 ton of 19.633 ton meer dan in 1951. Frankrijk, Denemarken, Noorwegen en België meldden een da ling in de productie. De cijfers voor de Sowjet-Unie zijn aan Lloyds onbekend, doch wel is be kend geworden dat de Sowjet-Unie 17 schepen van Finland, 13 van Zwe den, 4 van Denemarken, 2 van Neder land, 1 van België en 1 van Italië heeft gekocht met een bruto tonnage van 54.127 ton. De Amerikaanse regering is bezig een verdrag op te stellen strekkend tot on middellijke militaire hulpverlening aan het bovennationale gezagsorgaan van de E.V.G. wanneer het verdrag van kracht is geworden. ©e Radio- foenqt <mi VRIJDAG 6 MAART 1953. HILVERSUM I. (402 m.) VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws en weer- ber. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de kleuters. VPRO: 10.00 „Kinderen en men sen", causerie. 10.05 Morgenw. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Or gelspel. 11.20 Radiofeuilleton. 11.40 Alt en piano. AVRO: 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmed. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Med. of gram. 13.20 Metropole or kest. 13.50 Gram. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Vierhandig pianospel. 14.50 Voordracht. 15.10 Bas-bariton en piano. 15.30 Lichte muziek VARA: 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gram. 17.20 Muzikale cau serie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Hoorspel. 19.00 Gram. 19.10 „Boeven, burgers en brigadiers", klankbeeld. VP RO: 19.30 „Vreugde en verdriet", causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.15 Jood se volksliederen. 20.30 Reportage. 20.40 „Aanpassing", causerie. VARA: 21.00 „Het hangt aan de muur en het tikt". 21.25 Lichte muziek. 21.50 Buitenlands week overzicht. 22.05 Pianorecital. VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondw. VA RA: 23.00 Nieuws. 23.15 „In huwelijk en gezin", causerie. 23.3024.00 Orgelspel. HILVERSUM II. (298 m.) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gew. mu ziek. 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.30 Mor- gend. 11.00 Pianorecital. 11.30 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmed. 12.33 Gevari eerde muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Vocaal dubbelkwartet. 13.45 Gram. 14.00 „Met oog en oor de wereld door", filmles. 14.30 Omroeporkest en so list. 15.15 Voordracht. 15.35 Gram. 16.00 „Hoe maakt men een warme bak om vroeg te zaaien",causerie. 16.15 Gram. 17.00 Kamermuziek. 17.30 Mil. reportage. 17.40 Gram. 17.45 Fries prog. 18.00 Gram. 18.10 Een goed woord voor een goede zaak. 18.15 Amusementsmuziek. 18.40 Huismuziek. 19.00 Nieuws en weerberich ten. 19.10 Regeringsuitzend.: „Verklaring en Toelichting". 19.30 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Orgelconcert. 20.40 Metro pole Orkest. 21.10 „Vincent van Gogh", reportage-klankbeeld. 21.30 Gew. muziek. 22.00 Lichte muziek. 22.25 Alg. Kunst rubriek. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15 Het Evangelie in Es peranto. 23.3024.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerberichten. 12.34 Gram. (Om 12.50 Koersen.) 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel spel. 14.00 Schoolradio. 15.30 en 15.45 Gram. 16.00 Kamerorkest en solisten. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 18.00 Idem. 18.25 Kroniek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Causerie. 20.05 Gram. 20.15 Symphonie orkest en solist. (In de pauze: Kunstoverzicht.) 22.00 Nieuws. 22.10 Causerie. 22.15 Intern, radio-universiteit. 