NOODWACHTERS GEVRAAGD Nieuws uit de Provincie. die zich in vredestijd willen bekwamen om als de nood aan de man komt de burgerbevolking te kunnen helpen. pas op voor hinderlijke B.B.-wervingsactie ook in Zeeland begonnen Wat wordt er van U gevraagd en... Wat wordt cr voor Ut als nood wachter, gedaan? Dit alles wordt II geleerd* Middelburg 7 erneuzen. Toestand van Krabbendijke nog steeds gevaarlijk/' Mairoos uit Vlissingen wordt vermist. Donderdag 5 Maart 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 't weehonderdduizend mensen, noodwachters bij de organisatie Be scherming Bevolking, zijn er in ons land nodig. Ook Zeeland zal een steentje daartoe moeten bijdragen en het is in deze weken, dat op vele Zeeuwen een beroep zal worden gedaan zich te melden als noodwach- ter. De werving in Zeeuwsch- Vlaanderen is in volle gang, op Wal cheren gaat men de zaak ook aanpakken en de andere delen van de provincie, die niet door de -itersnood zijn getroffen, zullen spoedig volgen. Het zal er nu om gaan of de bevolking begrijpt, dat men in vredestijd een parate besch-uming moet opbouwen, die als de nood aan de man komt, vlot kan tun.-noneren. De noodwachters hebben tot taak de gevolgen van een mogelijke vij andelijke luchtaanval op het thuis front zoveel mogelijk te beperken. Het moet daardoor mogelijk zijn, dat ook in oorlogstijd het leven normaal doorgang vindt. De Bescherming Be volking (B.B.) is geen militaire orga nisatie, zodat de noodwachter niet in militaire dienst komt. Hij is en blijft, ook wanneer hij wordt opgeroepen, burger. Dienstverband. De rechtspositie van de noodwach ters is geregeld in de „Wet op de Noodwachten". Hierdoor wordt de vrijwilliger in allerlei opzichten tege moet gekomen. Dit alles geldt niet alleen in geval er oorlog komt en de gehele organisatie gaat functionneren, doch reeds bij cursussen en oefenin gen wordt aangenomen, dat de nood wachten in werkelijke dienst is. Over komt hem iets tijdens de opleiding, dan gelden de goede en sociale voor zieningen, zoals die in de wet zijn vastgelegd. Wanneer de B.B. in staat van paraatheid komt, zullen lang niet alle noodwachters dadelijk en voort durend in werkelijke dienst komen. Men onderscheidt n.l. diverse dienst verbanden. Men kan vaste noodwachter zijn bloknoodwachter, bloknoodwachter bij coerbeurttaak en oproep-noodwachter. De eerste groep de vaste nood wachters dus komen indien de B.B. in staat van paraatheid wordt ge- bracnt, voortdurend in werkelijke dienst. Zij zullen hun gewone werk kring moeten verlaten om tijd en werkkracht aan de B.B. te geven. Zij krijgen het daarvoor vastgestelde •n.aand- of weekloon en worden voor het merendeel gehuisvest in de nabij heid van hun materieel. De bloknood- wachters zijn nodig voor de blokploe- gen. Zij doen alleen bij rampen in blokverbnvd d-r 'S' De blÓKUoo^wajiiter echter, die zich daartoe verbonden heeft, kan ook nog een toerbeurttaak hebben buiten het blok. Deze taak vervult hij bij de wijkpost of bij de plaatselijke brand weer. De bloknoodwachters, al of niet bij toerbeurt, zijn dus niet in voort durende werkelijke dienst. De oproep- noodwachters worden alleen opgeroe pen dienst te doen bij de plaatselijke Overheidsorganisaties, zodra dit bij rampen nodig mo"ht zijn. Verbintenis. .eert men zich op ais noodwachter, dan is er een vrijwillige verbintenis, d.e voor onbepaalde tijd wordt aan gegaan. Deze verbintenis kan schrif telijk door de noodwachter worden opgezegd, waarbij een termijn van drie maanden in acht moet worden genomen. Er moet echter twee jaar na het aangaan van de verbintenis zijn verlopen, eer van beëindiging sprake kan zijn. Er zijn diverse om standigheden, waarbij het echter mo gelijk kan zijn, dat hiervan wordt afgeweken. Dit alles is vastgelegd. Men verbindt zich tevens de voor geschreven cursussen te volgen en aan oefeningen deel te nemen. Plaat selijk wordt geregeld waar en wan neer deze plaats vinden. De duur van de cursus is beperkt tot 2'k uur per week gedurende enige maanden. Oefeningen zullen niet va ker worden gehouden dan ten hoogste eenmaal per maand op een Zaterdag middag. Geen nadeel. I "rukkelijk is bepaald, dat een We.r-gever aan de leden van zijn per soneel, die dienst nemen als nood wachter, bij opkomst geen ontslag mag geven. De werkgever is verplicht het loon door te betalen over de tijd, dat een werknemer als noodwachter dienst doet en loon geniet. Er zijn geen tuchtvoorschriften vastgesteld voor de opleidingstijd van de vrijwilliger. Men is er van uitgegaan, dat dit volkomen over bodig is voor hen, die zich uit vrije wil voor de B.B. hebben aangemeld. Wel zijn in de Wet op de Nood wachten enkele strafbepalingen op genomen, doch deze straffen kun nen alleen door de rechter worden opgelegd. Nader zal nog worden overwogen of in de staat van pa raatheid een afzonderlijke tucht- en strafwet noodzakelijk is. De verplichtingen zijn eenvoudig en houden niets anders in, dan het geen ieder goed georganiseerd be drijf van elk lid van het personeel mag worden verwacht. Vragen die, voordat men ertoe overgaat zich als noodwachter te melden bij de Bescherming Bevolking, ongetwijfeld zwaar wegen, zijn deze: „Wat zijn de vergoedingen, die in tijd van paraatheid worden toegekend?" en: „Wanneer mij iets zou overkomen, wat staat me dan op financieel gebied te wachten?" Deze vragen zijn begrij pelijk en daarom is het goed aan de vergoeding, die men bij op komst in werkelijke dienst ontvangt, zowel als aan de getroffen sociale voorzieningen aandacht te schenken. Het is logisch, dat de beloning mede afhankelijk is van de taak, die men bij de B.B., heeft. De laagste beloning voor de vaste noodwachters is die volgens het plaatselijke loon peil, met een maximum van f 47.25 per week, terwijl het hoogste loon voor niet-leidinggevende noodwach ters f77.per week is. De leiding gevende noodwachters ontvangen 'n maandloon. Boven het loon kan nog een vergoeding worden toegekend van f 10.50 per week of f 1.50 per dag wegens loonderving. Het weekloon wordt verminderd met f 5.60 voor el ke twee jaar, die de vaste noodwach ter jonger is dan 25 jaar. Het week loon mag echter nooit minder bedra gen dan f 28.Voorts hebben de vaste krachten recht op kindertoelage tot dezelfde bedragen als hun aan spraken op kinderbijslag. (Foto's uit de B.B.-wervingsfilm „Buurmans Buurman", naar een scenario van Leonhard Huizinga vervaardigd door Carillonfilms te Voorburg.) Ingezonden Mededeling (Adv.) Wanneer men 's avonds nog kan ruiken dat U kool. ui of gebakken vis hebt gegeten of als bijvoorbeeld de tabakslucht van de vorige avond 's morgens nog merkbaar is d^p heeft U vergeten Air-Wiek te gebruiken. Air-Wiek geeft de luchtjes geen kans. want het bevat o.a chlorophyl en zorgt "oor een steeds frisse woning OPRUIM- EN REDDINGSDIENST. Een goed geoefend opruim- en reddings dienst kan in oorlogstijd duizenden het leven redden. Daarom bebben de in structeurs, die de vrijwilligers de nodige kennis en bekwaamheid zullen bij brengen, zelf een grondige opleiding ontvangen De beloning van bloknoodwachters en