22.45 Gram. 22.55 23.00 Nieuws. AVRO TELEVISIE UITZENDING 20.1521.45 1. Actualiteiten. 2. Documen tair boekenprogramma. 3. Weerpraatje. 4. Fragm. „Song of Russia", film. 5. „Brief geheim, één-acter. Volgens Robert Allen, de Wasbing- tonse correspondent van de New York Post, mogen gevechtsvliegtuigen der V.N. sedert November noordelijke vliegtuigen over de rivier de Jaloe, de grens tussen Korea en China, achtervolgen, wanneer zij in een gevecht zijn gewikkeld. Op de laatste dag van de ramp- maand Februari is het grote dijk- gat bij Helleooetsluis gedicht. Bij kerend tij werd een caisson in het 75 meter grote gat gevaren en tot zinken gebracht. Vier pol ders van Voorne-Putten kunnen thans definitief worden leegge- malen. Pas voorjaar 1954 Duits luchtvervoer. De A.G. für Luftverkehrsbedarf te Keulen wenst de oprichting van een nieuw Duits luchtverkeersnet slechts met gloednieuwe toestellen te beginnen. Naar de maatschappij heeft medegedeeld is men tot dit besluit gekomen, teneinde van het begin af aan de voorwaarden voor een absoluut betrouwbaar lucht verkeer te scheppen. Vóór het voorjaar van 1954 kan niet met het begin van een zelfstandig Duits luchtvervoer worden gerekend. Beschuldiging van omkoperij in de V.S. De procureur-generaal van de Ameri kaanse staat New Jersey, Parsons, heeft verklaard, dat hem is medegedeeld, dat een vermoorde bendeleider twee jaar lang 10.009 dollar per maand heeft be taald aan het bureau van de gouverneur van de staat, de republikein Alfred Driscoll, om zodoende „bescherming voor zijn belangen in onwettige kansspelen te verkrijgen". Een vaatwasmachine voor enkele tientjes. (Van onze Utrechtse redacteur.) We lazen pas ergens, dat het beroep van huisvrouw in onze dagen zwaar der is dan enig ander beroep. Het wqrdt door geen enkele sociale maatre gel beschermd. Zelfs de zelfstanaige middenstander heeft zijn sluitingsuren, maar vele huisvrouwen hebben nog een 80-urige werkweek en voor velen is de rust zelfs in de vacantie maar betrekkelijk. Toen we dan ook in de gelegenheid werden gesteld om vast kennis te nemen van de nieuwe pro ducten, die de Nederlandse industrie op de komende Voorjaarsbeurs zal exposeren, hebben we speciaal het oog gericht op de zaken, die het leven voor deze groep wat gemakkelijker of aangenamer kunnen maken. En we hebben kunnen constateren, dat er op dit gebied heel ruat aardige snufjes gebracht zullen worden. Zo zagen we in de eerste plaats een kleine vaatafwasmachine. Niet een duur Amerikaans product, dat elec- trisch werkt en minstens duizend gul den kost, maar een apparaat van en kele tientjes. Het werkt niet mecha nisch en de binnenbak roteert alleen door de druk van de waterstraal. Het apparaat wast, spoelt en droogt de vaat van 2 tot 6 personen volgens de fabri kant In ongeveer 10 minuten. Vele vrouwen zullen hun echtgenoten wel licht kunnen bewegen hun zo'n appa raat cadeau te geven, als zü het zwaar wegende motief gebruiken, dat ma lief zelf dan van dienstverlening aan de gootsteen kan worden vrijge steld. door I. BRANDENBURG, 5 Elke Jood, die een dank-offer heeft te brengen, of een gelofte-offer heeft te offeren; die de eerstelingen van zijn vee of van de vruchten van zijn veld te brengen heeft, of, die door een zond-offer of schuld offer vanwege zijn zonde vergiffenis bij God zoekt, die begeert her stelling te vinden van de Verbondsbetrekking met Jahwe, welke hij door enige zonde verbroken had, hij naderde met zijn offerande in de Voor hof, wanneer hij door geen Levitische onreinheid verhinderd werd deze plaats te betreden. Hij boog er zich diep