oproep-noodwachters wordt bere kend op basis van f 1.25 per uur met een maximum van f 10.per dag. Voor leidinggevende personen be draagt de vergoeding f 2.per uur met een maximum van f 16.per dag. Voor vrouwelijke krachten be draagt de beloning f 0.80 per uur. De werkzaamheden waardoor geen oplei ding nodig is, worden over het alge meen lager beloond, dan voor de functies, waarvoor men een opleiding heeft ontvangen. Verder is een rege ling getroffen voor verlof. Het werk wordt zoveel mogelijk op de werk dagen verricht en de arbeid op Zon en feestdagen wordt tot het noodzake lijkste beperkt. Gedurende het verlof wordt het loon evenals bij een ge wone dienstbetrekking doorbetaald. Sociale voorzieningen. Wat de sociale voorzieningen aan gaat is in de Wet bepaald, dat alle sociale wetten, zoals Ongevallenwet, Ziektewet, Invaliditeitswet, Kinder bijslagwet en Werkeloosheidswet op de noodwachters van toepassing zijn. Het Rijk neemt gedurende de tijd van opkomst de premiebetaling op zich. Wanneer de noodwachter wegens ziek te of ongeval zijn werk niet kan ver richten ontvangt hij de volle nood- -ichtbeloning, vermeerderd eventu eel met een uitkering van f 1.50 per dag wegens inkomstenderving. Verder kan in bijzondere gevallen nog een schadeloosstelling worden uitgekeerd. Het recht op de volle noodwachtbeloning blijft bestaan tot de noodwachter genezen is, met een maximum van 52 weken. Aan de vas te noodwachters en hun gezinnen v jrdt tijdens de staat van paraatheid vrije genees- en heelkundige behan deling of vergoeding daarvoor ver leend. Tenslotte zijn er een aantal voor zieningen getroffen bij blijvende ar beidsongeschiktheid, vermissing of overlijden. Zo krijgt de noodwachter, die door de dienst invalide wordt na zijn ont- s.ag een uitkering, zodra de invalidi teit 10 procent of meer bedraagt. Bij ove-l;jden hebben de weduwe en wezen recht op een uitkering. De we duwe ontvangt deze uitkering tot haar dood toe, tenzij zij een volgend hu welijk sluit. De uitkering aan de wezen wordt uitbetaald tot hun meer derjarigheid. De grondslag, waarop deze uitkerin gen worden berekend, is de beloning bij de noodwacht, of indien uit het gewone werk van de noodwachter, zijn inkomen hoger was, dit hogere, inkomen. Bij ernstige invaliditeit of algehele invaliditeit kan boven de grondslag nog een extra percentage worden toegekend.' MENS**4 *ET EE* f/JNE Vraag uitsluitend de originele flacon Air-Wick a 2.40 Dienst Yerseke—Tholen door mist gestagneerd. Dinsdag is de Ye 53, die de dienst onderhoudt tus.en Yerseke en Tholen, tengevolge van de mist bij Gorishoek omhoog gevaren. Met de Tholen 3 van gebrs. Baay Hzn. is een extra-dienst ingelegd. De reizigers naar Goes en Middelburg hadden meer dan een uur vertraging. Feestavond Groningse vereniging. De Groningse vereniging voor Middel burg en omstr. hield in hotel Wohler een feestavond. Voor de pauze zongen de dames Loeff-Kunst en Scheltens-Koops liederen van Mendelsohn, Brahms en Ru binstein, daarbij aan de piano begeleid door mevr. Meilink. Na de pauze werden Groningse liederen gezongen. Tussen de zangnummers door vertelde de voorzitter der vereniging, de heer H. J. van Geuns. een boeiend verhaal. Prot. Ziekenhuis krijgt nieuwe directrice. Met ingang van 16 Maart a.s. zal er een nieuwe directrice komen bij het Protestants Ziekenhuis, n.l. Zr H. J. Loef uit Rotterdam. Voor meerderen zal zr Loef geen onbekende zijn, daar zij van 1943 tot 1946 ook aan het zie kenhuis te Terneuzen verbonden was. In de tussenliggende tijd fungeert zr Slotboom als waarnemend directrice. Vanwege het bestuur van het Zie kenhuis werd ons nog medegedeeld, dat men hoopte het nieuwe ziekenhuis bin nen 1 jaar te kunnen openen. Ten aanzien van de in organisatie zijnde bazar werd nog medegedeeld, dat deze door omstandigheden ongeveer 6 weken is uitgesteld. AXEL Zuiderburen hielpen. Het gemeentebe stuur van Axel ontving afgevaardigden van directie en personeel van de N.V. Dekenfabriek „Manta" te Waasmunster en Opwijk (gemeente Hamme) met een zending dekens voor de getroffenen door de watersnood. Deze dekens waren aangeschaft uit een gedeelte van een belangrijke som geld, verkregen door vrije giften en bereidwil lige afstand van meer dan hun uurloon op dat bedrijf. De wens van het personeel was, deze zending te deponeren bij het gemeente- Burgemeester Vader: Voorzorgsmaatregelen zijn dringend noodzakelijk. BRANDWEER. In oorlogstijd wordt van de brandweer het uiterste ge vraagd BJB.-vrywilligers zullen hierbij de helpende hand reiken en daartoe krijgen zjj een goede en uitgebreide opleiding. Want men wordt maar niet in eens een goed brandweerman! De commissaris van politie te Vlissin gen verzoekt namens de echtgenote de opsporing van de verblijfplaats van Edu- ard de Smit, geboren te Vlissingen op 12 Juli 1902, matroos bij het Nederlandse Loodswezen, wonende Bilderdijklaan 18 te Vlissingen, die op 27 Februari jX de echtelijke woning in overspannen toe stand heeft verlaten en sindsdien daarin niet is teruggekeerd. Een ongeluk wordt gevreesd. Signalement: lang circa X.70 m„ donker uiterlijk, zwart haar, litteken van operatie achter het linkeroor, idem van scherfwonden in de nek, kunstgebit in bovenkaak en kunsttanden in onderkaak. Hij draagt een bruin beige colbert- costuum en witte slipover, blauw ge streept overhemd met los boord, grijze sokken, flanellen hemd, met daarover jaeger borstrok, lange onderbroek, licht bruine schoenen met zwaar Amerikaans ru'mer zolen met blokmotief, donkere lange duffelse overjas en zwartblauw al pinomutsje. Hij heeft een zo goed als nieuw herenrijwiel bij zich, vermoedelijk nerk Simplex. Bij aantreffen wordt tele- uisch bericht verzocht onder nr K 1184- 17 lijken aangespoeld. maandag zijn te Stavenisse 17 lijken aangespoeld van slachtoffers uit deze v.ieente. GENEESKUNDIGE DIENST. Snelle medische hulp in oorlogstijd kan heel veel leed verzachten en zelfs voorkomen. Ruim 100.000 vrijwilligers zullen dan ook een E.H.B.O.-opleiding krijgen. In een circulaire, opgesteld in samenwerking met de gecombineer de waterschapsbesturen, heeft de burgemeester van Krabbendijke, de heer J. Vader, zich tot zijn inwo ners gericht om hen speciaal te wijzen op de critieke toestand, die nog steeds in en rondom deze ge meente heerst. Aan dit schrijven ontlenen wij het volgende: „Gerustgesteld door het kalme weer der laatste dagen menen velen, dat het gevaar voor Krabbendijke geweken, al thans aanmerkelijk verminderd is. Hoe wel de toestand der binnendijken, die ons tegen het water beschermen, wel verbeterd is, bestaat er toch nog geen enkele reden voor een te groot optimis me. Deze dijken zijn niet zeewaardig en ook is nog niet gebleken hoe ze,,zich tij dens de storm zullen houden. Zolang dan ook de dijken van de Kruininger- en de Reigersbergse polder niet defini tief gedicht zijn, blijft onze gemeente onder voortdurende bedreiging van het zeewater. Al wordt dan ook in sommige gevallen toesteiriming verleend voor te rugkeer van familieleden, dit geschiedt geheel op eigen risico." VOORZORGSMAATREGELEN. „Bij