in het stof voor het altaar, d.w.z. voor de Heilige en Rechtvaardige, de Barmhartige en Genadige en hij zag toe, hoe zijn offer door het vuur verteerd werd en de rook opsteeg als een welriekende geur voor Gods heilig Aangezicht, mits hij slechts offerde met geheel zijn hart en zijn zielsoog gevestigd bleef op de beloofde lijdende knecht des HEREN. Zo werd jaarlijks deze plaats door duizenden en duizenden Joden bezocht. Ieder moest daar zijn. Er was geen standsverschil, er was geen uitzondering gemaakt voor de ellendige, en nooddruftige, voor de arme en verlatene. Want, ook al had de arme geen geld om zelfs maar een paar tortelduiven te kunnen kopen, hij kon volstaan met slechts een handvol meel, maar ófferen moest hij, Isboseth ziet hoe het gedurig offer, het avond-offer door het vuur verteerd wordt, naar het voorschrift der Wet, een éénjarig mannelijk lam van de schapen of van de geiten. De rook stijgt omhoog en verijlt in dé wazig-blauwe lucht. De avond zon doorzindert de kolom met haar vloeiend goud en zet haar in een vuren gloed, wat denken doet aan het woestijnwonder, toen boven de Tabernakel iedere avond de rookkolom veranderde in een vuurkolom. Met de vele andere aanwezige Joden knielt Isboseth vol ontzag neder en buigt het hoofd tot op de grond en zijn hart zegt het gebed van de Psalmist na: „Mijn gebed worde gesteld als reukwerk voor Uw Aan gezicht, de opheffing van mijn handen als het avondoffer Dan weerklinkt het heldere geschal van de zilveren trompetten der priesters; het geluid draagt ver en echoot tegen de berghellingen, het klinkt langs de tempelberg naar de stad. Het volk in de Voorhof verheft zich en ontvangt de priesterlijke zegen, hun door een der priesters met wijd-uitgestrekte handen geschonken, waarop de menigte zich verwijdert. Isboseth en zijn zoon willen zich op weg begeven naar de beneden stad, maar zij worden opgehouden door een vrouw, gehuld in een donker kleed, die hen glimlachend tegemoet treedt. Zij is Anna, de pro fetes, de schoonzuster van Isboseth en tante van Jacob, een weduwe, die haar kamer dicht bij de Voorhof der vrouwen heeft. Jahwe zegene u beiden! zegt ze. Wees gegroet, Anna! antwoordt Isboseth. Hij heeft de ezel, die geduldig heeft staan wachten bij de tempelpoort, los gemaakt van de ijzeren ring in de muur. Anna legt haar hand op het hoofd van de knaap en hem liefdevol in de ogen blikkend, zegt ze: Heeft Jacob mede gebeden bij het avondoffer? Jacob kleurt en zwijgt. Hij heeft niet meegebeden, maar hij durft het niet te bekennen tegen zijn tante; die in geheel Jeruzalem bekend is als de vrome profetes in de Tempel. Dan herinnert Isboseth zich het gesprek van die morgen met zijn zoon. Hij is bedroefd en schudt meewarig het hoofd. Ik vrees soms, dat de jongen een berisping moet hebben, Anna. Hij heeft zich niet goed gedragen vandaag. Laat hem eens bij me komen in mijn kamer, Isboseth, zegt ze zacht en opnieuw legt ze haar hand op het hoofd van de jongen. Doe Hulda mijn groeten en de vrede des Allerhoogsten zij jullie deel, zegt ze en verdwijnt in haar kamer. Geen, door de Wet voor geschreven offerdienst, mist Anna. Van de vroege morgen tot het donker wordt, begeleiden haar voortdurende gebeden de offers, welke door de priesters worden geofferd op het brandofferaltaar. Haar leven bestaat uit bidden en vasten, voor zichzelf, maar in de eerste plaats voor geheel haar volk. Toen haar man gestorven was en zij haar woon plaats in het Noord-westen van Kanaan, waar de stam van Aser zetelt, verliet, was het om dicht bij de Tempel haar troost