dreigende dijkdoorbraak zal een alarmsein worden gegeven door mid del van de sirene van het gemeentehuis. Bij het uitvallen der electrisehe stroom zal gebruik worden gemaakt van de si rene op de brandweerauto. Alle weerbare mannen moeten zich dan naar het gemeentehuis begeven, waar verdere aanwijzingen worden ge geven. Iedere tractor- en vrachtauto- bezitter moet, indien hij op dat moment niet over een lading gevulde zandzak ken beschikt, zich terstond naar de „Meiboom" begeven, waar een zand- depöt is gevestigd. De verdere inwoners wordt aangera den om bij een snel optredende vloed golf naar de bovenverdiepingen en zol ders der woningen te gaan. Wordt de hoogte en de stevigheid van de woning betwijfeld, dan dienen reeds nu maat regelen te worden getroffen voor het zich in veiligheid brengen in dichtbij gelegen hogere er. meer soliede gebou wen." „Hieruit moge blijken, dat de toestand van Krabendijke en omgeving aller minst als ongevaarlijk wordt be schouwd. Het hier laten blijven van kinderen, ouden van dagen en invaliden moet dan ook nog steeds als hoogst onverantwoordelijk worden aange merkt." DE HULP VOOR KORTGENE. Van de plaatsen in het ramgebied heeft Arnhem, zoals we reeds bericht ten, Kortgene op Noord-Beveland toe gewezen gekregen voor adoptie. Bur gemeester A. A. Schuit van Kortgene komt naar de Gelderse hoofdstad en zal tijdens een informele zitting van de Arnhemse raad Maandagmiddag dë stand van zaken nader uiteenzetten. De raad zal daarop hebben fe beslissen over deze adoptie. Inmiddels is een deputatie var het stadsbestuur van Arnhem naar Kort gene geweest om te zien, wat er het eerst .gedaan kan worden. Als gevolg van dit contact is gisteren een reinigingsploeg uit Arnhem naar Kortgene vertrokken en volgt Donder dagochtend nog een ploeg. Met het gemeentebestuur van de Wieringermeer is verder afgesproken, dat van die zijde de behulpzame hand zal worden geboden in de landbouw sector. STAVENISSE IS DROOG. Stavenisse staat op het ogenblik zo goed als droog. Het is mogelijk het dorp te bereiken zowel via St. Anna- land alswel via St. Maartensdijk. bestuur, teneinde deze rechtstreeke uit te reiken aan de getroffenen. Met toepasselijke en gevoelvolle woor den werd deze zending overgedragen door de heer R. Cools, namens de aan wezige deputatie. De wnd. burgemeester heeft dit prach tige en waardevolle blijk van medeleven en saamhorigheid, voornamelijk in deze noodtoestand, zeer dankbaar aanvaard namens het gemeentebestuur, ingezete nen en voornamelijk voor de getroffenen. Hoe zeer men in België meeleefde met de watersnoodsramp in Nederland blijkt uit het feit, dat, wanneer de reportage via de radio op bepaalde uren werd ge geven, niemand werkte en alles vol inte resse medeleefde met de sombere en aan grijpende berichten, die werden medege deeld. Prachtig initiatief. Mevr. E. Wolfert-de Visser, een eenvoudige arbeidersvrouw van de buurtschap „Het Fort", maakte een gedicht, getiteld „Watersnood-1 'Fe bruari 1953". Zij liet haar pennevrucht drukken en trekt nu hiermee door Axel en omliggende gemeenten om het aan de man te brengen. De opbrengst komt ten goede aan het Rampenfonds. Dinsdag middag had zij ai ruim f 100,— bijeen. Uitvoering „Hosanna". In de stampvol le zaal van „Het Centrum" te Axel gaf de Chr. fanfare „Hosanna" haar jaarlijkse uitvoering. De voorzitter, de heer J. Le- feber, opende deze bijeenkomst met Schriftlezing en gebed en liet zingen Ps. 42 3 en 4. Hij dankte, allen, die steeds hun krachten aan „Hosanna" ge ven, inzonderheid