en bescherming te zoeken, en om boete te doen voor haar zonden. Want ze was mee, met haar stam afgeweken van de Wet. Heel het volk daar, van de Karmel tot aan de Phoenicische grens was verheidenst, had meegebroken met het twee-Stammenrijk en geofferd aan de gouden kalverdienst. Ze heeft mee, met haar volk de éénheid van het volk des Verbonds verbroken en de band doorgesneden met de Tempel, waar Jahwe woont. Dan komt er een gascomfoor aan de markt, dat tevens als gaskachel dienst doet en onder het koken ook de keu ken verwarmt; ook dit apparaat is be trekkelijk goedkoop. Een Amsterdamse firma brengt een electrische fluitke tel, die ook voor kolen- en gasverwar- ming geschikt is. Het practisch warm- te-rendement is 100 pet., daar het ele ment niet in de bodem is verwerkt, maar in het water ligt. Droogkoken een veel voorkomend euvel is uit gesloten daar steeds wat water in d» ketel achterblijft en de huisvrouw dus door de stoomontwikkeling wordt ge waarschuwd. Uit dezelfde stad komen drooglijnen van nylon, die zo sterk zijn als die van jjzerdraad doch geen ge vaar voor roestvlekken opleveren. NIET MEER „OPSCHENKEN". Een firma in Groningen komt voor de dag met 'n fraaie aluminium koffie pot van bijzondere constructie. De fil ter kan n.l. in éénmaal worden gevuld, zodat het lastige „opschenken" ver valt. Ra 12 minuten is de koffie klaar. Vaak wordt Van medische zijde de klacht vernomen, dat de vrouw haar werk in de keuken te veel staande doet, wat schadelijk is voor de gezondheid. Hieraan wordt gedeeltelijk tegemoet gekomen door een verstelbare, stalen strijkplank, waaraan zowel staande als zittende gewerkt kan worden. Voorts zagen we een gashaardje dat speciaal voor de gebruikers van Buta- gas werd vervaardigd en een oven, waarin het vlees niet door hitte, maar door bestraling met infrarode stralen wordt gebakken. Een fabrikant van de populaire synthetische stof „everglaze" liet lappen van dit product bedrukken met fiimcopieën van bekende meesters der schilderkunst. We zagen een wer kelijk zeer goede copie van Van Gogh's beroemde „stilleven" (met de signering „Arles '89"). Aan de gedachte, dat dit schilderstuk straks door de dames als shawl of hoofddoek gedragen zal wor den, moeten we eerlijk gezegd nog wen nen. Zowel de boer als de boerin zullen wel belangstelling hebben voor de elec trische veereiniger, die door een Haag se firma is geconstrueerd ter bevorde ring van de hygiëne in de stal. Ten slotte vermelden we nog een nieuwe wasmachine met een grote capaciteit, die toch slechts weinig plaats inneemt en wat ook van belang is tevens tegen een vrij lage prijs aan de markt wordt gebracht. Zoals u ziet is de huisvrouw -door de Nederlandse industrie niet vergeten. Dat zou ook niet verstandig zijn, want zij is het nu eenmaal, die het grootste deel van het gezinsinkomen uitgeeft en daarom mo^t zij wel degelijk te vriend gehouden worden. Jo Vincent verlaat concertpodium. Jo Vincent, die Vrijdag a.s. 55 jaar wordt, blijft bij haar voornemen in de loop van dit jaar haar loopbaan als zangeres te beëindigen. Zij stelt zich tot eind 1953 nog beschikbaar voor me dewerking en om kerkconcerten te ge ven. Daarna hoopt zij zich aan de pae- dagogie te wijden. Indische communistische afgevaardig den hebben in de Indische Tweede Ka mer geprotesteerd tegen het bezoek, dat vier Amerikaanse torpedobootjagers aan Calcutta hebben gebracht. Het kwam zo Ver, dat zij en leden van de regerings partij elkander tien minuten lang on aangenaamheden toeriepen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3