de directeur, de heer P. C. Brakman en diens plaatsvervanger, de heer J. Smies, waarna hij wees op de goede resultaten, behaald op het solis tenconcours te Breskens. Het voornemen om de instrumenten te vernieuwen werd tijdelijk opgeheven om de door de ramp getroffenen te helpen. Een daartoe ge houden collecte bracht f130,op. Van de hand van de heer F. Bakker werd door de voorzitter een gedicht voorge dragen: „Rampnacht 1 Februari 1953". Vervolgens werd door de fanfare een muzikaal-programma afgewerkt o.l.v. de directeur, waarna de nummers die door leden op het solistenconcours te Breskens waren uitgevoerd, ten gehore werden gebracht. Na de pauze volgde de opvoering door een diiettantengroep van de komische 3- acter „De nieuwe veearts". Met het Wil helmus werd de goedgeslaagde avond be sloten. BRUINISSE Mosselexport, De mosselexport zette, in het midden van de maand Februari, toen deze weer werd opengesteld, goed in. Eind Februari kwam er echter weer een tegenslag. De verzending is daarom mo menteel niet erg druk. Wellicht is de vorstperiode van veertien dagen geleden, toen Duitsland niet op de markt ver scheen, daaraan niet vreemd. In de week van 14 tot 20 Februari wer den door Bruinisser kwekers van de Waddenzee aangevoerd: 4400 ton mosse len; in de week van 22 tot 28 Februari 1900 ton mosselen. OOSTKAPELLE A.R. Kiesvereniging1. In de vergadering van de A.R. kiesvereniging „Nederland en Oranje", alhier, werd de heer J. de Kam als bestuurslid herkozen. In de va cature,, ontstaan door het vertrek van de heren K. Wierings en A. L. Louws wer den gekozen de heren A. H. Geertse en P. Wattel Jacz. De groslijst voor de ge meenteraadsverkiezing werd vastgesteld. De vereniging telt momenteel 87 leden. O.- EN W.-SOUBURG Hulp uit Hudson. Sedert 1945 is er een band van vriendschap ontstaan tussen Souburg en het 1200 inwoners tellende plaatsje Hudson in Ohio. Indertijd wer den de inwoners van Souburg, die bij de overstroming van Walcheren zo veel te lijden hebben gehad, door de inwoners van Hudson prachtig geholpen met kle ding en voedsel. Dezer dagen ontving de burgemeester van Souburg van zijn collega te Hudson een cheque van 700 dollar, plm. f 12.00,—. Dit bedrag was op 16 Februari in Hud son bijeengebracht. Het geld is in het Rampenfonds gestort. ST. ANN ALAND Duiker in de Paaldijk. Nu een van de gaten in de buitendijk te Stavenisse voor lopig met zandzakken gedicht is, is de Scheltenspolder zo goed als droog geko men. In de Paaldijk is.nu een duiker aan-, gebracht, waardoor men het water uit de BreedenVlietpolder zal lozen, zodat bin nen afzienbare tijd ook deze polder aan het zeewater ontrukt zal zijn. SLUIS Benoeming. Benoemd tot tijdelijke 3e leerkracht aan de Chr. school te Sluis, de heer I. A. Catsman, oud-hoofd te Brouwershaven, voor de ramp in tijde lijke functie te Scharendijke. Watersnoodpostzegel. Door de school kinderen te Sluis zijn Watersnoodpost zegels verkocht. De opbrengst is f275. ZAAMSLAG Vergadering Geref. lager onderwijs. In de vergadering van de vereniging tót be vordering van het Geref. lager onderwijs, werd de begroting 1953- goedgekeurd. Het jaarverslag van de Chr. Bewaarschool werd voorgelezen. Rekening en verant woording 1952 en de begroting 1953 wer den goedgekeurd. De aftredende be stuursleden, de heren L. de Blaeü, Jac. de Kraker en Jac. Verpoorte werden her kozen. In de plaats van de heer J. J. van Ham, die zich niet meer herkiesbaar stel de, werd gekozen de beer F. de Putter.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2